'publiek Nederland moet meer doen aan voorkoming van rampen BVL.I.A.M. Bel (071)769303. HflNSVlNfc 3 van de meer dan 65 mooiste slaapkamers X uit heelEuropa Aanbeveling prof. Voorhoeve: "DE VERSE VISMARKT" DIGROS N00RDWIJK en LEIDEN Om te kunnen proefrijden in de compacte benzineserie van Mercedes-Benz. JASSEN 5 Garage Pttot B.V. VRIJDAG 3 OKTOBER 1980 VARIA PAGINA 19 ^oor Sjak Jansen Er gaal geen doordeweekse dag voorbij, ol ik ben in de stad en regio wel op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek Tips en wensen voor 'Publiek kunt u 's middags tussen één en twee uur aan mij kwijt, tel 071-144941. toestel 215. Schrijven mag natuurlijk ook. Nederland, zou. wat zijn ontwikkelings hulp (4 miljard gulden per jaarbetreft, meer de nadruk moeten leggen op de voorkoming van rampen. Veel slachtof fers in de Derde Wereld vallen immers bij overstromingen of tengevolge van een gebrek aan water. En uitgerekend op dat terrein beschikt Nederland, met zijn Technische Hogeschool in Delft en Landbouwhogeschool te Wageningen, over grote kennis. Tot deze aanbeveling is prof. dr. J.J.C. Voorhoeve gekomen. Hij sprak deze woorden uit in zijn onlangs gehouden intreerede aan de Landbouwhogeschool te Wageningen, waar hij bijzonder hoogleraar is in de internationale be trekkingen en ontwikkelingen. „Wat ik daar heb gezegd is niets nieuws of revolutionairs"verklaart hij. ,Jk heb alleen de Nederlandse ervaringen van de afgelopen vijftien jaar met nood hulpverlening op een rijtje gezet en daaruit mijn conclusies getrokken hoe die hulpverlening aan de ontwikke lingslanden kan worden verbeterd". aldus Voorhoeve. Hieronder gaat hij wat dieper op zijn bevindingen in. „Nu gebeurt het vaak", zegt prof. dr. Voorhoeve, „dat wij pas te hulp komen wanneer de ramp al is geschied. Sturen we bijvoorbeeld voedsel en medi camenten. Dat is de zogenaamde ad hoc-hulp. Je kunt echter ook preven tieve hulp bieden. Zorgen dat die ramp er niet komt of dat je 'm voor spelt, zodat in elk geval de mensen kunnen worden geëvacueerd. Dat werpt meer vruch ten af dan die ad hoc-hulp." De aardbeving in de Chine se miljoenenstad Hai- cheng in 1975 is daar een goed voorbeeld van. Aan het afwijkende gedrag van sommige dieren daar leidden de Chinezen af dat er een aardbeving op komst was. Daarop wer- den in allerijl de 1,6 mil joen inwoners geëva cueerd naar tentenkam pen buiten de stad. Zo doende kon het aantal slachtoffers worden be perkt tot tussen de twee- en driehonderd. Ander voorbeeld is de Delta werken in ons land. Een kost baar project dat ons o.m. moet behoeden voor een tweede watersnoodramp. „Natuur rampen en armoede gaan veelal hand in hand", weet Voorhoeve. „Want hoe lager het inkomen per hoofd van de bevolking, des te minder geld er wordt uitgegeven ter voor koming van rampen." Spiraal De meeste natuurrampen ko men dan ook voor in de twee grote armoedezones in de we reld. Dat is de zone tussen Jemen en Indo-China en die tussen de Sahel-zone en Cen- sche steden benauwen Voor hoeve wel. „Mensen wonen daar boven op elkaar", weet hij „Dat wordt steeds erger en houdt geen gelijke tred met de medische en sanitaire voorzieningen. Komt daar nog eens slecht drinkwater bij, dan schept dat extra gevaren, omdat er heel gemakkelijk epidemische ziekten kunnen ontstaan." Conflict Dergelijke noodlottige proble men moeten natuurlijk wor den voorkomen, vindt de pro fessor. „Nederland biedt ook wel preventieve hulp", zegt hij. .Alleen, gelet op onze kennis, zouden we veel meer preventieve hulp kunnen bieden." Preventieve hulp kan echter lang niet zoveel uithalen bij de grootste soort rampen, de zogenaamde conflictramp, die door de mens wordt ver oorzaakt en volgens de statis tieken verreweg het grootste aantal slachtoffers eist. De oorlog en vervolging in In do-China is daar een spre kend voorbeeld van. Miljoe nen mensen kwamen daarbij om het leven. „Dat die ramp zich zou voltrekken, was dui delijk. Maar de hulp kon in 1978 en 1979 eerst goed op gang komen omdat die door politieke complicaties werd tegengehouden." Neutraal „Kijk, dat soort rampen zijn amper te voorkomen", meent Voorhoeve, „maar wel enigs zins te verzachten. Als je maar zorgt je neutraal op te stellen en de hulpverlening gericht te houden op de meest getroffen groepen." „Maar", dringt de hoogleraar er op aan, „de internationale hulp bij rampen moet drin gend worden verbeterd, om dat de kans op grote rampen, ook door de moderne techno logie, toeneemt." „Zeker ook", zegt Voorhoeve, „omdat tegenwoordig een rampsituatie nogal eens poli tiek wordt uitgebuit. De nood wordt dikwijls gebruikt als strijdmiddel en niet zelden met opzet veroorzaakt!" haalt dat niet, met het gevolg dat het steeds armer wordt. Derhalve nog minder geld kan besteden aan het voor komen van rampen, zodoen de nog armer wordt, enzo voorts." Onder meer in Bangla Desh worden thans druk pogingen ondernomen om die spiraal naar boven te buigen. Daar wordt de ontwikkelingshulp onder meer gebruikt voor de bouw van dijkverhogingen, opdat de rivieren niet zo gauw meer overstromen en de ge zinnen in elk geval veilig blij ven. „De kans dat de boeren hun bezittingen in een klap verliezen, neemt daarmee af', zegt Voorhoeve. „En lang zaam maar zeker zie je dan ook dat de boer daar weer durft te investeren." Een oplossing ziet Voorhoeve vooral in het omzetten van voedsel in, wat hij noemt, „ontwikkelingskapitaal". „Moet er bijvoorbeeld in Bangla Desh een dijk worden aangelegd, dan zou je dat in ruil voor voedsel door de be volking zelf kunnen laten doen. Zo vang je twee vliegen in één klap." Ziekten Groot nadeel is volgens de we tenschapper dat juist in de gebieden, die het meest kwetsbaar zijn voor natuur rampen, grote concentraties van mensen wonen. Gelet op de ontvolking van het platte land en de trek naar de stad is dat overigens wel verklaar baar. Maar de verpaupering en onbeheerste groei van krottenwijken in de Aziati Prof. Voorhoeve: "De internationale hulp bij rampen moet dringend worden verbeteid, omdat de kans op grote rampenook door de moderne technologie toeneemt" traal-Afrika. Die gebieden en ook het Caraibisch gebied zijn zeer kwetsbaar voor na tuurrampen. Tengevolge daarvan dreigen deze landen er economisch ook steeds meer op achteruit te gaan. Volgens de Wage- ningse hoogleraar is er dui delijk sprake van een spiraal naar omlaag. „Want", legt hij uit, „gebleken is dat in som mige landen de economische schade van alleen al natuur rampen 2 tot 3 procent be draagt van het geld dat de to tale bevolking verdient." „Als je dan te maken hebt met een bevolkingsgroei van 2 tot 3 procent, zou de economi sche groei alleen al 5 tot 6 pro cent moeten bedragen om pas op de plaats te kunnen ma ken. Menig Derde Wereldland Reklame-aanbiedingen vanaf maandag 6 oktober a.s. t/m donderdag 9 oktober a.s. 4 stuks Brados voor 2,50 3 stuks gebakken Haringen voor 4,00 Gepelde Hollandse Garnalen per 100 gr. 3,40 Gepelde Noorse Garnalen per 100 gr1,75 Gerookte Zalmfilet 100 gr6,50 Mosselen in natuurazijn per pot 220 gr. 3,45 Verse mosselen per zak van 2 kg 6,00 Verse scharren per kg 2,50 Verse schol per kg 3,75 Verse scholfilet per kg 9,50 Verse zeetong per kg 20,00 Nog steeds wegens enorm succes: 1 emmer Maatjes Haring (inh. 30 stuks) van 25,- voor 20,- Uit voorraad leverbaar levende kreeften en levende forellen. Tevens zijn wij ruim gesorteerd in verse vis- en visprodukten en buitenlandse specialitei ten. Vondellaan 45, 2332 AA Leiden. Telefoon (071) 769303. de motor. En tegelijkertijd die felle acceleratie. De wegligging. De besturing, 't Verloopt allemaal feilloos Dat moet u zelf ervaren. En dat kan, wanneer u ons even belt. U bent welkom. Mercedes-Benz laat niets te wensen over. We maken graag een afspraak met u. Want misschien dénkt u de compacte benzine serie van Mercedes- Benz te kennen, echter tijdens een proefrit kunt u daadwerkelijk het gevoel ervaren dat elke Mercedes-Benz rijder kent. Het gevoel van zekerheid. De overtuiging te rijden in een veilige, betrouwbare, comfortabele auto. De rust van UIT FINLAND hebben wij een serie doorgestikte en gewatteerde, in effen en strepen, uit IERLAND en IJSLAND zuiver wonen, korte en lange winterjassen ontvangen. E>r«estraii ii) Vó ótiJhuü. Allemaal kompleet ingericht te bewonderen bij Oase in Bleiswijk. ol plattegrondje van uw slaapkamei bij u hebt. Elke vnjdag koopavond van Slaapkamer Speciaalzaken Hoefweg 137. 2665 CD Bleiswijk. telefoon 01892-6472 G-Keur Occasions. 3 Maanden volledige Garantie op onderdelen en arbeidsloon zonder kilometerbeperking. p Opel Kadett 1979 f Mini 1000 bestel met zijruiten 1979 j f Morris 1800 spec. 4-drs1979 m Range Rover radio, trekhaak 1979 f Princess 2000 HL met radlo/cass1979 d Rover 3500 5-bak 1979 r Ford Granada diesel schulfd., radio, trekh. 1978 Rover 3500 autom1978 A Rover 2600 autom. met schulfdak 1978 r Mini 1100 Spec, met schulfd1978 Mini 1000 1977 Marina 1300 Hl 4-drs1977 f Princess 2200 HLS autom1976 Allegro 1100/1300/1300 spec. 1975/'76/'77/'78 l Vauxhall Viva 4-drs1976 f Triumph Dolomite 1975 Openingstijden van maandag t/m vrijdag A 9.00-18.00 uur Zaterdags 10.00-17.00 uur. d 900 m2 showroom. Hoofdstraat 104-106. Valken- J burg (Z.H.). f Tel. 01718-16947. d Lammenschansweg 132, Leiden. Tel. 071-764800.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19