Geen diakoniegeld naar kerkvoogdij -C0SSSI1HB "Emoena" ziet het weer helemaal zitten Doek valt over bokscarriere Mohammed Ali 't Aardige van die Strippenkaart: —J Friese kerksecretaris: ontwikkeling beslist afremmen Niet ingaan op brief kerkeraad Rijnsburg Voorzichtig met voedseluitdeling Bezorgdheid over opvang and Fire Vietnamese vluchtelingen VRIJDAG 3 OKTOBER 1980 De overheveling van gelden uit de kas van een diakonie naar die van een kerkvoogdij is niet alleen te betreuren, maar moet ook beslist worden afgeremd. In het beste geval vraagt een kerkelijke gemeente voor zo'n daad toestemming aan de provinciale diakonale commissie, maar bij de controle van de jaarrekeningen is gebleken, dat dit ook ongevraagd gebeurt. De secretaris van de hervormde provinciale kerkvergadering van Friesland, de predikant H. J. N. Zuidersma (Leeuwarden), vindt dat een bedenkelijke ontwikkeling. Synodecommissie Kerkorde nooodgevallen zélf oplossen "Diakonale gelden zijn bestemd voor de behoeftige medemens, dichtbij en veraf. Niemand gaat ermee akkoord, als aan gelden die voor een bepaald doel zijn bij eengebracht een heel andere be stemming wordt gegeven. Wij beschouwen dat doorgaans als oplichterij". Schrijft ds. Zui dersma in "Hervormd Fries land", een periodieke uitgave van de Friese kerkvergadering. Te ver De motieven om met diakoniegeld kerkvoogdijen bij te staan zijn, volgens hem, vaak erg gezocht. Zo hoort men nogal eens, dat krap zittende kerkvoogdijen in deze dure tijd "als eerste behoef tige van de gemeente" voor steun in aanmerking mogen komen. Zuidersma vindt dat maar een heel vreemde uitleg van het be grip "behoeftige".De Friese kerksecretaris is niet onbekend met de kerkvoogdelijke zorgen. Salarissen van predikanten, or ganisten en kosters zijn omhoog gegaan, het onderhoud van de gebouwen is haast onbetaalbaar geworden, laat staan verbouwin gen en nieuwbouw, "maar om daarin nu een reden te zien kerk voogdijen als armlastigen te be schouwen, gaat mij te ver en vind ik onverantwoord". Er spelen bij de moeilijkheden die kerkvoogdijen kunnen hebben nog heel wat andere zaken mee, zo meent ds. Zuidersma. "Hoe vaak heeft men niet veel te laat geprobeerd, collecten, hoof delijke omslagen en/of vrijwillige bijdragen op te voeren toen de inkomsten uit de kerkelijke be zittingen steeds minder gingen worden? Waarom gaan kerk voogden niet méér op huisbezoek om de gemeenteleden persoon lijk deelgenoot te maken van hun zorgen? Waarom zijn juist kerk voogden vaak zo traag in het ver zetten van de bakans als blijkt dat het onherroepelijk vastloopt, wanneer men de dingen maar bij het oude laat? Waarom wordt nog steeds onrendabel bezit, dat veel onderhoud vraagt, niet afgesto ten en ingeruild voor beleggin gen die meer in overeenstem ming zijn met het wezen van de kerk, anders gezegd: die meer "geestelijke" zaken bevorderen, plaatselijk, landelijk of zelfs we reldwijd?" Luxe Wat dit deel van het land - en dan met name Friesland - betreft be schouwt ds. Zuidersma het als een luxe - die men zich eigenlijk piet meer kan veroorloven -, een predikantsplaats in stand te hou den in gemeenten waar het zie lental al "belachelijk laag" ligt, "om van het werkelijke ledental dan nog maar te zwijgen" "En De gereformeerde kerkeraad van Rijnsburg heeft de synode van de Gereformeerde Kerken ge vraagd, een regeling te treffen voor bepaalde geestelijke "nood gevallen" waarmee deze kerke raad kennelijk zit. De kerkeraden van Rijnsburg en Oegstgeest zijn het in principe al eens over een regeling, en deze is nu ter beoor deling aan de synode voorgelegd. De synodale commissie "Kerkor de" voelt echter niets voor een uitspraak van de synode. Zij vindt, dat de betrokken kerken zelf voor een oplossing van nood gevallen moeten zorgen. "Van de synode mag op dit punt niets worden verwacht". De commis sie ("deputaatschap" geheten) stelt de synode, die volgende week weer bijeenkomt, dan ook voor, in deze zin een besluit te In 1976 al hield de gereformeerde synode zich bezig met een ver zoek van enkele kerkeraden om kerkleden die zich in een bepaal de gemeente geestelijk niet thuis voelen lid te doen zijn van een andere, naburige plaatselijke kerk, waar dat wèl het geval is. De synode ging daar toen niet op in, omdat door het officieel toelaten van "clubs met gelijkgezinden" de gemeenschappelijke worste ling om het ene geloof geblok keerd zou kunnen worden. Wel overwoog men, dat voor plaatse lijke noodgevallen in gezamen lijk overleg noodoplossingen kunnen worden gezocht. Naar aanleiding van dit besluit stuurde de Rijnsburgse kerke raad de bewuste brief. Volgens de commissie "Kerkorde" kan de synode aan het Rijnsburg se verzoek niet voldoen, omdat zij daarmee tegen de uitspraak van destijds zou ingaan. De synode, die het wettig maken van een "richtingenkerk" onaanvaard baar noemde, heeft toen zeker wel oog gehad voor noodgeval len, maar wilde toch beslist geen regeling treffen, omdat dit haar principiële standpunt op z'n minst zou ondermijnen. De plaatselijke kerken moeten er zelf zien uit te komen. Goed resultaat De hervormde kerkvoogdij in Leiden is zeer tevreden over het financiële resultaat over 1979. Het fonds "Instandhouding pas toraat" zal ten minste gelijk blij ven aan de stand per eind 1978 (terwijl men dacht, dat het f. 100.000 zou slinken) en het alge mene tekort zal in elk geval veel lager zijn dan de f. 113.000 die men had verwacht. Toch zullen de eerstkbmende jaren moeilijk blijven. De kerkvoogdij kampt met een ernstig tekort aan beschikbare geldmiddelen. De restauratie van de Hooglandse kerk en van het orgel moet nu eenmaaii worden afgelost. Men heeft de kerkleden dan ook opge roepen. voor een periode van vijf jaar geld aan de kerkvoogdij te lenen Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Oene (Geld.) J. Mouthaan Nuns peet, te Hazers- woude D. Heikoop IJmui- den-West. te yoorburg A. T. Kramer Oegstgeest (laatstelijk zendingspredikant); aangeno men het beroep van de classis Amsterdam tot predikant voor bijzondere werkzaamheden (geestelijk verzorger Antonie van Leeuwenhoek-ziekenhuis) T. M. Loran Arnhem; bedankt voor Voorthuizen W. Verboom Wad- dinxveen. Gereformeerde Kerken: beroepen te Gramsbergen A. Velthoen Au- gustinusga; aangenomen naar Muiderberg (met hervormde ge meente) kandidaat A. Telleman aldaar. Nederlands Gereformeerde Ker ken: beroepen te Urk P. Veldhui zen Maassluis. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Scherpenzeel L. Vo gelaar Elspeet. Caravan. De hervormde diako nie van Winterswijk heeft een stacaravan gekocht voor vakan tie van gehandicapten. Hij is ge plaatst op de camping "De twee Bruggen" in Miste. Met aankoop en inrichting was f. 45.000 ge moeid. Rolstoelgebruikers zullen met deze caravan (voor vijf personen) geen problemen hebben. Belangstel lenden uit eigen gemeente of streek genieten geen voorrang. Elk gezin komt in aanmerking. Het kerkelijke bureau in Winters wijk. Gasthuisstraat 2, kan meer inlichtingen geven. dat alléén omdat men beslist niet in een ander dorp ter kerke wil gaan nadat daarmee een combi natie is gevormd" De Friese kerkfunctionaris pleit voor een nieuw en meer verant woord beleid, gericht op het vei lig stellen van de plaatselijke pastorale verzorging voor de eerstvolgende tien a vijftien jaar. "Wij leven erg snel. De tijd dat het mogelijk was, in de kerk een on veranderlijk beleid te voeren ligt al jaren achter ons en komt ook niet meer terug". De Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen (SOH) heeft vorig jaar bijna vier en een half miljoen gulden aan giften ontvangen. Daarvan is ruim drie miljoen gulden uitge geven aan projecten. Uit het voedsel-hulpprogramma van de Nederlandse regering werd nog miljoen gulden besteed. Daar mee kwam de totale "omzet" van SOH in 1979 op ongeveer f. 7,7 miljoen. Dat minder geld is uitgegeven dan werd ontvangen, ligt hieraan, dat SOH de laatste maanden van het jaar nog zeer grote bedragen Stichting Oecumenische Hulp: kreeg, onder andere voor Cam bodja, die pas in 1980 konden worden besteed. SOH maakt in haar jaaroverzicht onderscheid tussen voedselhulp en voedingshulp. Met voedselhulp moet men in het algemeen voorzichtig zijn. Het is nogal eens voorgekomen, dat het verstrekken van gratis voedsel kleine boertjes ter plaatse bro deloos maakte. Zij trokken dan noodgedwongen weg en zodoen de bleef er niemand over om het land te bewerken. Ook wordt voedselhulp nogal eens gebruikt als politiek wapen, zo in de trant van: als jullie dit doen, kragen jullie dat. Voedingshulp daarentegen heeft ten doel, mensen te leren hoe zij hun eigen voedsel moeten ver bouwen. Daarbij horen ook les sen in voedingsleer aan ouders en kinderen. De kosten van het bureau van de Stichting Oecumenische Hulp bedroegen vorig jaar f. 943.000. Hiervan kwam f. 650.000 uit rechtstreekse giften voor het ap paraat. Jongerenkoor Vredeskerk onder nieuwe dirigent LEIDEN - Het jongerenkoor Emoenavan de Vredeskerk (Burggravenlaan) gaat maandag 6 oktober, opnieuw beginnennu het er na maan den in geslaagd is een nieuwe dirigent aan te trekkende 28- jarige Gerard Middelkoop. "Het is ongelofelijk, wat een tekort er is aan dirigenten", verzucht bestuurslid Henk Segijn. Vier jaar geleden werd "Emoe- na" opgericht. Onder Mike van Booren groeide het uit tot zestig leden. Helaas moest Mi ke er na een jaa r mee stoppen Toen kwam Rijk Jansen. Hij heeft tot I januari 1980 het koor geleid. Twee maanden heeft "Emoena" toen nog een koorlid als dirigent gehad, maar in maart werd toch met de repetities gestopt. Overvol Henk Segijn: "Van december af hebben wij intensief naar een andere dirigent gezocht. Ik heb heel Zuid-Holland afge beld. We hadden een lijst van wel dertig mensen, maar nie mand was bereid, meestal wegens gebrek aan tijd. Diri genten zitten overvol. De meesten hebben al twee of drie koren. Het was om moedeloos te worden. Na de vakantie hebben we de draad weer op gepakt. Eerst weer zonder succes, maar via-via kregen we contact met Gerard Mid delkoop, en al na het eerste ge sprek was die zo enthousiast dat hij meteen ja zei". Middelkoop is geen beroepsdi rigent, maar heeft wel koordi rectie gestudeerd bij de Fede ratie van Nederlandse Zan gersbonden. Overdag werkt hij als ziekenbroeder in het Academisch Ziekenhuis. Zijn hobby is koren leiden. Ook in Leiderdorp heeft hij een jon gerenkoor. Henk Segijn: "Met hem zien we het weer helemaal zitten. Zijn voorkeur gaat uit naar de ba rok, maar andere soorten mu ziek schuwt hij niet" Open avond Maandag om half 8 heeft het her-opgerichte koor een open repetitie-avond in "Staal- wijk" aan de Herenstraat, met na afloop een drankje en een hapje. Jongeren van vijf tien jaar en ouder (ook vroe gere leden) worden daar - "in een sfeer van ongedwongen kennismaking" - met graagte ontvangen. Ook belangstel lenden met een muziekin strument zijn welkom. De dirigent - volgens Henk Segijn "barstensvol leuke ideeën - wil het koor al met Kerstmis laten optreden. LAS VEGAS (GPD) - Zoals te verwachten viel, is vannacht het doek gevallen over de imposante bokscarrière van Mohammed Ali. (ADVERTENTIE) 'n Ommitjc ihhirL u&mvzihtk ichidt n nu mimicus 217 anlpcrbmrit. Anders gezegd: de Nationale Strippenkaart is in de voorverkoop voordeliger. Daarmee willen we de verkoop op liet voertuig beperken. Hoe minder kaartjes er in bus en tram verkocht worden, hoe sneller het bij de haltes verloopt. Dus als u een 15-strippenkaart koopt bij de sigarenzaak, op het station of het postkantoor, dan bent u zo'n 12 cent per strip goedkoper uit. Wat niet wil zeggen, dat de strippenkaarten die wèl in bus en tram verkocht worden (de 6- en 10-strippcnkaart) nu onredelijk duur zijn. Een 6-strippenkaart, die f 2,85 kost, is altijd nog voordeliger dan de prijs die u eerst betaalde voor drie enkeltjes van één zone. Met de Strippenkaart kom je overal. Openbaar Vervoer, Postbus 55,2501CB Den Haag. NATIONALE M Lm STRIPPEN J W KAART MM UMKl Uxr stads en streekvervoer M Zijn trainer Angeloo Dundee be sloot na tien ronden een einde te maken aan de martelgang van Ali, die door Larry Holmes vol komen murw was gebeukt. Hol mes bleef met zijn k.o.-zege op zijn vroegere leermeester in het bezit van de WBC-wereldlitel in het zwaargewicht. De eigenzinnige Mohammed Ali sloeg alle raad in de wind en stond vannacht om 4.15 uur Ne derlandse tijd in zijn 60e gevecht („The last hurrah") toch in de ring - gebouwd op de parkeerplaats van het Ceasaers Palace in Las Vegas - tegen Larry Holmes. Ali verbruikte zijn meeste energie vóór het gevecht, toen hij met zijn bekende show zijn acht jaar jon gere opponent psychologisch probeerde te breken en het publiek op zijn hand hoopte te krijgen. Dat laatste lukte aardig, het eerste niet. Holmes ging nauwelijks gebukt onder de scheldkanonnades en provocaties van Ali, die, zo werd al snel duidelijk, het meer van zijn mond dan van zijn vuisten moest hebben. Holmes nam van af het begin het initiatief en bleek eigenlijk de enige van het twee tal, die bokste. Ali stond meestal of tegen de touwen geleund of afwachtend in een hoek, terwijl de twee kilo lichtere Holmes een regen van slagen losliet op het li chaam en gezicht van Ali. Na drie ronden (Ali had in die tijd slechts één stoot geplaatst) ging de 38-ja- rige uitdager al minder praten en treiteren en begon zijn gezicht langzaam op te zwellen. In de vijfde ronde ontplooide de uitda ger de laatste activiteiten, toen hij even dansend door de ring ging, zoals hij dat vroeger gewoon was. Deed hij dat eertijds om zijn su perioriteit te bewijzen, nu deed hij dat om even aan de aanvallen van zijn vroegere sparring-part ner te ontsnappen. In de negende ronde kondigde het einde zich aan. Holmes plaatste een rechtse hoek, waardoor Ali aangeslagen raakte. De titelver dediger rook zijn kans op een k.o.-zege (de 26e in zijn carrière) en gebruikte het gezicht van zijn opponent in de tiende ronde als een soort schietschijf. Ali stond versuft tegen de touwen, zonder zich ook maar een moment om zijn dekking te bekommeren. Volkomen uitgeput en beurs ge slagen ging hij na de gong naar zijn hoek. Daar kon zijn trainer Angeloo Dundee - al twintig jaar in dienst van Ali - het leed van zijn pupil niet langer meer aan zien. Onder protest van andere begeleiders schreeuwde hij naar scheidsrechter Richard Green, dat het gevecht voorbij was. Ongeluk met O Franse centrale CHERBOURG (AFP) - De directie van de Franse kerncentrale bij La Haque heeft gisteren toegegeven dat zich op 22 september een on geluk heeft voorgedaan, waar door koelwater is weggestroomd uit het daarvoor bestemde reser voir. Een actiegroep had de zaak aan het licht gebracht en bekend ge maakt dat een deel van de kern centrale was ondergelopen. Om besmetting van een nabijgelegen rivier te voorkomen, is het weg gestroomde water weer verza meld en behandeld, aldus een mededeling van de directie. Gouden harp naar Shaffy en Earth Franse regisseur Louis Daquin overleden PARIJS (ANP) - De Franse filmre gisseur Louis Daquin die vooral in de jaren '40-'50 zeer populair was in zijn land, is gisteren op 72-jarige leeftijd in Parijs overle den. In 1941 maakte hij zijn eerste film 'Nous les gosses' die een groot succes was en waarvoor hij de grote prijs van de Franse film kreeg. In de volgende jaren draaide hij 'Madame et la mort' (1942), 'le voyageur de la toussaint' en 'premier de cord e'. Deze laatste film maakte hij onder gevaarlijke omstandigheden op meer dan 3.000 meter hoogte in de bergen. Na de oorlog maakte hij 'Patrie', 'Le point de jour' (1948). 'Le par fum de la dame en noir' (waarin twee nu bekende sterren debu teerden: Serge Reggiani -en Mi chel Piccoli), en 'Maitre apres dieu' (1950). 'Bij gebrek aan geld maakte hij sindsdien niet veel films meer. Een factor daarbij was ook het feit dat hij nogal eens botste met de censuur. In Oostenrijk ver vaardigde hij in 1954 'Bel ami', die lange tijd verboden was en tenslotte pas na ettelijke coupu res mocht worden vertoond, en drie jaar later in Roemenie 'Les charbons du baragan' die op het festival van Cannes werd ver toond. In de Duitse bondsre publiek draaide hij in 1959 'Les arrivistes'. Ineigeri land maakte hij in 1963 nog 'La foire aux cancres' en in 1968 voor de televisie 'Café du square', een feuilleton in 12 delen. Daquin was een geengageerd ci neast. Zijn herinneringen legde hij vast in het boek, 'On ne tait pas ses silences'. DEN HAAG (GPD) - Tweede-Ka merlid Van Leijenhorst (CDA) wil van minister Gardeniers (CRM) weten of de Vereniging Vluchtelingenwerk Nederland wel is opgewassen tegen de stroom Vietnamese bootvluch telingen naar ons land. Hij vraagt haar, te bevorderen dat het vluch telingenwerk in staat blijft voor een goéde opvang te zorgen. Volgens Van Leijenhorst is het werk de WN boven de pet ge groeid. Voor een aanmerkelijk aantal bestuursleden zou dat re den zijn geweest om op te stap pen. Een woordvoerder van de WN in Amsterdam verklaart echter dat het recente vertrek van drie van de dertien bestuursleden niets met interne problemen te maken heeft. Dat er organisatorische moeilijk heden zijn. ontkent hij niet. De WN was ingesteld op een op vang van nog geen duizend vluchtelingen per jaar. maar heeft het afgelopen jaar ruim 3000 Vietnamezen in Nederland on dergebracht en bijgestaan. Om de organisatie van de vereniging daaraan aan te passen, is een ad viesbureau in de arm genomen. Binnenkort zal dit met voorstel len komen, aldus de woordvoer der. Hij zegt dat de vereniging in haar werk voorrang heeft willen geven aan het opvangen van de vluch telingen, boven het oplossen van organisatorische problemen. „Daardoor is het allemaal wat met horten en stoten gegaan. Maar je kunt niet zeggen dat we te veel Vietnamezen hebben opge vangen. Als een vluchteling zich aandient, kun je hem toch niet weigeren omdat je met organisa tieproblemen kampt?" AMSTERDAM (ANP) Ramses Shaffy en de groep Earth and Fire krijgen van de stichting Cona- mus in Amsterdam de gouden harp 1980 voor hun verdiensten op het terrein van de lichte mu ziek. Aldus deelt de stichting gis teren mee. Shaffy krijgt de gouden harp "ter onderstreping van zijn vele kwa liteiten als componist, tekstdich ter en uitvoerend artiest. Boven dien als waardering voor zijn ori ginaliteit ten aanzien van taalge bruik. melodie, inhoud en pre sentatie, waarbij hij steeds meu- wi wegen in i blijven laan' Earth and Fire krijgt de onder scheiding "voor hun nimmer af latende creativiteit en energie waarmee zij steeds weer met gro te originaliteit tot vernieuwing van hun repertoire komen" Hierbij mag het opmerkelijk worden genoemd, dat zij daarbij in staat zijn voortdurend natio naal en internationaal grote suc cessen te blijven boeken aldus Conamus. De gouden harp zal tijdens de 21e Reünie der lichte muziek op 27 oktober worden uitgereikt.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17