Karpov houdt traditie in stand Gidion u. (L Bom 'schoffelt oƒ2 het rugby veld... Nastase houdt publiek bezig Altink: "Oranje geeft me een kiek Tuinier debuteert in Oranje Rus wint schaaktoernooi in Tilburg 11 VRIJDAG 3 OKTOBER 1980 SPORT PAGINA 13 Het Nederlands rugbyvijftien- tal, dat morgen in Hilversum (aanvang: 15.00 uur) een oe feninterland speelt tegen Japan zal voor een groot deel uit spelers van het Leidse DIOK bestaan. Kees Koe mans, Wil Rijsdam en Dick Altink zijn vertrouwde na men. Aan dit drietal kan na morgen ook Gidion van der Born worden toegevoegd, terwijl er voor Eric-Jan Be- rendsen nog een invitatie in de la van bondscoach Fritz Frankfort klaarligt. De 22- jarige aanvoerder van DIOK speelt bovendien nog bas ketbal op topniveau, zodat hij niet altijd bij de centrale trainingen aanwezig kan zijn. Niettemin mag Berend- sen zichzelf als potentiële in ternational beschouwen. De 32-jarige Wil Rijsdam is met zijn 52 'caps' veruit de meeste geroutineerde speler. De 'prop' van DIOK heeft de op- en neergang van het Ne derlandse rugby van nabij meegemaakt. Rijsdam con stateert dat er een duidelijke kentering in de prestaties is gekomen. Alleen moet, vol gens hem, de basis worden verbreed. De Leidenaar, die van de oprichting af DIOK- bloed door zijn aderen heeft stromen, juicht het dan ook toe dat oud-bondscoach Po wer zich bezig houdt met de opvang van de jeugd. De dertig-voudige internatio nal Kees Koemans (27) wil ondanks het grote aantal Oranje-spelers („Bob del Prado en Hans Görtz zijn het eigenlijk ook") bij DIOK niet weten van een mogelijke ti tel. „Wel gaan we zeer hoog eindigen", voorspelt hij. „Onder Peter de Bruyn zijn we tot een collectief ge smeed. Het afgelopen jaar waren we te veel afhankelijk van individueel goede spe lers". Flanker Dick Altink (25) ziet een uitnodiging van een in terland als een bekroning op zijn werk. „Het geeft je een kick en je leert er ontzettend veel van en je neemt een stuk ervaring mee terug naar je club". LEIDEN - Zelfs in zijn vrije tijd kan de morgen in het Oranje-rugbyteam debuterende Gidion van der Bom zijn vak niet los laten. De Leidse hovenier hoopt ook tegen de Japanners schoffelwerkzaamheden uit te voeren. Alleen met dit verschil dat de bijna 23-jarige winger van DIOK ditmaal zijn werkattributen thuis laat. Geen bestrij dingsmiddel heeft de stormachtige ontwikkeling van Van der Born ook tegen kunnen houden. Amper 20 jaar oud was Gidion, toen hij voor het eerst in de Kik kerpolder een rugbybal beetpak te. Jk had een biertje te veel op en liet me overhalen eens mee te trainen mei DIOK. Uit mezelf had ik dat nooit gedaan. Ik dacht al tijd dat alleen stoere jongens, die graag vechten, die sport beoefen den". Redenerend uit dat vooroordeel (,£)aar ben ik inmiddels van te ruggekomen") bundelde hij bij zijn kennismaking bij DIOK al zijn krachten samen. Jk pakte direct Willie (Rijsdam) fanatiek hard aan. 'Juh,houd je een beetje gedeisd. Het is het einde van de competitiezei hij toen. Wist ik veel dat Wil international was. Ik wilde me als jonge jongen even bewijzen". Die spelopvatting maakte op de toenmalige trainer William Mel- let een uitstekende indruk. Van der Bom werd van dat moment af klaargestoomd voor het eerste vijftiental. De spoedcursus rugby ging de DIOK-speler goed af. In de openingswedstrijd van het vo rige seizoen legde Van der Bom met succes zijn proefexamen in de ereklasse af. Herexamens volgden nadien niet meer, want in zijn eerste rugbyjaar werd hij langs de kant („Ik heb ontzettend veel te danken aan ouwe Brandt") en in het veld („Mijn maatjes vingen mij uitstekend op") steeds tijdig gecorrigeerd. TILBURG - Opnieuw was het Anatoli Karpov, die tot nu toe elk schaak toernooi in Nederland dat hij speelde en won, die de hoofdprijs van het Interpolistoernooi voor zich opeiste. Het betekende zijn zevende zege op rij- Toch had de wereldkampioen de zaken ditmaal niet in eigen hand. Een snelle remise met zijn land genoot en secondant Michael Tal was daarvoor verantwoorde lijk. Immers, Lajos Portisch kon nu tij dens deze slotronde door een winstpartij op Hübner op gelijke hoogte met Karpov komen. Por tisch durfde deze gok echter niet aan en nam genoegen met remise, de eindzege daarmee aan Karpov latend. De koele berekening overheerste alzo, waarmee het publiek wel een spannende finale onthouden werd. Nee, dan had den de nummers één en twee be ter een voorbeeld kunnen nemen aan Jan Timman, die tegen Spasski het onderste uit de kan probeerde te halen om naast Por tisch op een score van zeven pun ten uit te komen. Uiteindelijk moest Timman toch genoegen nemen met de derde plaats,'want Spasski wist de remisemarge te handhaven. Dit alles neemt niet weg, dat Kar pov een terechte eindwinnaar was. Buiten zijn nederlaag tegen Larsen kon Karpov met zijn meeste opponenten doen en laten wat hij wilde. Voor Tal heeft de wereldkampioen echter groot respect. In een Spaanse variant wenste Karpov, ondanks het feit, dat hij de witte stukken hanteer de, dan ook niet op winst te spe len. Tal wilde geen spelbreker zijn door een poging in het werk te stellen op zijn beurt zijn land genoot te vloeren. Na 21 zetten aftasten accepteerde de oud-we reldkampioen het remise-aan bod. Voor Portisch had dit eigenlijk het sein moeten zijn om tegen Hbner alles uit de kast te gevep. De Spaanse opening leende zich daartoe uitstekend, vooral omdat Hübner op een originele wijze met een paard begon te laveren. Van a3 huppelde het knol via c2 naar b4 om vervolgens via c2 weer naar a3 terug te keren. Op het oog niet erg logisch, maar dat viel alleszins mee. Na 23 zetten was er nog niets ge ruild en stond het materiaal let terlijk te popelen voor verdere ac tie. Op dat moment volgde echter de grote anti-climax met het re mise-aanbod van de Hongaar. Hübner vond het allang best, met een dusdanig slechte vorm wilde hij de goden niet verzoeken. Genna Sosonko kwam erg goed koop aan een verrassende vierde plaats. Na zijn remisefestival had Sosonko juist tegen Ribli met wit wat willen laten zien. Ribli had echter de voorafgaande nacht juist de jobstijding ontvangen dat zijn vader overleden was. en was daarop direct huiswaarts afge reisd. Omdat Ribli logischerwijs niet meer kon aantreden wezen de spijkerharde reglementen toen het winstpunt aan Sosonko toe. Kavalek en Anderssop pro beerden het even in een Najdorf, maar toen geen van beiden een krimp gaf was het na 20 zetten met een remise beklonken. De boeiendste partij moest weder om bij Bent Larsen gezocht wor den. De Deen blaakte ook in de slotronde nog van strijdlust. Op ponent Vlastimil Hort moest zich daarom voor een zeldzame keer tijdens dit toernooi tot het uiter ste inspannen. In de Nimzo-In- diër speelde Larsen op de 7e zet de wat uit zwang geraakte zet Dc2. Hort wachtte erg lang met het doorzetten van d7-d5, waarop Larsen zich uit de tent liet lokken en op de 15e zet zelf de pion op d5 plaatste. De witspeler kwam bedrogen uit. Weliswaar kon hij de verloren ge- gane pion van b2 gemakkelijk te rugwinnen, maar Hort kreeg hierna wel een actief stukken- spel. Een gekunstelde zet als Lh3 behoorde tot de consequenties. Spoedig rook de Deen evenwel toch zijn kans want Hort kwam in de knoei te zitten met zijn be denktijd. In zo'n geval is het een geijkte tactiek om als niet-tijd- noodspeler de zetten snel te gaan uitvoeren, iets dat Larsen prompt toepaste. Aan deze represaillemaatregel kle ven ook keerzijden. Dat bleek tij dens de 33e zet van wit. Larsen plaatste zijn toren op el, een ma noeuvre die direct afgestraft had kunnen worden door 33. Tal wit zou dan hopeloos verloren staan. Hort overzag dit echter en liet Tal pas een zet later volgen. Te laat, want nu betekende dat een grote misser. Larsen won twee torens voor de dame en zag de Tsjech vervolgens ook nog door zijn vlag gaan: 1-0. Jan Timman had er eveneens zin in. In de Keres-aanval van het Sici- liaans verkoos Timman tegen Spasski de oude variant g4-g5. Wellicht had Timman het anders moeten doen, want in zijn duel met Karpov had Spasski al te kennen gegeven van de moderne h2-h4-variant weinig kaas gege ten te hebben. Ook Timman ver kreeg met zijn voortzetting ech ter flink voordeel. Terecht sloeg hij remise-aanbod af en bereikte een goed staand eindspel. Iets te gehaast pikte de Nederlan der nummer één daarna een pionnetje in, want Spasski kon hierna verder afwikkelen tot een positie van loper en twee pionnen voor hemzelf en paard met drie pionnen voor de Nederlander, met daarbij de pionnen op een vleugel geposteerd. Na het afbre ken leken de winstkansen voor Timman niet groot meer. De wit speler zag zelf nog kansen, pro beerde deze uit, maar moest na 57 zetten met een ountendeling be rusten. RUUD DOBBELAAR Lg5-h4 c7-c5; 7. Ddl-c2 C5xd4; 8 Pf3xd4 Pb8-c6; 9. e2-e3 Pc6xd4; 10. E3xd4 b7-b6; 11. Lfl-e2 Lc8-b7; 12.0-0 Lb4-e7; 13. Tal- dl Ta8-c8; 14. Dc2-a4 a7-a6; 15. d4-d5 E6xd5; 16. Lh4xf6 Le7xft>; 17. Pc3xd5 Lf6xb2; 18. Le2-g4 Tc8-c5; 19. Lg4xd7 Lb2-e5; 20. Ld7-h3 b6-b5; 21. Da4-b4 Le5- d6; 22. Pd5-e3 Dd8-c7; 23. g2-g3 Lb7-f3; 24. Tdl-d4 B5xc4; 25. Pe3xc4 Tf8-b8; 26. Db4-d2 Tc5xc4; 27. Td4xd6 Tc4-c2; 28. Dd2-f4 Tc2xa2; 29. Tfl-cl Dc7-b7. 30. Td6-d7 Db7-b2; 31. Df4xf7+ Kg8-h8; 32. Tcl-fl Lf3-e2; 33. Tfl-el Le2-h5, 34. Df7- f4 Ta2-al; 35. Df4xb8+ Db2xb8; 36. Telxal Db8-e5; 37. Tal-cl Lh5-f3; 38. Lh3-fl Zwart geeft het op (tijdsoverschrijding). ROOSENDAAL - Ilie Nastase heeft zich vrijwel verzekerd van een plaats in de finale tijdens het Roxy-proftennistoernooi, waarin hij zondag in de Rijnhal in Arnhem hoogstwaarschijn lijk Gene Mayer zal ontmoeten. De Roemeen handhaafde zich gisteravond als ongeslagen kop loper door de 10 jaar jongere Victor Pecci in Roosendaal met tweemaal 6-3 nog vrij mild te behandelen. In beide sets achtte Nastase bij een voorsprong van 5-1 het verant woord om het publiek wat te ver strooien zodat de schade voor de Paraguaan nog alleszins mee viel. Terwijl Pecci in hét rondreizende gezelschap bij herhaling bena drukt dat zijn finaleplaats tijdens de open Franse kampioenschap pen van vorig jaar een uitschieter is geweest, voelt Nastase zich eindelijk weer eens in zijn ele ment. Nastase had gevoel voor stijl had Nastase tegen de slechts bi) vlagen geinspireerd spelende Pecci waarbij hij de doelmatig heid niet uit het oog verloor. Dat neemt echter niet weg dat ook Nastase kennelijk niet meer die klantenbinder is die hij in het verleden steeds is geweest. De belangsteling voor het toernooi is aanzienlijk geringer dan vorig jaar, zodat zelfs al is besloten om In Roosendaal draafden donderdag zo'n 1500 belangstellenden op die de Amerikaan John Sadri zagen stoeien met Tom Okker. \s Mid dags hadden beide spelers elkaar nauwelijks ontlopen in een mis- 1 lukt poging om het wereldsnel heidsrecord tennisservice te ver beteren. Dat record staat nog al tijd op naam van Roscoe Tanner met 232 km per uur. Sadri kwam niet verder dan 160 km en Okker moest volstaan met 152 km. s Avonds waren Sadri en Okker plotseling echter eikaars teen- polen. Okker, werd in de eerste set met 6-1 weggespeeld en sprokkelde in de tweede set niet meer dan vier spellen bij el- Evenals Okker bleef ook Eddy Dibbs, vorig taar verliezend fina list tegen Borg. op nul punten staan. Zijn landgenoot Gene WIELRENNEN - De Westduitse beroepsrenner Didi Thurau zal volgend jaar met zijn nieuwe ploeg niet deelnemen aan de Tour de France. Thurau moest in het afgelopen jaar voortijdig af stappen in de Ronde van Frank rijk. FWF/Zt 22? 7AA/£ 706££S ast? 7ë£s 7i//£££P7>E' J /7£A/72/ s OP MV. wiü/fr 07£JS P£7P£K 2/5MS*/22? rtAAP P£EP7 7CCAA A/OG - -1VT CZZ'ETJ 7£ PZU- l/O&B 7*£ A£P7Eet7JA7 7£ iü5<3SV 0° (27PU7 czxr mr 7KP/ P£E7J ££A7T£tJ7 M A4TT &P7" CéZOKZK/ >VW£/WWf xZAsn-A'J5 ,v Heads Niettemin stond Van der Born ge regeld voor verrassingen. „Bij die eerste training werd de bal in de lucht gekicked en geroepen 'heads'. Ik dacht, wat betekent dat nou? Maar rugbyers zeggen alles in het Engels. Dus niet pas op voor je hoofd, maar heads. Die termen leer je spelenderwijs. Als je bij voetbal zou zeggen 'inside', denken ze wat een uitslover is die goser. Maar die woorden horen wel bij rugby". Zijn vorige passie heeft Van der Bom aangestipt. Hoewel hij een talentvol voetballer was, ver dwijnt die hobby in het niets als hij over rugby praat. En dat ter wijl Van der Bom toch een geta lenteerde doelman was. Op zijn vijftiende stond hij al in de Afde ling Leiden bij Leidse Boys te keepen. Later verhuisde hij naar de regionale jeugd van Lugdu- num, omdat hij daar vóór de wed strijden gesmeerde broodjes kreeg. In die periode kwam hij ook nog voor het Leids jeugdelf- tal uit. Resoluut werd een kleine driejaar geleden een punt achter dat hoofdstuk in zijn plakboek gezet. Het voetballen is evenwel geen gesloten boek. Zijn ervaringen gebruikt Van der Born onder meer om duidelijk te maken, waarom rugby hem veel meer doet. „In de voetballerij lopen de jongens, die eens in het Leids team hebben gezeten als 'bin- kies' door de stad", constateert hij. „Bij rugby is alles hetzelfde. Of je nu in het vierde, bij de jeugd of internationaal speelt, je ziet geen verschil. En DIOK is toch een heel gemeleerd gezel schap. We hebben onder andere een fysiotherapeut, een uitsmij ter in een cafe, een analist, een straatmaker, een leraar en stu denten in ons team rondlopen". Boerenkinkel „En dan die mentaliteit. Als tijdens een voetbalwedstrijd één of an dere boerenkinkel roept 'Kom op jongens, een schepje er bo venop', dan denk je: 'Juh. val dood'. Maar als dat bij rugby door een maatje of Peter de Bruyn, de trainer, wordt geroepen» dan doe je het wel. Want rugby is een teamsport. Daar kun je niet zeg gen dat het de avond voor de wedstrijd laat is geworden en dat de anderen het maar voor je moe ten opknappen. Dat kan gewoon niet. De voorwaartsen. die veel steviger zijn dan wij, moeten de bal veroveren. Wij vermijden daarentegen in feite elk contact en moeten met de bal ervan door gaan en de try's drukken". „Die hardheid is ook zoiets. Het voetballen is veel gemener. Ik weet niet hoeveel blessures ik heb opgelopen bij die sport. Aan je haar trekken en spugen, wat ik als keeper indertijd meemaakte, gebeurt pertinent niet bij rugby. Na een voetbalwedstrijd heb je kans dat na afloop in de kantine narigheid wordt verkocht. Dat is bij rugby onmogelijk. Elk team heeft een eigen kleedkamer, maar je gaat samen wel met je te genstander onder één douche. Dat is toch grandioos". Zijn vrouw onderbreekt de mono loog van haar man. „Dat wordt zaterdag nog spannend met die kleine Japannertjes". Die op merking is voor Van der Born aanleiding om het licht op Oranje te zetten. „Toen ik vorige week hoorde dat ik zou meedoen, was ik gewoon sprakeloos. Mijn vrouw zei zelfs: 'Goh wat word je rood'. Echt. ik was overrompeld. Het is toch niet de eerste de beste wedstrijd. Het zal trouwens niet makkelijk worden, die kleine mannetjes te tackelen. Barry van Doorn (ook uitkomend voor DIOK) heeft die Japanners aan het werk gezien. Hij vertelde dat het wel leek alsof ze met zijn twintigen speelden". Thuis heeft hij de oefeninterland al diverse keren gespeeld. „Elke dag ben je met die wedstrijd be zig. Ik heb een blaadje gekregen met wat tactische trucs. In bed probeer ik ze uit mijn hoofd te leren". Zgn vrouw: „Voor de duels spelen zich hier hele tafe lt tan k wc in. wc uit Het liefst zou h»j al vier uur van te voren op het veld steen' Praatjesmaker Vooruit blikken op zijn Orar\jede- buut. weigert Van der Born. „Eerst maar eens kijken hoe de boot vaart. Want als het verkeerd gaat, denken ze wat een praatjesmaker Is <ii«eoser**. Aan zijn voorbereiding zal het in elk geval niet liggen. „Van mij mag je zwart op wit zetten dat ik van avond orn half tien al in bed lig. Ik heb het er gerust voor over Ik speel liever vier keer in het Ne derlands team dan dat ik twaalf keer 3 oktober vier". HERMAN POOS

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13