Krakers dwarsbomen uitbreiding van HEMA ^Commissie spuit kritiek op wethouder :da:trek scholennota in Leidse stadsrubriek Acties van jongeren in de pen Bovenhuis in Haarlemmerstraat weer bewoond Pand Havenplein 2 mogelijk gevorderd DONDERDAG 2 OKTOBER 1980 LEIDEN ftLEIDEN - De beurt was gister- •j avond aan de raadscommissie voor onderwijs om iets te zeggen I over de discussienota van hun t voorzitter, ofwel wethouder Van J Dam. Hoewel er herhaalde malen I in herhaling werd getreden - er is I immers al veel over geschreven 9 en gezegd - toch een korte sa- I menvatting van de officiële reac ties van de commissieleden. tMevrouw Van Akkeren (CDA) vond dat de nota over het in- standhoudingsbeleid van kleu ter- en lagere scholen elke grond van realiteit mist. "Er is voorbij gegaan aan heel veel andere richtlijnen en criteria van het mi nisterie". Zij gaf de wethouder de raad het geschonden vertrouwen te herstellen door de nota in te trekken en met een nieuwe nota terug te komen, maar dan alleen over het openbaar ondeiwijs. \ls een stout jongentje dat zijn tel- raam is afgepakt en opgezadeld zit met een schoolbord en een krijtje, zo typeerde commissielid Brands (CPN) wethouder Van Dam. Ook hij kon het in de verste verte niet eens zijn met het beleid van de wethouder. Onbegrijpe lijk vond hij het dat in de nota voorbij wordt gegaan aan de ach terstandsgebieden. "Deze men sen hechten juist aan kleine scholen en kleine klassen". Hij verklaarde het overleg met de de basis te willen ope- Het nieuwe raadslid Witteveen (D'66) vond ook dat er iets gedaan moest worden voor de achter standswijken. En hij vroeg zich af of de wethouder met dit beleid probeerde het tekort op de^begro- ting in te lopen. Duidelijkheid over de werkgelegenheid was ook een vraag van hem. Meer een notitie dan een nota, noemde F.van Oosten (PPR) de vijf vellen. En het ergste vond hij wel dat er over de kwaliteit van het onderwijs niet wordt gerept. "We moeten er van uitgaan dat we zoveel mogelijk scholen wil len handhaven". De procedure vond hij overigens evenals alle anderen leden incorrect en dom. Mevrouw A.Ponsen (PPR) was van mening dat de wethouder zich niet verantwoordelijk hoeft te voelen voor het landelijk beleid. Voor de rest vond zij in de nota een vastomlijnde visie ontbre ken. Commissielid Groos (PvdA) was het eens met het gevoerde beleid in de nota. "Er moet duidelijk heid komen na zes jaar". In een tweede nota zou hij wel wat zaken zoals werkgelegenheid, achter- standsipiaties meer uitgewerkt willen zien. Zonnevylle (WD) zei het lang niet eens te zijn met alles wat in de nota staat, wel vond hij dat de le den het er over eens moesten zijn dat er te veel kleuter- en lagere scholen zijn. En dat er duidelijk heid moet worden verkregen over welke school wel en welke school niet ip stand kan worden gehouden. SCHOLEN Weer was wethouder Van Dam gisteravond niet van zijn voetstuk te krijgen. Hij heeft laten weten een duidelijke visie te hebben over het instand- houdingsbeleid. Af en toe te duide lijk. Ook hij, weet niet precies wat een wijk is, wat een achterstandswijk is, wat een redelijke loopafstand is, of wat de rol van een school in kern of buurt betekent. Hij doet alsof en papieren richtlijnen steu nen hem daarbij. Gevoelens en meningen van mensen worden dan gauw vergeten. Toch is de wethouder niet zo'n bruut als in de school-volksmond de ronde doet. Hij maakte gister avond duidelijk openingen De kleine klassen van het protes tants-christelijk en katholiek on derwijs wil hij beslist niet om zeep helpen. Alleen ziet hij meer in (grote) scholen van tweehonderd leerlingen, wat beslist niet inhoud dat er geen kleine klassen mogen zijn. Alleen die scholen, met de toekomst gericht op de nieuwe basisschool, hebben volgens zijn mening goe de levensvatbaarheid. Tenslotte is de hele sanering niet zijn uitvinding, maar iets dat het rijk de gemeenten zal opleggen. Dat wordt nog wel eens vergeten in de hitte van de verontwaardi ging De tijd is rijp dat besturen, leer krachten van het protestants- christelijk en katholiek onderwijs weer met de wethouder om de tafel gaan zitten. Immers alle grie ven zijn gespuit en de onelegante presentatie van de nota moet men nu maar naast zich neerleggen. Het merendeel van de commissie leden was dit gisteravond laat ook van mening. Wie zet de eerste stap? Vragen over advertentie LEIDEN - Het PPR-raadslid Frits van Oosten heeft vragen gesteld aan het college van B en W over een advertentie van de firma "Het Hollantsche Huys" in het univer sitaire weekblad Mare. Daarin biedt de firma huisjes in het Wil lemshofje (Pancras-Oost) te koop aan. "Ook voor studenten", zo luidt de kop. Van Oosten vraagt zich af of de fir ma overleg heeft gepleegd met de gemeente. Volgens de geldende regeling woonruimteverdeling komen studente tenslotte niet in aanmerking voor de huisjes. In de advertentie staat daarentegen: "Doordat deze woningen uitslui tend geschikt zijn voor bewoning door één a twee personen, kun nen wij, na overleg met de ge meente Leiden, stellen dat de kans dat u een woonvergunning krijgt, praktisch 100 procent is" Is de omstandigheid dat een wo ning klein is een reden om af te wijken van de regeling woon ruimteverdeling?, zo vraagt Van Oosten zich verder af. 'Supermarkt' in Breestraat LEIDEN - Voor het al geruime tijd leegstaande pand aan de Bree straat waar vroeger de modewin kel Gerzon was gevestigd, is een nieuwe bestemming gevonden. Volgend jaar februari komt Xe- nos, een soort supermarkt voor Derde Wereld-produkten, in het pand. Nog dit jaar moet de ver bouwing beginnen. De onderhandelingen tussen de buitenlandse eigenaar, de ge meente en Xenos werden gister avond afgerond. De gemeente, de oorspronkelijke huurder, stelde voor de verbouwingskosten van het pand te delen. De laatste jaren is het pand tijdelijk gebruikt door de ANWB en de dienst gemeentewerken. Dat Xe nos belangstelling had is alge meen bekend getuige de aan plakbiljetten "Hier komt Xenos" Postkantoren morgen maar anderhalf uur open LEIDEN - In verband met de 3-ok- toberfeesten zullen de volgende postkantoren morgen alleen 's ochtends van half negen tot tien uur zijn geopend Gerestraat, Be vrijdingsplein, Breestraat, Ko permolen, Heinsiuslaan (Leider dorp) en Langevoort (Oegst- geest). Het postkantoor aan de Lammermarkt in Leiden is de hele dag gesloten. Het postagent schap bij V en D is van negen tot twaalf uur 's ochtends geopend en het agentschap in de Leider- dorpse Hoofdstraat van half ne gen tot tien uur. door René van der Velden Jaap Visser LEIDEN LEIDEN - Ook bij de Leidse af deling van de KWJ zijn de be zuinigingsplannen van de re gering danig in het verkeerde keelgat geschoten. In een stencil, dat in veel Leidse be drijven en jongerencentra zal worden verspreid, heeft de KWJ samen met vijf andere jongerenorganisaties uiteen gezet hoe juist de jongere de dupe wordt van de geplande bezuinigingen. Naast het verspreiden van de stencils zal er op dinsdag 14 oktober bovendien een ver gadering worden gehouden voor alle werkende jongeren uit Leiden en omgeving. Tij dens deze vergadering zullen verdere acties worden over wogen. Acties, die volgens de KWJ best wel eens hard kun nen worden. Het plan van minister Albeda Tegen bezuinigingen en staatssecretaris De Graaf raakt volgens de KWJ de jon gere op verschillende punten. Vooral de jeugdlonen en de uitkeringen worden namelijk hard aangepakt. Zo zal bij voorbeeld iemand van acht tien jaar er zo'n 160 gulden schoon per maand op achter uit gaan. Werkloze school verlaters zullen langer moe ten wachten op een uitkering, ouders van gedeeltelijk leer plichtigen krijgen geen kin derbijslag meer voor de da gen dat hun kinderen naar school gaan, en jeugdloners zullen tien procent van hun salaris moeten inleveren. Met deze maatregelen hoopt de regering de jeugdwerkloos heid te bestrijden. Het geld dat veel jongeren in moeten leveren, zou namelijk moeten worden gebruikt om nieuwe arbeidsplaatsen te creëren. Volgens de jongerenorgani saties gaat deze redenering van de Albeda echter niet op. Volgens hen verdwijnt het geld toch weer in de zakken van bedrijven en andere werkgevers. W addinxvener veroorzaakt botsing LEIDEN - Een 51-jarige inwoner van Waddinxveen heeft gister avond op het kruispunt Oegst- geesterweg - Willem de Zwijger laan een ernstige aanrijding ver oorzaakt toen hij met z'n auto de verkeerde rijbaan opreed en op een tegenligger botste. Het ongeluk gebeurde rond negen uur. De automobilist uit Wad dinxveen kwam uit de richting van het station en wilde rechtsaf de Willem de Zwijgerlaan oprij den. Hij koos de verkeerde rij baan en reed frontaal op een auto die werd bestuurd door een 24- jarige Leidenaar. Beide auto's werden zwaar bescha digd. De automobilist uit Wad dinxveen liep letsel aan z'n arm op en is overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. De man is later door de politie aangehou den omdat hij onder invloed van alocohol verkeerde. Noordwijker valt van dak LEIDEN - Een 41-jarige man is gis termiddag tijdens het aanbren gen van dakspanten op een huis aan de Hoge Morsweg van een hoogte van bijna drie meter naar beneden gevallen en op z'n rug terecht gekomen. De man, een Engelsman die in Noordwijk woont, is overge bracht naar het AZL. Geen musical LEIDEN - De kinder-musical "Broodje Boek", gepland op vrijdagavond zeven uur in de Leidse Schouwburg, gaat niet door. LEIDEN - Sinds gistermiddag wordt het pand aan de Haarlemmerstraat 138a naast en van de HEMA weer be woond. Acht mensen kraakten met hulp van de Leidse Kraakbond het bovenhuis, dat al geruime tijd leegstaat. "Ze hebben goed gebruik gemaakt van onze ervaring", al dus een lid van de Leidse kraakbeweging. "Het is name lijk een geruisloze actie geweest. Je ziet nu trouwens ook geen spandoeken aan het huis. We willen niets uitlok ken". Half één gistermiddag werd in het KWJ-gebouw (organisatie van werkende jongeren) aan de Kop- penhinksteeg de telefoon gepakt. De politie kon worden gebeld, omdat het pand inmiddels 24 uur was bewoond. (Pas daarna geldt het zogenaamde "huisrecht".) "Ze waren vriendelijk. "Bedankt voor de mededeling", zeiden ze nog". Een aantal sympathisanten verliet even later het gebouw om voor het gekraakte pand stencils te verdelen. "Stom dat we maar 200 afdrukken hadden. Die waren zo weg", aldus één van hen. Jaap Gemeente tegen kamerbewoning LEIDEN - Komen de zeven kamerbewoners van een bovenwoning aan het Havenplein 2 binnen afzienbare tijd op straat te staan? De gemeen telijke vorderingscommissie zal over een tijdje deze vraag moeten beantwoorden en de knoop doorhakken. De woning is bezit van makelaar Zaalberg en mevrouw Sandberg. Zij kochten het pand in '79, richtten de benedenverdieping gis kantoor in en verhuurden de bovenwoning aan werkende jongeren. En dat mag niet, vindt de gemeente, "want die ruimte werd oorspronkelijk toch bewoond door een gezin!". "De huur is voor een gezin echter veel te hoog", verduidelijkte makelaar Zaalberg gistermiddag. "Volgens de gemeente zou de huur ruim 800 gulden per maand moeten bedragen. Dat is flink boven de huurprijs- grens. (590 gulden per maand)". De makelaar benadrukte vooral dat het om een duur pand gaat. "We hebben veel moeten opknappen. De verbouwing was zeer ingrijpend, omdat alle noodzakelijke dingen ontbraken. Het behang kwam naar beneden en ga zo maar verder". Over zijn huurprijs, 400 tot 600 gulden per kamer, zei hij: "Veel geld? De mensen die de kamers huren kunnen het betalen. Bovendien is het toch wel een verschil of je aan het Havenplein of in de Mirakelsteeg woont. Maar daar hoor je nooit iemand over". Hij gaf overigens uitdrukkelijk te kennen géén studenten op kamers te willen hebben. "Daar krijg je alleen maar last mee. Bovendien kan het niet: werkende jongeren én studenten "Als u rekening had gehouden met het bestemmingsplan, zou u tenminste driekamerwoningen hebben moeten bouwen", merkte een gemeente ambtenaar ten slotte op. Dinsdagmiddag, op klaarlichte dag dus, werd het pand gekraakt. "Waarom niemand ons gezien heeft? We hebben het slim aan gepakt, ervoor gezorgd dat we maar weinig spullen naar binnen hoefden te brengen. We zijn dus via de achterkant gegaan. Wat wil je: met de HEMA direct naast de deur". Eén kraker had evenwel minder geluk. Door onhandig gemanoeuvreer viel hij door een ruit. Een flinke jaap in zijn hand was het gevolg. Hij moest naar het AZL worden vervoerd voor hechtingen. Volgens de krakers heeft de actie een tweeledig doel. In de eerste plaats was het de bedoeling een aantal woningzoekenden onder dak te brengen. ("Die zwierven van hot i vriend naar vriend".) In de twee de plaats wil men protesteren te gen de uitbreidingsplannen van de HEMA. "De HEMA wil dit huis, dat nu nog een woonbe stemming heeft, verbouwen tot bedrijfsruimte. De buurtvereni- Diefstallen in Koppelstein LEIDEN - Uit een groot aantal hui zen in de nieuwbouwwijk Kop pelstein zijn begin deze week binnendeuren en kasten ont vreemd. In totaal is er voor een bedrag van ruim vierduizend gulden aan materialen gestolen. In de nacht van dinsdag op woens dag is er voor 1500 gulden aan lood gestolen van het dak van de gerestaureerde Zijlpoort. Het lood is van de regenafvoer ge sloopt. ging Maredorp heeft hiertegen bezwaar gemaakt. Op dit mo ment loopt er dan ook een proces bij de Raad van State" Broodboetiek Volgens J. Bennink, bedrijfsleider van de HEMA, doorkruist deze actie de plannen van het groot winkelbedrijf op drastische wij ze. "Twee jaar geleden hadden we al moeten uitbreiden", zegt hij. "Met die bedoeling hebben we dat pand indertijd ook aange kocht. Helaas, worden we tot nu toe nog steeds gedwarsboomd" Niet uitbreiden heeft volgens de bedrijfsleider ernstige economi sche gevolgen voor het concern. "Ons assortiment is niet eigen tijds genoeg. In het aangekochte pand willen we een broodboetiek (brood van de warme bakker dus) of een kinderkledingzaak huis vesten. De ruimte daarboven, waar de krakers nu zitten, heb ben we dan nodig als opslagruim te". val op het Joppe en beginnen om elf uur 's ochtends. Er worden twee manches ge zeild. Alle planken zijn toege staan en de zeilen mogen niet groter dan 6,8 vierkante meter zijn. Voor de rest zien we wel. Vergunningen? Joh, die heb je voor zoiets niet nodig. Tenminste, laten we 't ho pen". Waarom surfkampioenschap- pen op 5 oktober? Don: "Om dat je in het najaar meer kans op wind hebt. Maar inderdaad vind ik 5 oktober nu ook niet de meest geschikte dag. Ik denk dat er nogal wat mensen met dichte ogen aan de start zullen verschijnen. Radar verplicht dus... Chaos De nationale strippenkaart is gisteren ingevoerd... Dat was te merken. We stapten naar de RABO-bank. Dat zou een voorverkoop-adres zijn. "Nee, dat is niet zo. Nog niet", horen we aan het loket. Hoe kan dat nou0 De ene RABO blijkt de strippenkaart te hebben aangevraagd, de an der moet nog beslissen. De RABO die de kaarten in huis wil hebben heeft de kaarten nog niet, want de aanvoer van de strippenkaarten blijkt ge stagneerd te zijn. We zijn verder gestapt naar een sigarenzaak. Ook voor nop. Ook nog niet bevoorraad. We worden verwezen naar het postkantoor, een kilometer verder. "Taxiii.. De chaos in de bussen zelf is onbeschrijflijk... Open Leidse (1) Wie aanstaande zondag het startschot levert voor de Leidse Surfkampioenschap- pen is nog niet bekend. Ge dacht wordt aan burgemees ter Goekoop. "Maar dat moet nog geregeld worden", meldt Don van Akkeren, woord voerder van het organisatie comité. "We hebben in elk geval nog geen verzoek daar toe van de beste man gekre gen". De Open Leidse Surfkam- pioenschappen dus. Een fes tijn waarbij het nadrukkelijk om het spel gaat en niet om de knikkers. Het initiatief is af komstig van Willem Ankoné, in Leiden beter bekend als "Ome Henne". Zoals bekend krijgt deze kroegbaas nogal wat surfers over de vloer, de sticker "Windsurfers go to Ome Henne" geniet onder hand landelijke faam. Dus het organiseren van een surfwed- strijd lag voor de hand. Vorig jaar werd het kampioen schap van Leiden voor de eer ste keer op de Kaag verzeild. Zo'n twintig deelnemers ver schenen er toen aan de start. Volgens Don van Akkeren zullen dat er dit jaar aanzien lijk meer zijn. Er is zelfs al belangstelling getoond van ver buiten Leiden. De Leidse kampioenschappen krijgen dit keer dus een echt "open" karakter. Open Leidse (II) Don van Akkeren herinnert zich dat het er vorig jaar nogal Vo.n links naar rechts: Don van Akkeren, De Ome Henne Surfbokaal" en Ome Henne zelf. \Tolijk aan toe ging. "Vooral in de middenmoot was het la chen, gieren, brullen. Elkaar van de plank af zeilen en zo". Na een spannende strijd ging surffanaat Bert van der Spek uiteindelijk met de "Ome Henne Surfbokaal" naar huis. Volgens Don werd daardoor een duidelijke smet op het sportieve gebeuren gewor pen. "Bert zat in de organisa tie en zeilde met een groter zeil dan de rest dus dat stond een beetje raar. Het uitgangs punt van de kampioenschap pen van dit jaar is dan ook dat moet worden voorkomen dat Bert wéér met de hoogste eer gaat strijken. Koste wat het Kost, al moet-ic van z'n plank worden getrokken". Zelf ver schijnt Don met het "geheime wapen", dat op hetzelfe doel is afgestemd, aan de start... En "Ome Henne", surft hij nog "Ben je gek", roept Don uit. "Daar waagt hij zich niet aan. Willem is veel beter op het gebied van het ehh, laten we zeggen, "après surf. Het in nemen dus. Er gaat dan ook de nodige champagne mee naar de Kaag. De organisatie, hoe zit het daar mee? Don: "Ach, eigenlijk valt er niet zo veel te organise-

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3