Oproep Brezjnjev aan strijdende partijen Surinaamse organisatie LOSN kritiseert Suriname Je kijkt om je heen. Maar zie je wel alles? Herstel olie installaties mogelijk in twee maanden Begrafenis slachtoffers van aanslag in München Waarschuwing aan Irak en Iran voor VS „Natuur"zien-inzien-ontzien is het nieuwe Boek van de Maand. WOENSDAG 1 OKTOBER 1980 BUITENLAND PAGINA 9 UTRECHT (GPD) - De Landelijke Organisatie van Surinamers in Nederland (LOSN) heeft felle kri tiek op het ontwikkelingsbeleid van de Surinaamse regering. De organisatie liet dat vorige week weten in een open brief aan de Surinaamse president Chin a Sen. Het is de eerste keer sinds de staatsgreep van 25 februari, dat een organisatie van Surinamers in Nederland kritiek uitoefend op de machtshebbers in Suriname Volgens de LOSN is er sinds de machtswisseling buiten de ver vanging van de corrupte rege ring-Arron in Suriname niets wezenlijks veranderd. Het huidi ge ontwikkelingsbeleid is nog precies hetzelfde als dat van vori ge regeringen, aldus LOSN-be- stuurder T. Blom. Hij zegt "Dat beleid is de oorzaak van de so ciale ellende in Suriname en heeft ervoor gezorgd dat veel Su rinamers hun vaderland verlie ten. Op dit moment is er op so ciaal-economisch gebked nog geen enkel gunstig vooruitzicht voor de Surinaamse bevolking" het ontwikkelingsgeld dat Suri name van Nederland krijgt wordt besteed aan projecten die het land in de nabije toekomst niets opleveren. Blom: "Er moet een politiek worden gevoerd die Su riname minder afhankelijk maakt van het buitenland. Het land moet zelf ontwikkelings projecten kunnen opzetten, met eigen gelden. Daarom moeten de Nederlandse en Amerikaanse multinationals worden aange pakt en genationaliseerd. De overheid komt dan over geld te beschikken waarmee ze iets we zenlijks kan doen" In haar brief aan Chin a Sen toont de LOSN zich verbaasd over het feit dat de president weer in zee is gegaan met Nederland. Blom: "In juli brak Chin a Sen de on derhandelingen over ontwikke- 'ingsgelden met de Nederlandse minister van ontwikkelingssa menwerking Jan de Koning af, omdat deze weigerde de hulp waardevast te maken. De presi dent betitelde bovendien de Ne derlandse bemoeienissen met de besteding van de ontwikkelings gelden als neo-kolonialisme. Nog geen twee maanden later heeft hij plotseling begrip voor de slechte situatie waarin de Nederlandse economie verkeert en heeft hij zijn eis voor waardevaste ont wikkelingshulp laten vallen. De onderhandelingen met De Ko ning zijn plotseling niet meer mislukt en de president aan vaardt een bestedingsbeleid dat in Nederland is uitgestippeld. De LOSN toont zich in haar brief aan Chin A Sen verder verontrust over de Amerikaanse hulp die het Surinaams nationaal leger sinds 13 augustus aanvaardt. Suri naamse militairen kunnen in de VS een opleiding volgen en Ame rikaanse militaire adviseurs ko men naar Suriname voor de ont wikkeling van het Surinaamse leger. Volgens Blom willen de VS op deze manier invloed uitoefe nen op Surinaamse aangelegen heden. In haar brief vraagt de organisatie president Chin a Sen om duide lijkheid over de redenen voor het instellen van de noodtoestand in Suriname op 13 augustus en de arrestatie van de sergeanten Si- tal, Joeman, Mijnals en andere progressieven. Blom: "De rege ring heeft nooit duidelijk ge maakt waarom de sergeants zijn gearresteerd. Dat terwijl deze mensen toch betrokken zijn ge weest bij de staatsgreep van 25 februari en een zekere hoogach ting genieten. Voor het volk is het een volkomen duistere zaak". Volgens Blom is de noodtoestand in Suriname zinloos. Hij zegt "Juist op dit moment zou het volk moeten meebeslissen over de toekomst van Suriname. Maar. het is nu monddood. Ik denk dat de regering niet zeker is van de steun van de bevolking. Maar op deze manier krijgt zij die zeker heid nooit". MOSKOU, WASHINGTON, BAGDAD, TEHERAN (GPD/ UPI/Reuter) - De Russische staats- en partijleider Leonid Brezjnjev heeft gisteravond Irak en Iran opgeroepen de strijd te staken. Zonder de Verenigde Staten met name te noemen zei Brezjnjev dat alleen "een grote mogendheid, die overal ter wereld op de loer ligt, van het conflict kan profiteren". De Iraanse leider Chomeini heeft gisteren verklaard dat er "geen enkele verzoening mogelijk is" met de Iraakse president Saddam Hoessein. den zouden zijn gevallen. De ac tie had tot doel een met Franse steun gebouwd kernonderzoeks centrum uit te schakelen. Een opslagplaats werd getroffen. Het Franse personeel werd geëva cueerd. Er zouden onder hen geen doden zijn gevallen. de Verenigde Staten e Wel heeft Iran beloofd de Verenig de Naties spoedig te antwoorden op het verzoek van de Veilig heidsraad om een einde te maken aan de vijandelijkheden met Irak. De Iraakse president Saddam Hoessein had gisteren al laten weten dat Irak de gevechten wil de beëindigen en aan onderhan delingen zou beginnen, indien iran daartoe bereid was. De Pakistaanse president Zia Oei Hacq, bemiddelaar in het conflict namens de 40 landen tellende is lamitische conferentie, heeft zich gisteravond in Parijs optimis tisch uitgelaten over een bestand in het conflict. Zia maakte een tussenlanding in Parijs op weg van Bagdad naar de Verenigde Naties in New York. Zia had een gesprek met de Franse president Giscard d'Estaing. Hij heeft eveneens besprekingen ge voerd in Teheran, de Jordaanse hoofdstad Amman en in Bagdad. Hij wilde in Parijs niet in bijzon derheden treden. Op een vraag of hij mogelijkheden zag voor een staakt-het-vuren, antwoordde Zia: "Ik zou willen dat ze er wa ren. Ik geeft er de voorkeur aan optimistisch te blijven". AWACS De VS zullen vier AWACS-vlieg- tuigen (vliegende waarnemings- en commandoposten onderge bracht in met radarschotels uit geruste Boeing 707-vliegtuigen) naar Saoedi-Arabië sturen in verband met de oorlog tussen Iran en Irak. Het Pentagon heeft gistermiddag deze maatregel be vestigd, nadat president Carter al maandag politieke leiders van het Congres hierover naa inge licht. Inmiddels benadrukken woord voerders dat Carters beslissing niet wegneemt dat de VS in het conflict strikte neutraliteit willen blijven betrachten. Carter heeft zijn maatregel genomen na twee dagen intensief beraad met mi nister van buitenlandse zaken Muskie, zijn adviseur voor natio nale veiligheid Brzezinski en mi nister van defensie Harold Brown. Tot nu toe is er nog geen officiële reactie van Saoedische zijde op de Amerikaanse plannen, maar wel kan worden gezegd dat de angst in de Arabische wereld (af gezien van Egypte) voor Ameri kaanse tussenkomst in de Golf zeer groot is. Nachtmerrie Amerikaanse militaire interventie in de Golf om de oliebronnen veilig te stellen voor het Westen is een nachtmerrie voor de Arabie- ren.Niet alleen omdat een Ame rikaanse actie een Russische te genactie in de Golf zal uitlokken, maar ook en vooral omdat Ame rika voor de Arabieren het land is dat een eenzijdige Midden-Oos ten politiek voert, die veel verder gaat dan Washingtons onvoor waardelijke steun voor Israël al leen. Aan het front zeifis volgens waar nemers in Koeweit en Israel een stagnatie van de Iraakse opmars merkbaar. Iraanse troepen heb ben een tegenoffensief ingezet, waaruit een patstelling resul teerde. Iraanse bommenwerpers hebben gisteren aanvallen uitge voerd op Bagdad, waarbij elf do- LONDEN (Reuter) - Iran en Irak hebben eikaars olie-in stallaties zware schade toe gebracht maar toch wordt de tijd die nodig is om de export van ruwe olie weer op gang te brengen op maar één of twee maanden geraamd. In de olie industrie in Londen wordt erop gewezen dat de grootste schade is toegebracht aan raf finaderijen die Iran en Irak zelf van olieprodukten voor zien in Abadan en Basra. Ove rigens wordt opgemerkt dat nauwkeurige informatie om trent de omvang van de scha de niet te krijgen is. Voor het uitbreken van de oor log bedroeg de gezamenlijke olie-export vun de twee lan den 3,5 miljoen vaten per dag (een vat is 159 liter). Een lang durige onderbreking van de Iraakse export, normaal on geveer 2,8 miljoen vaten per dag, dag, zou de komende winter wel eens voor tekorten kunnen gaan zorgen. De Iraakse export is de grootste van de OPEC op die van Sa oedi-Arabië na. Deskundigen van de Westerse oliemaat schappij rekenen in elk geval opeen stijging van de prijzen. Er wordt in Londen op gewezen dat er geen harde aanwijzin gen voor zijn dat Iran erin is geslaagd de twee voornaam ste Iraakse laadstations in het noorden van de Perzische Golf. die van Mina Al Bakr en Chor al-Amaja, schade van betekenis toe te brengen. Hun laadcapaciteit bedraagt in to taal 4,5 miljoen vaten per dag. Ze worden echter va olie voorzien via een pijpleiding die dicht langs Basra loopt en in dat gebied heeft Iran zijn voornaamste aanvallen uit gevoerd. D° schade is niet bekend. De deskundigen wijzen erop dat schade aan de pijpleidin gen zelf gemakkelijk met wat laswerk kan worden hersteld. Pompstations zijn een beter doelwit maar die liggen vaak verspreid en bevinden zich .soms voor een deel onder de grond. De pijpleiding van Irak naar Iskenderun in Tur kije kan volgens Turkse func tionarissen aanstaande zater dag al gerepareerd zijn. De buis werd eind vorige week opgeblazen, vermoedelijk door Koerdische vrijheids strijders. De capaciteit be draagt 700.000 vaten per dag, waarvan Turkije 100.000 va ten krijgt. De andere pijpleiding die Irak met de Middellandse Zee verbindt komt in Banias in Syrië uit en heeft een aftak king naar Tripoli in Libanon. De capaciteit ligt tussen 600.000 en 800.000 vaten per dag. Daarvan zijn 100.000 va ten per dag bestemd voor Sy rië. De leiding is buiten ge bruik gesteld na Iraanse aan vallen op Iraaks grondgebied. Vooral in het gebied van Baiji in de buurt van de reserves van Kirkuk in het zuiden van Irak is de leiding kwetsbaar voor Iraanse aanvallen. De Pakistaanse president Zia Oei Hacq werd gisteren in Parijs belaagd door verslaggevers, nadat hij een ontmoeting had gehad met president Giscard d'Estaing. Zia wilde niet veel meer loslaten, dan dat hij maar een oplossing van het conflict tussen (ADVERTENTIE) Een fraai landschap. Een vlinder in - alle kleuren van de regenboog. Een moeder ege die met 'n trits kleintjes over een bospad trip- pelt. Zo zien we de natuur. Als een reeks mooie plaatjes. We kijken naar de buitenkant. Maar er zit nog zoveel achter. Hele verhalen en geschiedenissen. Kleine ver anderingen en grote Rampen. Strijd tegen het geweld noit opgeven (Van onze correspondent Hans Amesz) >licg lijken Overal in dit 176 pagina's dikke boek groeien en bloeien de foto's en aquarellen. Het nieuwe Boek van de Maand. Bepaald niet zomaar een boek En als je daar wat meer van weet, kijk je opeens met heel andere ogen. Dan krijgt zelfs het kleinste onkruidje een heel andere waarde. Die verhelderende blik achter de schermen krijgt u in het nieuwe Boek van de Maand. Geschreven door Bert Garthoff. Een m; die als geen ander boeiend kan vertellen over alles wat groeit en bloeit. Maar de natuur zich uiteraard niet alleen in woorden vangen. Tot en met 4 oktober f2250. Daarna f 10,- duurder. De aanbieding is geldig t/m 4 okiober. Echter zolang de voorraad strekt. De Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt (links) en de Beierse minister-president Franz-Jozef Strauss flankeren twee nabestaanden van slachtoffers van de aanslag in München. Raad van Europa veroordeelt staatsgreep in Bolivia STRAATSBURG (ANP) - De assemblee van de Raad van Europa heeft gisteren tijdens de vergadering in het Franse Straatsburg "de brutale staatsgreep in Bolivia en de voortgaande schending van mensenrechten door het dictatoriale regime daar veroordeeld". In de resolutie wordt aan de 21 lid-sta ten van de Raad van Europa gevraagd he{ militaire regime in Bolivia niette erkennen, alle ontwikkelingshulp aan dat land te stoppen, culturele verdragen op te zeggen, een onderzoek naar schending van mensenrechten te ondersteunen, politieke vluchtelingen uit Bolivia op te nemen, alle financiële transacties met Bolivia te stoppen tot een wettige regering tot stand is gekomen. De assemblee van de Raad van Europa herinnert aan de veroordeling die eerder het Europees Parlement uitsprak over de staatsgreep 111 Bolivia De afgevaardigden zijn geschandaliseerd door de onmenselijke behan deling van vakbondsleiders als Julio Lechin en van geestelijken als Juan Tutniri en Mortimer Arias. "Deze mensen zouden geëerd moeten wor den voor hun geëngageerde werk voor sociale gerechtigheid en de be scherming van mensenrechten", aldus de resolutie. De Nederlandse regering zal zich in het kader van de Verenigde Naties inzetten voor het herstel van de democratische verhoudingen en de eerbiediging van de rechten van de mens in Bolivia. Minister Van der Klaaiyv van buitenlandse zaken acht daarvoor de algemene vergadering in NeYork een goede gelegenheid, zo heeft hij gisteren geantwoord op vragen van leden van de Tweede-Kamerfracties van PvdA, CDA, VVD en D'66. Van der Klaauw zal het opnemen van contacten met het Boliviaans regime zo lang mogelijk uitstellen. Verder wil hij in nauw overleg met de meest in aanmerking komende landen zoeken naar "de meest verkieslijke weg" om de mensenrechtensituatie in Bolivia te onderzoeken en om daarin verbetering aan te brengen. BONN In aanwezigheid van Bondskanselier Helmut Schmidt, Bondsdagpresident Richard Stückler. Bondsraad- president Hans-Ulrich Klose, de Beierse minister-president Franz Josef Strauss en vele tientallen andere hoogwaardigheidsbekle ders zijn gisteren in het Oude Raadhuis van München de 12 mensen, vrouwen en kinderen herdacht die vorige week bij een bomaanslag op het Oktoberfest om het leven kwamen. De bur gemeester van München Erich Kiesl, zei dat de stad voor de tweede keer in acht jaar was ge confronteerd met een „niet te be grijpen gewelddadige aanslag die de vrede en de feestvreugde „kapot heeft gereten". In 1972 vond tijdens de Olympische Spelen in München een bloedige aanslag plaats van Palestijnen op de Israeli's in het Olympisch dorp. Kiesl zei verder dat men de strijd tegen het geweld nooit moet op geven. Hij riep op tot solidariteit en zij dat het leed van de familie leden van de omgekomenen „een verplichting moet zijn om geweld nooit goed te praten". „Elke vorm van geweld, van wie of wat ook, richt zich tegen de maatschappij als geheel", aldus burgemeester Kiesl. Tevoren hadden de exploitanten van het grootste volksfeest van de Bondsrepubliek een oecume nische rouwdienst in de vlak bij de ingang van de Theresienweide gelegen Paulskerk bijgewoond Velen hadden bloemen op de plaats van de aanslag gelegd Het Oktoberfest is gisteren voor 24 uur onderbroken Vandaag is het voortgezet. De autoriteiten van München hadden verklaard dat stopzetting van het feest tech nisch nauwelijks mogelijk was en dat dat bovendien een onderwer ping aan de terroristen zou heb ben betekend. Het federale openbare ministerie in Karlsruhe gaat er nog steeds van uitidat de bomaanslag niet alleen het werk is geweest van dc bij d ie aanslag gedode 21-jarige geolo- giestudent Gundolf Kohier. Er is een aanklacht wegens moord in gediend tegen „onbekenden". De Beierse minister van binnen landse zaken Tandler blijft erbij dat Kohier de enige dader was en dat er geen aanwijzingen bestaan dat de verboden rechtsextremis- tische Wehrsportgruppe Hoff mann bij de aanslag betrokken In Braunschweig is gisteren een proces begonnen tegen vijf neo nazi's. Zij worden verdacht van bomaanslagen en het behoren tot een terroristische vereniging die als doel had weer een NSDAP m de Bondsrepubliek op te rich ten. Lek in Finse kernreactor EURAJOKI. FINLAND (UPI) - In de Finse kernreactor Olkiluoto 1 ifl utt een lek 100 000 liter radioec- tief water van laag gehalte gevloeid. Dit heeft de directie gis teren meegedeeld. Het lek was ontstaan door een rub- berklep die bij onderhoudswerk was beschadigd. Het water liep in twee afvalcontainers die zaterdag overstroomden, aldus Antti Por to. veiligheidstechnicus van het nutsbedrijf Teollisuuden Voima Oy. De containerkamer en aan grenzende vertrekken liepen on der, zei hij Het water bevatte vol gens Porto maar 60 millicurie radioactiviteit en zijns inziens is er ongeveer één curie voor nodig om gevaar voor gebouwen of mensen te doen ontstaan. Het nutsbedrijf liet weten dat het niveau van radioactiviteit in het will trilornde u aU 1 ,k-( lit., «-. n tiende bedroeg van de hoeveel heid die in gewoon drinkwater is toegestaan. Het mankement is zondag gerepa reerd. Ongeveer een jaar geleden deed zich in Olkiluoto 1 een soortgelijk lek voor. De reactor is gebouwd door de Zweedse firma Asea-Atom.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9