Pais eist registratie van onderwij sstakers Half miljoen voor beveiliging kerncentrale 'V reemd' drankje leidde tot fatale steken Actie tegen onjuiste produktie van voedsel Geen werkgeen geld GIF NAAR KRAKERS WOENSDAG 1 OKTOBER 1980 BINNENLAND PAGINA 7 Dubbele hekken, waakhonden, valkuilen, microfoons, traangasleiding DODEWAARD (GPD) - De GKN (Gemeenschappelijke Kerncen trale Nederland) heeft tot nu toe al bijna eèh half miljoen gulden gestoken in de beveiliging van de kerncentrale in Dodewaard. Naast de dubbele hekken met waakhonden en een valhek op de toegangsbrug, heeft de GKN op het terrein zelf valkuilen laten graven, microfoons aangebracht, waarmee gesprekken op de dijk buiten het terrein van de centrale afgeluisterd kunnen worden, is een traangasleiding naar de por tiersloge gelegd en zijn in de Waal-arm rond de centrale (de Sprang) leidingen gelegd, waar mee kleurstoffen in het water ge spoten kunnen worden. Actie voerders, die op 19 oktober pro beren zwemmend de centrale te bereiken, komen er daardoor let terlijk gekleurd op te staan. Deze interne maatregelen werden dit weekeinde door een vorige week vrijdag geschorste mede werker van de centrale openbaar gemaakt tijdens de tweede lan delijke bijeenkomst van „Dode waard gaat dicht" in Utrecht. Het ex-personeelslid verklaarde vrijdag van de loonlijst te zijn ge schrapt omdat hij informatie over de beveiliging van de centrale naar buiten had gebracht. De ex- GKN-medewerker wil voorals nog anoniem 1)1 ij ven in verband met de juridische afwikkeling van zijn ontslag. Topman Woldring van de centrale in Dodewaard bleek maandag niet bereid tot het geven van com mentaar over de maatregelen en de schorsing. Hij verwees naar de Centrale Persdienst van de GKN in Arnhem. Daar bevestig de men, dat de beveiliging van de centrale tot nu toe bijna een half miljoen heeft gekost. Over de aard van de maatregelen wilde GKN-woorvoerder Stark geen mededelingen doen. „We zeggen daar liever niet te veel over". Over de schorsing van de GKN-medewerker afgelopen vrijdag, kon Stark bevestigend nóch ontkennend antwoorden. „Daar is mij niets van be kend". „Dodewaard gaat dicht" heeft tij dens de bijeenkomst in Utrecht nog eens onderstreept de acties op 19 oktober niet uit de hand te willen laten lopen. „We hebben afgesproken dat niemand mate riaal zal meenemen, waarmee mensen letsel toegebracht kan worden", aldus de verklaring. De actievoerders beslissen op 5 ok tober definitief over de vorm waarin de acties zullen worden gegoten. ROTTERDAM - De tanker Energy Concentrationwelke in juli van dit jaar tijdens loswerkzaamheden in de Europoort bijna doormidden brak, ligt nu in het dok bij Verolme in de Botlek. Nu het schip weer "gestrekt" ligt is goed te zien u elke schade zij heeft opgelopen. Centimeters dik staal is als krantenpapier gescheurd. Of het schip gerepareerd wordt is nog niet bekend. DEN HAAG (GPD)-In navolging van zijn beleid bij de landelijke onderwijs-actiedag van 19 juni, zal minister Pais ook bij de onderwijsstaking van vandaag eisen dat er bij eventuele stakers een dag ingehouden zal worden van hun salaris. Het bevoegde gezag (het rijk voor de rijksscholen, de gemeenten voor de openbare scholen en de schoolbe sturen voor de bijzondere scholen) moet dus weer lijsten van werknemers die vandaag niet gewerkt hebben aan het ministerie overleggen. Professor Goudzwaard Goudzwaard voelt niet veel voor splintergroep (Van één onzer verslaggevers) LEIDERDORP - Het voormalig CDA-kamerlid Goudzwaard voelt niet erg veel voor het op richten van een christelijke splin terpartij. "Het heeft geen nut om gezellig bij elkaar te gaan zitten in een partijtje waar je er zeker van bent datje toch gelijk krijgt. Voor de oprichting van een nieuwe partij moet je in een situatie zit ten, dat je niet anders kunt." Goudzwaard zei dit gisteren op een CDA-bijeenkomst in Leider dorp. Eerder had hij de leden van het CDA om signalen gevraagd, die zo'n situatie zouden kunnen vermijden. "Wanneer de dissi denten het voortbestaan, van het kabinet geen voorrang geven is dat een signaal dat het nog goed zit in het CDA. Dan is er geen re den om een elite-groepje te be ginnen, dat aan alle kanten een achterban mist," aldus Goud zwaard over de stemmen cooe een eigen partij die er zijn opge gaan binnen de werkgroep 'Niet bij brood alleen' (NBBA). waarin veel CDA-dissidenten zitten. Spaarbank: geen nieuwe GSD-kl anten ROTTERDAM (ANP) - In Rotter dam is deining ontstaan over de beslissing van de hoofddirectie van de stichting Spaarbank Rot terdam om met ingang van 1 ok tober klanten van de gemeente lijke sociale dienst (GSD), die hun sociale uitkering willen laten storten op een nieuwe rekening bij de spaarbank, te weigeren. Volgens hoofddirecteur A. van de Beek moest deze beslissing wor den genomen, omdat de bank de 12.000 uitbetalingen die elke vrij dag aan uitkeringsgerechtigden van de GSD moeten worden ge daan niet meer aankan. Op die dagen krijgen vijftien bijkanto ren van de bank in Rotterdam een dusdanige toeloop van GSD-klanten dat het personeel daar aan andere bankwerkzaam- heden niet meer toekomt. Die toeloop leidt verder tot enorme vertragingen, lange rijen en veel irritatie bij de wachtenden. De telefooncentrale van de bank raakt volgens Van de Beek geblokkeerd door de duizenden extra telefoontjes van uitke ringsgerechtigden, die komen in formeren of de gemeentelijke so ciale dienst hun uitkering al ge stort heeft. De onderwijsgevenden die op 19 juni van dit jaar gestaakt hebben en door het bevoegd gezag ge meld zijn aan het ministerie, hebben voor een deel in de maanden juli en augustus al een korting gehad op hun salaris. Bij deze groep, die volgens het mi nisterie tussen de 1500 en 2000 personen bedraagt, is ongeveer een kwart miljoen gulden aan salarissen ingehouden. Een an der gedeelte zal in september in gehouden worden. Omdat de minister de indruk had dat er een veel grotere groep ge staakt heeft op die dag, heeft hij een nieuwe circulaire gestuurd naar het bevoegde gezag. Daarin eist hij alsnog een opgave van de- ggnen die gestaakt hebben. Als drukmiddel dreigde hij in deze circulaire om in geval van uitblij ven van opgaven, zelf op basis van schattingen geld in te houden op de vergoedingen van de on derwijskosten aan de gemeen ten. Eigen bijdrage levert problemen op voor kraamzorg DEN HAAG (GPD) - De eigen bij dragen die sedert 1 september voor bepaalde bevallingen moe ten worden betaald geven de kraamzorg problemen. De kraamcentra zouden op korte termijn duizend nieuwe verzorg sters nodig hebben om de stij gende vraag naar kraamhulp het hoofd te bieden. Dit meldt „Aan een", het nieuwe weekblad van de ambtenarenvakbond Federa tie ABVA-KABO. Het blad heeft bij de Nationale Kruisvereniging deze bereke ning laten maken. De ontwikke ling is het gevolg, aldus die bron, van het feit dat vrouwen die op advies van een arts (de zoge naamde medische indicatie) in een ziekenhuis willen bevallen nu een eigen bijdrage moeten be talen. Per 1 september werden enkele nieuwe bepalingen voor de verloskundige hulp van toe passing. De moeilijkheid van deze zaak zit hem in het feit dat een groot deel van het bevoegd gezag in juni helemaal niets geregistreerd heeft. De gemeente Amsterdam heeft bijvoorbeeld daar totaal geen overzicht van. Dit keer heb ben de bonden die de staking hebben uitgeroepen, de ABOP (Algemene Bond voor Onderwij zend Personeel en het NGL (Ne derlands Genootschap van Lera ren). geprobeerd wel een deug delijke registratie op te zetten. De ABOP heeft kaarten met een antwoordnummer rondgestuurd aan de leden en het NGL heeft lijsten op de verschillende scho len laten ophangen. Beide bon den nemen de verantwoordelijk heid voor de staking op zich en zullen zich verzetten als indivi duele leden aansprakelijk gesteld worden. Bekentenis in moordzaak ENSCHEDE (ANP) - De 24-jarige Enschede'er G. J. S. heeft een volledige bekentenis afgelegd in verband met de moord op de 20- jarige G. Geerdink, in de nacht van vrijdag op zaterdag. Van een motief is volgens de politie geen sprake. Ze sluit niet uit dat S. zijn vriend Geerdink onder invloed van drugs heeft vermoord. ILLEGALE SLANGEN IN BESLAG GENOMEN SCHIPHOL (ANP) - Op Schip hol zijn de afgelopen week twee zendingen reuzenwa- terslangen in beslag geno men. Zij waren door een die renhandelaar uit Oud-Gastel (N.-B.) illegaal uit Paraguay ingevoerd. Het ging in totaal om 31 slangen, d'C voorlopig zijn ondergebracht bij de die rentuinen Artis en Blijdorp. Volgens een woordvoerder van het ministerie van CRM wor den de dieren ontdekt door een controleur wet bud (be dreigde uitheemse diersoor ten) na een tip van de douane. Deze had gemerkt dat de wa terslangen gewoon op de zo genaamde paklijst stonden. Het is nog niet bekend wat er met de slangen gaat gebeu ren. Bij CRM wordt verwacht dat de officier van justitie in Haarlem de dieren naar Zuid- Amerika zal laten terugstu- AMSTERDAM - In Amsterdam werd gisteren een noodbaanals vluchtweg gedemonstreerdDe ba uit een koker, opgebouwd uit drie lagen kunststof. Bij brand of andere noodsituaties kunnen binnen lie liefst 1500 mensen vanuit een gebouw tot een hoogte van dertig meter worden geëvacueerd. AMSTERDAM «ANP» - De officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank, mr. Goes, heeft giste ren terbeschikkingstelling van de regering geéist tegen de 34-ja- rige Yeria B. De man wordt ervan verdacht op 4 april zijn hulpver leenster Alina Aukema met een mes te hebben doodgestoken. Hij zou dat hebben gedaan omdat hij dacht dat de vrouw hem impon- tent had gemaakt. Ze liep tien messteken op en stierf na een paar minuten voor de deur van haar Amsterdamse woning. Alina Aukema was een medisch studente, die zich in haar vrije tijd ontfermde over buitenlanders die uit hun land waren gevlucht. Via de vereniging vluchtelingen hulp Nederland leerde zij Yeria kennen, die een paar maanden daarvoor Egypte had verlaten. 'In oktober vorig jaar nam Alina mij mee naar een 1 >ar en bood mij een drankje aan. Toen ik het ophad werd ik duizelig en raakte be wusteloos. Een paar dagen later merkte ik dat ik impotent was. Ik dacht, dat het impotent doordat Alina iets in mijn drankje had ge daan', vertelde de verdachte. Deze verdenking bleef Yeria ach tervolgen. Hij praatte er met art sen over, maar die zeiden dat zijn probleem onmogelijk kon zijn veroorzaakt door een stof, die niet in het drankje thuishoorde. Maar omdat ook de medici de oorzaak niet konden vinden, bleef Yeria denken, dat zijn hulp verleenster voor zijn impotentie verantwoordelijk was, hij ging herhaaldelijk naar haar toe om rekenschap te vragen, maar op het laatst wilde ze er niet meer over praten. Op vier april ging Yeria naar Alinas huis. Hij nam een mes mee om haar onder bedreiging tot een be kentenis te brengen. 'Toen ze het mes zag begon ze te schreeuwen. Ik weet niet meer wat ik daarna gedaan heb. Door haar ge schreeuw ben ik in een gekke toestand geraakt', zei de Egypte- Verscheidene buren zagen de fatale steekpartij gebeuren. Een toege snelde buurman, psycholoog van beroep, probeerde Yeria die bij zijn slachtoffer stond, nog te kalmeren, maar hij stak nog eenmaal toe. 'Het steken gebeur de meer in een vertraagde bewe ging dan in blinde woede', ver klaarde de buurman. TILBURG (ANP) - De Tilburgse politie heeft gisteren in zijn wo ning in Oirschot de 37-jarige Tilburgse rijschoolhouder JK. aan gehouden op verdenking van medeplichtigheid aan het gooien met gif naar krakers. De verdachte is eigenaar van een naast zijn rijschool gelegen pand aan de Noordhoekring in Tilburg, dat vorige week gekraakt werd. Sindsdien heeft de eigenaar met allerlei middelen getracht de krakers zijn pand uit te krijgen. Maandagnacht werden door een kapotte ruit op de eerste verdie ping, door nog onbekenden, één of meerdere emmers, waarin vermoedelijk formaline, de kamer binnen gegooid. Drie krakers die daar zaten te eten kregen het gevaarlijke spul over zich heen en moesten zich onder doktersbehandeling laten stellen. Eén van hen. de 21-jarige Tilburger A. K. verblijft nu nog ter observatie in het Sint Elisabeth Ziekenhuis. Direct na aankomst daar maan dagnacht moest hij aan beademingsapparatuur gelegd worden. Direct na het gebeuren gaf de politie de krakers het advies het huis niet meer binnen te gaan. maarzij sloegen deze raad in de wind en togen gisteren aan de schoonmaak om het pand weer bewoon baar te maken. Rond het huis van de rijschoolhouder is het al dagenlang onrustig. Vorige week sloeg een knokploeg de krakers het pand uit, maar door tussenkomst van de politie konden de krakers het huis weer in. Voortdurend rijden wagens langzaam langs het pand, waarbij inzittenden bedreigingen naar de bewoners schreeuwen. Op hei gerechtelijk laboratorium in Rijswijk wordt nog onderzoek gedaan naar de exacte aard van de in het pand gegooide stof. Pas daarna kan beslist worden wat de gearresteerde huiseigenaar ten laste zal worden gelegd. DEN HAAG (GPD)- De vereniging Milieudefensie gaat de komende tijd onder het motto „Mond open, ogen dicht" actie voeren tegen de onverantwoorde wijze waarop voedsel wordt geproduceerd. Aan de kaak wordt gesteld het voedsel dat ten koste van enorme verspillingen tot stand komt en waarvan de kwaliteit veelal te wensen overlaat. Milieudefensie vindt het onaan vaardbaar dat gezonde land- bouwprodukten worden ver werkt tot dubieuze kant-en- klaarprodukten, gehuld in weg- gooiverpakking. De vereniging gelooft dat veel bespaard kan worden op het gebruik van ener- dstoffen. De c nent wordt vaak i woordelijk gesteld spilling. Milieudefensie wijst er echter op dat uitgekiende recla metechnieken de mensen het voedsel van twijfelachtige kwali teit in de mond dringen. Milieudefensie vindt dal de con sumenten meer te vertellen moe ten krijgen over de manier waar op het voedsel, vaak ten koste ook van Derde-Wereldlin, wordt geproduceerd. Om die re den moet er een verbeterde Wa renwet komen, waarin de in spraak van de consument is gere geld. Gedurende het komende halfjaar zal Milieudefensie met een uitge breide publiciteitscampagne proberen de consumenten be wust te laten worden van hun po sitie. Zo organiseert de vereni ging op 1 november een „natio nale plakdag". In zoveel mogelijk winkels zullen op die dag overbodige en op on verantwoorde wijze geprodu ceerde levensmiddelen beplakt worden met een opvallende stic ker. Milieudefensie houdt er re kening mee dat medewerkers die betrapt worden, een bekeuring van maximaal 25 gulden krij gen. Yeria ging na de steekpartij terug naar de Valeriuskliniek, waar hy al enige tijd was opgenomen. Uil dit Amsterdamse psychiatrisch ziekenhuis werd hij door de poli tie opgehaald. Hij was opgeno men, omdat hij tot tweemaal toe een poging tot zelfmoord had ge daan. Eerstwas Yeria vrijwillig in de kliniek, later op gerechtelijk bevel. Op 4 oktober had hy proef verlof. De verdachte heeft dringend psy chiatrische verpleging nodig en moet nog steeds als potentieel gevaarlijk worden beschouwd, zo staat in het psychiatrisch rapport Yerias psychische toestand zou zijn veroorzaakt door zijn front- ervaringen als Egyptisch soldaat in de oorlog tegen Israël van 1973. Later zuu hij in zijn land gevan gen hebben gezeten en gemarteld zijn. Anderhalf jaar geleden ging hij naar Nederland. Maar hij werd niet erkend als politiek vluchte ling. Uitspraak 14 oktober. Woonruimte- verordening Rotterdam van de baan ROTTERDAM (ANP) - Burge meester en wethouders van Rot terdam hebben besloten met onmiddellijke ingang artikel 10 van de nieuwe woonruimtever ordening, die bepaalde dat ko pers van goedkope huurwonin gen niet meer in aanmerking ko men voor een woonvergunning, niet meer toe te passen. Aanleiding is de uitspraak van de president van de Rotterdamse rechtbank gistermorgen in een kort geding, dat een consortium van beleggers had aangespannen tegen de gemeente over de nieu we woonruimteverordening. De president oordeelde dat de ver ordening in strijd is met de woon- ruimtewet van 1947. Omdat kort geleden nog een derge lijke woonruimteverordening van Amsterdam bij Koninklijk Besluit werd vernietigd, achten B en W van de Maasstad het niet zinvol tegen deze uitspraak in hoger beroep te gaan, zo werd bekend gemaakt. Volgens een woordvoerster van de gemeente betekent de beslissing niet dat burgemeester en wet houders terug komen op hun standpunt dat er een rem moet komen op de uitverkoop van goedkope woningen in Rotter dam. 1 let stadsbestuur hoopt op 6 november de gemeenteraad een nieuw artikel 10 van de woon ruimteverordening te kunnen voorleggen. Discriminatie w egens sekse DEN HAAG 'GPD) - Er komt mo gelijk een onafhankelijk orgaan, waar mensen terecht kunnen met klachten over discriminatie we gens sekse. Daarbij zullen wel licht ook klachten over discrimi natie wegens seksuele geaard heid worden betrokken. Minister De Ruiter (justitie), die dit in antwoord op vragen van de VVD Tweede-Kamerleden Her mans en Jacobse meedeelt, hoopt dat hiermee in de toekomst on gewenste discriminatie in de par ticuliere sfeer kunnen worden tegengaan. De minister ziet vooralsnog geen heil in het strafbaarstellen van dergelijke discriminatie, door middel van uitbreiding van het artikel 429 van het Wetboek van Strafrecht, dat discriminatie op grond van ras strafbaar stelt. De bewindsman zegt dat voorzich tig dient te worden omgespron gen met het toepassen van straf maatregelen tegen discrimine rende handelingen in de particu liere sfeer. Binnenkort zal hij over dal standpunt nadere uitleg geven

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7