'Atlas' Leiderdorp ontslaat 25 mensen Veel lege klaslokalen Het is wel met een soort w f^eidse agenda Politie trekt tips na over verdwijnen meisje Ook Wassenaar loost nu vuil in Leiden STAD EN RAND WOENSDAG 1 OKTOBER 1980 Slechte bouwmarkt, laconiek beleid en topzwaar beheer LEIDERDORP - Atlas Junior aan de Achtho- venweg in Leiderdorp staakt zijn produktie van betonnen vloerplaten. Binnen afzienbare tijd worden 25 van de 50 werknemers ontslagen. De moedermaatchappij Atlas Be heer in Maarssenbroek verkeert met haar dochterondernemin gen in grote geldnood. De schul den zijn inmiddels opgelopen tot ongeveer 9 miljoen gulden. Om het hoofd boven water te houden wil directeur Spitse "reorganiseren". Bij het architectenbureau van Atlas in Maarssenbroek vallen onder de 26 werknemers 8 ontslagen. WASSENAAR - De Wassenaarse recherche gaat momenteel een twintigtal tips uit het hele land na rond de verdwijning van het 11- jarige Edith Christina Post, die maandag tijdens de schoollessen plotseling is verdwenen. De tips kwamen binnen naar de televisie uitzending rond de vermissing gisteravond. De politie acht het nu trouwens wel uitgesloten dat het meisje in het water dat zich in die nabijheid van de school bevindt, is terecht gekomen. Het dreggen had eer der al niks opgeleverd. Het meisje wordt sinds maandag middag half drie vermist. Zij keerde niet meer in haar schoolklas terug nadat ze op een andere verdieping handvaardig heidsspullen was gaan halen. Het 1.50 meter lange meisje, met lang blond haar is op school aan de Burmanlaan. Met het afstoten vèn de verlies gevende produktie van betonnen vloerplaten en daarmee het ont slag van 25 mensen houdt Atlas in Leiderdorp nog slechts de pro duktie van binnenwanden over. Bij Atlas werken in Leiderdorp en Maarssenbroek in totaal 150 mensen. Directeur Spitse van Atlas heeft goede hoop dat de ontslagen mensen in Leiderdorp weer snel aan de slag kunnen. "Wij probe ren het zo op te lossen dat wij voor iedereen die wordt ontsla gen vervangende werkgelegen heid hebben". Vaklieden gewild De produktiehal van vloerplaten verwacht Spitse te kunnen ver huren aan een andere onderne ming. "Dat is bijna rond. Dan kunnen er 10 tot 15 mensen op hun oude plaats voor een andere onderneming blijven werken. Voor de andere 10 werknemers vinden we wel een plaats bij an dere bedrijven. Overal zijn im mers vaklieden gewild". Directeur Spitse zei dit gisteren op het moment dat bekend werd dat de werknemers van het Leidse Wernink Beton, die onder andere betonnen vloerplaten maken, waarschijnlijk op straat komen te staan. Vakbondsbestuurder Ver- happen vindt directeur Spitse dan ook veel te optimistisch. De 25 mensen die worden ontslagen, ziet hij niet zo maar weer aan het werk. "Spitse dacht bijvoorbeeld in Bre- dero een gegadigde te hebben. Die man dacht daar 20 tot 25 mensen te kunnen plaatsen. Dat bleek helemaal misgegokt. Ik ben zelf op zoek gegaan naar be drijven. Dan kom ik op hoogstens Straks in Leiderdorp LEIDERDORP - De leegstand van lokalen voor kleuter- en lager on derwijs zal in Leiderdorp de ko mende jaren flink gaan toene men. Op dit moment staan er al 19 van de 102 beschikbare lokalen leeg. Als de gemeente en de schoolbesturen niet tijdig maat regelen nemen, zal die leegstand in 1985 zijn opgelopen tot onge veer 30 lokalen. Dit is één van de conclusies uit de leerlingenprognose, opgesteld door de afdeling onderwijs van de gemeente. Deze prognose zal in de komende jaren als leidraad moeten dienen bij het beoordelen van plannen tot eventuele nieuwbouw, ver bouwing, samenvoeging of sane ring van scholen. In Leiderdorp-Oost daalt het aantal schoolkinderen met 20 procent. Daar is de leegstand nu al erg hoog, namelijk 8 van de 30 loka len, terwijl daar tot 1985 nog eens 3 lokalen zullen bijkomen. In het midden van Leiderdorp (het gebied tussen Persant Snoepweg en Engelendaal) zal de leegstand van 10 lokalen nu gaan oplopen tot rond de 15 van de in totaal 42 stuks. Het gunstigste is de toestand nog in Voorhof Binnenhof en Winkel hof. Hier zal ook op langere ter mijn nauwelijks leegstand ko men (geschat wordt 3 op 30 loka len), zeker als er - zoals is beslo ten - in "Buitenhof Oost" geen lagere scholen zullen worden ge bouwd. Het rapport "Leerlingenprognose" stelt een aantal maatregelen voor om de leegstand tijdig te bestrij den. Een belangrijke mogelijk heid is de integratie (samenvoe ging) in de nabije toekomst van kleuter- en lagere scholen tot een basisschool. Daarbij zal vaak de kleuterschool in het gebouw van de lagere school worden gehuis vest. De leegkomende kleuter scholen kunnen dan - afhanke lijk van de staat waarin de ge bouwen verkeren - worden afge broken, verhuurd of verkocht. In het oosten van Leiderdorp be staan plannen voor nieuwbouw of sanering van de Engelendael- school. Bij die gelegenheid kan de houten kleuterschool De En gelenbak in de lagere school worden opgenomen. De Marijke- kleuterschool zou kunnen wor den samengevoegd met de Wil lem de Zwijgerschool. In totaal kan op die manier de leegstand 3 tot 4 mensen die bij een ander bedrijf kunnen gaan werken. Het is logisch dat Spitse er happig op is de ontslagen mensen bij andere bedrijven onder te brengen. Dat drukt de afvloeiings-kosten. Maar het optimisme lijkt me on gegrond. Het is een bedrijf op drijfzand". Deze week al tentoonstelling 'Ouder worden LEIDERDORP - De tentoonstel ling "Ouder worden in Neder land", die op initiatief van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk wordt gehouden in het gemeentehuis van Leiderdorp, wordt morgen middag geopend. Eergisteren stond abusievelijk vermeld dat dit volgende week donderdag zou zijn. De ope ningshandeling wordt rond 16.30 uur verricht door staatssecretaris Wallis de Vries in het gemeente huis aan de Statendaalder. Atlas Junior verhuisde ongeveer 2 jaar geleden van Alphen aan den Rijn naar Leiderdorp. De verhui zing kostte hopen geld. Het eerste jaar werd een verlies van 1 mil joen gulden geleden. Dit verlies werd vooralsnog enigszins opge vangen door de verkoop van het patent op het produkt "Beton- son" aan de DSM. Atlas heeft inmiddels schulden tot ongeveer 9 miljoen gulden. De vakbonden noemen als oorzaak de instortende bouwmarkt die de produktie van vloerplaten zeer verliesgevend maakt; te laconiek beleid en een topzwaar beheer. De zaak was al lang failliet ver klaard, menen de vakbonden, als Atlas niet een "op zich best aar dig" foefje had bedacht. De 5 be drijven waarbij Atlas een schuld van 9 miljoen gulden heeft zijn een soort van aandeelhouder ge worden van een stichting waarin de schulden zijn gestopt. Hun voorwaarde is dat Atlas de ver liesgevende onderdelen van het bedrijf afstoot. De bedoeling is dan dat Atlas allereerst de huidi ge leveranties betaalt, vervolgens -als het goed gaat- de schuld af lost en als het uitermate goed gaat het eigen vermogen opbouwt. Het Atlas-bedrijf aan de Hoogmadeseweg wordt qua personeelsbezetting gehalveerd. De directeur van het bedrijf blijft optimistisch, de vakbonden zijn echter pessimistisch over de toekomst. Atlas heeft op het moment totaal geen ruggegraat. Het eigen ver mogen is nul komma nul. Vakbondsbestuurder Verhappen: "Voor ons als vakbond is het slikken of stikken. Wij hebben er weinig vertrouwen in dat het goed zal gaan met Atlas in Lei derdorp. Atlas richt zich nu nog slechts op het produceren van één produkt: binnenwanden. Dan ben je erg kwetsbaar. Zei di recteur Spitse tegen u dat hij or ders voor 11 maanden binnen had voor de binnenwanden? Oh... toen hij mij sprak waren het er nog maar 9 maanden". Als het op timisme van de directeur terecht zou zijn, zijn de vakbonden ove rigens de laatste om daarover te treuren. Henk van der Hoeven (70) bijna koster af SASSENHEIM/WASSENAAR - De gemeente Wassenaar is nu de finitief toegelaten tot de gemeen schappelijke vuilverwerking van Leiden. Dit betekent niet alleen voor Wassenaar zelf een voordeel aangezien deze gemeente met een volle vuilstortplaats zit, maar ook voor de andere deelnemende gemeenten, omdat de capaciteit van de vuilnisverbrandingsovens nu weer volledig kan worden uit gebuit. De definitieve toetreding werd gis teravond een feit tijdens een ver gadering van de algemene raad van de gemeenschappelijke re geling die in Sassenheim werd gehouden. Tot nu toe maakten de gemeenten Leiden, Alkemade, Leiderdorp, Oegstgeest, Sassen heim, Voorschoten, Warmond en Zoeterwoude van de regeling ge bruik om gezamenlijk hun vuil naar de verbrandingsoven ini Leiden af te van 11 tot 4 lokalen worden te ruggebracht. In het middendeel van Leiderdorp wordt de Meijegaardschool ver bouwd om er de kleuterschool 't Meijeweitje in onder te brengen. Ook bestaan er plannen om de kleuterschool 't Splintertje sa men te voegen met de Zijlkwar- tierschool. Verder is er sprake van de integratie van kleuter school Minihof met de Hout- kampschool. De totale leegstand in midden Leiderdorp zou daar door kunnen worden terugge bracht tot 8 lokalen. Een verdere mogelijkheid om leeg stand te bestrijden is te voorzien in stijgende behoefte aan ruimte voor onderwijs aan buitenlandse kinderen. De eindconclusie van het gemeenterapport is, dat de leegstand in 1985 beperkt zou kunnen blijven tot 7 a 9 lokalen in plaats van 28 a 30. Voorwaarde is dan wel, dat er op korte termijn maatregelen moeten worden ge nomen. Leg fietspad buiten landgoed de Paauw om WASSENAAR - Een fietspad rich ting Zijdeweg zou eigenlijk bui ten het landgoed de Paauw in Wassenaar moeten beginnen. Dit werd gisteravond nog eens dui delijk tijdens de vergadering van de raadscommissie voor techni sche diensten in Wassenaar. Zoals bekend wil de gemeente in het kader van een omvangrijk re creatief fietspaden plan een fiets route verwezenlijken van de Paauw naar de Zijdeweg. Bezwaarmakers zien de aanleg van het fietspad in de Paauw zelf ech ter niet zo zitten. Het landgoed wordt immers intensief bezocht door bejaarden uit "de Burcht", door groepen kinderen, wande-, laars en hondenbezitters. Toevoeging van een fietspad zou volgens enige bezwarenmakers het karakter van het landgoed aanzienlijk verstoren en kunnen leiden tot wrijvingen tussen de verschillende gebruikers. ZOETERWOUDE/LEIDERDORP - Zesenvijftig jaar heeft hij met uitzondering van vakanties, da gelijks sfeer in de kerk gebracht. Koster was hij, vanaf 1924 tot vandaag. Verder kennen de men sen hem als doodgraver, als bode van verzekeringen en de zieken- huisverpleging en vroeger, in zijn vrije tijd, als toneelspeler. Henk van der Hoeven is zeventig en hij assisteerde meer dan een halve eeuw bij vreugde en verdriet, zo als hij zelf zegt. Vanuit zijn huis aan de Hoge Rijn dijk in Zoeterwoude, dat opvalt in het rijtje door een tot in de pun tjes verzorgde kleurrijke voor- en achtertuin, kan hij de Meerburg- kerk zien liggen. De koepelkerk is zijn werkterrein geweest vanaf zijn dertiende jaar. Deze week heeft hij er de laatste klusjes op geknapt; de klok teruggezet op de wintertijd, de duiven uit één van de torentjes gezet. "Vorige week had ik nog twee trouwplechtigheden en één be grafenis. Toen dacht ik ineens er aan dat het de laatsten waren. Je kunt het een soort weemoed noemen. Er zal wel een leegte ontstaan, nu dit alles wegvalt, ik sta daar niet bij te huilen, maar tochDe kerktuin verzorgen blijft hij nog even doen, totdat deze net zo puntgaaf is als zijn eigen huistuintje. Een compromis, dat was het kos terschap voor Henk van der Hoe ven. "In de JAREN twintig, de tijd van pastoor Weijer gingen veel jongens naar het seminarie om daar tot priester te worden opgeleid. Dat durfde ik niet aan, maar ik voelde me wel geroepen om me in dienst van de kerk te stellen". Schoonmaken, opruimen, het be geleiden van zo'n achthonderd begrafenissen, honderden trou werijen, het versieren jaar in jaar uit voor Pasen, Kerstmis en an dere feestdagen, zijn werk in de Meerburgkerk. "Het is altijd boeiend geweest, het hele kerk gebeuren. Voor mij was het altijd anders. Ik heb er nooit spijt van gehad dat ik koster ben gewor den". Eén keer, na 20 jaar kosterschap, stond hij op het punt om zijn handtekening te zetten onder een arbeidscontract dat hem tot ver zekeringsinspecteur zou maken. Hij deed toen al werk als bode voor verzekeringen om het huis houdgeld voor hem, zijn vrouw en elf kinderen aan te vullen. "Het was erg aantrekkelijk, die vaste baan. Ze boden rijlessen en een auto als extraatje Toen ik ernaar toe ging om mijn handte kening te zetten dacht ik aan de voorbereiding van Pasen en Kerst. Dat alles moest ik dan mis sen, zo ging het door me heen. Toen heb ik het toch maar niet gedaan". Overdag was hij bezig in de kerk, 's avonds ging Henk van der Hoe ven nog vaak tot tien elf uur op stap voor de verzekeringen. "Ik ben een vrij man geweest in mijn beroep, maar ik moest me wel waarmaken". Met achttien begon hij met het maken van graven, tien jaar later ging hij nog werken als begrafenisondernemer. "Daarmee kreeg ik een nog grote re sociale functie. Je had trou wens toch ook al als koster met enorme spanningen van ver schillende aard bij mensen te maken, zowel bjj trouwerijen als bij begrafenissen. Ze verwachten dat alles goed is verzorgd. Je geeft de mensen een bepaalde rust als dat dat dan ook zo is". De veranderingen in de kerk, die zich de afgelopen decennia heb ben voltrokken zijn uiteraard niet aan Henk van der Hoeven voor bijgegaan. Hij staat er erg positief tegenóver. "De mensen staan nu veel dichter bij het kerkgebeuren dan vroeger. Alles gebeurt nu veel eerlijker. Henk van der Hoeven heeft uiter aard de tijden nog gekend dat er duidelijk klasse-verschil be stond in de kerkbanken en tij dens de rouw. "Ik vind het jam mer dat er nog steeds mensen zijn die negatief tegenover de veran deringen staan. Ik ben gelukkig met het kerkgebeuren zoals het nu is". Ook gelukkig is hij met zijn opvolging. Naast een vaste vervanger in de weekeinden moeten uiteindelijk een aantal vrijwilligers zijn werk gaan over nemen als koster. "Hoe meer mensen erbij betrokken worden hoe beter", zo vindt hij. Vandaar dat hij nu met een gerust hart een punt achter zijn loopbaan kan zetten. Hij had het trouwens al eerder ge daan bij zijn officiële pensioen leeftijd, "als er toen iemand was geweest die het baantje had kun- genlijk toen al zijn geworden zo als nu, met een aantal vrijwilli gers. Nu ben ik zeventig. Ik wil niet wachten tot het moment waarop het helemaal niet meer gaat". Hij blijft nog bode voor de zieken- huisverpleging, omdat hij nog graag met mensen wil omgaan. Verder zit Henk van der Hoeven in het bejaarden werk. Daarnaast blijft hij tuinieren. Zijn kippen en duiven krijgen nu meer aan dacht. "Ik heb heel wat dingen waar ik nog niet aan toegekomen ben". In de Meerburgkerk heeft hij ge werkt, geleefd, zelfs geslapen. Als jonge koster van zeventien viel hij na een zwemmiddag tijdens een mis achter een van de pilaren in de kerk in slaap. Toen de mis was afgelopen werd hij pas wak ker. De pastoor had alle nodige handelingen zelf verricht en Henk zijn dutje laten doen. Nu viert hij in die kerk nog zijn af scheid met een mis die 12 oktober wordt gehouden, 's Middags is er dan van 13.00 tot 15.00 uur nog een receptie in de Eendenkooi. CHARLES LENNARTZ Koster Henk dagelijks sfeer brengen Door de acties rondom het ge scheiden ophalen van huisvuil is het aanbod aanzienlijk minder geworden. Voor Leiden geldt zelfs een daling van 25 procent. De glascontainers en het apart ophalen van oud papier hebben er toe geleid dat de vuilverbran dingsovens niet helemaal meer kunnen worden gevuld, terwijl de kosten voor het branden even hoog zijn gebleven. Nu Wassenaar haar vuil eveneens naar de Leidse vuilverbranding mag brengen hoeven de gemeen ten die binnen de gemeenschap pelijke regeling zitten niet meer te gaan betalen dan voorheen om hun vuil kwijt te raken. Voor Wassenaar betekent de toe treding een uitkomst om het ei gen vuil kwijt te kunnen raken. Deze gemeente krijgt namelijk van hogerhand geen toestem ming meer om op haar plaatselij ke vuilstortplaats te storten, bo vendien is deze vrijwel vol. Er mag alleen nog maar tuinvuil worden afgeleverd. De vertegenwoordigers van Oegst geest en Alkemade wezen leden van de algemene raad erop dat in geval van nood het huisvuil toch daar naar toegebracht zou moe ten worden. Volgens de directeur van de Leidse vuilverbranding de heer Van Overmeire, zijn er mo gelijkheden genoeg om iets te re gelen wanneer een van de ovens zou uitvallen. "Het belangrijkste gegeven is dat het vuilaanbod ook de komende jaren zal dalen, niet alleen het ge scheiden ophalen van huisvuil is hiervan de oorzaak. Ook de eco nomische teruggang is merkbaar Paulusschool krijgt nieuwe kaart Afrika WASSENAAR - De Paulusschool heeft aan het Wassenaarse ge meentebestuur goedkeuring ge vraagd voor de aanschaf van een nieuwe wandkaart van Afrika. Door de ontwikkelingen van de laatste jaren is de indeling in lan den van Afrika nogal ingrijpend gewijzigd en de huidige kaart voor onderwijsdoeleinden niet langer geschikt. De inspecteur van het basisonderwijs merkte in zijn advies aan het gemeentebe stuur op, dat "een dergelijk mo tief geen aanleiding mag zijn tot een aanschaf als door het school bestuur voorgesteld". De gemeente zal dit negatief advies als het even kan negeren en de aanschaf bekostigen. in het aanbod. Men koopt bij voorbeeld minder ijskasten of bankstellen. De capaciteit van de vuilverbranding zal groot genoeg blijven om ook Wassenaar de komende jaren van dienst te zijn. En het bespaart ons een miljoe- nenverlies. We kunnen om meer vuil te verwerken een ploegen dienst invoeren. Dan kan er ze ven in plaats van vijf dagen wor den gewerkt. Ons personeelsbe stand wordt dan uitgebreid met .drie man. En die extra loonkos ten zijn zekér op te brengen." al dus Overmeire die aankondigde dat de gemeente Leiden een spe ciale reinigingsvoorlichter zal in schakelen om de bevolking meer informatie te geven over de ver- werkin^van het vuil. "De men sen moet een stuk besef worden bijgebracht over milieu en grondstoffen. Voor wat betreft het hergebruik van oud papier bijvoorbeeld moeten we niet al leen het aanbod maar ook de vraag ernaar stimuleren." WOENSDAG Leiden - Stadhuis - commissie finan cien, 19.00 uur; commissie onderwijs 20.00 uur; commissie migranten don 9.15 K&O - kinderfilms, 14.30 uur. Jongerencentrum Stats - informatie middag wat je moet doen als je van school af komt (met al of niet een diplo ma), toegang gratis, 15.30 uur. Nieuwe Rijn 20a - vrouwencafé, 21.00 Wassenaar - tentoonstelling christelijk onderwijs 100 jaar, in school aan Heren weg; school Herenweg, reünie christe lijke school, 20.00 uur. Raadhuis - commissie maatschappelij ke voorzieningen, 19.30 i DONDERDAG Leiden - LVC, Breestraat 6, Leidse GO-club start cursus oud-oosterse bordspel, 20.00 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, spreekuur voor invali den. 19 tot 20 uur. tel: 01717-3309. Architektenwinkel - Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies. 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Breehuys - ingang schoolsteeg, Werklo zen Avies Centrum, vrij van 14 tot 16 uur. Volkshuis -Haarlemmerstraat 73b, open middag kaarten, sjoelen, andere spel letjes van 14 tot 16 uur. Werkgroep Dienstweigeren - Troef, Noordeinde 2a, van 20-21.30 uur. tel: 140866. Voorschoten - Circus Holiday. Leiderdorp - gemeentehuis, staatsse cretaris opent tentoonstelling 'ouder worden in Nederland', 16.30 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht-, en Zondagdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vrijdag 26 september tot zaterdag 4 oktober 's morgens 8 uur, door Apotheek Beker, Lijtweg Oegst geest. Apotheek v. Breest Smallenburg, Leiderdorp, Apotheek Voorschoten te Voorschoten. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel: ten noorden van de Rijn 134604, tel: ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vrij van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - I. Zanting. Buddenborg- ftraat 7, Hillegom, tel. 02520-29060. lEIDSCH dagblad DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Postbus 54. 2300 A3 LEIDEN Teleloon 071-144941 Nabezorging van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Abonnementsgelden bn vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884 Kwartaalabonnement f 46.30 per post f 66.40 Jaarabonnement 1173.70 per post (254,10 Losse nummers f 0,65. incassokosten. Rubriekchefs: J. Kroon (stad) J P. Westerlaken (regio) B Paauw (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A. van Brussel (sociale economie) P.J. de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten c a in: Bonn, Brussel. Londen, Parijs. Washington, Cairo. Redactie Randgemeenten: Telefoon 071-144941 toestel 219. Privé C. Smits, Bachstraat 25, Leiden, tel. 071-763320. Ch. Lennartz, Maredijk 33a, Leiden, tel. 071-133202 Correspondenten: R Zaadnoordijk. Tel. 071-121481 Oegstgeest: H. Sonders. 071-155854 Voorschoten: J. Peters 071-769935 Warmond: K. Prins 01711-11266. Zoeterwoude: R. Stevens 071-890847 Zoeterwoude: Olaf Hoenson 01715-1896 Leiderdorp: F. Snijders

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2