Koudekerkse maakt rage van broodku9 Eisen van zes tot negen maanden Leidse inbrekers En dat ging niet... Omleidingsweg in Hoogmade door strop met Kiitunnel in ijskast EG blij met staalbesluit WOENSDAG 1 OKTOBER 1980 KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Nadat de rages gordijnen haken en poppen maken waren uitge woed, heeft creatief Nederland zich thans gestort op het boetseren en bakken van deegfiguren. Mis schien niet de aanstichtster, maar zeker wèl een stimulator van deze deegkunst is Pien Lemstra uit Koudekerk aan den Rijn. Exposities Wat als grapje begon, is ernst geworden. Pien Lemstra heeft inmiddels exposites achter de rug in Warmond, Leiden, Doetinchem, Den Haag en Hilversum. Vrijwel alles wordt gekocht door de bezoekers en dat zullen veel beeldende kusntenaars haar niet kunnen nazeggen. Uitgeverij Canteleer in De Bilt zag er brood in en vroeg de Koudekerkse een boekje te schrijven over de brood kunst. Dat heeft ze gedaan en maandag wordt het eerste exemplaar ten doop gehou den in galerie Flower Service aan de Lange Voorhout in Den Haag. Tegelijkertijd wordt haar zesde expositie daar geopend, die tot en met zaterdag 13 oktober te bezich tigen is. "Het bewerken en bakken van deeg als kunstuiting is een heel oude volkskunst, die op veel plaatsen werd beoefend zoals in China en Egypte", vertelt Pien Lemstra. "In het Museum voor Volkenkunde in Leiden zijn 18e eeuwse Chinese poppetjes op stokjes te zien, die voor een paar cen ten op straat werden ge maakt. Je kon erop wachten. Ik gebruik gewone bloem, maar het ook met aardappel meel. In Mexico gebruiken ze maisdeeg. Met zelfrijzend bakmeel gaat het natuurlijk niet, dan worden het gedroch ten". Na vier exposities, een inter view in Libëlle en een optre den in het televisieprogram ma Studio Vrij van de KRO heeft Pien duizenden vrou wen enthousiast gekregen voor het werken met deeg. De hobby is daarom zo popu lair, omdat vrijwel iedereen het thuis kan doen. Het recept is eenvoudig: drie koppen meel op één kop zout. Het deeg kan in een bepaald fi guurtje worden bewerkt, een krans of een poppetje, ver volgens één tot drie uur bak ken in de oven en daarna kan het nog met de penseel wor den bewerkt voor een kleurtje en als laatste het vernissen. Ook op veel scholen is het een geliefde vorm van handenar beid. Piem Lemstra is een ware ar tiest in de "broodkunst", ove rigens tot haar eigen verba zing: "Ik ben gymnastieklera- res op de Rembrandt Scho lengemeenschap in Leiden en heb als specialisme jazz- gymnastiek. Toen ik door een blessure ineens drie maanden in stoel moest doorbrengen, ben ik met het deeg gaan werken en daar kreeg ik aar dig de smaak van te pakken. Een beetje in het verlengde hiervan kunnen de boetseer- lessen worden gezien die ik aan de kunstacademie Ars Aemula Naturae in Leiden volg. Ik kan wel zeggen, dat ik de laatste vijf jaar mijn vrije tijd geheel heb besteed aan het werken met deeg". Al doende komt de kunstenares tot allerlei variaties. Begon nen met het maken van broodkransen heeft ze ver volgens poppetjes, huisjes, beesten, etc. geboetseerd. Ze maakt nu ook levensbomen en probeert ook andere mate rialen te verwerken in de compositie, zoals gekleurd glas, takjes, etc. Ze heeft ook al eens een fraaie broodlijst om een spiegel gemaakt. Al werkend leert ze -zich be paalde foefjes aan. Fijne slier tjes als haar voor een pop ko men bijvoorbeeld heel goed uit een knoflookpersje en door kant in het deeg te druk ken kan men mooie motiefjes fabriceren. "Het leuke is, dat ik deze tech nieken ook weer bij het boet seren gebruik. Ik blijf het leuk vinden en breng mijn kennis graag over aan ande ren, zodat die ook enthousiast worden. Echt, iedereen kant het", aldus mevrouw Lem stra. Warme bakkers Verstevigd met folie heeft ze ook al eens een driedimen sionaal poppetje gemaakt. De grootte van het werk is af hankelijk van de maten van de ovenplaat. "Misschien maak ik nog wel eens iets heel groots. Dan stap ik gewoon naar de warme bakker in het dorp en vraag of ik het in zijn oven mag bakken". De werkstukken die worden verkocht, kosten tussen de vijfendertig en tweehonderd gulden. Soms accepteert Pien Lemstra ook wel opdrachten, maar momenteel heeft ze daar weinig tijd voor. Ze heeft het druk met de expositie, er is een tweede televisiepro gramma in aantocht en de uitgever heeft al gevraagd om Deeg-kunstenares Pien Lemstra uit Koudekerk: wat als grapje begon, t een vervolg op het boek "Beeldig deeg", zoals het eer ste deel heet. Als titel voor het tweede boek heeft Pien be dacht "Huisje. boompje. beestje". Er zullen weer wat nieuwe technieken in worden behandeld. "Sommige mensen raken he lemaal bezeten van het wer ken met deeg, die zijn avond aan avond bezig. Ik had niet gedacht, dat het zo'n vlucht zou nemen", zo besluit zij met tevredenheid. BRUSSEL (GPD) - De Eu ropese Commissie heeft positief gereageerd op het Amerikaanse besluit om een stelsel van minimum prijzen voor staalproduk- ten (zogenaamde Trigger Price Mechanism) in te voeren. Tegelijk met dit besluit trok United States Steel, de grootste Ameri kaanse staalondememing, de klacht in dat Europese staalbedrijven zich in Amerika schuldig hebben gemaakt aan dum ping. De Europese commissaris Etienne Davignon (industriebeleid) meent dat Washington met zijn jongste besluit terugkeert naar het akkoord inzake de aanpak van de crisis in de staalindustrie dat de westelijke industrielanden in november 1977 waren over eengekomen. Dit akkoord hield in dat er geen beschermende maatregelen getroffen zouden mogen worden om de eigen staalindustrie te beschermen te gen buitenlandse concurren tie. De anti-dumping-procedures die in de VS tegen Europese staalbe drijven waren ingeleid, hielden het gevaar in dat de Europese concurrentie van de Amerikaan se markt zou kunnen worden ge weerd. Het hernieuwde stelsel van minimumprijzen, dat giste ren werd afgekondigd, geldt voor alle produkten die op de Ameri kaanse markt komen, of ze nu in Amerika dan wel in Europa of el ders zijn geproduceerd. In de EG bestaat een overeenkomstige zij het minder vergaande regeling om minimumprijzen voor be paalde produkten te garande- I BOSKOOP - De rijkspolitie van Boskoop heeft twee jongelui uit Boskoop en Gouda op heterdaad betrapt bij het stelen van lege bierkratten. Het tweetal werd aangetroffen in een magazijn van een zelfbedieningszaak aan De Biezen. ALPHEN, DEN HAAG, LEIDEN - "Het Huis van Bewaring is een hel. Je wordt daar alleen maar slecht, je wordt een boef van wat je daar hoort en ziet". De 39-jarige Leidenaar Leen E. huiverde toen hij dit gistermor gen de Haagse rechtbank toeriep. Hij barstte in tranen uit en vroeg: "Er is toch nog wel een kans voor me in deze maatschappijY "Dat hangt helemaal van u af', zei de president van de rechtbank Samen met drie broeders in het kwaad moest "Leentje" zich gis termorgen verantwoorden voor een welhaast klassieke inbraak. HOOGMADE - "Ik kan nu moeilijk overzien wat de strop met de Kiitunnel bij Dordrecht voor gevolgen Huurprijs van volkstuinen veel te laag ALKEMADE - De huurprijs voor volkstuintjes in Alke made is veel te laag. Dat vindt WD-raadslid P. van Aken- Rens. Zij pleitte gisteren tij dens de raadsvergadering voor een verhoging tot onge veer een gulden per vierkante meter. Op tafel lag een voor stel om de prijs volgend jaar op te trekken van dertien naar zeventien cent per vierkante meter. En daar blijft het voorlopig ook bij. Want zowel wethouder N.J. Verhaar als diens collega H. van Duijkeren vonden de door Van Aken voorgestelde verhoging wat al te gek. Ver haar zei zich ook tegen een verhoging tot vijftig cent te zullen verzetten. Van Duijkeren zegde wel toe de prijzen nog eens tegen het licht van de kosten te zullen houden. Een verhoging tot kostprijs zal evenwel zeker niet worden doorgevoerd, want Van Duijkeren zei ook het sociale aspect mee te laten wegen. In de nacht van 2 op 3 juli van dit jaar haalde het kwartet een brandkast weg uit het bedrijf Duwel bv in Alphen aan den Rijn. In die kluis zat ruim 18.000 gulden, maar het viertal kreeg echter geen kans met de inhoud goede sier te maken, want op de terug reis van Alphen naar Leiden werd de kluis door de politie in Leiderdorp onderschept: buren van het bedrijf in Alphen hadden onraad geroken en de politie ge waarschuwd. Volgens de officier van justitie was het een "spannend, maar alles bij elkaar toch wel miserabel ver heeft voor de omlei dingsweg rond Hoogma- de. We zullen eerst het eind van dit jaar moeten afwachten. Pas dan be slist het rijk of de verlie zen voor een deel van de provincie worden over genomen". Zo reageert burgemeester D. Brouwer de Koning van Wou- brugge op het besluit om de aan leg van de omleidingsweg rond Hoogmade voorlopig op de lange baan te schuiven. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland hebben dit besluit ge nomen, omdat de provincie fi nancieel volledig aan de grond dreigt te lopen. De oorzaak: de twee jaar oude tol- tunnel onder het Dordse Kil. De ze bezorgt de provincie zoveel miljoenen verlies, dat er geen en kele ruimte meer is voor het uit voeren van nieuwe plannen, ten zij het rijk bijspringt. Daar komt bij dat de provincie het moet doen met een steeds kleiner wor dende uitkering uit het rijkswe genfonds. "Als het rijk niet met geld over de brug komt, kan ik wel met pen sioen gaan. Dan blijft er nauwe lijks geld over om het onderhoud van de wegen te bekostigen", moeten de woorden van gedepu teerde Diepenhorst (wégen) zijn geweest toen hij meldde dat on der meer de aanleg van de Hoog- madese omleidingsweg in de ijs kast is gestopt. Daar blijft het plan in elk geval tot december inzitten. Pas dan zal minister Tuynman (verkeer) uit sluitsel geven over eventuele overname van een deel van d< haal". Hij kon dan ook geen waardering opbrengen voor het "amateurisme" waarmee de kraak is gezet. "Ik zal mijn me ning over deze zaak in mijn eisen laten doorklikken. Ik geloof ech ter wel dat een gevangenisstrafje in dit geval op zijn plaats is". Zijn eisen liepen uiteen van zes tot ne gen maanden cel. De zwaarste eis, negen maanden waarvan twee voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, kreeg de 31-jarige Leidenaar Chris S.. Hij was volgens de offi cier van justitie de "aanstichter" Chris, die een bekende van de Kiltunnel-verliezen door het rijk. De bewindsman wil eerst de Finan ciële positie van de vijf gemeen ten onderzoeken die de andere helft van de verliezen moeten dragen. Vier van deze gemeenten zouden rechtstreeks met een bankroet worden bedreigd. De in 1978 geopende Kiitunnel bij Dordrecht, één van de meebeta lende gemeenten, heeft sinds de ingebruikneming 27 miljoen gul den verlies opgeleverd. Voor dit jaar is het tekort geschat op zo'n 18 miljoen. Laat het rijk het afwe ten, dan zitten zowel de provincie als de vijf gemeenten met een jaarlijkse verliespost van negen miljoen gulden. Klap De klap voor Hoogmade komt dan hard aan. Jarenlang al worden de bewoners van de smalle en boch tige Kerkstraat geplaagd door steeds meer verkeer. Het plan voor de omleidingsweg hangt nu al vier of vijf jaar als een worst voor de neus. Er is inmiddels een actiecomité ge vormd, dat duidelijk heeft ge maakt dat de bewoners meer dan genoeg hebben van de onhoud bare verkeersoverlast. Zij wor den nu weer geconfronteerd met in elk geval uitstel. Want zelfs als het rijk bijspringt in de Kiltun- nelverliezen, is er alweer tijd verloren. Dit najaar zouden de eerste grond aankopen worden verricht voor de aanleg van de omleidingsweg in '82 tot en met '84. politie is, belde op 2 juli 's avonds de 28-jarige Johannes S., die de Indiaan wordt genoemd. "Ik weet wat", zei hij. Hij vertelde de Indiaan dat hij een perso neelslid van Duwel bv had uitge hoord en dat er volgens hem veel geld in het bedrijf aanwezig was. Dat waren de salarissen en het vakantiegeld die de volgende dag zouden worden uitbetaald. Chris zei dat hij zelf niet mee kon ko men omdat hij bij zijn vriendin moest blijven. De Indiaan, tegen wie de officier acht maanden waarvan twee voorwaardelijk eiste, ging daarop Die grondaankopen, zo bevestigt ir. Bakker van Provinciale Water staat. zijn nu eveneens op de lan ge baan geschoven in afwachting van de vraag of en zo ja in hoever re het rijk bereid is een deel van de Kiltunnel-verliezen te dragen. De vooruitzichten zijn niet al te gunstig wat betreft de aanleg van de omleidingsweg in Hoogmade. De kosten ervan zijn begroot op 14,5 miljoen gulden. "Het is wel duidelijk dat de financiële moge lijkheden beduidend minder zijn dan we aanvankelijk dachten", aldus Bakker. "Het ziet er niet zo gunstig uit." Uitstel Somberheid die wordt gedeeld door burgemeester Brouwer de Koning, die het uitstel weer zal moeten verkopen aan de Hoog- madenaren. Hoewel hij. zolang niet bekend is wat het rijk doet. geen concrete voorspelling waagt te doen, weet Brouwer de Koning dat "er nog heel wat water door de Does zal moeten stromen" voordat die omleidingsweg er ligt. Toen afgelopen vrijdag bekend werd gemaakt dat het omlei- dingsplan tijdelijk op sterk water is gezet, heeft de burge meester ten overstaan van gede puteerde Diepenhorst zijn zaak nog eens bepleit in de provinciale commissie voor verkeerszaken. Hij was niet de enige. 'Als je dan hoort wat anderen met doort gelijke of andersoortige problemen zitten, word je ge woon mismoedig. Maar wc blij ven vechten", besluit Brouwer de Koning toch nog strijdlustig met de 20-jarige Leidenaar Johnny S. poolshoogte nemen in het Alphense bedrijf. Het tweetal vond daar in een kantoor 1100 gulden en het zag ook een brand kast staan. Ze gingen terug naar Leiden waar Chris werd opgehaald en met de inmiddels opgetrommelde 39-ja- rige "Leentje" achter het stuur ging het gezelschap terug naar Alphen. Daar werd de omgeving van het bedrijf verkend en het viertal achtte na verloop van tijd de tijd rijp om de kluis het ge bouw uit te slepen. Het gevaarte werd op een karretje gezet en naar een raam gereden. De kluis werd in het raam gehe- zen en de bedoeling was dat het viertal de brandkast in de koffer bak van de auto zou laten zakken. Dat lukte in eerste instantie niet erg best, want Leentje. van wie de begaafdheid volgens de officier niet zo groot is, was vergeten de auto op de handrem te zetten Uiteindelijk lag de kluis in de au to en kon het viertal de thuisreis aanvaarden. De bedoeling was de kluis bij Leentje thuis te kraken. Leentje en de 20-jarige Johnny S. kwamen tijdens het uren duren de proces kwamen als figuren met een trieste achtergrond naar voren. Leentje komt uit een gezin van dertien kinderen. Op veer tienjarige leeftijd ging hij metse len en deed dat tot hij vijf jaar geleden werd ontslagen. "Toen is het met mij bergafwaarts gegaan", hield hij de rechtbank voor. "Ik ben aan de drank ge raakt". Uit verklaringen, van on der meer zijn ex-vrouw, blijkt dat Leentje altijd een keiharde wer ker is geweest. Zijn vrouw zei nog altijd veel om hem te geven, on danks de scheiding. Ondereen stroom van tranen vroeg Leentje aan de rechter. "Ik ben toch nog niet afgeschreven, ik kan toch weer opnieuw begin nen". De officier hield rekening met de vrijwel blanko straflijst van Leentje en mede omdat de "begaafdheid" van Leentje niet zo groot is, eiste hij zes maanden gevangenisstraf, waarvan één maand voorwaardelijk. Als laatste moest de 20-jarige Johnny S. zich gisteren voor de Haagse rechtbank verantwoor den. Hij was al een aantal maal met de kinderrechter in aanra king geweest. Johnny werd een problemenkind genoemd. Men weet duidelijk niet wat men met hem aanmoet. "Hij is zo ongemo tiveerd, zo ongeïnteresseerd. Hij neemt een houding aan waar je helemaal misselijk van wordt", zei de officier. Hij eiste acht maanden, waarvan twee voor waardelijk. Ook de raadsman wist niet wat hij met de jongen aanmoest. 'Hij heeft veel kansen gehad. Je zou bijna zeggen was hij door de kin derrechter maar wat harder aan gepakt". Johnny liet zich m Lei den door taxi's overal naartoe brengen. Hij zei tijdens zijn voor arrest agressief te worden als hij aan het hebben van een baan dacht. Hij weet zijn gedrag aan een ongeluk dat hij op 15-jange leeftijd zou hebben opgelopen. De rechter noemde hem echter een "verwend jongetje", dat in zijn leven tot nu toe alleen nog maar "heeft gezopen en geld heeft op gemaakt van een ander". Uitspraken over veertien dagen. Viaduct als onoverkomelijke hindernis Dat gebeurde gisteravond rond half VALKENBURG - Bijna op de plaats van bestemming ging er toch nog iets mis met het transport gisteravond enkele betonnen transformator-behuizingen bestemd voor het vliegveld Valkenburg. bij het viaduct Haagsche Schouw bli ek de vrachtwagen met oplegger te hoog Schade werd er niet aan viaduct toegebracht omdat de chauffeur op tijd op de rem trapte. De vrachtwagencombinatie maakte deel uit van een transportcolonnc van drie wagens. Er moest wel rechtsom keert worden gemaakt wat overigens nog de nodige problemen opleverde het

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 27