Ideeën gevraagd voor bestemming van oude kerken 'n Sportbril... BRIL 58 Landsbelang vóór godsdienstvrijheid "Rolduc draagtvruchten" Oostblok moet arme landen meer steunen Metropolitan schrapt het hele seizoen Geklets WOENSDAG 1 OKTOBER 1980 President Suharto (Indonesië): De godsdienstvrijheid blijft be staan in Indonesië, maar het landsbelang is de richtlijn bij de uitwerking van dit principe. Dat heeft president Suharto meege deeld aan de nationale Raad van Kerken. Dit betekent onder meer, dat finan ciële steun uit het buitenland voor Indonesische kerken voor taan niet meer rechtstreeks naar de ontvangende instantie gaat, maar door de regering wordt be handeld. Ondanks het algemene karakter van de godsdienst, zijn wij als In donesische burgers verplicht het landsbelang in het oog te houden, aldus de president. Als de rege ring met plannen komt die de be trekkingen regelen tussen de In donesische kerken en hun over zeese partners, dan moet dit niet worden gezien als een beper kende maatregel. De Indonesische Raad van Kerken telt op het ogenblik een kleine vijftig leden-kerken, waaronder ook lutheranen, doopsgezinden, methodisten, pinkstergroepen en presbyterianen. Volkenkundige en taalkundige factoren bepalen voornamelijk de onderlinge grenzen. Er is een duidelijk stre ven om tot meer eenheid te ko- Wat voor tijd? "In wat voor tijd leven wij?" is de titel van een se rie lezingen in Leiden van de Wassenaarse evangelist D. Jan Bruijn die volgende week vrij dag, 10 oktober begint. Ze wor den gehouden in de Lokhorst- Vijf achtereenvolgende restauraties in Utrechtse binnenstad De commissie "Bestemming binnenstadskerken her vormd Utrechtheeft de kerkleden opgeroepen ideeën aan de hand te doen voor het toekomstige ge bruik van de vijf histori sche centrumkerken in de Domstad, waarvan de achtereenvolgende restau raties in 1987 zijn voltooid. Het betreft hier de Jacobi- en Nicolaikerk, waarvan de restauratie al achter de rug is, de Janskerk, die nu bijna klaar is, en de Buur- en Domkerk, waarmee nog moet worden begonnen. 74 wmm a'C.. Ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de Vrije Universi teit in Amsterdam is in het hoofdgebouw aan de Boelelaan een tentoon stelling van "planten uit de bijbel" ingericht. Dirk Smit, hortulanus van de universiteit, en Simon Prins, een van de organisatoren rond het eeuwfeest, hier in een hoekje van de tentoonstelling. De vraag wat er met al deze kerken straks moet gebeuren wordt steeds klemmender. Ds. J. H. Uy- tenbogaardt, lid van de genoem de commissie: "Gerestaureerde kerken zonder daadwerkelijk le ven zouden een aanklacht zijn te gen de kerk en de stad die deze gebouwen van voorgaande ge slachten hebben gekregen" Herleven Al toen de eerste van de reeks mid deleeuwse kerken in de steigers kwam, werd er van verschillende kanten gezegd: dergelijke mo numenten kunnen alleen herle ven als ze naast de kerkelijke ook een sociaal-culturele bestem ming krijgen. De bedoeling van de bestemmings commissie is, dat daarnaar nu bewuster en op breder schaal wordt gezocht. Er zitten twee le den in van de centrale kerkeraad, twee leden van de kerkvoogdij en de restauratie-architect ir. T. van Hoogevest. De commissie gaat overleg plegen met ieder die geïnteresseerd is in een blijvend medegebruik van een der kerken. Zij zal de kerke raad en de kerkvoogdij adviseren als zich bepaalde mogelijkheden voordoen. Wie een idee heeft voor een goede en duurzame bestem ming, kan zich schriftelijk tot de commissie wenden. Omdat Utrecht meer oude kerkge bouwen heeft dan alleen her vormde, zal ook contact worden opgenomen met andere kerkge meenschappen, die wellicht de zelfde problemen hebben. De Janskerk. De derde in een reeks van vijf middeleeuwse hervormde kerken in de Utrechtse binnenstad waarvan de restauratie is voltooid. De Buur- en Domkerk komen nu aan de beurt. In 1987 moet het hele werk klaar zijn. "Het geloof in God en een godsdienstige opvatting van de geschiedenis hoeven niet noodzakelijk uit te lopen op een anti-communistische opstelling". De vooraanstaande marxisti sche godsdienstcriticus pro fessor Olof Klohr (Oost- Duitsland) schrijft dat in een Duits tijdschrift voor filoso fie. Klohr bezette enige tijd een leerstoel voor weten schappelijk atheïsme, totdat deze werd opgeheven. Gods dienstige argumenten voor politieke actie kunnen op verschillende manieren wor den gebruikt, zo meent hij. In de kerk van het Westen wordt communisme "zoge naamd" op godsdienstige gronden afgewezen. Volgens Klohr is de werkelijke grond van afwijzing "een religieuze vorm van burgerlijk anti- communisme". Hij spreekt van "demagogisch geklets over vrijheid en mensenrech ten onder het masker van de godsdienst. Bisschop Gijsen: Seminaries zoals "Rolduc" zijn levensnoodzakelijk voor deze tijd. Met twee artikelen in zijn bisdomblad - waarin deze zin staat - verdedigt bisschop Gijsen van Roermond zijn be leid inzake de priesteropleiding. Het seminarie in Rolduc, zo stelt hij, ligt stevig verankerd in de bedoelingen van de kerk. Roermondse bisdomblad, dat zijn seminarie zich zorgvuldig houdt aan de richtlijnen van het tweede Vaticaanse concilie en de door Rome goedgekeurde pro gramma's en leefregels. "En dat draagt vruchten", constateert hij dankbaar. "Het seminarie is al te klein geworden". "Onze maatschappij", zo schrijft bisschop Gijsen, "vertoont nog maar weinig de wezenstrekken van het christelijke leven. Wil zij weer van een christelijke geest worden doortrokken en wil de kerk over priesters beschikken, die aan hun eigenlijke opdracht voor onze tijd beantwoorden, dan hebben de toekomstige dragers van Christus' woord en geest een uitdrukkelijke vorming nodig". Andere vormen van ambtsoplei ding wijst mgr. Gijsen, zoals be kend, consequent af. Met name heeft hij kritiek op de hogeschool voor theologie en pastoraat in Heerlen. Voor de vorming van priesters zijn alleen echte semi naries aanvaardbaar. Dat kunnen instellingen zijn die de hele opleiding verzorgen, zoals Rolduc, ofwel "convicten" die als seminarie functioneren, zij het dat een deel van de opleiding wordt gegeven aan een faculteit of theologische hogeschool, maar "Rome" moet die dan wel hebben erkend. Te klein Bisschop Gijsen verklaart in het kerk aan de Pieterskerkstraat, steeds om 8 uur. Bruijn spreekt volgende week over de vraag welk volk het centrum is van het wereldgebeuren. De andere le zingen zijn op 24 oktober en 7 en 21 november, Provinciale dag. Morgen van half 11 tot half 4 houdt de afdeling Zuid-Holland-Noord van de Ge reformeerde Vrouwenbond haar jaarlijkse provinciale dag in de Kruiskerk te Woerden. Dr. H.J. Kouwenhoven uit Vlaardingen spreekt over 'Gezonde Geest drift". Navigators. Het algemene Navi- gatorwerk houdt in deze herfst drie voorlichtingsdagen, in Wa- geningen en Assen en op 29 no vember in Leiden. Deze dagen zijn bedoeld voor mensen "die geestelijk willen worden opge bouwd en gevoed". Spreker is Gert Doornenbal, directeur van het Navigatorwerk in Nederland en Skandinavié. De dagen duren van half 11 tot 5 uur. De Navigators zijn een internatio nale christelijke organisatie, "die wil stimuleren tot geestelijke groei van de individuele chris ten". Hun doel is: helpen bij de uitvoering van Jezus' zendings bevel "door het vermenigvuldi gen van arbeiders in ieder land". Vooral onder studenten en scho lieren is de beweging actief. Berocpingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Deventer G. van Dijk Noordlaren, te Axel, J.M.D. van den Berg Werken dam, te Winterswijk G.W. van Dunnewold, luthers predikant te Doetinchem, te Hilversum F. Houwert Echteld (laatstelijk pre dikant in Johannesburg, Zuid-Afrika). Gereformeerde Kerken: beroepen te Boskoop L.H. Kwast Kollum, te Noordbergum - Eestrum (Fr.) en te St. Jansklooster kandidaat A.J. van der Schaft Drachten; aangenomen de benoeming tot legerpredikant L.F.A. Boticher Tilburg. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Hattem B. van Zuijlekom Assen, te Help man M. Brandes Ermelo, Christelijk Gereformeerde Ker ken: bedankt voor VeenendaalA. Baars. Urk. Remonstrantse Broederschap: be roepen te Vlaardingen, deelwerk, en te Oude Wetering, deelwerk, mevr. C.M. Vos-Wiegand, Oude Wetering, die deze beroepen heeft aangenomen. Up de synode van de Christelijke Gereformeerde Kerken (Amers foort) werd meegedeeld, dat op 27 plaatsen in het land de christelij ke gereformeerde en de Neder lands gereformeerde kerk elkaar in een of andere vorm van sa menwerking hebben gevonden. Daar staan echter plaatsen te genover waar eerder sprake is van verwijdering. Er bleken ter synode te veel bezwaren te zijn om tot een verregaande vorm van samengaan te komen zowel met de Nederlandse Gereformeerde als met de Vrijgemaakte Gere formeerde Kerken. WASHINGTON (Reuter) - Volgens de president van de Wereldbank, Robert McNamara, dienen de Sowjet-Unie en andere landen met een centraal geleide economie meer hulp aan de ontwikkelingslanden te verstrekken. De bijdrage van de Sowjet-Unie en andere landen met een centraal geleide economie is nauwelijks meetbaar en komt neer op slechts 0,04 procent van hun bruto natio naal produkt, zei McNamara tij dens de jaarvergadering van het Internationale Monetaire Fonds en de Wereldbank. Van de Oost- europese landen zijn alleen Roe menië en Joegoslavië lid van de Wereldbank. (ADVERTENTIE) De één zoekt een funktionele sportbril, de ander 'n sportieve bril en u zoekt mis schien wel een veilige sportbril... zachte kontaktlenzen. Bij Bril 58 krijgt u alle keuze en een vakkun dig advies voor een redelijke prijs, .{f Haarlemmerstraat 58, Leiden, telefoon 071-140148. Het verstrekken van leningen mei een lange looptijd en een lage rente aan de armste olie-importe rende landen die zwaar getroffen zijn door de stijgingen van de olieprijzen, zal een onmiddellijk en gunstig effect hebben op hun betalingsbalans als meer olie-ex portlanden dan alleen Irak, Ve nezuela en Mexico die het plan hebben gelanceerd, daarmee ak koord gaan. Het snel ten uitvoer i voorstel van de or een langeter mijnstrategie van de OPEC (de Organisatie voor Olie Exporte rende Landen) om het ontwikke lingsfonds van de organisatie om te zetten in een ontwikkelingsbu reau met een werkkapitaal van twintig miljard dollar zal de arm ste landen bijzonder goed uitko men, aldus McNamara. De landen van de OESO, de Orga nisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling, zouden hun ontwikkelingshulp op peil van 1978 moeten handha ven. De landen die minder dan het OESO-gemiddelde van 0,34 procent van hun bruto nationale inkomen uitgeven, in het bijzon der de Verenigde Staten en Ja pan, dienen te overwegen hun McNamara wees er verder op dat de OESO-landen in 1978 akkoord zijn gegaan met een versoepeling van de aflossingsvoorwaarden op leningen die aan de armste en meest onderontwikkelde landen waren verstrekt. Tot dusver is slechts vijf miljard dollar aan schulden kwijtgescholden dan wel gesaneerd terwijl dat voor 26 miljard dollar mogelijk was. Volledige kwijtschelding of sa nering van die schulden komt neer op een vergroting van de of ficiële ontwikkelingshulp. Dat zou in het bijzonder het geval zijn als die regeling ook zou gelden voor alle landen met een laag in komen, aldus McNamara. De reële stijging van de olieprijzen zal de komende jaren vermoede lijk drie procent per jaar bedra gen. Daardoor zal de olierekening van de olie-importerende ont wikkelingslanden in 1985 op 124 miljard dollar uitkomen en in 1990 op bijna 230 miljard dollar. McNamara. Bij zijn voorspelling voor 1990 is McNamara ervan uitgegaan dat de betrokken lan den hun eigen energieproduktie op zijn minst verdubbelen en veel doen aan energiebesparing. De afgelopen anderhalfjaar zijn de olieprijzen met tachtig procent gestegen, wat voor de olie-impor terende ontwikkelingslanden in grijpende gevolgen heeft.. De jaarlijkse groei van hun gemid delde inkomen zal tot 1985 niet meer dan 1,8' procent, bedragen vergeleken met 2,7 procent in de jaren zeventig en 3,1 procent in de jaren zestig. Conflict met musici NEW YORK (UPI)-De Metropolitan van New York heeft zijn hele seizoen van 210 opvoeringen geschrapt, liever dan toe te geven aan de eis van zijn musici, het aantal voorstellingen tot vier per week te beperken. De directie van de 98 jaar oude opera besloot tot annulering van het seizoen 1980-81, nadat vertegenwoordigers van de bond van musici een contractvoorstel hadden afgewezen dat het aantal wekelijkse opvoeringen niet beperkte tot vier. Het zal de eerste keer in de twintigste eeuw zijn dat het operage zelschap geen voorstellingen geeft. In de negentiende eeuw werd het twee keer gedaan, eens omdat er brand was geweest en eens om financiële redenen. De 'met' zou met annulering van het seizoen 18.900.000 dollar per der De musici zeggen dat de huidige vijf opvoeringen die zij week moeten begeleiden - plus repetities - te zwaar zijn een behoorlijke prestatie te komen. De 1.900 werknemers van de 'Met' zijn geschorst sinds de repeti tieperiode op 2 september begon. (ADVERTENTIE) Garnalen. De Amerikaanse zanger Frank Sinatra zat gisteravond, aan aan een diner in het Waldorf-Astor ia-hotel in New York. Het diner werd gegeven ter ere van de republikeinse presidentskandidaat Ronald Reagan en zijn vrouw Nancy. Frank Sinatra was duidelijk ingenomen met de komst van het echtpaar Reagan.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 25