Voorkinderen tot 10jaar Knuffel Herberts huis Emoties en problemen in de puberteit Gouden Griffel voor Zeezicht Voorkinderen vanaf 13 jaar En de zon werd koud... Stad in de storm Oerlanderboek Sjanetje: lekker makkelijk te lezen Voorkinderen vanaf 10jaar Rommelkist WOENSDAG 1 OKTOBER 1980 Een aardig verhaal over het jongetje Bas dat verzot is op zijn knuffeldier. Knuffel wordt overal mee naar toege- sleept. Wanneer Bas op een avond naar bed gaat, is zijn beer weg. Overal wordt ge zocht, maar Knuffel is ner gens te bekennen. Bas is ont roostbaar. Zelfs de school kennis met allerlei leuke spelletjes interesseert hem maar matig. Opeens ziet hij een kraampje dat allerlei speelgoed ver koopt. Tussen de oude pop pen en serviesjes staat Knuf fel. Opgewonden rent Bas weg om geld te halen. Maar wanneer hij bij het kraampje terugkomt, is Knuffel net verkocht. Gelukkig is zus Ma rijke er nog, die Bas helpt door haar grote teddybeer te ruilen voor Knuffel. Een kijk-voorleesboek voor kinderen vanaf 4 jaar. De te keningen in kleur zijn zo uit gevoerd dat veel kleuters zich met de kinderen uit het ver haal kunnen identificeren. Ook de grote liefde van Bas voor z'n knuffeldier zal kin deren waarschijnlijk wel aan spreken. Dat is verdienstelijk van Shirley Hughes, die Knuffel heeft geschreven en getekend. Maar of dit boek een Zilveren Griffel waard is? Uitg. Heuff, vert. K. Veelenturf, prijs f 15,50. Herberts huisHet lijkt wel een kasteel met al z'n torens, ophaal brug en touwladders uit de ra men. Er is altijd dolle pret in zijn huis, vertelt Herbert. Bomen en planten worden ge bruikt als zitmeubels. Herberts kamer puilt uit van de vreemde dieren. Bovendien slaapt hij elke avond in een echte indianentent op een buffelvel. En dan zou hij de feestkamer vol cadeaus en lekkers haast vergeten. Welk kind droomt nou niet van zo'n geweldig huis? Herberts vriendje Ivo wil niets lie ver dan al dat moois meteen be kijken. Zo'n huis moet wel fan tastisch zijn. Helaas heeft Her- bert opeens verschrikkelijke haast om weg te komen. Zijn duim was wel erg dik geweest. Hoe mpet hij nu aan zijn vriendje uitleggen dat zijn fantasie op hol is geslagen? Gelukkig weet Herberts moeder raad, en lost alles tot ieders tevre denheid op. Een grote taart, een tent en veel pret zorgen voor een geweldige logeerpartij. Een fijn voorlees- en kykboek voor kinderen van 4 tot 6 jaar. Tekst en plaatjes ondersteunen elkaar voortreffelijk. De plaatjes geven het verhaal tot in details weer (en gaan vaak nóg verder). Het slot van het verhaal is zonder woorden weergegeven. De teke ningen spreken hier voor zich zelf. Met dit boek kunnen ouders samen met hun kinderen vele kanten op. Voorlezen, het kind zelf laten ver tellen aan de hand van plaatjes, woordjes leren enz. Een Zilveren Griffel voor "Je zou Herberts huis eens moeten zien", een van oorsprong Amerikaans boek, geschreven door Doris Lund, en geïllustreerd door Ste ven Kellogg. Voor de vertaling zorgde Gerda de Visser. Uitg. Lotus, prijs 14,50. De Gouden Penseel en een Zilveren Griffel voor één boek. Dat is niet mis. Maar schrijfster/illustratrice Joke van Leeuwen heeft beide onderschei dingen wel volkomen verdiend. Haar Huis met zeven kamers is een kijk-leesboek voor kinderen vanaf 6 jaar, vol dwaze fantastische, grap pige, geweldige vondsten. Zeven kamers in een huis zijn het uitgangspunt tot een aantal fantastie- volle verhaaltjes, v.ersjes en tekeningen. Vooral die in zwart-wit uitge- voerde tekeningen zijn erg goed. Soms lekker gek, razend knap gete- kend en vaak een nadere studie waard. Tekst en plaatjes sluiten ook goed bij elkaar aan. Waar het precies om gaat, is moeilijk na te vertellen. De samenhang tussen tekst en tekening en de geestige verhaaltjes moetje zelf lezen en zien. Een kijk-leesboek dat uitermate geschikt i bekijken. Je beleeft er allebei plezier aan samen met kinderen te Sommige verhaaltjes kunnen ook een aardig uitgangspunt gesprek over bepaalde situaties, zoals het verhaal over een meisje dat bang is in het donker. Uitg. Omniboek. priis f 19.75. Een huis met zeven kamers gaat over een huis met zeven kamers. Elke kamer is een apart hoofdstuk. Ik vind het leuke tekeningen en het leukste hoofdstuk vind ik de dierenkamer met het verhaal dierendagomdat daar op dierendag mensen in dieren veranderen. In dit boek zijn de tekeningen best belangrijk. Het boek is gemakkelijk te lezen en ik snap alles. Ik kan het je aanraden, want het is een heel leuk boek. BAS BERTINA (9 JAAR) De Gouden Griffel is dit jaar toegekend aan de 37-jarige Simone Schell voor haar boek Zeezicht. De tweede keer dat de schrijfster deze griffel krijgt, want in 1975 werd haar boek De nacht van de heksenketelkandij ook be kroond. Of Zeezicht inderdaad deze prijs verdient is moeilijk te zeggen: Het gegeven en de stijl van het boek moeten je liggen. Ik geloof wel dat de schrijfster veel herkenbare gedachten en gevoelens in dit verhaal heeft weten neer te zetten. Levensecht Ze beschrijft een levensechte si tuatie met problemen, die veel lezers zullen herkennen. Het scherp stellen van bepaalde moeilijkheden leidde in een aantal vorige boeken van Si mone Schell soms wel eens tot het neerzetten van "typetjes"' kinderen met bedachte, sterk uiteenlopende karakters. In Zeezicht heeft zij dit weten te vermijden. De drie jonge mensen, waar het verhaal om draait, zijn zo echt als het maar kan. Net op een leeftijd die omschreven wordt als "te groot voor het servet en te klein voor het tafellaken": De puberteit. Twee meisjes en een jongen die kind-af zijn, maar door volwassenen nog "te klein" worden bevonden. Zeezicht beschrijft hun soms hef tige emoties bij het vragen om. een volwaardige, volwassen behandeling. Onzekerheid. Centraal staat het meisje Lousa. Samen met haar moeder, grootmoeder en broertje Jorg, woont zij in een oude villa aan zee. Eens een prachtig woonhuis, maar door vernie lingen in de oorlog en slechte financiële omstandigheden vervallen tot een eenvoudig gastenpension in de zomer Zeezicht Gewoonlijk vindt Lousa. de zo mer een fijne tijd: De gasten en de komst van haar vriendje Goudvink brengen het oude huis tot leven. Maar dit seizoen loopt het alle maal anders. "De zomer waar ik zo naar had uitgekeken, begon met Etta", verzucht Lousa in het boek. De brutale, vrijmoedige, en we reldwijze Etta. Veel te oud voor de vakantiekolonie, waarmee ze naar zee is geko men. Etta en Lousa staan sa men op de rand van de puber teit. Het opdringerige gedrag van Etta voelt het andere meisje als een bedreiging, en de twee meisjes liggen con stant overhoop. Al Lousa's schijnbare zekerhe den vallen weg. Haar moeder behandelt haar nog steeds als een klein kind en wil haar niets vertellen over de zorge lijke financiële situatie. En dat terwijl Lousa heus wel merkt dat er iets goed mis is. Goudvink, haar vroegere vrindje, laat zich door Etta in de luren leggen. Etta probeert trouwens iedereen naar haar hand te zetten. Dat vindt Lou sa tenminste. Ze dringt zich met succes op aan Lousa's fa milie met branie en een bru tale mond. Dat is Etta's ma nier om haar onzekerheid te verbergen en te zoeken naar een beetje genegenheid en waardering. Lousa be schouwt het als uitsloverij, en voelt zich een vreemde in haar eigen huis, met niemand die haar begrijpt. Treiteren De komst van een Duitse jongen maakt het Lousa nog lastiger. Deze 14-jarige Ulli is de be moeizucht en betutteling van zijn moeder meer dan zat. Hun vakantieverblijf in Zee zicht grijpt hij aan om duide lijk te maken dat hij een zelf standig mens is met een eigen mening. Lousa voelt zich daarom intuïtief tot Ulli aan getrokken. Etta en Goudvink treiteren de Duitse jongen, totdat hij een keer een ongeluk krijgt. Ge schrokken verstopt Etta zich voor iedereen en wordt Goud vink ziek. Ulli wil de kracht meting met zijn moeder en angstige vader tot het einde toe doorzetten, en als zijn ou ders vertrekken, weigert hij mee te gaan. sa's moeder beschouwt haar dochter als iemand met wie je volwaardig over financiële zorgen kunt praten. Want Zeezicht moet worden ver kocht en dit is hun laatste zo- mer in het huis. Ook Etta komt weer tevoor schijn na zich dagenlang op de zolder van de villa verstopt te hebben. Ze lijkt uitgeraasd. Bijna verle gen biedt ze Lousa aan vrede te sluiten. Maar meer dan een gewapende vrede wordt het niet. Ulli heeft zijn besluit genomen: Hij vertrekt naar huis. Zee zicht is slechts een herinne ring geworden. Geloofwaardig Het worstelen van de drie jonge mensen met hun volwassen worden is door de schrijfster herkenbaar weergegeven in een geloofwaardige karakter tekening. Alleen de plotselinge "vrede" tussen de twee meisjes doet ge forceerd aan. Ook is het jam mer dat de geheimzinnigheid die de schrijfster legt rond het oorlogsverleden van Uili's vader niet nader wordt uit gewerkt. Wat er zo'n 35 jaar geleden in Zeezicht gebeurde, moet de lezer maar raden. Verder laat dit boek weinig te raden over. Een gegeven dat aanspreekt en het feit dat het verhaal in gewone spreektaal is geschreven, maken Zeezicht neet leesbaar. Uitg. van Goor, prijs f 12 J90. Door Margot Klompmaker Een Zilveren Griffel voor Stad in de storm van Thea Beekman: Omdat dit boek al eerder in deze krant besproken is, nog even in het kort. Een historische roman over het leven van de gewone man in het rampjaar 1672. Boeiend en spannend geschreven, maar niet zo makkelijk te lezen. Voor oudere kinderen en volwassenen. Uitg. Lemniscaat, prijs f26,50. koudvan Jean Coué: Ook dit ?en jonge vrouw die haar man verliest en terug- r gelukkige relatie. De flash-backvorm waarin dit boek geschreven is, zal niet iedere lezer kunnen waarderen. Voor de doorzetters toch de moeite waard. Uitg. Lemniscaat, prijs f 14,50. Temidden van alle boeken over abortus, echtscheiding, werk loosheid moeizame relaties en weet-ik-wat-voor-problemen is het een verademing een verhaal tegen te komen dat een geslaagde mengeling is van fantasie, hu mor, ernst en realiteit. Een griffel kon er voor dit boek jammer genoeg niet af. Maar dat dit verhaal hoog gescoord heeft bij de griffeljury, blijkt wel uit de vermelding op de zg. Vlag- en Wimpellijst. Een lijst boeken die tot op het laat ste moment een rol hebben ge speeld bij de jurering, maar net naast een griffel hebben gegre pen. Waar gaat het over Okke logeert graag bij zijn grootvader, die er gens in een Twents dorpje woont. Opa doet nogal geheimzinnig over een heel oud familiedocu ment, het Oerlanderboek. Hij probeert Okke voor het boek te interesseren, maar die snapt niet waar opa zich druk om maakt. Het boek is, op een klein gedeelte na, in een onbegrijpelijke taal ge schreven, en Okke is niet van plan zich daarin te verdiepen. Ach, opa is kierewiet, denkt Ok ke. Zijn vriendje Oene weet wel beter. Als Okke hem over het boek heeft verteld, wil hij niets liever dan het zien en lezen. Want het Oerlan derboek heeft te maken met ge heimzinnige krachten. En dat is iets waarvoor Oene zich bijzon der interesseert, vooral omdat hij bij de oude Janna woont. Een wijze vrouw, die alles weet van de kracht der kruiden en toveren. Een leeg landhuis in de buurt brengt Okke en Oene op het spoor van de neef van de inmid dels gestorven eigenaar, een ba ron. Deze student uit Leiden is op zoek naar een muntenschat, die de oude baron vlak voor zijn dood ergens verborgen zou hebben. Illustratie Carl Hollander De twee jongens verrichten op ei gen houtje het nodige speurwerk. Ook Janna schijnt meer van de verblijfplaats van de schat af te weten. Een wedloop naar de schat begint. En er komen wel degelijk ge heimzinnige krachten aan te pas, voordat de jongens de munten ontdekken. 'Een fijn en spannend verhaal datje in een adem uitleest. Fantasie en werkelijkheid worden als van zelfsprekend verweven. De toverij (nou ja, toverij: veel is ge baseerd op de kracht van krui den) die in het verhaal gebruikt wordt is heel geloofwaardig en past helemaal in de sfeer ervan. Echt moeilijke woorden staan er niet in, en dat maakt het boek lekker vlot leesbaar voor kinde ren vanaf 9 jaar. Ook leuk om voor te lezen. De illustraties van Carl Hollander passen uitstekend bij de sfeer van het verhaal, om dat er een aantrekkelijke ge heimzinnigheid vanuit gaat. Uitg. Ploegsma, prijs f 14,90. Sjanetje woont tijdelijk bij me vrouw Bloem. Niet zo leuk, want ze moppert altijd zo. Maar wat moet je anders als je moeder overspannen is, en je vader kapi tein op een passagiersboot? Elk weekeinde komt haar broer Erik logeren. Erik is geestelijk gehandicapt, in de volksmond achterlijk. Hij begrijpt niet alles watje zegt, maar is reuze lief. Sja netje is dol op haar broer. Ze ver dedigt hem fel, wanneer andere mensen hem maar vreemd en raar vinden. "Erik is bizonder", zegt ze dan. Soms stuurt hij wel eens de boel in het honderd. Sjanetje schaamt zich daar dan wel een beetje over, maar erg lang kan ze niet boos op hem blijven. Haar broer kan het immers ook niet helpen, dat hij niet alles begrijpt? Bij mevrouw Bloem is het intussen wat gezelliger gewqrden Ina, de zuster van mevrouw Bloem, en haar vriend de chauffeur zijn vrolijke mensen, waarmee Sja netje heel wat pret beleeft. Ook de nieuwe school valt wel mee, vooral als Nadia haar vriendin wordt. Maar de thuiskomst van vader en moeder is voor Sjanetje het mooiste wat ze kan bedenken. Zelfs mevrouw Bloem, de mop peraarster, blijkt opeens best wel lief te zijn. De schrijfster Thea Dubelaar heeft met Sjanetje een prima debuut gemaakt. Ze tekent Sjanetje als een springlevende meid met een manier van praten en doen die volkomen natuurlijk en herken baar is. Het is een heerlijk verhaal om te lezen of voor te lezen. Door de korte hoofdstukken, de niet te lange zinnen, en de eenvoudige woordkeus is het verhaal prima te begrijpen voor de leeftijds groep waar het boek ook het bes te bij past: kinderen van 7 tot 10 jaar. De problemen rond de omgang met een geestelijk gehandicapt kind zijn heel subtiel en zonder de bo ventoon te voeren in het verhaal verwerkt. De verschillen in be nadering van Erik worden weer gegeven op een manier die ner gens geforceerd aandoet. Het enige bezwaar is dat de omgang met geestelijk gehandicapten misschien wat al te simpel wordt voorgesteld. Evengoed is dit met een Zilveren Griffel bekroonde boek in veel opzichten de moeite waard. Uitg. Ploegsma, ill. Mance Post, prijs f 13,90. Sjanetje vind ik een heel leuk ver haal omdat er grappige dingen instaan, want eerst was de kelder overstroomd,en wilde Sjanetje in haar bikini in de kelder gaan zwemmen. Ik vind het een mak kelijk boek om te lezen, je kunt echt merken dat het een kinder boek is om zelf te lezen. De twee zieligste hoofdstukken vind ik: Ron is weg en Ron wordt gered. Ron de hond van Sjanetje moet naar het asiel, want tante Sjaan is allergies voor honden en krijgt daar pukkels van, en dan moet Ron naar het asiel. Hanneke (9 jaar) "De rommelkist van grootvader", geschreven door Elfie Donnelly, is een "probleemboek": centraal staat het taboe rond de dood. Sterven is een onderwerp waar men liever over zwijgt. Er zijn ouders die van mening zijn dat zeker kinderen zo min moge lijk met doodgaan en alles wat daarmee samenhangt in aanra king moeten komen. Een begrij pelijk, maar aanvechtbaar stand punt. De rommelkist van grootvader ver telt over de vriendschap tussen de 10-jarige Michael en zijn grootvader. Opa heeft bij Michael thuis een kamer vol oude voor werpen en instrumenten. De jon gen vindt het fantastisch om tus sen al die zaken rond te neuzen. Vooral de rommelkist op zolder is "te gek". Bovendien is opa sterk in het vertellen van spannende verhalen. Kortom: grootvader en kleinzoon kunnen het samen uitstekend vinden. Wanneer Michael te horen krijgt dat opa kanker heeft en binnen afzienbare tijd zal sterven, kan hij dat nauwelijks bevatten. Opa dood? Onzin. Langzamerhand gaat grootvaders gezondheid echter achteruit. Hij wordt mager en krijgt steeds meer pijn. Mi chael begrijpt nu wel dat groot vader niet lang meer te leven heeft. Erg? Nee. legt opa uit. Als je dood bent, heb je tenminste geen zorgen en geen pijn meer. Opa breekt dwars door het stil zwijgen rond zijn ziekte heen. "Laat iedereen, ook Michael, maar rustig weten dat ik kanker heb", roept hij. Als opa gestorven is, voelt Michael zich ziek, verdrietig en heel vreemd. Het lijkt net of zijn grootvader er nog is. En in zekere zin is dat ook zo. Want niemand is echt dood en verge ten. zolang de herinnering aan de gestorvene blijft leven. Elfie Donnelly, oorspronkelijk af komstig uit Engeland, maar op gegroeid in Wenen, heeft met dit schrijversdebuut o.a. in Duits land erg veel succes gehad. Een bewerking van het verhaal voor de televisie ligt al klaar. Toch kan dit boek me niet echt boeien. Er zijn al eerder verhalen over de dood verschenen, speciaal voor jonge mensen, zoals Vlinder voor Marianne en We gingen bramen plukken. Zonder overdreven emoties wordt in deze twee boe ken de reactie van een kind op de dood van iemand uit zijn nabije omgeving uitgewerkt. Door de eerlijke en consequente manier van schrijven heel over tuigende verhalen. De rommelkist van grootvader mist die overtuigingskracht, vooral door de wijze waarop hoofdper soon Michael overkomt. Het is zijn verhaal; de gebeurtenis sen worden beschreven zoals ze op deze jongen van rond de 10 jaar overkomen. Maar de woor den die Michael gebruikt, passen vaak beter bij een volwassene. Een voorbeeld: "Pappa is nog maar amper binnen, of ik storm op hem toe en beklaag me luidkeels over mamma". Zou een 10-jang kind zich zo uitdrukken? Michael ge bruikt de moeilijkste woorden alsof het niks is. Bovendien schijnt hij ook precies te begrij pen wat alles betekent Best mogelijk dat Michael inder daad zo intelligent is. Maar dan komt het vreemd op de lezer over als de jongen soms opvallend onwetend en kinderachtig rea geert. Ook de moeder van Michael komt niet helemaal uit de verf: Haar krampachtige pogingen de problemen rond opa voor Mi chael verborgen te houden doen naar mijn mening geforceerd aan. De rommelkist van grootvader is beslist geen slecht boek. Het is vanuit een zekere oprechtheid geschreven, maar het mist teveel om echt grote indruk te maken. Uitg Ploegsma, vert A. Otten 14.90 Illustratie Annelies Schoth

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21