Karpov sukkelt naar toernooizege It iI J Wim Van t Oever verleent Kloosterboer voorrang Ik heb nóóit doping gebmikt FC NANTES NAAR TWEEDE RONDE EC Remisevirus'woekert in Tilburg voort. VOENSDAG 1 OKTOBER 1980 SPORT PAGINA 17 Feyenoord met Balkestein tegen T ampere ROTTERDAM - Feyenoord kan vanavond tegen lives Tampere waarschijnlijk weer beschikken over Luuk Balkestein. De verdediger reisde gisteren mee naar het Brabantse trainingskamp en is volgens Jezek zo ver her steld van zijn enkelblessure dat hij tegen lives zijn ren tree kan maken. Door de terugkeer van de voor stopper schuift André Stafleu op naar het midden veld, waar Wim van Til gis teren met een blessure (en kel) moest afhaken. De op stelling van Feyenoord tegen Tampere: Doel: Joop Hiele; achter: Bennie Wijnstekers, Luuk Balkestein, Ivan Niel sen en Stanley Brard; mid den: André Stafleu, René Notten en Jan van Deinsen; voor: Richard Budding, Ka- rel Bouwens en Pierre Ver meulen. 5>? Willem van Hanegem (op archieffoto): "Ik kan moeilijk buiten Europa Cup-voetbal" ZEIST (GPD) - „De mensen mogen het dan misschien wel leuk vinden, maar mag ik zelf beslissen of ik over het gebruik van doping in de voetballerij wil praten. Ik word nu op één lijn gesteld met Charly Bosveld en Hugo Ho- venkamp. Die hebben toegegeven dat ze stimulerende middelen nemen. Omdat mij werd gevraagd daar zater dag in het programma „In de Rooie Haan" ook iets over te zeggen, is kennelijk maar aangenomen dat ik ook een boekje open zou doen. Toevallig heeft Willem van Hane gem nooit iets stimulerends genomen en praten doet hij er evenmin over". NANTES - FC Nantes heeft zich gisteravond geplaatst voor de tweede ronde van het voetbaltoernooi om de Europese beker voor landskam pioenen. Op eigen terrein wonnen de Fransen het tweede duel voor de eerste ronde tegen Linfield uit Noord-Ierland met 2-0 door doelpunten van Rampillon (46e minuut) en Trossero (49e minuut). FC Nantes had de eerste wedstrijd in Haarlem met 1-0 gewonnen. Voor de interland, die het Nederlands damesvoetbalelftal op 4 okto ber in Herentals tegen België speelt, zijn de volgende zestien speel sters geselecteerd: Stefanie Kalker en Ria Desaunois (Alkmania); Po- peyus (Braakhuizen); Schoon (DCO); Te Brommelstroet (DZSV Dinx- perlo); De Groot (DUNO); Fortuin en Middeldorp (Groote Lindt); Van Eldik (GVC); Timmer (Horst); De Visser (KFC'71); Vestjens (Leveroy); Camper (Limvio); Van der Laar (ODC); Leistra (ONO) en Ramakers (SET). In het KNVB-sportcentrum in Zeist, waar FC Utrecht samen met UE- FA-Cuptegenstander FC Arges Pitesti de pers te woord staat, wil Van Hanegem voor zijn recht op komen. ,Jk kon zaterdagmiddag niet naar Hilversum,omdat ik dr. Strikwerda bezocht om mijn knie te laten onderzoeken. Ik ben de hele middag bezig geweest en kon dus niet naar Hilversum, hoewel ze mij wel hadden aangekondigd. Het was toch niets geworden, want ik heb genoeg in mijn leven gezien, maar ben niet van plan er een woord vuil over te maken en zeker ook volgend jaar niet als ik mijn voetbalschoenen definitief uittrek en in Den Haag een ten- niscenlrum ga runnen. Ik heb geen zin in natrappen, zoals Bos veld doet. Vind ikniet verstandig. Doping gebruiken vind ik overi gens nog dommer, want dan kan je op je 31ste de voetballerij wel vaarwel zeggen". Spanning TILBURG - Vele toeschouwers zullen tijdens de 10e ronde van het Inter polis schaaktoernooi machteloos hun vuisten hebben gebald. Niets kon de remise-virus stoppen. Een voetbalsupporter kan nog eens aanmoedi gen, een afkeurend gejoel loslaten of zijn gram met een flink portie vanda lisme verhalen, dit alles als de favoriete club niet het gewenste resultaat heeft betoond. Bij de schaker komt zoiets niet voor. De enthousiaste toeschouwer kan hoogstens hopen op betere tijden of zelf maar naar de stukken grijpen om een mindere tegenstander uit rancune de pan in te hakken. i roepende in de woestijn probeerde Bent Larsen er nog wat van te maken. De Deen begon echter steeds doldriester te worden, waardoor niet hij maar opponent Boris Spasski op een voudige wijze het volle punt kon pakken. Sneu voor Larsen, die in dit toernooi veel te kwistig met de punten rondstrooit. Karpov lijkt naar de toernooizege te „freewheelen". Tegen Hort was in deze voorlaatste ronde de pun- tendeling snel beklonken. P AZ kist Red Boys DIFFERDANGE (GPD/ANP) - De rentree van Kees Kist in AZ gisteravond in de return van de UEFA-Cupwedstrijd tegen Red Boys is een per soonlijk succes geworden voor de voormalige Europe se topscorer. De blonde schutter schoot namelijk driemaal raak en had daar mee een groot aandeel in de 0-4-overwinning van de Noordhollanders op deze nietige tegenstander. Gisteravond in het verplichte nummer tegen Red Boys mocht de voormalige top scorer van Europa voor de eerste ma^l in dit seizoen opdraven in de hoofdmacht van AZ'67. Trainer Kessler posteerde zijn duurste speler op het middenveld, schoof Peter Arntz een linie naar achteren ten koste van Ri chard van der Meer. Na een kwartier opende Kist de score, nadat hij ongehin derd op de veste van Valli had mogen vuren: 0-1. AZ liet na die openingsgoal prompt de teugels vieren en de Luxemburgers kregen zowaar de gelegenheid aan vallende initiatieven te ont plooien. Red Boys bleek voorin evenwel te zwak om Eddy Treytel werkelijk te verontrusten. Met Richard van der Meer voor de geblesseerde Jos Jonker fleurde AZ weer even op. Red Boys-verdediger Kre- mer speelde de Alkmaarders bovendien nog in de kaart door Welzl geheel onnodig te vloeren, zodat Kist van elf meter zijn geschonden schuttersreputatie mocht bijslijpen: 0-2. Na rust wees Nygaard Kist op nieuw de weg naar het Luxemburgse doel, waarna Kurt Welzl ook nog zijn in middels traditionele triomf- gebaar mocht maken: (1-4. tisch en Timman tekenden even eens een half puntje aan en blij ven de Rus daarmee op respec tievelijk een half en een heel pun tje achterstand volgen. De slot- ronde op donderdag kan deson danks best boeiend worden. Wat gaat immers Michael Tal doen? Tal, die altijd voor een stunt kan zorgen, is dan namelijk de tegen stander van Karpov. Vorig jaar had de wereldkampioen in een met mysteries omgeven duel een „makkie" aan Smyslov om de toernooizege veilig te stellen. Het lijkt twijfelachtig dat dit nu met Tal als opponent weer het geval zal zijn. Of Portisch van een even tuele misstap van Karpov kan profiteren, blijft evenzeer de vraag. De Hongaar krijgt met zwart aan Robert Hübner name lijk een hele kluif. Spasski pakte gisteren de Caro Kann-verdediging van Larsen op rustige wijze aan. Larsen voerde ook ditmaal onverstoord zijn be proefde pionnenopmars op de damevleugels uit, iets dat rede lijk uit de verf kwam. Na een lichte ruilpartij bood Larsen Spasski met 22. Pb4 een pion aan. De Rus zag in het accepteren van dit offer geen heil en vervolgde met Pe4. Door op de 33e zet zijn toren naar f5 te spelen, stortte Larsen zich in een gewaagd avon tuur. De Deen wenste pion f2 on der druk te zetten, maar had niet in de gaten dat hij na 35. Pdl volkomen voor joker kwam te staan. Onverstoord ging Larsen verder met e5; er volgde echter Pe3, waarna de zwarte toren als een rat in de val zat. Een knullige nederlaag was toen rap een feit. Partij Doodsbang Hort is doodsbang voor Karpov. De Tsjech uit Keulen voelde er dan ook niets voor om juist tegen de wereldkampioen iets te onder nemen: remise na 19 zetten in de Tartakower-variant. Ribli en Ka- valek haalden zowaar de 29 zet ten, maar dit was slechts uiterlij ke praal, want het betrof hier af gekloven theorie uit de Tarrasch- variant van het damegambiet. Kavalek verloor weliswaar pion, iets dat evenwel in het tore neindspel niets voorstelde: remi- Tal zat tegen Sosonko wat on nauwkeurig met zijn stukken te rommelen, waardoor de Russi sche Nederlander zomaar een licht voordeel cadeau kreeg. De oud-wereldkampioen kon zich dit echter gemakkelijk permitte ren, want er moet heel veel aan de hand zijn voordat Sosonko de moed zou hebben om een remise te weigeren. Het remise-aanbod van Tal werd dan ook prompt geaccepteerd. Andersson probeerde het even te gen Huebner, die met zwart een Wit Spasski. Zwart: Larsen. 1. e2-24 c7-c6,2. d2-d4 d7-d5,3. Pbl-c3 d5-e4, 4. Pc3xe4 Lc8-fi>, 5. Pe4-g3 Lfa-g6, 6. Pgl-f3 Pb8-d7, 7. Lfl-d3 e7-e6, 8. 0-0 Pg8-f6, 9. c2-c4 Lf8-e7, 10. b2-b3 a7-a5, 11. Ld3xg6 h7xg6, 12. Lel-d2 b7-b5, 13. Ddl-e2 Dd8-b6, 14. Ld2-g5 0-0, 15. Tal-dl Tf8-e8, 16. Pf3-e5 Ta8-d8,17. Lg5-e3 Db6-a6,18. Tdl-cl b5xc4, 19. De2xc4 Da6xc4, 20. Tclxc4 Pd7xe5, 21. d4xe5 Pf6-d5. 22. Le3-c5 Pd5-b4,23. Pg3-e4 Le7xc5,24. Tc4xc5 Td8-d5. 23. a2-a3 Pd4-d3, 26. Tc5xc6 Pd3xe5, 27. Tc5-c3 Pe5-d3, 28. g2-g3 f7—f6, 29. Tfl-dl Te8-d8. 30. Kgl-fl g6-g5, 31. h2-h3 Kg8-f7, 32. Tc3-c7 Kf7-g6, 33. Pe4-c3 Td5-f5, 34. Tdl-d2 Td8-d4, 35. Pc3-dl e6-e5. 36. Pdl-e3 Tf5-f3, 37. Pe3-c2 Td4-e4, 38. Kfl-g2 zwart geeft het op. te orginele openingszet tijdelijk moest bekopen. Toen er zich een massale ruilpartij voltrokken had, kon de Westduitser na 28 zet ten de remise-haven bereiken. Portisch dorst geen risico te ne men in de Griinfeld-Indiër met Jan Timman. Timman leek nog even met een vrijpion en het lo- perpaar wat kansjes te krijgen, maar het sterke centrum en de goed geposteerde koning van de witspeler boden voldoende com pensatie: V2-V2. 's Avonds eindig de de afgebroken partij tussen Andersson en Larsen, die nog van de achtste ronde open stond, geheel volgens verwachting ook Uitslagen tiende ronde: Ribli (Hon) - Kavalek Vst) '/ï-'/ï, Andersson (Zwe)- Hübner (Wdl) '/ï-'/ï, Portisch (Hon) - Timman (Ned) '/i-'/i. Spasski (Sow) - Larsen (Den) 1-0, Hort (Tsj) - Karpov (Sow) Vj-'/ï, Tal (Sow) - Sosonko (Ned) Vs-'/ï, Afgebroken partij achtste rlpde: ronde: - Larssen V2-1/2, De stand: 1. Karpov 7 punten, 2. Portisch 63. Timman 6, 4. Spasski 5'/*, 5. Hort, Tal en Sosonko 5, 8. Ribli 4'lt, 9. Hubner, Larsen en Andersson 4, 12. Kavalek 3'/i. AMERSFOORT - Na drie winters de eindverantwoording te heb ben gedragen maakt Egbert van 't Oever als hoofdcoach van de heren-schaatsploeg plaats voor Tjaart Kloosterboer. Van 't Oe ver kreeg de positie van assis tent-trainer, maar blijft wel de ijstraning verzorgen. Hij ziet het als een afbouw van zijn techni sche functie bij de KNSB, want na het komende seizoen trekt de bollenkweker uit Lisse zich te rug. Zijn besluit staat volgens hem los van strubbelingen binnen de schaatsbond nadat de technische commissie Floor van Leeuwen naar voren had geschoven. Deze zag bij nader inzien van een aan stelling af, maar de keuze van de technische commissie zinde het bondsbestuur niet, waarna een intern conflict uitbrak en het ge volg hiervan is dat de KNSB mo menteel nog steeds zonder een technische c Egbert van 't Oever: Jk wil zelf graag stoppen. Per jaar ben je 90 dagen van huis en voor mij hoeft dat niet meer." Bij de wedstrijden gaat het tweetal samen de rijders coachen. Tot dusver is altijd vol staan met de overbekende vin- gergebaren. Van 't Oever: "Dat gaan we nu veranderenDe twee de coach toont iets verder op de kruising de tijd van ieder rondje op een groot bord". De KNSB zoekt intussen naar een opvolger voor Van 't Oever, die een positie in de jeugdopleiding ambieert. Er wordt naar ge streefd de nieuwe ijstrainer tij dens het seizoen te benoemen. Ook een trainerscoordinator is nog steeds niet gevonden. Leen Pfrommer zag hiervan af. Mocht Tjaart Kloosterboer hiervoor worden gevraagd dan overweegt hij zijn baan aan het Heeren- veense CIOS in le ruilen v>oor een volledige betrekking bij de schaatsbond. De KNSB heeft hiervoor 50.000 gulden beschik baar als subsidie van het ministe rie van CRM. Een veel hoger bedrag is gemoeid met de sponsoring ran de drie kernploegen. Voor de komende vier jaar heeft de Kaasunie fi nanciële steun toegezegd vooreen bedrag van 65O.OÖO gulden. Het onderwerp lijkt De Kromme aan te grijpen om even de span ning te vergeten die momenteel binnen de spelersgroep van FC Utrecht heerst. Ook de ervaren, 36-jarige Leerdamse "hereboer" zuigt de spanning gretig op. „Ik heb geen idee hoeveel cupwed strijden ik al met Feyenoord en AZ'67 heb gespeeld. Ook 52 in terlands hebben me niet tot een koude kunnen maken. Ik denk dat ik die spanning nodig heb. Het is steeds een fijne ervaring, ik kan er moeilijk buiten". „Het merkwaardige is dat het in de ze onervaren groep niét anders is dan met het Nederlands elftal. Het is niet de ploeg, maar je bent het zelf die er in opgaat. Ik voel nu ook een zekere druk. Ik heb de uitwedstrijd in Roemenië door mijn knieblessure moeten mis sen, zag het duel met Go Ahead Eagles vanaf de tribune en de strijd tegen Roda JC vanuit de dug-out. Dat gevoel van machte loosheid is iets heel ergs. Het eni ge dat je wat ontlast zijn de resul taten: 0-0 in Pitesti en winnen van Roda geeft je het gevoel dat het niet zo nodig was om mee te doen. Maar nu ik wel speel, heb ik het vermoeden dat al die 20.000 mensen van mij verwachten dat ik Arges wel even wegspeel. Dat geeft een aparte druk. Een gevoel dat me toch wel aanstaat, want ik ben voor deze Europese wed strijden nog een jaartje doorge gaan met voetballen. Vreselijk om dan te moeten toekijken". Cassetterecorder De boomlange Roemeense doel man Christian informeert bij Van Hanegem of hij nog gedacht heeft aan de cassetterecorder voor zijn docent aan de universiteit en wijst quasi ongeïnteresseerd op Van Hanegems knie. Doodern stig schudt de Utrechtse spelma ker het hoofd en tolk Mircea Pe- tescu wordt al evenmin een steek wijzer als hij door trainer Hala- gian op ontdekkingsreis is ge stuurd. „Laat ze maar in de waan dat ik niet kan spelen", grijnst De Kromme, die voor geen geld bui ten Galgenwaard wil blijven. Op Leo van Veen na. die te laat uit Los Angeles terugkwam om speelgerechtigd te zijn. kan trai ner Han Bergers over zijn com plete formatie beschikken. Van Hanegem: „Ik denk dat de echte nervositeit bij de jongeren pas morgen komt. Het is nieuw. Daarom is het goed dat we ons een dag tevoren in hotel Kercke- bosch in Zeist hebben terugge trokken. Je moet er permanent mee bezig zijn. Ik zou geen semi- prof kunnen zijn. Aan diverse jongens zie je onmiddellijk een vormverlies als ze druk zijn bij hun andere werkgever. Op deze manier leven we goed naar de wedstrijd toe. Het is wel te hopen dat we er ook doorkomen." Nederlandse bridgeteams troeven hun opponenten af VALKENBURG (ANP) - Het blijft de Nederlandse bndgeploegen tijdens de Olympiade in Valken burg voor de wind gaan. Na de gisteren afgewerkte zesde en ze vende ronde zijn de Nederlandse heren in de open wedstrijden derde in groep a en staan de Ne derlandse dames fraai op de tweede plaats in de rangschik king. De heren lieten een maximale overwinning op Columbia (20 te gen minus 5) Volgen door een ze gevan 14-0 tegen Zuid-Afrika. De dames wonnen achtereenvolgens met 14-6 van Singapore en met 15-5 van Brazilië. Denemarken en Noorwegen bleven het bij de heren uitstekend doen. De Denen hebben met een totaal van 119 punten een voorsprong van dertien punten in groep a op Belgie en van veertien punten op Nederland. De Noren hebben weliswaar een nog hoger totaal (124 punten uit een maximum van 140) maar de marge nu t nummer twee. Frankrijk, is hier geringer, elf punten. Italië, één van de favorieten, blajf\ in groep b matige resultaten boeken. In de zesde ronde betekende de eind stand tegen Australië (15-5) de hn<ig>tr More t«.t mi tor Een ronde later ging het tegen Jamai ca weer minder (13-7). De Italia nen zijn nu al twaalf punten ach terop geraakt op de achtste posi tie. die recht geeft op kwalificatie.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17