Rabobank 9 Een afschrift waar uw boekhouder wat aan heeft. "Besparing lost energieprobleem onvoldoende opv Sowjet-Unie bedreigt vrede Chinese minister van buitenlandse zaken: Gaston Thorn in Jeruzalem Reclame voor boter toch toegelaten Heimwee naar Parijs Geld en goede raad. WOENSDAG 1 OKTOBER 1980 UTRECHT (GPD) - De suggestie die in de publieke discussie over energie herhaaldelijk is gewekt dat beperking van de economi sche groei en energiebesparing het energieprobleem op korte termijn geheel zullen oplossen, is gevaarlijk. Dat zei vandaag ir. H. Hoog, voorzitter van het Energieonderzoek Centrum Ne derland, tijdens een conferentie ter viering van het 25-jarig be staan van ECN. Volgens de ECN-voorzitter kan dit denkbeeld afleiden van het op lossen van problemen die op lan gere termijn zowel nationaal als internationaal dreigen. Voor het werken aan deze oplossingen - ook de kernenergie hoort daar naar zijn mening „als optie" bij - hebben we niet veel tijd meer in de nu toch wel bewezen kwetsba re energiesituatie van ons geïn dustrialiseerde land. Prof. ir. H. Th. Rietjens, voorzitter van de Raad voor Energie-On derzoek, betoogde dat de ont wikkelde landen, waaronder Ne derland, tot taak hebben een in ternationale samenwerking te realiseren die leidt tot het veilig stellen van de energievoorzie ning in de wereld op voor de sa menleving aanvaardbare richt lijnen. Daarbij moet de hoogste voorrang aan de milieu- en vei ligheidsvraagstukken worden toegekend. Er is volgens Rietjens een zeer bre de en gezamenlijke internatio nale aanpak nodig op een uitge breid front. Zeker is dit nodig zolang niet vast staat dat een be paalde energiebron of combina tie van bronnen in staat is aan de stijgende vraag te voldoen. Men moet daarbij ernstig rekening houden met de belangen van het arme deel der wereldbevolking, dat 80 procent beslaat. JERUZALEM (DPA) - De Luxem burgse minister van buitenland se zaken, Gaston Thorn, heeft gis teren als voorzitter van de minis terraad van de EG in Jeruzalem gesproken met de Israëlische premier Begin, en leidende Pale- stijnen. Bijzonderheden wilde hij niet meedelen. Wel kondigde hij aan dat de EG met een nieuw initiatief voor het Midden-Oosten zal komen op een topconferentie begin december. Thorn, die drie maanden geleden al een bezoek aan Israël had ge bracht, zei pessimistisch te zijn ten aanzien van verwezenlijking van de overeenkomsten van Camp David, waaronder een au- tonomie-regeling voor de Pale- stijnen. redactie economie) HAARLEM - Twee reclameboodschappen voor boter, die door de STER waren geweigerd, mogen toch worden uitgezonden, zo heeft de Reclameraad beslist. Bezwaar tegen het besluit van de STER was aangetekend namens het Nederlands Zuivelbureau. De STER heeft deze reclame op onjuiste gronden geweigerd, zo meent de Reclameraad. In de teksten van deze reclames werd betreurd dat mensen wel echte kadetjes, haringen, wittebrood, rookvles hadden gekocht, maar geen echte boter erbij. De STER-directie vond dat er „een verwijtende intonatie" in die tekst zat en maakte daartegen be zwaar, omdat niet iedereen in ons land in staat is echte boter te kopen en te gebruiken. Het zuivelbureau stelde dat men niet de eis Kan steuen aat zijn reclames uitsluitend betrekking hebben op produkten die ieder een kan kopen en gebruiken, terwijl „voorts het levenspeil van dien aard is, dat althans het overgrote deel der bevolking in staat is eventueel incidenteel dan wel voor bijzondere gelegenheden de kosten van een pakje boter te betalen". De Reclameraad overwoog dat de gewraakte boodschappen „ken nelijk beogen te stellen dat degenen die zich reeds uitgaven heb ben getroost om „echte" produkten in de zin van kwaliteitsarti kelen voor een maaltijd te kopen, er goed aan doen dan ook de extra uitgaven voor boter te doen". Hij zag niet in dat een reclame van die strekking jegens het aangesproken publiek tekort zou schieten in zorgvuldigheid. 99 99 STRAATSBURG (ANP) - "Op het moment komt de grootste bedreiging van de wereldvrede uit de Sow jet-Unie. De twee super machten zijn de enige die in staat zijn een wereld oorlog te ontketenen. Een van de supermachten ech ter is in de verdediging ge drongen na zijn overwicht te hebben verloren. De andere is nu tot het offen sief overgegaan. Het is voor iedereen duidelijk wel ke supermacht de laatste jaren in ternationale conflicten heeft aangesticht in de verschillende regio's en troepen heeft gestuurd om andere soevereine staten te bezetten. Onze vrienden hier in deze vergadering weten uit eigen ervaring hoe deze supermacht ook een bedreiging voor West- Europa vormt". Dit verklaarde gisteren de Chinese minister van buitenlandse zaken en vice-premier Huang Hua tij dens de vergadering van de as semblee van de Raad van Europa in het Franse Straatsburg. De Raad van Europa is een samen werkingsorgaan van 21 democra tische Europese landen. Huang Hua sprak de vergadering toe en beantwoordde vragen. De Chinese minister van buiten landse zaken stelde dat de Russi sche invasie in Afghanistan en de Vietnamese invasie in Cambodja geen geïsoleerde incidenten zijn. Hieraan ligt volgens hem een globale strategie ten grondslag. "De invasie in Afghanistan bete kent een belangrijke stap voor Rusland naar controle van de Perzische Golf en de Indische Oceaan, terwijl de invasie in Cambodja een belangrijke stap van dezelfde macht is. Het doel is niet alleen Indo-China, maar heel Zuidoost-Azië Als de Sowjet- Unie eenmaal de Perzische Golf, de Indische Oceaan en de straat van Malakka onder controle heeft, dan zal niet alleen China daaronder lijden. Ook de Westeu- ropese landen, Japan en de Ver enigde Staten, die afhankelijk zijn van olie uit het Midden-Oos ten en aanvoerlijnen over de In dische en de Stille Oceaan zullen dan door rampen worden getrof fen. Het zal een fatale bedreiging van de wereldvrede zijn". Volgens Huang Hua kan alleen een ferme houding tegen de agressie van de Sowjet-Unie en Vietnam de wereldvrede redden. Optre den tegen de invasie in Afghanis tan en Cambodja is gelijk aan in ternationale gerechtigheid. De Chinese minister stelde dat West- Europa een belangrijke en meer positieve rol zou moeten gaan spelen in de internationale poli tiek. Daarom ook zag China graag de voortschrijdende Europese eenwording en de toenemende roep in ons werelddeel om ver sterking van de defensie. Ook juichte Huang Hua het streven naar een gelijkwaardig partner schap met de Verenigde Staten toe. West-Europa zou samen met de Derde Wereldlanden moeten Pofbroeken zijn er bij Frank Govers evenals in zijn vorige voorjaars collectie,te over. Hij laat ze dragen met een grote cape of tn combinatie met blouses en jurken in de collectie avondkleding Vijftigste show Frank Gover Folklore en overdaad (Van onze moderedactie) AMSTERDAM - gaf Amsterdams beroemdste modeontwerper Frank Govers gaf in het Hiltonhotel de vijftigste show in zijn loopbaan. Het klapstuk van zijn nieuwe wintercollectie was een pofbroek die glad rond de heup viel en in diepe plooien net onder de knie in een „manchet" eindigde. Deze broek liet Govers in allerlei stijlen en materialen terugkeren: met sportieve blouses, chique getailleerde jasjes en, tot de enkel reikend, in overdadige avondkleding. Govers is in zijn ontwerpen vrijwel volledig afgestapt van de brede, opgevulde schouders. Maar de bij hem gebruikelijke dramati sche sfeer vol folklore en overdaad zijn er niet minder om. Globaal waren er twee silhouetten te herkennen in zijn ontwerpen; het ene was recht, meteen verlaagde taille en daaraan een klo- krok. Het andere had een breed accent in of net boven de taille, en daaronder een wijde uitwaaierende klok- of plissërok. Met grote vasthoudendheid liet Govers een aantal thema's in zijn ontwerpen terugkeren: grote ronde schouderpassen in voor- en achterpand, soms versierd met franjes en pompoenen, pelerines, brede satijnen ceintuurs, grote strikken, dubbele rokken en gro ve kartelranden onder aan jurken en mouwen. Ook over de pof broeken werden soms tot net onder de knie reikende jurken en rokken gemaakt. Niet alleen de ontwerpen, maar ook de stofkeuze van Govers straalt rijkdom uit naast betrekkelijk eenvoudige wollen ruiten, veel leer, bont, suède, satijn, zijde en kant. Zijn kleuren waren betrek kelijk sober, heel veel zwart, verder grijs, wit, rood. bruin, flesse- groen en paars. In de avondkleding ook nog diepblauw en har- droze. Zijn avondkleding viel verder op door enorme, vaak dub bele rokken, en door rokken die achter tot de vloer reikten, en voor slechts tot net over de knie kwamen. De meeste van zjjn kleren bedekten de knieën van de mannequins maar net. NEL VAN BEMMEL Max Heymans AMSTERDAM - ln een kleine maar perfecte collectie heeft Max Heymans zich opnieuw als een van de meest standvastige coutu riers in het kleine Nederlandse modewereldje gemanifesteerd. Financiële problemen hebben de Amsterdamse ontwerper, die in tegenstelling tot sommige colle ga's geen bindingen heeft met de industrie, bijna belet om zijn herfst- en wintercollectie van de grond te krijgen. De overheersende kleur in de laat ste collectie was het blauw. In zijn blauw gekleurde program ma droegen de modellen tradi tiegetrouw Franse namen als „nouveau roman" en „le déjeuner chez Pierre". Het heimwee naar Parijs waar hij ieder seizoen ver toeft blijkt uit de hele collec tie. Max Heymans gebruikt naast blauw in alle mogelijke schake ringen ook zwart en grijs met wit te of hard roze accenten. Hij heeft bijna altijd ruitstoffen in zijn collectie. Veel tweeds en zijden jersey, fluweel en een fraaie flanel RAYE. De rokken hadden de knie bedekt en zijn tamelijk ruim. Die ruimte is aangerimpeld of in platte plooien verwerkt en vrij vaak aan een glad heupstuk ge zet. Tailleurjasjes zijn kort en jeugdig, raken net de taille of zijn schootje. Mo •ring de een dubbele vouw langs de zij naad verraadt iets van het plezier in het werken met stoffen. Capes ontbreken zelden in de shows van Heymans. Ze zijn soms zeven achtste lang en voorzien van splitten die het bijpassende tail leur zichtbaar maken. De capes kunnen ook met ruimte onder een gladde schouderbedekkende pas uitwaaieren. Er zijn verder jersey sjaals passend bij voering en topje van een tail leur en omslagdoeken met lange franje. Als actualiteit kondigt de ontwerper grof gebreide zeve nachtste jurken aan in zwart of helder blauw, gedragen over een gladde rok in dezelfde kleur. Cocktailkleding betekent hier een asymmetrische lijn met een blote en een beklede schouder Met een vage verwijzing naar de gesluierde vrouwen uit de islami tische wereld brengt Heymans een decent zwart avondtoilet waarop een grote tule hoofddoek wordt gedragen die het haar vol ledig bedekt. Zowel langs derok- zoom als de rand van de omslag doek zijn satijnen biezen gestikt in wit, blauw, paars en zwart. Bij het afscheid wordt het nieuwe parfum van Max Heymans geïn troduceerd: een droge chique geur onder de naam Le Blanc. ROEL1E MEIJER GESLAAGD LEIDEN - Aan de Leidse universi teit zijn geslaagd voor het docto raal examen culturele antropolo gie L.J.M. Kooien, mej. M M M v an Berkel. R.A.H.D Effert. mei G.L.M. Geuns en mej LH van Hoorn. So< iologie irnj G Bree baart, R.S. Gowricharn en mej. J.J.K. Gabeler. Alg. Taalweten schap: mevr. C. Brakel. Geschie denis: mevr. E.C. Guleg en H A. Sanders Nederlands: mej. W. de Graaf Promoties: tot doctor in de letteren J Osinga Doctor in de geneekunde mevr. A.A.W ten Have Opbroek In de wiskunde en natuurwetenschappen P.J.G. Cornehssen en R. Brand. Een rekeningafschrift van de bank, met een heleboel posten erop, kan knap lastig zijn. Want als de boekhouding de gewoonte heeft om bijvoorbeeld een betalingsbewijs aan de faktuur'te nieten, dan moeten ze dat rekeningafschrift in stroken gaan knippen. Hebt u een rekening bij de Rabobank, dan kunt u in overleg uw rekeningafschnften en de bijlagen precies krijgen zoals u ze hebben wilt. Bijvoorbeeld een specificatie formulier per betaling. Zodat uw boekhouder er goed mee uit de voeten kan. En het wellicht nog gemakkelijker krijgt ook. Een rekening bij de Rabobank heeft nog meer voordelen. Er is een brochure over geschreven, ("Hoe u via de Rabobank meer kunt doen met een rekening courant".) die bij alle 3100 vestigingen van de Rabobank gratis ver knjgbaar is. U hoeft er dus niet ver voor uit de buurt.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11