VAL ITALIAANSE KABINET ONVERWACHT Unanieme oproep Y-raad tot staakt-het-vuren Irak-Iran Arrestatie neo-nazi's na bloedbad in München brengt bezoek aan Nederland Vredesinitiatief Pakistaanse president kansloos BUITENLAND OME - Het besluit van de Ita liaanse regering om af te treden kwam zaterdag zo onverwacht, dat premier Cossiga het moest gaan meedelen aan senaatsvoor zitter Fanfani, waarnemend staatshoofd tijdens het staatsie- bezoek van president Pertini aan China. Pertini, die op de terugreis nog Jordanië zou aandoen, moest deze afspraak laten schieten om hals over kop naar Rome te reizen voor de formatiebèsprekin- gen. )e reden van de plotselinge kabi netscrisis ligt in de nederlaag die de regering zaterdagmiddag leed bij een geheime kamerstemming over de economische politiek. In het begin van de zomer vaardigde het kabinet-Cossiga een aantal maatregelen uit om de hollende inflatie tot stilstand te brengen. Ze behelsden onder meer verho ging van verschillende tarieven van de btw op benzine, alcohol en andere artikelen, naast belasting faciliteiten voor bedreigde indus trietakken. Iet regeringsbesluit moest door Regeringskamp Frankrijk versterkt bij verkiezingen voor Senaat (Van onze correspondent Ru dolph Bakker) PARIJS - De kloof tussen so cialisten en communisten in het kamp van de Franse op positie is gisteren zo goed als onoverbrugbaar gebleken na afloop van senaatsverkiezin gen waarbij de socialisten slechts negen zetels wonnen en de communisten geen kans zagen er ook maar één bij te krijgen. In het rege ringskamp viel winst te boe ken juist dank zij het feit dat de communisten hadden ge weigerd hun stem op beter geplaatste socialistische kan didaten uit te brengen. Deze gang van zaken doet vermoe den dat in de presidentsver kiezingen van volgend voor jaar de socialisten de strijd kansloos zullen ingaan. De senaatsverkiezingen waren nodig omdat elke driejaar een derde van de ruim 295 se naatszetels opnieuw dient te worden bezet na een stem ming door kiesmannen. Al gemeen was verwacht dat bij deze kiesmannen de uitslag een nabloeier zou zijn van de uitslag van kantonale verkie zingen in 1976 en 1979 en van gemeenteraadsverkiezingen in 1977. die een winst voor de oppositie hadden opgeleverd. Als gevolg van het niet mee werken van de communisten ging een aantal socialistische senaatszetels echter over in handen van de regeringspar tijen. De uitslag van de senaatsver kiezingen bewijst dat dit li chaam zijn conservatieve koers - met een grote meer derheid voor de regeringspar tijen - zal behouden,. Het be lang van de uitslag van giste ren ligt in de onverwacht felle strijd die voor de zoveelste keer tussen communisten en socialisten zal oplaaien. Tij dens de „broedertwist" zal vanuit het regeringskamp zeer waarschijnlijk worden geprobeerd de „sociaal-de mocraten" binnen de socialis ten over te halen tot enige vorm van samenwerking. Tot nu toe is deze samenwerking altijd officieel en krachtig van de hand gewezen is. Omdat een aantal gisteren ge kozen senatoren lid was van het Franse parlement en bei de functies niet verenigbaar zijn, zullen er binnenkort tus sentijdse verkiezingen voor het parlement plaatsvinden waarvan de uitslag met meer spanning wordt afgewacht dan deze senaatsverkiezingen het geval was. Tevens zal een aantal nieuwe senatoren ver plicht zijn hun ministerschap op te geven. Een van de be langrijkste onder hen is de minister van defensie Yvon Bouges. Dit brengt met zich mee dat president Giscard binnenkort enige verande ringen in het kabinet-Barre zal dienen aan te brengen. het parlement worden goedge keurd en was al zonder kleer scheuren door de Senaat geko men. In de Kamer dreigde de op positie met een stortvloed van amendementen het debat zo lang op te houden, dat het besluit ge vaar liep automatisch te verval len. Premier Cossiga stelde daar om de vertrouwenskwestie en behaalde zaterdagmorgen bij de openbare stemming hierover een ruime meerderheid. Een uur later volgde een geheime stemming over de inhoud van het besluit. Drieëndertig kamerle den, die in het openbaar vóór de regering hadden gestemd, liepen anoniem over naar de oppositie en de regering werd met 297 te- Kort nadat zijn kabinet was gevallen,zat premier Cossiga alleen in het Italiaanse parlement peinzend voor zich uit te staren. gen 298 stemmen verslagen. On middellijk daarop besloot het kabinet af te treden. De verwerping van het regerings besluit heeft onmiddellijke prak tische gevolgen: zo zou de benzi neprijs van 750 lire weer terug vallen op de 700 lire van vóór het decreet, maar ook zouden de be lastingfaciliteiten aan de indus trie komen te vervallen. Commu nistenleider Enrico Berlinguer en de kleinere oppositiepartijen van sociaal-democraten en libe ralen hebben zich al bereid ver klaard mee te werken aan snelle wettelijke maatregelen om dit te voorkomen. Maar daarmee is de hulpvaardigheid ook uitgeput: het valt te verwachten, dat de on derhandelingen voor de vorming van een nieuwe regering lang en uiterst moeizaam zullen zijn. Het kabinet-Cossiga kwam op 4 april van dit jaar tot stand. Het bestond uit christen-democraten, republikeinen en, voor het eerst sinds zes jaar, socialisten. In ruil voor de socialistische deelname had Cossiga zijn sociaal-demo cratische en liberale bondgeno ten moeten laten vallen, maar vooral stond zijn kabinet, mede door het christendemocratische partijcongres dat er in maart aan vooraf was gegaan, in het teken van een verscherpt anti-commu- nisme. Ook de socialistische partijleider Bettino Craxi liet geen gelegen heid voorbij -gaan om de tegen stellingen tussen de twee linkse partijen aan te wakkeren. Voor de communisten was dit een aan duiding tot een harde oppositie, die uiteindelijk wel moest leiden tot de val van de regering-Cossi- ga. De verhouding van de nieuwe regering tot de communistische partij wordt dan ook zeker een van de belangrijkste vraagstuk ken van de formatiebesprekin gen. Van socialistische zijde zal onge twijfeld weer de eis worden ge steld, dat het premierschap aan een figuur uit hun partij moet worden toegekend. (Eén vroege re formatiepoging van Craxi struikelde over de tegenstand van de christen-democraten). Verder zullen sociaal-democra ten en liberalen terug willen ke ren in de nieuwe regering en het ziet ernaar uit. dat met name de eersten hun zin wel zullen krij gen. De crisis valt voor Italië op een wel heel kritiek moment. De lire staat uitgesproken zwak en moest de afgelopen weken op de interna tionale markt voortdurend wor den gestut door de Italiaanse bank. De economische situatie is slecht en fabrieksluitingen en massa-ontslagen zijn aan de orde van de dag. Het grootste probleem werd gevormd door het voornemen van Fiat in Turijn om binnenkort ruim 14.000 arbeiders op straat te zetten. Wekenlange onderhandelingen tussen de Fiatdirectie en de metaalbonden, met bemiddeling van de minister van arbeid Franco Foschi, lever den geen resultaat op: Fiat bleef bij zijn besluit en de vakbonden riepen een algemene proteststa king voor heel Italië uit voor 2 ok tober. Onmiddellijk na het aftreden van de regering-Cossiga maakte Fiat echter bekend, dat de ontslagen voorlopig tot 1 januari worden uitgesteld. In de loop van de avond werd ook de staking door de vakbonden afgelast. (Van onze redactie buitenland) BAGDAD-TEHERAN-WASHÏNGTON - Met een verras sende eenstemmigheid heeft de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties Irak en Iran gisteravond opgeroepen de oorlog tussen beide landen, die nu een week oud is, on middellijk te staken en het conflict aan de onderhande lingstafel op te lossen. De V-Raad deed zijn oproep toen de president van Pakistan, Zia Oei Haq, gisteren met vrijwel lege handen uit de Iraanse hoofdstad Teheran was vertrokken. Zia ar riveerde daar een dag eerder als leider van een missie van goede diensten, die vrijdag door de 40 lidstaten van de Islamitische Conferentie was samenge steld. De delegatie, waarvan ook de secre taris-generaal van de Islamiti sche Conferentie, de Tunesiër Habib Chatti deel uitmaakt, moet onderzoeken of het mogelijk is Iran en Irak, die al een week een bloedige oorlog uitvechten, om de conferentietafel te krijgen. De Pakistaanse president is van Te heran naar de Jordaanse hoofd stad Amman gevlogen, vanwaar hij vandaag over land de hoofd stad van Irak, Bagdad, hoopt te bereiken. President Zia Oèl Haq, die het vre desinitiatief onderneemt als voorzitter van de Islamitische Conferentie, heeft gisteren tweemaal gesproken met zijn Iraanse ambtgenoot Abdolhas- san Bani-Sadr. Het tweede ge sprek werd bijgewoond door Jas- ser Arafat, de leider van de Pale stijnse Bevrijdings Organisatie (PLO), die al enige dagen in Tehe ran verblijft, ook met het doel te bemiddelen. Na afloop van de ge sprekken werden geen verkla ringen uitgegeven. Het officiële Iraanse persbureau Pars meldde slechts dat Zia heeft ontkend dat hij optreedt als bemiddelaar. Naar in diplomatieke kringen ver luidt moet Zia zonder veel hoop naar Amman zijn afgereisd. Jas- ser Arafat zou het niet anders vergaan, hoewel hij zijn vertrek uit Iran nog niet heeft aangekon digd. Bronnen in het hoofdkwar tier van de PLO in Beiroet meld den gisteren dat Arafat geen en kele vooruitgang had geboekt. "De Iraniërs hebben hem duide lijk gemaakt dat ze niet willen onderhandelen", aldus een PLO- zegsman. Iran en Irak staan - hoewel de Iraakse opmars nagenoeg tot staan is gekomen, de olieproduk- tie in beide landen goeddeels stilligt en uit beide landen zware verliezen worden gemald - vol komen onverzoenlijk tegenover elkaar. Weliswaar heeft Bagdad herhaaldelijk verklaard dat Irak best wil onderhandelen, maar dan moeten de Iraniërs eerst ak koord gaan met de "gerechtvaar digde eisen" van de Irakezen. PRIJSUITREIKING LEIDSCH DAGBLAD KNIPSELKRANT a.s. woensdag om 14.00 uur Stadhuisplein te Leiden Daarna expositie in het Waaggebouw m.m.v. Dierenpark Wassenaar LEIDSCH DAGBLAD-120 JAAR - 50.000 ABONNEES isoooaeoeosososoeooosaooooeossoo^ "Glorieus winnaar" De Iraakse minister van buiten landse zaken, Hammadi, liet za terdag nog weten dat zijn land niets voelt voor een staakt-het- vuren zolang Iran niet akkoord gaat met de grens, zoals die in 1913 liep. Dat betekent dan zo veel als dat Irak heer en meester moet worden op de omstreden grensrivier Sjatt el' Arab, aan spraak maakt op delen van de olierijke Iraanse provincie Choe- zestan en op een paar strategisch gelegen eilandjes bij de Straat van Hormoez, de toegangspoort president Saddam Hoessein dat hij bereid is tot een wapenstil stand met Iran. President Bani-Sadr van Iran had weinig kleuren op zijn palet: "We hebben al aangekondigd dat wij niet klaar zijn voor wat voor be middeling dan ook", zei hij kort voor de aankomst van de Pakis taanse bemiddelaar president Zia Oe^ Haq, "omdat een verzoening tussen goed en slecht zinloos is. Wij zijn goed en zij (de Irakezen, red.) zijn slecht, omdat zij ons zonder enige aanleiding hebben aangevallen". Bani-Sadr bleek desgevraagd slechts van plan Zia uit te leggen dat het ondenkbaar is dat Irak zijn land op eigen houtje heeft kunnen aanvallen. De Iraanse autoriteiten hebben in dit verband al herhaaldelijk met beschuldigende vingers naar Washington gewezen. Ook het afgelopen weekeinde gin gen de gevechten tussen Irak en Iran onverminderd door, waarbij de strijdende partijen voortdu rend tegenstrijdige doch jui chende berichten over de situatie aan het front de wereld in stuur den. Wijziging in topstructuur van Bolivia LA PAZ (UPI) - De opperbevel hebbers van land-, zee- en lucht macht hebben zich gisteren uit geroepen tot hoogste regerings orgaan van Bolivia. Zij deden dit via een decreet dat hen voor zeker drie jaar aan de macht zal hou den. Politieke waarnemers verklaarden dat het decreet van de strijd krachten de macht van president Luis Garcia Meza die de leiding had bij de staatsgreep van 17 juli, in belangrijke mate beknot. De drie onderdelen van de strijd krachten hebben nu bevoegdhe den gekregen op militair en poli tiek terrein, waaronder het recht om een president te benoemen. Bolivia heeft nog steeds een minis terie van marine. Dit ondanks het feit dat het geen directe toegang- tot de zee heeft. Na drie jaar zal de junta, bestaande uit de opperbe velhebbers van de land-, zee- en luchtmacht, beslissen of op de huidige voet moet worden door gegaan of niet. Het decreet be paalt voorts dat de opperbevel hebber met de meeste dienstja ren de president tijdelijk zal ver vangen in geval de president overlijdt of blijvend invalide wordt. Karl-Heinz Hoffmann. (Van onze correspondent Hans Amesz) Dat is ten minste een zorg minder in het regeringloze tijdperk van de komende weken, maar het bete kent niet dat het conflict nu ook van de baan is. Het wordt het eer ste grote probleem waarmee de nieuwe regering onmiddellijk wordt geconfronteerd en het zal ongetwijfeld als een donkere on weerswolk boven de formatiebe sprekingen hangen. De Westduitse CDUICSU-kandidaat voor het bondskanselierschap FranzJosef Strauss bracht gisteren met zijn echtgenote een bezoek aan de slachtoffers, die bij de aanslag in München werden gewond. BONN - De Westduitse politie heeft zes neo-nazi's gearresteerd, die mede verantwoorde lijk worden geacht voor de bomaanslag zaterdagmorgen op het „Oktoberfest" in Mün chen, waarbij 12 mensen om het leven kwamen en 213 personen, voor een deel levensge vaarlijk, werden gewond. De gearresteerden zijn allemaal lid van de in januari van dit jaar ver boden rechts-extremistische „Wehrsportgruppe-Hoffmann". Onder hen bevindt zich ook de leider van deze para-militaire neo-nazi's, de 41-jarige graficus Karl-Heinz Hoffmann. Volgens procureur-generaal Kurt Rebmann heeft de 21-jarige geo- logie-student Gundolf Kohier de bom geplaatst. Hij is bij de meest bloedige aanslag in de geschie denis van de Bondsrepubliek om het leven gekomen, omdat, aldus Rebmann, de bom te vroeg ex plodeerde. In de ouderlijke wo ning van Kohier zijn chemicaliën en plannen voor het maken van bommen gevonden. De student zou lid zijn geweest van de be ruchte Hoffmann-groep. Beschuldiging Inmiddels is de afgrijselijke aan slag een thema in de strijd voor de Bondsdagverkiezingen van 5 ok tober geworden. De Beierse mi nister-president en kandidaat- HEROÏNE - De vondst van het stoffelijk overschot van een 19-jarig meisje vrijdag in Apel doorn en de daarop volgende aanhouding van de 19-jarige verloofde G.H. heeft geleid tot de aanhouding van twee Arnhemse drugshandelaren. De drie wer den bij een inval van de politie op heterdaad betrapt bij het versnij den van een partij heroïne ter waarde van naar schatting elfdui zend gulden. kanselier van de oppositie, Franz Josef Strauss, heeft indirect mi nister van binnenlandse zaken Gerhart Baum (FDP) verant woordelijk gesteld voor hel ge beuren in München. Volgens Strauss is Baum er de schuld van dat de veiligheidsdiensten in West-Duitsland „systematisch lamgelegd, gedemoraliseerd en vrijwel dood gemaakt" zijn. „Daar hebben links- en rechtsra- dicale misdadigers nuttig ge bruik van gemaakt", aldus Franz Josef Strauss. De regeringspartijen hebben deze kritiek verontwaardigd van de hand gewezen. Regeringswoord voerder Klaus Boiling zei dat de poging van Strauss om minister Baum in verband te brengen met deze „waanzinnige aanslag" aan geeft dat de Beierse minister-pre sident ten behoeve van verkie zingspropaganda „op een ver schrikkelijke manier bereid is om personen en staatsinstellingen te belasteren". De sociaal-democratische minister van justitie Hans-Jochen Vogel legde er de nadruk op dat het juist Gerhart Baum is geweest die de weerbaarheidsgroep van Hoff mann begin dit jaar verboden heeft. „Kinderspel" Minister Baum zei in januari dat het verbod van de Wehrsportgruppe mede was bedoeld als signaal. „Dat duidelijk is dat de Duitse staat niet bereid is dit soort zaken te tolereren". Talloze mensen en organisaties. waaronder de Beierse sociaal-democraten en de Bond van antifascisten, hadden al lang aangedrongen op maatre gelen tegen Hoffmann en Co. Daar is jarenlang geen gevolg aan gegeven omdat de verschillende autoriteiten en met name de CSU de activiteiten van de weerbaar heidsgroep in feite als „kinder spel" afdeden. Hoe ernstig men zich daarin heeft vergist, lijkt nu duidelijk te wor den. Hoewel vermeld dient te worden dat Hoffmann en de zij nen tot nu toe in verband met de aanslag in München geen enkele bekentenis hebben afgelegd. (Van on?e correspondent Jan Ger ritsen) BRUSSEL - Mevrouw Simone Veil. voorzitter van het Europese Parlement, begint vandaag een officieel bezoek aan Den Haag. Het is geen gewoon bezoek: me vrouw Veil wordt met meer dan gewone zorgen omgeven. Behal ve door drie bewindslieden, on der wie premier Dries van Agt, wordt ze ontvangen door konin gin Beatrix en wordt ze door ons nationale parlement onthaald als ware zij de koningin van het ver enigd Europa. Enkele jaren geleden bracht de toenmalige voorzitter van het Eu ropese Parlement, de Italiaan Emilio Colombo, inmiddels tot het hoge ambt van minister be roepen, ook eens een bezoek aan Den Haag. Colombo voerde overleg met minister Max van der Stoel en staatssecretaris Brink horst van buitenlandse zaken, ontmoette de commissie voor buitenlandse zaken uit de Twee de Kamer en keerde na een korte persconferentie nog diezelfde dag terug naar Brussel. Voor Simone Veil worden de dikste rode lopers in de residentie uit> gelegd. Tijdens de twee etmalen die zij in Den Haag verblijft, is ze de gast van de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer. Dat is een belangrijk onderscheid met de visite van haar voorganger Colombo, die immers op uitnodi ging van het ministerie van bui tenlandse zaken kwam. Maar mevrouw Veil is dan ook de eer ste voorzitter van het direct ver kozen Europees Parlement. Nederland is het laatste van de ne gen EG-landen dat door Madame de presidente wordt bezocht. Dit dient niet negatief te worden op gevat. Mevrouw Veil beschouwt Nederland als het meest ortho doxe EG-land in de huidige ge meenschap van negen. Dit bol werk van Europees federalisme is in haar ogen tegelijkertijd het meest arfi-Frans gezind. En dat niet alleen omdat Parijs binnen de EG een nationalistische koers pleegt te volgen, maar misschien nog meer omdat Frankrijk het felst van de Negen gekant is te gen uitbreiding van de macht van het Europees Parlement. Simone Veil is heel geïnteresseerd in de opvattingen over EG en Eu ropees Pari»-ment die in Den Haag lever zo viel uit haar om geving te /ernemen. Daarnaast wil ze zier. inspannen om de sa menwerking tussen de nationale parlem» nlen van de Negen en haar eig.m Europees parlement leven in te blazen. Op het eerste gezicht lijkt het het nog wat. Maar zoals altyd, wan neer de dikste rode lopers te voorschijn worden gehaald, valt dit nader te bezien. Simone Veil heeft immers een heel andere kijk op het Europees Parlement, en wat dat zou moeten zijn, dan in Den Haag gemeengoed is. Uit breiding van de bevoegdheden van het vrij machteloze Europees .Parlement is bijvoorbeeld een denkbeeld dat mevrouw Veil vooralsnog hoegenaamd niet aanspreekt. En ze wordt ook niet moe dat voortdurend te betogen. ^OCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO^ VRIJDAG 3 OKTOBER ESTAFETTE-RACE WATERFIETSEN achter het Stadhuis Teams bestaande uit vier personen kunnen zich ter plaatse aanmelden. Presentatie: Hans Versnel Leidsch Dagblad -120 jaar - 50.000 abonnees

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9