PvdA-partijraad morrend achter leider' Den Uyl Zijn dekoersrisico's van effecten utegrootgeworden? 9,80% 3udste politieke partij na 100 jaar verdwenen Binnenschippers: nu nog geen harde acties Utrecht opgelucht: verkrachter gepakt OOM BEKENT NEEF TE HEBBEN GEWURGD De NMBbiedtueenbijzonderveilige beleggingsvorm. N B 4AANDAG 29 SEPTEMBER 1980 BINNENLAND PAGINA 7 LRGAAT OP IN CDA MSTERDAM (GPD - De ARP be staat niet meer. Zaterdag hief de- oudste partij van Nederland zichzelf op om op 11 oktober in het CDA op te gaan. Welgeteld 1139 partijraadsleden en kiesver enigingen stemden voor en slechts 61 tegen. [iermee volgt de ARP het voor beeld van de CHU die twee we ken geleden eenstemmig besloot tot afsluiting van het eigen partij- verleden en voor een nieuw begin het CDA. De KVP, de laatste n de drie christelijke partijen. volgt het komende weekein de. Op de laatste vergadering van de ARP heeft de partijraad Willem Aantjes definitief op twee regio nale lijsten voor de komende Tweede-kamerverkiezingen ge plaatst. Deze AR-lijst zal ineen geschoven worden met de lijsten van de CHU en de KVP tot één CDA-lijst. Hij is als laatste geplaatst op de lij sten van Zuid- en Noord-Holland, Utrecht en Zeeland. Alleen door voorkeurstemmen kan hij in de Kamer komen. Een nadeel voor hem is daarbij dat de stemmen van de twee lijsten niet bij elkaar opgeteld worden. Hij zal in èèn van beide districten meer dan 56.000 voorkeurstemmen moeten halen. Aantjes was zaterdag één van de le den van een discussieforum. An dere leden waren toekomstig CDA-voorzitter Bukman, staats secretaris mevrouw Kraaijeveld- Wouters (CRM), Tweede-kamer lid Van Houwelingen en Beumer, lid van het Europees parle ment. Aantjes en Van Houwelingen vin den op basis van de voorlopige programma's dat een voorkeur voor een regeringspartner best vóór de verkiezingen kan worden uitgesproken. Beiden kiezen voor een nieuwe samenwerking met de PvdA. Bukman wil pas na de verkiezingen een voorkeur bekend maken. Hij denkt dat een volgend kabinet „een zeer brede parlementaire basis" moet heb ben. omdat daarmee rust in de politiek wordt gebracht. Minister De Koning (ontwikke lingssamenwerking). die als hoogste op de AR-lijst is ge plaatst, sloot het congres af. Hij keerde zich tegen de slogan van het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) „alle kernwapens de we reld uit. om te beginnen uit Ne derland". Dit heeft volgens hem alleen zin als het tot een vermin dering van alle kernwapens in de hele wereld leidt. Het is wel de vraag of het huidige niveau van bewapening nog wel functioneel is en misschien „wordt het tijd om desnoods eenzijdig stappen te ondernemen", aldus de minis ter. Voor een verbetering van de Noord-Zuid-verhouding moeten volgens hem in de komende tijd correcties op de wereldeconomie worden aangebracht ten gunste van de arme landen. „Het onrecht in de huidige verhouding kan al leen worden bestreden door het tot stand brengen van een inter nationale rechtsorde, waar een nieuwe economische orde deel van uitmaakt. Dit vereist een harde strijd tegen nationaal ei genbelang en hebzucht". Verdachte aangehouden na inoord op pensionhouder Voorwaarden kernwapens moeilijk punt AMSTERDAM (GPD) - Joop den Uyl wordt lijsttrekker voor de PvdA bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer in mei 1981. Daartoe heeft de PvdA-partijraad zaterdag in Am sterdam besloten. Tegen de voorwaarden die Den Uyl aan het lijsttrekkerschap heeft verbonden werd wel bezwaar gemaakt, maar deze was voor de grote meerderheid geen reden hem als politiek voorman af te wijzen. >e voorwaarde van Den Uyl is, dat het PvdA-verkiezingscongres in februari de defensie-paragraaf van het partijprogramma Weer werk niet mag radicaliseren. In het ontwerp staat, dat Nederland het aantal nucleaire taken de ko mende vier jaar moet beperken tot een of twee. Geen algehele af stoting dus, zoals de PvdA eerder wel bepleitte. !en aantal partijraadsleden vond dat Den Uyl daarmee een onaan- Lichamen opgevist jUVISTERDAM (ANP) - Uit het wa- ter van de Amstel in Amsterdam heeft de politie gisteren het stof felijk overschot van een ongeveer 1 20-jarige vrouw gehaald. De identiteit van het slachtoffer - een negerin - is nog niet bekend, aldus de politie. Hoe lang het lijk I in het water heeft gelegen kon men evenmin mededelen. Dit zal sectie, die vermoedelijk vandaag 1 verricht zou worden moeten uit- wijzen. Volgens de politie zijn geen sporen van een misdrijf aanwezig. Uit het water van de Keizersgracht viste de politie vrijdagavond een lijk op. Het betreft hier een bui tenlander van ongeveer dertig j jaar oud, van wie de volledige identiteit niet bekend is. Het li chaam werd gevonden door de I bestuurder van een boot, die door de gracht voer. Wat de oorzaak is i van de dood van de man kon de politie niet zeggen. Aan een mis drijf wordt echter niet gedacht, aldus een politiewoordvoerder. Hoe lang het lichaam al in het wa ter lag kon de politie evenmin mededelen. vaardbare druk legde op de dis cussie die het congres in februari moet voeren. Hun voorstel om de verkiezing van de lijsttrekker tot na het congres uit te stellen, werd echter verworpen. Ook een motie waarin werd gesteld dat Den Uyl zelf pas na het congres de beslis sing moet nemen of hij lijsttrek ker wil zijn, haalde het niet. Waarmee de PvdA zaterdag, zoals een van de partij raadsleden zei, in feite niet alleen een lijsttrekker koos, maar een lijsttrekker inclu sief een of twee nucleaire ta ken. Uitstel van de verkiezing van Den Uyl (de enige kandidaat) tot na het congres in februari werd door partijvoorzitter Max van den Berg sterk ontraden. „De PvdA kan zich niet veroorloven tot fe bruari zonder lijsttrekker te func tioneren. Gezien de politieke toe stand, moet de campagne nu al beginnen", zei hij. Den Uyl gaf geen gehoor aan op roepen vanuit de partijraad om zijn gewraakte voorwaarden te laten vallen. Hij gaf de verzeke ring dat hij streeft naar uitban ning van kernwapens, maar ROTTERDAM (ANP) - De binnen^ daarbij wil hij rekening houden met wat haalbaar is. Een pleidooi voor eenzijdige afstoting van alle kerntaken zou naar zijn mening het doel voorbij schieten. „Hier heb ik grenzen te stellen", zei hij. Later op de middag dreigde de zo juist voor de vijfde keer benoem de lijsttrekker meteen al in een lastig parket verzeild te raken. Bij de bespreking van een resolutie over Troonrede en Miljoenennota scheelde het maar één stem, of de partij had daarin een pleidooi voor verwijdering van alle kern wapens uit Nederland opgeno men. Bij schriftelijke stemming bleken precies even veel partij raadsleden voor als tegen te zijn, waardoor het voorstel reglemen tair werd verworpen. schippers die georganiseerd zijn in de schippersbonden ONS en - ASV zullen op korte termijn geen harde acties voeren tegen de aparte regeling, die onlans door staatssecretaris Smit-Kroes is vastgesteld voor het vervoer van zand en grind in de binnenvaart. De schippers geloven, dat de re geling tot mislukken is gedoemd, omdat het met name in het ver voer van zand en grind steeds slechter wordt. Daarnaast zullen de schippers echter wel inciden teel kleine acties blijven voeren tegen het contractenstelsel, dat nu voor dat vervoer geldt. Circa driehonderd leden van de beide schippersbonden onder steunden hun besturen dit week einde op een bijeen'komst in Am sterdam in hun mening dat harde acties momenteel zinloos zijn. Zij lieten echter wel duidelijk blij ken, aldus woordvoerder De Vries van de schippersbonden, dat het voortbestaan van hun or ganisaties afhangt van het onge daan maken van de zand- en grindregeling. Alle vracht in de binnenvaart met uitzondering van zand- en grind gaat volgens het principe van evenredige vrachtverdeling over de schip- persbeurzen. Ook staatssecretaris Smit-Kroes wilde zand en grind aanvankelijk over de schippersbeurs laten gaan. Na hevige aandrang van haar eigen partij de VVD, ging zij na een kameruitspraak overstag en gunde de stichting organisatie grind- en zandvervoer in de bin nenvaart (OGZV) voorlopig de mogelijkheid dat vervoer via een eigen contractenstelsel te rege len. AMSTERDAM - Ongeiler 5000 vrouwen en een klein aantal man nen demonstreerden zaterdag in een 4 kilometer lange stoet in de Amsterdamse binnenstad voor vrijheid van abortus. De demon stratie was georganiseerd door het comité Wij Vrouwen Eisen en voer de de eisen .Abortus uit het wetboek van strafrecht, Abortus in het zie kenfondspakket, en De vrouw be slist" met zich mee. De demonstratie werd voortgezet in de vorm van een manifestatie in het Vondelpark. Daar spraken o.a. vrouwen uit West-Duitsland.Groot- Briltannië. Belg ie en Spanje over de situatie rond abortus in hun land. DEN HAAG (ANP) - De Haagse re cherche heeft zaterdag een 19-ja- rige man. E.D aangehouden in verband met de moord op de 41- jarige Haagse pensionhouder J.B. Muller. E.D.. van buiten landse afkomst, verblijft sinds een halfjaar illegaal in Nederland en woonde in het pension van de vermoorde. Uit het rechercheonderzoek bleek, dat de pensionhouder vrijdag avond in een café ruzie heeft ge had met E.D. De zaak liep zo hoog op. dat de 19-jarige jongen een klap in z'n gezicht kreeg van Muller. Beide mannen werden daarna door omstanders tot be zinning gebracht. Later op de avond vierde de pensionhouder in een ander café met vrienden z'n verjaardag. Zaterdagmiddag trof de politie na een telefonische melding van een der pensiongasten de vermoorde pensionhouder gekleed in zijn kamer op de eerste etage aan. Sectie wees uit, dat hij tenminste vijftien steken in hals, borst en buik heeft gekregen. E.D. werd zaterdagavond op de Paul Kru- gerlaan in Den Haag aangehou den. Tot gisteravond bleef hij ontkennen met de moord te ma ken te hebben. De jongen had geen beroep en is nooit eerder met de politie in aanraking ge weest.' RIJ-INSTRUCTEURS - Met de opleidingen tot ry-instructeur in ons land is van alles mis. Er dreigt bovendien een flink overschot aan instructeurs. Dat zegt de Nijmeegse rijschoolhouder Leenders. die namens het be drijfsleven zitting heeft in een overheidscommissie, die zich met deze materie bezig houdt. In een onlangs uitgebracht interim- rapport aan minister Tuijnman van verkeer en waterstaat concludeert de commissie, dat er nog al wat „wilde" opleidingen zijn, die cursisten slecht opleiden en te veel geld laten betalen. Het gevolg is dat veel cursisten voor het staatsexamen zakken en dan een flink bedrag, soms ruim 8.000 gulden, kwijt zijn. UTRECHT (GPD) - Een 23-jari- ge Utrechter heeft tegenover de Utrechtse politie zes ver krachtingen en vijf aanran dingen bekend, die hij vanaf eind 1978 heeft gepleegd. Hoeveel delicten het in wer kelijkheid zijn geweest is al tijd moeilijk vast te stellen. Zijn arrestatie zal in sommige wijken heel wat onrust weg nemen, want de man ver greep zich op een agressieve manier aan vrouwen tussen 20 en 30 jaar. Hij dreigde veel al met een mes en enkele slachtoffers werden licht ge wond. Bij één verkrachting bond de man een vrouw met haar ei gen b.h. aan polsen en enkels vast. Twee andere verkrach tingen veroorzaakten in de studentenflats zoveel onrust, dat de studenten een begelei dingsdienst in het leven rie pen. opdat studentes die nog laat over straat moesten niet alleen behoefden te gaan. De politie hield de man don derdagavond in zijn woning aan na aangifte van een vrouw, die in de nacht van woensdag op donderdag door hem was aangerand. Zij fiets te om half één op straat toen zij werd klemgereden door de bestuurder van een perso nenauto. Zij raakte de stoe prand en verloor haar even wicht. De bestuurder van de auto be tastte de vrouw, maar vlucht te in zijn auto, toen zij luid om hulp riep. De vrouw kon de politie niet alleen een goed signalement van de man ge ven. maar ook het kenteken nummer van de auto. De man werd aangehouden en in ver zekerde bewaring ge steld. Bij confrontratie met aangeef- sters van verkrachtingen en aanrandingen werd hij door verscheidene vrouwen her kend. Daarop volgde zijn be kentenis. De man wordt voorgeleid voor de officier van justitie in Utrecht. DEN BOSCH (GPD) - De 38-jarige Marokkaan S. heeft bekend op woensdagavond 17 september zijrT 27-jange neef A. Zouhir door wurging om het leven te hebben gebracht. Zouhir was die avond bij S. aan de deur gekomen en werd ondanks het verbod van de oom door de 41-jarige echtgenote binnengelaten. Onmiddellijk daarna is een vechtpartij ont staan waarbij het slachtoffer door de ruit van de tuindeur viel. Zou hir werd door S. op de grond ge drukt en daarna met een koord, dat de oom in zijn zak had, ge wurgd. Het motief voor de moord moet ge zocht worden in de moderne le venswijze van Zouhir, die rónt- genologisch laborant was. De man, die in '78 uit Casablanca naar Nederland was gekomen, vond hier onmiddellijk werk en werd verliefd op Qcn Nederlands meisje, met wie hij trouwde. Op dat moment hoorde hij niet meer bij de Marokkaanse gemeen schap. en meer dan eens is het slachtoffer met de dood bedreigd als hij zou proberen opnieuw in ADVERTENTIE Als u denkt over beleggen, dan vraagt u zich misschien af hoe het L met de koersrisico's zit.Logisch.Door het koersverloop kunnen grote of kleine schommelingen, zowel positief als negatief, ontstaan. Indien u verzekerd wilt zijn van een goed rendement zonder deze fluctuaties dan heeft de NMB een prima alternatief. De NMB Kapitaalmarkt- Renterekening U maakt een hoog rendement en uw geld blijft dagelijks opvraagbaar. De rente is gegarandeerd een half pro cent hoger dan de gemiddelde rente op een aantal allosbare Staatsleningen. De rentevergoeding wordt maandelijks aangepast. Er zijn geen kosten aan verbonden. De rente komt jaarlijks beschikbaar. de dag van storting een looptijd van 5 jaar. Maar u kunt eerder over uw geld beschik ken. In zo'n geval brengen wij u een gelei delijk afnemende retourrente in rekening Wij kunnen ons levendig voorstellen dat u meer informatie wilt over deze bij zonder veilige beleggingsvorm. Kom eens langs bij één van de meer dan 460 NMB kantoren of vraag meer informatie aan met onderstaande coupon. Doen! Rente voor de maand oktober U loopt geen koersrisico's over de be legde bedragen. Ter volledigheid nog even dit. Hik be drag dat u op de rekening stor\ heeft vanaf Informatie-COUpon. Ik wil graag meer weten over de NMB Kapitaalmarkt-Rente- rekening. Stuurt u mij meer informatie. Naam:Straat: Postcode:Plaats: In een envelop zonder postzegel opsturen aan de NMB, Afdeling KMR/Retailbanking, Ant woordnummer 131,1000 PA Amsterdam. De NMB denkt met u mee. i LD I die gemeenschap binnen te drin gen. Ook het feit dat hij in augustus van dit jaar zijn huwelijk ontbond na reeds geruime tijd niet meer met zijn vrouw te hebben samenge woond, was voor de Marokkaan se gemeenschap geen enkele re den om Zouhir opnieuw in hun midden op te nemen. Met name de oom heeft zich daar altijd he vig tegen verzet en ook hij had zijn neef met de dood bedreigd als hij de moed zou hebben om bij zijn huis in 's-Hertogenbosch aan te komen. Het bezoek dat Zouhir op 17 sep tember aan zijn oom bracht was dan ook fataal. Na de vechtpartij en de wurging heeft de oom het slachtoffer aan handen en voeten gebonden en in een gordijn ge wikkeld in een trapkast onderge bracht. De persoonlijke bezittin gen van het slachtoffer werden m een plastic tas gedaan, die werd verzwaard met twee stenen uit de tuin van de dader, 's Nachts, toen het merendeel van de straatlanta rens was gedoofd, heeft S. het slachtoffer met diens fiets en per soonlijke bezittingen in de ach terbak van zijn auto geladen en is naar een ven in "de buurt van Maasdijk gereden. De oorspronkelijke bedoeling was het slachtoffer in het water te doen verdwijnen, maar de omge ving van het ven was zo drassig dat men daar niet kon lopen. Daarom heeft hij het slachtoffer zichtbaar moeten achterlaten. De fiets en de tas met de persoonlijke bezittingen werden in de berm van de dijk gesmeten. Arrestatie na dodelijke vechtpartij ENSCHEDE (ANP) - De Ensche- dese politie heeft in verband met de moord op een ongeveer 20 jaar oude man. in de nacht van vrijdag op zaterdag, de 24-jarige G.J.S uit Enschede aangehouden Hij is bewoner van het kraakpand, waar het slachtoffer zaterdag rond het middaguur werd ge vonden. Het lijk bleek ernstig verminkt Uit de verklaringen van verdachte en getuigen heeft de politie nog geen duidelijk beeld gekregen van wat zich precies in die be wuste nacht heeft afgespeeld. Evenmin is er duidelijkheid om trent het motief. Wel staat vast dat de twee mannen met elkaar bevriend waren en dat er aan de moord een flinke vechtpartij vooraf is gegaan Hierbij heeft S. zijn vriend met een mes en de uitlaat van een bromfiets toege takeld De verdachte, die nog geen afgeronde bekentenis heeft afgelegd, is volgens de politie geestelijk in de war.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7