actief in vrije tijd Beestenspul: 43.000 bezoekers Open dag rond herboren orgel doet zeventiende eeuw herleven Asiel bezorgt veertig honden en katten een nieuwe baas Antiekmarkt inLeiden trekt 2400 bezoekers tt i ill y i h - T LEIDEN lANDAG 29 SEPTEMBER 1980 - De kind-hond show: Peter Knegjens begeleidt de presentatie (linkerfoto) LEIDEN - Ruim 43.000 bezoekers in twee dagen tijd. De belangstelling voor "Beestenspul" was ook dit jaar weer overweldigend. Stroomde het publiek za- terochtend nog slechts aarzelend toe, tegen de mid dag en ook zondag hadden de Leidse Groenoord- hallen te maken met een grote toeloop van belang stellenden. Dit succes, ondanks het mooie weer van het afgelopen weekeinde, is voor de organisatie een reden om volgend jaar zeker weer een "Beesten spul" te organiseren. Het verkeer heeft het afgelopen weekeinde niet al te veel problemen ondervonden van het grote bezoekersaantal aan '"Beestenspul". Om de ver keersstroom te regelen had de Leidse politie aan de Willem de Zwijgerlaan en omgeving diverse agenten ingezet. Deze maatregel had succes, want ondanks het wegvallen van de parkeerplaats bij molen de Valk, heeft de politie minder problemen dan andere jaren gehad. Margriet •Het jubilerende "Beestenspul" - de manifestatie beleefde dit jaar al haar vijfde editie - werd zaterdagochtend offi cieel geopend door Prinses Margriet. Zij was bij deze ge legenheid vergezeld van haar man, Pietér van Vollenhoven, en hun kinderen. Ook de Commissaris van de Konin gin in Zuid-Holland, Vrolijk, ex-burgemëester Vis en zijn opvolger Goekoop waren aanwezig. Prinses Margriet verrichtte de opening van "Beestenspul '80" door het overhandigen van de hond Tina uit het Leids Dierenasiel aan de nieuwe eigenaresse. Toen de prinses vervolgens na een rondleiding over "Beestenspul" aan de lunch werd verwacht, dreigde er enige paniek te ontstaan. Margriet was namelijk in geen velden of wegen meer te bekennen. Een zucht van verlichting werd geslaakt toen bleek dat ze slechts was opgehouden met het kopen van een cavia voor een van de prinsjes. Leids Dierenasiel Niet alleen de zwerfhond Tina werd het afgelopen weekein de aan een nieuw tehuis ge holpen. Het hele optreden van het Leidse asiel was er tijdens "Beestenspul" op geënt zoveel mogelijk zwer vers en "afstandsbeesten" weereen hond- of katwaardig bestaan te bezorgen. Want, zoals het asiel zelf stelt, een asiel is en blijft toch een ge vangenis. De actie van het asiel bleef niet zonder resul taat. Na afloop van "Beesten spul" kon worden vastgesteld dat alle veertig meegenomen honden en katten weer een tehuis hadden gevonden. Het betrof hier vooral de moeilijk plaatsbare dieren, die door hun oude baas waren "afge dankt" of door de dierenam bulance naar het aiel waren gebracht. Deze zelfde Leidse Dierenambulance werd tij dens "Beestenspul" trou wens ook nog eens in de bloemetjes gezet. De ambu lance werd tijdens de mani festatie gehuldigd als dé die renvriend van het jaar. De 6.000 beesten op "Beesten spul '80" waren eigenlijk zon der uitzondering allemaal mooi of bijzonder. Zo vielen bij het betreden van de Groenoordhallen meteen al een hangbuikzwijn en kameel in het oog. Ook was er het ruwharige tekkeltje Calime- ro, onlangs uitgeroepen tot het kleinste hondje van Ne derland. Voor het behalen van deze status zal het tekkel tje eerdaags zelfs op de televi sie verschijnen. Als tegenpool van Calimero diende het af gelopen weekeinde de Wolfs hond. Deze is nog niet uitge nodigd voor televisie-optre dens, maar kan zich er even goed op beroemen tot het grootste hondenras ter we reld te behoren. Qua grootte tussen de Wólfshond en het tekkeltje zwevend, bevolkten in totaal maar liefst 300 hon den de Groenoordhallen. In de hondenring werden de monstraties gehouden, waarmee de eigenschappen van verschillende rassen uit een werden gezet en een in druk werd gegeven van de cursus elementaire gehoor zaamheid. Ook bij de andere beesten stond het geven van informatie voorop. Zo kon men op "Beestenspul '80" al les te weten komen over aan wezige beesten als katten, konijnen, hoenders, cavia's, dwergmuizen, vele vogel soorten, paarden, pony's, ezels, geiten, schapen, vissen en zelfs bijen. Voor kinderen bestond bovendien de moge lijkheid een ritje te maken op een pony van de ruitervereni- ging Liethorp. Ludieke wedstrijden Al werden er bij "Beestenspul" vrijwel geen officiële compe tities gehouden - de ontmoe ting tussen mens en dier stond voorop - stond de eer ste dag in het teken van ver schillende ludieke wedstrij den. Zo was daar de verkie zing van de "Persmuis van het Jaar" en die van de stu dentengeit. 's Middags kwa men vooral de kinderen aan bod, die enthousiast meede den aan de kind-hondshow van Peter Knegjens. Bij dit evenement showden de kin deren vanaf het centrale po dium hun lievelingsdier aan het publiek. De kinderen zelf waren daarbij verkleed in de klederdracht van het land waar hun -hond vandaan kwam. Voor de volwassenen vond zondag een soortgelijk evenement plaats, gepresen teerd door Fred Oster. Tij dens dit zogenaamde Con cours d'Elegance bewees Os- ter, behalve voor cavia's, ook weg te weten met andere beesten. Vanaf het centrale podium werd door Hans Versnel ove rigens een compleet pro gramma gepresenteerd. Di verse artiesten, zoals Maggie McNeal, Bonnie St. Claire en het Griekse Trio Hellenique, wisten het publiek uitstekend te vermaken. Maurice Del- monte oogstte verder be- en verwondering door in een zeer klein glazen kastje te klimmen en er ook weer on beschadigd uit te komen. Volgend jaar I Al met al is "Beestenspul '80" weer een succes geworden waarmee de organisatie zeer tevreden is. Een van de orga nisatoren, de heer Laan: "We zijn zeer content met het aan tal bezoekers dat "Beesten spul" ondanks het mooie weer heeft getrokken. Het is bemoedigend dat een mani festatie, die eigenlijk te kort is voorbereid, toch zo speels, amicaal en succesvol kan verlopen. Enkele maanden geleden konden we namelijk pas beginnen met de voorbe reidingen, omdat de vroegere organisator, Rob Lauwers, daartoe niet meer in staat was. Het organisatiebureau "De Leeuw" en de directie van de Groenoordhallen moesten toen als razenden aan het werk om "Beestenspul '80" toch door te kunnen laten gaan. Dit jaar zullen we echter al snel weer aan de voorberei dingen voor het volgend jaar beginnen, zodat "Beesten spul '81" een nog groter eve nement kan worden". Dieren- spektakel keert ook volgend jaar terug Prinses Margrietdie de tentoonstelling opendebewondert met haar kinderen een van de vele katten van Beestenspul. (ADVERTENTIE) G. v.d. Veenstr. 59-65 Leiden Z W 071 -765500* centrale verwarming warmwatér-installatie8 gasspecialist onderhoudsabonnementen zonne-energie dealer reparatie en/of verbeteren van uw installatie Landelijk erkend installateur LEIDEN - Het leek zaterdag wel alsof, met het orgel, ook de zeventiende eedw in de Hooglandse Kerk was herboren. Wie het wilde, liet de woelige zaterdagse stad achter zich en trad de uitnodigende kerk binnen, bleef er even be wonderend staan, slenterde rond, maakte een praatje en luisterde. Slechts de antieke kledij en de honden ontbra ken aan het tafereel. LEIDEN - De antiekmarkt die de afgelopen dagen werd gehouden in de Leidse Stadsgehoorzaal, heeft zo'n 2400 bezoekers getrokken. Een be langstelling waarmee de organisatie, Alpha Antiek uit Alphen aan den Riin, zeer tevreden is. Gezien het mooie weer van het afgelopen week einde had de organisatie niet durven hopen nog zulke goede zaken te doen. Op de antiekmarkt waren tientallen antiekzaken uit Leiden en omgeving vertegenwoordigd. Ook uit Arnhem en andere verder afgelegen plaatsen waren handelaars gekomen om hun waar aan het Leidse publiek ten toon te stellen. Op de markt hadden zij verscheidene bijzondere stukken aan te bieden. Juist deze stukken, zoals een wijnkan en een Hollandse weegschaal met gewichten gingen zeer snel van de hand. Gezien het succes van de antiekmarkt, heeft de organisatie nu al weer de zinnen gezet op een volgende markt, die het komende voorjaar zou moeten worden gehouden. V ln de verrassende ruimte met het feestelijk optredende koor wer den, zoals weleer, geen zaken ge daan. Het orgel, hoog tegen de westwand, met een front waarop je niet uitgekeken raakt, was het grote aandachtscentrum, dat alle gesprekken en gevoelens domi neerde, ook als die ter vergelij king, wel eens naar andere orgels uitweken. Dit De Swart-kunst- stuk, door Ahrend met zoveel liefdevolle zorg tot nieuw leven geroepen, kan de concurrentie aan: het is'ouder en meer bijzon der dan de meeste kerkorgels, al zijn die ook nog zoveel groter en met nog zoveel meer stemmen voorzien. De edele klank, met dat vleugje oud patina bedekt, houd je mysterieus vast. De rondslenteraars en praters kre gen trouwens toch geen gelegen heid zich met iets anders dan het orgel bezig te houden, gewoon omdat het zowat permanent werd bespeeld. Joop Brons en zijn can- torij hadden al het eerste uur van de vreugdevolle dag in beslag ge nomen. Hierna volgden, telkens met een uur speeltijd, Ben Fey van de Marekerk, Jan Schmitz van de Hartebrugkerk (zelf in verlangen naar de wedergeboorte van z'n Maarschalkerweerd-or- gel) en Wim van der Reyden van de Lockhorst kerk. Overgelukkige en terecht trotse Joop Brons praatte met allerlei collega's en andere belangstel lenden over z'n mooie instument, dat de Hooglandse Kerk voor hem tot een tweede huis heeft gemaakt. Om twee uur klom hij naar boven om achter de klavie ren over het hoe-en-wat te ver tellen en te laten horen hoe de stemmen klinken, hoejede klank van heel zacht tot fortissimo kunt opbouwen. Aan de voet van de steile orgeltrap stonden groepjes weetgierigen op hun beurt te wachten, want de ruimte boven is zeer beperkt. In het stoelenvak midden in de kerk zaten de echte concertgan gers, zij die niet begeerden rond te kuieren, overal elders het ef fect te vergelijken of over orgels te praten-, doch aan het luisteren alleen genoeg hadden. Tussen de wandelaars, praters en zitters kon je menige organist uit Leiden en tot ver daarbuiten ontdekken. Joop Brons' orgel staat nu al in de uitgebreide belangstelling. Ook de akoestiek van de kerkruimte is het wélgezind. JOHAN VAN WOLFSWINKEL. SP De Leidse afdeling van de SP (Socialistiese Partiij) geeft vanavond informatie over ideeën en werk van deze par tij. In het zaaltje Ons Huis Groenesteeg 31. worden twee films vertoond: over de sle persstaking van vorig jaar in Rotterdam en over de activi teiten van de SP. Aanvang acht uur. Vrouw en werk Het comité Vrouw en Werk houdt morgenavond om acht uur een discussiebijeenkomst met als thema de brochure "Geen actieve bemiddeling voor vrouwen". Deze brochure behandelt de ervaringen van vrouwen met het arbeidsbu reau. Enkele vrouwen zullen daar iets over vertellener is ook iemand van het arbeids bureau aanwezig. Verder wordt de film "Wit is de kleur van de verliezer" vertoond en treedt het Leids Vrouwenor- kesl op. De discussieavond wordt in 't Spoortje, Bern- hardkade 40, gehouden. Centraal wonen Architect Flip Krabbendam en socioloog Cor Langedijk zul len aan de hand van dia's toelichten wat het doel is van de vereniging Centraal Wo nen. Dat gebeurt morgen op een voorlichtingsavond die in het Vrijetijdscentrum. Bree- straat 06, wordt gehouden. De landelijke vereniging werd tien jaar geleden opgericht wellicht komt er ook een Leid se afdeling. De bijeenkomst begint om acht uur. I Hooglandse kerkzaterdag: rondslenteren, bewonderen of alleen maar luisteren.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3