Onervaren zeilers met jacht naar Zuid-Afrika eidse agenda Tijdelijk andere ruimte wereldwinkel JEUGDKAMERORKEST: CONCERT OP NIVEAU Clubleden bouwen tafeltennishal zelf PAGINA 2 STAD EN RAND 'Ach, zo n boot is netnflesdie blijft wel drijven KAAG - Ergens in een donker hoekje van het zeiljacht zullen ze zélf hun vitaminen kweken. Op een natte flu welen lap moeten sterrekers en mosterdzaad als "kool" groeien, hebben ze zich laten wijsmaken. Dus Onervarenheid is troef' bij de vier zeilers die in drie maanden het zeventien meter lange jacht "De Maas" naar Zuid-Afrika willen varen. Henk Grevink, Mark van Lenten Peter James, allen wonen op het kaag-eiland, weten nau welijks hoe een zeewaardig jacht werkt. Alleen de eigenaar, Dick Schelling, weet hoe hij met de schuit moet omgaan En toch zien ze er stuk voor stuk niet tegenop op met z'n vieren zo'n twaalduizend kilometer over, soms wild, water te over bruggen. "Ach, wat angst dat er iets kan gebeuren, is er natuurlijk wel", vertolkt Henk Grevink de gevoelens van de vier. "Een keer in je leven kun je zoiets maar meemaken. Daar kun je toch geen 'nee' tegen zeggen? Pilsje Eigenlijk is het allemaal met een grap begonnen. Dick Schelling, de eigenaar van de boor, kwam twee jaar geleden naar het Kaag eiland met de gedachte het jacht te verkopen. Maar de kopers lie ten het afweten. Toen Schelling op een avond samen met Henk Grevink een pilsje dronk, vertel de hij naar huis te willen. Alleen kon dit niet. Hij had minstens drie man nodig om hem te assis teren. Grevink riep toen spon taan uit: "Nou, dan zoeken we Nul-komma-nul is de ervaring van driekwart van de bemanning: Henk Grevink zit in de horeca, Mark van Lent is monteur en Pe ter James is zeilinstructeur op het Kaag-eiland. "Ik heb wél alle boeken gelezen over de route die wij varen", reageert Henk. "Het moeilijkste stuk is van Nederland naar Portugal. Daar zullen we ongetwijfeld erg slecht weer tref fen. En het is een zeer druk beva ren route" In al die boeken die Grevink nu heeft doorgebladerd, ekomt hij elke keer hetzelfde tegen: wat voor weer de zeilers ook op hun tocht ontmoeten, ze mogen nooit en te nimmer het jacht verlaten. "Zo'n boot is net een fles. Als je alles maar dicht goudt, dan blijft het schip wel drijven. En nooit dicht onder de kust blijven. Want dan loop je het gevaar te pletter te slaan". De bemanning is zich wel degelijk bewust van de risico's die zij lo pen. Problemen op zee als onder linge irritaties, ziektes enz. "We beseffen heel goed dat we echt wel eens zullen botsen. Dat zul je dan moeten uitpraten. Je zit op eikaars lip, je kunt niet om elkaar heen. Daar is die schuit te klein En wat te doen bij ziektes?"we hebben de nodige medicijnen bij ons, zoals anti-biotica, morfine en zo. Ik ben, vertelt Henk, "bij de dokter geweest die een pakket voor ons heeft samengesteld. Ja, als de één of ander bijvoorbeeld een been zou breken, zul je dat moeten spalken. Maar het bot zet ten is er niet bij. In zulke gevallen zul je morfine nodig hebben om de pijn te verzachten" Drie maanden De drie Kagenaars en de Zuidafri kaan denken drie maanden on derweg te zijn vóór zij in Kaap stad zullen binnenlopen. In al die weken zullen er slechts drie 'stops' worden gemaakt. Het viertal wordt overgoten met adviezen. De één vertelt zus, de ander weer zo. "Echte zeelui", lacht Henk, "verklaren ons voor gek dat we aan zo'n onderneming beginnen. Ze vergeten zeker dat ook zij één keer voor de allereer ste maal naar zee gingen" Scheren vergeten de zeezeilers die drie maanden. Baarden en snor ren blijven op de plaats waar zij groeien. De scheerspullen blijven thuis in de badkamer. "We ko men onderweg toch niemand te gen", grapt Henk. Hoewel er een douche aan boord is, zullen de daar geen gebruik van maken. Het drinkwater is kost baar. Zij zullen zich met het zoute water van de zee moeten verfris- Uitkijken Eén ding heeft Grevink zich goed in het hoofd geprent: onder Afrika mag er niemand in de buurt van hun jacht komen. Schepen laten enteren is er niet bij. Henk maakt duidelijk: "In die buurt verdwijnen om de ha verklap boten. Soms met hele bemanningen. Daar vinden ze nooit meer wat van terug. Dat is dus goed uitkijken geblazen" Hoe denk je vreemde schuiten op afstand te houden? Zijn ze ge wapend.? "Nee, we hebben geen echte gewe ren of wat anders bij ons. Maar je hebt wél een pistool waarmee je een lichtkogel kunt afschieten. Als je daarmee gericht schiet, brandt het geraakte object als een fakkel. Als je op een mens schiet, schiet je dwars door hem heen. Daar maken we ons voorlopig geen zorgen over" Wél zorgen maakt hij zich zorgen over de vraag hoe hij straks op volle zee brood moet bakken. Dat klusje heeft Henk op zich geno men. Hoe dit moet, daar heeft hij nog geen moment bij stilgestaan. "Zoiets leer ik in een paar dagen", denkt de Kagenaar". In het zeiljacht is geen ruimte benut gelaten om er blikken n groenten in op te slaan. Aan wand, onder de vloer, als er v opengaat, kijken de mannen gen blikken. En om van tijd tijd toch wat vers vlees naar b nen te krijgen, zullen ze om beurt een dobbertje uitgooien een visje te verschalken. Wat de hele onderneming gaat kc ten, daar wil Henk niet meer ov kwijt dan dat het een 'dure g schiedenis' is. "Eigenlijk kan h helemaal niet. Ook niet wat h werk betreft. We hebben zo ma vrij genomen. Eén heeft ontsk bij z'n baas aangevraagd. Ja, h avontuur lokt". Zeker is dat koningin Beatrix et telegram kan verwachten zod: het viertal de haven van Kaa stad binnenloopt. Daar zullt ook televisiecamera's zoemen oi de onervaren zeevaarders i beeld te brengen. Schelling hee dit geregeld. Henks vriendin vindt het maar z( zo, dat hij aan dit gewaagde speli takel begint. "Stom", is het enig dat ze laat horen als ze de dei van de auto achter zich dicl trekt, op weg naarhet zei jacht. In Voorschoten VOORSCHOTEN - Wethouder Marselis van Voorschoten heeft zaterdag het nieuwe, maar tijde lijke onderkomen van de plaat selijke wereldwinkel geopend. Deze instelling zit nu samen met het poppentheater en Amnesty International in een houten noodgebouw op het grote par keerterrein aan de Winston Churchillweg. De Wereldwinkel komt uit het Ambachts- en Bal juwhuis, dat binnenkort wordt gerestaureerd. De medewerkers van de "winkel" hopen na de op knapbeurt van deze historische panden daar te kunnen terugke- Expositie over 'ouder worden' LEIDERDORP - In het gemeente huis van Leiderdorp zal staatsse cretaris van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk Wallis de Vries volgende week donderdag om 16.30 uur de tentoonstelling "Ouder worden in Nederland" openen. Deze CRM-tentoonstelling wil dui delijk maken dat het bejaarden beleid van het ministerie niet pas begint wanneer de inwoners van Nederland 65 jaar worden. De voorbereiding op de pensione ring begint in feite al vanaf het moment dat de mensen rond de 55 jaar zijn, aldus een woord voerder van het ministerie. De expositie in het gemeentehuis is te zien tot en met 17 oktober. ZOETERWOUDE - Drie inzitten den van een personenauto, die werd bestuurd dooreen 20-jarige inwoner van Hazerswoude, zijn gisteravond om kwart voor elf licht gewond geraakt toen de au to waarin zij zaten op de Nieu- weweg in Zoeterwoude tegen een boom reed. Het drietal is met kneusingen en schaaf- en snij- wonden voor behandeling over gebracht naar het Academisch Ziekenhuis. Het ongeluk gebeurde doordat de auto moest uitwijken voor een onbekend gebleven tegenligger die over het midden van de weg Glotze, medewerker van de We reldwinkel, geeft aan tevreden te zijn met het tijdelijke karakter van dit onderkomen. Het mag echter niet permanent worden. "Als we niet uitkijken dan lopen we het risico dat we daar in dat hok blijven zitten. Wanneer wij tevreden zijn met die houten keet dan zou de gemeente wel eens kunnen zeggen "die lastige lui van de Wereldwinkel zijn we kwijt". Maar het is duidelijk een noodgebouwtje dat er nu redelijk uitziet omdat het een verfje heeft gehad en zaterdag een feestelijk uiterlijk vertoonde. Je kunt ech ter wel zeggen dat zo'n houten onderkomen in vijf jaar in elkaar stort". De Wereldwinkel-medewerkers kijken dan ook verwachtingsvol uit naar de behandeling door de gemeente van de nota waarin de onderkomens voor verenigingen en instellingen zijn opgenomen. Dat zou in het najaar moeten ge beuren. Daarin zou dan ook het gebruik van het Ambachts- en Baljuwhuis aan de orde komen. "Wij hebben goede hoop dat we te rug kunnen naar deze tale panden. Wij hebben wel moe ten toezeggen dat we daar dan onze afdeling gaan delen met een andere instelling. Iets dat logisch is trouwens. Wij zijn zes uur per week open en dan kun je natuur lijk niet permanent beslag leggen op een grote ruimte", zegt Glotze. De Wereldwinkel vierde tegelijker tijd met de opening van het tijde lijke onderkomen zijn tienjarig bestaan. Er vond zaterdag in het kader van dit jubileum onder an dere een discussie plaats die in het teken stond van de ontwik kelingshulp aan Indonesië. De Wereldwinkel telt nu zo'n veer tien medewerkers, (en werd in de Vredesweek van 1970 opgericht). Voor de winkel is dat laatste aan leiding om de vredesproblema- tiek te koppelen aan de Derde Wereldproblematiek. Daarom is men nu ook een handtekenin genactie begonnen waaruit een verklaring moet voorkomen waaruit duidelijk blijkt dat de ontwikkelingshulp aan Indone sië niet daar terecht komt waar het geld eigenlijk voor is be stemd. OEGSTGEEST - Vijftig oude Volvo's kwamen gistermiddag vanuit het hele land samenge stroomd bij het Witte Huis in Oegst- geest. Van hieruit organiseerde de Vol- vo-44-vereniging een oriëntatierit in de omgeving Leiden. Deze lan delijke vereniging stelt zich ten doel oude en zeer oude Volvo's op de weg te houden en bestaat inmiddels tien jaar. De lange rij antieke auto's reed door Leiden, Valkenburg, Rijns burg, Sassenheim, Warmond en Oegstgeest en deed dan menig voor bijganger verwonderd opkijken. De rit stond in het teken van de komen de 3-oktoberviering en werd in sa menwerking met de 3-oktoberver-' eniging georganiseerd. De deelne mers kregen dan ook bij een van de controleposten hutspot opgediend met de vraag wat deze maaltijd voor Leiden te betekenen had. De Fanatieke Volvo-leden leerden eveneens tijdens de rit wat Leiden aan historie te bieden heeft. Aan het eind van de middag waren er na tuurlijk de prijswinnaars die be kend werden gemaakt. De eerste prijs ging naar het team van Jan Hooghordel. De tweede en derde prijs werd gewonnen door Wil Spij kers en Rob van de Beek. Schoonmaak Kagerplassen WARMOND - De deelnemers aan de schoonmaakactie van de Ka gerplassen afgelopen zaterdag hebben aanmerkelijk minder vuil aangetroffen dan voorgaan de keren. Bij de laatste schoonmaakbeurt in het vooijaar werd al minder rommel gevonden dan vorig jaar, maar zaterdag waren de plassen nog schoner. In totaal namen zo'n honderd men sen deel aan de actie. Teleurstel lend was de opkomst van de Warmondse bevolking. Zater dagochtend verscheen voor het vertrek aan de gemeentehaven slechts één burger met zijn zoon tje, om mee te helpen. Het deel nemersveld bestond veruit.voor het grootste deel uit de zeever kenners. "De Warmondse bevolking heeft het nu totaal laten afweten. Bij de laatste acties kwamen toch nog altijd 6 mensen opdraven. Zater dagochtend was een absoluut Gewapendmet harken vertrokken de deelnemers aan de schoon maakactie zaterdagochtend panaf de gemeentehaven om de Kagerplassen te gaan schoonmaken. dieptepunt. Wij overwegen dan ook om het in de toekomst alleen nog maar aan de zeeverkenners over te laten. Ik denk dat we zoiets beter doelgericht met een bepaalde groep kunnen organi seren", aldus directeur van ge meentewerken Spaink, die zich duidelijk teleurgesteld toont over OEGSTGEEST - Jeugdige leden van de Oegstgeester tafelten nisclub Mizu gingen dit week einde aan de slag met grond werkzaamheden voor hun in aanbouw zijnde Thorn-tafel- tenniscentrum. De tafeltennissers moeten nu zelf het werk aan hun nieuwe onder komen afmaken, omdat de aan nemer van het bouwwerk (zoals vrijdag in deze krant gemeld) failliet is gegaan. Dit betekende voor de sportclub een verlies post van 60.000 gulden. De toe stand voor de tafeltennisclub is nu echter niet meer langer hope loos omdat de nieuwe steup in de rug, Heineken, garant staat. Het bijzondere aan deze sporthal is dat hij helemaal door de club zelf wordt gefinancierd, nadat de gemeente Oegstgeest de grond ervoor beschikbaar stel de. Het oponthoud als gevolg van het failliet gaan van de aan nemer resulteert in het uitstel- het gebrek aan belangstelling bij de Warmonders voor het schoon houden van de plassen. "Door de hulp van de zeeverken ners is het gelukkig toch nog een succes geworden. Maar je vraagt je af waarom niet meer burgers kwamen opdagen. Het was toch een prachtige dag." LEIDERDORP - Een 16-jarige inwoner van Leiderdorp is van ochtend vroeg ernstig gewond geraakt toen hij bij het overste ken van de kruising Engelendaal - Rietschans door een vrachtwa gen werd geschept. Rond half zeven stak de jongen de rijbaan over en werd aangereden door een veewagen die werd be stuurd door een inwoner van het Utrechtse Benschop. De be stuurder is waarschijnlijk door het rode licht gereden. Het slachtoffer is met een dubbele beenbreuk en zwaar hoofdletsel overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis. OEGSTGEEST - Ondanks het mooie weer was het Groene Kerkje gistermiddag goed ge vuld, een bewijs dat velen het Leids Jeugdkamerorkest, dat daar onder leiding van Henk Briër concerteerde, een goed hart toedragen. En terecht, want dit orkest is van onschatbare waarde omdat het jonge instrumentalis ten de mogelijkheid biedt te erva ren wat het spelen in een orkest zo al met zich mee brengt - en daarin is de musiceervreugde een factor van belang. Het bleek een klein verjaardagsfeestje want - zoals Henk Briër in een kort toe spraakje memoreerde - 20 jaar geleden werd de eerste repetitie van het toen juist opgerichte or kest gehouden. Het pleit voor zijn pedagogische kwaliteiten en artistieke inzet als dirigent en leermeester, dat dit orkest ondanks het soms grote verloop toch zo'n constante hoge kwaliteit heeft behouden. Veelzeggend in dit verband is dat in de loop der jaren een groot aantal leden, ongetwijfeld mede op grond van hun ervaringen in het L.J.K. opgedaan, het vak zijn in gegaan en nu van onze Neder landse orkesten deel uitmaken. Ook in het barok-programma dat gisteren werd uitgevoerd was een hoog niveau te beluisteren, niet in het minst door de uitstekend gespeelde solopartijen: Bach's Synfonia voor 2 hobo's, fagot en strijkorkest met Evertjan Weid- ner, Dorine Jansma en Thomas Oltheten, en de Sinfonia voor fluit en strijkorkest met Maarten van Overeem. In de sonates voor hobo, cello en clavecimbel van Telemann en Bodin de Boismor- tier lieten Evertjan Weidner, Mi- chiel Weidner en Michael Latch- man horen al een grote mate van prqfessiofalisme te bezitten. Sa menspel, stijlinzicht, toonvor- ming en de uitwerking van ver sieringen waren zonder meer voortreffelijk. Het strijkorkest dat voor de pauze in de Ouverture van Telemann nog wat geremd speelde, bleek in het sluitstuk van het programma, het Concerto Grosso van Vivaldi goed op tem peratuur te zijn gekomen en mu siceerde met vaart en precisie. Ook hier weer opvallend goede solopartijen van Cato Went en Marianne Mellema, viool en Mi- chiel Weidner, cello. MIES ALBARDA Even een hapje eten... LEIDERDORP - Een hongerige inbreker uit Leiden dacht zater dagnacht zijn slag te kunnen slaan in Carel's snackbar in het noodwinkelcentrum in de Lei- derdorpse Winkelhof. Rond drie uur 's nachts forceerde hij de toegangsdeur en kwam even later met een grote hoeveel heid tartaar, hamburgers en shaslikken onder de arm naar buiten zetten. Toen de 31-jarige inbreker er ver volgens op z'n bromfiets vandoor wilde gaan, werd hij door pa trouillerende politie-agenten in de kraag gevat. Na verhoor is hij in de loop van de zondag heenge zonden. MAANDAG Leiden - Wienerwald, bijeenkomst I KVP, 20.00 uur. Stadhuis, commissie politionele aangek legenheden, 20.00 uur. j Kijkhuis, Vrouwenkerkkoorstraat 17,' film La Signora Senza Camelis uit 19521 van Michelangelo Antonioni, 20 en 22.15 Femke, Leids Volkshuis, vrouwensoos, 20-33 uur. Werklozen Belangen Ver., Leids Volks! huis, 10-12 uur. Wassenaar - gemeente huis, commissievergadering. Leiderdorp - raadhuis, c trale antenne-inrichting. APOTHEKEN De avond-, nacht-, en Zondagdienst dei apotheken in de regio Leiden, wordl waargenomen van: vrijdag 26 septembel tot zaterdag 4 oktober 's morgens 8 uur, door Apotheek Beker, Lijtweg Oegstl geest, Apotheek v. Breest Smallenburgj Leiderdorp, Apotheek Voorschoten te. Voorschoten. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, teli ten noorden van de Rijn 134604, tel: ten1 zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - ge-; zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vrij van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. yarmond - I. Zanting, Buddenborg- traat 7. Hillegom, tel. 02520-29060. lEIDSCH -& DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Nabezorging van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884. Kwartaalabonnement f 46,30 per post f 66,40 Jaarabonnement I 173,70 per post r 254,10 0,65. k Jeugdige leden van tafeltennisclub Mizu doen grond lanbouw zijnde sporthal. len van het ingebruiknemen van de accommodatie met een half jaar. De feestelijke opening dooi de Oegstgeester wethouder Thorn, wordt nu half december verwacht. Hoofdkantoor: Witte Singel 1, 2311 BG LEIDEN Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Abonnementsgelden bii vooruitbetaling te voldoen. Bi| automatische overschrijving geen administratie- en Rubriekchefs. A. van Leeuwen (stad) J.P. Westertaken (regio) B Paauw (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) Brussel (sociale P.J. i me) 3 Tombe (sport) P C. Rosier (radio en televisie, kunst) Aangesloten bij de Gemeen schappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cairo, Rome, Madrid, Stockholm en Djakarta. Redactie Randgemeenten: Telefoon 071-144941 toestel 219. Privé: C. Smits, Bachstraat 25, Leiden, tel. 071-763320. Ch Lennartz. Maredijk 33a, Leiden, tel. 071-133202. Correspondenten: R. Zaadnoordijk. Tel. 071-155854. Voorschoten: J. Peters 071-769935. Warmond: K. Prins 01711-11266. Zoeterwoude. R. Stevens 071-890847. Zoeterwoude: Olaf Hoenson 01715-1896. Leiderdorp: F. Snijders

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2