Albeda: geen ruzie over aardgasgeld bhqz Honderd arbeidsplaatsen weg bij Bruynzeel Wim Kok pessimistisch over gesprek van sociale partners urs Amsterd Kort zakelijk Marktberichten Storm in glas water MAANDAG 29 SEPTEMBER 1980 Vakantie De prijzen voor kampeerverblij- ven, bungalowbedrijven, jacht havens en dergelijke mogen met ingang van 1981 omhoog met vijf procent. Dit als gevolg van de te verwachten kostenstijgingen, al dus het ministerie van economi sche zaken. Verder zijn in deze branche verho gingen van maximaal twee pro cent toegestaan indien zich kos tenstijgingen voordoen die rechtstreeks het gevolg zijn van overheidstarieven of stijgingen van milieulasten. De toeristenbelasting alsmede de btw is bovendien volledig door berekenbaar. Faillissementen Het aantal faillissementen in ons land is in het eerste halfjaar van 1980 toegenomen tot 1.148 tegen 844 in het tweede halfjaar van 1979. Dit blijkt uit cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. In genoemde periode zijn 32,2 procent meer faillissementen uitgesproken dan in dezelfde pe riode van 1979 (2.257 tegen 1.669). Nutricia De omzet van Verenigde Bedrijven Nutricia heeft in de eerste zes pe rioden van dit jaar f216 min be dragen (eerste halfjaar 1979 f247 min. waarvan f 45 min bij de per 1 oktober vorig jaar aan derden overgedragen Remia). Excl. Re- mia bedraagt daarmee de omzet stijging 7 pet. Onder meer door een daling van de rentelasten is de winst voor belastingen bijna verdubbeld. Er zal ook dit jaar geen interimdivi dend worden betaald. Het over 1978 uitgekeerde interimdivi dend van f 1 was tevens het totale dividend over genoemd jaar. Zo als het er nu uitziet, zal in de tweede helft van dit jaar het re sultaat verder kunnen verbete- Betalingsbalans De betalingsbalans over het tweede kwartaal vertoont volgens voor lopige cijfers, een tekort van 2,2 miljard gulden. Het tekort van het eerste halfjaar van 1980 komt daarmee op drie miljard gulden. Over het eerste halfjaar van 1979 was dat nog geen 0,1 miljard. Qver de laatste twaalf maanden komt het tekort in totaal op zeven miljard gulden. Minister Van der Stee van financiën heeft dit in een overzicht aan de Tweede Kamer meegedeeld. VEILING LEIDEN 29/9/80. Andijvie 34-44, Pronkbonen 1.20-2.10, Snijbonen 1.10-3.40, Stambonen 2.20-3.50, Chinese kool 45, Rode kool 35, Groene kool 38-42, Spits kool 57-64, Prei 66-89, Rabarber 67, Spinazie 23-51. Spruiten A 84-91, Spruiten B 1.14-1.21, Spruiten C 48-52, Spruiten D 35-51. Uien 38-65, Witlof 2.30-5.40, Meloenen 1.55-2.80, Bloemkool 1 x 6 1.85-2.50. Bloemkool 8 st 1.50-1.85. Bloemkool 10 st 1.05-1.45, Knolselderij 52-59. Sla 38-61, Bleekselderij 40-64, Bospeen 76-90, Sel derij 37. Paprika kg. 80, st. 11-58. Bij papierconcern in Nijmegen en Maastricht 311 banen op de tocht ZAANDAM (ANP/GPD) - De directie van Bruynzeel in Zaandam heeft vrijdag de vakbonden meegedeeld dat men bij het concern in totaal nog eens honderd arbeids plaatsen wil laten verdwij nen. De afgelopen vijf jaar is het aantal arbeidsplaatsen bij Bruynzeel volgens de Bouw bonden FNV al met zestien honderd ingekrompen. De thans aangekondigde reor ganisatie is volgens Bruyn zeel noodzakelijk door het in storten van de bouwmarkt en om dringend noodzakelijke arbeidsbesparende diepte investeringen te kunnen doen. Bij de deurenfabriek zouden in totaal 58 moeten verdwijnen, bij Bruynzeel- dochter Multipanel (kant en klare panelen voor de wo ningbouw) staan ongeveer 45 arbeidsplaatsen op de tocht en bij de computerafdeling moeten nog eens zes man weg. De Bouwbonden FNV zijn niet van plan om op voorhand ak koord te gaan met de regor- ganisatie. Ze willen met Bruynzeel afspraken maken over het behoud van de nog resterende werkgelegenheid bij het bedrijf door middel van een arbeidsplaatsenover eenkomst (APO). Ook willen ze meer informatie over de noodzaak tot inkrim ping bij Multipanel, waar de nachtploeg (45 man sterk) zou moeten verdwijnen. Ook als die noodzaak zou worden aangetoond willen de bonden dat er vanaf 1981 bij dit bedrijf een overwerkverbod van kracht wordt. Papier-fabriek Bij de vestigingen van de Ko ninklijke Nederlandse Pa pier-fabrieken in Maastricht en Nijmegen staan 311 ar beidsplaatsen op de tocht: 191 in Maastricht en 120 in Nij megen. De bedreiging van deze ar beidsplaatsen is een gevolg van het besluit van de directie om zowel in Maastricht als in Nijmegen een zogenaamde kleine papiermachine nog voor het einde van het jaar af te bouwen, omdat voor de be treffende produkten nog nauwelijks orders zijn. Afhankelijk van de ontwikke lingen op de internationale markt is het niet uitgesloten dat op den duur in Maastricht en Nijmegen ook de tweede kleine machine - beide vesti gingen tellen elk twee van de ze productie-units - zal wor den gestopt. Hoewel in de Maastrichtse situatie niet onmiddellijk wordt gedacht aan ontslag, omdat mogelijk heden tot interne herscholing en herplaatsing nog worden bekeken, zal daar waar schijnlijk voor een deel van het personeel niet aan te ont komen zijn. In Nijmegen is het uitzicht op herplaatsingsmogelijkheden aanzienlijk ongunstiger. De ondernemingsraden en de vakorganisaties zijn inmid dels op de hoogte gesteld van het directiebesluit dat als de finitief is aangekondigd. Het KNP-concern verkeert reeds verscheidene jaren in de verdrukking met sommige produkten van zijn verpak kingsgroep. waartoe ook de kleine machines behoren. Deze situatie staat in tegen stelling tot de papiergroep, die de grote bedrijfseconomi sche kracht van het concern vormt Binnen de papier groep zijn 3700 man werk zaam en binnen de verpak kingsgroep 2300 personeels leden. Beide groepen waren het vorig jaar goed voor een omzet van ruim 1 miljard gul den. Reeds drie jaar geleden be sloot de KNP voor deze ma chines over te gaan van een vier- naar een drieploegen dienst. Het gebrek aan orders voor deze fabnkage-units. dat zich als een structureel gege ven aftekent, leidde ertoe dat de produktie in feite voor globaal de helft moest wor den verminderd, waardoor er een overcapaciteit aan perso neel is ontstaan. SCHIPHOL (GPD) - Minister Albeda (sociale zaken) wil niet zonder meer alternatieve plannen van de sociale partners voor de bestemming van de extra aardgasbaten van tafel vegen. De bewindsman gelooft dat de re gering in het komende overleg in de Stichting van de Arbeid zich open moet stellen voor dergelijke voorstellen. Maar deze plannen mogen er niet toe leiden, dat het geld niet langer gebruikt wordt voor versterking van het be drijfsleven. Albeda verklaarde dit gistermid dag na zijn terugkeer uit Brazilië. Hij benadrukte dat hij achter het kabinetsvoorstel staat om het geld te bestemmen voor verho ging van de aftrekposten van be drijven en bevordering van het aandelenbezit. Maar. zei hij, „als er alternatieven komen tijdens het gesprek in de Stichting, dan vind ik dat we die serieus moeten bekijken". De minister verklaarde niet te be grijpen waarom na zijn vertrek binnen de coalitie een heftige strijd ontbrandde over zijn uitla tingen tegenover de Vakbonds krant van de FNV. Volgens libe rale kringen bleek uit Albeda's opvattingen dat hij alsnog wilde tornen aan de bestemming van het geld. WD-fractieleider Rietkerk noem de dit „onaanvaardbaar". De WD was bereid het kabinet over deze zaak te laten vallen, zo bleek uit zijn woorden. Ook vice-pre mier Wiegel stelde vast dat met hem en de andere WD-ministers ILLEGALEN - De vreemdelin gendienst van de gemeentepoli tie in het Overijsselse Hengelo heeft vrijdagmorgen 17 christen- Turkse Armeniërs opgepakt, die illegaal in ons land verbleven. Het gaat om één Enschedees en twee Hengelose gezinnen. De Armeniërs zijn allen tussen 10 en 15 september ons land bin nengekomen en hebben toen asiel aangevraagd. Die asielaan vraag is afgewezen en onmiddel lijk na die uitspraak heeft de poli tie ze opgepakt. D' 66 - De adviesraad van D'66 heeft zaterdag in Utrecht een motie aangenomen waarin zij de Twee de-Kamerfractie adviseert scherp stelling te nemen tegen het kabinet-Van Agt/Wiegel en al het mogelijke te doen dit kabinet tot aftreden te dwingen. Dit heeft een woordvoerster van D'66 meegedeeld. De adviesraad verwijt het kabinet gebrek aan visie en perspectief in haar beleid, zoals dat is neerge legd in de Miljoenennota. VS wil geen conflict met EG over staal WASHINGTON - President Carter is van plan binnen enige dagen maatregelen aan te kondigen die een staalhandelsoorlog met de Europese Gemeenschap moet voorkomen, zo is van ambtena ren in Washington vernomen. Verwacht wordt dat het stelsel van "trigger prices" (minimum prijzen voor ingevoerd staal) in ere zal worden hersteld. Volgens de zegslieden heeft United States Steel ermee ingestemd de klacht over "dumping" van Eu ropees staal op de Amerikaanse markt in te trekken. De klacht leidde vorige maand tot het bui ten werking stellen van het sys teem van "trigger prices". niet te spreken zou zijn over" een andere bestemming van de gel den. Volgens minister Albeda is er spra ke van een storm in een glas wa ter. Hij gelooft dat er tussen hem en Wiegel een misverstand ont staan is. De uitlatingen van Riet kerk begrijpt hij niet. Zelf zal hij niet met alternatieve bestem mingen van de gelden komen: „Ik ben gebonden aan het kabi netsstandpunt, dat heb ik in de ministerraad meegemaakt en dat zal ik verdedigen." Hij gelooft niet dat de extra aard gasbaten gebruikt zullen kunnen worden voor de financiering van arbeidsplaatsenplannen, omdat daar geen versterking van de economie uit voortvloeit. Wel wil hij geld voor dergelijke plannen beschikbaar stellen, maar dat moet beschikbaar komen uit de vrijwillige loonmatiging. „Niet realistisch Over het komende gesprek in de Stichting, dat vrijdag begint en naar het zich laat aanzien over enkele weken zal worden uitge smeerd, zei minister Albeda nog niet op voorhand pessimistisch te zijn. Ook als het overleg zou mislukken, is het nog niet zinloos geweest. „Het kan ertoe bijdra gen dat de standpunten over en weer duidelijk worden," aldus de minister. Hij vindt dat in het huidige econo mische klimaat zowel op de so ciale partners als de overheid de taak rust tot een gezamenlijke aanpak van de problemen te ko men. Ook gelooft hij dat de standpunten van het kabinet on geveer midden tussen die van de werkgevers en werknemers lig gen. Het voorstel van VNO-voorzitter Van Veen om (veel) meer te be zuinigen op de sociale uitgaven dan het kabinet wil. is volgens de minister „niet realistisch". Het voorstel tot bezuiniging van nog eens f2,7 miljard zou onvermij delijk leiden tot een verlaging van de uitkeringen. „In elk geval valt er met mij niet over te pra ten", zei hij. Ook de suggesue van FNV-voorzit ter Kok om meer gebruik te ma ken van de reserves van de so ciale fondsen, om zo de collectie ve sector in stand te houden, acht Albeda nie< haalbaar. Emily Boone uit het Amerikaanse Louisville is op alles voorbereid. Ze draagt op haar race-fiets niet alleen een gasmasker tegen de luchtverontreiniging maar heeft ook een spuitbus bij zich om eventuele aggressieve honden op een afstand te houden. Nederland verbruikt minder stroom ARNHEM (GPD) - Het elektrici teitsverbruik in Nederland is in dit lopende jaar tot dusver met een half procent afgenomen in vergelyking met de overeenkom stige periode in het vorige jaar. Toenemende energiebesparing is daar mede een oorzaak van. Directeur ïr. J. H. Bakker van de Samenwerkende Elektnciteits Produktiebedryven (SEP) ver telde dat in de raad van commis sarissen. „De besparingsacties werpen nu langzamerhand enig resultaat af', aldus Bakker. Maar niet alleen het zuiniger om springen door de Nederlander met elektriciteit is oorzaak van de daling van het elektriciteitsver bruik, volgens de SEP-directeur is ook de slechte economische si tuatie en het goede weer van de laatste weken hierop van in- vloed. De elektriciteitsvoorziening in ons land wordt vooralsnog volgens ir. Bakker niet bedreigd door de stokkende olieaanvoer wegens de grensoorlog tussen Iran en Irak. „We zijn voorbereid op een stagnatie in de olieaanvoer", stelde Bakker de commissarissen gerust. Hij was het overigens niet eens met een opmerking van drs. F. Tie- lelman, directeur-generaal van het ministerie van economische zaken, die de SEP aanspoorde langlopende contracten voor de afname van olie met oliemaat schappijen te sluiten. „Daar doen wij altijd al alle moeite voor", al dus de SEP-directie. 'KABINETSVOORSTEL IMMOREEL' DEN HAAG (GPD) - Hel gesprek in de Stichting van de Arbeid' over de loonmatiging voor 1981 lijkt volgens FN V-voorzitter Wim Kok tot mislukken gedoemd. De matiging die het kabinet en de werkgevers voor ogen staat is voor de FNV volstrekt onaan vaardbaar. Kok noemde zaterdag in VARA's 'In de Rooie Haan' het kabinets standpunt. dat een rechtvaardi ger lastenverdeling mogelijk is als maar forser gematigd wordt, een „immorele koppelverkoop". Kok eist van het kabinet dat het bij voorbaat die rechtvaardiger lastenverdeling toezegt. Het beperken van de koopkracht voor alle inkomensgroepen is voor Wim Kok nauwelijks be spreekbaar. Het terugdringen van de loonsomstijging van 8 naar 6 procent, zoals het kabinet wil, acht hij volledig onhaal baar. Voor de FNV-voorzitter is een ma tiging met 1 procent wel bereik baar. Dat kan bereikt worden door het vakantiegeld te beper ken tot het niveau bij een inko men van f60.000,- a f70.000.- en tevens de prijscompensatie af te toppen voor inkomens boven f40.000,- a f45.000,-. Het daardoor vrijkomende geld kan worden besteed voor lasten verlichtingen of voor het treffen van werkgelegenheids-maatre gelen. De FNV wijst ook het ka binetsvoornemen om de extra- aard gasba ten geheel aan het be drijfsleven te doen toekomen, van de hand. Kok had ook scherpe kritiek op premier Van Agt die vrijdag zei dat minimum-inkomenstrekkers „bepaald niet deerniswekkend" zijn. Hij noemde het een schande dat Van Agt de laagstbetaalden niet wenst te ontzien. Volgens voorzitter Arie Groenevelt van de Industriebond FNV blijkt hieruit dat Van Agt volledig van de laagstbetaalden is ver vreemd. Ook de werkgevers moesten het bij Kok ontgelden. „Hun voorstellen draaien de klok 30 jaar terug". Ondernemers-voorzitter Van Veen bestreed dat. Volgens hem wil de FNV een te vergaande ni vellering van inkomens. Voor de ondernemers is zelfs een loon somstijging van 6 procent in 1981 teveel. Zij willen naar 5 procent en dat vergt een zware loonmati ging, aldus Van Veen. Zowel Kok als Van Veen vonden dat het kabinet ten onrechte geen beleidskeuze heeft gedaan. „Ik hoop dat het parlement die keuze zal doen", zei Van Veen. Kok zei daarentegen te hopen dat minis ter Albeda zal vasthouden aan zyn weigering om een loonmaat regel te treffen. „Een loonmaat regel zou haaks staan op alles wat hy tot nu toe heeft beweerd Groenevelt zei in het radiopro gramma dat zyn bond de oor spronkelijke cao-eisen (een cao voor twee jaar, volledige prijs compensatie en 2 procent extra loonsverhoging) handhaaft Hij bleek het niet eens met Voe dingsbond-voorzitter Schelling, die de extra-aardgasbaten wil ge bruiken om de koopkracht tot het modale inkomen (f33.000. op peil te houden. Daar is veel meer geld voor nodig, aldus Groene velt. Het extra aardgas-geld moet worden gebruikt om nieuwe be drijven op te richten en de indus triële werkgelegenheid te verbe teren. Van vermindering van de koop- kracht kan volgens hem pas sprake zyn, als overheid en werkgevers garanderen dat een dergelijk werkgelegenheidsplan ook wordt uitgevoerd, zei Groe nevelt. MAANDAG 29 SEPTEMBER 1980 ACTIEVE AANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN AKZO AMEV ««j.,™. JJ» 13.» Kon. Olie 175.3(1 173.80 iSiSS'SEfp" 23L00 Oioii Holding '-'[L L'IL l'.ikhoi-d Holding 40b0 41 Pakhoed H eert. 3600 '0.80 Landre Gl. Moeara En. id. 1-10 id 1-4 Mijnb. W. Naarden NBM-Bouw Nedap Ncd. Credlet 25,00 4560.00 7ló!00 15.50 32.50 15,10 164.00 42.50b 123,001 2124» 126» 12.00 82 50 31,10 16,80 32.20 Asselherg A ss. St. - Al DKT St. R'dam r ld. Rt. 308,00f 9.20 39.80 BELEGGINGS INSTITUTEN 275,50 65,50 280.00 276.50 37.00a 67.50 103,00 57.00 56.20 235,00 231,00 152.00a 145.50 22.60 *20 Oppenheimrr Technology 23.» 3.40 Value Line Vance. Sand. 17.00b '7.50 GOUD EN ZILVER Goud onbew 43920 - 44620. vorige- 43600 - Zilver, onbev. 1330- 1433. vongc 1262 - 1365. BUITENLANDS GELD DuiUe Mark 1106» Proost Ac Br. Rademakers 175,0! 176'oGi- 92.00b 201.00 Blnn. Be If VG 1250.00 l ei 485 (10 185 80 60 Elate mark lOOi AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse effectenbeurs begon de nieuwe week in dezelfde matte stemming van de laatste tyd. Het sombere politieke nieuws uit het Midden Oosten en de zware koersval in Wall Street waren nu niet bepaald stimulerend om aandelen te kopen en zo viel het aanbod weenn een vrywel lege markt met als gevolg voortgaan de verliezen. Zeer zwak lagen de hypotheekbanken. Westland Utrecht moest ruim 6 prijsge ven op 224 en Friesch Groning- sche verloor 1.50 op 58.50 De handelsnbankcn waren licht verdeeld ABN en NMB moesten enig terrein prysgeven maar de AMRO Bank was iets beter. Met de internationale aandelen was het evenmin florissant gesteld. Koninklyke Olie brokkelde na de opening verder af tot 173 30 waarmee acht dubbeltjes werden verloren Unilever opende 1 la ger op 123.50, evenals KLM op 57.50. Akzo brokkelde 0.30 af tot 20 30. Van de vervekenngsltind.sen was Ennia 1.50 lager op 133 De bouwer* bleven prijshoudend. Van de uitgevers zakte VNU 0 60 tot ƒ80 20.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23