fan Timman iomt los Jones wereldkampioen Tut uli al mie wa wordt opvolger Manusama FRAAIE TIENKAMP AJA VAN GEMEREN jouis Malle getrouwd met Candice Bergen Thomas tegen Top-40 Als president 'Zuidmolukse republiek" 'Voorname rol kleine landen bij ontwapening IANDAG 29 SEPTEMBER 1980 SPORT SPORT [LBURG - Een ontketende Jan Timman heeft dit week einde de achtervolging ingezet op de leiders in het Inter polis-schaaktoernooi Zaterdag ging een gedemoraliseer de Robert Hubner voor de bijl, gisteren was het de beurt kan Lubosh Kavalek om een nul te incasseren. Deze resul taten betekenden voor de Nederlandse kampioen een pnorme jump in het klassement. Met 5 uit 8 deelt Timman nu de eerste plaats met Lajos Portisch. Voor lang zal dit jiiet zijn, want Anatoli Karpov hoeft slechts een technisch gewonnen eindspel tegen Andersson tot een goed einde te brengen om het tweetal met een totaalscore van 5,5 uit 8 voorbij te stevenen. in Timman kon gisteren de show [stelen, want het leeuwedeel van de concurrentie was na de vech- (tronde op zaterdag weer in een vredelievende bui en schotelde jhet in grote getale opgekomen jpubliek vier remisepartijen voor. ;De met wit spelende Kavalek voelde niets voor de Pirc-variant die Timman in gedachten had. Met 3. f2-f3 leidde hij de partij in de banen van de Saemisch-va- riant uit het Konings-In- disch. mman ging hier gretig op in, want ook hij staat als een kenner van de uiterst gecompliceerde Sae- misch te boek. Na 36 zetten was het pleit beslecht: 0--1. [eel anders van karakter was de winst van Timman op Hubner. In de Dame-Indier kwam de Duitser met een antieke variant uit de tijd van Euwe en Capablanca voor de dag. Timman kwam met voordeel uit deze openingsfase, en bouwde jdit met subtiel positioneel spel iverder uit. De witspeler bewerk stelligde een ver opgerukte vrij- Ipion, welke dusdanig sterk ge posteerd bleek dat de Duitser in een dame-toreneindspel be zweek. Voor Hubner was dat de derde achtereenvolgende ne derlaag. ok voor Karpov verliepen de ze vende en achtste ronde succes vol. In de zevende ronde bereikte hij na hernieuwd afbreken een vrijwel gewonnen positie tegen Andersson. Helemaal soepel ver liep de strijd niet voor de wereld kampioen, want na in de eerste zitting een kwaliteit veroverd te hebben gaf hij de Zweed na de hervatting toch kansen om het nadeel ongedaan te maken. Een ongebruikelijk iets voor de Rus, maar wellicht had de op de mu ren van het schaakgebouw ge kladde slogan „Viva Kortsjnoi" toch een negatieve uitwerking op zijn spel. Omdat Andersson plots onnodig de dames ruilde, kon Karpov toch nog een positie be reiken welke praktisch borg staat voor de zege. Gisteren moest Karpov zich zijn rivaal Portisch van het lijf houden. Portisch ver overde in de zoveelste Dame-In- dier uit het toernooi een licht ini tiatief, maar met een sterke to- renzet hield Karpov de zaak goed onder controle. Na 25 zetten zag Portisch van verdere wiristpo- gingen af: remise. Tal was zaterdag tegen Spasski ou derwets op dreef. In een Spaanse variant die de specialiteit van Spasski heette te zijn, rolde Tal met een stukoffer volledig over zijn collega oud-wereldkampioen heen. Portisch miste een goede mogelijkheid op een nog betere klassering, want hij overzag in het treffen met Sosonko tijdens de tijdnoodfase een simpel stuk winst. Nu werd de partij remi- RUUD DOBBELAAR De uitslagen van de partijen van de acht ste ronde zijn: Ribli (Hon>-Hübner (WD1) Va-Va; Kavalek (VSj-Timman (Ned) 0-1; Andersson (Zwe>-Larsen (Den) afg.; Portisch (Honj-Karpov (Sow) V2-V2; Spasski (Sow)-Sosonko (Ned) V2-V2; Hort (Tsj)-Tal (Sow) V2-V2. Afgebroken partij 7e ronde: Karpov (Sow>-Andersson (Zwe) afg. Stand na 8 ronden: 1/2 Portisch, Timman 5; 3. Karpov 4'/2+la; 4. Spasski 4V2; 5/7 Hort, Tal, Sosonko 4; 8. Larsen 3 V2+ la; 9. Ribli 3Vï; 10. Kavalek 3; 11. Andersson 2V2+2a; 12. Hübner 2lh. SPORT Jabouille zwaar gewond na crash MONTREAL (SID/ANP) - Alan Jones wereldkampioen en Jean Pierre Jabouille levens gevaarlijk gewond in het zie kenhuis. Dat was de balans die kon worden opgemaakt na de Grand Prix van Canada, een race die twee starts ken de. En die een winnaar had - Pironi - die later zijn bloemen aan Alan Jones kon geven. Pi roni was bij de herstart te vroeg weggegaan. Dat kwam hem op eem minuut straftijd te staan. Chaotische taferelen speelden zich vlak na de officiële start af toen de twee kanshebbers Voor de wereldtitel, Jones en Piquet, elkaar meteen al in de haren zaten. Na vijfhonderd meter liet een smalle bocht de coureurs maar weinig ruimte. Jones dwong Piquet, snelste in de training, naar de beton nen muur. Piquet week uit en raakte daarbij de achterkant van de Williams van Jones. Zes wagens botsten daarop tegen elkaar en de wedstrijd leiding besloot om opnieuw te laten starten. Dat gebeurde een uur later. De Ier Daly en de jonge Nieuw- zeeland coureur Thackwell kregen hun wagens evenwel niet meer op tijd in orde. Na de tweede start nam de Brazi liaan Piquet meteen de lei ding en behield die geduren de veertien ronden. Toen be gon zijn wagen olie te lekken en daarmee was voor Alan Jones de weg vrij. Zich in de rug gedekt wetend door stal- genoot Reutemarm reed Jo nes beheerst zijn rondjes. Iets te beheerst, want na 44 van de 70 ronden kwam de Frans man Didier Pironi hem voor bij. Jones, die verder geen ri sico nam, kon bij de meet zijn geluk niet op toen hij hoorde dat de te vroeg gestarte Pironi een minuut straftijd was toe bedeeld. Het betekende dat Piquet hem niet meer kon achterhalen. De eerste we reldtitel voor de Australische coureur. Geen champagne, want dat mag niet van zijn Arabische sponsors. De race, waarin Jam Lammers zich overigens naar een ver dienstelijke twaalfde plaats reed, werd overschaduwd door een ernstig ongeluk. In de 25ste ronde vloog de Fransman Jean Pierre Ja bouille met zijn Renault in de vangrail. Van de wagens was niets over en voor het leven van de coureur werd ge vreesd. Pas na 25 minuten kon Jabouille uit het wrak worden bevrijd. In het zie kenhuis van Montreal consta teerde men vele botbreuken. Later op de avond meenden de artsen dat het levensge vaar geweken was. Uitslag: 1. Jones (Aus) Williams. 2. Reutemann (Arg) Williams op zestien seconden. 3. Pironi (Fra) Ligier op twintig secon den. 4. John Watson (Ier) McLaren op 31 sec. 12 Lam mers (Ned) Ensign. Stand WK: 1. en wereldkam pioen Jones 62.2. Piquet (Bra) 54.3. Reutemann 40.4. Laffite (Fra) 32. 5. Arnoux (Fra) 29. LEIDEN-Aja van Gemeren, atleet van het Leidse AV Holland, heeft het baanseizoen dit weekeinde op grandioze wijze afgesloten. Van Gemeren draaide tijdens meerkampwedstrijden op de kunststofaccommodatie in de Leidse Hout op de tienkamp naar een fraai puntentotaal van 6553 waarmee hij zich alsnog bij de tien beste meerkampers van Ne derland voegde. Zaterdag werd al duidelijk dat Van Gemeren op een hoge score zou gaan uitkomen. Onder ideale weersomstandigheden begon hij met een 100 meter in 11.4, sprong vervolgens 6.87 meter ver en stootte de kogel naar 11.30 meter. Het hoogspringen leverde 1.85 meter op en de 400 meter ging in 51.9 seconden. Dat gaf de Hol land-atleet, die in het begin van het baanseizoen nog met een blessure kampte, de inspiratie om er ook gisteren weer flink te gen aan te gaan. En opnieuw werkten de weersomstandighe den mee. De 110 meter horden ging in 15.5 seconden, de discus ging naar 32.64 meter, het pols- hoog gaf een sprong van 3.40 me ter te zien en de speer ging naar 47.64 meter. De afsluitende 1500 meter bracht een tijd van 4.48.5 op de klokken. Daarmee mocht Van Gemeren zich clubkampioen van de AV Hol land noemen. Oorspronkelijk zouden dit weekeinde de Leidse meerkamptitels op het spel staan maar de twee Leidse atle- tiekclubs besloten elk hun eigen kampioenschappen te verwer ken. Volgende week is de beurt aan De Bataven. De tienkamp bij Holland gaf meer goede verrichtingen te zien. Bert Paauw werd tweede met 5816 punten en zijn kracht lag vooral bij het lopen: 400 meter in 51.3, 1500 meter in 4.18.9 en 110 meter horden in 16.1. Nummer drie, Frans Kroone met 5675 punten, kwam tot een fraaie speerworp van 50.50 meter. Ook Walter Botman en Chris Winkel kwa men ruim boven de 5000 punten uit, resp. 5362 en 5217. Een overtuigende winnaar op de tienkamp bij de jongens A was Michel Moll die in zijn eerste meerkamp tot 5604 punten kwam. De loopnummers gingen prima: 100m in 11.6, 400m in 50.8 en 1500m in 4.21.8. Ook zijn ko gelstoot van 11.34 was goed. Bij de jongens B, die een negenkamp verwerkten, ook al een duidelijke winnaar in de persoon van Arjan de Haan met 4485 punten. Hij sprong 1.80 hoog en 3.20 meter met de polsstok. In deze leef tijdsgroep (16, 17 jaar) liep Jan Jansen een opmerkelijke 1500 meten 4.16.5 na een solo-race. De vijfkamp dames bracht de titel bij Joske Boom (2760 punten) die weer goed voor de dag kwam in de verspringbak met 5.20 meter. De buiten mededinging mee draaiende Marian van der Niet van De Spartaan uit Lisse kwam zelfs tot een puntentotaal van 3394, onder meer dankzij een 100m horden in 14.9 en een verte- sprong van 5.16 meter. Bij de meisjes A, eveneens vijfkam- pend, een knap optreden van Es ter Goddijn die 3096 punten bij- eengaarde. Haar 100m horden ging erg snel (15.1) en ook de springnummers gingen haar goed af: hoog 1.55 en ver 5.06 Op de vijfkamp meisjes B veel spanning waarbij Lisette van de Riet juist twee punten meer haal de dan Hanneke van de Westen: 2240 om 2238. Regina van Duyn liep hier een snelle 800 meter in 2.26.7. Bij de C-jongens blonk Menno Swier uit op de achtkamp met 5522 punten. Zijn prestatie reeks: 100m in 11.8, ver 5.88, ko gel 11.08, hoog 1.70,100m horden 14.7, discus 34.46, speer 37.08 en 1000m in 3.04.4. Aardige presta ties bij de C-meisjes kwamen op naam van Jacqueline Baljet (80m horden in 12.8), Vera Brederode (600m in 1.44.4), Yvonne van Dorp (600m in 1.44.6) en Anne- mieke Brouwer (600m in 1.47.7). Zesde plaats basketbaldames BANJA LUKA - - De ploeg van de Sowjet-Unie heeft gisteravond in Banja Luka de Europese basket- baltitel voor dames behaald. De Olympische kampioen had in de finale weinig pardon met Polen. Met 49-95 werden de Poolse da mes weggespeeld. Halverwege de wedstrijd (44-29) was de basis voor de Russische zege al over duidelijk gelegd. Het Nederlandse team eindigde als goede zesde. Zaterdag werd met 64-61 gewonnen van Hongarije, maar tot een herhaling van huza renstukjes bleek Oranje niet in staat. Bulgarije, zilveren medail le-winnaar van Moskou die vori ge week woensdag nog was ver slagen, won gisteren in het duel om de vijfde plaats met 71-38. 'ARIJS (AFP) - De Franse filmre gisseur Louis Malle die op 20 ok tober 48 jaar hoopt te worden, is zaterdagochtend getrouwd met de 34-jarige Amerikaanse actrice Candice Bergen. Er was geen ruchtbaarheid aan het huwelijk gegeven. [alle is bekend geworden door films als ,Ascenseur pour l'echa- faud', Les amants', ,Zazie dans le metro', ,Le souffle au coeur', Pretty Baby' en zijn onlangs in Venetië bekroonde rolprent At lantic City'. Sinds zes jaar woont hij in de Verenigde Staten. Malle was in 1965 getrouwd met de Francaise Anne-Marie Deschodt, van wie hij inmiddels gescheiden is. Candice Bergen werd, toen zij aan het eind van de jaren '60 op het witte doek verscheen, wel de nieuwe Grace Kelly genoemd. Na lange tijd te hebben geaarzeld tussen een loopbaan als filmster of één als fotografe, koos zij de eerste. De Franse regisseur Clau de Lelouch maakte met haar en Yves Montand ,Vivre sa vie'. MOORDRECHT (GPD) - De Friese arts F. Tutuhatunewa wordt de opvolger van ir. H. Manusama als president van de Zuidmolukse republiek (RMS). Dat is dit weekeinde beslist op het congres van de Molukse eenheidsbeweging Badan Persatuan in het Zuidhollandse Moordrecht. Tutuhatunewa, aanzienlijk vertrouwen onder Zuidmolukse jongeren Manusama is president voor het le ven, maar Tutuhatunewa zal ge leidelijk zijn taken overnemen Na Manusama's dood zal de arts dan als de nieuwe president wor den benoemd. Tutuhatunewa maakt al enige jaren deel uit van de regering-in-ballingschap van de RMS. Tutuhatunewa kwam in 1975 in het nieuws, toen hij uit de gekaapte trein bij De Punt twee zwangere vrouwen haalde die de kapers wel wilden laten gaan. Hij geniet een aanzienlijk vertrouwen on der de Zuidmolukse jongeren, onder meer vanwege zijn kriti sche houding jegens de Neder landse overheid. Kritisch was ook het congres van de Badan Persatuan over het be leid dat de centrale overheid momenteel voert inzake de Mo lukse bevolkingsgroep. Er wer den zes resoluties aangenomen die getuigen van de huidige on vrede onder de Zuidmolukkers over de manier waarop met name de ministeries van binnenlandse zaken en CRM zich met deze be volkingsgroep bezighouden. Een van deze resoluties is gericht tegen de decentralisatie die het ministerie van CRM de komende jaren voor de gehele welzijnssec tor wil doorvoeren. Deze decen tralisatie is erop gericht gemeen ten en provincies zelf over de welzijnsvoorzieningen in hun re gio te laten beslissen. Het congres van de Badan Persa tuan vreest, dat door de decen tralisatie de aanspreekbaarheid van de centrale regering vervalt. „Je kan geen verhaal meer halen daar, waar het beleid wordt ge maakt", aldus woordvoerder Mual. „We zijn bovendien bang beschouwd te worden als bin nenlands probleem, en niet als een internationale kwestie". De Badan Persatuan is ook tegen het op CRM uitgedachte beleid, om voor de verschillende min derheidsgroepen niet langer ver schillende organisaties voo» maatschappelijk werk in het le ven te roepen. Het congres be schouwt dit beleid als strijdig met het recht op eigen identiteit van de culturele minderhe den. AMSTERDAM (GPD) - Harry Thomas, organisator van het Limburgse Schlagerfestival, en zanger Dennie Christian hebben een kort geding aangespannen tegen de Stichting Nederlandse Top Veertig. De zaak dient op vrijdag 3 oktober in Amster dam. Thomas en Christian eisen een ver- i bod van elke vorm van open- Ibaarmaken van de tipparade, subsidiair een verbod van het openbaar maken van de Tippara- cle zonder gelijktijdig openbaar maken van criteria, aan de hand waarvan belanghebbenden ob jectief kunnen toetsen of die tip parade inderdaad aan die criteria I voldoet. Thomas zegt voortdurend te stui ten op een boycot van het Duits talige repertoire. Denny Chris tian is van mening dat zijn nieu we single 'Freundschaft und Lie- be', door Veronica op onzakelijke gronden wordt geboycot. De tipparade is volgens beide eisers willekeurig van samenstelling maar wel bepalend voor de in koop en dus de verkoop van de detaillisten. Boycot op grond van onzakelijke motieven is concur rentievervalsing en uiteraard ui terst vervelend voor het Duitse repertoire in het algemeen en van Christians plaatje in het bijzon der. DELFT (ANP) - Er moet voor vraagstukken van bewapening en ontspan ning in Europa een over legorgaan komen, waarin kleinere NAVO- en War- schaupactlanden alsmede neutrale staten zoals Zwe den, Finland, Oostenrijk en Joegoslavië vertegen woordigd zijn. Nederland en Belgie kunnen daarin als NAVO-lid zitting heb ben en Roemenie en Polen uit het Oostblok. Deze kleine landen moeten zich niet meer elk wapensys teem door de grote landen laten opdringen, maar sa men de doorbraak force ren naar wapenverminde ring en ontspanning. Deze en andere voorstellen heeft het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) zaterdagavond in Delft ge lanceerd op een plaatselijke af sluitende bijeenkomst van de Vredesweek, die de afgelopen week is gehouden. De voorsteilen zijn, zo zei IKV-secreians Mient- Jan Faber, als een handreiking bedoeld voor de politieke partij en, die weldra de verkiezings strijd ingaan. Het IKV wil met name de nadruk leggen op het gewicht dat de kleine landen - zowel gebonden als ongebonden - in de schaal kunnen leggen. Zo wil het IKV ook dat Nederland het contact over deze vraagstukken met de Noordse landen en met België in tensiveert. De Nederlandse rege ring zou op het gebied van de non-proliferatie kunnen samen gaan met landen die op dat ge bied een actieve politiek voeren, zoals Joegoslavië, Mexico, Roe menie, en Nigeria, aldus Faber. Het IKV - dat namens negen ker ken in ons land vredeswerk doet - houdt onverkort vast aan zijn leuze, "de kernwapens de wereld uit, om te beginnen uit Neder land", zo zei Faber. Vooral de vredesbeweging zelf moet daar in Nederland mee aan de slag, want de discussie in de politieke par tijen verloopt volgens hem alles behalve voorspoedig. De IKV-se- cretaris was met name teleurge steld door de uitspraak van de PvdA-partijraad zaterdag om het IKV-standpunt niet op te nemen in het verkiezingsprogramma. Anti-bommars: duizenden demonstranten 'T HARDE (ANP) - Ongeveer zes duizend mensen hebben zater dagmiddag deelgenomen aan de achtste anti-atoombommars sinds 1966 in de legerplaats 't Harde op de Veluwe. "Nederland kernwapenvrij" was hun belang rijkste leus. Twee jaar geleden trok de mars drieduizend de monstranten. Ook ditmaal trok een kilometers lange stoet betogers op vreedza me wijze langs de Tonnet-kazer- ne in 't Harde alvorens in een na bij gelegen bos te luisteren naar enkele sprekers. Eén van deze sprekers was Aad Wijsman, een dienstplichtig militair, die in te nue aankondigde geen atoom wapens in 't Harde te zullen be waken, als hij daarvoor wordt opgeroepen. Wijsman kwam zaterdagmiddag in de plaats van de zieke Gerard van Wingerden. Deze soldaat heeft al daadwerkelijk geweigerd kern wapens in 't Harde te bewaken. De krijgsraad veroordeelde hem enige tijd geleden tot zes weken geheel voorwaardelijke gevan genisstraf. Van Wingerden is te gen dit vonnis in hoger beroep gtfMff) MOTORSPORT - De Nederlandse motorsportploeg is het afgelopen weekeinde tijdens de internatio nale zesdaagse als vijfde geëin digd in de strijd om de zilveren Vaas. De Westduitse coureurs namen in de Franse plaats Briou- de de vaas in hun bezit. De twee de plaatB in deze wereldtitelstrijd voor landen (B-klasse) ging naar Zweden.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21