Noord wijk luidt verval IJsselmeervogels in Zwaluwen VI. ontmaskerd... RCL-fouten afgestraft... Lisser Boys vervalt weer in de oude fout Katwijk laat kansen liggen bij Excelsior TER LEEDE HOUDT HET NA 2-0 VOOR GEZIEN MAANDAG 29 SEPTEMBER 1980 PAGINA 17 SPORT SPORT SPAKENBURG - IJsselmeervogels pakte zaterdagmiddag toch nog een titel, na dat Noordwijk 'de trots van Spaken burg' bepaald niet als een kampioen spretendent had herkend. Althans, trainer Evert Mur deed dat na de 0-3 ontluistering van zijn ploeg. Zonder concurrentie sleepte hij met zijn na- babbel het kampioenschap doordraven in de wacht. Zijn jongens hadden, zei hij, binnen hun mogelijkheden goed gespeeld. Hulde, alle lof, zoals zijn elftal zich volgens hem had geweerd tegen dit prima spe lende Noordwijk. Maar helaas, die vele kansen waren niet verzilverd en Noordwijk had uit die vijf mogelijkhe den er wel drie ingeschopt. IJsselmeer vogels had Noordwijk teveel ruimte ge geven te voetballen, want de dekking van de vleugelverdedigers klopte niet, het middenveld had hij niet gezien en de voorhoede was al helemaal niet aan de bak gekomen.. Wat nu? Zojuist beweerde Mur toch nog, dat zijn jongens zich tegen Noordwijk zo voorbeeldig teweer hadden gesteld? "Ja, maar wat heb je daar aan, als dat geen resultaten oplevert", neuzelde Mur maar weer eens. Genoeg geraaskald nu, hoog tijd om de aandacht van dit nauwelijks te volgen 'Mur-bla-bla' naar het voetbal te ver leggen. En op dat onderdeel moest IJs selmeervogels het zaterdag op alle fron ten afleggen tegen Noordwijk,nadat de linies in eerste instantie nog goed geslo ten waren gehouden. Maar toen de waakzaamheid even verslapte, werd meteen voor de eigen ondergang gete kend. Noordwijk vertolkte het op voorhand door trainer Piet Buter uitgedragen ontzag ("Ik had voor één punt gete kendvoor de Spakenburgers met een afwachtende houding in de openings fase. De ploeg van Mur zocht de weg naar goalie Dick. Dortmundt langs zo min mogelijk schijven, terwijl het Noordwijkse balbezit steeds tijdig werd ingedamd door een scherpe man dekking. Met name Jan Willem Bogers werd op zijn zwerftocht door het sport park 'De Westmaat' slaafs gevolgd door Jan 'Koekie' Zwaan. De schaarse Noordwijkse scoringskansen sproten in die eerste periode dan ook louter voort uit stilstaande situaties. De onder Buter duidelijk opgefleurde Ruud Bro- ring kreeg bijvoorbeeld na een door Gerlof verlengde ingooi van Bogers even uitzicht op het doel van goalie De Harder en de sterkspelende John Ma- nuputty kreeg eenzelfde invitatie na een door Bröring doorgekopte corner van John van~Dijk. Voor het overige weigerde IJsselmeervo gels in die fase te fungeren als aangever van het Noordwijkse voetbalamuse ment. Integendeelsoms moest de ama teurkampioen terdege op de tellen pas sen voor het franjeloze Spakenburgse aanvalswerk. Centrumspits Rudolf Koelewijn schoot met een kopbal maar luttele decimeters aan zijn doel voorbij en 'klever' Jan Zwaan onderscheidde zich in aanvallende zin door Dick Dortmundt tot een fraaie redding te nopen. Diezelfde Zwaan had na 22 mi nuten succes, maar die goal werd weg- gefloten door 'wedstrijdbewaker' Van Nxmwegen. die Koelewijn in buiten spelpositie had ontwaard. Die tegenvaller luidde min of meer het verval van de 'Vogels' in. De Spaken burgers kregen steeds meer moeite het vrijblijvende loopwerk van de Noord- wijkers te volgen, kortom de dekking verslapte. Kort voor rust profiteerde op links Bogers van de plotselinge losban digheid van Zwaan, de bij vlagen weergaloze Timo Gerlof werd in stel ling gebracht en de thuisclub had de eerste tik te pakken: 0-1 Toen diezelfde Gerlof zich met een sublieme hakbewe- ging als voorbereider meldde van de 0-2 van Ruud Broring.was IJsselmeer vogels helemaal 'kapot gevoetbald'. Een gem iste vrije kans van voorstopper Wim Muys gaf een indicatie van de verloedering van het eens zo roemruch te Spakenburgse voetbalbolwerkdat m de slotfase definitief werd ingedeukt door een poeier van Hans Weslgeest. Evert Mur mag in de komende dagen zijn spraakwaterval nog veelvuldig la ten wegstromen om nog en ige orde in de chaos bij IJsselmeervogels te scheppen. Misschien begrijpen zijn spelers hem wél.. GERARD VAN PUTTEN RBB schudt koploper wakker VLAARDINGEN - Ook drie ach tereen volgende Zwaluwen-ze ges (doelcijfers: 6-1) maken nog geen zomer. Zwaluwen Vlaar- dingen werd zaterdag door Rijnsburgse Boys dan ook op hardhandige wijze wakker ge maakt. De ploeg van Wijnands drukte dat weliswaar niet in cij fers uit (het werd slechts 0-2), maar de manier waarop dat ge beurde, moet een negentig minu ten durende 'nachtmerrie' zijn geweest voor Zwaluwen. Op alle fronten werd de koploper tot voor zaterdag geklopt. De Vlaardingers slaagden er zelfs niet in de deur, die Rijnsburgse Boys op een kier had gezet door ongecontroleerd het duel te beëindigen, te openen. De afwer king van de wedstrijd en de 'ma gere' score zijn tevens de enige smetjes op het spel van de Rijns burgers. De Wijnands-brigade zal zich onge twijfeld hebben verbaasd over de manier waarop de thuisclub al binnen een kwartier schaakmat werd gezet. Vorig jaar werd im mers tweemaal verlies geleden. Vooral bij de 0-3 thuisnederlaag had Rijnsburgse Boys toen wei nig in de melk te brokken. Aan vallers als Van de Bergh (nu bij Excelsior) en Theo Juistenga kwamen uitstekend voor de dag in het countervoetbal dat de toenmalige trainer Theo de Waard hen voorschreef. De klei ne, maar beweeglijke en snelle Juistenga mikte ditmaal alleen een bal op de lat, terwijl hij in een rechtstreeks duel met doelman Sloos het leder in de handen van de ex-UVS-sluitpost schoot. De laatste linie van de bollen streekbewoners maakte trou wens een solide indruk, hoewel Nico Zwaan op het appèl ontbrak (vocht in zijn knie). Laatste man Toet was daar voor een groot deel verantwoordelijk voor. Hij speelde sober en zorgde daarmee voor de noodzakelijke rust in de defensie. Al na twee minuten gaf Piet Haas noot het sein voor de ontmaske ring van Zwaluwen. Henk van der Zwan draaide zich langs eni ge tegenstanders, tikte op tijd door naar Ruud van der Voort, die op zijn beurt Haasnoot liet scoren, 0-1. Amper tien minuten later liet Frans Loos de Zwaluwen-aanhang zich afvragen: „Wat is er loos met onze club?" door de 0-2 in te leiden. De misplaatst hautain spelende libe ro schoot de bal in eerste instan tie tegen Peter Hogewoning aan, waarna de linkerspits Loos in de gelegenheid stelde zich te her stellen. Maar wederom ging de Vlaardinger in de fout door te zacht terug te schieten naar zijn doelman. De attent reagerende Henk van der Zwan onderschep te de terugspeelbal en met een prachtige lob begroette hij zijn vijfde seizoentreffer. Daarna volgde een aan één schake ling van spectaculaire spelmo menten voor de doelen: De 'be jaarde' aanvoerder Leen Pijpers kopte tegen de lat, Zwalu wen-keeper Ab Nijgh maakte met een tweetal reflexen een ver rassend schot van Arie van Dijk en een kopbal van Van der Zwan onschadelijk, terwijl Sloos een goed schot van Pijpers tot corner verwerkte. In het aantrekkelijke eerste bedrijf viel alleen arbiter Venema even in negatief opzicht op. Een grove overtreding van Pijpers ten op zichte van Van Dijk bestrafte hij niet, terwijl Juistinga werd be straft met een boeking na opmer kingen op de leiding. Na de doelwisselmg had het Zwa luwen Vlaardingen-middentrio De Pee, Pijpers en Bezemer bij wijze van spreken net zo goed in de kleedkamer kunnen ach terblijven. De middenvelders werden vooral op loopvermogen verslagen en legden hun tegen standers Van Dijk, Van der Voort en Merbis geen strobreed in de weg. In de strijd voor meer tref fers nam het palencomplex van Peter Hogewoning echter 'zorg wekkender' vormen aan. De voormalige speler van Oegst- geest schoot vorige week zater dag tegen IJsselmeervogels twee keer tegen de paal en bij Zwalu wen toonde hij aan dat dat niet op toeval berustte. Halverwege de tweede helft legde Henk van der Zwan de zwakte bij. de formatie van trainer Corve- leyn bloot door van de eigen helft naar het strafschopgebied van de tegenstander te 'wandelen'. Daar aangekomen liet hij Hogewoning voor de eerste keer tegen de paal schieten. Tien minuten voor tijd 'flapte' Haasnoot de bal voor de vrijstaande Hogewoning. De uit stekende kans werd door Hoge woning echter opnieuw tot paal- schot bekroond. HERMAN POOS Barendrecht wint simpel Cees van Rooyen slingert zich langs twee verdedigers van GVVV. LEIDERDORP - Afgaande op de 1-2 uitslag van RCL-Baren- drecht zou kunnen worden ge concludeerd, dat sportpark 'De Bloemerd' zaterdagmiddag het toneel was van een spannende wedstrijd. Het tegendeel was waar, want zelden zullen de mannen van trainer Jan Rab de winstpunten in een uitbeurt zo gemakkelijk hebben geïncasseerd als juist in deze matige ontmoe- Beide ploegen begonnen dit duel in een soort 4-4-2 formatie, waarbij enkele verschillen duidelijk zichtbaar waren. De bezoekers, KATWIJK - Arie Lagendijk had z'n lesje goed geleerd. Zorgvul dig had hij de competitiebewe gingen van nieuwkomer GWV nageplozen om maar niet voor verrassingen komen te staan. Het moet voor de oefenmeester een pijnlijke ervaring zijn ge weest dat z'n leerlingen de waarschuwing (niet onder schatten) niet ter ore hadden ge nomen. De danig versterkte Veenendaalse promovendus (Jan Diteweg kwam van buur DOVO terwijl ook de ex-profs Jan Groenendijk en Ben Thomas de rijen ver sterkten) mocht vooral in de eerste helft frank en vrij opere ren. Op het moment dat heel Katwijk eigenlijk op de ondergang van "hun" Quick Boys wachtte, rol de er een geheel onverwachte uitslag uit de bus. Een fout van de Veenendaalse doelman Jaap Dillen was voor pinchhitter Martin van der Plas voldoende om de kustéquipe de volle winst te laten incasseren: 1-0. Met die zege kreeg Quick Boys dui delijk teveel van het goede. Hoe wel de leus "alleen de knikkers tellen" uiteraard na afloop over alle Katwijkse tongen viel, moet de blauwwitte brigade zich ter dege beseffen dat het geluk zich niet elke wedstrijd op een derge lijke manier zal aandienen. Wil de "klas" van Lagendijk dit seizoen in de bovenste regionen blijven meedraaien, dan zal de wind toch uit een andere hoek moeten waaien. Het, ondanks de versterking van een stel goede voetballers, heus niet zo sterkte GWV stelde de Nieuw-Zuid elf meteen voor een rits problemen, die de Veenen- dalers zelf (kansen missen dus) overigens oplosten. Met name de vijandelijke middenveld - met een voortreffelijke Jan Diteweg - toonde onomstotelijk aan dat de samenstelling van het middenrif van de thuisploeg geen lang leven beschoren zal zijn. Fred Eijsberg, Cees van Rooyen en Huugje Aandewiel zijn weliswaar in aan vallend opzicht bruikbare pion nen; defensief laat het drietal te veel over zich heen lopen. Zoals zaterdag het geval was. De ach terhoede, waarin Arie Haasnoot ontbrak (gepasseerd) kreeg, doordat het trio in de "schakelli- nie" hellicht permanent op groen had staan, een veelheid van Vee nendaalse aanvallen te verwer ken. Ondanks de vele intercep ties van het centrale duo Rienks Kuyt doken toch wat GVW'ers (Diteweg, Ab v.d. Bovenkamp) vrij op voor goalie Theo Guyt, die met een serie reactiereddingen zijn ploeg door een helse periode sleepte. Haasnoot Na rust verliep de organisatie bij Quick Boys minder stroef. La gendijk haalde z'n oude paard, Haasnoot, weer van stal en zette 'm in de mandekking tegen een overigens onopvallende Jan Groenendijk (ex-FC Utrecht, Go Ahead Eagles). Fred Eijsberg moest voor hem plaatsmaken; Hans van Duyn schoof van de linker-defensievleugel op naar het middenveld. Door de mutaties sloeg de Katwijk- se weegschaal niet meer zo fre quent naar de negatieve zijde uit. De drie voorwaartsen werden wat vaker aan het werk gezet en Mart van der Plas, de grillige puntspeler, kreeg zowaar wat mogelijkheden. Overtuigend was het echter niet wat Quick Boys de 1000 belangstellenden voorscho telde. De aanvalszetten waren veelal te voorspelbaar. Er moest dan ook een persoonlijke fout van poortwachter Jaap Dil len aan te pas komen voordat Mart van der Plas zijn gebruike lijke goaltje kon meepikken. Een ongevaarlijke voorzet van Huug Aandewiel in de 76ste minuut liet de Veenendaalse ballenvanger als een hete kroket door de han den glippen en Van der Plas weet met zulke presentjes vrijwel al tijd raad: 1-0. Als antwoord trok GWV rigoreus een blik stormachtige aanvallen open. Dat leidde in de 83ste mi nuut tot dé kans op de gelijkma ker van aanvoerder Martin Ter- schegger. Met een katachtige reactie hield Theo Guyt de "knikkers" echter in Katwijk ROB ONDERWATER LISSE - Nadat Lisser Boys vorige week tegen Zwart Wit '28 een streep leek te hebben gezet onder de nederlaagserie, verviel de ploeg tegen Be Fair weer in de oude fout. De Waddinxveners wonnen in Lisse zonder moeite met 0-2. Trainer Landzaat stuurde zater dagmiddag zijn elftal met twee spitsen, Suttorp en Monteny, het veld in. Nu Rob van Zijp zich vol gens het wedstrijdprogramma "wegens andere verplichtingen" absent had gemeld, moesten de vier middenvelders om beurten in het centrum van de aanval op duiken. Die opzet mislukte, zodat de Lissenaars wederom niet erg gevaarlijk konden worden. Be Fair daarentegen speelde een erg sterke wedstrijd en had in oud NAC-speler Wim Bron een onbe twiste uitblinker. Deze ervaren spelmaker zorgde voor rust in de verdediging en voorzag zijn aan val van schitterende passses. Hij stak zijn Lisser-collega Kees Karstens, die slordig speelde, in alle spelonderdelen duidelijk de loef af. Be Fair dicteerde in de hele eerste helft het spel en en het was dan ook geen wonder, dat Wout Ros kam na een half uur de 0-1 vond. Na de rust konden de Boys wat te rugdoen. Met name Suttorp brak een paar keer door, maar wist de juiste richting niet te vinden. Nadat dit Lisser offensiefje was uitgewoed, trok Be Fair ander maal het initiatief naar zich toe. Goed, de ploeg uit Lisse had eenmaal pech, toen een kopbal van Ben Barten via de onderkant van de lat het veld weer instuiter- de, maar voor het overige con troleerde Be Fair de wedstrijd. Naarmate het einde van de wed strijd naderde, bleef Be Fair meer achterin hangen en gokte het op de counter. Vlak voor tijd hadden ze daar succes mee, want na een fraaie dieptepass van Wim Bron kon Aad Bos langs de uitlopende keeper Groeneweg 0-2 scoren. Ben Barten: pech. MAASSLUIS - Het spel van Kat wijk zit in de lift. Het duel bij Ex celsior werd zaterdag met een 1-1 gelijkspel afgesloten, waarbij de beste kansen bij de bezoekers la gen. De eerste 45 minuten waren voor het publiek verreweg het aantrekkelijkst. Katwijk ont plooide de meeste initiatieven, maar ook de thuisclub schuwde de aanval niet. De beste doelkan sen waren daarbij wel voor de ploeg van trainer Huegenin. Om dat Katwijk moeite had met het verzilveren van de talrijke moge lijkheden kon Excelsior de scha de beperkt houden. Al snel kre gen Arnold Boers (op aangeven van Adrie Nijgh) en de opgerukte libero Wim Guyt 1 (na een com binatie met Boers) de kans op 1-0, maar zij faalden voor een open doel. In de 25e minuut was het wel raak. Linksbuiten Amerik van Duivenbode speelde zijn di- rekte bewaker uit, waarna Boers de zuiver voorgegeven bal koelbloedig in het doel depo neerde: 0-1. Eén minuut later stond het weer gelijk, daar een Excelsior aanvaller een vrije trap op de rand van het strafschopge bied vlekkeloos benutte. De gro te kans voor Katwijk kwam vijf minuten voor de rust toen Piet Varkevisser alleen voor de doel man verscheen. Hij verzuimde echter te scoren'. In de tweede helft wenste Excelsior de 1-1 stand te consolideren, en trok zich daarom massaal voor het ei gen doel terug. Voor Katwijk was er toen geen doorkomen meer aan. die dit systeem overigens al sinds jaar en dag hanteren, speelden met twee switchende spitsen, van wie ex-Zwart Wit '28-speler Paul van der Mijn zich herhaaldelijk onderscheidde door zijn directe tegenstander Lijs van Egmond op snelheid te kloppen. Bij de thuisclub waren de twee spitsen veel te plaatsgebonden, waar door het voor de Barendrechtse defensie erg simpel verdedigen was. Een tweede, opvallend, verschil be trof het aanvallen. Daar waar Barendrecht gegroepeerd voet ballend de voorste linies trachtte te bereiken, verzond de Leider- dorpse Racing bij voortduring lange, hoge ballen in de richting van de beide spitsen. Erik Doese laar en Pierre van Gemerden stonden echter steeds tegenover vier verdedigers, waren wel ijve rig, maar misten eenvoudig het overzicht en het technisch vermo gen om de bal vast te houden. De bezoekende vereniging durfde het niet aan een verdediger te la ten opschuiven naar het midden veld. Het ontstellende gebrek aan loopvaardigheidwaarmee vrije verdediger Gerard van der Kor- put kampte, lag hieraan mede ten grondslag. De thuisclub daaren tegen liet wel een verdediger in de persoon van Koos Haneveld op schuiven. Hij voelde zich echter als middenvelder een vis op het droge, terwijl hij toch al jaren één van de steunpilaren van de Lei derdorpers is. Als vrije verdedi ger dan wel te verstaan.. Kort achter elkaar werd RCL ge waarschuwd voor het gebrek aan organisatie. Eerst verscheen Piet Klepke alleen voor de weer be trouwbaar optredende Bram Brandt (hij schoot hoog over) en tien minuten later was Van der Mijn Lijs van Egmond weer te vlug af. Maar hij deponeerde de bal tegen de binnenkant van de paal. Toch incasseerde Barendrecht de welverdiende beloning voor het iets betere spel. zij het met mede werking van het duo Daaf BrandtIKamminga. Die spelers zetten een te korte combinatie op in het hart van de defensie, Bas Hokke greep resoluut inbediende Paul van der Mijn op maat en die had op zijn beurt geen moeite de 0-1 op het scorebord te brengen. In de tweede helft verscheen RCL met spelmaker Dick van der Bijl wat dieper in de punt van de aanval, hetgeen iets meer pressie teweeg bracht. Het'leverde voor alsnog niet meer op dan enkele schiet pogingen uit de tweede lijn van Hans Braat. Barendrecht liet de bal rustig rondgaan en loerde op de beslissende goal. Na een snelle counter van Van der Mijn liep Lijs van Egmond tegen een officiële waarschuwing aan. RCL werd vemolgens zelf ook on deruil gehaald, met de tweede treffer. De manier, waarop die tot stand kwam, leek verdacht veel op het eerste doelpunt. Inde twin tigste minuut verloor AbBraat de bal onbenullig aan Bas Hokke, die prompt de op snelheid liggen de Van der Mijn bediende De rechterspits maakte zich volledig waardoor Bram Brandt kansloos te laten: 0-2. De strijd was gestredenBaren drecht beperkte zich tot het uit spelen van de wedstrijd en de thuisclub viel obligaat aan. Tien seconden voor het eindsignaal van scheidsrechter Roegiest ging Koos Haneveld in het strafschop gebied onderuit, waarna Pierre van Gemerden de toegekende pe nalty verzilverde. JAN VAN DUYN SASSENHEIM -Ter Leede heeft in het duel tegen NDSM een opmerkelijke metamor fose ondergaan. Zo goed als de Sassen- heimse tweedeklasser in de eerste vijftig minuten acteerde, zo zwak speelde het team de wedstrijd uit. Trainer Henk Spaan kon zich dan ook te recht opwinden. Vrijwel de gehele tweede spelperiode schreeuwde hij zich de keel schor om zijn mannen tot meer actie te bewegen. Het mocht niet baten. Ter Leede deed vrijwel geen stap meer en alleen om dat de Amsterdamse tegenstander ge woon te zwak bleek om te profiteren van die negatieve gedaanteverwisseling kwam de 2-0 winst niet meer in gevaar. De eerste 50 minuten waren een lust voor het oog. dat moet gezegd. Ter Leede nam vrijwel direct het heft in handen en liet de tegenstander nauwelijks ruimte. Het Am sterdamse defensiegebied werd over spoeld met Sassenheimers die stonden te trappelen van ongeduld om het vijande lijke doel onder vuur te nemen. Reeds in de 15e minuut werd de score open gebroken. Een gave voorzet van midden velder Hans Bisschops bracht Pieter van der Plas in stelling die met een harde kop stoot de uitblinkende N.D.S.M.-doelman Ferry de Leeuw tot de overgave dwong: 1-0. Zonder gas terug te nemen bleef Ter Leede de aanval opzoeken. Goalie De Leeuw fungeerde echter als sta-in-de-weg door tot driemaal toe met werkelijk fabuleuze reddingen evenzovele kansen van Jan van Harskamp, Pieter van der Plas en Peter Bergman tc verijdelen. Vijf minuten na rust kon ook hij echter niet voorkomen dat Ter Leede de voorsprong vergrootte. Pieter van der Plas liet zijn tweede treffer aantekenen na voorberei dend werk van Hans Bisschops en Jan van Harskamp; 2-0. Orr. onduidelijke redenen bleek de ploeg vervolgens niet meer vooruit te branden. Deze overwinning bracht echter wel een positieverbetering op de ranglijst met zich mee, nu concurrent V.V.O.Gtegen Z.O. B. niet verder kwam dan een 1-1 gelijkspel.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17