Arnesen rekent af met fabeltje Feyenoord-NA C: l schijn bedriegt... "NEESKENS SLAAF VAN DE ALCOHOL" Rentree Kist-probleem voor AZ Scorebord Ajacied zowel zaterdag bij Denemarken) als zondag uitblinker Wim Kieft van veld gedragen... Topscorers MAANDAG 29 SEPTEMBER 1 EREDIVISIE pEC/Zwolle-AZ'67 0-3; Feyenoord- NAC 4-0; MVV-Excelsior 2-0; FC Twente-PSV 0-1; FC Utrecht-Roda JC S—l; NEC-FC Den Haag 2-4; Go Ahead Eagles-Sparta 1-2; Willem II-Wage- pingen 1-2; Ajax-FC Groningen 5-1. SPORT AZ'67 7 7 0 0 14 26- 6 Ajax 7 5 1 1 11 25-14 Feyenoord 7 5 1 1 11 16- 5 MW 7 4 2 1 10 12- 8 Twente 7 5 2 1 10 13-10 Roda JC 7 3 1 3 7 16-13 Utrecht 7 3 1 3 7 13-11 Willem II 7 3 1 3 7 11-10 'psv 7 2 3 2 7 8- 9 PEC/Zw 7 1 5 1 7 6- 8 Wagen. 7 2 2 3 6 10-10 iGroning. 7 2 1 3 6 14-15 NEC 7 1 3 3 5 9-13 Den Haag 7 2 1 4 5 12-18 Excels. 7 1 2 4 4 11-17 Sparta 7 2 0 5 4 9-21 G.A. Eagles 7 1 1 5 3 8-19 NAC 7 0 2 5 2 5-17 SPORT SPORT EERSTE DIVISIE Helmond Sport-DS'79 3-1; Eindhoven- SC Cambuur 1-2; FC VW-De Graaf schap 1-1; SW-Haarlem 0-3; Veen- dam-FC Amsterdam 2-1; Telstar-FC Vlaardingen 0-2; Vitesse-SC Amers foort 1-0; Heerenveen-Heracles 0-0. Vitesse Haarlem i Heerenveen Volendam DS'79 Graafsch. Fortuna S Heracles Veendam Vl'dingen Den Bosch Helm. Sp. Telstar Amsterdam Cambuur Eindhoven Amersf. VW I sw 7 5 2 0 12 16- 7 7 5 1 1 11 16- 4 7 2 5 0 9 12- 6 6 3 2 1 8 11-6 7 3 2 2 8 12- 9 7 3 2 2 8 11-10 6 3 1 2 7 12- 9 7 3 1 3 7 5-7 7 2 2 3 6 14-10 OMR Wim van Til (8) en Stanly Brard bejubelen de eerste Feyenoord-goal. Doelman Van Eenennaan bedremmeld bij. NEW YORK (SID/ANP) - Johan Neeskens is terecht. Vrij dag meldde de 29-jarige middenveldspeler van Cosmos zich weer bij zijn vereniging. Na gesprekken met de clubleiding werd Neeskens weer in genade aangenomen. Sinds enige weken was de oud-Ajacied onvindbaar. Daarom miste hij ook de finale om het Amerikaanse voet balkampioenschap tussen Cosmos en Fort Lauderdale Strikers, een wedstrijd die in een 3-0 zege voor Cosmos eindigde. Tijdens deze wedstrijd die door ruim vijftigdui zend toeschouwers werd bijgewoond zei Rinus Michels: "Het verbaast me niets dat Neeskens zo maar verdwijnt. Hij is het slachtoffer geworden van de alcohol". ut er r.eer ROTTERDAM - Het klinkt natuurlijk paradoxaal na zo'n normale en riante overwinning van 4-0 op NAC maar de vraag is wel hoelang dit Feyenoord de schijn nog kan ophouden een topclub in plaats van een tobclub te zijn. De cijfers verdoezelen de geringe kracht van de ploeg momenteel weliswaar aardig; feit is dat het prestatieniveau van de Rotterdam mers zienderogen achteruit blijft gaan ten opzichte van de vorige seizoenen. Op de achtergrond speelt dan ook Zakelijk gezien is de enige mee- valler dat geregeld de tweede helft wordt gebru ikt om wat meer vermaak door het duel te mengen (het „legioen" dunt dan tenmin ste niet al te snel uit); sportief ge zien is het alleen maar typerend dat er tussentijdse zedepreken van Jezek voor nodig zijn om de voetballers op hun klantenbin- dende taak te wijzen. Tegenwoordig maken de vroeger zo enthousiaste continue-arbei- ders er een gewoonte van hooguit één helft te voetballen om. als het inmiddels nog niet te laat is. daarin toe te slaan. Zelfs dan ech ter kunnen de opgebrande pu pillen van Vaclav Jezek meestal niet imponeren en ligt het meer aan de angst en de zwakte van de tegenstander, dat alsnog op een ledelijk resultaat kan worden aangestuurd. De Tsjech moet tijdens de regle mentaire wedstrijd-onderbre kingen heel wat afpraten met zijn selectie en voorlopig zal hij nog wel niet uitgesproken zijn ook. Daarvoor ziet de toekomst er te somber uit, nu de problemen op blessure- en „kaarf'-gebied zich uitgebreid aandienen. Jan Peters is nog maar net met zijn enkel uit het gips, of Petur Petursson ver dwijnt voor een week of acht uit de selectie. De IJslander moet zich morgen laten opereren aan zijn knie als gevolg van een ver waarloosde peesschede-ontste king. Met hem raakt Jezek zijn enige „echte" centrumspits kwijt en daarmee houdt het niet op, want ook Troost wordt een poosje buiten spel gezet. Terwijl de schorsing van voorstopper Balkestein nog loopt, hangt Troost uitsluiting onherroepelijk boven het hoofd, nu hij zaterdag avond zijn derde gele prent aan schouwde. AMSTERDAM (GPD) - Van het viertal Denen in dienst bij Ajax, dat het afgelopen week einde tweemaal in actie moest komen, heeft vooral Frank Arnesen afgerekend met het fabeltje, dat topvoetballers in korte tijd niet twee wedstrijden op hoog niveau kunnen spelen. Zaterdag om vijf uur kwamen John Steen Ziegler, Henning Jensen, Sören Lerby en Frank Arnesen met het Deense nationale elftal in een kwalificatiewedstrijd voor het wereldkampioenschap in Lubljana uit tegen Joegoslavië. Na de nodige vertraging keerde het Deense gezelschap 's nachts om één uur terug in Kopenhagen waarna Arnesen en consorten 's morgens doorvlogen naar Am sterdam. Twee-en-een-half uur later wachtte hen daar het duel Ajax-FC Groningen dat vooral voor Arnesen een succesnummer werd. Nadat hij daags tevoren al na zes minuten het enige Deense doel punt voor zijn rekening had ge nomen in Lubljana (Joegoslavië won daarna alsnog met 2-1), was hij gistermiddag .betrokken bij AMSTERDAM (GPD) - De Aja cied Wim Kieft, die tegen FC Gronigen driemaal scoorde, moest na afloop van het duel door medespelers van het veld worden gedragen. De Amsterdammer had een wond onder de knie opgelo pen die meteen werd gehecht. Het is derhalve onzeker of Kieft woensdagavond van de partij zal zijn in de return te gen Dynamo Tirana in het Europa Cup-toernooi. Dat zelfde geldt voor Van Geel (knieblessure) en Ziegler die een beenblessure heeft op gelopen. Ajax begint tegen Dynamo met een voorsprong van 2-0. De Albanezen heb ben laten weten dat zij pas dinsdag in Amsterdam zullen arriveren. 1. Welzl (AZ'67)12 2. Kieft (Ajax)6 3. Eriksen (Roda JC), Petursson (Feye noord), Hazelhekke (Wageningen), Nan- ninga (Roda JC) Loggie (Sparta) 5 8. Rohde (FC Twente). Nygaard (AZ'67), Molenaar (Ajax), Nijjsen (Excelsior), Schapendonk (MW), Houtman (FC Groningen), McDonald (Wageningen), Raeven (Willem II), Van Geel (Ajax), Pe ters (AZ'67) 4 alle treiters van Ajax. De Am sterdammers die het duel tegen Groningen vanwege de nationale verplichtingen van de Denen lie ver hadden verzet, wonnen der halve opvallend gemakkelijk met 5-1. Arnesen: „Het is allemaal boven verwachting gegaan. Natuurlijk zie je er tegen op als je tweemaal vrij snel achter elkaar moet spe len maar zaterdag voelde ik me fit en nu ook. Waarschijnlijk komt dat, omdat we tegen Joegoslavië goed hebben gespeeld. Joegosla vië heeft op een erg gelukkige manier gewonnen. We hadden vrijwel de gehele wedstrijd het beste van het spel. Op een gege ven moment werden die Joego- slaven door hun eigen toeschou wers zelfs uitgefloten. Na zo'n wedstrijd voel je je beter, dan 'wanneer je slecht hebt lopen voetballen". Hoewel Arnesen er aan toevoegde dat hij tegen Groningen anders dan anders speelde („ik verdeel de mijn krachten wat beter en ging niet zover terug"), was de aanvoerder wel degelijk overal present waar actie werd gevoerd. Die dadendrang leidde ertoe dat Ajax al na 20 minuten op een voorsprong van 2-0 kon bogen. In de 8e minuut stond Arnesen aan de basis van het openingsdoel punt en dertien minuten later buitte hij balverlies van Jan van Dijk uit. In beide gevallen rondde Wim Kieft het werk koppend af. Omdat Kieft na rust nogmaals scoorde, betekende dat een ver dubbeling van de produktie waartoe hij tot gisteren was ge komen. In de eerste twee compe titiewedstrijden scoorde Kieft driemaal. Daarna viel hij „droog" en dreigde hij te worden afge schreven. Dat de 19-jarige Am sterdammer zich nu weer na drukkelijk wist aan te dienen, had hij niet alleen te danken aan de service van Arnesen en aan zijn eigen gevatheid, maar ook aan het feit dat zijn directe tegen stander Waalderbos opvallend weinig aandacht aan hem be steedde. Kieft kon zich daardoor naar har telust uitleven, zoals vrijwel al zijn teamgenoten Ziegler die als libero steeds meer initiatieven gaat ontplooien, Jensen die na gesprekken met trainer Been hakker meer felheid in zijn acties doet, Boeve die erg zelfverzekerd speelde en zelfs Zwam bom die spits Houtman redelijk 'onder controle wist te houden. Gronin gen wist daar weinig tegenover te stellen. Het had even uitzicht op een positief resultaat, toen Van Loon de bal na voorbereidend werk van Houtman langs Schrij vers werkte. Groningen werd voor rust echter weer op zijn plaats teruggezet door Van Geel na een vrije trap van Arnesen: 3-1. Afgezien van een buitenspeldoel- punt van Houtman, kwam Gro ningen er in de tweede helft ook niet meer aan te pas. De ploeg speelde in dat tweede bedrijf vrij lusteloos en leek zich al vroeg in de wedstrijd als verliezer te be schouwen. Ajax, nog zonder Hamberg, Ling, Ophof en Schoe naker, kon daardoor tamelijk on gehinderd afstevenen op de hoogste score van het seizoen. In de 12e minuut gebeurde dat door Kieft en zeven minuten voor tijd door de voor Ziegler ingevallen Weggelaar. Eerst had Arnesen met een in hoog tempo uitge voerde solo vrijwel de gehele de fensie van Groningen dol ge draaid en daarna had hij het tweede doelpunt van Ajax inge leid met een vrije trap. Terugblikkend op het eenzijdige duel stelde trainer Theo Verlan gen niet voor niets vast dat Arne sen met kop en schouders boven de rest uitstak: „Een geweldige speler. Onvoorstelbaar. Wat een instelling heeft die man". Arnesen deed overigens zelf af breuk aan zijn optreden door hal verwege de eerste helft Boer te gen de kuiten te trappen. Een ac tie die gehonoreerd had kunnen worden met de rode kaart maar door scheidsrechter Bakker werd afgedaan met „geel". De anders toch zo sportieve Arnesen deed het voorval later af als een „on gelukje". „Ik draaide me om en dacht dat de bal achter me lag. Ik A .YV' .....a.-. V V-.'.v" V-.YA - Wim Kieft scoort hoog in de lucht, 1-0 op aangeven van Arnesen. Groningen-doelman Ploeger is kansloos. haalde uit maar gelukkig heb ik de speler niet geraakt". Waarom Boer dan onderuit ging kon Arnesen niet duidelijk ma ken. „Echt, ik schrok er zelf ook van. Maar van opzet was geen sprake. Of ik doping heb gebruikt en daardoor niet wist wat ik deed? Nee, dat spul zal ik nooit aanraken. Ik wil straks als ik veertig ben ook nog verder le ven". nog het geval Nielsen. Hij be dankte in het afgelopen week einde voor een plaats in de selec tie van het Deense elftal dat bij Joegoslavië een kwalificatieduel voor het WK moest afwerken. Op eigen initiatief, maar de Deense voetbalbond nam met grote arg waan kennis van de afschrijving en acht het niet uitgesloten dat Feyenoord druk heeft uitgeoe fend op de libero. En dat mag niet volgens een onlangs in de EG- landen bekrachtigde regeling, die de clubs verplicht hun bui tenlandse internationals af te staan bij EK- en WK-kwalifica- tieduels. Blijft de Deense voet balbond twijfelen in het geval Nielsen, dan kan de UEFA wor den verzocht hem een speelver bod op te leggen. Daarvan is in De Kuip tot op heden niets vernomen en Feyenoord kan alleen maar hopen dat zo'n bericht wegblijft, anders zal Je zek nog meer moeten gaan rom melen met zijn opstelling (zater dagavond was Stafleu laatste man, Nielsen voorstopper en Troost centrumspits) en zal hij waarschijnlijk nog meer moeten gaan praten. Dat doet hij nu af wisselend woedend, zoals in de duels tegen Roda JC en lives Tampere, en opbeurend. Zaterdagavond tegen NAC koos hij voor de vriendelijke „pep-talk", waarschijnlijk omdat hij ook zelf de pure wanhoop nabij was. Zijn team was weer eens uitvoerig door de wekker heen geslapen en had niets, maar dan ook werke lijk niets gepresteerd in het eerste bedrijf. Eerlijkheidshalve moet daarbij wel worden vermeld dat Feyenoord mede afgeremd werd door de pietluttig leidende arbiter Geurds. Minimaal één keer leek er niets aan de hand op de mo menten dat NAC-doelman Van Eenennaam de bal had losgelaten (Troost scoorde, wat Budding in een identieke situatie eerder al had gedaan), maar Geurds had beide malen een Rotterdamse overtreding tegen de matige Bre dase sluitpost geconstateerd. Daarmee was Feyenoords kruit volledig opgedroogd en omdat ook het superbenauwde NAC geen gram attractiviteit aan het gebeuren kon bijdragen, voerde het „zonde van de zaterdag avond" in de pauze de boventoon in De Kuip. Pas nadat Jezek („We hadden te veel haast en speelden veel te veel door het centrum") orde op zaken had gesteld, kwam Feyenoord wat meer los. Geholpen door een snelle goal van Van Til, waarbij in de voorbereiding overigens nau welijks opzet in het spel leek, wurmden de Rotterdammers zich in elf minuten naar 3-0. Via Troost, alweer na een toevallig heid, en Notten, vrijgekomen omdat Budding een voorzet van Vermeulen niet durfde in te kop pen. Jan van Deinsen vond tegen het einde nog 4-0, na een afge ketst schot... Alleen door een repeterende sa menloop van omstandigheden viel de zege zo hoog uit. Dat de schijn ook in dit geval bedroog, was keihard gebleken uit het spel. De beweging en het positie kiezen bleven als basisbegrippen zeer slecht verzorgd bij Feye noord, waarin Bouwens en De Leeuw nog Van Til en Wijnste kers kwamen vervangen. Het ty peerde de zwakte en de angst van NAC, dat hef pas bij 2-0 (met Smits voor Van Gils en Clerx voor Sprangers) enige flair wilde tonen. Hoewel het tot een paar kansjes leidde voor Quaars, Lok- hoff en de onopvallende Vreysen. was het toen al veel te laat. „Met een beetje meer lef kom je bij dit Feyenoord veel verder", wist trainer Jo Jansen, „maar ja, als ze mogen „gaan" en ze doen het niet, houdt alles op". PAUL DE TOMBE Wekelijks terugkerend beeld op de voetbalvelden: Lurl Welzl. die een treffer begroet ZWOLLE (GPD) - De machine van AZ'67 loopt nog steeds gesmeerd. Nu denderde zij in Zwolle over PEC heen, dat haar ongeslagen record aan flarden zag geschoten (0-3). De bolide vereist wel wat aandacht, maar geen nieuwe on derdelen. En dat lijkt nu het grote probleem te gaan worden voor trainer Georg Kessler. Immers, tijdens de wedstrijd tegen PEC Zwolle fungeerde de weer geheel herstelde Kees Kist als wissel speler. Een functie die hem waar schijnlijk niet zal blijven aan staan. En daar beginnen de problemen, want Kist lijkt op dit moment, nu de AZ-formatie met gemak haar tegenstanders opzij schuift, moeilijk in te passen. Pier Tol leek het slachtoffer te gaan worden bij de terugkeer van Kees Kist, maar de Volendammer be gint met de week beter te voet ballen. „Het ligt mij goed dit sys teem. Met twee spitsen voetbal len betekent meer vrijheid en je ziet het aan Kurt Welzl. Die komt ook beter tot zijn recht. En als Kees Kist ingepast moet worden, is dat het probleem van de trainer en niet van de spelers. Ik voetbal op dit moment goed, dus ik ver wacht niet dat ik ernaast kom te staan zegt Tol, die in de wed strijd tegen PEC Zwolle een groot aandeel had in de eerste twee AZ-doelpunten en de derde zelf op zijn naam bracht. De concurrentiestrijd bij AZ is nu echter wel in volle hevigheid ontbrand. „Ik weet niet of dat wel zo goed is. Je doet altijd je best en nu een vaste plaats in gevaar kan komen, lijkt dat eerder een nega tieve dan een positieve stimulans te gaan geven. Het gevaar bestaat dat er angstiger gevoetbald gaat worden", voegt Pier Tol er nog aan toe. AZ-trainer Kessler lijkt het probleem niet uit de weg te gaan. AZ speelt morgenavond de onbelangrijke Europa-Cupreturn tegen Red Boys in het Luxem burgse Differdange. In die wed strijd zal, zo liet Kessler door schemeren. Kees Kist zijn rentree maken. Over de gewonnen wedstrijd tegen PEC Zwolle kon Kessler kort zijn. „Het was een gemakkelijke zege. Dat had ik niet verwacht. In deze wedstrijd bleek ook weer dat de jongens zich best thuis- voelen in het 4-4-2-systeem." De eerste helft in Zwolle was het aanzien nog wel waard voor de 13.000 toeschouwers. AZ was wel oppermachtig, maar PEC Zwolle kon af en toe wat plaagstootjes uitdelen. Het werd echter al gauw duidelijk dat PEC Zwolle zonder haar routiniers doelman Bert van Geffen en Rinus Israel te weinig overtuiging had. De snelle tegen stoten van AZ waren veel doelge richter. Nadat Nygaard in de be ginfase de lat had geraakt boven PEC-doelman Thijs Aarten. normaliter derde doelman bij de Zwollenaren, was het in de tiende minuut reeds raak. Een soepel lopende aanval via Peters, Ho- venkamp en Tol werd door Welzl naar behoren afgerond. PEC Zwolle wilde hierna wel iets terugdoen, maar het ontbrak de Zwollenaren aan aanvalskracht, te meer daar Riemens en Van der Hengst bepaald niet hun sterkste wedstrijd speelden. Nog voor rust werd de wedstryd beslist. Voorstopper Stein voort ver speelde de bal knullig aan Tol. die Welzl in staat stelde 0-2 te scoren De tweede helft was van een matig gehalte. AZ beperkte zich tot het consolideren van de voorsprong en PEC Zwolle kon ook na rust geen vuist maken. Het werd zelfs nog 0-3 toen scheidsrechter Van Ettekoven in de weg liep by een aanval van PEC Zwolle. Er volg de een snelle AZ-counter welke werd afgerond door Tol na aan geven van Peters. Die overigens geel zag, net als zyn tegenstander Koko Hoekstra

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13