Moeilijkheden rond vernieuwing badplaats duren voort ME grijpt in bij blokkade kernreactor Rumoerige dag in Amsterdam CNV neemt afstand van uitspraak YNO-voorzitter 'Onderkoning Ruppert gaat met pensioen Geen reis maar toch betalen? ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1 Binnenland SCHEVENINGEN - De moeilijk heden die zijn gerezen rond de vernieuwing van de badplaats Scheveningen zijn nog steeds niet opgelost- Als de gemeenteraad van Den Haag niet afwijkt van haar standpunt dat de bouw van kantoren in het uitgaanscentrum, vlakbij het Kurhaus, moet worden stopgezet en dat er daarvoor in de plaats huizen moeten worden gebouwd kan de hele affaire nog lang gaan duren. 'We hopen dat we er in gezamenlijk overleg nog uitkomen", zei giste ren de heer Wiechers op een pers conferentie van het 'Consortium Scheveningen', waarin een aantal projectontwikkelaars zijn ver enigd die de vernieuwing van de badplaats in handen hebben. Wiechers is lid van de raad van be stuur van Bredero Vastgoed, welk bedrijf 50 procent van het Consortium vertegenwoordigt. Sinds enkele weken ligt 5 procent van de bouw aan het nieuwe cen trum stil. In de oorspronkelijke plannen zou er in het centrum ook een bioscoop komen. "Na overleg met bioscoopexploitan ten bleek dit echter niet rendabel te zijn, althans voorlopig niet. We hebben overleg gepleegd met het City-concern en toen onze oor spronkelijke voorwaarden te hoog bleken behoorlijk wat water bij de wijn gedaan. Maar het 'gat' voor dat gebouw was te groot, Het Consortium besloot toen, dat de bestaande plannen zouden worden veranderd en dat er op de plaats van wat eerst de bioscoop zou worden kantoren gebouwd zouden worden. Er werd een wij zigingsvoorstel ingediend. Voor uitlopend op het goedkeuren van dit voorstel werd er alvast be gonnen met de bouw van de kan toren. Wiechers: "Zo'n project houdt een heleboel in. Je moet rekening houden met allerlei za ken bij voorbeeld de schoon heidscommissie. Midden augus tus hadden we net een erg goede ploeg metselaars tot onze be schikking en omdat de gevel van de kantoorpanden nogal in het zicht ligt wilden we alvast een begin maken, zodat we de schoonheidscommissie een mooi resultaat konden tonen. Op eigen risico zijn we toen alvast met de bouw begonnen, hoewel we toen nog veertien dagen moesten wachten op de vergunning." Op 29 augustus bleek dat de toe stemming niet werd gegeven en korte tijd later kreeg het Consor tium van Bouw en Woningtoe zicht de opdracht de bouw van de kantoorpanden te staken. Het Consortium is niet van plan het hierbij te laten en wil bij komend overleg ook de Provinciale Sta ten inschakelen. "Als de raad zegt dat er woningen moeten komen, dan is dat strijdig met wat de pro vincie wil. Die wil namelijk wel dat er kantoren komen", aldus Wiechers. Het Consortium heeft haast, want in verband met de winkels die ook in het project zijn opgeno men is het noodzakelijk, dat de streefdatum (voorjaar '82) wordt gehaald. Volgens Wiechers is het voor de winkeliers noodzakelijk, dat ze een redelijke aanloop naar het hoogseizoen hebben. "Hoe wel Scheveningen ook in de rest van het jaar een trekpleister moet worden zijn de zomermaanden toch nog het belangrijkste." DELFT (ANP) - Ongeveer honderd actievoerders van 'Breek Atoomketen Nederland' (BAN) heb ben gisteren enkele uren het terrein van het In teruniversitair Reactor Instituut (IRI) in Delft bezet gehouden. Zij eisten dat de kernreactor die op het terrein staat wordt stopgezet en dat het nucleair onderzoek van het IRI wordt beëindigd. De Mobiele Eenheid maakte een eind aan de actie door de demon stranten van het terrein te ver wijderen. Er werden twee arres taties verricht. De actiegroep wilde juist in het ka der van de IKV-vredesweek pro testeren tegen de activiteiten, die naar haar mening in het instituut plaatsvinden. Zij vrezen het vrij komen van radioactief afval, zij DEN HAAG (ANP) - Toeristen die een reis hadden geboekt bij het reisbureau Christoffel, maar die reis door het faillis sement van dit reisbureau niet hebben kunnen maken, hebben de afgelopen dagen desondanks een brief in de bus gekregen met het verzoek de reissom zo spoedig moge lijk aan Christoffel over te maken. De aanschrijving van de gedu peerde reizigers is gebeurd, omdat op dringend verzoek van de bank van Christoffel, alle nog uitstaande debiteu ren zijn aangeschreven. Wie voor een reis in Jiet najaar bij Christoffel had geboekt stond dan ook als debiteur te boek en heeft een dergelijke brief gekregen. Er zijn ongeveer 900 aanschrij vingen de deur uitgegaan. Voor een gedeelte zijn dit in dividuele reizigers en voor een ander gedeelte reisagen ten, die meerdere reizen bij Christoffel hadden geboekt.. In de brief is volgens een ad viseur van Christoffel een zinsnede opgenomen waarin staat dat de reizigers mogelijk al een regeling voor hun schade hebben getroffen via het garantiefonds van de ANVR. Mocht dit zo zijn dan zouden de aangeschreven "debiteuren" contact moeten opnemen met Christoffel. Inmiddels heeft de ANVR de bij haar aangesloten reisorgani saties een brief geschreven, waarin staat dat de curatoren van Christoffel in elk geval geen aanspraak kunnen ma ken op het geld van bij Chris toffel geboekte reizen, die na 15 augustus al of niet hebben plaatsgevonden. opwegen tegen de onderzoekin gen die het IRI doet. Geen kerncentrale Het instituut zette de reactor uit ei gener beweging stil. Dat is een eenvoudige handeling, omdat wij geen kerncentrale zijn. Wij ge bruiken de reactor slechts voor wetenschappelijk onderzoek en niet voor het opwekken van elek triciteit zoals in Dodewaard en Borssele", aldus de dekaan van het IRI, prof. Houtman. Er waren op het moment van de actie drie mensen van het IRI in het ge bouw. De demonstranten zijn het gebouw van het bijbehorende la boratorium niet binnengegaan. Prof. Houtman zei dat er in de ge schiedenis van de reaktor (sinds 1963) nooit radio-actieve straling gemeten is om de reactor. Het radioactief materiaal dat bij Scheveningen in zee wordt ge loosd - zoals ook vele andere in stellingen onder strenge controle doen - is volgens Houtman niet gevaarlijk. Hij was het evenmin eens met de demonstranten dat de veiligheidsvoorzieningen bij de Delftse reactor onvoldoende Proeven Burgemeester Gallas van Delft voelde zich genoodzaakt de Mo biele Eenheid in te schakelen voor de ontruiming van het ter rein, nadat de demonstranten geweigerd hadden IRI-personeel op het terrein toe te laten. Deze mensen moesten hoognodig la boratoriumproeven met meng gassen controleren. De ontrui ming duurde een twintigtal mi nuten en verliep zonder noe menswaardige incidenten. De bezetters klaagden na afloop wel over naar hun mening geweldda dig optreden van de politie. Daar toe konden zij enkele schaaf wonden aanvoeren. De twee ar restanten werden opgepakt om dat zij de gebouwen op het terrein met verf hadden beklad. Regering wil uitstel van kernafval- regeling DEN HAAG (ANP) - De rege ring is van mening dat voort zetting van de opwerking van gebruikte splijtstofstaven in Frankrijk en Groot-Brittan- nië krachtens de oorspronke lijke contracten, totdat de maatschappelijke discussie over (kern-)energie is afge rond, niet mogelijk is. Tot aanvaarding van de optie van de Franse opwerkingsfabriek Cogema en de Britse BNFL om afval van het opwer- kingsproces terug te sturen naar de opdrachtgevers, res pectievelijk de PZEM (Bors sele) en de GKN (Dode waard), moest de overheid wel besluiten om contract breuk te vermijden. Dit delen de ministers van economi sche zaken. Van Aardenne, van volksgezondheid en mi lieuhygiëne. Ginjaar, en van buitenlandse zaken, Van der Klaauw, mee in antwoord op vragen van de vaste commis sie voor kernenergie van de Tweede Kamer. "Aparte onjuistheden en halve waarheden" over de opwer- kingscontracten dienen de te worden voorkomen, zo me nen de ministers. "Het ver band dat in een uitzending van de VARA-televisie is ge legd tussen een opwerkings- contract van een Zweedse maatschappij en de geheime opwerkingscontracten van de PZEM en de GKN moet in die categorie van berichten wor den geplaatst". AMSTERDAM (GPD) - Amster dam heeft een rumoerige vrijdag gehad. In de vroege ochtenduren was er op de Nieuwendijk een massale vechtpartij tussen een groep Marokkanen en een ploeg Surinamers. Waarom exact de herrie ontstond, is de politie vooralsnog niet duidelijk. Bij de kloppartij waren ongeveer twee honderd mensen betrokken. De politie telde na afloop van de rel, die met de wapenstok beslecht werd, enkele gewonden. Er wer den geen arrestaties verricht. Rond het middaguur hebben vijf entwintig leden van de actie groep Onkruit de afdeling Mili taire Zaken van het bevolkings register bezet. De actie werd uit gevoerd uit solidariteit met de veertien dienstweigeraars die ge vangen zitten en onlangs in hon gerstaking zijn gegaan. Ambte naren wisten op tijd belangrijke documenten achter slot en gren del te stoppen, voordat de On- kruiters er bij konden komen Hun restte slechts het rond zwaaien met spuitbussen verf en het over de grond gooien van kaartebakken. Twintig politie mannen moesten er aan te pas komen om de jongelui te verwij deren. "Geen atoomstroom voor Amster dam", ook al weer een opgewekte actiegroep, heeft vrijdag om streeks het middaguur de direc tiekamer van het Gemeentelijk Energie Bedrijf een uur lang be zet gehouden. De actievoerders deelden folders uit met de eisen die zij stellen: atoomstroom voor Amsterdam moet gestopt wor den, de gemeente Amsterdam moet zich terugtrekken uit de Aanvraag om subsidie gemakkelijker DEN HAAG (ANP) - Een gehandi capte die bij aanpassing van zijn woning sudsidie aanvraagt voor het aanbrengen van centrale verwarming of een douche hoeft daarvoor voortaan slechts éen aanvraag in te dienen. Dit heeft staatssecretaris Brokx (volks huisvesting en ruimtelijke orde ning) aan de gemeenten laten we ten. Voorheen moest de gehandicapte voor het aanbrengen van de ge noemde voorzieningen twee sub sidie-aanvragen indienen: één op grond van een verbeteringsrege ling en één op grond van de ge- handicaptenregeling. ALMELO (GPD) - „Wie met zulke eisen naar het overleg gaat kan beter niet gaan", aldus CNV- voorzitter Harm van der Meulen gisteravond aan het adres van de werkgeversorganisaties, en met name tot het VNO. „Dan is er immers geen sprake meer van een open overleg op basis van ar gumenten en bespreekbare plannen. Laat de economie nog niet geheel naar de knoppen gaan. met het overleg lijkt dat ze ker wel het geval". Van der Meulen merkte op dat de werkgevers geen dictaat van de regering willen, maar wel de overheid en de vakbeweging zó'n eisenpakket voorleggen dat er niet meer te manoeuvreren valt. Hij had vooral kritiek op de for muleringen die VNO-voorzitter Van Veen gebruikte bij het aan kondigen van het pakket, waar achter alle werkgeversorganisa ties zouden staan. „De heer Van Veen heeft in zijn toelichting donderdag gezegd dat de partners zich de laatste jaren in loopgraven hebben terugge trokken en hij vindt dat jammer. Maar hij geeft meer de indruk zijn eigen loopgraaf zo te hebben ver sterkt en uitgediept dat hij niet eens meer over de rand kan kij ken en het zicht op de situatie en het contact met andere partners verloren te hebben. De extra ombuigingen tot f2.7 mil jard die de werkgevers willen, zullen volgens Van der Meulen onherroepelijk tot gevolg hebben dat de uitkeringstrekkers het kind van de rekening worden. Zo'n ontwikkeling wenst het CNV niet. Die ombuigingen drei gen ook werkgelegenheid verlo ren te doen gaan. Het cisenpak ket, althans zoals de VNO-voor zitter dat heeft gepresenteerd, maakt zinvol overleg onmoge lijk. De CN V-voorzitter zei dat het NCW beter heeft aangevoeld hoe een overleg in de Stichting van de Arbeid moet worden gestart. Dat verbond wilde nog geen uit spraak doen over een concrete invulling van de stelling dat ge meenschapsuitgaven en lonen extra moeten woiden gematigd ten voordele van de winst vergro- ting. Dat geeft ruimte, aldus Van der Meulen. Het CNV zal vanuit zo'n opstelling het overleg ingaan. De christelij ke vakcentrale zal met een con creet werkgelegenheidsplan ko men, aldus Van der Meulen. en niet met een vastgenageld stand punt. Wie wil bijdragen en bereid is werkelijk te discussieren over het grote probleem van de werk loosheid en de band tussen wer kenden en niet-werkenden heel te houden moet met constructie ve ideeën komen. Personeelsproblemen UTRECHT (ANP) - De problemen bij het werven van nieuw perso neel voor de spoorwegen zijn zo ernstig geworden, dat zij de NS boven het hoofd dreigen te groeien. Vooral aan onder- houdsmensen, rangeerders, con ducteurs en machinisten is een groot tekort bij de NS. GKN, de exploitant van de kern centrale in Dodewaard en de winst van het GEB moet voor taan geïnvesteerd worden in de toepassing van alternatieve ener giebronnen. Bij de komst van de politie verlieten de actievoerders rustig het gebouw. Ook in Nijmegen was het gisteren onrustig. Drie leden van de anti- militairistische actiegroep On kruit beklommen de Waalbrug om enige spandoeken boven het wegdek te hangen. Dit gebeurde ter ondersteuning van de vijftien principiële dienstweigeraars, die op het ogenblik in verschillende gevangenissen worden vastge houden. Na twee uur kwamen de brugbeklimmers weer naar be neden, omdat zij merkten dat hun touwen te kort waren. Zij hadden zich met behulp van twee span doeken laten zakken. Vervolgens ontstond er een schermutseling tussen politie en Onkruit-sympa- thisanten. Er werden vijf arresta ties verricht, waaronder één van de drie klimmers. D'66: uitstel beslissing kernraketten DEN HAAG (ANP) - Het hoofdbe stuur van D'66 heeft donderdag avond nog geen beslissing geno men over de voorwaarden voor plaatsing van de kruisraket op Nederlands grondgebied. Het hoofdbestuur beschikte onder andere over een brief van zijn in het buitenland verblijvende de fensiespecialist Brinkhorst waarin hij zijn opvattingen over de plaatsing van kernwapens uit eenzet. Ook beschikt het hoofd bestuur over een brief waarin een regionaal partijbestuur uit het noorden van het land zijn stand punt over deze zaak schriftelijk kenbaar heeft gemaakt. In kringen die hierover intensief contact onderhouden met hel hoofdbestuur, werd bevestigd dat een alternatieve versie van de kernwapenparagraaf voor het beleidsprogramma klaar ligt. Met de leider van de Tweede Kamer fractie van D'66. Jan Terlouw, en Brinkhorst zal nog overleg wor den gepleegd over deze zaak Vandaag zal in Utrecht de advies raad van D'66 vergaderen, waar bij wellicht doorslaggevende op vattingen van provinciale be stuurders ter sprake zullen ko men. Op grond van de mening die provinciale bestuurders van D'66 in het verleden hebben gehul digd, mag worden verwacht dat een afgezwakte versie van de kernwapenparagraaf in ieder ge val aan het congres als alternatiel zal worden voorgelegd. Jacob Kohnstamm. lid van de ad viesraad van D'66 voor het dis trict Noord-Holland, verwacht dat de raad slechts gevraagd zal worden of een tweede versie van de kernwapenparagraaf wense lijk is. Aan het hoofdbestuur zal de redactie van het alternatief worden overgelaten. Deze alter natieve tekst zal voor sommigen "wellicht'' onplezierig kunnen zijn, zo verwacht Kohnstamm. ENSCHEDE - De enige man die van zichzelf kan zeggen dat hij ooit „de baas" is ge weest van koningin Beatrix en de komende 'onderkoning' mr. Willem Scholten, gaat volgende week met pensioen: dr. Marinus Ruppert. Na 14 jaar Raad van State, waarvan zeven jaar als vice-president, zet hij een punt achter zijn even verbluffende als glan zende carrière. Op 1 september werd hij 69 jaar. Niets dwong hem om al op te stappen, maar Ruppert is van oordeel dat zijn tijd gekomen is om de hoogste post in het land, na die van de koningin, neer te leggen. In de ontslagbrief die hij konin gin Beatrix eind mei schreef, stelde hij dat de functie van vice-president „dermate zwaar is geworden, dat het naar mijn opvatting in het belang van de Raad van State is dat een jongere die taak overneemt". Die jongere is mr. Willem Scholten. de on langs afgetreden minister van defensie, die evenals Beatrix enige jaren onder Ruppert lid was van de Raad van Sta te. Dinsdag is dr. Ruppert het middelpunt van een grote af scheidsreceptie in de Ridder zaal. Hij kan er niet onderuit. „De gewone Amsterdamse jongen" Marinus Ruppert, die van bloemistenknecht op klom naar de top, houdt wel van een borrel, als het glas maar niet ter ere van hem wordt geheven. Hij is er altijd een ware meester in geweest om zijn eigen persoon buiten de schijnwerper te hou den. Bescheidenheid was zijn han delsmerk. Toen hij in de zo mer van 1973 door het kabi net-Den Uyl tot onderkoning werd benoemd (als opvolger van de al een jaar eerder afge treden dr. Beel), werd hij overstroomd door verzoeken om interviews. Ruppert re kende uit dat dit iets te veel van zijn tijd zou kosten. Hij loste dit ongemak niet zonder humor op. Het was hem al enige tijd een doorn in het oog dat bij het grote publiek over zijn Raad van State het beeld bestond van een bedaagd college van oude heren. En dus greep hij al die verzoeken om inter views aan om de vaderlandse pers bijeen te roepen in het Haagse Nieuwspoort voor een college over de betekenis en de functies van zijn Raad van State. Op die manier kon hij in één klap alle misver standen en foute opvattingen uit de wereld helpen. Of hem dat gelukt is, moet worden betwijfeld. Iedereen wist vanaf dat mo ment waar hij aan toe was: de belangrijkste adviseur van de koningin geeft geen inter views. Slechts een enkele keer brak hij met die gewoon te. maar meer dan een spora dische uitspraak viel er aan hem niet te ontlokken. Zo maakte hij er geen geheim van dat hij de man die hem opvolgt het beslissende duw tje gaf om toe te treden tot het kabinet-Van Agt. toen Krui- singa er al snel de brui aan gaf als minister van defensie. Scholten had er weinig trek in om het beschutte ambt van staatsraad in te wisselen voor een slopend ministerschap. Maar Ruppert sprak, toen Scholten hem raadpleegde, do vermanende woorden: „Het zou een groot gemis zijn vader, als je weggaat. Maar het landsbelang vergt dat je het doet". Het landsbelang, dat is het eni ge wat Ruppert in zijn ambt voor ogen had. Zijn eigen per soon of zgn eigen voorkeuren kwamen altijd op de tweede plaats. Met het afstaan van Scholten hielp hij het kabi net-Van Agt uit de proble- Toen echter dit kabinet m juni nogal verrassend Scholten weer afstond aan de Raad van State, nota bene als opvolger van Ruppert. en minister Wiegel in de Tweede Kamer de indruk wekte dat Scholten door de Raad van State als een van de kandidaten aan bevolen was. werd dit Rup pert iets te dol. In een geraffi neerd briefje zette hij de pun tjes op de i. Zonder de ge schiktheid van zijn benoem de opvolger in twijfel te trek ken, liet hij er geen misver stand over bestaan dat de raad twee namen had voorge dragen, die van Van der Hoe ven en van Vennga, en dat de naam van Scholten niet uit drukkelijk was genoemd. Ruppert is er de man niet naar om daarna nog stampij te schoppen. Daarvoor kent hij de regels van het staatsrecht te goed. of die nou geschreven of ongeschreven zyn. Anders Dr. Marinus Ruppert dan zijn voorganger dr. Beel was Ruppert niet decennia lang de sfinx op de achter- grond die kabinetsformaties naar zijn hand zette. Slechts éen maal speelde hij een hoofdrol in een kabinetsfor matie. dat was in 1972- 73 in de aanloop naar het kabinet- Den Uyl. Ruppert opereerde als informateur in de volle openbaarheid, om uiteinde lijk samen met zijn collega- staatsraad mr. Jaap Burger het werk af te maken. Rup pert was toen nog geen vice- president. Dat hoge ambt kreeg hij pas daarna van het kabinet-Den Uyl. Boze ton gen spraken van een beloning voor bewezen diensten. Maar Ruppert was ook door de Raad van State zelf naar vo ren geschoven als de gewen ste kandidaat, en die voor keur dateerde al van vóór de kabinetsformatie. Voor Ruppert is de politiek een rekbare zaak. Dat wil niet zeggen dat links of rechts voor hem lood om oud ijzer zouden zijn. Hij draagt zijn hart links, wat niet hoeft te bevreemden van iemand die opgegroeid is in de christelij ke vakbeweging. „Met de so cialisten hebben we gemeen dat we een andere wereld beogenzei Hij eens. Ook zei hij dat hij liever knokt met so cialisten dan met liberalen. Toch heeft hij zich altijd on afhankelijk willen opstellen. „In een concrete politieke si tuatie kan samenwerking met de liberalen in een kabinet onafwendbaar zijn". In de aanloop naar het kabinet- Den Uyl was het voor hem in 1973 een uitgemaakte zaak dat de PvdA de voorkeur diende te krijgen boven de VVD. Vanuit de WD kwam hem dat toen op stevige kri tiek te staan. Ruppert verde digde zich door te wijzen op het feit dat de PvdA de groot ste partij was en verkiezings winst had geboekt. Bij de formatie van het kabinet- Van Agt trad Ruppert niet op de voorgrond. Hij beperkte zich tot adviezen aan de ko ningin, en had voor het overi ge de handen vol aan het steeds omvangrijker wor dende werk van de Raad van State. Het napluizen van de wetgeving, de rechtspraak en de beroepszaken hebben het hoogste adviescollege van het land onder het werk bedol ven. In zyn jaarverslagen toonde Ruppert zich bezorgd over die ontwikkeling. Het kabinet-Van Agt droeg ook zijn steentje bij. Voor de beoordeling van de begro tingstukken voor het volgend jaar kreeg de Raad van State deze zomer slechts vier dagen de tijd. Ruppert bedankte voor die klus en stuurde de stukken terug met de mede deling dat de Raad van State iets te weinig tijd was gegund om een verantwoord advies uit te brengen. Ruppert voelde zich de laatste tijd wat moe Hij kan zich nu gaan uitleven in zijn hobby, tuinieren. Ooit had hy hout vester willen worden, maar dat zat er voor hem in de moeilijke jaren '30 niet in Voor studie was bij hem thuis geen geld. Via zelfstudie en functies in de vakbond werk te hy zich op. tot voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond, tot Eerste-Ka merlid en tot lid van de Raad van State, met uiteindelijk het onderkoningschap. De Vrye Universiteit in Amster dam beloonde zijn publica ties op sociaal terrein tien jaar geleden met een erodoet.. wordt dinsdag afgeslo FRANS DE LUGT

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7