Koppelstein en Boekhorst raken bewoond 'Bestaande patronen doorbreken' Waardgracht mét water Nieuwbouw in Morskwartier iahoratoriumscholen houden "open huis" Schmelzer bij opheffing KVP-Leiden DOELSTELLING VERENIGING CENTRAAL WONEN: Voor snelle bellers: Een voordelige luchtfoto van uwbedrijf De Waardgracht, zoals het vroeger was. LEIDEN - Een gezellige drukte was het gistermiddag op de voor de gelegenheid met balonnen, vlaggetjes en slingers versierde Waardgracht. Het weer open ge deelte van de gracht werd op twee manieren geopend. De buurt deed het door het raadslid M. Koning (PvdA),'die zich altijd sterk heeft gemaakt voor het weer open maken", een taart aan te bieden. En het raadslid liet op haar beurt een paar plastic vissen ter water. "Nog geen echte vissen aangezien er nog geen open ver binding is. Die levende komen volgend jaar". "Het hart won 't van het verstand". Met die gevleugelde uitspraak werd de strijd om de Waard gracht raak getypeerd. Komt het water terug of nipt? Hierover werd lang gediscussieerd. De meningsverschillen liepen door alle fracties; ook de buurt was verdeeld. Uiteindelijk werd de knoop doorgehakt. Het verschil in stemmen: vier. Eind vorig jaar wer&begonnen met het project. Het tweede gedeelte van de Waardgracht is nu aan de beurt. Volgens jaar maart begin nen de graafwerkzaamheden daar. De totale kosten vallen volgens de gemeente mee. Een bedrag van drie miljoen werd uitgetrokken. Zoals het er nu uitziet gaat het "slechts" twee miljoen kosten. De Waardgracht werd gistermiddag feestelijk geopena niFestiviteiten ;el :jP/\ Ireneschool dertigjarige EIDEN - Ter gelegenheid van het dertigjarig bestaan houdt de Prinses Ireneschool (Van Vol- lenhovekade) volgende week al lerlei festiviteiten. Dat begint maandag met het hijsen van de vlag. Dip dag zijn er verder o.m. een talentenjacht en een mode show. Dinsdag is er een programma met een poppentheater en een de monstratie door een pottenbak ster. 's Avonds houdt de school ope.n huis voor ouders en leerlin- gen.Woensdag en donderdag worden andere spelactiviteiten ontplooid; donderdaag staat bo vendien in het teken van 3 okto ber. Zowel dinsdag als donder dag zorgen de ouders ervoor dat de leerlingen tussen de middag een warme maaltijd krijgen aan geboden, let jubileum is aanleiding geweest tot het uitgeven van een speciaal boekje. Daarin passeert dertig jaar onderwijs de revue. LEIDEN - Boekhorst en Koppelsteinde twee nieuwe Leidse woonwijken in het Morskwar tier, raken langzaamaan bevolkt. Terwijl nog heel wat wordt afgetimmerd en gemetseld zijn een heleboel nieuwe huizen inmiddels opgeleverd. pok Rijnland in Leiderdorp Woningen nog in de steigers in Boekhorst (foto bovenen al bewoonde huizen in Koppelstein, met aarzelend opkomend groen (foto onder). Dat is het actuele beeld in beide nieuwbouwwijkendie als een afronding van het Mordkwartier kunnen wordne beschouwd. Natuurlijk kan niemand de weg nog vinden tussen alle nieuw- bouwactiviteiten en vreemde straatnamen. Maar de nieuwe bewoners zijn volop bezig zich te iefjEIDEN - Dat de chemie tegen woordig - vaak letterlijk - in een kwaad daglicht staat is een doorn in het oog van de Koninklijke Nederlandse Cemie Vereniging. Deze vereniging streeft ernaar om die kwade geur te verdrijven door het organiseren van lande lijke chemiedagen. Zaterdag 11 oktober wordt zo'n landelijke dag (LEIDEN - Drs. N. Schmelzer is maandagavond te gast op de laat ste ledenvergadering van de af deling Leiden van de KVP. Schmelzer is oud-minister van buitenlande zaken, maar werd vooral bekend als de man naar wie een nachtt werd genoemd: als fractieleider in de Tweede Kamer van de KVP was hij direct verantwoordelijk voor de val van het kabinet-Cals/Vondeling in 1966. De Leidse afdeling van de KVP wordt maandagavond opgehe ven, om definitief op te gaan in het CDA. De bijeenkomst begint om acht uur en wordt gehouden in het Wienerwald aan de Steen straat. voor de derde keer in successie gehouden. Op die dag zullen ondermeer de Ia horatoriumscholen in ons land hun deuren voor het publiek openstellen. Ook de Laborato- riumschool Rijnland aan de Leidse dreef in Leiderdorp (naast de LOI) houdt op 11 oktober "open huis" en wel van tien uur 's ochtends tot drie uur 's middags. Het publiek kan op die dag de school binnenwandelen en al- lerlei proeven die door leerlingen en docenten worden uitgevoerd aanschouwen. De Laboratoriumschool Rijnland was vroeger in Leiden gevestigd. Het gebouw van dit opleidingsin stituut voor medische en chemi sche analisten, dat toen nog het Leidse opleidingsinstituut voor analisten heette, stond aan de Oosterkerkstraat. Ruimtegebrek betekende in 1976 verhuizing naar Leiderdorp. Na een tijdje in noodgebouwen te zijn ondergebracht werd in au gustus het nieuwe gebouw in Leiderdorp betrokken dat nu ook alweer te klein blijkt te zijn. Rijnland heeft inmiddels ver gevorderde nieuwbouwplannen. Het instituut telt zo'n 470 leerlin gen, die allen opgeleid worden tot analisten. Er is een middelbare beroepsopleiding en een hogere beroepsopleiding voor analisten. Rijnland heeft beide opleidingen in huis. De school vervult een echte streekfunctie. Het is een van de 24 laboratoriumscholen in ons land. installeren in hun woonwijk, ploegen in hun tuintjes en voelen zich al bijna thuis. In december 1978 werd in Koppel stein, het gebied nabij de Hoge Morsweg, de eerste paal geslagen voor 204 woningen van de Stich ting "Onder Eigen Dak". Op dat moment was er nog weinig an ders te zien dan een grote mod derpoel. Nu, zo'n anderhalf jaar later, heeft het heien van palen plaats gemaakt voor de aanleg van straten en tuintjes. De meeste woningen zijn klaar. Opvallend van de nieuwe wijk Koppelstein is de variatie in de bouw en de vele kleuren waarin de nieuwe huizen zijn geschilderd. Een fleu rig beeld dus voor een nieuw bouwwijk. In totaal worden in Koppelstein 204 premie-koopwoningen ge bouwd. De nieuwbouw bestaat uit tien verschillende typen wo ningen gedeeltelijk uitgevoerd in laagbouw (75%) en gedeeltelijk in gestapelde bouw (25%). Het nieuwe stadsdeel zal vanuit zes ingangen toegankelijk zijn met de auto. Aan deze ingangen zijn parkeerterreinljes gekoppeld. Meer naar het centrum toe wordt de buurt autovrijer, straatjes met een woonerfkarakter sluiten aan op een voetgangersroute die schuin door de wijk loopt en uit- ,komt op een pleintje. Aan dit pleintje bouwt de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren nog 112 appartementen voor werkende jongeren. De eerste paal voor deze nieuwbouw is on langs de grond in gegaan. Boekhorst Ook de wijk Boekhorst, het gebied dat grenst aan de Jan Luyken- laan, krijgt langzaamaan gestalte. In deze wijk verrijzen op dit mo ment 108 woningen van woning bouwvereniging "De Goede Wo ning" en 166 woningen van het "Bouwfonds Nederlandse Ge meenten". Het merendeel van deze woningen is bedoeld als eengezinswoning zodat de woon straten ook hier voornamelijk een woonerfkarakter krijgen. Van de 108 woningen van De Goede Woning zullen er 56 worden ver huurd als woningwetwoning. De overige worden verkocht in de premie-koopsector. Als alles naar wens blijft verlopen zullen de eerste acht woningen voor het einde van dit jaar worden opgele verd. De nieuwbouw voor het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten is op een oor na gevild. Het is bedoeling dat alle 166 pre mie-koopwoningen in december zullen zijn opgeleverd. ADVERTENTIE Ui Iiiiimi iiMiiAiiiÉiiiiiiiiifÉT^in*iThwiiiiiMii i ui ii "f hui Hole studio gaat binnenkort de lucht in voor een aantal klanten in Leiden en omgeving. Er is nog vliegtijd over voor enkele luchtopnames van bedrijven, woonwijken enz. Omdat de kosten er al grotendeels uit zijn, kunnen we nu extra lage prijzen rekenen. Bel snel {()7lf '133882 LEIDEN - Als de thema-avond van het Humanistisch Verbond over alternatief wonen slaagt dan heeft ook Leiden binnen afzien bare tijd een plaatselijke afdeling van de vereniging Centraal Wo- Op 30 september heeft het verbond namelijk een avond in het Leidse Vrijetijds Centrum georgani seerd waarop verschillende sprekers zullen praten over "de woonbeweging", die onder ande re tot doel heeft "bestaande leef patronen te doorbreken". ("Een korte typering? Met die vraag kan ik 27 kanten op", aldus een lid.) Aan het einde van de avond kun nen belangstellenden een hand tekening zetten, waarna beslist zal worden of het interessant ge noeg is om in Leiden één en ander te gaan organiseren. Wat is Centraal Wonen? Het is niet bepaald eenvoudig om dat één, twee, drie uit te leggen. Een korte beschrijving in het boek "Van daag beginnen" van Sietz Leeflang (onlangs nog een aantal malen te zien in aLeveringen van de VPRO-serie Puur Nat,uur) brengt wat dat betreft gelukkig uitkomst. Na iets te hebben ver teld over Engelse plannen om ar beidershuisjes "aan elkaar te rij gen". schrijft hij over Centraal Wonen: "Ook hier staat het ge- meenschapsstreven voorop, maar het gaat om de mondigheid van de bewoners zowel bij de bouw van huizen als bij de inrich ting van hun buurten". Een theoretisch verhaal dus. Ver derop lezen we dan ook: "De eer lijkheid gebiedt te zeggen dat dit nog maar ten dele lukt. Als het eerste doel is bereikt, de voltooi ing van het woonproject, is meestal al het kruit wel verscho ten en rest er alleen nog maar een min of meer vrijblijvend bij el kaar in de buurt wonen". Verdere bestudering van de ruim tien jaar oude vereniging leert echter dat het niet alleen bij theoretische praatjes blijft. Men timmert wel degelijk aan de weg. In Hilver sum worden sinds midden 1977 50 woningwetwoningen door le den bewoond en in Spijkenisse, Rotterdam, Amsterdam, Tilburg, Arnhem en Delft wordt (meestal in de woningwetsector) ge bouwd. (Er zijn meer projecten.) Klassiek Interessant is het natuurlijk te we ten of de architect nog wel aan ontwerpen toekomt als hij reke ning moet houden met de wensen van alle bewoners. Flip Krab bendam, pas afgestudeerd archi tect uit Delft: "Natuurlijk kun je nog wel ontwerpen. Je moet nu alleen veel meer dan bij de nor male gang van zaken rekening houden met de wensen van de bewoners. Waarom zou een archi tect daar overigens geen reke ning mee houden en alleen maar toestaan dat een bewoner over kleine details meepraat. Onzin toch. De klassieke idee van de ar chitect als kunstenaar, die alles zelf bepaalt, is niet meer juist". "Overleg kan inderdaad lang du ren. Want als je met z'n allen een program van eisen hebt samen gesteld moet je ook nog bij de gemeente en de woningbouwve- rengingen aankloppen. En niet elke gemeente loopt direct warm", vult de socioloog van de beweging Cor Langedijk hem aan. "Soms is een gesprek vol doende, soms duurt het echter tien jaar voordatje alle bestaande vooroordelen hebt weggenomen. Daarna moetje dan nog eens on derhandelen. Wat we in Leiden verwachten? Ach, we zien wel. Als hier eerst maar eens wat van de grond komt". Vriendjespolitiek Als de woningen eenmaal zijn toe gekend bepaalt de vereniging wie er in aanmerking komen. Ofwel, de gemeente heeft geen echte greep meer op het toewijzings beleid en kan alleen randvoor waarden als economische ge bondenheid stellen. "Wij bepalen wie er in mag. Echt selecteren doen we niet. Op een bepaald moment heb je gewoon een vast groepje. Vriendjespoli tiek? Hoe kom je daar bij. Ieder een kan toch lid worden", zegt Langedijk. "Meestal zijn we snel vol. Het is dus ook zaak ons een beetje gedeisd te houden; niet te veel publiciteit te maken", schertst Krabbendam. Ten slotte. Op de vraag waarom de mensen nou zo nodig met z'n al len bij elkaar moeten wonen om bepaalde dingen gezamelijk te doen, antwoordt Cor Langedijk: "Waarom zou je niet met gelijk gestemden willen samenwonen? Waarom moetje nou zo nodig al les alleen doen? Dat soort ouder wetse leefopvattingen moeten worden doorbroken. Ik zie het zo: normaal gesproken is de kans dat je een aardige buurman naast je hebt één op zoveel; de kans dat de buurman daarnaast ook nog aar dig is is één op zoveel in het kwa draat. Begrijp je!" WIM BRANDS

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3