AUTO Auto-industrie vecht terug infiltranten Sietsma is voorstander van est samengesteld door Koos Post VOL VO: DIEPTEPUNT CRISIS NOG NIET BEREIKT Vernieuwde Mazda 323 komt eind van dit jaar Politieman als heroïnekoerier Rechercheur met goederen naar heler 1TERDAG 27 SEPTEMBER 1980 *8r a~T\^ VOLVO meent dat het dieptepunt van de crisis in de Europese autowereld nog niet is bereikt. Pas over drie jaar zullen volgens deze firma de verkopen in ons land weer een aantal van 500.000 te zien geven. Tot zolang wil het merk zich richten op het handha ven van het marktaandeel. OPEL zag dan wel het aantal verkochte wagens in ons land teruglopen,maar constateerde met trots dat het marktaandeel nauwelijks is gedaald en dat de voor sprong op nummer twee op de ranglijst (Ford) zelfs nog iets is vergroot. Met een gigantisch investe ringsprogramma wil het merk zijn vooraanstaande positie consolideren en mogelijk verstevigen. FORD zit inmiddels ook niet stil. Met de nieuwe Escort meent het een sterke (en zuinige) troef in handen te hebben. En het moet gezegd: de eerste rij-ervaringen met deze voorwielaangedreven Ford doen vermoe den dat een succesvolle toekomst voor deze zeer con currerende wagen is weggelegd. BRITISH LEYLAND houdt nog steeds hardnekkig vast aan die datum in oktober: dan pas mogen mijn collega's en ik zeggen wat we van de nieuwe Mini Metro vinden. Maar wel ontvingen we dezer dagen een brief van het Nederlandse hoofdkwartier in Gouda waarin bijna juichend wordt verteld dat de Metro met de één liter motor tijdens een officiële test bij een constante snel heid van 80 kilometer per uur een verbruik van één op 22heeft gehaald... VOLKSWAGEN-directeur Toni Schmücker heeft be sloten tot produktiebeperkingwerktijdverkorting bij de Audi (de luxe-afdeling van het VW-concern) en het voeren van grootscheepse reclame. Bovendien wil Schmücker zijn personeel prikkelen tot betere prestaties door te wijzen op de Japanners. Hij vindt dat de inzet van werknemers in Japan op een beter peil staat dan in Duitsland. Overigens is de snelheid van de stagnatie in de au toverkopen voor Schmücker wel als een verrassing gekomen. En dat zegt de leider van Duitslands grootste autofabriek! HAMVRAAG Waar het hart vol van is... Bij elke persontmoeting met de Europese autoindustrie is het raak. De slechte verko pen, de visie op de toekomst, de Japanse penetratie op de Bij Volvo maakt men zich ech ter geen illusies. Men houdt er gewoon rekening mee dat het nog beroerder gaat worden. Dat het herstel langzaam zal gaan en dat er pas in 1983 weer 500.000 auto's over de toonbank gaan. Dat alles is volgens dit merk te wijten aan het nog altijd dalende ver trouwen in de Nederlandse economie en het inkrimpen de bestéedbare inkomen. Dit is een gegeven, zegt Volvo en dus spelen ze op veilig: handhaven van het markt aandeel. Van de 340-serie denkt men 10.000 auto's te kunnen afzetten. Mede door de komst van de 343 GLS, de wagen met de tweeliter motor die f.21.590 kost. De 343 Luxe met de 1,4 liter motor kost bij na zeventien mille. Deze "kleine" Volvo is om voor mij onbegrijpelijke redenen altijd een wat onderschatte wagen gebleven. Want het is een redelijk royale en comfor tabele auto die zich heel ge makkelijk laat sturen. De 1,4 liter motor heeft heus wel pit, maar natuurlijk is die tweeli ter wat vinniger en sneller. Een uiterst soepele kracht bron. En in zijn totaliteit een pracht van een wagen. Tegelijkertijd is de Volvo 244 Turbo in showrooms ver schenen. Men kan er twee "kleintjes" met tweeliter mo tor voor kopen. Maar men krijgt er ook heel wat voor te rug. Een vermogen van 155 pk (een kwart meer dan de ge wone motor). Een topsnel heid van zo'n 190 kilometer per uur. Die Turbo ontketent krachten en even moet Temeer daar de wa gen met een fikse stuurbe krachtiging en meer dan voortreffelijke remmen is uitgerust. Dat vraagt enige gewenning. Maar daarna is het spelen met kostelijke klasse. OPEL Opel had Ger van Welsees (re gionaal directeur Europa noord van Opel) gemobili seerd om zijn visie op de toe komst te geven. Hij leidt de Opel-verkopen in een groot deel van Europa en zit der halve dicht bij het vuur. Natuurlijk had hij ook hij zor gen over de Japanse succes sen. Volgens hem waren er drie oorzaken aan te wijzen: de onnavolgbare productivi teit van de Japanse arbeider, het uiterst moderne fabrica geproces in Japan en niet op de laatste plaats ook de dui keling die de yen twee jaar geleden maakte, namelijk 35 procent ten opzichte van de Duitse mark. "Zoiets is natuurlijk een aardig steuntje in de rug". Maar vol gens hem is dat maar tijdelij ke winst. Dit prijsvoordeel zal De Volvo 343 GLS met een soepele twee-liter motor. Dit produkt van Limburgse bodem (Born) is een knappe auto die in niets onderdoet langzaam maar heel zeker worden teniet gedaan. Daar kan men echter niet op wachten. Zes miljoen mensen leven in Europa van de auto handel. (In ons land meer dan 400.000 personen). Men kan zich voorstellen wat een ver dere terugval zou betekenen voor de werkgelegenheid. Opel wil de strijd onder meer aanbinden door zware inves teringen in nieuwe fabrieken te doen. In de komende vijf jaar zal General Motors tach tig miljard gulden investeren. Dit betekent ongeveer twee miljoen gulden per uur.... Met de introductie van de klein ste Opel in 1982 zal het merk de totale markt bestrijken waarbij de toekomstige mo dellen van Opel zonder uit zondering een luchtweer- stand coëfficiënt hebben van minder dan 0,4. Voor de gro- FORD De coëfficiënt is het cijfer waarmee de luchtweerstand van de wagen wordt aangege ven. Hoe minder weerstand hoe zuiniger zo'n auto. De nieuwe modellen worden vandaag de dag niet voor niets voor een groot deel in windtunnels ontworpen- De Opel Kadett haalt een luchtweerstand coëfficiënt van 0.39. Ford wees er bij de introductie van de Escort met trots op dat dit model maar 0.38 scoorde. De wagen is trouwens duidelijk gelanceerd als het voornaam ste wapen in de aanval op de schier onaantastbare leiders positie van Opel. In vele op zichten werden parallellen Europese markt, de nood zaak van zuinige auto's, die onderwerpen komen steeds weer ter tafel. En telkens weer die hamvraag: is de stagnatie tijdelijk of gaat men voorgoed langer met een auto doen? De tijd zal het leren. N a Honda was Mazda de tweede Japanse autofabriek die met een Europees ogend wagentje op de markt kwam: de Mazda 323. Het karretje was vooral in het begin een groot verkoopsuc ces. Maar sindsdien zijn alle Japanse autofabrieken de zelfde weg ingeslagen. Stuk voor stuk hebben zij hun mo- dellenpolitiek op de Europe se markt gericht. Dat knaagde uiteraard aan het succes van de kleine Mazda. Dus is het tijd geworden om met iets anders te komen. Op de autosalon begin oktober in Parijs zal de nieuwe 323 voor het eerst te zien zijn: een bijna vier meter lang modern gestyleerd autootje met voorwielaandrijving en onaf hankelijke wielophanging rondom. De klant kan kiezen uit drie motoren (1100,1300 of 1500 cc), vier of vijf versnel lingen of een automatische bak. Tegen het einde van het jaar kan deze kleine Mazda op de Ne derlandse automarkt worden verwacht. getrokken met de Opel Ka dett. En het moet gezegd, de Escort kwam er beslist niet slecht af. Integendeel zelfs. Ik zal er te zijner tijd na een wat uitvoeriger testperiode wel op terugkomen, maar de eer ste indruk was onverdeeld gunstig: een goed te hanteren wagen die ruimte aan comfort paart. En volgens de opgaven van de fabriek nog prettig zuinig is ook. BANK Tenslotte laat ik nog een ander - een buitenstaander - aan het woord: de Amro Bank. Die heeft ook een studie van de autobranche in ons land ge maakt. De Bank komt tot de conclusie dat de autohandel het voorlo pig nog wel moeilijk zal heb ben maar dat achter de huidi ge wolken de zon schijnt en eens weer zal doorbreken. "Omdat de auto hoog op het verlanglijstje van de consu ment blijft staan. De consu ment zal altijd grote belang stelling voor een auto blijven houden. Daardoor blijft de vervangingsvraag hoog en zal het autopark blijven groeien". Op korte termijn wordt het ech ter allemaal wat moeilijker "De garagebedrijven zullen harder voor hun bestaan moe ten vechten". De Bank meent dat het daarbij belangrijker is te letten op een goede renta biliteit (verhouding winst kapitaal) dan op vergroting van de omzet. En op dit mo ment laat volgens de studie bij de meeste bedrijven juist die rentabiliteit te wensen van tijd tot tijd inlichtingen aan hun recherche doorge- Een punt is ook de controleer baarheid van wat infiltranten doen. Bij de traditionele poli- tiemethoden zijn nauwkeurig ieders rechten beschreven, dit ligt bij gebruik van indrin gers niet zo duidelijk. Sietsma hierover ,,Wat een in filtrant doet, kan later stap voor stap door de rechterlijke macht worden gecontroleerd. Binnenkort komt er weer een interessante zaak. Een „koe rierster" van de Indonesische politie heeft onder begelei ding van haar collega's 1 kilo gram echte en 4 kilogram nep- heroïne naar Amsterdam ge bracht. Daar heeft ze het aan twee Chinezen gegeven. In de rechtszaak tegen deze twee speelt de verklaring van de koerierster een doorslagge vende rol". "De taktiek die is ge bruikt, ligt helemaal open en is nauwkeurig in het dossier opgenomen. Niets gebeurt in het geheim. Als de rechtbank deze werkwijze goedkeurt, weten we dat het kan. Ik vind trouwens niet dat je steeds opnieuw zo'n uitgebreid pro ces-verbaal moet maken, waarin alle fasen worden be schreven. Als de rechterlijke macht akkoord gaat met een bepaalde werkwijze, weten we dat we er verder mee aan de slag kunnen". Sietsma wil om tactische rede nen niet vertellen hoeveel politiemensen in Amsterdam worden geschoold als infil trant. Ook weigert hij te pra ten over de aard van de oplei ding. Hij vindt dat infiltratie gerechtvaardigd is bij elke georganiseerde vorm van misdaad waar grote belangen op het spel staan. Naast de handel in verdovende mid delen denkt hij daarbij aan de vuurwapenhandel, valse munterij en heling op grote schaal. Ten aanzien van verdovende middelen vindt Sietsma dat de gebruiker niet meer als misdadiger moet worden vervolgd. „De gebruiker is een sociaal probleem. Het ge bruik moet misschien nog als overtreding worden gestraft, maar niet meer als misdrijf. Ik vind het net zoiets als door rood licht rijden; dat is ook slecht voor je gezond heid". Voorbij Bij bestrijding van de drughan del vindt Sietsma dat de poli tie „meer gereedschappen" moet krijgen. Hij denkt hier bij niet alleen aan infiltranten. In een artikel in het Algemeen Politieblad bepleit hij tot standkoming van een wet die verbiedt om misdadig samen te zweren. Daarnaast zou hij snellere ratificatie willen van een aantal uitleveringsver dragen. Nu komt het nog steeds voor dat mensen van wie vaststaat dat ze een mis drijf hebben begaan, niet in Nederland kunnen worden berecht, omdat uitlevering wordt geweigerd. Volgens Sietsma bestaat bij de buitenwacht nog het beeld dat Amsterdam hèt drugcen trum van Europa is. „De tijd dat we het belangrijkste cen trum waren, is voorbij. Am sterdam speelt nog steeds een rol, maar steden als Frank furt, Berlijn, Kopenhagen en Parijs hebben ook een grote drughandel". „De betekenis van Amsterdam voor verdovende middelen is wat teruggelopen. Vroeger had je hier veel Chinezen die in heroïne handelden. Dat is zo goed als voorbij. Enerzijds door opsporingsmaatregelen, anderzijds door een effectie ver optreden tegen illegale vreemdelingen. In feite zijn de Chinese syndicaten ge knakt. We zijn nog wel een belangrijke overslaghaven voor cocaïne, spul dat meestal uit Zuid-Amerika komt. Ook is er een constante aanvoer van heroïne uit het Midden- Oosten". „Drugs vormen een Westeuro pees sociaal probleem. Het beeld dat van Amsterdam is geschetst als drugcentrum nummer 1, is nooit reëel ge weest. Verhoudingsgewijs is het hier niet zo erg als in West- Duitsland. West-Berlijn had vorig jaar 86 heroïnedoden; een conservatieve staat als Beieren 55 doden. In Amster dam komen we dit jaar iets boven de 20". AMSTERDAM - Een politieman als heroïnekoerier. Een rechercheur die gestolen goederen naar een grote heler rijdt. Binnenkort is het allemaal moge lijk. De Amsterdamse politie is begonnen met de opleiding van infiltranten die kunnen doordringen in misdaadorganisaties. Over het gebruik van infiltran ten bestaat verschil van me ning in de Nederlandse poli- tiewereld. De Rotterdamse commissaris J. A. Blaauw is tegenstander. Hij vreest dat politiemensen die verweven raken met een misdadig mi lieu, in de verleiding worden gebracht zelf een misstap te begaan. Voorstander van infiltranten is de Amsterdamse hoofdin specteur K. J. H. H. Sietsma, hoofd van de narcoticabriga de. Juist in de strijd tegen verdovende middelen wordt de behoefte aan andere poli- tiemethoden sterk gevoeld. Sietsma legt uit waarom. „Bij de traditionele opspo ringsmethoden is de pakkans in de drugsscene erg klein. Je bent afhankelijk van wat goedwillende getuigen of medeverdachten eventueel willen verklaren. Meestal is dat niet veel. Begrijpelijk hoor. Deze mensen lopen gro te risico's als ze gaan praten. Doen ze het, dan lopen ze de kans uit de weg te worden ge ruimd. In elk geval snijden ze zichzelf de pas af in een milieu waarvan ze zich afhankelijk voelen. Met de orthodoxe op- sporingsaanpak blijf je als re gel al steken bij de straatdea ler". „De politie zit met de eis dat ze moet bewijzen dht het ging om verdovende middelen. Het spul moet op tafel liggen. U kunt zich voorstellen wat dat betekent als je een koerier pakt. Zolang je hem niet in verband kan brengen met zijn opdrachtgever is het onmo gelijk die te vervolgen. De koerier zal zeker zwijgen. Hij wil ook als hij uit de gevange nis komt, veilig rondlopen in Amsterdam". „Als je werkt met infiltranten, krijg je heel betrouwbare, precieze informatie. Je kunt daardoor ook de grote jon gens aanpakken. Je hebt een politieman die heel nauwkeu rig verklaart: ik heb dit en dat gezien". De droom van iedere politieman is om een zaak rond te maken langs de wea van getuigenissen Bij drughandel is dat bijna niet mogelijk. Het gaat om miljoenen en mensen die op deze schaal bezig zijn, gaan executies niet uit de weg" Hij drukt zich uit in korte, nuchtere zinnetjes. Hoofdinspecteur K. Sietsma van de Amsterdamse narcoticabrigade. Opvolger van commissaris Toorenaar die, na verdachtmakingen, iverd overgeplaatst. Sietsma heeft de uitstraling FBI-agent. Vlekkeloos kostuum, kort geknipt haar. Ook in zijn aanpak voelt hij voor de Amerikaanse stijl. Zo Een probleem bij het inzetten van politie-infiltranten is de wettelijke toelaatbaarheid. Inmiddels zijn er een paar rechtzaken geweest waarbij gebruik van indringers als le gaal werd beschouwd. Verder is duidelijk dat de politie in Nederland niet zo ver mag gaan als in Amerika. Daar gaan vermomde agenten soms de kroeg in om te vragen of iemand heroïne te koop heeft. Als een dealer daarop ingaat, wordt hij gearres teerd. In Nederland wordt zo'n manier van optreden ge zien als uitlokking van een misdrijf. - hij voorstander van door de politie ingezette infiltranten, al wil hij daarbij niet zover gaan als zijn collega's in Los Angeles of New York. Sietsma verwacht niet dat er grote juridische belemmerin gen opduiken bij het inzetten van infiltranten. „De vraag stelling is in feite niet meer interessant", vindt de hoofd inspecteur, „omdat de Hoge Raad deze methoden onder bepaalde omstandigheden goedkeurt. Je mag als infil trant natuurlijk nooit iemand over de grens trekken en hem tot criminele daden brengen. In dat geval kan ook geen vervolging plaatshebben, omdat het bewijs onrechtma tig is verkregen". De Amsterdamse politiechef erkent het gevaar dat infiltre rende agenten door hun con tacten met misdadigers mis schien zeifin de fout gaan. Hij zoekt de oplossing in een zo sterk mogelijke ondersteu ning. „Het is een plicht voor ons de hele zaak door te spre ken met de man ot vrouw die infiltreert. Soms moet je hem bewaken. Hij moet in elk ge val veel begeleiding krij gen". De leider van de narcoticabri gade vindt verder dat infil tranten niet te lang deel moe ten zijn van een misdaador ganisatie. In het buitenland komt het voor dat politie mensen jarenlang in een cri minele club zitten, waarbij ze

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 33