LLe/cfee agenda Medewerking aan zwemlessen valt tegen Belastingen omhoog in Benthuizen Van Well 25 jaar priester Voorschoten dreigt waterschade op te lopen geeftReve Van Ulsen allure LEIDEN - Pastor JAA. van Well hield gisteravond in het kerkelijk centrum De Regen boog in de Merenwijk een recep tie ter gelegenheid van het feit dat hij 25 jaar geleden in het klooster van St. Agatha bij Cuijk aan de Maas tot priester werd gewijd. De kerkelijke vie ring wordt morgen gehouden in een dankdienst die om kwart over elf begint. BENTHUIZEN - De inwoners van Benthuizen krijgen het komende jaar een aantal verhogingen van gemeentelijke belastingen te verwerken. Op het programma van het ge meentebestuur staat een verhoging van de onroerend goedbelastingen, de hondenbelasting en de reinigings- en rioolrechten. Deze maatregelen zijn noodzakelijk om de financiële positie van de gemeente draaglijk te maken. Over de precieze verhogingen zullen burgemeester en wethouders nog met voorstellen komen die in de plaatse lijke gemeenteraad worden behandeld. ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1980 Scouting Zoeterwoude ZOETERWOUDE - Dit weekeind viert de "Scouting" in Zoetei woude haar 35-jarige bestaan. Vanavond is er een feest voor leden oudleden en huidige en vroegen leiding. Plaats van handeling i de feestelijk ingerichte werk plaats van de trappenfabriel Cromvoirt aan de Noordbuurt seweg. Morgenmiddag van twee tot vij uur houdt men een open middag achter het gemeentehuis in Zoe terwoude. Enkele onderdeler van de openmiddag vormen eer doorlopende filmvoorstelling e een fototentoonstelling en n« tuurlijk een gelegenheid om d inwendige mens te versterken. Van gemeentezijde wordt meege- ZONDAG deeld dat voor de Begroting van 1981 getracht is de uitgaven ten opzichte van 1980 met vijf pro cent te beperken waar dit moge lijk is. "Evenals vorige jaren is ook nu getracht bezuinigingen door te voeren zonder het voor- zieningenpeil aan te tasten", zo laten B en W weten. Leiden - Stadsgehoorzaal, antiekbeurs 10-17 uur. Goenoordhallen, Beestenspul, 10-11 Rijksmuseum voor Volkenkunde, c eert voor sitar en tabla, 15.00 uur. Middelweg 19c, kindervoorstellin Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel LEIDEN - Bepaalde fragmenten uit het oeuvre van Gerard Reve zijn werkelijk zo ongemeen ba naal en in de woordkeus zo ont luisterend, dat je je in opperste verbazing kunt afvragenwaarom Sjaak Hubregtse, die de samen stelling van dit Reve-programma verzorgde, die gedeelten in Van Het Een Komt Het Ander' heeft opgenomen. Hubregtse mag zich gelukkig prij zen in de persoon van acteur Henk van Ulsen iemand te weten, die zelfs de meest vulgaire, platvloerse tekst nog de allure (het vermoeden?) van literiar ni veau kan meegeven. Pijnlijk dui delijk wordt tijdens het pro gramma bijvoorbeeld dat Reve in zijn meest stoute jongensdromen steeds maar weer vastegeketende jongens tegenkomt, die hij, ten faveure van Tijgertje of Woelrat tot bloedens toe kastijdt. Het lijkt de exclusieve kracht van Van Ulsen, dat zelfs de meest in tieme Reve-kwalificaties om trent 'geheime openingen, met dons bedekte lendenen en zich brutaal manifesterende roedes' weinig van hun voor velen aan stootgevend karakter behouden. Reve manifesteerde zich gister avond in een zeer redelijk bezette Leidse Schouwburg. Henk van Ulsen enerzijds als een begaafd bedenker van puntige uitspraken en anderzijds als een met de ver late pubertjd stoeiende hof- schrijver, die de masturbatie tot een collectieve religie verheven lijkt te hebben. Binnen dit kader weet Van Ulsen met een mes scherpe intonatie de relativiteit van vele, uit natte schrijversdro- men voortspruitende, gedach- tenkronkels aan te tonen. Het laat zich raden in hoeverre een homofiel acteur een homofiel au teur dienstbaar kan zijn, daar waar het een hoogst-efficient taalgebruik getreft. Van Ulsen legt bijvoorbeeld accenten en neemt pauzes op momenten, die nimmer door de auteur als zoda nig kunnen zijn aangegeven. Het is juist die grote verbondenheid met de tekst, de invoelbaarheid met de passie en de begeerten van de hofschrijver, die Van Ul sen binnen 'Van Het Een Komt Het Ander' naar ongekende hoogte doet stijgen. Het tot een suggestie teruggebrachte décor verwijst daarbij alle aandacht van het publiek naar de acteur. Zo professioneel kan Reve het zelf nimmer bedacht hebben. BERT KOEKEBAKKER VOORSCHOTEN - "Wij willen de bewegingsarmoe van de kinderen tegengaan door het schoolzwemmen te be vorderen. Het is mij nooit duidelijk geweest dat de scho len opzien tegen de verantwoordelijkheid voor het ver voer naar het zwembad "Het Wedde". Dat de ouder commissie van de scholen geen geld willen betalen voor het zwemonderwijs zal duidelijk financiële gevolgen hebben voor de gemeente. Een teleurgestelde CDA-wethouder Marselis zei dit gis teravond tijdens de gemeenteraadsvergadering van Voorschoten. Zoals bekend hebben de ouders van kinderen die in zwembad "Het Wedde" schoolzwemmen zouden krijgen, deze activiteit niet door laten gaan. De verplich ting om hiervoor veertig gulden te betalen en het vervoer door de scholen te laten verzorgen viel in slechte aarde. Volgens Marselis zullen er geen ontslagen vallen bij de zwemin- structeurs die reeds zijn aange steld. "Maar toch is alles me te gengevallen. Uit een gesprek met de scholen had ik begrepen dat de zaak wel mee zou vallen. He laas is dat niet zo terwijl de ge meente desondanks het school zwemmen moet blijven bevorde ren. En daarvoor hebben we wei nig financiële middelen", aldus Marselis die zich tegen hefitge kritiek van de kant van WD- raadslid De Graaf verweerde. De Graaf meende dat de wethouder te laat met maatregelen was ge komen om de zaak alsnog met de scholen en de ouders te regelen. Hij pleitte ervoor om het school zwemmen zo snel mogelijk te la ten beginnen. De nieuwe exploi- tatiecijfers van het zwembad "Het Wedde" worden zo snel mo gelijk aan de raadsleden bekend gemaakt. Daaruit valt dan af te lezen on hoeverre de gemeente financiële schade zal lijden. zou goedkeuren. De raad keurde het voorstel af wegens het grote risico van vertraging. De belas tingverhoging zou dan later pas vastgesteld en ingevoerd kunnen worden. Meershoek (CDA) kon mét de ver hoging akkoord gaan maar vroeg zich af waarop de verhoging ge baseerd was. "We hebben nog niet eens een begroting klaar. Hoe kun je dan zien of de belas tingverhoging nodig is? Nergens staat waar het goed voor is" aldus Meershoek. LEIDEN - Een waterleiding in de IJsselmeerlaan en de Dronter- meerlaan is vannacht om vier uur gesprongen. Onder een druk van d rie atmosfeer spoot het water uit de leiding en zette de straten blank. In de Merendonk werd een waterstand van 20 tot 30 centime ter gemeten. Om vijf uur is de wa terleiding afgesloten. Belastingen De tarieven van een aantal gemeen telijke belastingen worden begin volgend jaar met vijf procent verhoogd. De hoogte van de on- roerendgoedbelasting blijft voorlopig nog gehandhaafd. De gemeenteraad richtte zich gister avond speciaal op de verhoging van de leges en rechten van de secretarie, de begrafenisrechten, de reinigingsrechten, de riool rechten, de precariorechten en de hondenbelasting. Wiliemse (VVD) stelde voor om de marktgelden meer dan vijf pro cent te verhogen. Gekeken zou dan kunnen worden of de pro vincie (het dagelijks bestuur van Zuid-Holland) deze verhoging K O-seizoen in Leiderdorp geopend Quant en Witsenburg boeiend LEIDERDORP - Met een in één woord voortreffelijk concert is gisteravond in Leiderdorp het K O seizoen geopend. Abbie de Quant (fluit) en Edward Witsenburg (harp) speelden in de Dorpskerk een naar stijl en ka rakter gevarieerd en boeiend programma Beiden bespelen hun instrument schijnbaar moeite loos met een volstrekte beheer sing. Belangrijker nog is dat hun spel gedragen wordt door een grote artisticiteit zondér franjes, wortelend in een directe en op rechte muzikaliteit. Dit musiceren heeft grote zeg gingskracht. Het is moeilijk om van een concert dat één voortdu rend hoogtepunt was de bijzon dere momenten aan te wijzen. In Bach's Sonate in E gr.t. had de polyphonie jammer genoeg wat te lijden van de galm in de kerk. Het thema van Haydn, Marcel Grandjany, zelf harpist, nogal traditionele variaties schreef, werd door Edward Wit senburg met een uiterste elegan ce en zwierigheid neergezet, waarna in de variaties alle facet ten van het harpspel op magni fieke wijze belicht werden. Berio's Sequenza voor fluitsolo bleek met zijn grillige wisselende stemmingen ook bij de tweede kennismaking een uitermate boeiend werk, door Abbie de Quant met ee'n oneindige variatie aan nuances gespeeld. Perfect samenspel was te horen in Sphor's £auberfiöte-sonate, het Intermezzo van Badings, de Bal lade van Hendrik Andriessen en devijfduetjes van Jean Frangaix. Kortom, een concert waarbij niets meer te wensen viel, alleen maar te genieten. MIES ALBARDA LEIDERDORP - Op een zeer druk bezochte receptie heeft de Lei- derdorpse dokter Hennink gis teravond afscheid genomen van zijn huisartsenpraktijk. Zijn patiënten schonken hem een "marifoon" voor het zeiljacht van de dokter. Een marifoon is een toestel waarmee men vanaf het schip kan telefoneren met de vas te wal en omgekeerd. Dokter Hennink is - nadat hij 21 jaar in Leiderdorp als huisarts heeft gewerkt - per 1 oktober be noemd tot direkteur patiënten zorg van het Leidse Diakones- senziekenhuis. Zijn praktijk zal worden voortgezet door de 28-jarige dokter van Vel- zen in samenwerking met dokter Du Ry van Beest Holle. In een overzicht dat als begeleiding dient bij de behandeling van de begroting 1981 die in oktober in twee raadsvergaderingen zal plaatsvinden wordt aangegeven dat de huisvesting van het amb telijk apparaat eind volgend jaar zal worden verbeterd. De ver bouwing van de gemeentesecre tarie zal plaatsvinden in combi natie met de nieuwbouw van de brandweergarage. Aan het eind van dit jaar wordt met dit laatste begonnen. De binnendienst van gemeentewerken kan dan een jaar later naar de oude brand weergarage verhuizen. Naast het vaststellen van bestem mingsplannen voor het landelijk deel van de gemeente, voor het dorpscentrum (Dorpsstraat, Al- bert Schweitzerlaan, Juliana- straat en Wilhelminastraat) wil len B en W in 1981 ook komen tot het plan Bentlanden. Dit gebied omvat de zogenaamde boom gaard en de oostelijk daarvan gelegen gronden. Het behoort tot het uitbreidingsgebied tot en met De Benthuizense politie, die gezien het aantal inwoners nog recht heeft op één extra agent, zal vol gens B en W komende tijd bij zondere aandacht schenken aan het optreden tegen vernielers van straatmeubilair, bcomaanplant, speelwerktuigen enzovoorts. Vérder wordt meegedeeld dat eind 1980 de behandeling van een verkeersplan voor de gemeente te verwachten valt. Een probleem waar ook deze kleine gemeente mee zit, is de woning nood. B en W geven aan dat het aantal woningzoekenden nog vrij groot is en dat dit aantal in het komende begrotingsjaar niet zal verminderen, daar in deze perio de weinig nieuwe woningen voor verhuur gereed komen. Het college geeft aan te blijven streven naar met name sociale woningbouw. In het bestem mingsplan Zuidpolder resteren nu nog 50 stukjes grond voor deze vorm van woningbouw en 10 plekken voor zogenaamde vrije sectorbouw (dure woningen). Daarnaast kunnen op de grond van de voormalige openbare la gere school nog vier woningen in de vrije sector worden gebouwd. De volkstuinen in de Zuidpolder Oost kunnen in 1981 niet meer worden verhuurd omdat ter^ plaatse woningbouw zal plaats-' vinden. B en W zijn van mening dat de vereniging zelf dient te zorgen voor een stuk grond en het daartoe benodigde geld. Op het lijstje voor het herstraat werk in Benthuizen dat in de na bije toekomst zal worden uitge voerd, staat de Wilhelminastraat bovenaan. Op de tweede plaats komt het straatwerk rondom "De Tas" en derde staat het Oranje Nassauplantsoen. In de loop van 1981 wordt bekeken of de plaat selijke voetbalclub er nog een verhard oefenveld en nieuwe doelen erbij kan krijgen. B en W geven aan dat de midden stand in Benthuizen er weer steeds meer en meer in slaagt een deel van de afgevloeide koop kracht naar Zoetermeer te her winnen. Deze trend heeft zich vooral de laatste jaren ingezet. Uitbreiding van het bestaande winkelbestand moet volgens het college mogelijk zijn. Peelruiters 10 jaar, manege springwed strijden, 11.00 uur. Zoeterwoude - achter gemeentehuis open middag 'Scouting' 35 jaar bestaan ZATERDAG Leiden - Sanders, Levendaal/hoek Ko revaarstraat, Antiekmarkt, 9.30-17 uur. Voorschoten - open dag nieuw poppen theater, churchillaan. Oegstgeest - Rijnlands Lyceum, jeug doperette, 19.30 uur. Zoeterwoude - werkplaats van trappen fabriek Cromvoirt aan Noordbuurtse weg, feest rond 35-jarig bestaan 'Scou ting-Zoeterwoude', 20.00 uur. 1 MAANDAG Leiden - Wienerwald, bijeenkoms KVP, 20.00 uur. Stadhuis, commissie politionele aange legenheden, 20.00 i Kijkhuis, Vrouwenkerkkoorstraat 17, film La Signora Senza Camelis uit 1952 van Michelangelo Antonioni, 20 en 22.15 Femke, Leids Volkshuis, vrouwensoos, 20-23 uur. Werklozen Belangen Ver., Leids Volks huis, 10-12 uur. Wassenaar - gemeente huis, commissievergadering. Leiderdorp - raadhuis, trale antenne-inrichting. ARTSEN Leiden - de weekenddienst begint terdag om 0 uur en eindigt zondag om Wijk I - Boerhaavedistrict, Binnerii stad-Noord, Groenoord, Kooi, Meren wijk: zaterdag, S. Kooijman, Noordl eindsplein 2a, tel. 122268. Zondag, H.J: Klaassen, Witte singel 69, tel. 123089. Wijk II - Binnenstad-Zuid, Tuinstadj wijk, Professorenwijk, de Waard: zater- dag, J. van Gent, Zoeterwoudsesingel 28, tel. 122538. Zondag, A. van Luijk, Wasstraat 2a, tel. 122522. Wijk III - Mors, Haagkwartier, Zuid- west zaterdag, A.A. van Rijn, Melisse- tuin 5, tel. 210797. Zondag, F. Lahr, Zoe- terwoudsesingel 11, tel. 120347. Voor de praktijk van de doktoren Groe Jieveld, van Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, van Tol en Verhage, wordt de weekenddienst waargenomen door P.L. Tan, Schoenerwal 13, tel. 210890, spreekuur za-zo 11-11.30 uur aan huis. Leiderdorp - za F. Kemme, Grotiuslaar 12, tel. 893139; zon H. v. Wijk, v.d. Valk- bouwmanweg 198, tel. 890529, spreek uur zat zon 12.30-13.00 uur Gezond- heidscentrum. Florijn 10, tel. 891000. Oegstgeest - J.W. de Haan, Oranjelaan 26, tel. 156505. Voorschoten - vrij 23.00 tot zat 23.00 W. v. Dam, Palestrinalaan 26, tel. 3960; zat 23.00 tot zon 23.00 C. Meyer, Rouwcoop- park 11, tel. 2493. Warmond/Voorhout - L. Lempers, Churchilllaan 13, Voorhout, tel. 02522-10140. Wassenaar - noord, M.F. v.d. Feen, van Polanenpark 128, tel. 18309; zuid, M H. van Tolingen, Weteringlaan 4, tel. 78303. APOTHEKEN De avond-, nacht-, en Zondagdienst dei apotheken in de regio Leiden, wordl waargenomen van: vrijdag 26 septembei tot zaterdag 4 oktober 's morgens 8 uur. door Apotheek Beker, Lijtweg Oegst geest, Apotheek v. Breest Smallenburg Leiderdorp, Apotheek Voorschoten te Voorschoten. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel ten noorden van de Rijn 134604, tel: ter zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel. 410131, spreekuur ma tlm vrij van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. t 7, Hillegom, tel. 02520-29060. DIERENARTSEN Leiden - voor de praktijk van Muurling, Roest, Helder F. Muurling, Plantsoen 23, Leiden, tel. 125057; H. Vestjens. Rijn en Schiekade 23, tel. 144323 Voorschoten - J. Frencken. J. Röntgen- laan 14, Leidschendam, tel. 070-271110 leidsch dagblad DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Nabezorging van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884 Kwartaalabonnement f 46,30 per post f 66,40 Jaarabonnement f 173.70 per post (254.10 Losse nummers f 0,65. Hoofdkantoor Witle Singel 12311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 overschri|ving geen incassokosten Rubriekchefs: A. van Leeuwen (stad) J.P Westerlaken (regio) B. Paauw (binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A. van Brussel (sociale economie) P.J. de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) S.J. de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington. Cairo, Redactie Randgemeenten: Telefoon 071-144941 Ch. Lennartz, Maredijk 33a, Leiden, tel. 071-133202. Correspondenten: R. Zaadnoordijk. Tel. 071-121481. Oegstgeest: H. Sonders, 071-155854. Voorschoten: J. Peters 071-769935. Warmond: K Prins 01711-11266. Zoeterwoude: R. Stevens 071-890847 Zoeterwoude: Olaf Hoenson 01715-1896. Leiderdorp: F. Snijders

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2