"De Spirit was eruit" Te gekke tijd weet je Spirit of St. Louis na twee jaar weer samen Leidse Beatnacht brengt Spiders weer bij elkaar "We waren elkaar zat, maar daar hebben we nu spijt van" ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1980 EXTRA PAGINA 25 LEIDEN - "Op 3 oktober spelen we voor het eerst sinds twee jaar weer samen in deze formatie. We hebben drie keer gerepeteerd en het "Spirit" materiaal blijkt er nog prima in te zitten. Ik reken op veel oude fans want het zou mooi zijn om er voor één keer nog wat bijzonders van te maken." Al sinds z'n dertiende heelt Ar thur de Leeuw het Leidse popwereldje van binnenuit gevolgd. Tijdens het roerige einde van de jaren zestig was hij gitarist bij de roemruchte groep "Nou". In 1968 richt te hij samen met broer Roland en Martin van Weizen de "Spirit of St.Louis,' op, in Leiden kortweg de Spirit ge noemd. Niemand verwachtte toen dat de groep het tien jaar vol zou houden en in die tijd, na Catapult en de Shoes, tot één van de meest succesvolle Leidse Bands zou uitgroeien. De Spirit is landelijk nooit helemaal doorgebroken, maar heeft toch met "Down bij the radio" een hit in de Top 40 gehad. "We begonnen in '68 met echte driemansmuziek", vertelt Ar thur. "We speelden nummers van de Cream, Jimi Hendrix, Blue Cheer en dat soort werk. Ook op 3 oktober doen we eerst twee nummers met zijn drieën. Dat zijn nummers die uit het prille begin stammen." Na verloop van tijd kwam Frits Wanrooij erbij en brak de glo rietijd voor de "Spirit,' aan. Arthur vertelt: "In die tijd hebben we het repertoire ver anderd, omdat we met een or gel erbij veel meer mogelijk heden hadden. Onze muziek werd wat melodieuzer. We begonnen vooral eigen num mers te spelen". "Down bij the radio", dat in 1974 een hit werd, stamt uit die tijd en ook de andere singles "Dancing on the table" en "Dreams" deden het niet slecht. Leuk "Dat was de leukste periode voor ons", vindt de oud drummer van de Spirit. We hadden veel optredens, ook in Duitsland, Spanje en België. Het publiek was vaak al en thousiast voor je het podium opstapte omdat je bekend was van de radio of van Top- pop. We hadden zelfs een fanclub, die zat in Lisse", herinnert hij zich. De naam "Spirit of Saint Louis" is dezelfde als die van het vliegtuig, waarmee Lind bergh als eerste de Atlanti sche oceaan overvloog. "Er waren wel mensen die dach ten dat het ook onze bedoe ling was om naar Amerika te vliegen, maar daar hebben we nooit bij stilgestaan", verze kert Arthur. "Die naam stond gewoon op een bierglas bij ons thuis en we vonden het wel aardig klinken, vandaar" In de tien jaar dat de Spirit of St. Louis heeft bestaan, zijn er heel wat bezettingswisselin gen geweest. Eind '75 volgde de sologitarist Bert Davis or ganist Frits Wanrooij op. Daarna heeft de groep zelfs nog een tijdje uit zes man be staan. De laatste formatie was met Wim Hakkaart op sologi taar. In diezelfde opstelling is de Spirit ook op 3 oktober in de Stadsgehoorzaal te zien, dus met Martin van Weizen op bas, Roland de Leeuw op 'slaggitaar en broer Arthur op drums. Eind In 1978 kwam het eind voor de groep. "De spirit was eruit", verklaart Arthur. "We konden het enthousiasme niet meer opbrengen om ermee door te gaan. Samen met m'n broer heb ik daarna nog een tijdje in "Gimmick" gespeeld. We maakten wat new-wave ach- tige muziek, maar ook dat was toch niet om over naar huis te schrijven. Arthur zit ook nu nog in de mu ziek, maar dan als pianos temmer. "Ik zie op tegen alle soesah die bij een popgroeR komt kijken", verzucht hij. "Je voelt je soms net een hal ve belastingconsulent. We worden nu nog lastig gevallen voor wat we met de Spirit hebben verdiend. Daar komt bij dat je tegenwoordig een enorme installatie moet heb ben om als groep een beetje voor vol te worden aange- Toch speelt het plan om een nieuw bandje te beginnen nog steeds door zijn achter hoofd. Onder de naam "Hil versum" heeft hij samen met z'n broer en een aantal andere muzikanten studiosessie ge daan voor een langspeelplaat. "Het loopt nu nog niet zo goed", vindt Arthur, "maar voorlopig gaan we er toch mee door." ARIEJAN KORTEWEG Op de foto van links naar rechts; Roland de Leeuw. Frits Wanrooij, Arthur de Leeuw en Martin van Weizen. Van links naar rechts Willem Hak kaart, gitaar; Jan Pardon, bas; Chris Koenen, zang/gitaar en Art Bausch, drums. LEIDEN - "Het was een te gekke tijd, weet je. Leiden was er gewoon helemaal voor de groe pen. Je kon alles ma ken". Chris Koenen, ex-lead zanger/gitarist van de jaren zestig formatie White Rabbit en Art Bausch, ex- drummer van de even eens uit die tijd stam mende Blue Planet, kijken met plezier zo'n tien jaar terug. Voor Chris - toen beter bekend als de Leidse Jimi Hendrix - was het allemaal "vreselijk stoned, gewoon". Art en Chris vormen nu de spil van de groep Trail, waarin verder Willem Hakkaart en Jan Par don. Art zit al vanaf zijn 14e in de muziek. "Ik liep in die tijd wat rond te klooien bij allerlei groepjes. Toen kon ik plotse ling bij Blue Planet komen. Het was een soort ideaal, weet je, om met "de grote jongens" te spelen. Binnen twee weken zat ik door het hele land. We hadden zat optredens voor weinig geld. Soms stonden we tot 's avonds laat op de planken voor tweehonderd vijftig gulden. Daar kom ik nu m'n bed niet meer voor uit. Hoogtepunt was onze hit I'm going man, I'm going. Chris: "Je kon toen overal oe fenruimte krijgen. We zaten met een paar andere groepen in het Kraaienest aan de Jan Vossensteeg". Art: "Het enige watje wilde was spelen. Daar deed je ook alles voor. Als je zo jong al in het vak duikt, heb je niet de gelegenheid om aan de 'carrière' te werken. Het is nu dan ook moeilijk om je draai weer te kunnen vinden. Ik heb nooit wat anders ge daan. Sinds we begin januari met Trail ziijn gestopt ben ik een beetje uit het lood. Op het arbeidsbureau zeggen ze: je bent in feite een ongeschoold arbeider. Nou, daar denk ik wel anders over. Meneer Chris: "Art heeft nog bij Oscar Benton gespeeld. Ze mogen wel meneer tegen hem zeg gen! Wat ik toen de beste groepen vond? In Nederland The machine, toen ze het 'Swinging Soul' eruit hadden gegooid wel te verstaan. After Tea maakte het ook wel. En dan Cuby natuurlijk, dat was wel de beste". Voor Art staat van de buitenlandse groepen vooral de muziek van The Free en Traffic hem nog dui delijk voor de geest. "Ik kan me nog goed herinneren dat de eerste l.p. van Led Zeppe lin uitkwam, dat was het ech te ruige werk!". "Den Haag was dé stad voor de pop-groepen. Vooral zater dags was het daar vréselijk goed. Of je nou een optreden had in Groningen of in Bra bant, als je klaar was ging je gewoon naar 192 in Den Haag, een te gekke tent. Daar wer den 's nachts om drie uur jam-sessies gespeeld". Kralingen Chris: "Het hoogtepunt uit m'n White Rabbit-tijd was ons op treden in Kralingen. We wa ren de enige Leidse groep. Het was een onwijze ervaring om tussen groepen als Jeffer son Airplane en Santana te spelen. En al die duizenden ïsendan gaat er wel a iets door je heen". Art: "De Leidse groepen van nu? Ik ken alleen the Dum mies. Het klinkt wel leuk, maar wat zal ik er verder van zeggen, ik vind ze zo jong, zo onbesuisd, het zal wel aan mij liggen". Chris: "Trail heeft de punk- en new-wave-stro- mingen naast zich laten lig gen. Wij maken eigentijdse soepel gedragen rock 'n roll met een gedreven gitaarwerk van Koenen en Hakkaart, on dersteund door swingende bas en drums". Cafés Het is duidelijk, dat Leiden geen echte beat-geest meer heeft zoals tien jaar geleden. De café s hebben zich hier nog steeds aan de sluitings tijd te houden. Art: "Dat vind ik echt een nadeel. In Am sterdam kan je veel meer kan ten uit, daar zijn ze gewoon de hele nacht open. Er wordt de laatste tijd wel meer in cafés gespeeld, maar daar kan je ook niet met een hele groep aan komen denderen". "De Leidse beat-nacht lijkt ons echt te gek gezellig worden. Er kan weinig misgaan. Echt geinig om al die oude beken den weer te zien. We spelen gewoon zoals we nu zijn. Geen spijkerbroek en spij- keijasje. We gaan tegenwoor dig ook gewoon elke dag on der de douche". Art roept nog dat hij dat altijd wel gedaan heeft. "Nee, we spelen op 3 oktober geen oude nummers. Wat voorbij is, is voorbij weet je". Anneloes Timmerije LEIDEN - De Leidse Beatnacht lijkt althans één groep weer bij elkaar te brengen. De Spiders denken er over om het toch maar weer eens te proberen. "Drie weken geleden zijn we met de repetities begonnen en het gaat hartstikke leuk", zegt gitarist Dick Leugering. Het was voor het eerst dat hij en Martin Vinken- stein de andere twee leden van de voormalige Spiders - Leo van der Geest en Cees van Haasten weer zagen. Met Martin treedt Dick nog geregeld op als het duo Martin en Dickens. Een beetje akoestisch werk met veel Everly Brothers en Simon and Garfunkel. De carrière van de Spiders werd zestien jaar geleden ingezet in de periode van The Who en The Beatles. Behalve Dick, Martin en Leo speelden destijds ook drie gebroe ders Holvers (Nico, Piet en Gerard) in mee. Na optredens in clubhuizen en voor personeelsverenigingen ging de groep in 1967 na wat interne strubbelingen uit elkaar om in het zelfde jaar in een iets andere bezetting weer verder te gaan. De familie Holvers moest het veld ruimen voor Cees van Haasten. In 1969 begon de groep als huisorkest van het Casino in Noordwijk (in de weekeinden en wat vaker in de zomermaanden). Drie jaar later konden de Spiders met de opkomst van de disco echter weer vertrekken. Het begin van het einde. Na nog wat optredens in onder meer het Warmondse Meerrust besloot het viertal het een jaar later voor gezien te houden. Om nu misschien zeven jaar later de draad weer op te vatten. LEIDEN - The Runaways zijn vol enthousiasme over hun komend optreden tijdens de Leidse Beatnacht. "We vin den het vooral leuk vanwege de contacten die wij vieren nu weer met elkaar hebben", zegt Joop van der Zeeuw, die binnen de groep de slaggitaar en zang voor zijn rekening neemt. "We hadden elkaar zes jaar niet meer gezien, en de samenwerking tijdens de re petities voor de Leidse Beat nacht verliep zo goed, dat we misschien zelfs wel weer sa men op blijven treden". LEIDEN - Namby Pamby's moeten het tijdens de Beat nacht waarschijnlijk stellen zonder toetsen man Ton Bonnet die in de lappenmand zit. Ondanks de ze tegenvaller is de groep fa natiek aan het oefenen gesla gen. "We repeteren al twee weken zonder Ton en ik moet zeggen dat het steeds beter gaat. We redden het wel", zo meldt drummer Isaac van Es. The Namby Pamby's maakten van 1966 tot 1969 furore als zaalgroep. De groep bestond uit de gebroeders Bonnet, Ton (toetsenman), Joop (bas) en Plum (gitaar), Dick Kop penhagen (zang) en Isaac van Es (drums). Onder de naam Boy's Wonder is na de Namby Pamby's-periode nog een Namby Pamby's redden het wel plaatje gemaakt. "Feeling up time up" was de titel van deze creatie waaraan ook Peter Koelewijn z'n medewerking verleende. "Feeling up time up" werd een piepklein hitje in België. In eigen land vond het werkje een roemloos ein de in de tip-parade. De Beatnacht zien de Namby Pamby's helemaal zitten. Isaac van Es: "Het mooist vind ik dat het oude sfeertje weer wordt opgeroepen. Het wordt weer 'oude jongens krentebrood'. Klasse". Het optreden in de Beatnacht is voor Van Es en de zijnen een eenmalige gebeurtenis. "Voor een nieuwe muzikale loopbaan hebben we gewoon geen tijd. Dat laten we nu maar aan anderen over" The Runaways werd omstreeks 1962 opgericht en bestond uit Joop van der Zeeuw (sologi taar, zang), Gerard Hartevelt (slaggitaar, zang), Dick Flo rijn (drums, zang) en Frans Zaalberg (basgitaar). In die tijd hadden de vier muzikan ten veel optredens te verzor gen door het hele land. Meestal waren er vier per week. In 1970 werd de groep echter opgeheven. Joop van der Zeeuw. "We waren elkaar echt zat, maar daar hebben we nu sptit van". Met name Joop van der Zeeuw en Frans Zaalberg zijn zich na de opheffing van de Runa ways nog actief bezig blijven houden met muziek. Joop speelt nog geregeld bij diners dansant en ook Frans is nog steeds actief in verschillende groepen. De k die The Runaways op de Leidse Beatnacht gaan brengen is exact dezelfde als die ze vroeger speelden. Vooral nummers van de Moody Blues en van Yes ko men aan bod. Joop van der Zeeuw: "Vooral de muziek van Yes is leuk om weer te spelen, omdat die tien jaar geleden zün tijd ver vooruit was. Die muziek is nu nog ac tueel.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 25