The Shoes: begonnen inde mandolineclub De korte maar hevige carrière van Catapult Van Catapult tot Monotones EXTRA Van de groepen die drie oktober in de Stadsgehoorzaal acte de présence geven, is The Shoes dan ook ongetwij feld de bekendste groep en bovendien de groep met een turbulente geschiedenis, waarin de bekende hoogte- en dieptepunten elkaar afwisselden. Drummer Henk Ver- steegen (voor Leidse buiten-de-deur-eters: Henk ser veert in restaurant La Bota, broer Jan doet hetzelfde in de Malle Jan) verhaalt in z'n Hazerswoudse woning over die roemruchte Shoes-historie. Een vraag over hoe het allemaal zo is gekomen, is voor hem het startsein voor eerlange monoloog. Het is ook niet de eerste keer dat hij het verteld. "Onvoorstelbaar hoeveel mensen je nog kennen. Praktisch elke avond moet ik het verhaal op dreunen". Nog één keer dan. "Het begon allemaal in de mando lineclub in Zoeterwoude. M'n broer en ik zaten daar op en ook Wim van Huis en Jan Heems kerk, die een paar jaar met ons heeft meegespeeld. Met z'n vie ren vormden we een groepje, waar in het begin ook een paar zangeressen aan meededen. De gezusters Goud als ik het me goed herinner. Op de ambachts school traden we in elk geval zonder die meiden op en vlak voor het podium stond een klein zeikteije dat persé wilde meezin gen en gitaar spelen. Vooral dat laatste zagen we toen zo zitten. Toch een keer laten meedoen en hij zong ons prompt van het po dium. Dat was dus Theo van Es. Veel succes in die periode had den we in 't Achtje, dat was een club aan de Nieuwe Beesten markt. Vooral met drie oktober stond het daar op z'n kop." Henk Versteegen anno 1980 met de borden in restaurant La Bota: echt hartstikke leuk werk. The Shoes van links naar rechtsWim van Huis (gitaar), Theo i Versteegen (drums) en Jan Versteegen (bas). i Es (zang, let op de rechterarm!), Henk Beroeps "We zullen toen een jaar of vijftien geweest en wilden beroeps wor den. Daarvoor moest je naar Duitsland, want daar kon je ten minste geregeld optreden. De eerste keer liep het op een fali- kante mislukking uit, maar tij dens onze tweede trip hadden we vreselijk veel werk. Zeven avonden in de week. Zes maan den werken en een maand vakan tie. Vier jaar lang. Veel Ventures, Buddy Holly, Cliff Richard en the Shadows. Later vooral Tielman Brothers, die echt waanzinnig goed waren. Dat was ook de periode dat Jan Heems kerk er uit stapte. Leerde een meisje kennen en kapte met de muziek. Met z'n vieren gingen we de Beat les-tijd in. Haartjes naar voren maar dat viel in het conservatieve Duitsland eigenlijk niet zo goed. Hoop problemen. Wel in Ham burg veel contacten met Engelse groepen, waardoor we ook een grote voorsprong hadden op Ne derlandse bands. Die waren nog lang niet zo ver. Dat bleek wel toen we naar Nederland terug kwamen. Niet dat we zo nodig te rugwilden hoor, we hadden het best naar ons zin. Maar Aad van Delft vroeg elke keer als hij naar Duitsland kwam - en dat was vaak - wanneer we weer naar Ne derland kwamen. Eerste keer was in het Antonius Clubhuis in Leiden. Iedereen was razend en thousiast. We begrepen er wer kelijk niets van. Aad had Freddy Haayen van Polydor ook uitge nodigd en die was ook door het dolle heen. Dus direct een platencontract. Eer ste single was Standing and sta ring. Haalde een elfde plaats op de hitparade, maar werd dan ook vreselijk geplugd door de disk jockeys die ons kenden van een serie optredens in Loosdrecht, dat in die jaren hét uitgaanscen trum van Nederland was." (top- disk-jockey Joost den Draaijer placht in die tijd van "de Shoes uit Shoesterwoude" te spreken). Break-out "Na-na-na was de tweede single en dat was echt onze break-out. zoals dat schijnt te heten. Het ging toen trouwens met alle groepen goed. Het positieve was dat iedereen zich vermaakte. De groep vermaakte zich en het publiek vermaakte zich. In het begin van de jaren zeventig was het voor ons zo'n beetje voorbij. Je kreeg toen de progres sieve muziek, het hasj-gebeuren en dat ging aan ons voorbij, heb ben we nooit zo begrepen. Publieke belangstelling liep ook terug, we hebben het nog wel ge probeerd, maar het lukte gewoon niet meer. Zonder Theo zijn Wim, Jan en ik nog een tijdje met z'n drieén doorgegaan. Een leuke tijd, waarin we voornamelijk semi- akoestisch werk speelden. Een paar keer in voorprogramma's van Golden Earring en Earth and Fire. Of we ons daar niet te groot voor voelden? Nee hoor, dat was geen probleem. We hebben nooit zo op stand geleefd. Al vrij snel probeerden mensen ons toch weer bij elkaar te krijgen. Met Theo er langdurig over ge sproken en besloten het maar te proberen. De eerstvolgende single was Face to face en die werd gelijk alarmschijf bij Vero nica dus we zaten meteen gebei teld. Met de opkomst van de disco's was het echter definitief bekeken. Daarmee brak voor ons een moeilijke periode aan. Vijftien jaar lang beroeps geweest, toch een ontzettend belangrijk deel van je leven. Alleen Theo bleef in de muziek. Via vrienden kwam hij aan een platencontract in Frankrijk. Na eerst een tijdje van een uitke ring te hebben geleefd, ben ik met mijn broer een jaar taxi chauffeur geweest in Leiden, erg taai werk. Wim kon bij de NS komen, eerst lokettist en nu is-ie conducteur. Via een kennis zijn m'n broer en ik daarna in de ho reca terecht gekomen. Dat doen we nou zo'n twee jaar en echt met het grootste plezier. Tijden be vallen ons ook prima. Ach ja, aan 's avonds werken waren we na tuurlijk al gewend. Bovendien liggen onze hobby's overdag. Wim. m'n broer en ik zijn vrese lijk fanatiek met hardlopen. Lan ge afstanden, naar Boskoop, Zoe- termcer. Zo'n 110 kilometer elke dag." Beatnach "Nee, plannen om weer terug te ke ren in de muziek hebben we ei genlijk niet. Na de Haagse Beat nach - een groot succes trouwens - zijn we nog een paar keer ge vraagd, Amsterdam. Den Haag en natuurlijk drie oktober. Dat wordt echt iets speciaals. We kennen hier iedereen, zyn in Lei den begonnen.' Nee, dat wordt beslist een succes. Maar om nou opnieuw te beginnen. Ik zie het er niet van komen. Ja, als iemand ons nog wil hebben, willen wij ook wel. Maar dan niet meer dan een paar keer in de maand, want beroeps zit er echt niet meer in". Jammer9 Bij het vertrek blijkt van wel: "In een band spelendat is echt hetallermooiste. Je bent creatief bezig, altijd op weg naar het onbekende". BART JUNGMAN Van 1973 tot pakweg 1975 be stookte de groep voortdurend de vaderlandse hitlijsten met meestampers als "Hit the big time", "Let your hair hang down", "Teenybopper Band", "Seven, eleven" en "Remember september". Imca Marina Plotseling was Catapult even wel voltooid verleden tijd. Aad van Delft trok zich terug en de heren bandleden deden een commerciéle knieval omwille van de eigen porte monnee. De besloten ven nootschap "Cat Music" werd in het leven geroepen en aan de Hazerswoudse Rijndijk verrees een eigen studio. Het vijftal houdt zich nu hoofdza kelijk bezig met het schrijven van nummers voor andere Nederlandse groepen en ar tiesten. Variërend van de Sur fers tot Imca Marina. Van tijd tot tijd klimmen Kees Berg man (zang). Aart Mol (bas). Gert Jan Hessing (drums), Erwin van Prehn (gitaar) en Elmer Veerhof (toetsenman) op de planken in de gedaante van de Monotones (waanzin nig populair in Duitsland en België) of de Rubberen Rob bie Band. "Dit ter vermijding van stress en aanverwante verschijnselen", aldus drummer Gert Jan. De Hazerswoudse studio dient als decor voor ons gesprek dat nogal chaotisch verloopt. De aanwezigheid van Theo van Es is daar niet in de laatste plaats de oorzaak van. "De zanger met de aardappel in de strot" heeft onder vakkundi ge leiding van het Cat-perso- neel zojuist een nieuwe single opgenomen en is aandachtig toehoorder van de hieronder weergegeven woorden stroom van de Leidse pop muzikanten, welke hij regel matig met gekscherende op merkingen onderbreekt. Als een trein "Op het moment dat Aad van Delft zich met ons ging be moeien begonnen de zaken als een trein te lopen. Aad zag onze muziek helemaal zitten en hielp ons al snel aan een platencontract. Ook producer Jaap Eggermont zag onze muziek meteen zitten maar hij vond dat we geen geschikt werkje hadden om op single te zetten. Telkens als hij het: "Weer niks, ik kom over een tijdje wel weer eens kij ken". Elke keer namen we ons heilig voor om hem het water in te flikkeren als hij het volgende nummer weer zou afkeuren. We hadden in die tijd namelijk oefenruimte bij Asopos, de roeivereniging. En daar lag een hele plas wa ter voor de deur. Maar goed. we hebben het dus nooit echt gedurfd. Uiteindelijk werd "Hit the big time" op single gezet en knalde gelijk de top 20 binnen. De tweede single. "Let your hair hang down", haalde zelfs de top 5. 'Toen wij hier in Nederland succes kregen brak net de Earring door in Amerika. Ie dereen dacht toen: "Dat flik ken wij ook wel even". Er werd hier op grote schaal "klein Amerikaantje ge speeld". Je kent dat wel: ie dereen schafte gigantisch0 licht- en geluidsinstallaties en grote vrachtwagens aan. Zwaèr in de schulden en veel meer onkosten dan inkom sten met als uiteindelijk re sultaat dat de hele zaak over de kop ging. Wij hebben ge lukkig tijdig ingezien dat het zo geen haalbare kaart was en onze koers veranderd". Harde hand "Ons succes hebben we groten deels te danken gehad aan Aad van Delft. Aad was gelou terd door alles wat hij in z'n Shoes-tijd had geleerd. Daar hebben wij van geprofiteerd Wij gingen voor Aad door het behang. Hij was een soort va der voor ons. Dat klinkt mis schien een beetje gek maar je moet bedenken dat we toen pikkies van nog geen twintig jaar waren en dat we van de ene op de andere dag in een waanzinnige roes terecht kwamen. We waren opeens razend populair maar Aad zorgde er wel voor dat we niet naast onze schoenen gingen lopen. Hij zei altijd: "Geen sterallures anders kun je een schop onder je kont krijgen". Van Delft regeerde echt met harde hand en dat was waar schijnlijk maar goed ook". En toen was het opeetis over "Het werd allemaal wat minder he. Aad trok zich terug als manager. Hij vond dat we oud en wijs (nou ja) genoeg waren geworden en dat het tijd werd dat we op eigen benen kwa men te staan Hij was ook wel een beetje teleurgesteld. Hij had met Catapult de Earring van de troon wil stoten en dat is tot op heden dus nog nie mand gelukt. Daar had hij wel een beetje de smoor over in". "Een andere reden om met Ca tapult te kappen waren de uiteenlopende ideeen over muziek die zich binnen de groep begonnen te ontwik kelen. Er bleven een heiebod nummers in de kast liggen omdat we ze voor Catapult niet konden gebruiken of omdat andere bandleden ze niet zagen zitten. We zijn die werken toen aan anderen gaan slijten en dat ging van kwaad tot erger. Zo is eigen lijk Cat Music bv ontstaan". Brok in de keel "Je kunt het inderaad een commerciële knieval noemen maar wij noemen het wat an- meer inkomsten te genieten dan uitgaven te plegen. In elk geval verdienen we op het moment een aardige boter ham. Alleen de belastingaan slagen veroorzaken soms een brok in de keel. Die lui van de belastingdienst lezen kenne lijk alleen maar die verhaal tjes in Privé en denken dat ze ons aan alle kanten kunnen plukken. Ongelooflijk Als wij bijvoorbeeld glitterkos tuums als werkkleding willen opvoeren is het van: "Nee, alleen een overall is werkkle ding". Vandaar dat we nu dus als Robberen Robbie Band in overall optreden". De Beatnachl? "Dat wordt natuurlijk helemaal te gek We gaan compleet uit de bol. Het is alleen te hopen dat we de avond halen want het is op drie oktober natuur lijk wel, om met Rubberen Robbie te spreken: "Hup met die glase". Begrgppe JAAP Vlbbhn ATERDAG 27 SEPTEMBER 1980 HAZERSWOUDE - Zoals de voetbalsport nu zijn 'als- twee-druppels-water' heeft in de gebroeders Van der Kerkhof, zo had de popmuziek tien, vijftien jaar geleden soortgelijke fenomenen in Jan en Henk Versteegen. Foto's van The Shoes in bladen als Pop foto en Muziek Parade kon je er dankzij de Zoeter- woudse tweeling zo uithalen. Naast de visuele kant had The Shoes het ook wat het geluid betreft goed voor elkaar. Met de nauwelijks te omschrijven klanken van zanger Theo van Es (het leek soms wel of de andere bandleden z'n stembanden hardhandig dichtknepen) klonk een nieuwe single je direct be kend in de oren. De bloeiperiode van Catapult was kort maar hevig. Vlak nadat de wildgroei van welhaast ontelbare bandjes een even plotseling als resoluut halt was toegeroepen door het oprukkende fenomeen "drive in discotheek" sloeg het Leidse vijftal keihard toe. Weinig binnenlandse concurrentie en een door de "Shoes-wol" geverfde manager Aad van Delft creërden voor het Leidse vijftal een gunstig klimaat.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23