AZL geeft patiënt recht om te klagen over behandeling mmm Speciale ziekenhuiscommissie beoordeelt fouten en klachten KTERDAG 27 SEPTEMBER 1980 PAGINA 19 LEIDEN - Waar gewerkt wordt, worden fouten gemaakt. In een zie kenhuis wordt gewerkt. Hard gewerkt vaak. Dus worden ook daar fouten gemaakt. Maar geen ziekenhuis ter we reld loopt daarmee te koop. Fouten van me dici, verplegend of an der personeel werden in het verleden en wor den ook nu nog vaak in de doofpot gestopt of met een waas van ge heimzinnigheid omge ven. Het Medisch Tuchtcollege behandelt zaken nog altijd achter gesloten deuren. En de gepubliceerde uitspra ken worden zorgvuldig ontdaan van alle her kenbare feiten. Toch is er beweging merkbaar in de ge zondheidszorg. De af stand tussen de man of vrouw in het wit en de patiënt tussen het wit is de laatste jaren kleiner geworden. De mondig heid van de patiënt neemt toe. In 1975 in troduceerde de Natio nale Ziekenhuis Raad, de term FONA. Afkor ting voor de woorden Fouten, Ongevallen en Near Accidents, in goed Nederlands "bijna-on- gelukken". Tegelijker tijd adviseerde men de ziekenhuizen om de behandeling van klach ten over behandeling en verzorging duidelijk te reglementeren. Het Academisch Zie kenhuis in Leiden gaf gehoor aan de oproep KLACHTEN Wanneer het verblijf in dit zie kenhuis voor u aanleiding zou geven tot op -en aanmerkingen en klachten kunt u zich te allen tijde u/enden tot het Bestuur en de Directie van het Academisch Ziekenhuis Leiden. en stelde een FONA- commissie in. In het reglement werd vast gelegd dat de commis sie zal bestaan uit drie personen: de voorzitter van het stafconvent van medische specialisten, de directeur gezond heid en de directeur verpleging van het AZL. Vorig jaar is het reglement herzien en werd de commissie uit gebreid met een staflid en een "buitenlid". De laatste is een Rotter damse rechter met rui me ervaring op het ge bied van gezondheids recht. De leden worden be noemd door het be stuur van het zieken huis op voordracht van de directie met goed keuring van de in spraakorganen als staf convent, personeels dienst en vakbondsver tegenwoordiging. De opdracht luidt onder meer de behandeling van klachten een be vredigender en objec tiever verloop te geven. Wekelijks in het Gastjournaal dat de meeste artsen best be reid zijn met hun fouten voor de dag te komen Dilemma voor ons als commis sie is, dat We nooit weten hoe veel zaken ons niet worden gemeld. We kunnen onze cij fers ook niet vergelijken met cue van een ander ziekenhuis. Die zijn er nog niet. of men is huiverig ze openbaar te ma ken. De afgelopen jaren is ons nooit gebleken, dat er moed willig zaken voor de commis sie werden afgeschermd. Wel blijkt er een voorkeur te be staan om bepaalde voorvallen op de afdeling zelf af te doen. In principe is daartegen geen bezwaar, als het om minder belangrijke zaken gaat. Iets anders ligt het wanneer er strafrechtelijk gevolgen uit kunnen voortvloeien. Alles overziend zeg ik: ik kan niet geloven dat we met de signa lering van fouten en ongeluk ken al aan het plafond zitten. Daarom blijven we er intern op hameren om voorvallen steeds te melden". Door Bram van Leeuwen In de Verenigde Staten is men volgens dr. Schweizer op het punt van de foutenbehande- ling op een heel ander niveau bezig. Daar breekt de medi cus zich voortdurend het hoofd of hij niet de kans loopt een forse financiële scha declaim aan zijn broek te krij gen. Gevolg is dat er bij pa- tienten vaak veel uitgebreider onderzoeken worden verricht dan strikt noodzakelijk is. Men durft geen enkel risico te lopen. Een Amerikaanse arts durft in zijn eentje nauwelijks nog een ongevalsslachtoffer op straat te behandelen. Uit Hoe krijgt nu de FONA-com- missie haar informatie? Dr. Schweizer: "Dat gebeurt langs twee wegen. In de eer ste plaats via de patiënten of hun familie. In de patiënten folder en in het Gastjournaal. dat de patiënten van het AZL wekelijks ontvangen, staat een mededeling, dat iedereen die een klacht heeft, zich kan wenden tot de directie of het bestuur van het ziekenhuis. Ongeveer de helft krijg ik tele fonisch binnen", vertelt dr. Schweizer. "De rest gaat schriftelijk. Mensen die me bellen vraag ik om ook nog een briefje te sturen, zodat we iets op papier hebben. Is er een patiënt die daar moeite mee heeft, dan is m'n secreta resse altijd bereid een handje te helpen. Af en toe komt er ook wel eens iemand op mijn kamer langs of speelt men de klacht door via de afdeling, waar hij of zij wordt ver pleegd. De tweede invalshoek is de melding door het personeel van het ziekenhuis. In princi pe kan iedereen dat doen. Maar meestal loopt het via het afdelingshoofd of het hoofd van de verpleging. Nu we een paar jaar met de commissie draaien blijkt dat een klacht soms van meerdere kanten tegelijk op mijn bureau be landt. Iemand, die een klacht meldt, kan altijd rekenen op een ver trouwelijke behandeling. Het reglement bevestigt dat nog eens met een artikel, waarin is vastgelegd dat een AZL-me- dewerker niet benadeeld mag worden omdat hij een be paalde zaak doorspeelt". Het eerste wat Schweizer doet wanneer hem een klacht of fout ter ore komt is een tele foontje plegen met de be trokken afdeling. Een kort persoonlijk gesprek. Zo is het mogelijk al heel snel iets te doen aan een deel van de problemen. Daarna stuur ik het betrokken afdelingshoofd de inhoud van de melding met het verzoek er commen taar op te leveren. Zijn er meer afdelingen bij betrok ken dan vraag ik van diverse kanten om reacties. Duurt het te lang, dan wordt er gerap- peleerd. Alle betrokkenen krijgen bin nen 24 uur bericht, dal de klacht ontvangen is en in be handeling is genomen. Openhartig Zijn er over een bepaalde zaak voldoende gegevens bijeen gebracht dan wordt het op de agenda van de FONA-com- missie geplaatst. De leden komen tenminste eenmaal per maand bijeen; als het no dig is eenmaal per veertien dagen. Aan de hand van het verzamel de feitenmateriaal en de ver klaringen wordt bekeken wat er precies aan de hand is. Of er een fout is gemaakt of niet. Of de klacht gerechtvaardigd was of niet. Als dat duidelijk is doet de commissie uit spraak en beslist wat er in de richting van de patiënt of de familie wordt gedaan. Elke klager krijgt openhartig uit sluitsel. In de tweede plaats wordt ge keken of het een incidentele gebeurtenis is, dan wel dat er structureel iets te verbeteren valt. In het laatste geval wor den er adviezen of instructies opgesteld. Volgens dr. Schweizer een zeer belangrij ke taak, naast de genoegdoe ning van de patient, omdat de kwaliteit daardoor kan wor den verbeterd. Er gaat een preventieve werking van uit. Om te beoordelen of vijftien ernstige fouten in één jaar erg veel of weinig is, zou men over vergelijkbare cijfers van andere ziekenhuizen moeten beschikken. Omdat die er niet zijn, blijft het giswerk. De enige mogelijkheid is om ze te plaatsen tegenover het aantal patiënten dat jaarlijks de AZL-poorten binnenkomt. Dat zijn er zo'n 22.000. Ze krijgen gemiddeld driemaal per dag medicynen(soms meerdere medicamenten te gelijk). ondergaan diverse behandelingen en worden dikwijls geopereerd. Daar naast komen jaarlijks nog een kwart miljoen mensen voor een poliklinisch consult naar het AZL. Die cijfers en de 15 fouten rechtvaardigen vol gens dr. Schweizer de conclu sie dat er over het algemeen zeer zorgvuldig wordt ge werkt. Maatregelen Op de vraag hoe ver de commis sie met haar maatregelen kan gaan reageert de medisch di recteur van het AZL met een kort en krachtig "Heel erg ver". De FONA-commissie is niet gerechtigd iemand te schorsen, maar kan een der gelijk advies wel geven aan bestuur, directie en universi teit, die deze bevoegdheid hebben. Dat is in het verleden ook gebeurd. De commissie kan wel iemand berispen of overplaatsen. Prof. Kamphuisen: "Uit de er varingen die ik als commis sielid heb opgedaan, kan ik zeggen dat een maatregel van de FONA-commissie in me dische en verpleegkundige kringen erg hard aankomt. Iedereen die berispt wordt, trekt zich dat enorm aan". Dr. Schweizer "We kunnen er niet omheen dat we als FO NA-commissie met de nega tieve kant van de gezond heidszorg bezig zyn. Overi gens houden we ook een dos sier bij van - wat we noemen - de "anti-klachten". Mensen die ons een bedankbrieQe schrijven, een complimentje uitdelen. Opmerkelijk Opmerkelijk is dat er vrijwel geen zaak bij is, die niet vrij gecompliceerd is. Vaak is het gebeurde een samenloop van omstandigheden. Fouten blijken soms samen te han gen met overbelasting. Op di verse plaatsen in onze zie kenhuisorganisatie is er sprake van onderbezetting. Een aantal klachten gaat over de accommodatie. Op zo'n moment moet je eerlijk zijn en zeggen: U hebt gelijk, het is er inderdaad een oude troep. Maar er wordt gewerkt aan de nieuwbouw. In het algemeen kan worden gezegd dat het paviljoensys teem. waarmee het AZL op dit ogenblik nog grotendeels moet werken, het maken van fouten in de hand werkt. Doorgeven van informatie van het ene gebouw naar het andere, het overbrengen van patiënten. Dat maakt de kans op fouten groter. Ook klachten vinden daar nogal eens hun oorzaak. Mensen die te lang op een brancard in de gang moeten staan voor een bepaald onderzoek in een an der paviljoen. Het zijn dingen die helaas gebeuren. Maar als er iets is, waaraan we wat kunnen doen. dan ge beurt het ook. Toch blijven er zaken, waarvan we achteraf zeggen: alle voorzorgsmaat regelen waren genomen, en toch is er iets fout gegaan. Dan kryg je als FONA-com missie een machteloos ge- Prof. H.A.C. Kamphuisen teer plantje Dr. A.Th. Schweizer preventief werken Bestaat de kans dat er strafbare feiten zijn gepleegd, dan wordt de zaak ook direct aan de inspecteur voor de volks gezondheid gemeld. En aan de officier van justitie. "De commissie binnen het AZL is nog een teer plantje", zegt prof. H.A.C. Kamphuisen, die al enkele jaren deel uitmaakt van de commissie. "Je hebt als commissielid ook geen eenvoudige opdracht. Je hebt de moeilijke taak om collega's op fouten of vergissingen te moeten wijzen". Zou het daarom niet gemakke lijker zijn een beoordelings commissie te vormen van des kundigen buiten het AZL? Dr. Schweizer "In de Verenig de Staten is men er veel ver der mee. Daar gebeurt het in derdaad zo. Hier (nog) niet. Vooral omdat de zaak nog in opbouw is. Omdat het een groepje AZL-mensen is, komt het minder bedreigend op het personeel over. Is men gauwer bereid iets te melden. Dat is erg belangrijk, omdat we er alles aan doen die inter ne signaleringsfunctie zo op timaal mogelijk te laten zijn. Het "buitenlid" is feitelijk een eerste stap in de richting van een grotere onafhankelijk heid. Natuurlijk zijn er ook nadelen. Je wekt naar buiten nog altijd de indruk dat je bezig bent zaken onder tafel te werken. Alles in eigen kring te willen houden. Dat is juist voorzover het de openheid naar de pers betreft. Als een arts wordt ge schorst bellen we niet direct de krant om ze dat te vertel len. Het is immers het recht van elke Nederlander dat zijn persoonlijke fouten of problemen niet zomaar op straat worden gegooid. Openheid Daar staat tegenover dat we wel volledige openheid betrach ten naar de patiënt of zijn fa milie. Als er een fout is ge maakt en de patiënt is schade toegebracht, dan zullen we dat eerlijk vertellen. Zoals elk voorval ook nauwkeurig wordt geregistreerd. Elk jaar wordt er een verslag opge steld dat het bestuur van het AZL, het bestuur van het stafconvent en andere instan ties toegestuurd krijgen" Gevraagd naar de ervaringen in de afgelopen vier, vijf jaar constateert dr. Schweizer als een van de opvallendste za ken de toenemende mondig heid van de patiënt. En zeker ook van het verplegend per soneel, dat nu vaker aan de bel trekt - wanneer men ver moedt dat er een fout is ge maakt - dan een paar jaar ge leden. Ik heb ook de indruk angst dat hij iets over het hoofd ziet en een schadeclaim krijgt. Duidelijk een opge klopte zaak. Misschien is het in Nederland wat "onderge- klopt"... Steeg het aantal meldingen van zaken binnen het AZL in de eerste jaren van de FONA- commissie flink, de afgelopen twee jaar is er een zekere sta bilisatie ingetreden. Volgens het jaarverslag kreeg de commissie in 1979 rond de honderd gevallen te behan delen. Gemiddeld zo'n twee per week. Vierenvijftig pro cent waren klachten. De commissie noemt iets een "klacht", wanneer de patiënt ontevreden is over AZL-me- dewerk(st)ers, die hem be handelen of verzorgen. Oorzaken Die onvrede kan zeer uiteenlo pende oorzaken hebben. Een paar voorbeelden: de patiënt vindt de medische of ver pleegkundige zorg, die aan hem wordt besteed, verkeerd, de huisvesting deugt niet, er wordt onvoldoende informa tie gegeven of men vindt de rekening te hoog. In een der de van deze gevallen stelde de commissie de klager in het gelijk. Bij een derde was de slotconclusie "twijfelachtig" De verklaringen over het ge beurde liepen sterk uiteen en achteraf viel door de commis sie niet meer te reconstrueren wat er precies is gebeurd. De rest werd als "ongegrond" van de hand gewezen. Van de overige zaken, merkte de commissie 22 procent aan als een fout, waarbij de pa tiënt schade ondervond. Bij 23 procent van de meldingen was er volgens de commissie sprake van een ongeval. In die gevallen werd de patiënt ook schade toegebracht, zonder dat er van schuld van een AZL-medewerker sprake is. Daaronder vallen ook die za ken, waaruit, volgens de commissie is gebleken, dat de patiënt zelf schuldig is. In één procent van de zaken was er sprake van een "near acci dent", vergelijkbaar met een "bijna-botsing" in de lucht vaart. Iemand heeft een fout gemaakt, maar door toeval is er geen schade ontstaan. Bekijken we de honderd AZL- gevallen die in 1979 de FO NA-commissie bereikten dan blijkt dat er in 15 procent van de gevallen een ernstige fout is gemaakt. Van die gevallen werd veertig procent doorge geven aan de inspectie voor de volksgezondheid en/of de officier van justitie voor een eventueel strafrechtelijke vervolging.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19