"Kunnen we het verloren terrein heroveren? Basketbal: het oude verhaal Rugby: Ik kan niet kiezen HOCKEYTEAM PRODUCTIEF Oranje coureurs op dreef Een maand cel voor schoppen r>r> ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1980 SPORT PAGINA 13 Berendsen bij Leiden Trotters Basketballen doet hij al vanaf z'n dertiende en het verhaal dat hij vertelt is al meer gehoordZo van: je zit op Bonaventura, doet aan sport en bent daarbij ook nog iets langer dan het gemiddelde. Een gewillige prooi dus voor gymle raar Kallenberg, de nestor van het basketbal hier in Leiden. Erik Jan Berendsen: "Het was een goede lichting, net als een jaar of vijf daarvoorIk speelde met jon gens als Hans van Rooden, Peter Paulides, Will Moerer, Benjamin Ruyssenaars en Peter Kop. Tweemaal werden we kampioen van Nederland, speelden we in Spanje en Italië voor de wereldti tel. Ik ging van school en kwam automatisch bij Mercasol. Eredi visie dus. Kwam een keer of twaalf uit voor het Nederlands jeugdteam, samen met Hans van Rooden. Die mocht blijven toen Parker zich meldde, ik moest weg. Waarom? Bockweg zag me toen al niet zitten en Henk Reekers ver telde dat ze andere spelers had den. Betere ook. Toen ik zag wie dat waren heb ik wel even moeten lachen. Tony Lamping en Joost Cornelissens. Maar goed, ik stap te dus over naar de Trotters waar de meeste van mijn oude maatjes speelden. En daar zit ik nog." Even speelde de boomlange center aan het eind van het vorig seizoen met de gedachte om toch nog een gokje te wagen bij een eredivi sieclub. De perikelen rond het stuurloos geworden Leiden Trot ters was hij beu en bovendien achtte hij zich goed genoeg om op het hoogste niveau mee te kunnen. Uiteindelijk deed hij het toch maar niet, hoewel hij ook nog even in de slag was met Han Wallaart. Berendsen: "Ik was het inderdaad een beetje zat bij de Trotters, want hoewel het nieuwe seizoen met rasse schreden na derde was en bleef het een puin hoop in organisatorisch opzicht. Maar goed, tenslotte ging er nie mand weg en ik dus ook maar niet. Goed voor de sfeer is het al lemaal niet geweest, dat merken we nu. Het gaat een stuk minder dan vorige seizoenen. Op het oog is de situatie nauwelijks gewij zigd. Dezelfde spelers, alleen een andere coach. Maar het is schijn, want de bereidheid om, zoals an ders, voor elkaar te knokken is er niet. Gevolg: mindere prestaties" Moeilijk Toch verkoos Berendsen deze week een competitiewedstrijd van de Trotters boven een oefenduel voor het Nederlands rugbyteam. Ziet hij meer in basketbal? "Ik weet het niet",zegt hij. "Het was moei lijk. Het gaat minder met de Trot ters en dus zou je geneigd zijn om dat als eerste te laten vallen Maar ik denk dat ik daarom juist wel ben gaan ballen. Het is mijn stijl niet om een zinkend schip als eerste te verlaten. Bovendien zijn er inmiddels wat gesprekken ge weest en ik verwacht dat het straks wel weer wat beter zal gaan. In elk geval zal coach Knijff twee eer per week aanwe zig zijn. Als we goed hard door- trainen moeten we er best nog een leuk seizoen van kunnen maken. Geen kampioen, dat redden we niet. Maar een aantrekkelijke klassering zit er heus wel in. Hoe dan ook, ik blijf gewoon basket ballen. Ik vind het nog steeds leuk LEIDEN - Een beetje voetbal ler speelt tegenwoordig ook tennis en schakers schijnen dezer dagen niet meer buiten een racefiets te kunnen. Steeds meer zwemmers gooien er ook nog een bal letje bij en korf- en handbal lers verdelen hun aandacht tussen binnen en buiten, een wereld van verschil. Ge- wichtheffers ontpoppen zich momenteel als redelijke ta feltennissers en andersom schijnt daar ook sprake van te zijn. Fietsen en schaatsen gaat ook erg goed samen, maar dat is al jaren het ge val. Hoe dan ook, de sport man van nu lijkt zijn terrein te gaan verleggen. Eet niet alleen meer van zijn eigen vertrouwde kaas, maar snoept regelmatig ook van een andere soort. Met een veranderde maatschappij als leidraad moet het niet al te moeilijk zijn om achter het hoe en waarom daarvan te komen, maar laten we het gras niet voor de voeten van de aankomende weten schappers wegmaaien. Ge woon eens vragen aan Erik Jan Berendsen hoe hij er toe gekomen is om voor die op het oog zo merkwaardige combinatie van basketbal en rugby te kiezen. In beide, to taal van elkaar verschillen de, takken van sport heeft hij zich inmiddels tot een rede lijk niveau weten op te wer ken. De 23-jarige geschiede nisstudent alias koffie- schenker is topscorer bij eer ste divisionist Leiden Trot ters en aanvoerder van ere divisieclub DIOK. De roep naam in en buiten het veld is "Beer". Berendsen bij DIOK Erïk-Jan Berendsen: topbasketballer en toprugbyer. "Kom eens kijken doe eens mee", zei iemand tegen Erik Jan Berend sen. Die, hoewel hij drie keer per week trainde voor Leiden Trot ters, gehoor gaf aan de uitnodi ging om bij de rugbyclub DIOK zijn gezicht eens te laten zien. Het bleef met bij die ene keer. Berend sen raakte onmiddellijk nadat hij het ovaal in handen kreeg totaal in de ban van het tot dan toe voor hem onbekende spelletje. Ver schijnt nu al weer twee seizoenen ook tweemaal oer week voor de training op de Kikkerpolder en speelt op zondagIn het eerste. Re centelijk viel zijn spel ook op bij de bondscoach. Voorwaar een druk bezet pro gramma, maar daar maalt 'de lange' niet om. Een merkwaardi ge combinatie ook, die twee spor ten. Bij basketbal is persoonlijk contact verboden terwijl rugby juist nadrukkelijk vraagt om ste vig lijf-aan-lijf-werk. 'Beer' heeft weinig moeite met het om schakelen. Op zaterdagavond gooit-ie stijlvol z'n hookshotsdoor de ring. op zondagmiddag z'n hele gewicht in de strijd om de terreinwinst. Pas de problème. Over de tweeslachtigheid kan hij kort zijn: "Ik vind het gewoon leuk om met sport bezig te zijn". "Basketbal", zegt hij wat later dan, "levert meer tastbaar resultaat op in de vorm van scoren. Dat is het aardigste facet, je kan veel punten maken. Bij het rugby is dat niet zo. Je werkt je twee keer veertig minuten helemaal uit de naad voor het team. Het collectief is alles. Uitblinkers kent het rug by dan ook nauwelijks, het indi vidu is ondergeschikt aan de to tale ploeg. Het geeft een enorme voldoening als je volkomen kapot van het veld afstapt. Ik mag dat wel, flik zweten". Berendsen heeft zijn lengte - twee meter - mee, zowel bij het basket bal als bij het rugby. In de zaal benut hij de extra centimeters bij het scoren en rebounden, op het veld vooral in de line-outs. "Die zijn meestal voor mij en dat bete kent weer balbezit. Verder ben ik de nummer acht, hetgeen inhoudt dat ik de bal uit de scrum haal en vervolgens de aanval in werking zet. Daarnaast bepaal ik me vooral tot het losse werk. Een kei harde sport, het rugby. Dat, mits het fair wordt gespeeld, ontzet tend veel in zich heeft". Aanvoerder Hij doet het nog maar betrekkelijk kort, maar desalniettemin bom bardeerde coach Peter de Bruijn hem aan het begin van het seizoen tot aanvoerder. Een functie die bij rugby nog wel degelijk inhoud heeft omdat een beslissing in het voordeel van de eigen partij meestal een keuze tot gevolg heeft Berendsendie overigens laat we ten nog elke week te lerenis belast met die keuzemogelijkheid. "Om dat" naar hij zegt, "De Bruijn ixtnd dat ik de enige ivas wiens spel niet leed onder het aanvoer derschap." Zqu hij nu niet verder komen wan neer hij zich uitshuiend zou be palen tot één van die sporten? 'Beer' knikt instemmend. "Ik denk het wel. Vooral met rugby zou ik best nog ver kunnen reiken. Maar ik sta er maar niet te lang bij stil. Het probleem is namelijk dat ik niet kan kiezen. Rugby is leuk, maar dat geldt ook voor basketbal. Voorlopig hou ik het nog maar zo. Misschien ben ik er volgend jaar wel uit. Of niet.... AD VAN KAAM Leidenaars delen punt met HIJS DEN HAAG - De ijshockeyers van De Bisschop/Leiden hebben gis teravond in de Haagse schaats baan 'de Uithof geoefend tegen HIJS. De Leidenaars. die evenals de opponent in de tweede divisie uitkomen, waren overwegend sterker, maar drukten dat spe- loverwicht niet uit in een zege: 1-1. Het scoren ging Leiden moeizaam af, maar dat was ook een verdien ste van HIJS-sluitpost Bakker. Het was voor een groot deel aan hem te danken, dat Leiden een 5 tegen 3 situatie (2 Hagenaars za ten op het strafbankje) niet kon uitbuiten. HIJS opende in de 12de minuut van de eerste periode de score via Pual Rusche. Vier minuten later tikte Rudy Bakker na een assist van de Nederlandse Canadees Pete Bakker de 1-1 in. Rudy Bakker moest zich vervolgens na een ongelukkige botsing onder dokters behandeling stellen. Morgenavond ontmoeten beide verenigingen elkaar in de Leidse ijsbaan. De aanvang is 20.00 uur. Gisteravond is voor de ijshoc- keyclubs de bekercompetitie be gonnen. De uitslagen zijn: Til burg—Amsterdam 3-6 (3-1 0-3 0-2), Assen-Den Bosch 10-6 (6-1 3-3 1-2). ASSEN - „Ik heb me al afgeleerd om 's zondags nog naar Studio Sport te kijken. Het wordt ken nelijk een volksvermaak om te zien hoe voetballers elkaar slaan, trappen en oren afbijten". Deze opmerking maakte de officier van justitie in Assen, mr. S. Zwerwer in de zaak tegen de amateur-voetballer Albert van der W. (21) uit Nieuw-Dordrecht. De voetballer stond terecht om dat hij op 30 maart van dit jaar tijdens een wedstrijd in Emmen scheidsrechter J. W. Goesvoort zwaar lichamelijk letsel zou heb ben toegebracht. Volgens mr. Zwerwer neemt de agressiviteit op de sportvelden zodanig toe dat „de honden er geen brood meer van lusten". Hij eiste tegen Albert van der W. een gevangenisstraf van twee maan den onvoorwaardelijk. Van der W. werd op 30 maart we gens aanmerkingen op de leiding uit het veld gestuurd. Blind van woede stapte Van der W. vervol gens op de scheidsrechter af en sloeg hem tegen de grond. Lig gend kreeg deze nog enkele trap pen in de nek. Met een zware her senschudding en beschadigde nekwervels was de arbiter meer dan tien weken uit de roula tie. De raadsman van de verdachte, mr. H. E. van Delden, wilde de zaak het liefst als een „uit de hand ge lopen black-out" afdoen. Hij wees politierechter mr. A. G. de Wilde op de straf die Van derW. al van de KNVB (levenslang ge royeerd) heeft gekregen. Scheidsrechter Goesvoort zag af van het indienen van een civiele vordering omdat de politierech ter die slechts tot een bedrag van 1500 gulden kan toewijzen. Politierechter mr. De Wilde vond het gebeurde op het veld „ver schrikkelijk erg". Hij veroor deelde Van der W. tot een maand onvoorwaardelijk. AYR (ANP) - Het Nederlandse dameshockeyteam is giste ren in de Schotse plaats Ayr het jubileumtoernooi van de IFWHA begonnen met een overwinning van 6-0 op het Caraïbische elftal. De internationale dames hockey federatie (IFWHA) herdenkt in het Schotse havenplaatsje haar 50-jarig bestaan met een toernooi waarop de Nederlandse dames de eregasten zijn. De tegenstanders van Nederland, dat onder de vo rige coach Huib Timmermans met wie het vorig jaar in Canada Hübner op rustdag verslagen TILBURG (ANP) - Op de tweede rustdag van het internationale schaaktoernooi in Tilburg werd de afgebroken partij uit de zesde ronde tussen de Westduitser Hübner en Deen Larsen voortge zet. Larsen won het duel. Hort, Tirnman, Sosonko en Lar sen 3, 8/11. Ribli, Kavalek, Tal en Andersson 2'/2, i2. Hübner 2. BRIOUDE (ANP, SID) - De Ne derlandse coureurs, die tijdens de 55ste internationale motor- zesdaagse in de Franse plaats Brioude uitkomen in de strijd om de Zilveren Vaas, doen het niet slecht met een voorlopige vijfde plaats. De juiste klassering hangt af van het strafpuntentotaal van Joop Staman. Deze werd aanvankelijk gediskwa lificeerd omdat hij onder de ogen van een tijdscontroleur de ern stigste overtreding in een zes daagse, het verwisselen van een buitenband, beging. Een officieel rapport was voor de wedstrijd leiding voldoende Staman uit te sluiten. Na uren overwerk kreeg het Nederlandse jurylid Jos Vaessen de jury echter zo ver dat de diskwalificatie ongedaan werd gemaakt. Hoe hem dit ge lukte zal wel altijd een raadsel blijven. Daardoor werd het Vaas team weer compleet. De wedstrijd van gisteren, de voorlaatste dag, werd opnieuw onder een stralend zonnetje ge reden, volgens een B-tijd, omdat al meer dan 200 rijders (ongeveer 45 procent van het aantal starters) de strijd hebben gestaakt. Ne derland steekt overigens gunstig af op het uitvallerspercentage met twee afgestapte rijders van de dertien. De route was met 225 km ongeveer 100 km korter dan de twee voorgaande dagen. Het leek echter wel alsof al het venijn bij elkaar was gebracht. De klim in het parkoers was nog zwaarder dan de helling, die in het begin van deze week werd geneutrali seerd. De Nederlanders werden letterlijk door een ketting van landgenoten naar de top gedra gen. Karakter toonde vooral Gerrit Aal- tink, die ondanks een gebroken middenhandsbeentje weigert op te geven. De kans bestaat zeker dat het na tionale Vaasteam nog één of twee plaatsen op de ranglijst kan win nen. Te meer daar Zweden, dat met een kleine marge leidt, en het op de tweede plaats staande West-Duitsland problemen heb ben met een aantal coureurs. In de strijd om de Trophy is Ne derland als negende kansloos voor een hoge klassering. Hier is Italië eerste, voor Tsjechoslowa- kije. West-Duitsland zakte naar de derde positie door het uitval len van Eddi Hau en Jürgen Gris- wereldkampioen werd, zijn een wereldelftal, een Caraïbische formatie en Schotland. De Schot se dames nemen de plaats in van India, dat voor Azië zou optreden doch wegens geldgebrek moest thuisblijven. Van een echte krachtmeting tussen oranje en de speelsters uit Trini dad, Jamaica, Barbedos en de Bahama's was geen sprake. Fieke Boekhorst knalde in de eerste helft al vier strafcorners langs de uitstekende doelvrouwe Sharon Cham bes, en verruilde in de tweede helft de stromende regen, die het Dam-stadion teisterde, voor de warme kleedkamer. Sophie von Weiier, die voor de rust ook eenmaal scoorde, deed hetzelfde. Marjolein Eijsvogel, die na drie kwartier voor Von Weiier in het veld kwam, maakte enkele minuten voor het einde het halve dozijn vol. MONTREAL (AFP, ANP) - Jan Lammers is gisteren tijdens de eerste training voor de Grand Prix van Canada, die morgen in Montreal wordt gehouden, als twintigste geëindigd In zijn En sign kwam hij tot een rondetijd van 1.34.658. De snelste coureur was de Australiër Alan Jones met 1.30.710. Vandaag wordt de tweede en laatste training ge houden. Suurbier mag c? naar Sparta ROTTERDAM - Los Angeles Az tecs heeft Wim Suurbier toe stemming verleend om tot het einde van dit seizoen voor Sparta uit te komen. De Amerikaanse voetbalclub zal begin volgende week met de NASL in contact treden en een positief advies uit brengen over de licentieaanvraag van de 35-jarige voetballer. Sparta-bestuurslid Floor Bouwer „De zaak-Suurbier is nog slechts een formaliteit. Suurbier en Sparta zijn het volledig eens over het contract, het wachten is op goedkeuring van KNVB-zijde. Die komt af zodra de NASL Zeist heeft bericht dat niets de over komst van Suurbier naar Sparta nog in de weg staat". Suurbier hoopt woensdag of don derdag in Rotterdam te arriveren. Hij zal volgende week zondag in de competitiewedstrijd tegen PEC Zwolle debuteren. Centrale vraag bij 'Leidse' volleybalclubs aan vooravond competitie LEIDEN - De centrale vraag bij diverse Leidse volleybal verenigingen is: „Kunnen we het vorig seizoen verloren terrein heroveren?". Bij de start van het seizoen 1980/'81 is een moment van bezinning op z'n plaats, omdat vele clubs uit de Leidse regio vorig jaar een dieptepunt noteerden. De volleyballers van Gemini/Kan- geroes uit Voorschoten zijn ge matigd optimistisch ondanks de degradatie van het eerste team. Jan-Willem v.d. Velde hield het voor gezien, terwijl Willem Mar- tijn het tweede team boven het eerste verkoos. Hun vervangers zijn: Peter Francke en Bernard v.d Pols. De enige andere 'Leidse' vertegen woordiger in de heren divisie is het gepromoveerde LUSV, de studentenvereniging. Na het succesvolle seizoen slaagde trai ner/coach Johnny Groen zijn se lectie bijna in tact te houden. Er- win Zomervrucht stopte. Zijn plaats wordt ingenomen door de talentvolle Bas Zaad van Starlift. Johnny Groen heeft tijdens de aanloopperiode het blokkeren verbeterd. LUSV hoopt dan ook een rol te gaan spelen in de titel strijd. Trainer/coach Leo Broere van de dames bij Gemini/Kangeroes heeft zijn doelstellingen moeten aanpassen. De dames divisionist zag Maria Klein en Marieke Ber- tels vertrekken naar Delta Lloyd. Uit eigen gelederen kwam de aanvulling: Sjaan de Wit, Ciska Beurze en de jeugdige Anita Ver hoeven. Tevens kwamen er vier dames bij van Kalinko. Wilde Leo Broere eerst doorstoten naar de ere-divisie, nu is hij al tevreden met een plaats in de midden moot. Krap NOVO bereidde zich goed voor driemaal trainen per week, waar van één keer buiten. Trainer H.J. Olden zit echter alleen met een wat krappe selectie van veertien speelsters voor de eerste twee teams. NOVO onderging tevens een gedaantewisseling. De gezus ters Lucie en Ellen Alkemade vielen af in verband met hun stu die, terwijl ook Joke v.d. Bent (in verwachting) afhaakte. Nieuwe lingen zijn: Anneke Hensen (Al- lides/Haarlem) en Monique van Schaveren (Madjoe/Enkhuizen). Olden wil dit jaar gaan spelen zon der specifieke spelverdeelsters in een 3-3 opstelling (3 aanvalsters en 3 spelverdeelsters). Dit spel systeem moet voor een aanval lendere speltype en grotere spreiding met meer snelheid zor gen. Dit jaar wil NOVO hoger eindigen dan vorig jaar toen een derde plaats op de allerlaatste competitiedag werd bezet. DAC streeft na de promotie van vo rig jaar naar handhaving. Dit streven is voornamelijk gestoeld op het winnen van de driekamp met DOS en Vierhout Valboval (beiden divisionisten). Judy Wa genaar en Xandrie Hillebrand vertrokken. Annemiek Streng en Sona Koter (beiden van Orion) werden aangetrokken. De promotieklasse heren is ruim vertegenwoordigd door 'Leidse' clubs: WW, Leython, Donar en NOVO. WW kwam in een nieuw milieu terecht, nadat de club ver rassend de tiiel in in eerste klasse had binnengehaald. Studierede nen noopten Wil Westgeest en Wim de Bruinges te stoppen. Ro- que Jacobs (Holy/Vlaardingen) en de 18-jarige Hensley v.d. Lee, die beiden voor vertegenwoordi gende teams op de Antillen uit kwamen, zijn potentiële verster kingen. Rustig Bij Leython bleef het vrij rustig. Frits Jans moest noodgedwon gen stoppen (knie). Zijn vervan ger is Ruud Lutjenhuis uit het tweede team. Van degradatie wil Leython niets weten, hoewel er geen trainer is en de oefenperiode weinig hoopvol verliep. Donar kwam sterk uit het zomerre ces. Van Gemini/Kangeroes kwamen over Pieter-Bas van Duivenbode, Jaap de Vries en William Steiger. Hierdoor ver dwenen Cees de Bock en Michel de Geus naar het tweede team, waaruit Rolf Groen zijn rentree maakt in de hoofdmacht. Hoofd spelverdeler Piet Pijnaken stopt met spelen om zich geheel vry te maken voor het trainer/coach- schap. Het doel van Donar de ti tel. NOVO voerde in het laatste kwar taal van het vorige seizoen een verjonging door. In de voorbe reiding is dat doorgevoerd. Slechts drie spelers bleven: Sjaak de Jong, Jan Pley en Frans v.d. Berg. De nieuwe trainer is Rob Beurze geworden. Het tweede van Gemini/Kangeroes is na de degradatie niet verzwakt. Trainer André Hoving denkt met Willem Martij (uit een) en Menno Kielma (jeugd) sterk voor de dag te komen. De dames van RW komen in de promotieklasse met drie nieuwe speelsters uit Jeanettev.d. Nagel (Valken), Liesbeth van Rijn en Marjolein Ravensbergen (eigen kweek). Ook de oefenperiode van NOVO 2 liep als 'een trein'. Met handhaving zijn de Noordwgkers al tevreden na de promotie van vong jaar. Leython 1 gaat trachten het verlo ren divisie-terrein te herwinnen. De vertrokken speelsters zyn: Boukje Wiebes. Liesbeth Rijnja (DL) en Petra Ummenthum (ge stopt). Uit de jeugd kwam over Jolly van Dam. En uit het tweede: Annet de Zwart. Bij WW vertrok Ria Verhart naar S/Voorburg Ook WW wil probe ren na de degradatie terug te ko men. LUSV, dat klasseverlaging net kon vermijden, is redelijk versterkt. Marijke de Beer kwam terug op haar besluit om te stop pen. Nieuwelingen zijn: Sonja Groen (Haag), Lauwnn Kehreren Henr. Kingmans van Leython. Trainer Hans van Balkom be schouwt zijn ploeg als een ge vaarlijke outsider. GER RENES

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13