Koeperman ziet af van strijd om titel KNWU BIEDT HAHN VASTE BAAN AAN herschi/drinks Tomislav Ivicde trainer die Ajax wegbonjourde Dambond schorst ex-Rus Hinault houdt het voor gezien UEFA wijst beroep West Ham United af ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1980 SPORT PAGINA 11 Het Belgische weekblad .Sport 80" schrijft op de voorpagina: ANDERLECHT-STANDARD REEDS TOPMATCH VAN HET JAARAnderlech t word t getraind door Tomislav Ivic, Standard door Ernst Happel. allebei Nederlandse trainers, denk ik dan. Als de Fransen mogen denken dat Van Gogh, Jongkind en Zoetemelk Fran sen zijn, waarom zou ik dan niet mogen denken dat Hap pel en Ivic Nederlanders zijn Waar word je als beroemd, alom geacht man geboren, in de stad of het dorp waar je moeder je baarde, of in de stad of het land waar je jezelf bij wijze van spreken, hebt gebaard, althans geopen baard als man van betekenis? Ernst Happel maakte Feye- noord wereldkampioen, Ste fan Kovacs maakte Ajax we reldkampioen, als de Happel en de Kovacs die iedereen nog kent zijn zij géborén in Rot terdam en Amsterdam. Zo werd ook Tomislav Ivic ge boren in Amsterdam, bij Ajax. Het Amsterdamse publiek,dat alleen maar komt kijken als de Europa-Cup ge wonnen wordt of het Paleis voor Volksvlijt inbrand staat, kwam bepaald niet in drom men opzetten om het Ivic-spel van Ajax te zien, maar de journalisten ontdekten al gauw dat er wat te bleven viel bij Ajax,zij werden.net als de spelers, zijn trouwste suppor ters Regime Tahamata en Ling bloeiden bij Ivic op, Dusbaba en de Denen Arnesen en Lerby ontwikkel den zich onder zijn begeeste rende regime tot voortreffelij ke voetballers, dus wat deed Jaap van Praagdie toen nog net voorzitter was? Hij liet Ivic vertrekken, terug naar AF in Split bij zijn oude club Hajduk, en trok Cor Brom aan. Tenslotte had hij Stefan Kovacs ook al eens voortijdig laten vertrekken in ruil voor George Knobel, en we weten allen hoe briljant die ingre pen waren: zowel Knobel als Brom vertrok door een soort achterdeur. Ik vergat Hans Kraay nog,die werd ook voor tijdig weggebonjourd om plaats te maken vooreen kort stondige regeerperiode van Rinus Michels. die er toen weinig van bleek te begrijpen na zo lange afwezigheid. Jaap van Praag was trou wens ook degeen die Johan Cruijffen Johan Neeskens liet vertrekken, geen wonder dus dat hij nog steeds vereerd wordt als Mister Ajax. Van Praags opvolger. Ton Harmsen, wilde natuurlijk niet achterblijven op deze erelijst, en hij slaagde erin Simon Tahamata te verko pen: niet alleen de populairste Ajacied, maar ook een van de begaafdste. Dat hij ook Ruud Krol liet vertrekken duid ik hem niet euvel, dat zat in de lijn der dingen beslotenmaar Tahamata had natuurlijk Ivic: terug moeten blijven. Ja, maar die had zoveel aan zijn hoofd het laatste seizoen, hij had ver andering van lucht nodig, en kijk nu maar eens hoe goed dat voor hem geweest is, roept Harmsen nu, ik heb gelijk ge had hem aan Ernst Happel en Standard Luik te verkopen, want nu is hij weer zichzelf en voetbalt weer als vanouds! Pluim Dat klopt ja.Sport 80" deelt el ke week „pluimen" uit aan de uitblinkers van het afgelopen weekeinde. Je kan er één krij gen als je heel erg goed was. en je krijgt er twee als je de „ab solute uitblinker" was. Na 4 matchen is de stand: Taha mata, Nielsen en Sigurvins- son met drie pluimen boven aan (drie buitenlanders ove rigens). Tahamata speelt weer als vanouds. Dank zij voorzitter Ton Harmsen van Ajax, die hem liever verkocht dan ervoor te zorgen dat de werkomstandigheden van Simon verbeterd werden. Het doet wat denken aan die rijke meneer die zijn Rolls Royce voor een nieuwe inruilde, zo dra zijn asba kjevol was En zag u de naam Nielsen bij die Top Drie met Drie Pluimen staan? Dat is de Deen Benny Nielsen. Hij speelt nu voor het vierde jaar bij Anderlecht en hij draait, zoals de drie plui men wel bewijzen, op volle toeren. In de drie jaar daar voor zweefde hij steeds tussen het eerste elftal en de inval- lersbank. en hij werd ook niet of nauwelijks door zijn mede spelers geaccepteerd. „Vorig seizoen was ik op een bepaald moment dan ook doodziek van Anderlecht, ik vertelde de voorzitter dat ik voor geen geld ter wereld wilde blijven. Die Totmentaliteit die er tus sen de spelers heerste, ik werd er op een bepaald moment misselijk van". Compleet Maar zie (ik citeer .Sport 80"), „in enkele maanden tijd is de situatie van de 29-jarige Deen echter compleet gewijzigd. Sinds Tomislav Ivic de grove borstel keerde in het Astrid- park en de sfeer helemaal op helderde, geeft Nielsen de ene glansrijke prestatie na de an dere weg". En Nielsen zelf prijst net als alle andere spelers Ivic de he mel in, vertelt dat hij het nooit voor mogelijk had gehouden dat de Joegoslaaf de ploeg in zo korte tijd zo grondig zou restaureren". Ik citeer nu Nielsen: „Wat die Ivic hier in enkele maanden gedaan heeft, dat grenst aan het ongelooflijke. Het werd t vu wens dringend tijd dat er een sterke persoonlijkheid in huis werd gehaald. Ander lecht was bezig helemaal naar de verdoemenis te gaan. Tot Ivic dan kwamDie stelde meteen zijn wetten: spelers die te laat komen op de training zouden een forse boete krij gen, wie tijdens de wedstrij den of trainingen niet werkte mocht meteen naar de kleed kamer vertrekken. Dat en de enorme uitstraling van Ivic ligt aan de basis van deze ommekeer. Als Anderlecht slim is leggen ze nu Ivic voor nog een paar jaar vast...". NICO SCHEEPMAKER DEN HAAG (ANP) - Het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Dambond (KNDB) heeft gisteravond tele grafisch van Koeperman een schriftelijke verklaring geëist dat hij zich terugtrekt voor de tweekamp tegen Harm Wiersma. Het hoofdbestuur heeft Koeperman met onmiddellijke ingang ontzet uit de rechten van het lid maatschap van de KNDB tot het moment waarop zijn verklaring is ontvangen. Daardoor is hij niet gerechtigd uit te komen in de wedstrijden van de KNDB.Koeperman komt in de competitie uit voor de club Lent. De dambond is tot dit besluit ge komen, nadat Koeperman had afgezien van de damtweekamp. De ex-Russische grootmeester gaf gistermorgen aan het Alge meen Nederlands Persbureau (ANP) een verklaring af, waaruit blijkt dat de spanningen en de onvriendelijke sfeer rond de tweekamp hem verhinderen op timaal gemotiveerd aan de strijd te beginnen. Koeperman stelt in zijn verklaring nadrukkelijk dat de Koninklijke Nederlandse Dambond (KNDB) in deze kwes tie geen blaam treft. Koeperman en Wiersma zouden van 22 oktober tot en met 9 no vember een zestien partijen om vattende tweekamp in veertien verschillende Nederlandse ge meenten spelen. Tijdens die match zou de wereldtitel van Wiersma officieus op het spel staan. Anderhalve maand later zou het congres van de wereld- dambond (FMJD) in Mali beslis sen of de tweekamp alsnog het predikaat officieel verstrekt moet worden. De beroering rond de match ont stond toen een zegsman in de in ternationale dam wereld ver klaarde, dat Koeperman in Rijs- sen tijdens het kortgeleden ge houden toernooi om het Europe se kampioenschap voor landen ploegen een document had on dertekend waarin hij bij voorbaat afstand deed van de wereldtitel. Dit als hij onverhoopt de match tegen Wiersma in zijn voordeel mocht beslissen. Voor secretaris generaal Wim Jurg van de we- relddambond FMJD was deze verklaring aanleiding Koeper man ervan te beschuldigen hierin de hand te hebben. Hoewel beide partijen zich woensdag in Arn hem verzoend hebben, heeft de gehele affaire kennelijk zoveel indruk op de 38-jarige Koeper man gemaakt, dat zij zich niet in staat acht Wiersma de waardige partij te geven. Verrast De actie van Koeperman heeft Wiersma danig verrast. "Daar snap ik niets van", was zijn eerste reactie. "Ik ken ook spanningen voor die tweekamp. Dag en nacht ben ik ermee bezig, ook op orga nisatorisch gebied. Die toestan den rond de match bevallen mij evenmin. Maar dat is voor mij nog geen reden om van de tweekamp af te zien". De Fries meent dat Koeperman de damsport met zijn houding scha de berokkent. "De match had grote propagandistische waarde. Er was van alle kanten veel be langstelling voor. Veel gemeen ten hebben geprobeerd een van de zestien partijen binnen hun muren te halen. De damsport leefde weer. Dat breekt Koeper man nu af. Wiersma hoopt, dat Koeperman op korte termijn op zijn beslissing zal terugkomen. "Ik ken Koe perman wel een beetje. Hij is vrij emotioneel. Toch vind ik de hou ding, die hij nu aanneemt, vrij zwak. Ik hoop, dat hij op zijn mis schien niet voorbarige, maar ze ker beïnvloede beslissing terug komt. Hier schieten we allebei niets mee op". Over de financiële kant van de zaak wil Wiersma zich niet uitlaten. De winnaar van de match zou rond de vijfendertig duizend gulden getoucheerd hebben. Verbazing klonk ook door in de reactie van Henk Fokkink, de p.r.-functionaris van de twee kamp. "Wij weten niet beter of de controverse tussen Jurg en Koe perman was woensdag in Arn hem bijgelegd. Jurg heeft bij die gelegenheid zijn excuses aange boden. Die zijn door Koeperman aanvaard". Zakelijk Over de zakelijke aspecten van de kwestie kon Fokkink nog geen uitsluitsel geven. "Koeperman had nog geen contract onderte kend. Wel heeft hij zich op de persconferentie mondeling ak koord verklaard onder de daar genoemde voorwaarden te spe len. Daarentegen vind ik de ver klaring van Koeperman, waarom hij niet wenst te spelen, heel plausibel". Burgemeester Hoekstra van Hoe velaken, de initiatiefnemer voor een op maandag te houden bij eenkomst van de veertien ge meenten, verwacht ten slotte dat de schade bij het niet-doorgaan van de match zal meevallen. PARIJS (ANP) - Bernard Hinault zal in de resterende na- jaarsklassiekers niet aan de start verschijnen. De Breton heeft het wielerseizoen op advies van zijn arts eerder beëindigd dan hij aanvankelijk van plan was. De val in het criterium der Azen, die door Joop Zoetemelk gewonnen werd, kwam Hinault op een rugkwetsuur te staan. Het genezingsproces vordert langzaam. Om die reden adviseert zijn arts hem minstens nog twee weken rust te houden. Hinault nam daarna zelf de beslis sing het voor de rest van dit seizoen voor gezien te houden. Overigens kan de 25-jarige Fransman terugzien op een uiterst geslaagd seizoen, dat hem vele triomfen bracht. Allereerst werd hij in Sallanches voor eigen publiek op onweerstaanbare wijze wereldkampioen op de weg. Daarnaast won hij bij zijn debuut de Ronde van Italië. In de voorjaarsklassiekers reed hij in Luik-Bastenaken-Luik de voltallige concurrentie onder er barmelijke omstandigheden op vele minuten. In de Ronde van Frankrijk tenslotte pakte hij voor zijn opgave drie etappe- overwinningen. 'T opprestatie' basketbalsters breekt op BANJA LUKA (ANP) - De krachtsinspanningen, die ge paard gingen met de verrassende overwinning op Bulgarije, zijn het Nederlands dames-basket balteam een dag later opgebro ken. In het laatste duel uit de hal ve finales van het toernooi om het Europees kampioenschap ver loor Nederland kansloos met 45-71 van Polen. Tot de rust beenden de Oranje-da mes de tegenstandsters aardig bij: 26-29. Door dit resultaat treedt Nederland in de klasseringsduels aan in de strijd om de vijfde tot en met achtste plaats. Vandaag spelen de dames tegen Hongarije. Bij winst speen Oranje een dag later om de vijfde en zesde plaats tegen de winnaar van het duel tussen Bul garije en Roemenië. Bij verlies treedt Nederland aan tegen de verliezer van die wedstrijd om de zevende en achtste plaats. ZURICH (SI/ANP) - De com missie van beroep van de UE FA (Europese voetbalunie) heeft de Engelse voetbalclub West Ham United verant woordelijk gesteld voor de wanordelijkheden die zich vorige week in het Bernabeu- sladion hebben voorgedaan. Tijdens en na ajloop van de Eu ropa Cup-wedstrijd Caslilla- West Ham kwam het tot rellen in het stadion. Twee dagen na de wedstrijd maakte de UEFA bekend dat West Ham zijn thuiswedstrijd tegen Castillo op meer dan 300 km afstand van Londen moest spelen en dat er geen publiek op de tri bune aanwezig mocht zijn. Daarbij kreeg het een boete van 36.000 gulden. West Ham tekende beroep aan tegen deze straf. Gisteren kwam de commissie in Zurich bijeen en hoorde af gevaardigde van West Ham en de verlegenwoordiaer vnn de UEFA die deze wedstrijd bijwoonde. Zij handhaafde de straf. West Ham speelt zijn thuiswedstrijd tegen Castilla in Sunderland, gelegen in het noord-oosten van Engeland. Het is de eerste keer in de ge schiedenis van het toernooi om de Europese bekers dat een club zijn thuiswedstrijd zon der publiek moet spelen. WOERDEN-DEN HAAG - De Ko ninklijke Nederlandse Wielren Unie heeft het dienstverband met baancoördinator Frans Mahn verlengd. Mahn. die bijna elf jaar bij de KNWU werkzaam is, eerst als baancoach en de laatste jaren als coördinator van het fietsen op de baan, zal een vaste betrekking krijgen in plaats van een functie op contractbasis. nog niet precies vast. „Het zal wel niet veel afwijken van de werk zaamheden die ik de afgelopen paar jaar als coördinator voor de Unie heb verricht", aldus Mahn, „maar over de preciese taakom schrijving moeten de KNWU en ik nog overleg plegen" Frans Mahn zegt uiterst tevreden te zijn met het vaste dienstverband dat de KNWU hem heeft aange boden. „Ik heb dit altijd gewild", verklaart hij. „De situatie van de afgelopen jaren, waarin ik van contract naar contract toewerkte, beviel me niet erg. Het gaf te veel spanning en bood me te weinig zekerheid voor de toekomst. De verbintenis die ik nu heb afgeslo- ADVERTENTIE ten verschatt me, om hel eens uit te drukken, tot aan mijn pensioen werk". KNWU-voorzitter Hylkema meent dat men de juiste weg heeft be wandeld door Mahn een vaste baan aan te bieden. „Er was voor ons geen reden", verklaart Hyl kema, „om Mahn aan de kant te schuiven, al hebben we natuur lijk wel gekeken naar alternatie ven voor het geval de Unie en Mahn toch uit elkaar zouden gaan. Toen werd besloten om op nieuw met Mahn in zee te gaan. lag het voor de hand dat we hem een volledige baan zouden aan bieden. We vonden dat we ten op zichte van iemand die al elf jaar bij ons in dienst is, het niet kon den maken om opnieuw met een ontract voor een of twee jaar te wapperen" Hvlkema: „Een probleem vormt nu alleen nog de taak die Mahn krijgt. Die zal in ieder geval an ders zijn dan tot nu toe. Wij willen dat Mahn zich wat praktischer gaat bezighouden met het baan- fietsen. Maar wat er voor hem precies voor functie uitrolt, is nog de vraag. De Unie is op dit mo ment hard bezig met het uitwer ken van plannen, en dat zal zeker een half jaar vergen" Htcak je dotat ww ual...nielhmcld! Herschi Sinas met zuiver mineraal water, zuivere 1 vruchtensappen en uitslui tend natuurlijke suikers zonder toevoeging van onnatuurlijke smaak- of kleurstoffen! Herschi/Drinks Hoensbroek, tel. (045) 21 17 77 Minneboo Wereldkampioen bij de amateur stayers Gaby Minneboo heeft gis teravond in Bielefeld een zoge naamde revanchewedstrijd ge wonnen. Minneboo verwierf in de drie series 13 punten en ver wees de Westduitser Rainer Podlesch, die een punt achter stand had, naar de tweede plaats. Derde werd MathePronk met 10 punten en vierde de Westduitser Jean Breuer (7(

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11