Overleg VS met bondgenoten over vloot naar Golf Partijblad Sowjet-Unie valt vrije vakbonden aan Israëlische parlementariërs spraken met Arafat Oproep Carter te maken aan om einde apartheid Geen waarnemers bij vergadering IMF Ondanks nadruk op neutraliteit: Irak werkt ook aan itoombom VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1980 BUITENLAND (Van onze correspondent Jaap van Wesel) JERUZALEM - Twee leden van het Israëlische parlement (Knesset) hebben gisteren in de Bulgaarse hoofdstad Sofia met PLO-leider Arafat ge sproken. Het gaat hierbij om twee Knessetleden van de communistische Rakach-par- tij, Chali Biton en Toefik Toe- bi. De ontmoeting heeft in Is raël tot heftige reacties geleid. De twee worden beschuldigd van landverraad. De Knessetleden woonden in Sofia een vredescongres bij. Zij werden onder anderen vergezeld door de bekende advocate Felicia Langer. Toe fik Toebi vertelde vanuit So fia aan de Israëlische televisie dat het een kort kennisma kingsgesprek was. Er werden handen geschut en over en weer enige vragen gesteld. Ten slotte werd door beide partijen de hoop uitgespro ken op een rechtvaardige vrede in het Midden-Oos ten. Het is de eerste keer dat Arafat met Israëlische parlementa riërs heeft gesproken. Na het gesprek, woensdagmorgen, vertrok Arafat vanuit Sofia naar Bagdad teneinde te be middelen tussen Irak en Iran. De ultra-rechtse Techia-partij van Geoela Cohen - de initia tiefneemster van de beruchte Jeruzalem-wet - heeft geeist dat de parlementaire on schendbaarheid van de twee Knessetleden opgeheven wordt, om hun berechting mogelijk te maken. Dat standpunt wordt gesteund door een van de onderminis ters van de Likoed, Arridor, maar op het ministerie van justitie is men zeer voorzich tig, en de algemene indruk is dat tot een dergelijke stap niet zal worden overgegaan. Ook oppositieleider Peres keurde de ontmoeting af. Hij sprak van „een dolkstook in de rug, omdat de PLO zijn handvest niet wijzigt, de ver nietiging van Israël blijft na streven en doorgaat met ter reur". Peres sprak echter niet over berechting. Het linkse Knessetlid Uri Avne- ry zag in de ontmoeting met Arafat een signaal van de PLO dat men tot een dialoog met Israël bereid is. Dit is ech ter een wat voorbarige conclusie, aangezien in reso luties van de Palestijnse Na tionale Raad al eerder contac ten met „anti-zionistische, progressieve Israëli's" gelegi timeerd werden. Toefik Toebi is een Arabisch lid van de communistische par tij; Chali Biton behoort tot de zogenaamde Zwarte Panters, een groepering van oriëntaal se joden die een onderdak heeft gevonden in de com munistische partij Rakach en daarmee één fractie in de Knesset vormt. 1EIROET (Reuter) - Irak doet alle 11J moeite om in de Arabische we reld de leiding te nemen op - nucleair gebied, waardoor inter nationale bezorgdheid is ont staan over de mogelijkheid dat een eventuele komende oorlog in het Midden-Oosten met atoom wapens zou kunnen worden uit gevochten. [sraël heeft al gezegd bang te zijn voor een atoomaanval door Ara bische landen. Die hebben daar op geantwoord met de bewering dat Israël al over een atoombom beschikt. Israël heeft de Iraakse plannen ook afgekeurd en een vraagteken ge plaatst achter de Iraakse bewe ring dat het kernenergie alleen voor vreedzame doeleinden wil gebruiken. Atoomgeleerden zeggen dat Irak al over een jaar of vier atoomwa pens kan produceren. Syrië, Egypte, Libië, Koeweit en Saoe- di-Arabië staan ook al te dringen, 'feagdad wijst erop dat Irak een van de 114 landen is die het verdrag van 1968 over niet-verspreiding van kernwapens hebben onder tekend, terwijl Israël dat niet heeft gedaan en volgens veel atoomgeleerden vermoedelijk al over ongeveer 15 atoombommen beschikt. Israël ziet de ontwikkeling in Irak als een reële bedreiging en enkele Arabische landen vrezen een mogelijke "eerste klap" van Is raël. Deze maand heeft de Syrische mi nister van defensie, Moestafa Tlas, al gewaarschuwd voor het I gevaar van een kernoorlog in het j Midden-Oosten. Zou Israël atoombommen tegen de Arabieren gebruiken dan zou de Sowjet-Unie zijn vrienden te hulp snellen, zei hij. [rak doet atoomzaken met Frank rijk, Italië en Brazilië maar heeft de eerste atoomtechnologie in 1968 van de Sowjet-Unie gekre gen. In juli van dit jaar klaagde de Israë lische minister van buitenlandse zaken, Jitzhak Sjamir, dat Frank rijk Irak zou helpen en dat Bag dad met die hulp een atoombom zou gaan maken. Frankrijk wees er toen op dat het met Irak in 1975 een atoomovereenkomst had ge sloten en verwierp het interna tionale verwijt dat het de vrede in het Midden-Oosten in gevaar bracht. Het zou zich ondanks alle druk aan zijn contract houden, aldus het Franse ministerie van buiten landse zaken. Onder de overeenkomst moet Frankrijk aan Irak sterk verrijkt uranium leveren voor een onder zoeksreactor met de naam "Osi- rak" die buiten Bagdad gebouwd wordt. Dit centrum gaat 600 Iraakse kerndeskundigen oplei den. Frankrijk zei dat de IAEA, de inter nationale commissie voor atoomenergie in Wenen, de Iraakse reactor scherp in het oog zal houden en dat Irak met het Franse uranium geen kernwa pens kan bouwen. Een Franse atoomgeleerde, Francis Perrin, sprak het officiële standpunt ech ter tegen en zei deze maand dat I landen zoals Irak binnen enkele jaren atoombommen kunnen II maken. Het Iraakse atoomprogramma is door een serie geheimzinnige in- cidenten opgehouden waar en kele westelijke diplomaten de I hand van Israël in zien. Vorig jaar werd het hart van de Osirak-reac- tor door een bom van saboteurs vernield net voordat de reactor naar Irak zou worden verscheept uit de Franse plaats Toulon. De Fransen beloofden een vervan ging. Op 14 juni werd in Parijs een Egyp tische kerngeleerde, Yahia al Meshad. vermoord. De man werkte voor de Iraakse commis sie voor atoomenergie. Deze maand pleegde een tot dan toe onbekende "commissie ter be veiliging van de islamitische re volutie" een bomaanslag op Jean-Jacques Graf, een Franse atoomgeleerde die ook aan het Osirak-project meewerkt. De bom kwam echter verkeerd te recht, in een boekwinkel met de zelfde naam. Op dezelfde dag, 7 augustus, werd I het kantoor van een Italiaanse firma door een bom vernield. De firma zou atoomtechnologie aan Irak leveren. Diplomaten in Beiroet zeiden dat J de Iraakse plannen passen in het streven van het land naar het ne men van de economische en mili taire leiding in het gebied. President Sadat van Egypte riep gisteren de VS op tot waakzaamheid in het gebied van de Perzische Golf, "opdat de Sowjet-Unie deze streek niet op een goudblaadje gepresenteerd krijgt". WASHINGTON (Reuter/ANP) - President Carter heeft gisteren opgeroepen tot het beëin digen van de apartheid in Zuidelijk Afrika in de nabije toekomst. In een gesprek met twee Afrikaan se leiders, president Stevens van Sierra Leone en president Ha- byarimana van Roeanda, en zwarte Amerikaanse parle mentsleden zei de Amerikaanse president graag met beide groe pen te willen samenwerken om "democratie en vrijheid voor het volk van Namibië" te bewerk stelligen en een einde te maken aan de apartheid in heel zuidelijk Afrika. De president noemde Zuid-Afrika niet met name, maar het was dui delijk dat zijn woorden gericht waren tegen het apartheidssys teem in dat land. Lovende woorden had Carter voor de nieuwe regering van Zimbab we. Deze is de democratie en de mensenrechten toegewijd, aldus de president. Boycot De raadgevende vergadering van Reagan wil niet met Carter alléén in debat PORTLAND (AFP) - Ronald Reagan, presidentskandidaat van de Republikeinen, heeft gisteravond geweigerd een televisiedebat met Carter al leen aan te gaan. Reagan zei in Portland elk debat te zullen weigeren waaraan niet "ie dere kandidaat die een rede lijke kans heeft op gelijke wij ze kan deelnemen". Hij doel de hiermee op Anderson, de onafhankelijke kandidaat. De Liga van vrouwelijke kie zers had gisteren Carter en Reagan uitgenodigd voor een televisiedebat van man tegen man in de week van 12 okto ber. Carter had de uitnodiging on middellijk aanvaard. de overeenkomst van Lomé heeft gisteren in Luxemburg een re solutie aangenomen waarin wordt gevraagd om een boycot van Zuid-Afrika. In de resolutie zeggen de afgevaardigden dat ze van mening zijn dat de maatre gelen die door het apartheidsre gime werden getroffen naar aan leiding van het door de Vernigde Naties afgekondigde verplichte wapenembargo zodanig zijn dat de in Zuid-Afrika gevestigde bui tenlandse ondernemingen kun nen worden betrokken bij het militaire programma van het Zuidafrikaanse regime. Deze westerse firma's leveren prak tisch aan Zuid-Afrika alle aardo lie, computers en geavanceerde technologie. Daarom zal elke maatregel die niet de totale terug trekking van alle westerse on dernemingen behelst geen enkel effect hebben", aldus de resolu tie. In de raadgevende vergadering van Lomé spreken een gelijk aantal Europarlementariërs en af gevaardigden uit de 59 met de EG geassocieerde ontwikkelings landen uit Afrika, het Caraïbisch gebied en het gebied van de Stille Oceaan één maal per jaar ont wikkelingsvraagstukken. Het voorstel tot een boycot van Zuid- Afrika werd opgesteld door de Franse communist Jacques De- nis en de Duitse christen-demo craat Kurt Wawrzik. Minister Van der Klaauw onder zoekt of in Nederland een spe ciale wet moet worden uit gevaardigd om het door de Ver enigde Naties tegen Zuid-Afrika afgekondigde wapenembargo na te leven. Hij verklaarde dit gisteren in New York, nadat hij met zijn Nige- riaanse collega Ishaya Audu voornamelijk over het door de Veiligheidsraad afgekondigde, en daarom voor alle landen bin dende, wapenembargo had ge sproken. Minister Van der Klaauw zei na af loop van het gesprek dat Neder land het wapenembargo strikt naleeft, en dat de in- en uitvoer wet de regering hiervoor de mid delen geeft. De speciale commissie die de Vei ligheidsraad heeft ingesteld om de naleving van het wapenem bargo te controleren zal binnen kort formeel voorstellen het wa penembargo aan te scherpen. Omdat de controlecommissie be staat uit de landen die thans in de raad zitting hebben, ligt het voor de hand dat de Veiligheidsraad zal besluiten tot o.a. een nieuwe bepaling van het begrip „wapens en aanverwant materiaal". Doel hiervan is ook de uitvoer van goederen die voor zowel militaire als burgerlijke doeleinden kun nen worden gebruikt onmogelijk te maken. Minister van der Klaauw zal nu nagaan of de in- en uitvoerwet nog aan de nieuwe si tuatie beantwoordt, of dat ëen nieuwe, speciale wet moet wor den uitgevaardigd. NEW YORK (AFP/Reuter/GPD) - De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Edmund Muskie, heeft gisteren in New York bevestigd dat de VS overleg voeren met hun bondgenoten over de mogelijkheid een inter nationale vlooteenheid op de been te brengen die naar de Golf zou kunnen worden gestuurd wanneer de Straat van Hormoez geblokkeerd zou worden. Hier over is geen enkele beslissing ge nomen, zo zei de minister met klem. De beperkingen die de scheepvaart op het ogenblik on dervindt. zijn niet van dien aard dat zij een militaire actie van de westerse landen met zich mee brengen. Op een persconferentie na afloop van zijn onderhoud met de Rus sische minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromiko, zei Mus kie dat de VS hun Europese bondgenoten, de Sowjet-Unie en de landen in het golfgebied het allen eens zijn over het "kapitale" belang van de Straat van Hor moez. Volgens de Amerikaanse minister geloven de VS en de Sowjet-Unie dat een escalatie.van het conflict tussen Iran en Irak "niet erg waarschijnlijk" is. Bei den hebben het belang van neu traliteit onderstreept. Gromiko wilde de pers niet te woord staan. Over de oorlog rond de Perzische Golf zei Muskie, dat zijn Sowjet-ambtgenoot het openbare Sowjet-standpunt her haald had. Daarmee gaf hij aan dat het hem niet gelukt was de steun van zijn gesprekspartner te krijgen voor de oproep van de VN, het vuren te staken. Chorramsjar Terwijl het aantal Arabische landen dat Irak steunt in zijn oorlog met Iran met de dag groeit, heeft Irak na vier dagen oorlog vrijwel zeker de Iraanse oliehaven Chorrams jar ingenomen. Voor het Iraakse opperbevel, dat de verovering van Chorramsjar gisteravond be kendmaakte, betekent dit dat een van de belangrijkste doelen van de militaire actie is bereikt. Volgens waarnemers zal Irak de maandag begonnen opmars op Iraans grondgebied niet langer voortzetten, zich concentreren op behoud van de veroverde gebie den en zich opmaken voor lang durige onderhandelingen met Iran, met het zwaard op tafel. Ontkenning De val van Chorramsjar - met het naburige Abadan - Iran's groot ste oliehaven, wordt door de au toriteiten in de Iraanse hoofdstad Teheran hevig ontkend. Feit is dat de omstreden stad aan de grensrivier Sjat el Arab al sinds maandagnacht intensief door De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Muskie (rechts) en zijn Russische collega Gromiko voerden gisteren overleg over de kritieke situatie rond het conflict tussen Iran en Irak. Irak is belegerd en dat de Iraanse verdediging onvoldoende ver weer heeft kunnen bieden. Waar schijnlijk is de defensie van de stad goeddeels gebroken na langdurige Iraakse luchtaanval len en artilleriebombardementen gistermiddag. Uit de schaarse berichten uit de stad zelf valt echter op te maken dat Chorramsjar gisteravond nog niet volledig in Iraakse handen was, maar dat de Iraakse strijd krachten wel de stad zijn binnen getrokken. Irak zelf maakt mel ding van een slachting onder de Iraanse verdedigers; ..De geval len stad is een kerkhof geworden voor de vijandelijke troepen," al dus radio-Bagdad. Behalve het offensief tegen Chor ramsjar is ook de Iraakse belege ring van Abadan gisteren onon derbroken voortgezet. Ook heeft Iran gisteren opnieuw luchtaanvallen uitgevoerd op Bagdad en op verscheidene an dere militaire en industriële doelen in het buurland. Het was donderdagavond nog niet duide lijk hoeveel schade hierbij was aangericht. Nieuw zijn de berichten over een Iraaks offensief in de richting van de stad Ahwaz, 70 kilometer op Iraans grondgebied. Niet alleen wordt de stad, hoofstad van de provincie Choezestan, vanuit de lucht zwaar bestookt, ook zouden Iraakse tanks de Ahwaz zeer dicht zijn genaderd. Volgens het Iraanse persbureau Pars zouden onder de bevolking van de stad veel slachtoffers zijn geval len. Steun Naarmate het Irak bij de oorlog steeds meer voor de wind gaat, groeit de steun voor Bagdad van uit het Arabische blok. Nadat al eerder Jordanië en Koeweit zich solidair hadden verklaard met het Iraakse streven, hebben nu, behalve een aantal kleine Arabi sche Golfstaten, ook Saoedi-ara- bië en Egypte zich achter de Iraakse president Saddam Hoes sein geschaard. Zei president Sadat van Egypte dinsdag nog dat hij geen partij zou kiezen in het Iraaks-Iraanse conflict, gisteren verklaarde hij dat de oorlog een uitstekend kans bood om de Iraanse leider ^jatol- lah Chomemi ten val te brengen. Sadat deed zelfs een beroep op de Verenigde Staten een eventuele militaire staatsgreep in Iran met terdaad te steunen. Ook waar schuwde Sadat de Verenigde Staten waakzaam te zijn, zodat de Sowjet-Unie geen kans krijgt zijn voordeel te doen met de huidige MOSKOU (Reuter/AFP) - Het Rus sische partijblad "Prawda" deed gisteren een felle aanval op men sen die ijveren voor "zogeheten vrije vakbonden die onafhanke lijk zijn van het communisme en het algemeen belang van de wer kende klasse". De krant haalde in dit verband een uitspraak van Wladimir Lenin aan, waarin hij stelt dat "vakbonden in socialis tische landen altijd onder leiding van de partij moeten staan". De Sowjet-pers heeft geen melding gemaakt van de concessie die de Poolse partijleiding heeft moeten doen om de golf van stakingen in het land te breken, namelijk de oprichting van onafhankelijke vakbonden. Wel heeft het Krem lin duidelijk gemaakt ongelukkig te zijn met de situatie in Polen en heeft het gewaarschuwd voor de gevaren voor Polen van "anti-so cialistische elementen" en van westerse inmenging. Het artikel in "Prawda" van giste ren met zijn verwijzingen naar Lenin, hebben bevestigd dat de Russische leiders deze vak bondskwestie als iets beschou wen waarbij de orthodoxe lijn moet blijven gehandhaafd. Walesa Het bezoek van de Poolse sta kingsleider Lech Walesa aan Warschau is een belangrijke stap geweest op weg naar de nationale erkenning van de nieuwe Poolse onafhankelijke vakbonden. Wat eveneens tot uiting kwam tijdens het verblijf waren de onbetwist bare politieke kwaliteiten van deze arbeiders uit de scheeps werven in Gdansk. Na de inschrijving van de statuten van de nieuwe vakbond en de re geringsontvangst die de natio nale leiders van de bond was be reid. heeft de pers in Warschau eindelijk haar kolommen enigs zins opengesteld voor het ver schijnsel "Walesa". Deze had juist in zijn gesprekken met de ministerraad geklaagd over de "misleidende informatie" in Po len. Gisteren publiceerde de Trybuna De kranten schreven echter giste- Ludu een grote reportage over de ren niet over de eerste persconfe- journalisten en vertegenwoordi gers van een nieuwe vakbond "Mazowsze" (regio Warschau). Over twee kolommen wordt ver teld dat deze bond al meer dan 70.000 ledern heeft en dat het gaat om een "echt onafhankelijke" bond, iets wat de vorige avond nog ondenkbaar was. Tot nog toe hadden de kranten alleen maar melding gemaakt van de wijzi ging van officiële vakbonden in "onafhankelijke" vakbonden. oprichting van een onafhankelij ke vakbond in Elblag in de buurt van Gdansk. De Zycie Warszawy gaat nog verder en maakt mel ding van een ontmoeting tussen (Van onze correspondentnenK ts.olb) WASHINGTON - De Wereldbank en het Internationale Monetaire Fonds zullen bij hun jaarverga dering, die volgende week in de Amerikaanse hoofdstad begint, geen waarnemers toelaten. Dit betekent dat de Palestijnse Be- vrijdings Organisatie PLO voor lopig buiten de deur wordt gezet, binnen het kader van een com promis dat ten doel heeft de be sprekingen over de wereldeco nomie en de financiële situatie van de ontwikkelingslan den te ontdoen van een politiek explo sief gegeven. Evenwel, niet alleen de PLO wordt zodoende verwijderd, ook Zwit serland, dat geen lid is van de or ganisaties maar wel dikwijls geld heeft geleend ter financiering van internationale projecten, kan nu formeel niet worden toegelaten. Al bestaat de mogelijkheid dat de Zwitsers nog wel aan commis- sieberaad kunnen deelne- De directeuren van de Wereldbank en het IMF (organisaties met elk meer dan 130 leden) wilden aan vankelijk de lijst van waarnemers beperken tot de landen die ook in Belgrado, waar vorig jaar de bij eenkomst werd gehouden, aan wezig waren. De PLO was er toen niet bij. De voorzitter, Amir Ja- mal, minister van financiën van Tanzania, besliste echter dat waarnemers dit jaar niet van de partij konden zijn. Hoewel de PLO geen lid is van de Wereldbank of het IMF en daar om ook niet voor leningen in aanmerking komt. zei een woordvoerder van de organisatie dat Palestijnse econoven om re denen van economie aanwezig wilden zijn, omdat het Palestijn se volk in ballingschap, vluchte lingenkampen en in bezet gebied economische hulp nodig heeft. De PLO wijt het uitsluiten van waarnemers aan Amerikaanse pressie. De beslissing van Wereldbank en IMF kan ertoe leiden dat Arabi sche olielanden als bijvoorbeeld Saoedi-Arabië en Koeweit hun financiële steun aan de interna tionale financierings-organisa- ties ontzeggen. Een van de on derwerpen die tijdens de verga dering ter sprake zullen komen, is het ontwerpen van een systeem dat enerzijds de Arabische lan den een zekere garantie moet bieden tegen de waardevermin dering van hun enorme tegoeden door inflatie en anderzijds de westelijke geïndustrialiseerde wereld en de ontwikkelingslan den een stabiele, zij het gein- dexeerde olievoorziening moet garanderen. De tot zo'n 350 miljard dollar op gelopen schuld van ontwikke lingslanden die olie importeren zonder zelf over grondstoffen te beschikken, zou voorzover het regeringsschuld betreft volgens een voorstel van de Nederlandse minister De Koning (ontwikke lingssamenwerking) in tien jaar «tls bilaterale hulpverlening moe ten worden gelenigd door kwijt- |chelding. rentie die Walesa woensdag avond heeft gegeven in het ge bouw van het officiële l|—t schap Interspress. Alle waarne mers waren het erover eens dat dit moment een "evenement" is geweest waarop de hoofdrolspe ler verbluffend fit ten tonele ver scheen na een slopende dag voorafgegaan door weken van spanning. WALLS - Generaal Peter Walls, die onlangs is ontslagen als opperbe velhebber van het Zimbabwese leger, mag niet naar Zimbabwe terugkeren. Dit staat in een de creet van de Zimbabwese rege ring dat gisteren is gepubliceerd. De (blanke) generaal heeft zich het ongenoegen van de regering van Zimbabwe op de hals gehaald door in een interview te zeggen dat een burgeroorlog tussen de rivaliserende guernllagroeperin- gen in Zimbabwe een "reele mo gelijkheid" is.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9