Alcohol-gebruik voor 800.000 mensen probleem Bom had treinstel in lichterlaaie kunnen zetten Strippenkaart vervangt buskaartje op 1 oktober Hogere prijs nieuwe F-16 twijfelachtig Cardiologen sturen patiënten niet meer naar De Klokkenberg SGP in Staphorst: geen pensioen wethouders Nu al belangrijkste doodsoorzaak 11 I IJIHII VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1980 ZWOLLE (GPD) - De brandbom, die woensdagavond in de snel trein Vlissingen-Zwolle werd aangetroffen, was zo professio neel in elkaar gezet, dat deze het bewuste treinstel in lichterlaaie had kunnen zetten. De Zwolse politie en de Spoorwegrecherche hebben nog geen aanknopings punten wie verantwoordelijk is voor de bom en wat de motieven waren. Volgens de Spoorwegre- cherche is in Nederland nog nooit een bom in een trein aange- bracht. BÜ een plaatselijke krant in Zwolle werd gisteren een brief afgele verd van een Zwolse actiegroep, Revolt 78, die ageert tegen het feit dat Zwolle veel geld uitgeeft voor de viering van zijn 750-jarig be staan. In de brief stond dat aan de brandbom een tijdmechanisme zat. „Acties lukken en acties mislukken. 750 jaar en de ver spilling gaat door, maar we blij ven ageren", aldus de brief. De politie heeft nog geen zekerheid of deze groep inderdaad verant woordelijk is voor het plaatsen van de brandbom. Slechts de wetenschap dat de ma ker van de bom „een vent was die heel goed wist wat hij deed" staat recht overeind, aldus de Zwolse hoofdcommissaris W. A. C. Vos. „Het was geen kwajongens streek, maar een professioneel in elkaar gezette bom. Als de NS- employés niet goed hadden op gelet, zouden de gevolgen voor het Zwolse station en zijn bezoe kers heel vervelend zijn ge weest". Nadat de laatste reizigers van de Zeeland-expres de trein, die vol gens het spoorboekje keurig om 21.09 uur woensdagavond het station van Zwolle binnenliep, hadden verlaten, vond conduc teur Leendert Hordijk de bom. Hij wist op dat moment alleen nog niet dat hij op een projectiel was gestuit. In de overtuiging dat de grijze weekendtas in het baga genet door een van de passagiers was vergeten, nam hij die mee naar zijn kantoor, althans dat was zijn plan. Maar op het perron meende Hor dijk dat er iets in de tas tikte. Na dat de NS-man de rits had open getrokken en de inhoud van de tas inspecteerde, kreeg hij de schrik van zijn leven. Want in de tas zat iets dat verbazend veel op een bom leek en Hordijk aarzelde niet. Hij zette de tas op een bank en maakte dat hij weg kwam. Politiemannen, die poolshoogte kwamen nemen, constateerden ook dat het dit keer wel eens me nens kon zijn en de vervolgens gealarmeerde Explosieven Op- ruimings Dienst (EOD) dacht er al net zo over. Het was toen in middels bijna middernacht ge worden en het treinverkeer was al een paar uur ontregeld. „De specialisten van de EOD con stateerden, na een onderzoek waarbij onder meer röntgenfoto's werden gemaakt, dat het te ge vaarlijk was een poging te doen het projectiel te demonteren. Omdat volstrekt onbekend was waaruit de bom bestond en hoe hij werkte, besloten we om hem ter plaatse met behulp van explo sieven van zijn ontstekingsme chanisme te ontdoen', aldus commissaris Vos. Dat gebeurde tegen drie uur in de nacht van woensdag op donder dag. Op het moment dat de EO- D'ers hun springlading tot ont branding brachten, ontplofte ook een deel van de bom in de week endtas. „Het staat vast, dat wan neer dat ding zo vlak onder het plafond in het bagagenet was ontploft, de trein in brand was gevlogen", aldus de commissaris. „De kracht van de brandbom was daarvoor zonder meer toerei kend". In het Gerechtelijk Laboratorium in Rijswijk wordt onderzocht wat de chemische samenstelling van het projectiel was en welke spo ren er op de resten zijn te vinden. De uitkomst van dit onderzoek, waaraan gisteravond nog werd gewerkt, zal vooral richting moe ten geven aan het verdere speur werk. PAGINA 7 Minister Tuynman DEN HAAG (GPD) HAAG - Onder het motto „Met de strippenkaart kom je overal' wordt vanaf 1 ok tober voor het hele land een nieuw vervoersbeleid ingevoerd voor stads- en streekbus, tram, metro en in het gebied van de vier grote steden bovendien ook in de trein. De strippenkaart, die in drie uitvoeringen wordt gele verd komt in de plaats van de van oudsher bestaande vervoerbe- wijzen en -tarieven (de 'enkeltjes' en 'retourtjes') van elk bedrijf af zonderlijk. Tegelijk wordt een sterabonnement ingevoerd, dat de diverse stads- en weekabon nementen vervangt. Ter afsluiting van de sinds mei ge voerde introductiecampagne, die vijf miljoen gulden heeft gekost, heeft minister Tuynman van ver keer gisteren nog een opsom ming gegeven van een aantal as pecten dat met deze, uit Munehen overgenomen vervoerskaart ver bonden is. Gelijktijdig met de in voering van het nieuwe kaarten- systeem wordt een tariefsverho ging van kracht van 5,5 procent voor de trein en van 7 procent voor al het andere openbaar ver voer. Strippenkaart en sterabonnement zijn niet geldig in de buurtbus en de KLM-bussen die vanuit een aantal steden op Schiphol rijden. Voor de buurtbus was het be zwaar dat de chauffeurs over het algemeen vrijwilligers zijn. De strippenkaart wordt geleverd in drie uitvoeringen, met zes, tien of vijftien strippen. Voor elke zone (zonegrenzen liggen op 4,5 kilo meter van elkaar) moet een strip worden gebruikt, plus een strip voor de rit zelf. Voor één zone moeten dus twee strippen wor den afgestempeld, voor vier zo nes vijf strippen, telkens per per soon. Alle kaarten zijn verkrijg baar in de voorverkoop. Naast de gangbare adressen, in sigaren winkels, zijn contracten gesloten met de PTT en komen daar nog bij de Sparwinkel, de SRV-wa- gens en de Rabo-banken. De pro visie die zij krijgen is 20 procent per verkochte kaart. Minister Tuynman verwacht niet dat de invoering van het nieuwe systeem veel problemen zal ople veren. In het streekvervoer be staat de zone al langer en in de grote steden wordt over het al gemeen in slechts één zone ge reisd. Toch zijn er uitvoerige en duidelijke voorbeelden gevende folders verspreid, waarin zowel de strippenkaart als het ster abonnement wordt uitge legd. De Boer (ARP) teleurgesteld in loyalisme DEN HAAG (GPD) - De loyale en afwachtende houding tegenover het kabinet-Van Agt is de groep CDA-loyalisten in de Tweede Kamer niet goed bevallen. Vol gens ARP-voorzitter De Boer zijn de zogenoemde dissidenten te meegaand geweest. Hi j zei dit gis teren voor de AVRO-radio. Terugkijkend denkt De Boer dat dit loyalisme niet is gelukt. „We hebben teveel geloof gehad in de mogelijkheid neen te zeggen te gen het kabinet en toch loyaal te genover de fractie te blijven. De mensen hebben de subtiele ge- dachtengang niet begrepen. Het had ja of neen moeten zijn en niet iets er tussenin", aldus De Boer. Hij wil niet nog eens een periode als loyalist doormaken en hij sluit dan ook niet uit dat een groep zich van de nieuwe fractie zal af splitsen, waneer na de verkiezin gen blijkt dat de fractie een vol gens hen verkeerde koers gaat varen. Deze koers zal vooral tot uiting komen bij de formatie van het volgende kabinet. Met dit gegeven is gisteren in het psychiatrisch centrum Bloe- mendaal in Den Haag een sym posium van start gegaan over preventie van alcoholisme. Tal van buitenlandse, vooral Ameri kaanse, deskundigen geven daar lezingen over de huidige stand van de wetenschap met betrek king tot de alcoholproblema- tiek. Voor ons land geldt, dat in het bij zonder grote problemen dreigen met de groep van de zogenaamde sociale drinkers, mensen die 6 cot 8 glazen alcoholhoudende drank (en dan doet het er niet zo veel toe, om wat voor drank het gaat - de grootte van het glas is door gaans omgekeerd evenredig aan het alcoholpercentage van de drank die erin zit) per dag con- Volgens psychiater J. Borger, me disch directeur van het centrum verslavingszorg „Zeestraat" in Den Haag, krijgen velen van deze sociale drinkers klachten over zenuwstelsel, lever en hart. Bor ger schat dat zeker de helft van deze groep vroeger of later li chamelijke klachten oploopt. Degenen die meer dan acht glazen per dag drinken, krijgen onher roepelijk klachten, aldus Borger. Hoeveel mensen er jaarlijks ster ven als geval van overmatig alco holgebruik, kan hij niet weerge- j ven. Het is volgens hem evenwel zeker dat dit sterftecijfer'dat van hart- en vaatziekten is voorbijge streefd. Het gebruik van alcohol is in ons land de laatste 25 jaar met 15 pro- Doodsoorzaak patiënten Enschedees verpleeghuis nog onbekend ENSCHEDE (GPD) - De zeven overleden patiënten van het En- schedese verpleeghuis 't Kleijne Vaert zijn niet het slachtoffer ge worden van de zogenoemde vete- I ranenziekte. .Tot die conclusie is j de Leidse internist Meenhorst gekomen, die in Nederland geldt als een kenner van de gevreesde bacterieaandoening. Meenhorst was gisteren de hele dag in Enschede op bezoek, waar hij inzage heeft gehad in de obduc tierapporten van de gestorven bejaarden. „Je kunt je zelfs af vragen of er sprake is geweest van een epidemie'', stelde dr. R. Lenssen, arts van het verpleeg huis, gisteravond na het bezoek van de Leidse internist vast. „De ziektebeelden geven bij onder- I linge vergelijking zelfs kleine j verschillen te zien. Ze hadden allemaal wel gemeen dat ze ein digden met een temperatuurex- I plosie, waarop de dood is ge volgd", aldus dr. Lenssen. Waaraan de zeven bejaarden nu écht zijn overleden, is nog niet i bekend. De uitslagen van de la- I boratoriumkweken worden pas volgende week verwacht. Voor lopig wordt aangenomen dat hun i overlijden werd veroorzaakt door i een combinatie van factoren. cent gestegen, een percentage dat nergens in de wereld wordt over troffen. Opvallend in dit verband is, dat de mensen die wegens al coholisme worden opgenomen, steeds jonger worden: op dit moment gaat het om mensen van gemiddeld 30 tot 35 jaar. Onderzoeken van onder meer de Amerikaanse hoogleraar F. W. Ellis hebben aangetoond dat vrouwen die tijdens de zwanger schap blijven doordrinken, een' grote kans lopen kinderen te krijgen met lichamelijke of geestelijke afwijkingen. Onderzoeken van de Amerikaanse arts J. A. Ewing tonen aan, dat er groepen mensen zijn, die als het ware meer dan andere groepen voorbestemd zijn te veel alcohol te gaan drinken. Daarbij kunnen psychische en biologische facto ren een rol spelen. Het is uit verschillende onderzoe ken bijvoorbeeld gebleken dat kinderen, die stammen uit een milieu waar regelmatig alcohol geschonken wordt, en daarnaast een aantal persoonlijkheidsken merken vertonen als rusteloos heid, hyperactiviteit, slechte concentratie, een grotere kans lopen alcoholist te worden. Wat de biologische factoren betreft: onderzoeken naar alcoholge bruik bij een-eiige en twee-eiige tweelingen hebben bewezen, dat een erfelijke, biologische factor bij alcoholgebruik een rol kan spelen. Mensen die, door een combinatie van biologische fac toren, zich prettig voelen na alco holgebruik, lopen evenzeer meer dan anderen de kans probleem drinker te worden. Ewing benadrukte, dat men het ontstaan van alcoholisme niet vanuit één factor mag en kan be naderen. De Amerikaanse psy chiater M. N. Weisman noemde drie belangrijke factoren: licha melijke, psychische en sociaal- culturele. De genezing van alcoholisten moet dan ook langs deze drie verschil lende fronten worden aangepakt. Weisman pleitte voor een team- gewijze benadering. Hem is in de praktijk gebleken dat leden van de Anonieme-Alcoholisten in samenwerking met bijvoorbeeld arts en psychiater veel betere re sultaten bereiken dan de acade micus alleen. STAPHORST (GPD) - De SGP-fractie in de gemeenteraad van Staphorst heeft zich faliekant tegen een pensioenregeling voor wethouders gekeerd. B en W waren al aan de bezwaren van de behoudende fracties in de gemeenteraad tegemoet gekomen door in de 'Uitkerings- en pensioenverordening wethouders' de bepaling op te nemen dat een wethouder de mogelijkheid heeft om van zijn recht op uitkering en pensioen afstand te doen. Dat was de SGP echter nog niet genoeg. SPG-fractieleider Van Oosten zei zelfs het stelsel van sociale ze kerheden „een heidense aangelegenheid te vinden". En zijn frac tiegenoot Bisschop voegde eraan toe: „De wethouders hier zijn boerenmensen en die hebben geen pensioen nodig". In Stap horst is het de gewoonte dat oudere mensen tot hun dood door de kinderen worden verzorgd. Het werd al gauw duidelijk in de discussie dat de beide huidige wethouders, een van de SGP en een van het CDA, inderdaad afstand zullen doen van hun nieuw verworven rechten, waar toch nog een meerderheid van de gemeenteraad voorstemde. Volgens luchtmacht DEN HAAG (GPD) - De Koninklij ke Luchtmacht gelooft dat een volgende bestelling voor F-16- GEEN FEEST 3 ging City Centrum Amsterdam -llisll feestop 10 en 11 oktober ter gele- genheid van de opening van het I I traal Station. Dit uit vrees, dat de t II 1 feestelijkheden door rellen zullen -i yt, I i worden verstoord, aldus woord- A&. alt F voerder De Lange van de vereni- ffjS Jylgi "City Centrum" was van plan de f I ^j§ JPafpl opening van het metrotracé op te "^SSÊÊSk Jr PJill bisteren met onder meer een fjjpffÊl grote braderie, optredens van ar- V JsaSlBr tiesten, ballonwedstrijden en een iffllliSi standwerkersconcours. Het feest X gaat niet door, omdat is gebleken, S P°üFie n'e* voldoende Y' mensen heeft om tijdens het feest - T i schade aan lijf en goed te voor komen, aldus De Lange. HEYTHUYSEN - Op een rijkspolitiebus in Heythuysen is een fietsenrek ^en factor is ook geweest, dat van- gemonteerd zodat agenten per auto naar hun wijk kunnen en daarvoor de Groote Keijser is opgeroe- fietspatrouille hun tweewieler direct bij de hand hebben. Een en ander in Pen actie te voeren bij de opening het kader van de bezuinigingen die ook bij de rijkspolitie worden doorge- Yan f*et metrotraject, aldus De voerd. Lange. BREDA (ANP) - De cardiologen in het zuiden van ons land vinden dat sinds het vertrek van hartchi rurg dr. Van der Schaar uit het medisch centrum de Klokken berg in Breda er dusdanig met patiënten wordt gesold en dat de hele gang van zaken hier dermate onbevredigend is, dat zij er al ge- ruime tijd geen hartpatiënten meer naar toe sturen. Cardioloog Penn van het Sint Jansgasthuis in Weert heeft in een 'potige brief aan de Commissie 'Coronair An- giografie' van de Nederlandse vereniging van cardiologen alle grieven en klachten op een rij ge zet. De cardiologen vinden dat het al leen dan w tiënten n« sturen als team is, cardioloog r verantwoord is, pa- de Klokkenberg te een vast chirurgisch er een permanente huis is en als het door bemiddelaar dr. Greep geïn stalleerde toezichthoudend team is verdwenen. De brief is gisteren in vergadering van de commissie in het Academisch Ziekenhuis in Utrecht besproken. Meerdere cardiologen hebben de ervaring dat er met hun patiënten 'gesold' werdt omdat ze bijvoor beeld op het laatste moment ho ren dat de operatie niet doorgaat, of omdat een hnrtcatherisatie (inwendig hartonderzoek) die de patiënt bij zijn eigen cardioloog al onderging - opnieuw wordt ver richt. De cardiologen zien ook een gevaar in de steeds wisselen de chirurgische teams. "Dan ope reert Pietje uit Rotterdam en dan weer Klaasje uit Utrecht". Ze wij zen erop dat iedere chirurg ver schillende methodes heeft, het geen aanleiding kan geven tot ongelukken. "De Zuidnederlandse cardiologen zijn met z'n allen 100 procent te vreden over de operatieresulta ten van dr. Van der Schaar. Dat mag men wel eens heel duidelijk weten. In de hele wereld kun je geen harteentrum vinden waarbij in de startperiode nul komma nul doden vallen bij de coronair-ope- raties (operaties aan hartade ren)", aldus cardioloog Penn die erop wijst dat de twee patiënten die zijn overleden aan hartklep pen zijn geopereerd. Daarbij doen zich volgens Penn over het algemeen meer sterfgevallen voor. Volgens hartchirurg Van der Schaar zelf betroffen het bo vendien zeer ernstig zieke patiën ten. Pathologisch-analomiseh onderzoek heeft aangetoond dat hier geen chrirurgische fouten zijn gemaakt. Patiënten van Zuidnederlandse cardiologen gaan nu naar andere hartcentra in ons land of vertrek ken via luchtbruggen naar het buitenland. vliegtuigen niet aanzienlijk duurder zal uitvallen dan die voor 102 stuks die Nederland in 1975 heeft besteld in de Verenigde Staten. De volgende bestelling omvat 24 vliegtuigen als eerste levering van de 111 die de lucht macht nodig heeft ter vervanging van de Northrop NF-5A Freedom Fighter in de tweede helft van de jaren '80. De luchtmacht is wel van oordeel dat een tweede order voor het vliegtuig van General Dynamics goedkoper had gekund, als Ne derland in 1975 niet alleen de be nodigde 102 had besteld voor vijf squadrons, maar bovendien 36 ter compensatie van vliegtuigen die door diverse oorzaken in vre destijd .verloren plegen te gaan. Een is er al verongelukt, in maart dit jaar. „Deze extra vliegtuigen waren dan niet alleen geleverd voor dezelfde prijs als de andere 102, maar bo vendien was het tevoren duide lijk geworden dat de produktie- lijnen bij Fokker en andere Ne derlandse industrieën voor lan gere tijd hadden moeten worden opgezet", aldus kolonel A. P. de Jong, woordvoerder van de luchtmacht. Dat tweede aspect is van belang, omdat België over een jaar of drie 72 Mirages F-5 moet vervangen. Vooral omdat het nu, meer dan in in 1975, duidelijk is dat er eigen lijk geen beter vliegtuig is dan de F-16, zou de produktie van zo'n Belgische bestelling wellicht di- rekt hebben kunnen aansluiten op die van een grotere voor Ne derland zelf. Nederland heeft enige druk uit geoefend op de Belgische rege ring om te bewerkstelligen dat de Belgen een tweede bestelling voor de F-16 naar voren halen, maar dit is zonder resultaat gebleven. Belgie acht zich, tegen de achtergrond van zijn econo mische malaise, niet in staat al snel een beslissing te nemen en de regering staat zelfs voor de vraag of de Mirages wel door F- 16's moeten worden vervan gen. Wat Nederland zelf betreft, valt een tweede bestelling voor F-16's bui ten de multinationale (Neder land, de VS, Belgie, Denemarken en Noorwegen omvattende) overeenkomst van 1975. Daar door is ook de prijs voor het toe stel in principe een open zaak. maar flat geldt nok de liaU toestellen die de Amerikaanse luchtmacht als tweede bestelling heeft geplaatst. DEN HAAG (GPD) - Het gebruik van alcohol is in ons land de belangrijkste doodsoorzaak geworden. Momenteel lopen zeker 800.000 mensen ernstige risico's door hun overmatige gebruik van alcohol. Ongeveer 300.000 van hen kunnen alcoholist worden genoemd. ROTTERDAM - Deze "eend" kwam op de rijksweg bij Rotterdam aan een triest einde. Als gevolg van kortslui ting ging de Wagen van een mevrouw uih Delft in vlammen op. Een bizarre bijkomstigheid was het feit dat het vehikel voor zijn zelfvernietiging een plaats uitkoos vlak bij een crematorium.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7