Onderdrukken seks gebeurt niemaar stimuleren evenmin Trap bij Stadhuisplein te dure grap of niet? 3Ë* v Dansen voor scholen en bejaarden 15.000 Waarom mag niets meer nu" VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1980 LEIDEN - Scholieren en bejaarden waren gisterochtend en middag in de Stadsgehoorzaal uitgeno digd om een uitvoering bij te wo nen van het Joods-Arabisch dans- en muziek ensemble Beit- Hagefen. De organisatie lag in handen van de directie Sociaal Cultureel Werk. die deze voorstelling kon financieren door te putten uit het fonds voor "Kreatieve en Kunst zinnige vorming van de school jeugd". Op 29 september worden er nog eens twee uitvoeringen ge geven. Symposium en tentoonstelling in Academisch Ziekenhuis LEIDEN - Jongeren wanen zich niet in een seksueel paradijs, waarin ze alles weten, alles kunnen en al les mogen. Er wordt vaak een beeld van de 'bevrijde' jongere geschetst om daarmee seksuele vor ming en voorlichting overbodig te kunnen noemen. De werkelijkheid is, dat zowel ouders als de school nog steeds geen raad weten met de sek sualiteit van de jongeren. Ze verbloemen het. Af keurend en hard onder drukken gebeurt niet meer, maar aanmoedigen en de seksualiteit van jon geren erkennen is er ook niet bij. Jongeren blijken nog altijd behoefte te heb ben aan goede informatie. Dit is de strekking van het verhaal dat drs. W. de Regt. gezinssocio loog. vandaag hield op een sym posium over de taak van de school bij seksualiteit. Het sym posium is georganiseerd ter gele genheid van het tweede lustrum van de polikliniek voor geboorte regeling van het Academisch Ziekenhuis Leiden. De rector van het Peellandcollege. Th. G. A. Hoogbergen, vertelde in zijn inleiding dat er meteen grote boog om de seksualiteit en vor ming van de leerling wordt heen gelopen. "Er is geen landelijk beleid, er is groot verschil in op vattingen van ouders, in informa tie-niveau van leerlingen en er zijn onvoldoende geschoolde do centen. Daarom beperken scho len zich tot de verplichte paragra fen uit de biologieboeken. Het vak gezondheidskunde of om gangskunde bestaat niet en de meeste schoolleiders zien er ook niets in", aldus Hoogbergen. Tentoonstelling Naast dit, één dag durende sympo sium is er bovendien veertien da gen lang een tentoonstelling te bezichtigen over alles wat heeft te maken met verliefdheid, omgaan met elkaar, seksueel contact en voorbehoedsmiddelen. Deze ten toonstelling wordt gehouden in het Leerhuis van de Vrouwenkli niek, gebouw 35 van het Acade misch Ziekenhuis Leiden. Benda (14) bezoekt met haar klas de expositie Het intiatief is van haar leerkracht uitgegaan. Ze vindt het wel leuk. Echte voorlichting heeft ze nooit gehad. Voor de condoomtafel staande zegt ze: "Ik weet wel hoe ik het moet doen .zo ongeveer. Dat lees ik in allerlei bladen. Een condoom moet je onder de kraan houden om te kijken of ie lekt. Mijn broers maken er vaak lolletjes over. Echt vrijen doe ik nog niet, wel zoenen. Sommige jongens strelen je dan over je tieten, dat hoort er bij hè?" .In de zesde klas hoorde Ans dat vrouwen eenmaal in de maand ongesteld worden. Ze noemt het zelf 'opoe op be zoek'. Ze vertelt eerlijk dat ze niet zo goed over seks durft te praten. Echt verliefd is ze nog nooit ge weest. Op dansles heeft ze wel een aardige partner Normaal Haar klasgenootje Jannie (17) heeft een vaste vriend en gaat daar ook mee naar bed. Ze gebruikt de pil. Haar ouders vonden dat gelijk oké. "Dan zijn ze van alles af. Kinderen komen er dan niet en mij hoeven ze dan niets meer te vertellen", zegt ze. "Ik heb best wel vragen over hoe je nu precies moet vrijen. Soms doet het hart stikke pijn. Van mijn vriendin hoor ik wel eens wat. En een lera res op school doet er ook wat aan. Ze heeft laatst verteld dat mas turberen heel normaal is. In het begin lachten we erom, maar nu willen we meer weten. De folder tjes in haar hand van: omgaan met seks tot informatie over go- norroe(druiper) gaat ze thuis eens op haar gemak doornemen. "Word ik weer wijzer". De Regt: "Alle jongens en meisjes horen de feiten te kennen. Ze Per jaar zo'n abortussen Er worden zo'n 15.000 abortus sen per jaar in ons land uit gevoerd. Dat waren onge wenste zwangerschappen. Onderzoek van het Nederlands Instituut voor Sociale en Seksuologisch Onderzoek (N1SSO) leert ons dat één van de drie zwangerschappen onbedoeld is. Van de jongens tussen 15 en 21 jaar heeft 12 procent geen ge slachtsgemeenschap, van de meisjes in dezelfde leeftijd 6 procent niet. Negen procent van de jongens en 10 procent van de meisjes gebruikt bij geslachtsgemeenschap geen voorbehoedsmiddelen. Van de jongens gebruikt 34 pro cent condooms. De pil en het spiraaltje worden door 44 procent van de meisjes ge bruikt. worden er immers aan alle kan ten mee, overspoeld, zo is de in druk. En de jongeren zelf durven hun "eenvoudige" vragen bijna nergens meer te stellen. Niet aan hun leraren, want dan komt die met al je klasgenoten er achter dat "je dat niet eens weet". Niet aan vrienden om dezelfde reden. Niet aan hun ouders, omdat je daar toch bijna nooit een fat soenlijk antwoord van krijgt, zonder allerlei waarschuwingen daarbij". Om met de titel van zijn verhaal te sluiten: 'Jongeren worden in alle opzichten aangezet tot leren, be halve als het om seks gaat'. Automobilist rijdt door na aanrijding LEIDEN - Een bejaarde fietser uit Leiden is gisteravond rond acht uur op de Vijf Meilaan aangere den door een onbekend gebleven automobilist en daarbij licht ge wond geraakt. De automobilist is na de aanrijding doorgereden. De fietser, 79 jaar oud, moest ter hoogte van de verzorgingsflat Rosenburgh uitwijken voor een zandhoop, die gedeeltelijk op de rijbaan lag. Hoewel de man zijn hand uitstak, werd hij van achte ren aangereden door een perso nenauto. De man kwam te vallen en is met beenletsel overgebracht naar het Academisch Zieken huis. LEIDEN - Kan Leiden zich een stadhuistrap van pakweg een paar ton veroorloven? Een vraag, die nog steeds niet is beant woord. Als het aan gemeente ambtenaar Piret van de afdeling stedebouw. waar het ontwerp werd gemaakt, ligt natuurlijk wel. Anders is het gesteld met een aahtal raadsleden. "Een veel te dure grap", oordelen zij. Vorig jaar werd het ontwerp voor de fialfronde trap van het stad huismuurtje naar het stadhuis plein voor het eerst besproken. De gemeente kon kiezen uit twee varianten: een trap van natuur steen voor ruim twee ton of een trap van baksteen voor ruim één ton. De meeste raadsleden von den deze projecten te duur. Be sloten werd evenwel de zaak aan te houden. "Meer informatie", kreeg stedebouw als opdracht mee. Diaserie Die informatie liet lang op zich wachten. Pas dit jaar, aan het einde van de zomer, vertoonde Piret zijn diaserie (verluchtigd met commentaar) over de trap aan de leden van de raadscom missie voor ruimtelijke ordening. Veranderd was er niets. Het ging nog steeds over de twee oor spronkelijke mogelijkheden. Over dat late" tijdstip zegt hij nu: "We moesten één en ander zorg vuldig voorbereiden, daar gaat veel tijd inzitten. En bovendien hadden we ook nog wel andere dingen aan ons hoofd. Wij lopen niet voortdurend aan zo'n trap te denken. Waarom het niet goed koper kan? Zo'n trap moet mooi worden afgewerkt. En als het goedkoper had gekund, dan had den we dat heus wel gezegd". Je afvragen of Leiden wel zo'n dure trap verdient is volgens de stede bouwer een gevaarlijke zaak. Want: "Je suggereert daarmee dat je het geld beter aan andere dingen kunt besteden. Mensen redeneren gauw zo in de trant van: "Twee ton! Daar kun je een huis van bouwen". "Het is natuurlijk ook vreemd dat tegenwoordig niets meer naar luxe mag zwemen", vervolgt hij. "Als we vroeger zo hadden ge dacht, dan was de trap aan de voorkant van het stadhuis er ook nooit gekomen". Waarom moet die trap er eigenlijk j zo nodig komen? Piret: "Wil het plein een publieke functie krijgen, dan moet je er ook goed kunnen komen. Vroe- ger hoefde dat niet zo; toen was 4 het echt een voorplein. Tegen- i woordig gebeurt er veel op het plein en daarom moet het er ook I aantrekkelijk uitzien". Fervent tegenstander van de trap is D'66-raadslid H. Glaubitz. Hij vindt dat het plein geen extra versiering nodig heeft, zelfs niet I als die functioneel is. "Het kost j teveel", zegt hij. "We kunnen dat geld toch wel anders gebruiken. Een speelplaats laten opknappen of een weg verharden lijkt mij eerlijk gezegd een veel zinniger besteding. Maar dat gebeurt nu juist niet. Bovendien is die be- staande trap toch prima. Alsof we niets anders aan ons hoofd heb ben". WIM BRANDS Een fotomontage. Zo komt het plein er in de toekomst uit te zien als het aan de gemeentelijke afdeling stedebouw ligt. Universiteit Wie alles wil weten over studie mogelijkheden, studiebeurzen en studentenverenigingen moet zich voor 4 oktober opge ven bij de dienst Studenten zaken. Schuttersveld 9. Dan kan hij op de za terdagen 18 en 25 oktober en 1 november de voorlichtingsdagen van de universiteit bijwonen. Alle faculteiten doen daaraan mee Natuurlijke geboorte In het Yoga-gezondheidscen- trum, Hogewoerd 175a wor den morgen vanaf 20.00 uur films gedraaid over natuur lijke geboorte. Er wordt inge gaan op wat er tijdens de zwangerschap en geboorte plaats vindt, voor zover de vader, moeder als het kind. In het yoga-centrum wordt ook zwangerschapsyoga gegeven. Dansfeest In het jongerencentrum "Stats" aan de Haarlemmer straal 73 wordt morgen een Suri- naams-Antilliaans dansfeest gehouden met de band "Blue Rittem". De disco begint om 20.00 uur, de band gaat een uur later spelen. Abortusmanifestatie Het landelijk comité Wij Vrou wen Eisen organiseert mor gen een manifestatie in het Vondelpark in Amsterdam. Onder andere wordt gespro ken over het wetsvoorstel van Ginjaar en De Ruiter. Vanaf 12.00 uur vertrekt er een de monstratie vanaf het Beurs plein. Vanaf het Schutters veld in Leiden vertrekt er om 10.30 uur een bus naar Am sterdam. Jazz on sunday Hetn ieuwe seizoen voor Jazz on sunday begint zondag met het optreden van de Haagse pia nist Rob Agerbeek. Hij zal worden begeleid door bassist Harry Emmery en drummer Eric Ineke. Het opt reden vindt plaats in het bowling-restau rant aan de Boshuizerlaan en begint om 15.00 uur. Stadsnatuur wande ling De afdeling Leiden van het In stituut voor Natuurbescher mingseducatie (IVN) houdt zondag een ongeveer ander half uur durende natuur wandeling door Leiden. De wandeling start óm 10.00 uur vanaf het Stadhuisplein. 27 MC Voor iedere 27 mc'er is ev iedere zondag vanaf 10.00 uur mo gelijkheid om QSL kaarten te ruilen in wegrestaurant Het Viaduct aan de Rijnzichtweg in Oegstgeest. Dinsdagavond om 20.00 uur wordt voor 27 mc'ers bovendien een tobola- en bingo-avond gehouden in het Boerhaave restaurant aan de Mariënpoelstraat in Leiden. Dodewaard Ter voorbereiding van de lan delijke actiedag "Dodewaard gaat dicht" op 18 oktober, houdt het Leids Vrijetijds Centrum een discus sie-avond. Deze vindt plaats op maandag 29 september om 20.00 uur. Ter sprake komen het gebruik van geweld bij ac ties, doeltreffendheid van ac ties, en de Dodewaard-actie in relatie tot andere acties te gen kernenergie. Poolse films Tomasz Sikorski presenteert in Salon O aan de Herengracht vier Poolse films. De ruimte is elke vrijdag, zaterdag en zondag van 11.00 tot 18.00 uur geopend voor publiek. Jongeren op tentoonstelling: je hoort wel eens wat

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4