Werkgelegenheid Wernink onzeker Commissie: vlugschrift voor krakers belediging Subsidie provincie op lange baan Anderhalf jaar voor niets gepraat over regeling verhuizen Expositie van pijpen in Lakenhal Leidse stadsrubriek Zand erover Even lief Sleutels HUISVESTING MET RISICO AFSCHEID VAN RAADSLID VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1980 LEIDEN Honderdtwintig banen in gevaar LEIDEN - De ongeveer 120 banen bij Wernink Beton en Wernink Rekreatie aan de Morsweg in Leiden staan ernstig op de tocht. Wernink dreigt meegesleurd te worden in de neergang van het Amsterdamse moederbe drijf Van der Vliet-Wernink. LEIDEN - Helemaal voor niets heb ben de stichting welzijn, de raadscommissie voor volkshuis vesting en de Federatie van Wo ningbouwverenigingen ander halfjaar lang gepraat over de in stelling van een financiële voor schotregeling voor verhuis- en schoonmaakhulp ten behoeve van invalide en bejaarde bewoners in stadsvern ieuwingsgebieden De brief van de federatie, die gis teravond tijdens de raadscom missie voor volkshuisvesting werd behandeld, was kort: "Wij wijzen de voorgestelde regeling unaniem af. En wij wensen niet op deze zaak terug te komen". Vorig jaar januari begon men offi- ceel met de werkzaamheden: op de zestiende van die maand stemde de commissie volkshuis vesting in met de instelling van een regeling, die vervolgens werd uitgewerkt door de stichting wel zijn. Een halfjaartje later was het werk gedaan: het definitieve ontwerp ging onder andere naar het college van Ben W en de Fede ratie van Woningbouwverengin- gen". De inhoud, zeer kort samengevat: "De regeling zou kunnen dienen als een noodfondswaaruit voorschotten tot maximaal 3000 gulden kunnen worden verstrekt. De ontvanger zal het geleende be drag op een later tijdstip terug betalen. Maximaal 600 gulden kan worden kwijtgescholden"De achterliggende gedachte van het ontwerp: de renovatiepremie, die bewoners van stadsvernieu- wmgswijken ontvangen, is sinds 1975 niet meer verhoogd. Dat moet worden ondervangen. Volgens Kees Walle van de stichting welzijn reageerde de federatie in eerste instantie positief; op 8 no vember keurde zij de regeling ech ter alsnbg af. "Zij waren bang dat de financiële risico's naa r hen zouden worden toegeschoven", verduidelijkte zijn collega van de stichting welzijn, Kees van La ren, gisteravond. "Maar zij heb ben hun argumenten nog nooit goed toegelicht. Ik hoop dat ze de noodzaak van een regeling als nog gaan inzien". "In hoeverre kunnen we zelf wat doen",zo vroeg het PSP-raadslid Ponsen zich af. "Want als simpel overleg al zo lang duurt vrees ik het ergste voor verdere onder handelingen". Wethouder Tesse- laar antwoordde dat de gemeente alleen niet veel kan doen. "Zo simpel ligt dat niet. Op die ma nier ken ik er nog wel een paar. Ik vind dat de federatie er zich niet zo makkelijk van afkan maken. Laten we ze een brief schrijven waarin we voorstellen nog eens om de tafel te gaan zitten. Wij zien de noodzaak van die regeling in; zij zullen dat toch ook moeten" De AMRO-bank weigerde vorige week ongeveer zes miljoen kre diet te geven aan Van der Vliet- Wernink, een bedrijf met in totaal 590 arbeidskrachten dat voorna melijk in de bouw werkt. De in gestorte bouwmarkt dreigt Van der Vliet-Wernink noodlottig te worden, zeker nu de AMRO het voor gezien houdt met de kre dietverlening. Vorig jaar leed het bedrijf een verlies van 2.5 miljoen gulden. Afgelopen dinsdag moest Van der Vliet-Wernink uitstel van beta ling aan de schuldeisers aanvra gen bij de rechtbank. Het uitstel werd verleend. Het gevolg is dat het bedrijf onder curatele is ge steld van twee bewindvoerders, LEIDEN - In het stedelijk museum de Lakenhal kreeg wethouder Schoute (cultuur) gisteravond uit handen van de heer R. Staats van de Groningse uitgever Stubeg het eerste exemplaar overhan digd van het boekje "De Leidse Tabakspijpmakers in de 17e en 18e eeuw". Dit boekje is onder andere geschreven door Leide- naar Hans van der Meulen. Her overhandigen van dit boek werkje was gekoppeld aan de opening van de pijpententoon- stelling. Deze tentoonstelling is opgebouwd uit de omvangrijke privéverzameling van Hans van der Meulen en is tot en met 16 november te bezichtigen in de Singelzaal van de Lakenhal. De tentoonstelling omvat een zeer groot aantal pijpen en materiaal dat betrekking heeft op de ta baks- en pijp-industrie van vroe ger eeuwen. Speciale aandacht is besteed aan pijpen van het Leid se type en exemplaren die op Leiden betrekking hebben. LEIDEN - Staatssecretaris Veder- Smit (volksgezondheid) opent op woensdag 8 oktober het wissel paviljoen 'Honingraat' van de zwakzinnigeninrichting Voor geest en twee nieuwe paviljoens van het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest. mr. H. Warners uit Amsterdam en drs. J. Verhey uit Leiderdorp. Vijftien miljoen Na enige dagen de zaak aangeke ken te hebben ziet bewindvoer der Warners alleen nog een gat als Van der Vliet-Wernink 15 mil joen gulden boedelkrediet krijgt; 10 miljoen van de AMRO en 5 miljoen van het ministerie van volkshuisvesting. "Maandag wordt er beslist. Valt de beslis sing negatief uit dan is de zaak failliet", aldus Warners. De be windvoerder heeft enige hoop op het ministerie van volkshuisves ting gevestigd omdat Van der Vliet-Wernink 900 woningen in de premie- en de woningwetsec tor in aanbouw heeft en boven dien nog een order van 1000 wo ningen op zak heeft. "Het is nogal wat als de bouw van 1900 wonin gen stokt", vindt Warners die di recteur is van de Binnenlands Beleggingsmaatschappij Vast- .goed uit Amsterdam. Of de AM RO nu ineens wel happig zal zijn om over de brug te komen met tien miljoen boedelkrediet is een andere vraag. Warners noemt het Leidse Wernink samen met Basto uit Ouden bosch de beste takken van het bedrijf. Dat zijn de industrietak ken. De bouwtakken gaan bijna zonder uitzondering slecht. Wer nink Beton dat stoepbanden en vloerplaten maakt speelt de laat ste jaren quitte of maakt enige winst. Wernink Rekreatie draait zonder meer prima met de aan maak van tennisbanen. "We doen ons best om de beste takken van het bedrijf te redden", aldus Warners. Apart Als het boedelkrediet van 15 mil joen maandag niet verleend wordt dan ziet het er zeer somber uit voor Wernink en Basto. De enige mogelijkheid voor deze be drijven om niet in het faillisse ment meegesleurd te worden is de kleine kans om apart te kun nen gaan draaien. De vakbonden die pas op het laat ste moment van de problemen op de hoogte zijn gesteld, zijn uiterst pessimistisch. "Het ziet er zeer donker uit voor de werkgelegen heid in Leiden", meldt chstricts- bestuurder Verhappen. Het FNV-kaderlid G. van der Geest spreekt van een gedrukte stem ming in het bedrijf. "We verkeren in grote onzekerheid". De recente ontwikkelingen hebben de ar beiders overvallen. "Behalve en kele ingewijden wist niemand tot voor kort hoe de zaak er voor stond". door René van der Velden Jaap Visser Al zeer geruime tijd ligt een deel van de Fietsbrug over de Oegstgeesterweg opgebro ken. De trots van fietsend Leiden - de verbinding tus sen station en Meren wijk - heeft een flinke deuk gekre gen. Herhaalde keren heeft het WD-raadslid Michiel Zon- nevylle om herstel van het fietspad gevraagd. "Het heeft de aandacht" en "het wordt voor de bouwvak hersteld" kreeg hij evenveel keren van verkeerswethouder Cees Waal te horen. "Om ziek van te worden" foe tert Zonnevylle. "Na een jaar van vragen en toezeggingen gebeurt er nog niets. In dit geval kan ik het niet zelf repa reren" De Spoorwegen die de eigenaar is van de dure fietsbrug hoor de pas in juli dat het fietspad verzakt was. Zand erover en asfalteren. Dat gebeurde in augustus. Het oplapwerk heeft niks uit gehaald. Even later bleek het fietspad op dezelfde plaats weer verzakt. De heer Verwoerd van de afde ling verkeer van de gemeente zit evenzeer met de verzak king in zijn maag als Zonne vylle. "Als verkeersman zeg ik ook: waarom duurt dat zo lang? Kan dat niet even ge fikst worden? Het vermoeden bestaat echter dat de onder grond niet goed is. Al het zand datje er stort, spoelt weg. Een onderzoek van de Spoorwe gen moet uitwijzen hoe de vork precies in de steel steekt". "Als hei kan doen we er van daag wat aan" meldt de heer Breedveld van de Spoorwe gen. Wat de Spoorwegen be treft plegen de Leidse ge meentewerkers in afwachting van de uitslag van het onder zoek alvast wat oplapwerk. "Dan doet de Spoorwegen alleen het onderzoek. De ge meente kan ons de rekening van het oplapwerk presente ren", aldus Breedveld. Fietsbrug over Oegstgeesterweg: heeft hij de aandacht Max Tailleur heeft bot gevan gen bij de gemeente Leiden. Daar heeft men de slogan "Geef Max de zak" kennelijk wat al te letterlijk opgevat en de humorist (nou ja) inder daad de zak gegeven. Op het Stadhuis kwam onlangs een brief binnen van de Max Tailleur-stichting, een stich ting die geregeld kleren in zamelt, verkoopt en met de opbrengst reuma-patiënten gelukkig probeert te maken. In die brief werd de gemeente dringend verzocht om er voor te zorgen dat er tussen een in zamelingsactie van de Stich ting en een inzamelingsactie van een andere instelling minstens een periode van zes maanden zit waarin niet huis aan huis kleren mogen wor den opgehaald. Het zou na melijk regelmatig voorkomen dat met name het Leger des Heils met zijn kledingactie de Stichting het gras voor de voeten wegmaait. De gemeente heeft de Max Tailleur-stichting inmiddels via een vriendelijk briefje la ten weten daar weinig voor te voélen. De heer De Raat van het Bureau Juridische Aan gelegenheden legt uit waar om: "De Stichting Mensen in Nood houdt sinds 1968 kledingac- ties. Het Leger des Heils za melt sinds 1969 kleding in. De Max Tailleur-stichting is daar in 1975 tussen komen schui ven. Dan kan het gebeuren dat ze met die andere instan ties in de knoei komen. Maar de problemen vallen in Lei den over het algemeen wel mee. Als iedereen keurig netjes op z'n tijd blijft zitten dan is er niets aan het handje. De Max Tailleur-stichting, die in feite een lorreboer is, moet alleen niet verwachten dat ze van ons bepaalde voor rechten krijgt. Alle instanties zijn ons namelijk even lief'. De muziekgroep van geestelijk gehandicapten De Sleutels houdt vanavond en morgen avond van acht tot elf jiaar jaarlijks concert voor de 400 donateurs en andere belang stellenden in het Antonius Clubhuis. Omdat de Sleutels tien jaar bestaat zijn de oude liederen weer ingestudeerd zoals "Edelweiss' en "Het zijn de kleine dingen die 't doen die 't doen". De 40 muzikan ten van de Sleutels hebben ui teraard ook nieuw repertoire. Leider A. van Remundt: "Je moet bij de tijd blijven, zeker op zo'n donateursavond. Zo spelen we ook "I have a dream" van Abba; dat zult u wel kennen". De Sleutels zijn het parade paardje van "Club "58". Deze sport- en recreatiestichting voor geestelijk gehandicap ten uit de Leidse regio heeft allerlei activiteiten zoals zwemmen, voetballen, een hobby- en een wandelclub maar via de muziekgroep treedt Club 58 naar buiten. Tien jaar geleden lag het ove rigens niet direct in de be doeling van de Sleutels om concerten te geven. Gezellig heid en creativiteit in het om gaan met muziekinstrumen ten is immers het belangrijk ste. Maar alleen maar oefenen en oefenen zonder op te tre den is ook niet je dat. Toen er na een jaar oefenen een uit nodiging van een kerk kwam om op te treden sprong de Sleutels hier gretig op in. Sindsdien treedt de Sleutels een of twee keer in de maand op. De muzikanten leven daar echt naar toe. Bovendien spekken de optredens de clubkas. De Sleutels heeft de steun van de donateurs hard nodig. Tot nu toe repeteert de muziek groep elke dinsdagavond in de Morspoortkazerne. Samen met alle andere verenigingen in de kazerne moet de Sleu tels begin volgend jaar ver huizen naar de Barbaraschool aan het Levendaal. Dat bete kent 20 procent meer huur. Donateurs en ouderverenigin gen moeten de Sleutels spek ken om onder meer de huur te kunnen betalen. Van Re mundt van De Sleutels neemt de verhuizing overigens heel wat gelatener op dan de drie muziekverenigingen Con cordia, Nieuw Leven en De Burcht die ernstig in de ruim te- en geldproblemen komen. Deze verenigingen hebben al een scherp protest laten ho ren bij wethouder Bordewijk over hun gedwongen depor tatie. Van Remundt meent echter dat iets beter is dan niets. "Wij hadden geen con tract met de gemeente dat zu voor vervangende huivesting zou zorgen als wij uit de Morspoort zouden moeten. Dan is de Barbaraschool toch meegenomen". LEIDEN - "Er zit een luchtje aan". "Een duidelijke falsifi catie". "Een belediging voor de Leidse Kraakbond en de beweging voor werkende jongeren KWJ". Om maar eens een greep te doen uit de kwalificaties waarmee leden van de raadscommissie voor volkshuisvesting gisteravond het vlugschrift typeerden waarin werd opgeroepen de leegstaande woningen aan het Galgewater en op het Waardeiland te kraken. Het pamflet, zogenaamd af komstig van de Leidse kraakbond, die het adres van de KWJ kreeg toegemeten, werd naar de gemeente Lei den opgestuurd door de eige naar van de woningen, de Westland Utrecht Project ontwikkeling. In een begelei dend schrijven merkt de ver ontruste directeur Van Gooi op dat hij "naar aanleiding van de slechte marktontwik kelingen en het onderschep pen van een opruiend vlug schrift opgesteld door de Leidse Kraakbond opheffing van regulerende bepalingen wil". Of de gemeente zich dus maar soepel wil opstellen opdat di recteur Van Gooi de 50 dure, leegstaande woningen van de WUPO op het Waardeiland en de 65 leegstaande aan het Galgewater kwijt kan raken. De raadscommissie voor volks huisvesting was het er gister avond unaniem over eens dat i dat natuurlijk niet kan. De raadsleden betwijfelden bo vendien de echtheid van het geschrift. "Er staan duidelij ke fouten in", merkte PPR- raadslid Van Oosten op. "Netjes is dit bovendien niet. De goede naam van de Leidse Kraakbond en de KWJ wor den in één adem besmeurd. Trouwens, waar zijn ze eigen lijk bang voor. Alsof die pan den niet goed worden be waakt". Voorgesteld werd om de WUPO eens voor een nader gesprek uit te nodigen. "Dan kunnen ze meteen uitleggen wat nou precies de doorslag heeft ge- gegeven om een versoepeling van de regels aan te vragen. Dat pamflet of de slechte marktontwikkelingen". "Ja en daar komt bij dat ze maar eens precies moeten vertellen hoe ze aan dat vlugschrift komen", aldus CPN-er Brands. "Want ik heb zo het idee dat er maar één exem plaar is". "Laten de mensen die ook een exemplaar heb ben zich maar bij ons mel den", vulde KWJ-er Rob Klein hem aan. De KWJ zal overigens een aan klacht wegens smaad bij de politie indienen. Een verzoek van het PVDA-raadslid Van der Pluijm om van gemeen tewege een politieonderzoek in te stellen vond weinig bij val. "Dat is toch in eerste in stantie een taak van de Kraakbond en de KWJ", vond de meerderheid van de com missie. LEIDEN - Twaalf studenten van de LOK, een school voor sociaal-agogi sche beroepen, zijn ondergebracht in gemeentelijke panden, zo bleek op de gisteravond gehouden vergadering van de raadscommissie voor volkshuisvesting. "Een soort gentlemen's agreement", noemde wethouder Tesselaar de overeenkomst tussen de gemeente en de studenten. "Want helemaal waterdicht zijn de gebruikerscontracten juridisch gezien niet. We lopen dus een risico. Maar aan de andere kant: je moet toch wat proberen", aldus de wethouder. Zoals bekend protesteerden leerlingen van de school een tijdje geleden op het Stadhuisplein tegen het feit dat ze naar eigen zeggen wat betreft huisvesting "tussen wal en schip vallen". LEIDEN - "Je hebt niet alleen idealen; je brengt ze nog in de praktijk ook" Met deze woorden typeerde wethouder Tesselaar (volkshuisvesting) gis teravond zijn partijgenote Nelleke Kessen, (PvdA) die binnenkort af scheid neemt van de gemeenteraad. Het raadslid, dat over een tijdje naar Assen verhuist, nam gisteravond alvast afscheid van de raadscommissie voor volkhuisvesting. "Ik heb mijn werk met veel plezier gedaan", zei ze zelf. "En als ik één ding heb geleerd is het wel dat we moeten opkomen voor de mensen die niet over goede advocaten kunnen beschikken en geen fraaie bezwaarschriften kunnen schrijven". Voor restauratie monumenten DEN HAAG-LEIDEN - De provinciale subsidiekraan voor de restauratie van monumenten wordt waarschijnlijk nog dichter gedraaid dan oorspronkelijk werd verwacht. Zei het dagelijks bestuur van de provincie in eerste instantie dat in elk geval tot 1982 geen geld voor subsidies meer zou vrijko men, nu spreekt het al over 1984. Alleen aanvragen die al zijn ge daan - in totaal voor een bedrag van veertien miljoen - worden gehonoreerd. Zoals bekend besloten provinciale staten van Zuid-Holland begin dit jaar de subsidiekraan voor restauraties van monumenten dicht te draaien. De reden was simpel: geen geld. Tot die tijd was het zo dat de provincie automa tisch een aanvulling op de subsi die van het rijk gaf. Op een gege ven moment kon de provincie het tempo echter niet meer bijhou den. Besloten werd tot ontkop peling over te gaan. Parel Inmiddels ligt de nota van het da gelijks bestuur, aangevuld met correcties, op tafel. Uitdrukkelijk wordt gesteld dat er een uitzon dering wordt gemaakt voor be schermde woonhuis- en boerde rijmonumenten. De nieuwe sub sidieregeling voor deze catego rieën moet per 1 januari 1981 in werking treden. Het bestuur wil voorlopig geen geld in de restau ratie van grote, beeldbepalende monumenten steken omdat dat volgens haar een te dure aangele genheid wordt. Het bedrag dat de provincie nog heeft (in vakjar gon: een stuwmeer) zou daardoor te snel worden opgeslokt ("Het laten verslechteren van de parel van de omgeving", noemde wet houder Waal dat in juli in een reactie op de conceptnota. Het CDA-statenlid A. de Koning merkte gisterochtend tijdens de vergadering van de vaste com missie voor monumentenzorg en molens op "dat hij dit voortrek ken niet juist vindt". "Gelijke monnikken, gelijke kappen", al dus het statenlid. "We moeten het geld dat we hebben gelijkelijk verdelen en dan met een nieuw beleid komen". Bedroevend De eerste reactie van gemeente ambtenaar Schra, die naar eigen zeggen als spion bij de vergade ring aanwezig was: "Onbegrijpe lijk dat de provincie zo'n bedroe vend beleid wil voeren. Ze slaan iedere basis onder ons beleid weg. Waar blijf je in Leiden met je ruim 1500 beschermde monu menten! En dan te bedenken dat de rijksdienst voor de monumen tenzorg heeft geschreven dat de bescherming van monumenten in Leiden een duidelijk voor beeld is van de gunstige invloed van een actief gemeentelijk be leid". M. Schra plaatste echter wel de kanttekening dat mensen zich door dit beleid niet van restaura tie moeten laten weerhouden. "We hanteren voor subsidie een verdeelsleutel tusSen de ministe ries voor ruimtelijke ordening/ volkshuisvesting, CRM, de pro vincie en de gemeente. Het klein ste bedrag, vier procent als het dagelijks bestuur zijn zin krijgt, komt van de provincie. Desal niettemin: elk bedrag is natuur lijk meegenomen". 4-.J Js:V Wernink Beton (Morsweg): meegesleurd met moederbedrijf?

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3