D'66 hekelt bouwen poor niet-Alphenaar 'Breidt de derteelt in Rietveld uit LOEMEN fOORBOS Tutti Frutti en Bintangs in Alphen Wilt u weten of u in het bezit bent van het winnende sleutel-code kaartje? Lees dan de snelst groeiende regionale krant van maandag 6 oktober a.s. Leidsch Dagblad fcIJDAG 26 SEPTEMBER 1980HTdTT^^flfSSTIB .PHEN AAN DEN RIJN - "Alphen helpt nog steeds nensen aan een huis die daar op grond van de taakstelling an Alphen (bouwen voor eigen behoefte en die van de egio) eigenlijk niet thuishoren. Alphen hoeft niet te bou- ren voor woningzoekenden uit Amsterdam, Rotterdam in Den Haag. Alphen krijgt daar ook geen geld voor, maar ;aat ondertussen toch door met plannen waarbij het louwen voor woningzoekenden uit de grote steden een - ij het verscholen - uitgangspunt is". tingsbeleid - of eigenlijk het ont breken daarvan - in de afgelopen jaren. Hij constateerde dat Al phen momenteel meer dan 3000 woningzoekenden telt en dat de lijst van woningzoekenden nog steeds groeit. De oorzaak daar van, aldus Van Geest, is een ver keerd huisvestingsbeleid. "Alphen heeft zijn groeifunctie in de afgelopen jaren ongelooflijk overtrokken. Er zijn indertijd immense advertentiecampagnes nodig geweest om leegstand van vooral duurdere huurwoningen t zei gisteravond het D'66-ge- neenteraadslid A. van Geest. Het aadslid spuide een forse portie tritiek op het gemeentelijk wo- ïingbouw- en huisvestingsbe- eid. nleiding daarvoor was de be- ïandeling van de structuurschets Cerk en Zanen. In dit rapport itaat een aantal uitgangspunten in doelstellingen voor het bou- ven van een nieuwe woonwijk in verk en Zanen, de polder achter le spoorlijn Alphen-Leiden, n Geest hekelde het huisves- ATWIJK - Burgemeester Bos is gisteravond in de bloemetjes ge- ij kreeg van de gemeenteraad een vaas met bloemen omdat Bos zijn eerste lustrum als voorzitter van de raad vierde. k hoop dat u nog vele jaren in ons midden bent", zei de nestor van de raad, J. Vink. "We zijn blij met zo'n voorzitter." jeerste lustrum IAZERSWOUDE - De vraag of een deel van de Riethoorn- sepolder, noordelijk van de Riethoornse Vaart, wel of niet opgeofferd mag of moet worden voor de sierteelt, heeft de gemeenteraad van Hazerswoude twee uur lang bezig ge houden. anleiding daarvoor waren de werkstukken van twee leden van de Alphense afdeling van het In stituut voor Natuurbescher mingseducatie, John van Geme- ren en Peter de Knijff. Zij maken zich sterk voor het behoud van dit stukje natuurgebied, zoals zij al hebben laten blijken in een rapport "De toekomst van het Rietveld: sterns of sierteelt", en enquête onder 115 sierteeltbe drijven, met als uitkomst dat de kwekers zelf niet zo'n behoefte zouden hebben aan uitbreiding, is het vervolg op dit werkstuk. Over de resultaten van die enquê te, die als "ingekomen stuk" op de agenda voor de gemeente raadsvergadering prijkte, ging het gisteren. Suggestief Voor kennisgeving aannemen", was het voorstel van burgemees ter en wethouders, die zo hun twijfels hebben over de betrouw baarheid van de enquête. De vraagstelling zou suggestief zijn. "Als je aan de bakker op de hoek vraagt of er op de andere hoek ook een bakker moet komen, zegt hij natuurlijk nee", aldus illu streert gemeentesecretaris J.M. Verlare die twijfel.'Burgemeester J. ten Heuvelhof zei gisteravond, daartoe uitgedaagd door enige raadsleden die wél over het "in gekomen stuk" wilden praten, moeite te hebben met het kwali ficeren van een ingekomen stuk. "En ik heb er ook geen behoefte aan", aldus Ten Heuvelhof, lij wil de uitvoering van het ruil verkavelingsplan, waarin de sier teeltplannen in de Riethoornse polder staan vermeld, zo spoedig mogelijk zien uitgevoerd. Bij die uitvoering zal een natuurbe schermer zijn betrokken die de bescherming van de polder in het oog zal houden, voegde hij daar aan toe. *Jiet serieus Iet CDA schaarde zich gisteren achter het college van burge meester en wethouders. "De plannen zullen flora en fauna niet aantasten", zo oordeelde woord voerder M. de Boer, die daarbij wel pleitte voor een geleidelijke ontwikkeling van de sierteelt in woningzoeken- het omstreden gebied. De enquê te die de twee natuurbescher mers onder de kwekers hielden neemt het CDA niet al te serieus. Namens deze fractie kraakte J.W.J. Rietveld het rapport met de op merking dat er "geen enkele sug gestie" in zou zitten. Hij scherm de met een ander onderzoek ("verricht door een officiële in stantie"), waarvan de uitkomsten geheim zijn en voorlopig blijven. Van de zijde van de WD zei G. de Ruiter uitbreiding van het sier- teeltgebied nodig te vinden. Wel gaf hij toe dat er twee jaar geleden meer behoefte was aan boom kwekers grond, maar hij stelde daar tegenover dat de nieuwe milieuwetgeving vereist dat er meer grond komt, juist om be schermende maatregelen te kun nen nemen. Daarmee bleef alleen de PvdA- PPR-fractie over ter verdediging van het bestaande Rietveld. G. van der Leqc-de Knikker wees met nadruk op het "unieke stukje natuurgebied" en drong er op aan een andere mogelijkheid om het sierteeltscentrum uit te breiden. "Geen dwarsliggerij, maar een andere benadering", zo maakte zij het standpunt van haar fractie duidelijk. Zij constateerde dat de overige fracties de twee onderzoekers, Van Gemeren en De Knijff, een zijdigheid verwijten, omdat zij alleen maar oog hebben voor wat er met de rijke natuur in het Riet veld kan gebeuren. Van der Leqc - zij wil graag een stuk natuurge bied behouden zonder dat dit ten koste gaat van de boomkwekerij - vond op haar beurt dat de ge meente wat te gemakkelijk voor bij lijkt te gaan aan de waarschu wing van het tweetal dat bij uit voering van de sierteeltplannen het einde van het Rietveld nabij De discussie zal zijn einde nog moe ten vinden. Wat de gemeenteraad, betreft zal dat gebeuren bij de vaststelling van het sierteeltplan, dat de uitbreidingen in het Riet veld mogelijk moet maken. Vol gens burgemeester Ten Heuvel hof, die vond da ter gisteren op de zaken vooruit werd gelopen, moet het rapport van Van Geme ren en De Knijff dan eigenlijk pas aan de orde komen. in Ridderveld te voorkomen. Dat was het failliet van het ruimtelijk ordeningsbeleid en daaraan dan ken we nu voor een groot deel de enorme lijst van woningzoeken den". Stille den Alphen mag in Kerk en Zanen niet opnieuw de fout in gaan, betoog de Van Geest. Er moeten eenge zinswoningen worden gebouwd voor grote gezinnen, kleinere woningen voor stellen die willen gaan samenwonen of trouwen en er moet bovendien worden ge bouwd voor de wat Van Geest noemde "stille woningzoeken den". Dat zijn volgens het raads lid mensen, die eigenlijk van el kaar zouden willen scheiden, maar dat nalaten omdat geen huisvesting voorhanden is. In Kerk en Zanen moeten volgens Van Geest - en ook de PvdA en PPR zijn die mening toegedaan - voornamelijk woningwetwonin gen (huurhuizen) en premie koophuizen worden gebouwd. Van Geest erkende dat er daar door tekorten in de exploitatie van de wijk zullen ontstaan. "Door echter het principe te hante ren dat de vrije-sectorkavels het geld moeten opbrengen dat op de woningwetkavels tekort wordt gekomen, zal Alphen worden ge dwongen grond te verkopen aan mensen die hier volgens het streekplan niet thuis horen. Zo zal Alphen kunstmatig verder groeien dan wij willen" Geen heilige koe Van Geest pleitte ervoor om in Ridderveld 2 en Kerk en Zanen vrijwel alleen nog woningen in de premiesfeer te bouwen. "De financiële tekorten die daar door ontstaan mogen nooit aan leiding zijn om dat principieel juiste standpunt op te geven. Het hebben van een sluitende exploi tatie voor een wijk als heilige koe is voor ons geen uitgangspunt meer. Alphen moet niet bang zijn om een "artikel 12-gemeente" te worden". (Dat zijn gemeenten die met tekorten op hun begroting kampen, die door het rijk worden aangezuiverd. Zulke gemeenten komen dan min of meer onder rijkscuratele te staan, red.). Wethouder J. W. Haanstra van ruimtelijke ordening en stads ontwikkeling zei in zijn antwoord aan Van Geest dat bestemmings plannen zonder sluitende exploi tatie door het provinciaal bestuur eenvoudigweg niet worden goedgekeurd. "De enige mogelijkheid is dan om exploitatietekorten aan te zuive ren uit de algemene middelen, maar "artikel 12-gemeente" wor den is geen vrijheid. Het rijk past alleen bij als gemeenten buiten hun schuld in financiële moei lijkheden raken. En verliest u niet uit het oog dat als Alphen "artikel 12-gemeente" wordt. heel Nederland meebetaalt aan de tekorten van Alphen", aldus Haanstra. Verspilling Het PPR-raadslid C. Doolhoff, juist gisteravond als raadslid geïn stalleerd, vroeg zich af waarom in de structuurnota modellen zijn uitgewerkt voor een snelle groei van Alphen. Verspilling van geld en mankracht meende Doolhoff. "Dat klemt temeer als je ziet dat de ruimte in Kerk en Zapen geheel nodig zal zijn voor opvang van de eigen bevolking tot 2000. Het voordeel van langzaam groeien is dat het gebied beschikbaar blijft voor de eigen bevolking", aldus Doolhoff. De CDA'er J. Plompen was dat trouwens niet met Doolhoff eens. "We kunnen geen koffiedik kij ken. Er zullen zich in de toekomst wijzigingen voordoen en de structuurnota noemt mogelijk heden (groeimodellen) om daar op in te spelen". De PvdA tenslotte wilde in de nota expliciet als doelstelling zien op genomen, dat "het woningtekort voor de minder draagkrachtigen, onder wie bejaarden en werken de jongeren uit Alphen en de re gio, wordt weggewerkt". "De doelstelling om "ernaar te streven het woningtekort voor de minder draagkrachtigen weg te werken" is mij te vrijblijvend", aldus Van der Vlies. Toen wethouder Haanstra niet aan het verzoek van Van der Vlies te gemoet wilde komen - "als je het zó verwoordt, moetje in staat zijn daaraan te voldoen" - bracht de laatste zijn voorstel in stemming. Het werd met de stemmen van PvdA, D'66, PPR en CDA vóór en de stemmen van de WD tegen, aangenomen. Meike Touw (midden) en de leden van haar groep Tutti Frutti. ALPHEN AAN DEN RIJN - Ko mend weekeinde krijgen de Al phense jongerensocieteiten. Ma donna en Midas, een bezoek van Tutti Frutti en The Bintangs. Tutti Frutti leverde enkeie maan den geleden een bijzonder aardig concert af in Midas en er is geen enkele reden om dat niet in Ma donna te herhalen. Tutti Frutti is de rond ex-Sportivo-zangeres Meike Touw geformeerde band. De groep verraste het Nederland se popfront dit jaar met een naar de band vernoemde elpee. Sindsdien heeft Touw hard ge werkt en is het repertoire van de groep aanzienlijk uitgebreid. De opstelling is (nog) als volgt: Meike Touw (zang), Fay Lovesick (piano, zang, gitaar), Mark Boon (gitaar, zang), Hans van Mourik (drums), Wim van Ekeren (toet sen, zang) en Frank Papendrecht (bas, zang). Het optreden morgen begint omstreeks 21.00 uur. Na het behoorlijk geslaagde con cert in de Spider vorige week, zullen de Bintangs proberen Mi das morgen plat te spelen. Na zeventien jaar in het popcircuit te hebben meegedraaid, en zes elpees te hebben afgeleverd heb ben de Bintangs de reputatie Neèrlands oudste live-groep te zijn. met al zeventien jaar lang dezelfde betonmuziek. Nu tweede gitarist Albert Schier- beek is vertrokken ziet de groep er als volgt uit Gus Pleines (zang, harmonica, gitaar), Jack van Schie (gitaar), Frank Kraayeveld (bas, zang) en Harry Schierbeek (drums). Ook dit concert moet omstreeks 21.00 uur beginnen. ADVERTENTIE Wethouder moet meer informatie geven over centrumplan KATWIJK - Raadslid Van Mierlo (D'66-Gemeentebe- langen) maakte wethouder Bergman gisteravond tijdens de gemeenteraadsvergade ring het verwijt dat hij te hooi en te gras informatie over de voortgang van het Centrum- plan verstrekt. Van de toezegging van Berg man om maandelijks verslag uit te brengen was volgens Van Mierlo niet veel terecht gekomen. De wethouder be loofde zijn leven te beteren. Dat er niet genoeg informatie was verstrek kwam volgens hem ook omdat onderhande lingen over aan- en verkoop van panden vertrouwelijk zijn. Soms zijn er ook geen nieuwe ontwikkelingen, zo verdedigde Bergman zich verder. Van Mierlo kwam met zijn kri tiek naar aanleiding van een voorstel om bijna 130.000 gulden uit te trekken voor het maken van een voorlopig ontwerp voor een onder grondse parkeergarage bij het in aanbouw zijnde nieuwe winkelcentrum in Katwijk aan Zee. Een architect is daar al mee bezig. SOS-dienst Gehoor per telefoon. Wie in nood verkeert of eenzaam is, kan altijd per telefoon (uit)praten of informatie krijgen. U vindt dag en nacht ge hoor. Vertrouwelijk. Telefoon: 071-125202. Burgerraadslieden Koornbrugsteeg 2, telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00, do. 18.30-20.00 Dierenhulpdienst Dierenhulp- en ambulancedienst Leiden e.o. tel. 071-125141. Gratis hulpverlening aan gewond geraakte of anderszins in nood verkerende dieren in de gemeenten Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest, Warmond en Zoeterwoude. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 17-21, aanvragen voor hulp voor bejaarden en langdu rig zieken en gezinsverzorging. Tele foon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk werk Bureau Maatschappelijk werk. Ou de Rijn 44c, spreekuur dagelijks van 14.00-15.00 uur. Donderdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. FIOM Fiom bureau v. hulpver], bij zwan gerschap en alleenstaand ouder schap. Noordeinde 40B, tel. 144715. Onderwijswinkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071-126325, geopend maandag t/m vrijdag van 12-17.30 uur. Dierenbescherming Praat- en kontaktgroep Praat en kontaktgroep Leiden, voor mensen die doo. spanningen of an dere oorzaken tijdelijk wat moeilijk zitten, telefoon 125963/761557. Help even Help even. Leiderdorp, ook voor hulp geven, tel: 410903/895587 410357 892597. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, even tueel met kinderen. St. Jacobs- gracht 1, tel. 142497. Dag en nacht bereikbaar. Moeders voor Moe ders Mevrouw zuster E. Janssen-Nie- meijer. Hofdijck 32, Oegstgeest, tele foon 071-153652. Bureau Rechtshulp Bureau voor Rechtshulp, Heren gracht 50, tel. 123942. Spreekuur ma. en di., 10-12.30 uur, woe. 13.30-16 uur. do. 18.30-20.30 uur Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Binnenstad: Gerecht 10. woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogen- dorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur. Kooi: Driftstraat 49a, di. 10 30-11.30 uur, Morskwartier, Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin- stadwijk: Herenstraat 45, vrijdag van 10.30-11.30 uur. Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordein de 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, voor advies op gebied van wonen, werken, uitkeringen en belastingen. Openingstijden: ma en wo 10-12.30 uur, di en do 18.30-20.30 Vrijwillige hulpverlening Vrijwilligerscentrale Leiden, Lan- gegracht 246a, telefoon 149064. In formatie over vrijwilligerswerk. Da gelijks geopend van 9-17 uur. Dienstencentrum Hooglandse Kerkgracht 32, tel. 140483. Algemene informatie dag. 9.00-10.00 uur. RUTGERSHUIS ma. en vrij. van 20-22 uur, di. en do. van 14-16 uur, woe. van 9-11 uur, do. van 19-21 uur. Bureau voor geooorteregenng en sexualiteits vragen. Telefoon 071-126802. Werkende jongeren KWJ, beweging voor werkende jon geren, Koppenhinksteeg klachten- spreekuur di 17-20 uur, tel. 121139. Alcohol en drugs Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Lange Mare 45, tel. 130547, spreekuur ma. en do. 19-20 uur. Op werkdagen geopend van 9 tot 17 uur. Stimezo-kliniek Medisch Centrum voor Geboortere geling, Kort Rapenburg 1-3; voor abortus, sterilisatie (plaatsel. verdo ving); kunstm. insemenatie en spermaopslag, tel. 126941 (9-4 uur). Corto na-stichting Cortona-stichting, Haagweg 47. Voor opvang en begeleiding van al leenstaande ouders met kinderen (in crisissituaties), Tijdelijk gevestigd in Ursulakliniek. Wassenaar. Werklozen Werklozen Advies Centrum, Bree- Bejaarden Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen afd. Leiden, Rapenburg 48. Soosmiddagen ma., di., do., vry. 13-16.30 uur. tel. 124252. VBOK Vereniging Bescherming Ongebo ren Kind. Hulp voor moeder en kind bij ongewenste zwangerschap. Tel. 071-895724. Huurcommissie Voor geschillen over huren. Schut tersveld 9. Spreekuur dagelijkc van maandag tot en met vrijdag an 8.30 tot 10 uur. Telefonische inlichtingen ook van maandag tot er. met vrijdag van 10 tot 12 uur (tel. 071-131541). Wetenschapswinkel Informatiecentrum voor onderzoek van de Rijksuniversiteit 071-148333 tst. 5933 geopend ma t/m vrijdag 10-16 uur. Sterbus Aangepast busvervoer voor (min- der)validen en (hoog)bejaarden die geen gebruik kunnen maken van het normale openbaar vervoer. Ritaan- vragen. Hoogl. Kerkgracht 32, tel. 122443 (9-12 uur) JAL 1 Jongeren advies- en bcgeleidings- centrum Leiden, hulpverlening aan jongeren, ma.,wo.envr. van 16 tot 22 uur. tel. 143762. AMVO Organisatie voor mindor-validen. spreekuren do. 14-15.30 uur. Gerecht 10, tel. 143503, Leidseweg 33. Voor- schoten, do. 19-20 uur, tel. 01717-3309. ANIB Algemene Ned. Invaliden Bond. Voor advies: tel. 143464 b.g.g. 767497. VIDO

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23