Rus Tal blundert tegen Portisch Van Dord: Ik had twee jaar geleden rust moeten nemen DICK ADVOCAAT MAG NAAR SPARTA Vrij Gemeenten beraden zich over damstrijd Grote matheid slaat toe tijdens Tilburgse schaakstrijd VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1980 LEEUWARDEN (ANP) - De ijshockeyclub SIJC uit Utrecht mag vijf spelers van de ijshockeyclub Groningen, die overschrij ving hadden gevraagd naar de Stichtse vereniging, niet opstel len. Dit heeft de president van de rechtbank te Leeuwarden gisteren in een kort geding bepaald. Het gaat om de spelers Al Pluymers, Rick van Gogh en Rob van Onlangs, alsmede de Canadezen David Redshaw en Brian Sproxton. Het bestuur van de Nederlandse IJshockeybond (NIJB) had de afschrijving van de drie Nederlanders al afgewezen. Over Redshaw en Sproxton nam het bestuur geen besluit, omdat deze spelers niet de Nederlandse nationaliteit bezitten. Voor uitlopend op de beslissingen van het bestuur van de NIJB had de vereniging Groningen een kort geding aangespannen tegen de Utrechtse club. Vonnis De president van de rechtbank bepaalde in het vonnis dat de spelers niet in wedstrijden voor andere clubs mogen worden opgesteld en dat er evenmin voor andere verenigingen mag worden getraind. Dit op straffe van 25.000 gulden per overtre ding. De ijshockeyclub Groningen werd wel veroordeeld tot het beta len van de kosten van het kort geding, begroot op duizend gulden. De beschuldiging aan het adres van de sponsor van de Stichtse IJshockey Club, dat er regelrechte contracten met betrokken spelers werden afgesloten, werd niet ontvankelijk verklaard. Volgens de uitspraak van het kort geding mogen de vijf spelers alleen worden opgesteld wanneer volgens artikel 78, lid 2 van het huishoudelijk reglement van de Nederlandse IJshockey Bond toestemming van bondszijde is verleend. HAARLEM - De belangrijkste les van zijn studie fysiothe rapie heeft Pim van Dord tot nu toe opgedaan bij zijn club Ajax. De conclusie, die hij daaruit heeft getrokken, komt erop neer dat ernstig geblesseerde voetballers zich wat meer dienen te ontzien en niet al te snel gehoor moeten geven aan de wensen van trainers. Pratend vanuit zijn ervaringen acht hij het bijvoorbeeld onbegrijpelijk, dat clubgenoot Tscheu-la-Ling drie weken na diens liesope ratie alweer als 'speelklaar' wordt aangemerkt. Pim van Dord: "Ik liet me gek maken door Brom Terugkijkend op bijna twee jaar ge tob stelt de 27-jarige Haarlem mer, die deze week na twee ope raties aan de achillespees, een liesblessure en een 'zweepslag' besloot om met betaald voetbal te stoppen, vast: „Op 8 oktober 1978 scheurde ik mijn achillespees gedeeltelijk tegen Vitesse. Ik had toen moeten rusten tot die bles sure genezen zou zijn geweest. In plaats daarvan liet ik me gek ma ken. De trainer, Cor Brom. wilde me tien dagen later erbij hebben tegen Lausanne in het UEFA- Cuptoernooi. Dus probeerde ik het maar weer. Na vijf minuten kon ik het al vergeten en was de achillespees gescheurd. Achteraf zeg ik. had ik maar meteen ge weigerd om te spelen. Had ik maar meteen gezegd, doe mijn ROTTERDAM (ANP) - Dick Advo caat zal zaterdagavond in de uitwedstrijd tegen Go Ahead Eagles zijn competitiedebuut maken voor Sparta. De Rotter damse club ontving gisteren be richt van de KNVB dat de Ameri kaanse spelersvakbond geen be zwaar meer heeft tegen het spelen van de Hagenaar voor een Ne derlandse club. Voor Wim Suurbier geldt deze rege ling nog niet. Volgens trainer Barry Hughes is het vrijwel zeker dat Suurbier zich één deze dagen bij Sparta zal melden .Jk heb met Wim afgesproken dat hij direct na de af scheidswedstrijd van Beckenbauer in New York op het vliegtuig stapt naar Nederland. Tegen de tijd dat hij hier arri veert, hoop ik zijn spelersvergun ning te hebben. Dat hangt af van de medewerking van de Los An geles Aztecs. Die club moet de Amerikaanse voetbalbond een verklaring van geen bezwaar doorgeven" HOEVELAKEN (GPD) - Op initiatief van de gemeente Hoevelaken vindt op maandag 29 september een bijeenkomst plaats van de gemeenten, waar de ronden van de damtweekamp tussen Harm Wiersma en Iser Koeperman worden gehouden. Aanleiding voor de bijeenkomst is de onduidelijkheid omtrent de status van de damstrijd. Begin deze week tekende de Russische dambond protest aan tegen de tweekamp, omdat de inzet van de strijd de wereldtitel is. Bovendien zou Koeperman van de wereldtitel willen afzien, ook al wint hij de twee kamp. „Het lijkt erop dat het nu een vriendschappelijke wedstrijd gaat worden, die de gemeenten handenvol geld kost", aldus een woordvoer der van de gemeente Hoevelaken. enkel maar twee. drie weken in het gips. Ik wil niet zeggen dat ik door Brom onder druk ben gezet, maar het is ook niet zo dat ik in bescherming ben genomen. Brom praatte op me in. Op zo n moment ben je dan niet realis tisch genoeg om nee te zeggen. Later heb ik me wel meer ontzien, maar toen had het niet veel zin meer". Risico's Van Dord speelde de afgelopen twee seizoenen als voorstopper niet meer dan 12 competitiewed strijden, waarvan hij er drie niet eens wist af te maken. Pas toen de doktoren van het Amsterdamse Sint Lucasziekenhuis, met wie Ajax samenwerkt, hem duidelijk maakten dat hij grote risico's liep, hield hij het voor gezien. Zijn laatste optreden was in een vriendschappelijk duel met het C-team tegen Zwaluwen in au gustus. „Na een kwartier voelde ik iets knappen boven mijn achilles pees. Ik had me verstapt, net zo als destijds in die wedstrijd tegen Vitesse. Als je dan de doktoren die je behandelen hoort zeggen dat je je lichaam verknoeit als je - nog langer blijft voetballen, be denk je je wel tweemaal voor je toch nog doorgaat. Vooral na die zweepslag is er een lichtje bij mij gaan branden. Na de vakantie was ik al gaan twijfelen, daarvóór niet. Ik had gehoopt dat de bles sure door rust in de vakantie wel zou verdwijnen. Maar dat was niet zo. Ik had nog steeds last van die achillespees en vanaf maart ook van mijn lies. Die was gaan protesteren omdat ik me op alle mogelijke manieren was gaan forceren. In de laatste twee jaar kon ik maar een paar maal voluit gaan. De dag erop kon ik dan ech ter niet meer lopen" Hardnekkig TILBURG - De weelde was van korte duur. Na een dynamische vijfde ronde was het gisteren in het Interpolisschaaktoernooi een en al droefe- Hartij zesde ronde keihard toe met maar liefst vier salonremises. Toegegeven, J (Sowjet-Uniej. 1. c2-c4 Pg8-f6; 2 Pbl-c3 e7-e6; 3. Pgl-f3 i d7-d5; 4. d2-d4 Lf8-e7; 5. Lcl-g5 h7-h6; 6. schaken op dit niveau vergt veel geestelijke energie, zodat er na een zware Lg5-h4 o-o; 7re2-e3 b7-be, s. Tai-ci lcs- partij best wel eens stoom afgeblazen mag worden. Met een aantal van vier wordt het echter al te bont, zeker omdat er bij de eer ste vier rondes door velen FIFA straft Iraakse voetbalbond ZÜRICH - In Irak mogen twee jaar geen internationale voetbalwedstrijden worden gehouden. Deze strafmaat regel nam de wereldfedera tie (FIFA) naar aanleiding van de ongeregeldheden tij dens en na een interland wedstrijd in Bagdad, waar bij de scheidsrechter be schoten en beroofd werd. Bovendien werd de Iraakse voetbalbond een boete opge legd van 6.600 gulden, ter wijl het gestolen geld aisnog aan de arbiter moet worden vergoed. Scheidsrechter Joseph uit Ma leisië haalde zich in maart van dit jaar in Bagdad de woede op de hals van het publiek. In de eindstrijd van de voorronde (Aziatische groep) van het Olympisch kwalificatietoernooi tussen Irak en Koeweit kende hij de bezoekers een strafschop toe, waardoor Koeweit het duel met 2-3 won en zich plaatste voor Moskou. Het publiek en Iraakse officials namen geen genoegen met deze gang van zaken. Toeschouwers stroomden het veld op en gingen de arbiter te lijf. Eenmaal terugge keerd in zijn hotel ontving Joseph 'bezoek' van twee Iraakse officials, die de arbi trage beslissing met de kogel wilden wreken. Het schot, afgevuurd uit een revolver, miste de Maleisiër. Hoe het incident exact afliep, ver meldt het FIFA-rapport niet. Wel dat de scheidsrechter gedwongen werd een verkla ring te ondertekenen, waar in hij toegaf een vergissing te hebben gemaakt bij het toe kennen van de strafschop aan Koeweit. Bovepdien bemerkte Joseph na de on verkwikkelijkheden dat zijn portefeuille was verdwenen. De inhoud bedroeg 500 dollar (1000 gulden) plus een medi sche attest van een zieken huis in Koeala Loempoer. ook al geen overmatige winstdrang aan de dag werd gelegd. Aan de speelomstandigheden kan het niet liggen, want de spelers worden op allerlei manieren in de watten ge legd: wat dat betreft zijn de condities optimaal. Het toernooicomité zit met de brokken: vroeg of laat gaat deze antireclame zich wreken. Achter de schermen wordt er dan ook flink gesleuteld om de deelne mers tot grotere activiteiten te manen. Ook zij zullen moeten be seffen dat een volgende maal een hoge elo-rating (een punten waardering die de speelsterkte van een schaker weergeeft) geen garantie meer zal bieden voor een nieuwe uitnodiging. Een positieve kant kleeft er nog wel aan het remisevirus, het leidt namelijk tot grote spanning in het klassement. Tussen de bo vensten en de ondersten in de rangschikking, gaapt een gat van slechts anderhalve punt. Portisch was gisteren de lachende derde, want hij wist wel te win nen. Omdat Spasski en Karpov tot de remisanten behoorden, heeft de Hongaar zich nu naast dit tweetal aan kop genesteld. Slachtoffer van Portisch was Mi chael Tal. In de Tartakower-va- riant van het orthodoxe dame gambiet kwam Portisch op de 14e zet met het subtiele Tel. Het nut van deze manoeuvre bleek op de 17e zet. Zwart kon niet meer met exPf3 doorslaan. Vanwege een zwakke c-pion kwam zwart in de problemen. Tal leek, door op de 25e zet zijn toren naar g5 te ver plaatsen, veel te dreigen, maar in wezen stond het kasteel op dit veld slecht. De Rus moest ver volgens allerlei gecompliceerde varianten gaan kiezen, maar nam uiteindelijk de allerslechtste, door op de 32e zet het paard naar d5 te spelen. Een voor Tal ongekende blunder. Pas nadat hij met zijn 33e zet de toren op c3 heeft genomen, reali seerde de oud-wereldkampioen zich wat hij misdaan had: na 34. Pf6 schaak gaat hij mat. Larsen De taktiek van Larsen blijft onbe grijpelijk. In de eerste zitting wist de Deen opponent Hübner fors onder druk te zetten. De basis lag daarbij in een originele aanpak van de Caro-Kann-verdediging. Het idee om de witte opmars h4- h5 te weerleggen, kwam goed uit de verf. Vooral omdat de kandi daat-wereldkampioen na een lange rokade zijn koning naar het veld bl loodste. Om een dodelijk offensief te ver mijden, moest Hübner alras in een pionverlies berusten. Subtiel gelaveer van de stukken bracht Larsen hierna naar een comfor tabele afgebroken positie. Ijs koud ging de Deen in de pauze niet zijn eigen stelling analyse ren, maar de partijen van de con currentie, dit ten behoeve van zijn journalistieke werk voor de Deense krant. Dit overmoedige optreden kwam hem na de her vatting duur te staan. Net als te gen Timman liet Larsen het SPORTPARK "DE BLOEMERD" Leiderdorp zaterdag a.s. R C L BARENDRECHT 1e klasse A KNVB aanvang 15.00 uur. b7; 9. Lfl-e2 Pb8-d7; 10. c4xd5e6xd5; 11. 0-0 c7-c5; 12. Le2-b5 Ta8-c8; 13. d4xc5 b6xc5; 14. Tfl-el Pd7-b6; 15. Ddl-e2 Pf6- e4; 16. Pc3xe4 d5xe4; 17. Lh4xe7 Dd8xe7; 18. Pf3-d2 Tf8-d8; 19. Tel-c2 Td8-d5; 20. Pd2-c4 De7-g5; 21 Pc4-a5 Lb7-a8; 22. Tel-cl Tc8-d8; 23. Pa5-b3 Td8-c8; 24. h2-h3 Dg5-e7; 25. Tc2-c3 Td5- g5. 26. De2-c2 De7-e6; 27. h3-h4 Tg5-e5; 28. Pb3xc5 De6xa2; 29. Lb5-e2 Kg8-h7; 30. Pc5-b3 La8-d5; 31. Pb3-c5 Ld5-a8: 32. h4-h5 Pb6-d5; 33. Pc5xe4 Pd5xc3. Zwart geeft het op. voordeel uit zijn handen glippen. Het kwam weliswaar nogmaals tot afbreken, maar een remise lijkt nu onafwendbaar. Bij de remisepartijen bakten Ribli en Timman er nog het meest van. Lange tijd ging het treffen ana loog aan de ontmoeting Karpov- Ribli uit het IBM-toernooi. Ribli kwam toen slecht te staan en werd in deze revanchepartij (eer der won Ribli) volledig opgerold. Timman vond echter een verbe tering in de zwarte variant, waar na Ribli het niet meer zag zitten en met een remise-aanbod op de proppen kwam. Timman valt ei genlijk niets te verwijten dat hij akkoord ging, want het is Ribli die de kansen had. Spasski en Hort deden in een Nim- zo-Indiër een stelling op het bord belanden, waarvan de theorie zegt dat de speler die voordeel wenst te bereiken alleen maar het risico loopt de mist in te gaan. Dat was voor beiden het sein om tot remise te besluiten. RUUD DOBBELAAR Uitslagen zesde ronde: Ribli (Hon)-Timman (Ned) lh-lh\ Hübner CWdb-Larsen (Den) afgebroken; Ka- valek (Vst)-Karpov (Sow) lh-lh\ An- dersson (Zwe)-Sosonko (Ned) '/i-'te; Portisch (Hon)-Tal (Sow) 1-0; Spasski (Sow)-Hort (Tsj) 'te-'/i. Stand na zes ronden: 1./3. Portisch, Spasski en Karpov 4 pun ten; 4./6. Hort, Timman en Sosonko 3; 7./10. Ribli, Kavalek, Tal en Anders- son 2'/2; 11./12. Hübner en Larsen 2 en 1 afg. De grote matheid kreeg gisteren ook greep op Michael Tal. Hij ging tegen Portisch als een beginneling in de fout. Dat hij steeds hardnekkig heeft geweigerd om al eerder af te ha ken, schrijft Van Dord toe aan het feit dat hij zijn talent op het hoog ste niveau nooit volledig heeft kunnen etaleren: „Er is maar één trainer bij Ajax die weet wat ik kan. Dat is Bobbie Haarms. Die heeft me in mijn jeugd meege maakt. In het eerste elftal begon ik pas onder Ivic in het seizoen '77-'78 een beetje te draaien. Als verdediger ging ik veel meer mee naar voren en begon ik doelpun ten te maken". Pim van Dord is zichzelf gebleven, niet in de laatste plaats omdat hij een aantal jaren geleden met zijn studie fysiotherapie is begonnen. „Ik vond dat ik eigenlijk alleen maar aan voetbal dacht. Vanaf mijn elfde speelde ik al bij Ajax. Op den duur wilde ik er wel eens wat anders naast doen. Vrije tijd had ik immers genoeg. Vandaar dat ik met die studie ben begon nen. Door die combinatie voet bal-studie ben ik rustiger. Wel licht ben ik daardoor ook beter gaan voetballen. In de trainings kampen is het steeds een goede afleiding geweest" "Tijd" Voorlopig wil Van Dord zich nu beperken tot twee trainingen per weck bij Ajax. Daarvan wil hij het laten afhangen of hij volgend sei zoen zal spelen voor een ama teurclub. „Tijdens traimngspar- tijtjes kan ik me inhouden, kan ik zelf beslissen wat ik wel en niet doe. Verder concentreer ik me nog anderhalfjaar op mijn studie. Daar heb ik nu tenminste alle tijd voor". Lotto/Toto DEN HAAG - Lotto 38 kent éen winnaar van de eerste prijs, die een bedrag van 527.636,40 ont vangt. De tweedeprijswinnaars (13) krijgen 11.596,40. De derde prijswinnaars: ƒ681,10. Vierde prijswinnaars: 32,40. Vijfde prijswinnaars: 14,90. De hoofdprijswinnaars van toto 38 (14 personen) incasseren 7.211,70. Tweede prijs: 121,90. Derde prijs: 26,-. Toto-gelijk: geen winnaar. Twee de prijs: 1.463,90 (3 winnaars). Derde prijs: ƒ119,50. Vierde prijs: 6,60. ADVERTENTIE Tafeltennisvereniging "SCYLLA" Zaterdag a.s. aanvang 18 00 uur DAMES 1 - KONINGSKUST 1 HEREN 1 - AVANTI 1 Zondag a.s. aanvang 13.00 uur DAMES 1 - AVANTI 1 HEREN 1 - DE VELUWE 1 Speelzaal: Catharijnestraat 10 (zijstraat Korevaarstraat). ZATERDAG 27 SEPTEMBER A.S. VOETBALWEDSTRIJD DE SLEUTELS- 's-GRAVENZANDE aanvang 16.15 uur sportpark „De Vliet" GOEDHART VASTGOED VOOR BETAALBARE WONINGEN

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15