Vraagtekens bij doelmatigheid apparatuur F-16 4xnaarBP Voor zo'n schitterend bord. Vijf werknemers casino opgepakt CDA-werkgroep sluit eigen partij niet uit Uit in de Randstad DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1980 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG - De F-16's van de Koninklijke Luchtmacht zullen worden uitgerust met nieuwe elektronische "zelf- beschermingsapparatuur" waarvoor in de komende jaren 150 miljoen zal worden uitgetrokken. Deze apparatuur moeten de vlieger en het toestel grotere overlevingskan sen bieden bij operaties boven vijandelijk gebied. Het PvdA-Tweede-Kamerlid Van den Bergh heeft gisteren de be stelling van de apparatuur afge wezen, omdat er volgens hem twijfels bestaan over de kwaliteit ervan, de bestelling duur is en de apparatuur bovendien de vlie- geigenschappen van de F-16's beïnvloedt Van den Bergh wil dat defensie kiest voor een ander, goedkoper, Belgisch-Ameri kaans systeem. Hij heeft minister De Geus (defen sie) een lijst met twintig vragen over deze zaak voorgelegd. Bo vendien wil hij op zo kort moge lijke termijn een gesprek tussen Veel ouderen kijken graag televisie DEN HAAG (ANP) - Televisiekij ken is bij de Nederlandse bevol king van 55 jaar en ouder de meest voorkomende vorm van ontspanning. Slechts zes procent van de zelfstandig wonenden en vijftien procent van de bewoners van verzorgingstehuizen kijkt nooit. Dit is gebleken uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek die gisteren door het ministerie van economische za ken zijn gepubliceerd. Andere populaire vormen van ont spanning bij de oudere Neder landers zijn lezen, luisteren naar radio of grammofoon, verzorgen van de tuin, van kamerplanten of van huisdieren, wandelen en uit stapjes maken zonder overnach ting. Een kwart van alle zelfstandig wo nende ouderen gaat wel eens naar een toneelvoorstellingcon cert of dergelijke. Eveneens een kwart bezoekt wel eens een mu seum of tentoonstelling. Slechts tien procent van de zelfstandig wonenden gaat wel eens naar de de bewindsman en de Tweede- Kamercommissie voor defensie. De bestelling van de Amerikaan se apparatuur zou voor 1 oktober geplaatst moeten worden, zo liet staatssecretaris Van Eekelen (materieel) de Kamer gisteren weten. Het gaat hierbij om het Amerikaan se AN-ALQ 131-systeem dat in een gondel onder de F-16's zou worden opgehangen. Deze elek tronische apparatuur stoort de radars van de vijandelijke lucht verdediging zodat het vliegtuig een kleinere kans loopt opge spoord en neergehaald te wor den. Zonder deze apparatuur heeft de piloot slechts de beschikking over beperkte middelen om aan ter beschikking. Volgens Van Eekelen is de lucht afweer van de landen van het Warschau-pact de laatste jaren sterk uitgebreid en verbeterd. Omdat de Nederlandse jachtvlie- gers in oorlogstijd veelal boven vijandelijk terrein zullen opere ren, zijn maatregelen nodig. Van den Bergh wijst erop dat de gondel met elektronica onder de F-16 de vliegeigenschappen van dit vliegtuig beperkt. Volgens gegevens van de fabrikant, Gene ral Dynamics, zou de actieradius met bijna 20 procent afnemen en de acceleratietijd met ruim een kwart worden verlengd. Onjuist Een woordvoerder van de lucht macht zij desgevraagd hier niet van op de hoogte te zijn. Ook de stelling van het kamerlid dat de Amerikanen zelf ernstige twijfels zouden hebben over het ALQ- 131-systeem, is volgens hem on juist. De Amerikaanse lucht macht heeft juist besloten in de komende jaren vrijwel al haar vliegtuigen met dit systeem uit te rusten. Het Belgisch-Amerikaanse sys teem (Loral-Rapport 2) heeft vol gens Van den Bergh het voordeel dat het kan worden ingebouwd in de F-16's. Maar volgens de luchtmachtwoordvoerder heeft Nederland dit systeem al enkele jaren geleden afgewezen, omdat het door zijn omvang niet in de tweezits F-16's kan worden inge bouwd. Nederland is, zo zegt men bij de luchtmacht, het enige land ter wereld dat van de Amerikanen dit uiterst geheime en geavan ceerde systeem heeft gekregen. Andere landen, die ook met de F-16 en onder meerde F-15-vlieg- tuigen vliegen, hebben daarvoor nog geen toestemming gekre gen. Volgens het PvdA-Tweede-Ka merlid kost het Amerikaanse sys teem 1,2 miljoen dollar per stuk, het Belgische 650.000 dollar. Het ministerie van defensie zegt ech ter aan 150 miljoen gulden ge noeg te hebben voor de aankoop van de systemen voor de 102 F- 16's van de luchtmacht (dat is to taal dus minder dan 750.000 dol lar per stuk). Defensie wil het ALQ-systeem per squadron aan schaffen. Voor het uitrusten van het eerste squadron is een bedrag van f33 miljoen uitgetrok ken. In een andere serie vragen stelt Van den Bergh dat de F-16 onder slechte weersomstandigheden slecht functioneert. Bovendien is de dubbeltaak voor deze vlieg tuigen (luchtgevecht en grond- steun) te zwaar en te gecompli ceerd voor de vliegers, zegt hij. Volgens de luchtmacht doet dit probleem zich echter niet voor, omdat deze twee taken in oor logssituaties zelden gecombi neerd zullen voorkomen. Een vliegtuig zal tijdens een operatie óf aangewezen zijn voor het luchtgevecht, óf voor het verle nen van grondsteun. ONTSNAPPING - Twee mannen van 25 en 29 jaar hebben gisteren kans gezien te ontsnappen uit het huis van bewaring in Arnhem. Aangenomen wordt dat ze daar bij hulp van buitenaf hebben ge had. De beide mannen, die resp. zes en twee maanden in voorar rest zaten op verdenking van diefstal met geweldpleging, wer den gistermorgen om half negen uit de werkplaats vermist. DEN HAAG (GPD) - Dr. M. Ruppert heeft gistermiddag afscheid genomen als vice- voorzitter van de Raad van State. Dat gebeurde tijdens een besloten zitting van de Raad. in aanwezigheid van koningin Beatrix (voorzitter van dit hoogste adviescolle ge van de regering), prins Clausen prinses Juliana. Ruppert (AR) werd op 1 sep tember 69 jaar en heeft dat aangegrepen om - hoewel niets hem daartoe verplicht- te- met pensioen te gaan. Hij vond deze functie van „on derkoning" te zwaar om daarmee nog lang door te gaan. Het is tijd dat een jon gere mijn taak overneemt, schreef hij in zijn ontslag aanvrage aan de Konin gin. Die jongere is mr. Willem Scholten (CHU), voormalig minister van defensie in het kabinet-Van Agt, die vol gende week woensdag in een eveneens besloten Raadszit ting zijn werkzaamheden zal beginnen. Op de foto zwaait dr. Ruppee- ring van de Raad van State naar een bekende. SCHIEDAM (ANP) - Binnen de werkgroep "Niet bij brood alleen", voortgekomen uit in het bijzonder de AR-partij, wordt duidelijk rekening gehouden met de mogelijkheid van eigen partij-vorming. ADVERTENTIE SOESTD1JK - Prinses Juliana heeft gisteren op paleis Soestdijk een groep gehandicapten van het kinderdagverblijf Juttersoord uit Wijk aan Zee ontvangen. Op de foto geeft één van de bezoeksters de prinses spontaan Dit blijkt uiteen vertrouwelijke no titie van de werkgroep-voorzitter Weststrate aan de aktiegroep sympathiserenden. Hij heeft hen laten weten, dat "de drang tot af haken van het CDA binnen de werkgroep geleidelijk aan ster ker wordt". Gelijktijdig met de notitie is een eveneens vertrouwelijk manifest, gericht tot -het hele Nederlandse volk, uitgebracht, bedoeld als een herkenningsteken voor gelijkge zinden, samen een weg zoekend "naar een rechtvaardige maat schappij, waarin gerechtigheid het richtsnoer is, waarin we soli dair zijn met elkander". Het ma nifest - uitgelekt aan de voor avond van de voorgenomen op heffing van de AR-partij op za terdag 27 september - bevat een ontwerp-program op de terreinen van buitenlands beleid, vrede en veiligheid, volkshuisvesting en op het sociaal-economisch be leid. Het bestuur van de werkgroep heeft de aanhangers gevraagd of men met het manifest kan in stemmen, of men bereid is op ba sis daarvan "vandaag reeds" te Munitie in beek VRIEZENVEEN (ANP) - De ex plosieven opruimingsdienst heeft in de Bavesbeek in Vne- zenveen grote hoeveelheden munitie uit de tweede wereld oorlog aangetroffen. Al ruim een week zijn medewerkers van EOD in touw om brisantbommen, fos- forgranaten en kogels van de bo dem te halen en af te voeren om onschadelijk te maken. De EOD denkt nog zeker een week nodig te hebben om de Bavesbeek te zuiveren van oorlogstuig. Omdat de munitie gevaarlijk is, bewaakt de rijkspolitie de vind plaats dag en nacht. De explosie ven zijn ontdekt toen de water standen van de Bavesbeek sterk zakten. Majoor Kuiper van de EOD vermoedt dat de Bavesbeek destijds diende als dumpplaats van zowel geallieerd- als Duits wapentuig. opereren en of men bereid is een eventuele alternatieve partij - met een struktuur en een pro gram als in het manifest om schreven - wil steunen of verte genwoordigen. Opmerkelijk de tail in de notitie van NBA-voor- zitter Weststrate is de uitnodiging aan de (potentiële) aanhangers om op nader te bepalen tijd af zonderlijke gesprekken te heb ben in het gebouw van de Tweede Kamer. Van werkgroep-zijde wordt aan de ze gesprekken ook deelgenomen door de Amsterdamse hoogleraar Bob Goudzwaard, één van de mede-opstellers van het nog fun gerende CDA-verkiezingspro- gram "niet bij brood alleen". De werkgroep richt zich in het mani fest tot het hele Nederlandse volk om - zo wordt gezegd - samen te zoeken naar oplossingen voor de nationale en internationale span ningen en problemen, die de sa menleving en vooral ook de toe komst van onze kinderen bedrei gen. In het manifest spreekt de werk groep zich uit voor: een redelijk, normaal menselijk bestaan; niet langer streven naar grotere welvaart, waar andere groepen of volken het gelag voor moeten be talen; zich niet langer te laten opjagen door technocraten van allerlei la gen, daardoor de ons in de schep ping gegeven grondstoffen en mogelijkheden op egoïstische en dus ongeoorloofde wijze te ge bruiken; op te houden met het besteden van astronomische bedragen voor steeds meer massa-vernieti gingswapens; werkgelegenheid, woningen en al wat nodig is voor een waarlijk bestaan zo eerlijk mogelijk naar behoefte te verdelen; het nastreven van een christelij ke partij, die open staat voor ie dereen, en in antwoord op het evangelie, mee wil zoeken naar de moge lijkheid om een zodanige sa menleving op te bouwen, dat de gerechtigheid daarin gestalte heeft. ROTTERDAM De Doelen - grote zaal, Koffieconcert (HAL). Trio Bohuslav Marti- nu, tel. 142911. woe 1 okt 12.45 uur; 60 Chinese acrobaten van Taiwan, 20.15 uur. AMSTERDAM ur. Herman van Veen zo 28. wo 1. 14.00 uur. ir. Theaterwerkgroep l) 28 kl. zaal, 20.30 uur. Carr'e - di 23 t/m zo 5 okt (beh. ma 29). 20.15 u met zijn nieuwe show 'Onderwater', wo 24. Centrum Bellevue - t/m za 27, kl. zaal. 20,30 ui Salu met 'De Minnaar' van Harold Pinter; z Gitaristen Kollektief met het Amsterdamse Gitaartrio; di 30. v kl. zaal, 20.30 uur, de duitse cabaretier Helmut Ruge in 'ich traue uns Alles zu (auch das Gegenteil)' Palonizaal-luchtvoorstellin- gen, do 25. vr 26,12.30 uur. Toneelgroep Centrum met het lunch pauze feuilleton 'Loopbaan en liefde". Concertgebouw - vr 26. za 27. 20.15 uur gr. zaal, Amsterdams Phil- harmonisch Orkest o.l.v. Anton Kersjes/Theodora Geraets viool; za 27 kl. zaal 20.15 uur, kamermuziek t.g.v. de 90ste geboortedag van Frank Martin; zo 28 gr. zaal 20.15 uur, Scottish Chamber Orchestra o.l.v. Jean-Bernard Pommier piano en Colin Carr cel lo; di 30 gr. zaal 20.15 uur, The Dubliners, folkconcert. Nieuwe de la Mar Theater- t/m 12 okt (beh. ma) 20.15 uur, Jasperi- na de Jong en Eric Herfst met hun nieuwe programma 'Tussen zomer en winter'. Paradiso - t/m za 27 zuilenzaal 20.30 uur en 22.15 uur, Klein Panto mimetheater met 'Web of de kleine tragedies'; vr 26, za 27 kon- sertzaal 22.15 uur. Bewegingstheater Bart Stuyf met 'Grey'. Stadsschouwburg - vrij 26 try-out, za 27 première 20.15 uur, Pu- bliekstheater met 'Antonius en Cleopatra' van Shakespeare, re gie: Hans Croiset; zo 28 14.00 uur. ma 29 20.00 uur. De Nederland se Operastichting met 'La Cenerentola' van Gioacchino Rossini; di 30 20.15 uur, jubileumvoorstelling Scapino Ballet. Werkteater - vrij 26 20.30 uur, Werkteater met 'Zus of zo' DEN HAAG Koninklijke Schouwburg - za 27 zo 28 20.15 uur. Haagse Comedie met Midzomer/Julian Mitchell, regie Jo Dua; do 25 20.15 uur, Toneelgroep Theater met Het Publiek van Ger Thijs; za 27 zo 28 14.00 uur, za 27 18.00 uur, Haagse Comedie Ik heb je liever.een tekstshow over liefde, uit teksten van Andreus, Multatuli, Schierbeek Vasalis en vele anderen. Congresgebouw - do 25 vrij 26 Chinese Acrobaten Taiwan, 20.15 Koninklijk Conservatorium - vrij 26 20.15 uur, Het Nederlandse Kamerorkest, dirigent: Reinbert de Leeuw sopraan: Dorothy Do- row m.m.v. Nederlands Saxofoonkwartet Diligentia - t/m vrij 20.15 uur, Fons Jansen zullen we handhaven. Hot - t/m za 27 20.30 uur, Haagse Comedie Colas Breugnon. Theater aan de Haven - vrij 26 za 27 20.30 uur, Een Belgische avond satiries kabaret door de Zwarte Komedie. Theater de Tobbe - vrij 26 20.30 uur, mime: Het Griftteater brengt 'Opstapel' (met Naomi Duveen); za 27 20.30 uur, toneel: 'Het anarchistenbal' van en door Michel Waisvisz. LEIDEN Schouwburg - do 25 20.15 uur. Theater Mode met een Glimlach, theater-show rond de bekende haagse couturier Gerard Brusse; vrij 26 20.15 uur, Van het een komt het ander, Henk van Ulsen brengt teksten van Gerard Reve; za 27 20.15 uur. Ballet Martini que. Antilliaanse danskunst; zo 28 14.30 uur. De Sandy Theater Jeugdshow. zangeresje Sandv met Ritsko en Therese, Neder lands jongste popgroep 'De Bliksemafleiders'. Groene Kerkje Oegstgeest - zondagmiddag 28. Jeugdkamercon- cert Leiden o.l.v. Henk Brier, Barokconcert, 15.00 uur. Arnhemse midden op straat door ex-vriend doodgestoken ARNHEM (GPD) - De 26-jarige Arnhemse G. J. Schuiling is gis termiddag midden op straat doodgestoken door haar ex- vriend, de 33-jarige H. A. R., eveneens afkomstig uit Arnhem. De man werd 's avonds in zijn woning in Arnhem-Zuid door de politie opgepakt. Na zijn daad, gepleegd in de Zuringstraat, had hij zich uit de voeten gemaakt. ADVERTENTIE VERDACHT VAN VERDUISTERING DEN HAAG (ANP) - De Haagse politie heeft vijf leidinggevende functionarissen van het Scheve- nings casino aangehouden. Vol gens het bestuur en de directie van de nationale stichting casi nospelen worden de vijf verdacht van verduistering. De Haagse politie wilde gistermid dag alleen maar bevestigen, dat een aantal mensen was aange houden. Gezien het prille sta dium waarin het onderzoek toen nog verkeerde weigerde de poli tie nadere gegevens te noemen zoals het bedrag dat mogelijk in het geding is. Uit de mededeling van het bestuur en de directie van de stichting casinospelen blijkt, dat de eigen dienst bedrijfsbeveiliging en be waking aangifte heeft gedaan van de vermoedelijke verduistering. Naar aanleiding daarvan stelde de Haagse politie een nader on derzoek in. Ook de leiding van de stichting casinospelen wil han gende het politie-onderzoek geen verdere mededelingen doen. De eigen bedrijfsbewakingsdienst van de nationale stichting casi nospelen liet vorige maand de politie in Valkenburg drie man oppakken. De drie, een croupier en twee spelers, worden verdacht van fraude. Volgens de bedrijfs leiding van het casino ging het in dit geval om een zeer gering be drag. Een week na die arrestatie moest de Valkenburgse politie weer in ac tie komen, nu om één van de kas siers aan te houden. De man was op heterdaad betrapt bij het weg nemen van geld uit de kassa van een mede-kassier van het casino. Omdat er al geruime tijd geld werd vermist, hield de bedrijfs bewakingsdienst de zaak scherp in de gaten. Problemen van deze aard deden zich nog niet voor bij het casino in Zandvoort. Daar moest wel een croupier worden geschorst, om dat hij vanuit Nederland busrei zen organiseerde naar een casino in Belgie. Het casino in Scheveningen is het derde casino in Nederland. Het werd op 5 oktober van het vorig jaar geopend. Het casino is geves tigd in het Kurhaus. Spaarkaart en stempels verkrijg baar bij deelnemende BP-stations. -

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7