Universiteit: mogelijk gedwongen ontslagen Antiekbeurs in Stadsgehoorzaal Winkeliers Kopermolen vrezen parkeertehort Laatste busrit Kantebeen een verrassing Vier paviljoens bij Endegeest Als gevolg van bezuinigingen AUTO DOOR GEVEI: Brandstofleiding in Stevenhof jespolder roept vragen op LEIOEN De Sleutels Muziekgroep De Sleutels houdt morgen haar jaarlijkse dona teursavond in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare. Het programma biedt een te rugblik op de tien muzikale jaren die De Sleutels achter de rug heeft en ook nieuwe lied jes. Aanvang acht uur. Meteors In het Leidse Vrijetijdscentrum aan de Breestraat is morgen avond de groep Meteors te zien., o.m. bekend van de el pees Teenage heart en Hun ger. Het optreden begint om negen uur. PPR De PPR houdt morgenavond om acht uur een ledenvergade ring in Rapenburg 100. Postzegels Postzegelvereniging Unicum houdt morgenavond in het Rehoboth gebouw (Rapen burg 10) een "rondzend- dienstbijeenkomst" zoals fila telisten dat noemen. Aanvang half acht. HCG De Hollandse Constructie Groep BV houdt morgenavond een "open huis" in het fabrieks complex aan de Zoeterwoud- seweglVijf Meilaan. De HCG wil een beeld geven van haar activiteiten in de metaalin dustrie. Om zeven uur ver richt burgemeester Goekoop de opening. Film Vanavond (negen uur) en mor genavond (om kwart over ne gen en haf twaalf) draait in het Filmhuis van het Leidse Vrijetijdscentrum (Bree- straat 66) de film IlGrido van de Italiaanse regisseur Anto- nioni.Defilm.dieuit 1958 da teert gaat over een fabrieks arbeider die, eerst met zijn dochtertje en later alleenaan een zwerftocht over de Po- vlakte begint en allerlei vrouwen ontmoet. II Grido is de eerste film in de cyclus "Op Weg" die het Filmhuis de ko mende weken organiseert. LEIDEN - Het verloren gaan van een flink aantal parkeerplaatsen is verschillende winkeliers van de Kopermolen (Meren- wijk) in het verkeerde keelgat gescho ten. "Je kunt zeggen: "Laat de auto staan en pak de fiets". Maar probeer de men sen dat maar eens aan hun verstand te brengen", aldus één van hen tijdens de gisteren gehouden hoorzitting waarop de bezwaarschriften tegen het ontwerp- bestemmingsplan Merenwijk monde ling konden worden toegelicht. Eigenlijk hadden de raadscommissies voor ruimtelijke ordening, volkshuis vesting en economische aangelegenhe den de ruim 60 bezwaarschriften al in een eerder stadium moeten behandelen, maar gezien de hoeveelheid besloot de raad de hoorzitting een paar maanden uit te stellen. Volgens de winkeliers dreigt door de aan leg van een voetgangersgebied en een evenementenplein bij het centrum, waarop onder meer markten zouden kunnen plaatsvinden, een tekort van 252 parkeerplaatsen te onstaan. "Een on aanvaardbare zaak", zo maakten zij gis termiddag nog eens duidelijk. "Verlie zen wij parkeerplaatsen, dan bestaat de mogelijkheid dat de autoklanten in de toekomst naar Leiderdorp gaan. Daar wordt tenslotte een nieuw winkelcen trum gebouwd. En in de omgeving daar zijn waarschijnlijk voldoende parkeer plaatsen". Tweede centrum Ook een tweede winkelcentrum in de om geving van de Spreeuwenplaats en Mus- senplaats is ongewenst vinden de Me- renwijkers. De argumenten van de te genstanders: "De Merenwijk heeft geen behoefte aan een tweede centrum. Dat is economisch gezien niet haalbaar. Leeg stand is op den duur het gevolg en dat betekent: vandalisme". De conclusie van het bezwaarschrift: de S.R.V.-wa- gen is voldoende. Een aantal raadsleden vond daarentegen dat een buurtwinkel centrum juist een nuttige aanvulling is en zeker handig is voor bejaarden. Ook de geplande nieuwbouw op het Broekplein riep de nodige bezwaren op. De aanbouw van de bestaande flats brengt volgens de bewoners de leef baarheid van de wijk in gevaar. Zij be treuren bovendien het verlies aan par keerruimte. Volgens het college van B en W valt dat laatste echter wel mee en betekent de aanbouw zondermeer een verlevendiging van de wijk. Pech heeft de huurdersvereniging Leede- wijk misschien. Bekeken zal worden of haar bezwaarschrift wel op tijd werd in gediend. Volgens wethouder Waal i "Ik wil best voor Sinterklaas spelen", ze de wethouder. "Maar G.S. is wat dit be treft keihard. Te laat is voor hun gewoo te laat". Aan één van de bezwaren van de Leed< wijkers. de uitbreiding van de rioolwa terzuivering, werd evenwel vrij vee aandacht besteed. "Pas op 500 meter v de woningen kan in verband met d< volksgezondheid worden gezuiverd' Dit gegeven wordt echter tegengespro ken door een rapport van het Raadgé vend Ingenieursbureau D.H.V. "Op eei afstand van 50-200 meter is geen sprak< van verhoogd kiemgetal". LEIDEN - Een 26-jarige automobilist uit Leiden was vannacht oir twee vanaf de Hoge Rijndijk de Amstelstraat aan het zoeken. Hij wai niet bekend in de buurt. Hem was verteld dat hij de tweede straa links moest hebben. De Leidenaar reed met een vaartje van 35 de eerste zijstraat - de Gouwe straat - straal voorbij. Bij de Amstelstraat aangekomen meende d( automobilist dat hij met deze straat zijn eerste zijstraat pas had. Linea recta reed hij rechtdoor zonder in de gaten te hebben dat hij al aa eind van de Aarstraat was. Hij reed de benedenwoning van de familUj Breedeveld binnen. Mevrouw Breedeveld vertelt: "Mijn man schrok wakker en zei: "Ik hooij wat". Daarna bleef het stil. Ik werd weer wakker door het gebons van de politie. Toen bleek ons dat de muur bij de deur er half uithing Helemaal verwrongen. Wij en onze bovenbuurman kunnen de voor deur niet eens meer uit. Een heel verdrietige zaak. Als de zaak nu maar snel hersteld wordt". De automobilst en zijn passagier hadden slechts enkele schaaf- en snij- wondjes. De voorzijde van de auto is ernstig beschadigd. LEIDEN - Aan de universiteit zullen de komende jaren mogelijk gedwongen ontslagen vallen. Dit heeft het col lege van bestuur laten weten bij zijn beslissing over de wijze waarop de komende jaren bezuinigingen aan de universiteit zullen worden doorgevoerd. De bezuini gingsplannen zijn de universiteit door minister Pais (onderwijs en wetenschappen) opgelegd. Hoewel het overleg met de minister nog niet is beëindigd, is wel dui delijk dat de universiteit in de pe riode 1981-1985 tien a vijftien miljoen gulden per jaar zal moe ten bezuinigen. Het college van bestuur hoopt in 1981 nog te kunnen volstaan met incidentele maatregelen, bijvoorbeeld door vacatures voor een aantal maan den te blokkeren. Ook zal dan al worden bekeken of bepaalde va catures wel moeten worden ver vuld. Overleg Voor de jaren na 1981 ontkomt de universiteit niet aan meer ingrij pende bezuinigingen door een aantal taken af te stoten. Het College van Bestuur zal hierover overleg voeren met de facultei ten. Uitgangspunten daarbij zijn dat beperking van het aantal eer stejaarsstudenten zoveel moge lijk moet worden vermeden en dat onderzoek van erkende uit stekende kwaliteit zoveel moge lijk moet worden behouden. Wel wil het college het afstoten van activiteiten (althans de kosten daarvan) die minder dicht liggen bij de universitaire kerntaken (onderwijs en onderzoek) be spreekbaar maken. Ook wordt beperking van het aantal afstu- deer-specialisaties en zeer kleine studierichtingen door het college als een mogelijkheid tot bezuini gen beschouwd. Het college vindt dat de verminde ring van het aantal arbeidsplaat sen niet bij voorbaat een bepaal de personeelscategorie (bijv. het niet-wetenschappelijk perso neel) extra mag treffen. Oplos singen voor de personele gevol gen van de vermindering van ta ken moeten volgens het College van Bestuur worden gevonden door ruime faciliteiten te bieden voor om-, bij- en herscholing, eventueel gericht op werk buiten de universiteit. Ook moet dege nen die met hun huidige baan het veld moeten ruimen in principe voorrang worden geboden bij va catures binnen andere facultei ten of diensten. Het college wil dat belemmeringen binnen de universiteit voor deeltijdbanen zoveel mogelijk worden wegge- LEIDEN - De laatste rit die Koos Kantebeen gisteren maakte als chauffeur bij de NZH, zal hem nog lang heu- gen. Begon hij zijn rit aan het station met een vrijwel lege bus 13, bij het eindpunt aan de Cruquiuslaan bestuurde hij een bus vol verklede fami lieleden en kennissen. Bij elke halte die Koos toeterend na i zijn opvallend uitgedoste passagiers derde stonden namelijk een aantal familieleden te wach ten op zijn versierde bus. Naarmate de bus voller werd, steeg ook de sfeer en uiteinde lijk reed er een bus stampvol zingende en bont aangeklede mensen door de Leidse stads wijken. LEIDEN - De PvdA-raadsleden Koning en Maat hebben het col lege van B en W vragen gesteld over de door de Stevenshofjes- polder lopende brandstofleiding van de Defensie Olie Centrale. Zoals bekend wil de gemeente de komende jaren zo'n 4200 wonin gen bouwen in de Stevenshofjes- polder, het gebied dat wordt om sloten door de Rijndijk, Rijksweg 44 en de spoorlijn Leiden/ Utrecht. Uit een brief van de re gionale inspecteur van de volks gezondheid blijkt volgens de raadsleden dat een werkelijk vei lige afstand tussen de brandstof leiding en de geplande bebou wing "ten minste enkele honder den meters zou moeten bedra gen". De beide raadsleden willen van het gemeentebestuur weten hoeveel huizen er in de Stevens- hofjespolder minder gebouwd kunnen worden als die genoem de afstand inderdaad in acht wordt genomen. De PvdA-raadsleden vragen waar- mingsplan jespolder e ontwerp-bestem- oor de Stevenshof- afstand van slechts drie meter gehanteerd wordt tus sen de leiding en de toekomstige bebouwing. Zij willen verder van het college weten welke soort brandstof door de leiding ge transporteerd wordt en door welke andere Leidse wijken de brandstofleiding loop>t. Ten slotte vragen de beide raadsle den of het college op de hoogte is van de aanwezigheid van gelijk soortige leidingen in andere ge meenten waar wel een afstand van enkele honderden meters tot de bebouwing in acht is geno- LEIDEN - In verband met riole ringswerkzaamheden zijn de Sophiastraat en de Os- en Paar- denlaan de komende zeven we ken afgesloten voor doorgaand verkeer. De werkzaamheden be ginnen maandag. Koos Kantebeen gaat de NZH na 42 jaar trouwe dienst ver laten. Gisteren vierde hij na melijk zijn 65ste verjaardag en daarmee heeft hij de pen sioengerechtigde leeftijd be reikt. Kantebeen begon zijn loopbaan als chauffeur 42 jaar geleden bij de Eltax. "Het waren moeilijke tijden toen", zegt hij. "Je werd bij wijze van spreke of chauffeur of kolon iaal. Ik ben chauffeur geworden" Een echt gemotiveerde beroeps keuze was er dus niet bijToch kan Kantebeen terugkijken op een leuke tijd als chauf feur. "Het ligt helemaal aan jezelf of je plezier hebt in je werk. Je kunt het makkelijk of moeilijk maken, en ikzelf heb nooit veel last van vervelend publiek gehad. Je hebt na tuurlijk altijd mensen die moeilijkheden willen maken. zijn versier- maar die zet ik dan wel even op hun nummer". Vlak voor zijn 25-jarig jubi leum, in mei 1963, werd de El tax overgenomen door de Noord-Zuid-Hollandse Ver voersmaatschappij (NZH). Ook Kantebeen kwam zo dus te werken voor de NZH. "Vlak na de oorlog was ik al eens "uitgeleend" aan de NZH, maar pas in '63 kwam ik er voor vast te werken. De jaren bij de NZH zijn me eigenlijk best bevallen, al heb ik altijd gevonden dat ik best wat meer kon verdienen. Als chauffeur werkje namelijk ook opfeest- en zondagen en tijdens de avonden. Daar staat natuur lijk wel tegenover dat je vrij bent op dagen dat andere mensen weer om acht uur op het werk present moeten zijn". Vrije tijd zal Kantebeen nu, na zijn pensionering genoeg krijgen. Zijn laatste rit met bus 13, "een geweldige verras sing", zal hem echter nog lang bijblijven. Oude gebouwen vervangen LEIDEN - De komende vrijdag, za terdag en zondag wordt in de Stadsgehoorzaal de Tweede Leidse Antiekbeurs gehouden. Er zijn 35 standhouders uit heel Nederland. Zij hebben gespecia liseerde stands met Franse, En- gelse, Duitse en boeren-meube ien, asiatica, klokken, schilderij en, juwelen, oude tapijten, wa pens en imari porselein. Verder zijn er standhouders met een ge varieerde collectie ivoor, zilver, kristal, koper, tin, oude gereed schappen en boerenantiek. Het antiek wordt uitsluitend met schriftelijke garantie verkocht. Voor de opening, vrijdagmiddag om drie uur, wordt een controle gehouden om "neo" en replica te Omdat de Eerste Leidse Antiek beurs zo'n groot succes was (2200 bezoekers op een dag) hebben maar liefst 75 standhouders voor de Tweede Antiekbeurs inge schreven. Na selectie zijn 40 standhouders afgevallen. "Dat is het niveau en dg verscheidenheid van deze beurs natuurlijk ten goede gekomen", meent organi sator A. Noppeneji uit Alphen. Vorig jaar was de beurs alleen op zondag. De nieuwe wet op de winkelsluitingstijden maakte het noodzakelijk om de beurs over meer dagen te spreiden. De heer Noppeneij ziet in deze spreiding over drie dagen overigens het voordeel dat de bezoekers het an tiek rustiger kunnen bekijken. "Met een mensenmassa zoals vo rig jaar zie je de helft nog niet van wat er tentoongesteld wordt" De openingstijden zijn op vrijdag van drie uur tot acht uur en op zaterdag en zondag van tien tot vijf uur. Twee bijzondere stukken op de Tweede Leidse Antiekbeurs: nen wijnkan en een gortbus uit ongeveer I860. LEIDEN - Op het terrein van het psychiatrisch ziekenhuis Ende geest zullen vier paviljoens en een unit voor acht zieken worden bijgebouwd. De nieuwe pavil joens, die ieder ruimte bieden aan twee units van twaalf personen, dienen ter vervanging van vier verouderde gebouwen van En degeest. Deze gebouwen moeten worden afgebroken. Alle vier de nieuwe paviljoens worden ge bouwd binnen de ringweg die over het terrein van Endegeest loopt. De commissie "Endegeest" ging gisteren met deze plannen, die 9.500.000 gulden gaan kosten, akkoord. In september zullen ze aan het ministerie ter goedkeu ring worden aangeboden. Wor den ze goedgekeurd, dan wordt er al vervangende nieuwbouw gepleegd voor 168 "bedden" van het psychiatrisch ziekenhuis. Er wordt namelijk reeds gewerkt aan een gebouw dat plaats biedt aan 72 patiënten. Aan het iniste- rie van volksgezondheid en mi lieuhygiëne zal bovendien wor den gevraagd om ook vervan gende nieuwbouw goed te keu ren van nog eens 48 bedden voor langdurig opgenomen patiënten. De nieuwe paviljoens worden op aanraden van de architect op één plaats geconcentreerd. De sociale verbindingen tussen de ver schillende gebouwen blijven zo gehandhaafd. Aan de andere kant worden de patiënten binnen de gebouwen meer verspreid, door dat elke unit slechts woonruimte biedt aan twaalf personen. Bij de situering van de nieuw te bouwen paviljoens is bovendien rekening gehouden met de totale opzet van het terrein. Zo vond de architect dat de ruimte rondom de ingang en het kasteel "Endegeest" zeker niet mag worden aangetast. Verwacht wordt dat de bouw van drie van de paviljoens eind vol gend jaar kan beginnen. Het vierde paviljoen zal waarschijn lijk pas in 1982 worden ver nieuwd. Binnen Endeg^est is namelijk geen ruimte om alle pa tiënten tegelijk ergens anders onder te brengen. LEIDEN - De Van Bemmelen- straat wordt herbestraat. Maan dag begint dit werk. De straat krijgt een nieuwe indeling.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4