:in i mJ ^Discussie over scholen: kiezen =voor zekerheid le, forestier Nieuwe Rembrandt: drie etages en stervormig A onstruita ra T]_J [ju ri;H-'"n( Ei1 f-3 WT1 h rf Tl T Belangrijke mededeling voor iedereen die tevergeefs probeert le forestier te bereiken! Leidse stadsrubriek 91 )QNDERDAG 25 SEPTEMBER 1980 LEIDEN School verhuist in 1982 naar Coebel ei h. •r ei n )i e Publiciteit kwam te snel De hele presentatie van de scholennota is bij veel men sen in het verkeerde keelgat geschoten. De meest voor komende vraag hierover gis teravond: "Hoe het mogelijk was dat de pers het wist voordat alle andere instan ties op de hoogte waren?" Het ergste was wel dat de be sturen het niet wisten. Van Dam ontzenuwde dit. Hij beweerde dat de inhoud van de nota op 3 september ter kennis was gebracht van de deelnemers aan het overleg orgaan schoolbesturen. Hij had ze de inhoud summier geschetst en gezegd dat het in uitgebreidere vorm op papier kwam en dat dit stuk half september zou verschij nen. De snelheid van de pers, be kende hij eerlijk, was een beetje onderschat. Hij had er geen rekening mee gehou den, dat als iets om een uur wordt uitgereikt het nog die zelfde dag op de voorpagina prijkt. Ook vond Van Dam het heel terecht dat de na men van de scholen zijn ge noemd. Het achterwege la ten van de namen van be trokken scholen zou volgens hem tot speculaties hebben kunnen leiden over welke scholen het zou gaan. Bij de ze speculaties zouden dan ook scholen ten onrechte in de pers kunnen worden ge noemd, zo meende hij. Hij vond trouwens dat na de vergadering van 3 septem ber de besturen wel hadden kunnen nagaan om welke scholen het zou gaan. Zij hadden dan vervolgens de hoofden der scholen op de hoogte kunnen stellen wat zij in de komende weken konden verwachten. LEIDEN - Geen rotte eieren of tomaten, wel een groep verhitte mensen die het op wethouder Van Dam hadden gemunt. Een volle bak gisteravond bij dit schouwspel in de stadsgehoorzaal. Protestants-christelijken en katho lieken waren tezamen gstroomd om de wethouder toch nog eens goed duidelijk te maken dat het beleid wat hij er op na houdt géén beleid is. Wethouder Van Dam, geheel gehuld in het zwart onderging deze martelgang gelaten. Hij typeerde zijn eigen beleid met het fraaie gezegde: "Zachte heelmeesters maken stinkende wonden" Even een verduidelijking voor de niet-ingewijden. Bijna twee we ken geleden kwam wethouder Van Dam met een discussienota over het instandhoudingsbeleid van kleuter- en lagere scholen in de gemeente Leiden. Hij betrok in zijn plan niet alleen de openba re scholen, maar ook de scholen van protestants-christelijke en katholieke signatuur. Liefst der tien scholen van deze laatste ca tegorie moeten het in zijn nota ontgelden. Met opheffing be dreigd, heet dat dan. Een beleid? De confessionele scholen vragen zich dat af. Alleen hun bestuur en in de laatste instantie de minister kan toch bepalen of een school kan blijven bestaan of niet? Wet houder Van Dam houdt van dui delijkheid. Hij wil niet met de mond vol tanden staan als de mi nister hem om advies kómt vra gen, want dat doet de minister als hij wil weten of het wel noodza kelijk is om bijvoorbeeld die en die katholieke school te handha ven. Van Dam wil dan liefst een duidelijk 'nee' laten horen. Hij geeft de voorkeur aan een open bare school. Dan was de wethouder aan het woord. Al aan het begin van de avond verklaarde hij het niet ge munt te hebben op de bijzondere scholen. Men moest beter weten. In 1902 had zijn partij, die toen nog SD AP heette, zich al met veel waardering uitgesproken voor het bijzonder onderwijs. Het mo tief voor het schrijven van deze nota moet worden gezocht in het voltooien Van een discussie die al zes jaar gaande is. Van Dam is van mening dat zijn nota helemaal aansluit op de discussies, die de afgelopen jaren zijn gevoerd in de gemeenteraad, commissie on derwijs en door de onderwijs mensen zelf. Het beste bewijs stuk noemde hij daarvoor toch wel de vorig jaar uitgekomen no ta 'Spreiding', waaruit hij hele passages kon voordragen die er op duiden dat men het toch alle maal zo heeft gewild. Maar ook dat muisje had een staartje. Het Protestants Christelijk School bestuur heeft zich van deze nota gedistantieerd. Hoewel het bij het samenstellen van de nota nauw is betrokken wenst het na lezing hierover geen mede-ver antwoordelijkheid te dragen. Zekerheid Wethouder Van Dam kiest voor ze kerheid. Hij wil niet, als in de toe komst de basisschool een feit is. dat deze scholen elk jaar weer met opheffing worden bedreigd. Hij is ook niet voor het tegen wil en dank in stand houden van een openbare school. Misschien los sen deze door hem gisteravond uitgesproken simpele zinnen al les wel op: "Hebben veel ouders belangstelling voor een bepaalde school dan zullen er veel van ko men, zijn er weinig ouders met voorkeur voor een bepaalde rich ting SASKIA STOELINGA ADVERTENTIE Door bestratings werkzaamheden is Le Forestier tijdelijk moeilijk te bereiken. Daarom hier een tip hoe u er toch kunt komen: - Vanuit de Merenwiik en Oegstgeest: via het Stationsplein en de Morswcg. - Vanuit Voorschoten en Zoeterwoude: via de Witte Singel. Alle dagen geopend van 18.00 tot 24.00 uur. (Keuken tot 22.00 uur) restaurant met frans getinte gerechten LEIDEN - Taartjes waren gister ochtend aangerukt om het nieuwbou w-feestje van de Rembrandt Scholengemeen schap te vieren. Wethouder Van Dam (onderwijs) was persoon lijk naar de school getogen om iedereen op de hoogte stellen van het heuglijke feit dat het ministerie van onderwijs dins dagmiddag had besloten dat er een nieuwe school mag worden gebouwd. Als alles volgens plan verloopt kunnen in augustus 1982 leer krachten, leerlingen en concier ges worden toegelaten tot het nieuwe scholencomplex in De Coebel, het gebied tussen het Jacques Urlusplantsoen, Haag- weg en het Korte Vlietkanaal. Voor acht miljoen gulden komen er 28 lokalen, verdeeld in theorie- en prakticaruimten, twee gym zalen, lerarenkamer, aula en 35 toiletten. Ook zullen gehandicap ten zich "makkelijk" kunnen rond bewegen in de nieuwe school. Het complex zal bestaan uit drie verdiepingen gebouwd in een driepuntige ster. Op de twee bovenste verdiepingen zullen er op die manier naast de lokalen twee maal drie hallen ontstaan die voor studiedoeleinden wor den bestemd. Zoals gebruikelijk eindigen alle trappen op de begane grond, zo dat de kamers van de rector en conrectoren niet over het hoofd kunnen worden gezien. Gymnas tieklokalen en aula zijn daar ook te vinden. De Rembrandt Scholengemeen schap heeft nu 723 leerlingen, maar kan in de toekomst 975 leerlingen herbergen. Wethouder Van Dam verklaarde dat deze uitbreiding vooral is gedaan met het oog op de 20.000 mensen, die komen te wonen in de nieuw bouwwijken van Morskwartier en Stevenhof. Alles is er op gericht de nieuwe Rembrandt' zo snel mogelijk uit de grond te tillen. Als de eerste paal de grond in is gegaan duurt het slechts vijftien maanden eer de school er staat. De bouwplannen van de 'Rem brandt' hebben al een hele ge schiedenis achter de rug. In de jaren zeventig is men al begon nen met tekeningen maken en plannen indienen bij het ministe rie. In '76 dacht men uit het scholenbouwplan van het minis terie van onderwys te kunnen le zen dat de 'Rembrandt' nog in dat zelfde jaar aan de beurt was voor de nieuwbouw. Helaas, het geld ontbrak. Vandaar dat de rector, mevrouw J. L. de Boer-Pino, bij de woorden van wethouder Van Dam nog een beetje ongeloofwaardig keek. Ze vertelde ook dat ze pas echt zal juichen als ze de eerste paal de grond in ziet gaan. Waardering De rooms-katholieke en protes tantse tegenhangers pikken dit niet. Veel vragen op deze door de gemeente georganiseerde infor matieavond gingen daar over. Met handgeklap werden deze veelal door het publiek begeleid. En een boe-geroep volgden daar meest enkele minuten later op. ADVERTENTIE 4C OOvU 1829.- W1395i H «aCfiELMPm B adv.prijs 1769.- de meest degelijke wasautomaat West duits fabrikaat (Siemens) relatief goedkoop door levensduur de beste testen in binnen- en buitenland gratis geplaatst en aange sloten oude machine event, meegenomen leverbaar als voor- en bovenlader. Inhoud tot 4,5 kg 16 volautomatische wasprogramma's, incl. 2 voorwas- en speciaal wolwasprogramma. Speciale spaartoets voor kleine wasjes Interval-centrifugetechniek voor kreukvrije was - 800 toeren per minuut belast. Kuip en trommel van roestvrij edelstaal Slechts 45 cm smal. (bovenlader) door René van der Velden Jaap Visser Onverkoopbaar "De algemene meerderheid van stemmen van de Leidse KRAAKBOND heeft beslo ten tot het kraken van de Ka pitalistische WAARDEI- LAND-woningen cq. GAL- GEWATER-woningen Oppassen blijft het geblazen, voor je weet wel wie. Bij een eventuele ontruiming zoveel mogelijk vernielen watje kan om de kapitalistische zwijnen toch nog na te kunnen trap pen... De Aksies moeten krachtdadig en snel uitge voerd worden in navolging van onze Amsterdamse ka meraden, verdere taktieken worden nader besproken" Deze tekst komt voor in een slordig gestencild "vlug schrift" dat directeur C. van Gooi van de Westland Utrecht Projectontwikkeling (WUPO) dezer dagen in handen kreeg. De WUPO is de eigenaar van woningen op het Waardeiland en de nieuwbouw aan het Galgewater. Wat moet je met zo'n stencil? Logisch is om het af te doen als een werkje van een psy chopaat, van een figuur met boosaardige bedoelingen of van "de jeugdbende De Zwar te Hand". Zo niet directeur Van Gooi. Hij neemt het stenciltje serieus. Het vlugschrift is onderte kend met "Leidse Kraak- bond" die het adres krijgt toegemeten van de beweging voor werkende jongeren KWJ aan de Koppenhinksteeg. Van Gooi meent zowaar se rieus dat de Kraakbond en de KWJ echt achter het stencil zitten. Hij schrijft een klaagbrief aan het college van burgemeester en wethouders. De peperdure nieuwbouwwoningen op het Waardeiland en aan het Gal gewater kan hij in de huidige economische malaise nog niet aan de straatstenen kwijt, zo treurt hij. Daarom vraagt hij het college om voor 38 niet zo peperdure huurwoningen en koopwoningen aan het r Woningen aan Galgewater: toekomstige leegstand Galgewater ontheffing te ge ven van de gemeentelijke re gels. Iedereen zou zo'n WU- PO-huis moeten kunnen ko men en niet bijvoorbeeld al leen de Leidse burgers. Bij voorbeeld een vermogend man uit Hengelo die aan het Galgewater een tweede huis wil (Leiden ligt toch lekker dicht bij zee) zou zodoende in aanmerking kunnen komen voor een WUPO-huis Onverkoopbaar 2 "De slechte marktontwikkelin gen in de verkoop van nieuw bouwwoningen" en"het onderscheppen van een op ruiend vlugschrift opgesteld door de Leidse Kraakbond" schrijft Van Gooi zijn de aan leiding om ontheffing van de woningverdeel-regels te vra gen en te hopen op "welwil lende medewerking van het college ter voorkoming van onnodige leegstand en finan ciële verliezen". Het lijkt haast een sprookje. De gigant WUPO die zich op de kast laat jagen door een sten ciltje dat iedere gek wel kan hebben geschreven. Van Gooi blijft echter heilig gelo ven in de afkomst van het stenciltje: "Logisch dat de Kraakbond zich van het vlug schrift distantieert. Dat zou ik ook doen als ik zo'n pamfletje geschreven had. Wij kijken echter verder dan onze neus lang is" Van Gooi vertelt ons dat hij "het vlugschrift in handen heeft gekregen bij uitdeling in de omgeving van het Galgewa ter". Een gemeentewoord voerder heeft echter allesbe halve de indruk dat het sten ciltje van de Leidse Kraak bond of de KWJ afkomstig zou zijn. "Laat de WUPO eerst maar eens precies aantonen waar zij het vlugschrift van daan heeft" De KWJ en de Kraakbond die door het stenciltje op één hoop zijn gegooid zijn uiter aard ziedend. "Het is krank zinnig wat er in dat stenciltje staat. Eigenlijk is het te dol om er aandacht aan te schen ken. Maar je wordt toch wel ontzettend kwaad ais je leest dat het ons erom zou gaan om zoveel mogelijk te vernielen. Het vodje rept met geen woord over de ontzettende woningnood en de voortdu rende leegstand. Het is dui delijk dat iemand heeft ge probeerd ons in een kwaad daglicht te stellen. De vraag is: wie?" De KWJ gaat aangifte doen bij de politie wegens smaad en het misbruik maken van haar naam. Rob Klein van de KWJ: "Je gaat. je afvragen wie er belang bij zo'n stencil heeft. Zowel de KWJ als de Kraak bond zijn in hun naam aange tast. De WUPO daarentegen probeert er voordeel uit te trekken. Waar Van Gooi het heeft over eventuele veilig heidsmaatregelen om kraak- acties te verijdelen dan kan zelfs de Bouvier Bewaking van Ed van Tol er nog garen bij spinnen. De verschillende belangen liggen duidelijk. Tegenstanders van kraken worden in de kaart ge speeld" Onverkoopbaar 3 Noodgedwongen heeft de WU PO haar dure koopwoningen op het Waardeiland gedeelte lijk omgezet in huurwonin gen. De kale huur loopt van 800 gulden tot maar liefst 1800 gulden. Ongeveer 50 wonin gen op het Waardeiland staan leeg. Van de in aanbouw zijnde 75 woningen aan het Galgewater heeft de WUPO er niet veel meer dan een stuk of tien ver kocht. De woningen aan het Noordeinde zijn bijna klaar, maar de WUPO is traag in het afbouwen van deze panden. Ook een manier om kraken van leegstaande woningen te voorkomenKWJ-er Rob Klein: "Het lijkt me uitermate frustrerend voor de bouw vakkers van de WUPO om woningen te bouwen die als ze klaar zijn dienst gaan doen als een hondenhok voor Van Tol". Volgens WUPO-directeur Van Gooi heeft de gemeente Dor drecht de belemmerende ge meente-bepalingen voor de verkoop van woningen onder de 270.000 gulden bij een WUPO-project in die ge meente afgeschaft. Omdat het zo slecht gaat met de verkoop van de peperdure bouw hoopt Van Gooi dat de gemeente Leiden in het voetspoor treedt van Dordrecht.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3