Volker Stevin verwacht verlies 28 miljoen EG onderzoekt hormonen in kalfsvlees Onderhandelingen "De Schelde" zonder succes Marktberichten Problemen rond de Europese begroting )NDERDAG 25 SEPTEMBER 1980 ECONOMIE t textielconcern Nijverdal Ten !ate gaat 175 personeelsleden Jontslaan. De ontslagen vallen in jp^Nijverdal (84), Almelo (78) en Hengelo (13). Het gaat om zowel iproduktie- als stafmedewerkers. *HHet bedrijf heeft verder werk- j tijdverkorting van 50 procent I aangevraagd voor 300 van de 600 medewerkers van Ten Cate Overall Fabrics in Almelo en Nij verdal. De werktijdverkorting zal vooralsnog 6 weken duren. {enzelfde maatregel wordt over- in wogen voor Ten Cate Sports en et Technical Fabrics. Hierover ïe wordt een besluit genomen in ok- Itober. je reorganisatie is volgens de con cernleiding noodzakelijk in ver- [band met de teleurstellende be drijfsresultaten in het eerste I halfjaar van 1980. r& ij het grootwinkelconcern V D zullen acties worden overwogen indien de directie van het bedrijf niet in wil gaan op eisen tot werk tijdverkorting. Tijdens een door ruim 600 leden bezochte vergade ring van de dienstenbonden FNV in Utrecht, heeft de onderhande lingsdelegatie gisteravond op dracht gekregen "krachtiger dan ooit" te streven naar een 36-urige werkweek. De resultaten van de ze vergadering zullen vandaag aan de raad van bestuur van V D worden voorgelegd. Joud lp de markten voor goud en vreemd geld in West-Europa is de rust teruggekeerd die begin deze week werd verstoord door het uitbreken van de oorlog tussen Iran en Irak en de economische gevolgen die daarvan worden verwacht. Het herstel van het evenwicht werd voornamelijk toegeschreven aan het uitblijven van belangrijke nieuwe ontwik kelingen in het conflict, roud sloot in Londen op 711 dollar e (31,1 gram) nadat men 's middags bij de Fixing op 710,50 dollar was uitgekomen en 's mor gens op 711 dollar. De prijs- schommelingen waren veel min der groot dan maandag en dins dag. De laagste prijs was 708 dol de hoogste 713. itzendbureau Nederlandse bond van Uit- I zendbureaus (ABU) ziet uitzend- arbeid als een niet onbelangrijke mogelijkheid voor werklozen om i de slag te komen. Het tijdelij ke werk vormt bovendien een overbrugging naar ander, soms vast werk. ABU baseert deze conclusies op gisteren gepresenteerd on derzoek naar de doorstroming uitzendkrachten. Uit het on derzoek is gebleken dat van de uitzendkrachten die vóór de uit zendbaan die zij tijdens het on derzoek hadden, werkloos waren de meesten na de uitzendbaan vast werk. tijdelijk werk of een andere uitzendbaan hadden ge kregen. II procent kreeg vast werk en 30 procent ander tijdelijk werk. al dan niet via een uitzendbureau. Van de uitzendkrachten die na de uitzendbaan in een vaste baan te recht kwamen is 44 procent gaan werken bij de werkgever naar wie men het laatste werd uitgezon den, aldus het rapport van de ABU. 25 procent werd na de uit zendbaan opnieuw werkloos. Haven gemeente Rotterdam is bereid 300 miljoen gulden in de haven te pompen om de werkgelegenheid in de komende jaren enigszins op peil te houden. Van die 300 mil joen is 100 miljoen bestemd om bedrijven te helpen bij de finan ciering van nieuwe-projecten, de rest dient voor uitbreiding en herordening van havenbedrij ven. In de komende zeven jaar moet de Rotterdamse haven nieuwe "terminals" krijgen voor onder meer hout, staal, papier en fruit. Daarmee zijn enkele hon derden arbeidsplaatsen gemoeid. Dat zijn een paar punten uit de "Stukgoednota", die de Rotter damse havenwethouder drs. J. Riezenkamp vandaag gepubli ceerd heeft. Hij heeft een "NV Rotterdam" voor ogen met nau we samenwerking tussen haven bedrijven onderling en met de gemeente. BRUSSEL - Het overvloedig en ongecontroleerd gebruik van hormonen bij de mesterij van kalveren en ander slachtvee in de EG-landen, komt volgende week aan de orde bij de landbouwmi nisters van de Europese Negen. Dit gebeurt op verzoek van de Italiaanse regering die te maken heeft met een fikse rel over het misbruik van hormonen nadat een rechter bij Rome de verkoop van alle kalfsvlees in heel Italië had verboden. Na Frankrijk en België, is Italië het derde land in de Europese Ge meenschap waar het volledig uit de hand gelopen gebruik van hormonen door veehouders op spectaculaire manier onder de aandacht van het publiek is ge bracht. Consumentenorganisa ties in Frankrijk en België heb ben al eerder opgeroepen tot een boycot van kalfsvlees, tot de con trole op het voederen met hor monen waterdicht is gemaakt. Deze controle is nu een wassen neus. m België wordt 90 procent van de kalveren in de mesterijen met behulp van oestrochenen (vrou welijke hormonen) tot snelle groei en meer gewicht gebracht. Maar ook de houders van runde ren en varkens hanteren steeds vaker de injectiespuit met hor monen, natuurlijke zowel als niet-natuurlijke. Acht van de tien koeien en de helft van de varkens wordt met deze stoffen bewerkt, aldus een schatting van deskun digen van de Belgische ministe ries van landbouw en van volks gezondheid. De controle is in België verre van effectief. Bij het ministerie van landbouw zijn 25 en bij volksge zondheid ÏO ambtenaren belast met de controle. Zij kunnen een beroep doen op drie laboratoria die wekelijks twaalf onderzoeken kunnen uitvoeren. Steekproeven bij bedrijven van veehouders worden niet uitgevoerd, terwijl ook de keuringen in de slachthui zen te wensen over zouden laten. Jaarlijks worden in België vele miljoenen kalveren, koeien en varkens geslacht. Sinds twee jaar is de controle vrij wel onmogelijk geworden door dat de veehouders nieuwe en moeilijker op te sporen prepara ten gebruiken. Daar onder zou den ook kankerverwekkende stoffen voorkomen zoals dietyl- stilbestrol en metyltestosterone. zo viel te vernemen. De dieren die met hormonen behandeld wor den - soms krijgen ze twee weken voor ze geslacht worden de laat ste spuit - worden gemiddeld tot 15 procent zwaarder dan dieren Er bestaat geen EG-wetgeving in zake het gebruik van hormonen bij het fokken van kalveren en andere landbouwhuisdieren, en. De nationale wetgeving in de ne gen EG-landen op dit punt loopt sterk uiteen, van omvangrijk en kwalitatief zeer goed in Frankrijk tot nauwelijks in Italië. Volgende week dinsdag komen de experts uit de Negen in Brussel bijeen om ervaringen uit te wisselen. De landbouwministers zullen de Eu ropese Commissie waarschijnlijk dezelfde dag vragen een begin te maken met de aanpak van het hormonenvraagstuk. Buitenlandse projecten laten negatief resultaat zien ROTTERDAM (ANP) - Op grond van de uitkomsten in de eerste zes maanden van dit jaar en de vooruitzichten voor de tweede helft van 1980 verwacht Volker Stevin (bouw) voor dit jaar een nettoverlies van ,f 28 miljoen, alle onvoorziene omstandigheden voorbehouden. De oorzaak van deze aanzienlijke teruggang in de resultaten is enerzijds terug te voeren tot de ernstige verliezen op het leidin genproject in Oman, terwijl an derzijds de resultaten op twee bruggenbouwprojecten (in de VS en in Engeland) ook negatief ble ken te zijn, aldus het concern. De onderhandelingen over de ein dafrekening van enkele zeer gro te projecten zijn nog niet afge rond. zodat met enige opbreng sten hieruit geen rekening is ge houden. Met uitzondering van genoemde projecten zijn de re sultaten van de andere werk zaamheden ongeveer hetzelfde als in 1979. Het bestuur van Volker Stevin is van mening dat incidentele ver liezen op specifieke projecten na tuurlijk aanleiding zijn tot een in tern onderzoek van de gevolgde werkmethoden. De structureel gezonde basis van het concern wordt door de ontwikkelingen niet aangetast. Invloed op de werkgelegenheid als geheel wordt niet verwacht. De omzet als basis van produktie nam in de eerste helft van dit jaar ten opzichte van dezelfde periode van 1979 toe van 1391 miljoen tot 1500 miljoen. Het netto ex ploitatieresultaat zakte van 93 miljoen tot 25 miljoen. Het net toresultaat was 1 miljoen nega tief tegenover een winst in de eer ste zes maanden van 1979 van 40 miljoen. De moeilijkheden in Oman vinden voor een deel hun oorzaak in de inschrijvings- en uitvoerings- problematiek van dit complexe project, dat in korte tijd moet worden voltooid. Vastgesteld is dat het verlies op dit werk, waar voor in 1979 een voorziening is getroffen van ƒ11 miljoen, zal kunnen oplopen tot 70 miljoen. De maatregelen die zijn getroffen om tijdige en goede oplevering te kunnen realiseren doen Volker Stevin verwachten, dat er sprake zal zijn van een gunstig effect op de eindafrekening. Daarmee is echter in het resultaat nu geen rekening gehouden. Bruggen Bij de bruggenprojecten wordt re kening gehouden met eindverlie zen van in totaal 32 miljoen. Op een van de werken was vorig jaar al een voorziening getroffen van 6 miljoen De drie verliesge vende projecten waarom het nu gaat werden aangenomen in de beginperiode van de fusie, op een moment dat procedures met be trekking tot inschrijving op wer ken in het buitenland nog niet op timaal werden gehanteerd. De kans dat bij toekomstige werken zulke ontwikkelingen, afgezien van externe factoren en het nor male aannemersrisico, zullen voordoen, is aanmerkelijk be perkt. Op grond hiervan mag vol gens de concernleiding worden verwacht dat uit dien hoofde in 1981 en volgende jaren geen ne gatieve invloed op het resultaat zal ontstaan. LEIDEN, Groenteveiling: Aardappelen 20. andijvie 36-45, augurken 55-85. pronkbonen 70-180. snijbonen 90-320, kroten 25-32. kroten gek. 110. Chinese kool 47-50. rode kool 41-44. groene kool 66-71. spits kool 84-96. postelein 134-153. prei 71-102, rabarber 64, spinazie 75-90, spruiten A 105-115, spruiten B 125-129, spruiten C 92-129, spruiten C 92-94 sprui ten D 36. uien 36-55, waspeen 27-33, win terpeen 33-37, witlof 310-480, meloenen 145-255, bloemkool 1x6 200-210. bloem kool 8st. 170-175, bloemkool lOst. 50-120, knolselderij 59-61, bleekselderij 54-81. bospeen 41-108, peterselie 43-66, radijs 21-33, selderij 23-52. paprika 50 per kg, paprika per st. 43-59. VLISSINGEN-Onder druk van het aanwezige stakers-actiecomité losteen bedrijfsleider een besmet verklaar de vrachtwagen, nadat deze eerst door hem was beladen. De arbeidsonrust bij de RSV-werf "De Schelde" houdt aannadat de besprekingen gisteren met de directie weer op niets waren uitgelopen VLISSINGEN (GPD) - De onder handelingen tussen de directie van de scheepswerf Koninklijke Maatschappij 'De Schelde' in Vlissingen en de werknemersor ganisaties zijn gisteren weer op niets uitgelopen. De staking gaat vandaag de zevende werkdag in. Ook gisteravond wilden de deel nemers aan de onderhandelingen niets kwijt over de mogelijke vooruitgang in de besprekingen. Het onderhandelen zou vanmid dag om ëén uur worden hervat. Stakingsleider Herbert Sepers zei gisteravond na afloop van de on derhandelingen dat de eisen van de stakers nog onverminderd gelden. Tijdens een van de vele schorsingen gistermiddag ver klaarde Schelde-directeur ir. J. A. Smit desgevraagd, dat de brief die de directie aan de perso neelsleden heeft geschreven en waarin een externe accountant wordt voorgesteld om salarisver schillen tussen de RSV-bedrijven door te lichten, ook nu nog geldt. De directie van de KMS zal de mi nister van sociale zaken alsnog dispensatie vragen van de loon maatregel om 14 bazen in een ho gere loongroep te plaatsen. Een woordvoerder van het ministerie van sociale zaken in Den Haag deelde mee, dat de directie dit alsnog zou kunnen doen. Direc teur Smit zei gistermiddag, dat dit ook inderdaad zal gebeu- De Loontechnische Dienst heeft, aldus het ministerie, niet „inge grepen" bij De Schelde, maar bij een periodiek onderzoek bij de Vlissingse werf ontdekt dat ver geten was de dispensatie aan te vragen. Toen dat was vastgesteld, is de directie dinsdag meege deeld dat de loonsverhoging strijdig is met de loonmaatregel. Ir. Smit zei gistermiddag, dat het niet aanvragen van dispensatie op een menselijke fout be rust. BRUSSEL (ANP) - Er is weer beroering rond de Europese begroting. Nadat vorig jaar het Europees Parlement die begroting voor dit jaar had verworpen is er nu opnieuw onenigheid ontstaan over de begroting voor 1981. In de nacht van dinsdag op woens dag heeft de Europese bud- getraad namelijk fors ge schrapt in het ontwerp-bud- get voor 1981 dat de EG-commissie de raad had aangeboden. De commissie heeft daar gisteren in Brussel boos op gereageerd. Dinsdag al, nog voordat de raad zich met de begroting ging bezighouden, had een delega tie uit het Europese parle ment, die door de raad werd geconsulteerd, zich uitge sproken tegen het "statische karakter" van het voorgeleg de ontwerp. Daarna is de raad. tijdens een marathonzit ting, nog eens fors in het ont werp gaan schrappen. In een commentaar op dat schrapwerk liet de EG-com missie gisteren weten dat de ontwerpbegroting voor 1981 zoals die nu door de raad na een eerste beoordeling is vastgesteld "geen geschikte basis is voor de activiteiten van de gemeenschap in 1981". Loonverschillen Inmiddels is de RSV-concernlei- ding al bezig met de voorberei dingen voor het aantrekken van een externe accountant, die mo gelijke verschillen in beloning bi) RSV-bedrijven tussen mensen die hetzelfde werk doen, moet hagaan. „Dat is een hoop werk, want je moet straks appels met përen gaan vergelijken", aldus de heer Smit. die meedeelde dat een van de vakbonden heeft toege zegd voor dit onderzoek ook een loondeskundige beschikbaar te stellen. In het kader van de verscherpte stakingsactie bleef het personeel van onderaannemers gisteren buiten het werfterrein. Een Duit se vrachtwagen. die materiaal bij De Schelde kwam halen, mocht daarmee het werfterrein niet af Enkele hogere functionarissen haalden de lading weer van de vrachtauto af. Reizen per trein wordt weer duurder UTRECHT (ANP) - De treintarie- ven gaan met ingang van 1 okto ber aanstaande met gemiddeld vijf en een half procent omhoog. De prijs van de NS-kortingkaart. 375 gulden, blijft echter hetzelf de. Deze (gezins-) kaart geeft een jaar lang recht op een korting van vijftig procent op enkele reizen, van veertig procent op retours en - tot nu toe - van 25 procent op week- en maandabonnementen Het kortingspercentage voor de abonnementen wordt per 1 okto ber op dertig gebracht, aldus de spoorwegen. Het reductiepercentage op het kin- derretour gaat terug van vijftig naar veertig. Voor een avondre tour moet 1.75 gulden (was 1.50) meer worden neergeteld dan de enkele reis-prijs en de toeslag op het weekendretour gaat van één gulden naar 1.25 gulden. Het verschil in prijs tussen de NS-jaarkaart en de openbaar vervoenaarkaart blijft ook na 30 september 270 gulden: beide kaarten gaan negentig gulden in prijs omhoog. "Losse" enkele reizen en retours zullen over het algemeen iets meer dan vijf en een half procent duurder worden. OPEC zuinig met olie WENEN (Reuter) - Tenminste zes landen van de Oraganisatie van Olie Exporterende Landen (OPEC) zullen in de loop VU) dc jaren negentig hun olie-export mogelijk moeten stopzetten om te kunnen voorzien in hun eigen behoefte aan olie. Dit staat in een rapport fiat is uitgegeven het secretariaat van de OPEC. In het rapport, dat in augustus werd voltooid en waarin dus nog geen rekening is gehouden met de oorlog tussen Iran en Yrak of met de produktievermindering van tien procent waartoe de OPEC- -leden onlangs besloten, staat verder dat olie-exporterende landen hun politiek van goedko pe olie voor de eigen bevolking moeten loslaten en zelfs moeten denken aan investeringen in trgie. lONDERDAG 25 SEPTEMBER ACTIEVE AANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN A MAS Amfas Asd. Rut 136,00 135.20 715,00 715.0 25,30 23, I20.00f 105,00a 203.80 202,50 36,10 35.00 Manhatta Oppenhei BELEGGINGS INSTITUTEN GOUD EN ZILVER BUITENLANDS GELD 275.00 275,0' 103,20 55.50 235,00 ?raged 182.W 240,00 233.50 AMSTERDAM (ANP) - Het Dam rak lag er vandaag wat katterig bij na de hausse van koersdalingen van gisteren, veroorzaakt door de schrik van de Iraans-Iraakse oorlog. De actieve markt deed zijn naam geen eer aan en de stemming was licht verdeeld Kon. Olie profiteerde van de op gekomen belangstelling van Wall Street voor oliewaarden en was rond twaalf uur ongeveer 1.50 hoger op 175,60. Unilever trok t 0.90 aan t..t f 124.20 Philips en KLM begonnen wat la ger, waartegenover Akzo en Hoogovens ruim prijshoudend waren De banken en hypo- théekbanken stonden ondei druk met ABN voorop met een veriiei van f 4op f 812 Enniaen Nationale Nederlanden waren wat beter, maar Amev verloor 0,20 "p 8B.70. De uitge\ eri)rn waren nagenoeg onveranderd. Door de vooraankondiging van de slechte gang van zaken bij Volker Stevin viel de klap van het ver wachte verlies bij het concern van zeker 28 min dit jaar nogal mee. Er ging 1.80 van de koers af op f 35.20 Bos Kalis steeg 0,70 op f 91,90 en ook HBG was wat beter. OGEM zakte f 0,30 terug naar 7,30.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 25