Op maan voelde ik God in mijn nabijheid fel IfllS Tegenwoordig praat ik meer met mijn klanten [AANWANDELAAR JAMES IRWIN SPREEKT EN GETUIGT IN ALPHEN 17 M ONDERDAG 25 SEPTEMBER 1 jPHEN AAN DEN RIJN - De Amerikaanse astronaut :olonel James Irwin bezocht gisteren de gemeente Al- ihen aan den Rijn. Het waren zijn eerste stappen op Ne- [erlands grondgebied. s Irwin, één van de leden van Apollo 15-bemanning, wan- elde in 1971 op de maan en ver- amelde daar een schat aan ste- Deze man te kunnen horen is ip zich al reden genoeg om een lartelijke ontvangst voor te be- eiden op het Alphense raadhuis, er is meer. De kolonel ver- iondigt Het Woord. Op de maan eeft James Irwin de aanwezig heid van God zeer sterk ervaren. Sinds zijn terugkomst op aarde draagt hij deze ervaringen met God uit in alle hoeken van de we reld. Niet verwonderlijk dus dat zijn be zoek aan Nederland op uitnodi ging van de Evangelische Om roep is. Zaterdag zal hij de jeugd toespreken tijdens de EO-jonge- rendag, bovendien worden er en kele 'specials' rond zijn persoon gemaakt. Burgemeester Paats van Alphen voelde zich gisteren niet zo op z'n gemak. Een echte maanwande- laar kom je tenslotte niet elke dag tegen. Een geruststelling was echter het in Engels geschreven openingswoord waar bureau voorlichting zich voor had inge spannen. Paats sprak over het niet bestaan van het 'mannetje op de maan' en over de maan als sfeermaker in tal van rijmen en refereerde aan "Au claire de la lune" en "Zie de maan schijnt door de bomen" Natuurlijk was er voor de Ameri kaanse gast een Hollands cadeau: een foto van de molenviergang bij Aarlanderveen en een kaasje. Voorrecht De raadzaal vormde het decor van een uitstekende lunch. Tussen de soep, het slaatje en de broodjes bestond de mogelijkheid om Ja mes Irwin vragen te stellen over zijn trip naar de maan en de daar opgedane ervaringen. "Het is een voorrecht om in de ruimte gereisd te mogen heb ben", zegt Irwin. "Er is geen wa ter, er zijn geen planten, geen tul pen op de maan. En toen ik mijn voetstappen zag in het tijdloze stof van de maan en op de achter grond die prachtige blauwe knikker, de aarde, dacht ik: je bent gelukkig dat je kunt leven op zo'n mooie aarde. Het is prach tig". Voor het eerst sinds zijn aankomst in Alphen was er een glinstering te zien in zijn overi gens onbewogen ogen. Want eén ding werd snel duidelijk, James Irwin is een zeer bedaard man van wie een onmiskenbare rust uitgaat. Na het aanschouwen van ruimte postzegels, verzameld door een philatelistisch aangelegd raads lid, en de vraag of zijn beeltenis op enkele van deze postzegels hem ook financieel voordeel bracht (waarop de astronaut ove rigens ontkennend antwoordde) was het al snel tijd. Volgens een persbericht over de komst van James Irwin naar Ne derland heeft deze bij zijn terug keer op de aarde gezegd: "Het was een gevoel, dat God daar per soonlijk aanwezig was. Ik was me daar zó sterk van bewust, dat ik soms rondkeek om te zien of ik iemand daar zag. Maar ik zag niemand, behalve dan m'n colle ga Dave Scott..." Diepgang Een verklaring met een dergelijke strekking legde James Irwin gis termiddag af tijdens een perscon ferentie. "Bijna alle astronauten hebben door hun ruimtereis een nieuwe geestelijke diepgang gekregen. Eén van de astronauten zei echter tegen mij: Maar ik heb God niet gezién! Ik heb God ook niet ge zien, maar ik voelde hem in mijn nabijheid. Voordat ik naar de maan ging was ik ook een Chris ten, maar niet actief. Ik was zelf zuchtig en reikte naar de hoogste top. Op mijn toppunt ervaarde ik God van zeer nabij en sindsdien ben ik zijn dienstknecht met slechts één missie. Bemoediging van al die gelovigen, dat we kun nen uitzien naar de wederkomst van Jezus Christus. Eén van de doelen van de ruimtereizen is: is er elders leven? Maar bewijs is er nog niet gevonden. Zelfs niet op foto's die ons bereiken van de onbemande ruimtevaartuigen die Jupiter, Venus en Mars aan doen. Maar, is er hier op aarde werkelijk het rijke leven? Ja, maar alleen als de Heer in ons midden staat. We spreken veel over UFO's (zeg maar vliegende schotels-red.). Maar het enige wezen van buitenaf is Jezus Christus." James Irwin is sinds zijn reis naar de maan twee keer getroffen door een ernstige hartaanval. Veertien dagen voor zijn eerste hartaanval was hij nog grondig onderzocht op een ruimtevaartcentrum en in orde bevonden: in staat om nog mee te kunnen met eventuele volgende vluchten. "Sinds mijn vlucht ben ik een paar maal dicht bij de dood geweest. Mijn fysieke hart is niet sterk, maar mijn geestelijke hart des te meer. De vluchten in de ruimte hebben de deur geopend naar een nieuw ge bied. Er zijn geweldige toe komstmogelijkheden. Er wordt zelfs gedacht aan een stad in de ruimte! Maar er is nog veel meer. Alleen het voorstellingsvermo gen van de mensen stelt grenzen aan het gebied. Ik moet echter wel zeggen dat het leven van God op aarde belangrijker is dan het lopen van mensen op de maan" Evolutietheorie Het zaaltje de conferentie James Irwin (links) krijgt voc zijn optreden in Alphen een geschenk overhandigd vat de heren Ramaker (m.) en Treffers (r.). werd gehouden, de 'kelder' van het kerkgebouw van de Baptis tengemeente aan de Alphense Vijverstraat, was voor het over grote deel gevuld met Baptisten. Eén van hen vroeg of de verza melde maanstenen nu het schep pingsverhaal of evolutietheorie staafden. "Beide kanten kunnen er hun weg mee. De discussie hierover is nog steeds gaande. Wel is er vastgesteld dat de maan ongeveer even oud is als de aarde, zo'n 4000 miljoen jaar oud. Maar "Ir iiiiTOr iiiirrr de methoden van onderzoek kunnen worden bestreden. Ik heb de aarde gezien als een spe ciale plaats in het heelal en blijf daarin geloven". James Irwin ging joggen om het li chaam in conditie te houden. Door de Alphense straten trok hij zijn 'springes' om weer fit te zijn voor de lezing die hij 's avonds zou houden in de Adventskerk aan de Julianastraat na eerst nog een wat formelere bijeenkomst te hebben gehad met enige baptis ten en andere genodigden. Het programma voor hem in de komende dagen: morgen, vrij dagmiddag en zaterdag bij de EO. Vrijdagmorgen is hij op bezoek bij Pieter van Vollenhoven en waarschijnlijk prinses Margnet. Daar zal hij een geschenk van de NASA overhandigen; de Neder landse vlag die is meegegaan met dé vlucht van de Apollo 15 naar de i HU1B HIKKE ALPHEN AAN DEN RIJN - "Het woordje "tevre den" kent men niet meer. Men wil altijd meer, maar er zijn grenzen. Als je gezond bent en de winkels liggen nog vol, dan denk ik wel eens: men sen, zanik niet zo." Zo'n uitspraak moet uit de mond komen van iemand die enige le venservaring heeft op gedaan. Het betreft zus ter E.H. Braakman, die deze maand haar 25-ja- rig jubileum als wijk verpleegkundige viert. Een cadeau voor mijn broer en zuster... NOORDWIJK - "Een cadeau voor mijn broer en zus", zei een man door de telefoon te gen een Noordwijkse radio- en tv-handelaar. De man doelde op een gloednieuw te levisietoestel waarnaar hij bij de handelaar had geïn formeerd. Met het oog op de plaatsing daarvan gaf hij naam en adres van broer en zus alvast op. Bekende Noordwijkse namen voor de winkelier. Geen enkele reden voor ach terdocht van de winkelier. Ook niet toen twintig minu ten na de bestelling de man in een grote auto voorreed. Hij wilde het toestel liever alvast meenemen, dan zou hij het persoonlijk aan zijn familieleden kunnen aan bieden. Afgesproken werd dat de handelaar het toestel een paar dagen later zou aansluiten, dan kon er met een worden afgerekend. Het toestel werd ingeladen en de man reed weg.... Bij na vraag van de winkelier bleek de betrokken Noordwijkse familie niets van een besteld tv-toestel af te weten. De "weldoener" liep tegen de lamp toen hij door de politie van Franeker voor een ander feit werd aangehouden. De man (35), zonder vaste woon- of verblijfplaats, bekende toen ook de oplichting in Noordwijk. Het televisietoe stel had hij op de automarkt te Utrecht verkocht. Zuster Braakman is de laatste elf jaar in dienst van de Al phense Kruisvereniging. De collega's zorgden voor een bos van 25 rode rozen én 4 wit te. Het duurde even voordat Ouderlijk huis Bettine Vriesekoop brandt af HAZERSWOUDE - De inboe del van het ouderlijk huis van de bekende top-tafel- tennisster Bettine Vriese koop aan de Frans Hals straat 8 in Hazerswoude- dorp is gisteravond geheel verbrand. De moeder van Bettine Vriese koop, die alleen thuis was, had wasgoed boven een ka chel te drogen gehangen. Zij is vervolgens, zo vermoedt de politic, bij de kachel in slaap gevallen. Het wasgoed vatte vervolgens door de hit te vlam. Mevrouw Vriesekoop werd wakker, mogelijk door de brand. Zij kon tijdig het huis verlaten. Het enige dat over bleef, waren de kleren die zij aanhad. Mevrouw Vriese koop is bij familie onderge bracht. Haar dochter Bettine is momenteel voor trainin gen in China. de jubilaris doorhad dat ze als 56-jarige nog vier jaar voor de boeg heeft en dan wellicht met vervroegd pensioen gaat. In haar werk heeft de van ge boorte Leidse veel momenten beleefd, die diepe indruk op haar hebben gemaakt. Dat begon in 1944 toen ze als jon ge leerling-verpleegster het Westeindeziekenhuis in Den Haag binnenstapte en gecon fronteerd werd met slachtof fers van de bombardementen op het Haagse Bezuidenhout èn de gevolgen van de hon gerwinter. "Als je vroeger het verpleeg stersvak koos, dan moest je wel erg gemotiveerd zijn. Voor het geld hoefde je het niet te doen, er moest geld bij. Het enige dat je kreeg was kost, inwoning en bewassing. De lessen moest je buiten de werkuren volgen." Het Haagse ziekenhuis was van de rk-stichting Johannes de Deo en in die tijd werkten er nog nonnen van de Zusters der Liefde. "Dat bracht een heel aparte sfeer mee. Ze wa ren er altijd en dat was een hele steun voor ons jonge mensen. De leerlingen woon den ook in het ziekenhuis en als meisje uit een groot gezin was ik er maar wat trots op een eigen hoekje te hebben." Beeld Bijna was de opleiding in 1944 niet begonnen in verband met de spoorwegstaking, maar uiteindelijk kon er toch een groepje van 12 leerlingen worden gevormd. "Ik werd in de tijd van de bombardemen ten ingezet op de eerste-hulp- post. Met handkarren en op kruiwagens werden gewon den binnengebracht. Het ideale beeld, dat ik had van de verpleging - kindertjes ver zorgen en zo - was uit handen geslagen. Je zal allemaal in hetzelfde schuitje en je maak te er geen probleem van. Ge lukkig werden we wel goed opgevangen." Zuster Braakman weet zich nog goed te herinneren dat na de bevrijding de Canadezen weer voor penicilline zorg den. "In de laatste oorlogsja ren was er geen penicilline. Als iemand dan bijvoorbeeld longontsteking had, werd dat heel kritiek. Met het medicijn waren de patiënten zo beter. Ik vond dat zo raar, ik liep steeds maar lang*; de bedden om te controleren of het goed ging." Mensen Na hiervoor de opleiding te hebben gevolgd, was zuster Braakman korte tijd opera- tiezuster, maar dat viel haar tegen. "Ik dacht dat het erg interessant was, maar ik zal alleen maar lampen en ik mis te de mensen. Soms moest ik de patiënt onder narcose brengen, nu is daar een spe cialist voor. Dat er vroeger niet meer ongelukken zijn gebeurd, begrijp ik niet." Na korte tijd als particulier ver pleegster te hebben gewerkt, volgde zuster Braakman dankzij de "fondsen" van haar vader de dagopleiding voor wijkverpleegkundige. Ze kreeg daarna een baan in Den Haag, Scheveningen, Duindorp en Statenkwartier waar de beter gesitueerden woonden. "In die tijd kwa men de repatrianten uit Indië binnen. De mensen zaten in contractpensions en stierven van de kou. Ik gaf ze voorlich ting over voeding en kleding. De Indische mensen hechtten zich enorm aan je. Ik was hun verpleegster." Vroeger hadden de mensen geen geisers. "Als ik bij ie mand was zette ik een ketel water op het gas en ondertus sen vloog ik naar een ander om daar vast wat te doen. Ach, ik heb wat gepionierd in die tijd. In Scheveningen hielp je een voddeman in een zinken teiltje en een half uur later moest van de professor de badthermometer gebrui ken. Je moest bliksemsnel kunnen omschakelen." De laatste jaren werkt zuster Braakman niet meer in uni form. "Ik heb altijd een hekel aan het uniform gehad. Het doet zo autoritair aan, het schept afstand. Nu sta je meer naast elkaar, meer op gelijke voet met de mensen. Je komt veel gezelliger bij de r binnen." In Alphen had Braakman de perikelen rond de fusie van de kruisvereni gingen meegemaakt. "Ik ben blij dat die fusie is gekomen. Soms werkten er drie wijk zusters van verschillende verenigingen in één straat. Dat was toch belachelijk." Sinds 1977 is er een grote kruis vereniging met 17 verpleeg kundigen en een hoofdwijk- verpleegkundige, zuster Takken, die volgens me vrouw Braakman veel goed werk doet in de begeleidende en coördinerende sfeer. Zuster Braakman: "Tegenwoordig heb je als wijkverpleegkundige t. p"Vroegei Meer praten Ik sta niet meer de hele dag te wassen, maar praat meer met de mensen. Praten over op voeding. praten met jonge moeders hoe ze het moeten aanpakken, de stervensbe geleiding." Een zwaar t moest je 24 staan. Met de komst van cao werk je acht uur per en worden de weekeinddi sten goed geregeld. Vroe was je solisten stond je ovi alleen voor. Nu heb je ooi vrije tijd." Alphen: "Op de n mooie aarde...' James Irwin (links) tijdens zijn spreekbeurt cht ik: je bent gelukkig dat je kunt leven op i

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23