Betogers 'bepalen' koersafloop Ook superscoutwil opstappen bij Sparta Loontwist Yan Dord-Ajax Connors geklopt door amateur... DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1980 SPORT PAGINA 13 LEIDEN - Het heeft er alle schijn van,dat de toch al niet florissante toestand rond Sparta nog som berder zal worden. De club van Spangen zal in de naaste toe komst het verlies moeten betreu ren van bestuurder en 'supers cout' Hans Sonneveld, die voor nemens is zijn functies op de al gemene ledenvergadering in no vember neer te leggen. Sonneveld zelf is niet al te mededeelzaam over zijn besluit tot ontslagaan vraag Wel benadrukte hij dat de slechte resultaten geen invloed hebben gehad bij zijn voorgeno men beslissing.Maar een aantal onprettige ervaringen in het ver leden hebben mij daartoe ge bracht", aldus Sonneveld. Berichten in het Rot terdamse willen inmiddels dat hij zich geregeld ergert aan de stroeve samenwer king met medebestuurslid Floor Bouwer. Zelf wil Sonneveld met betrekking tot die geruchten geen opheldering van zaken geven, maar Bouwer zegt van geen con troverse te weten. „Wij werken prima samen", spreekt Bouwer de, wat hij noemt achterklap, te gen. Zonneveld is nu 58 jaar en acht de tijd gekomen om terug te treden. Je hoeft uiteindelijk niet tot je dood in het bestuur te blij ven zitten. Sonneveld verlangt gewoon naar wat meer vrije tijd en dat kan ik me best voorstellen. En nu hij aan de beurt is om af te treden, maakt hij daar in novem ber gebruik van". Intussen schijnt de Spartaanse ach- terwacht niet stil te zitten. De Rot terdamse bloemenkoopman Huib Zeebregs (Bouwer: ,J£en bekend Sparta-lid") heeft een aantal le den rond zich verzameld, dat op de aanstaande ledenvergadering in november het bestuursbeleid aan de kaak wil stellen. Als het aan de groep-Zeebregs ligt, zal niet alleen Sonneveld, maar ook k de rest van het bestuur moeten verdwijnen. Als tegenkandidaat zou onder anderen oud-voorzitter Dolf Aarse door deze groep wor den opgevoerd. Floor Bouwer blijkt niet onder de indruk van de tegenactie. ,J£r zijn altijd mensen, die een motie van wantrouwen op zak hebben, als de club minder goed draait. Bij een vereniging, die in de mid denmoot verkeert, hoor je zoiets nooit. Maar ach, een algemene le denvergadering is een democra tisch gebeuren en daar heeft ieder Lid het volste recht om het ver trouwen in hun bestuur op te zeg gen. Ik wacht maar rustig af. wat in november gaat gebeuren Met enig optimisme inmiddels,nu gisteren bij de KNVB een telex is binnengekomen vanuit Amerika. Bouwer: Jk leid uit dat bericht af, dat in Amerika op zeer korte termijn een beslissing wordt ge nomen over de licentieaanvraag van Advocaat en Suurbier. Ik heb zelfs goede hoop, dat in de loop van donderdag de goedkeuring afkomt". Depositie van Barry Hughes staat, Bouwer stelt het met nadruk, niet ter discussie.Ondanks de slechte resultaten hebben wij honderd procent vertrouwen in die man. En dat Hughes met zijn uitspra ken soms wat ergernis oproept bij bepaalde mensen, vinden wij niet erg. Want iedere trainer heeft weer een andere karakterstruc tuur en daar zal iedereen maar aan moeten i Gavazzi wint Parijs-Brussel GEPAPD VAN PUTTEN Pim van Dord: óók gesteund door de vereniging van contractspelers HAARLEM (GPD) - Pim van Dord, die deze week heeft besloten een punt te zetten achter zijn carrière als betaald voetballer, heeft een menings verschil met Ajax over zijn salaris. Van Dord gaat ervan uit dat hij recht heeft op het salaris dat hij zou hebben verdiend als hij volledig fit zou zijn geweest. De Haarlemmer, die zich gesteund weet door de Vereniging van Contractspelers, stelt zich op het standpunt dat zijn contract weliswaar aan het eind van het vorig seizoen afliep, maar dat Ajax verzuimd heeft contact op te nemen met het ge westelijk arbeidsbureau. Of, zoals Karei Jansen, voorzitter van de WCS. het stelt „Als je afwil van 'een speler, moetje toestemming vragen aan het gewestelijk arbeidsbu reau. Dat is niet gebeurd. Vandaar dat het contract van Van Dord auto matisch met een jaar is verlengd. Wel, bij Ajax is de regeling van kracht dat ook zieke spelers honderd procent krijgen uitbetaald. De club wil nu echter terugschakelen naar ongeveer 80 procent". Ajax is van mening dat Van Dord het hem aangeboden contract vóór 1 juli niet heeft geaccepteerd en dat hij op dat moment niet in de ziektewet liep. Derhalve acht Ajax zich van alle verplichtingen ontheven. ST. GENESIUS RODE (GPD) - In de loop der jaren zijn wielerwed strijden dankbare objecten ge worden voor demonstranten. De Tour de France heeft er al ver schillende keren door op zijn kop gestaan, Parijs-Nice is ontsierd geweest door incidenten van dien aard, in Italië werden pelotons tot staan gebracht en de Spaanse koersen kregen er zelfs een uitge sproken slechte naam door. In de meeste gevallen hebben de betogingen steeds ver genoeg de finish plaats gevonden c OUDKARSPEL (GPD) - Het wereldkampioenschap voor beroepsstayers heeft voor de Nederlander René Kos, die achter de Westduitser Wilfried Peffgen beslag legde op de tweede plaats, een vervelend staartje gekre gen. Bij de 24-jarige Noordhollandse wielrenner zijn na afloop van de finale sporen gevonden van strychnine, een stof die voorkomt op de lijst van verboden stimulerende middelen. M Ook bij de contra-expertise, het tweede onderzoek, werd René Kos positief bevonden, waardoor de in het Franse Besangon de buterende prof uit de uit slag is verwijderd en zijn zilveren medaille is kwijt geraakt. Bovendien kreeg hij een boete van duizend Zwitserse franken (1200 gulden) en een voorwaar delijke schorsing van een maand. René Kos was erg verbaasd toen hij in kennis werd gebracht van het feit dat hij een verboden middel heeft gebruikt. „Ik heb hetenkele dagen geleden gehoord. Het is voor mij een onbegrijpelijke zaak, want ik heb tijdens het we- Coach Stam: het is best mogelijk dat Kos geflikt is OUDKARSPEL - Stayerscoach Cees Stam weigert te geloven dat zijn "ontdekking" René Kos tijdens de wereldkampioen schappen wielrennen op de baan een verboden middel heeft gebruikt. De coach gelooft dat zijn pupil "geflikt" is. "Dat zou gegeven de omstandigheden best mogelijk zijn", aldus Stam, die niet na der uitlegde waar hij op doelde. "Hoe dan ook, de sponsor van Kos en ik zijn van plan gewoon met hem verder te gaan". Stam en Kos zullen zaterdag een bespreking hebben met de com missie beroepsrennen van de Koninklijke Nederlandse Wie- Ier Unie om de mogelijkheid te onderzoeken of de procedure kan worden aangevochten. Verder willen zij uitzoeken of er, onda7iks de definitieve beslis- siyig die is gevallen, nog beroep mogelijk is tegen de straf, de boete en het ontnemen van de zilveren medaille. reldkampioe nschap niets gekre gen wat gevaarlijk zou zijn. Wel heb ik van de KNWU-arts Bisol- von gekregen, maar dat is totaal onschuldig. Een dag of wat vóór de finale was ik een beetje ver kouden, vandaar. Maar dat mid del wordt door alle doktoren goed bevonden en het staat ook niet op de lijst van verboden middelen" Vreemd Voor de renner, die sinds zijn over stap naar de professionals (eind juli) dè sensatie was als stayer en bij de nationale kampioenschap pen prima debuteerde met een tweede plaats achter Martin Ve- nix, is het duidelijk dat er rond om de dopingcontrole iets is mis gegaan. „Als je positief bent be vonden, moet je binnen 48 uur bericht daarover krijgen. Bij mij duurde het twaalf dagen en dat is al een reemde zaak. Dan mag je, als blijkt datje iets hebt gebruikt, een contra-expertise laten uit voeren. Dat is een tweede onder zoek, waarbij de renner bepaalt waar en door wie dat gebeurt. Nu krijg ik te horen dat die contra expertise al is geweest en ik weet nergens van. Het is in ieder geval buiten mijn medeweten ge beurd". Knullig „Een dopingcontrole is erg belang rijk, maar dan moet het wel goed gebeuren", weet René Kos. „Als het allemaal knullig verloopt en er vergissingen worden gemaakt, dan heeft het geen waarde". Voor de jonge coureur uit het onder de rook van Alkmaar liggende Oud karspel is het zeker dat er fouten moeten zijn gemaakt. „Ik zet er inderdaad vraagtekens bij. Ik zou niet weten hoe dat spul in de uri- nestaal moet komen. Ik weet van mezelf dat ik zuiver ben geweest, dat ben ik altijd al geweest" Merkwaardig Het blijft allemaal een merkwaar dige zaak. Want toen René Kos bezig was in de finale zijn tweede plaats veilig te stellen door de aanvallen van de Italiaan Bruno Vicino succesvol af te slaan, wist hij zeker dat hij gecontroleerd zou worden. De eerste drie van de series alsmede de eerste drie van de finale moeten reglementair worden opgeroepen voor de do pingcontrole. Als René Kos be wust een verboden middel zu hebben René dan handelde hij niet slim door voor de tweede plaats te rijden. Daarnaast is het middel dat gevon den is, strychnine, een niet vaak voorkomende stof. Het wordt in kleine doseringen gebruikt tegen diarreeën en sommige verlam mingen. Bij en te veel gebruik er van kan een spiergevoeligheid optreden, waardoor bij een zeer geringe prikkel, zelfs licht of ge luid, een langdurige pijnljke kramptoestand kan ontstaan. Bij een nóg grotere dosering kan zelfs de dood snel intreden. Renè Kos: „Je moet wel goed gek zijn om dat spul te gebruiken. Het is een vergif. Je hebt er totaal niets Het blijft een lastige kwestie. Renè Kos: „Die boete zegt me niets. Erger is, dat er een smet op je naam komt en dat kan ik niet ge bruiken. Zeker niet, nu ik pas en kele maanden als beroepswiel renner bezig ben. Er zal echter alles aan worden gedaan om te achterhalen wat er fout is gegaan. Want nogmaals, ik weet zeker dat ik zuiver ben geweest". René Kos (links) stond in Besancon nog vrolijk te zwaaien naast winnaar Pfeffgen en Vicino (derde). Nu is Kos zijn medaille kwijt "maar er zal alles aan worden gedaan om te kijken wat er fout is gegaan". SAN FRANCISCO (Reuter) - Jim my Connors heeft in de eerste ronde van het 175.000 dollar- toernooi van San Francisco ver loren van een amateur-tennis ser. Het was de 1.93 meter lange Tim Mayotte, student aan de universiteit van Stanford, die de nummer drie van de wereld ver sloeg met 3-6, 7-6, 7-6. "Jimmy was wat van slag af', veront schuldigde de winnaar zich. Connors gaf als commentaar: "Ik gaf heel wat harde klappen, maar ik miste de meest eenvou dige kansen. Al die winnende slagen hielpen me dus bitter weinig". /zË KÜKINEN M DE SAL COC NIET óEVEM, UJANT DIE TAAIE TJ&EKE IMJK- k£U OWS TEVEE2- M DE het wed strijd beeld niet te verval sen, maar aan die gewoonte kwam gistermiddag een einde. Op één van België's meest be roemde klimmetjes in wielerpar- koersen, de Alsemberg, reed de kopgroep van de klassieker Pa rijs-Brussel zich op 12 kilometer van het einde klem in een rij pro testerende fabrieksarbei ders. „We kwamen een bocht uit", zei Hennie Kuiper, „en ineens stond daar een hele rij die het parkoers blokkeerde". Naar schatting der tig mensen, bezetters van een lo- comotieffabriek die de straat op waren gegaan met spandoeken en geschreeuw om zodoende te attenderen op de sluiting van hun bedrijf, bepaalde met hun actie de afloop van deze klassieker, waaruit de Italiaan Pierino Ga vazzi als winnaar tevoorschijn kwam. „Ik had zo'n opstopping al eens eerder meegemaakt toen ik voor op fietste", zei Gerrie Knete- mann. „Daarna nam ik me voor om in soortgelijke gevallen ook brutaalweg verder te gaan, hoe wel het sportief gezien natuurlijk veel eerlijker is om allemaal te stoppen en opnieuw te begin- Knetemann was als eerste van een grote kopgroep (ongeveer 40 ren ners) oog in oog gekomen met de demonstranten. Verslag van Hennie Kuiper, die pal achter hem reed: „Kneet wipte zijn fiets over een stoeprand en ontsnapte via het voetgangerspad. Ik achter hem aan. Dat is de enige kans, dacht ik". Drie coureurs lukte het om die truc ook toe te passen voordat de betogers dat stuk van het parcours snel afsloten. Pieri no Gavazzi, Mare Demeyer en Philippe vanden Brande. Na alle geharrewar slaagden Ferdi van den Haute en Claude Criquillion met de finish in zicht er nog in om vanuit de achtergebleven groep aan te sluiten bij de eersten, maar ze betaalden de tol voor die in spanning met een respectievelijk vijfde en zevende plaats. Laatbloeier De overwinning was voor Pierino Gavazzi, wiens triomf al vast stond vanaf het moment dat hij in de leidende groep kwam. Sinds zijn indrukwekkende eindsprint waarmee hij begin dit jaar Mi- laan-San Remo won, is hij favo riet in elke kopgroep die hy haalt. Zijn carrière heeft zich seizoenen lang afgespeeld in de schaduw van erkende Italiaanse groten als Gimondi, Baronchelli, Moser en Saronni. Drie jaar geleden pre senteerde hij zich als een laatbloeier door nationaal kam pioen te worden en nu, met zijn dertigste verjaardag in het voor uitzicht, staat hij ineens interna tionaal op de voorgrond. Zijn ploegleider Franco Cribiori (ex- profrenner) over die opmerkelij ke situatie: „Hij is niet als kam pioen geboren, hy moest het met hard werken worden". De „Parijs-Brussel" die Gavazzi won was niet van het mooiste soort klassieker, maar dat lag ge heel in de lijn van de traditie van deze wedstrijd: een snelle koers (het eerste uur 45 kilometer) met een grote groep kanshebbers in de laatste van de 286 kilometers. Bovendien ontbraken er nogal wat vedetten: Hinault (gebles seerd), Zoetemelk (in voorberei ding op de Herfstrpijs, die zondag wordt verreden en die hy al tweemaal achtereen won), Roger de Vlaeminck (geblesseerd) en het Italiaanse topduo Moser-Sa- ronni (beidey druk bezet in eigen land). Tot aan finishplaats St Genesius Rode, waar twee ronden van acht kilometer moesten wotden gere den. bracht het peloton het slechts tot twee grote acties: een van de Fransman Jean-Philippe P'part. die 120 km solo reed (90-210) en tot 8.25 voosprong kwam, en Daniël Gisinger, wiens eenzame poging tot maximaal vier minuten verschil met de groep leidde, waarna resoluut werd ingegrepen. Beste Nederlander was Hennie Kuiper (4e), die zich warm draai de voor de laatste drie koersen die meetellen voor het beroemde Super Prestige-klassement. Kui per „Ik sta een punt of dertig achter Moser en Saronni. die tweede en derde zijn na Hinault. Het zit erin dat ik die twee kan pakken, en dat zou een succesje zijn dat ik in dit seizoen best kan gebruiken". Uitslag De uitslag ts: 1 Pirnni, Gavazzi flta), 296 km m G uur 54 minuten en 45 -seconden; Mare Demeyer (Bell. 3 Filtp vanden Brande (Bell; 4 Hennie Kuiper (Nedl; S. Claude Cnquielion (Bel). 6 Geme Kne- temann (Ned); 1 Ferdi van den Hanle (Bell. Allen dezelfde tijd als Gavazzi Fona de Wolf IBell op 17 seconden, 9 Jacques Bossis (F»a), 10 Henk Lubber- dingtNedlzelfdetijd; II Cal bert Duclos- Lasalle (Tra) op 032; 12 Patrick Pevena- ge (Ben zelfde Ujd; 24 Piet van Katwijk; J5 Sj"lvrrbruggen; 2» Frits Ptrard; 3„. Bert Pronk; 33. Jan Raas, allen op 55 seconden.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13