EG bezorgd over stijging van de olieprijzen Fersoonliik. van der WIEL IRAK PROBEERT MACHTSVACUÜM TE VULLEN Geen steun EG-partners voor standpunt Nederland Waldheim bepleit spoedoverleg Veiligheidsraad OPEC-top in Bagdad gaat gewoon door PLO mag IMF- besprekisgen niet bijwonen WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1980 BUITENLAND PAGINA 9 Na een lange tijd van schermut selingen langs de grens tus sen Irak en Iran lijkt de strijd om de macht in het gebied rond de Perzische Golf nu daadwerkelijk te zijn begon nen. Irak maakt van de labiele situatie in Iran gebruik om, mede door de inzet van zijn militaire middelen, het machtsvacuüm op te vullen dat is ontstaan na de revolutie in Iran. Deze machtsovername is door president Saddam Hoessein van Irak zorgvuldig voorbe reid. Op internationaal poli tiek gebied heeft hij wat af stand genomen van Rusland en de banden met Saoedi- Arabië nauwer aangehaald. Op economisch en technolo gisch gebied heeft hij zich georiënteerd op Japan, West- Duitsland en Frankrijk. En de olie-inkomsten zijn gebruikt voor de verbetering van de in terne stabiliteit en de verster king van de Iraakse strijd krachten. Op de achtergrond van het Iraakse besluit om van zijn militaire macht daadwerke lijk gebruik te maken, speelt mijns inziens nog een ander motief een rol. De aanvallen op Iran zijn mede bedoeld om de export van de Iraanse re volutie tegen te gaan. De aja- tollah Chomeini schroomt immers niet om de sji ieten in Irak (53 procent van de be volking) op te roepen hot hui dige regime omver te werpen. Militaire successen in de strijd tegen Iran versterken de eenheid en saamhorigheid in Irak en tasten de geloof waardigheid van de Iraan- seeestelijk leider aan. Dat Irak als overwinnaar uit het huidige conflict te voorschijn zal komen en erin zal slagen om de macht over het gebied rond de Perzische Golf naar zich toe te trekken, is nog lang niet zeker. Bepalend voor de militaire mogelijkheden zijn onder andere de militaire krachtsverhoudingen tussen Irak en Iran. De Iraanse krijgsmacht be stond voor de machtsover name van begin 1979 uit 415.000 man, maar zou nu - door zuiveringen en deserties - teruggelopen zijn tot slechts 240.000 man, nauwelijks meer dan de 225.000 van Irak. Iran beschikt over 1985 tanks, een aantal dat door Irak ruim zou worden overschreden. De Iraanse luchtvloot is officieel 450 toestellen groot (tegen Irak 340), maar een groot deel daarvan zou niet inzetbaar zijn. De maritieme middelen van Iran overtreffen die van Irak in hoeveelheid en kwali teit. Het Iraanse leger heeft Amerikaans en Engels mate rieel, terwijl de strijdkrachten van Irak voorzien zijn van Russische, en sinds kort ook Franse, middelen. De kracht van de Iraanse strijd krachten is de laatste jaren echter aanzienlijk vermin derd door. het gebrek aan in terne stabiliteit; het wegval len van de Amerikaanse hulp en de zuiveringen binnen het officiers-corps. Hoe groot de nadelige gevolgen van derge lijke zuiveringen zijn, heeft Rusland ervaren in de perio de vlak voor de Tweede We reldoorlog (strijd tegen Fin land) en tijdens de Duitse in vasie in Rusland in 1941. Deze verzwakte positie van het Iraanse leger biedt Irak zeker mogelijkheden om in het huidige conflict militaire suc cessen te boeken. De vraag is echter tot hoever die moge lijkheden reiken. Een probleem bijvoorbeeld is de geografische situatie. De grens tussen Irak en Iran is lang (1000 kilometer) en moeilijk te verdedigen. De strijdkrachten van beide lan den hebben daardoor een gro te mate van vrijheid om diep door te dringen in het lucht ruim en op het grondgebied van de tegenstander, alsmede om schade toe te brengen aan strategisch belangrijke doe len als oliebronnen, vliegvel den, enzovoorts. Kwetsbaar zijn ook de aanvoerlijnen naar Irak door de Perzische Golf. Een ander probleem voor Irak is de gespannen verhou ding met Syrië. De mogelijk heid van een conflict op twee fronten dwingt tot mati ging. De toekomst zal leren of Irak in staat is om de grenzen van zijn mogelijkheden goed in het oog te houden en om bij het gebruik van militair geweld de juiste maat te bepalen. De mogelijkheid is aanwezig dat aanvankelijke successen lei den tot een overschatting van de eigen mogelijkheden en tot een politieke en militaire nederlaag. Bepalend voor de verdere ont wikkelingen in het gebied van de Perzische Golf is ook de reactie van Amerika en Rusland op het militaire conflict. Beide grootmachten stellen zich nu nog terughou dend op. Voor Rusland wordt de situatie pas zorgelijk wan neer Irak erg in het nauw wordt gebracht: het zal niet toe kunnen staan dat Iran zijn macht verder uitbreidt. Dat Rusland van de verwarde situatie gebruik zal maken om met militair geweld zijn invloed uit te breiden in de richting van de Perzische Golf, is niet erg waarschijn lijk. Het is op het ogenblik al betrokken bij de strijd in Af ghanistan en moet zich ook gereed houden om in te grij pen in Polen wanneer de ontwikkelingen daar uit de hand lopen. Bovendien zal Amerika een dergelijke in menging niet dulden. - Voor Amerika ligt de zaak an ders. Het heeft belang bij sta biele verhoudingen in het Golfgebied, mede om zeker te zijn van een geregelde olie toevoer. Wellicht wacht Ame rika de ontwikkelingen af in de hoop dat het Iraanse leger- na het incasseren van zware verliezen - de macht in Iran overneemt en zich tot het Westen wendt voor steun. Amerika kan zich dan opwerpen als bemiddelaar in het conflict. Het is de vraag of die hoop ge rechtvaardigd is. Het militaire optreden van Irak kan ook de revolutionaire geestdrift in Iran nieuw leven inblazen en krachten oproepen die door Irak niet kunnen worden be heerst Dan ontbrandt de strijd pas werkelijk en zijn re volutionaire omwentelingen in Irak en zelfs in Saoedi-Ara- bie niet uitgesloten; ontwik kelingen die het Westen no pen tot het gebruik van zijn militaire macht om zijn belan gen in het gebied van de Perzi sche Golf te verdedigen. De vraag is of wij daarop vol doende zijn voorbereid en of wij de risico's van een derge lijk optreden aan durven. Te hopen is dat Amerika, eventu eel in samenwerking met Rusland, erin zal slagen door een verstandig en vastberaden politiek optreden deze ont wikkeling te voorkomen. BRUSSEL (ANP/GPD) - De Europese Gemeenschap maakt zich grote zorgen over de jongste ontwikkelingen in het conflict tussen Iran en Irak, met name over het afsluiten van de Straat van Hormoez. Voorlopig beschikt de gemeenschap over voldoende olievoorraden, maar men vreest in Brussel vooral dat eventuele problemen met de aanvoer van ruwe olie snel hun invloed zullen hebben op de prijsontwikkeling. NEW YORK (AFP/Reuter) - Secretaris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties heeft gisteren gepleit voor spoedoverleg van de leden van de veiligheidsraad over het Iraaks-Iraanse conflict, dat hij een ge vaarlijke bedreiging voorde internationale vrede en veiligheid noemde. Een woordvoerder van de VN zei dat de stap van Waldheim niet moest worden gezien als een beroep op artikel 99 van het handvest, dat hem machtigt ingeval van bedreigingen voor of aantastingen van de vrede de Veiligheidsraad in het geweer te brengen. Maandag had Waldheim met de Britse minister van buitenlandse zaken. Lord Carrington, die met vele collega's in New York is voor de zitting van de algemene vergadering, een gedachtenwisseling over een eventu eel optreden krachtens artikel 99. Naar van gezaghebbende zijde werd vernomen, was Carrington voorstander van een dergelijk optreden van de secretaris-generaal, maar drong hij er niet bij Waldheim op aan in die zin in actie te komen. Maandag deed Waldheim een beroep op Iran en Irak, hun onderlinge strijd te staken en te streven naar een regeling van hun geschillen door middel van onderhandelingen. In zijn brief van gisteren aan de voorzitter van de Veiligheidsraad, de Tunesiër Taieb Slim, deenige Arabier in het 15 leden tellende college, herinnerde de secretaris-generaal aan zijn oproep tot de strijdende partijen. Hij zei zeer bezorgd te zijn over de verheviging van het conflict "dat, naar mijn mening, een potentieel ernstige bedreiging voor de internationale vrede en veiligheid vormt". Hij voegde hieraan toe dat hij de twee partijen had laten weten dat hij bereid was zijn goede diensten te verlenen, als zij dat nuttig zouden oordelen. CARACAS - De Venozolaanse onderminister van mijnbouw, Jose More no. heeft gisteren in Caracas meegedeeld dat de topconferentie van de OPEC (Organisatie van Olie Exporterende Landen) die in november in Bagdad wordt gehouden gewoon doorgaat, ondanks het huidige conflict tussen Irak en Iran, beide lid van de OPEC. "De staatshoofden van de OPEC-landen zullen in november volgens plan bijeenkomen in Bagdad", aldus Moreno. De topconferentie is onder meer bedoeld om het twintigjarige bestaan van de OPEC te vieren en de hulpverlening van de organisatie aan de Derde Wereld te bespreken. ADVERTENTIE Ruim zeventig procent van de Eu ropese olieaanvoer komt door de Straat van Hormoez. Weliswaar komt op het ogenblik slechts twee procent van de Europese olie-invoer uit Iran en ongeveer twaalf procent uit Irak, maar veel olie die de EG importeert uit Sa- oedi-Arabië, Koeweit en de Ver enigde Arabische Emiraten (dat is zestig procent van de totale EG- olie-invoer) moet ook door die Straat van Hormoez komen. Voorraad Op dit moment heeft de gemeen schap een olievoorraad die goed is voor ruim honderd dagen ge bruik. Bovendien ligt de vraag naar olie en olieprodukten dit jaar zo'n tien procent lager dan in 1979. In kringen van de Europese Commissie maakt men zich op dit moment dan ook betrekkelijk weinig zorgen over een onmid dellijk gebrek aan olie. Wel vreest men de mogelijkheid dat olie-importeurs nerveus gaan reageren op het gewapend conflict en dat daardoor de prij zen op de Rotterdamse vrije markt zullen stijgen. Zo'n stij ging zou voor de OPEC-landen aanleiding kunnen zijn ook hun officiële prijzen opnieuw op te trekken. Pijpleiding het conflict Irak-Iran Van Saoedi-Arabië loopt een olie pijpleiding naar de Middellandse Zee. Die leiding is op het ogenblik niet in gebruik maar kan in geval van nood wellicht weer worden opengesteld. Ook vanuit Irak loopt een oliepijplei ding naar de Middellandse Zee die wel in gebruik is. Dat is vooral van belang voor twee EG-landen, namelijk Frankrijk en Italië, die elk voor twintig procent van hun oliebevoorrading op Irak zijn aangewezen. Nederland betrekt op hetogenblik ongeveereen half tot één procent van zijn olie uit Iran en ongeveer drie procent van zijn olie uit Irak. De situatie wordt echter geheel an ders, zo zegt men in commissie kringen in Brussel, indien vitale olie-installaties in het betrokken gebied als gevolg van het conflict worden beschadigd. Officieel heeft de gemeenschap nog niet op het conflict tussen Iran en Irak gereageerd. De woordvoer der van de EG-commissie ver klaarde gisteren in Brussel, in antwoord op vragen, dat hij geen commentaar kon verstrekken en niet over recente cijfers over olie importen uit het betrokken ge bied beschikte. Voor boycot Zuid-Afrika NEW YORK (ANP) - Nederland behoeft niet op steun van zijn EG- partners te rekenen voor een olieboycot van Zuid-Afrika. De Luxemburgse minister van bui tenlandse zaken Gaston Thorn, die gisteren in New York als voorzitter van de ministerraad van de EG, de assemblee van de Verenigde Naties toesprak, be perkte zich tot de welhaast rituele veroordeling van de apartheid, maar sprak met geen woord over Journalistenstaking LISSABON (AFP) - De Portugese journalisten zijn gisteren in sta king gegaan voor een salarisver hoging en voor een "herwaarde ring" van hun beroep. Voor de eerste maal sinds 1921 zul len de Portugese kranten gedu rende twee dagen niet verschij nen. Ook het journalistieke per soneel van de buitenlandse pers bureaus - met uitzondering van dat van Reuter - heeft zich bij de actie van de schrijvende pers aangesloten. Levenslang geëist tegen Wagner WINTERTHUR (UPI)- Een Zwitserse openbare aanklager heeft gisteren levenslange gevangenisstraf geëist tegen de 35-jarige Rolf Clemens Wagner uit West-Duitsland wegens moord en gewapende overvallen. Wagner, die lid was van de Rote Armee Fraktion, was vorig jaar na een roofoverval in Zurich gearresteerd. Bij de schietpartij die aan zijn arres tatie voorafging werd een voorbijganger doodgeschoten en raakten drie personen gewond. Drie handlangers van Wagner wisten te ontkomen. West-Duitsland heeft om zijn uitlevering gevraagd wegens aanslagen op een rechter in Ham burg en Amerikaanse militaire installaties bij Frankfort. Maar de Zwit serse wet eist dat Wagner eerst zijn straf in dat land uitzit, voordat hij wordt uitgeleverd. Het proces tegen het RAF-hd wordt zwaarbewaakt Hel gerechtsgebouw is omgeven door prikkeldraadversperringen en Wagner zelf zit in een vitrine van kogelvrij glas. embargo, boycot of economische dwangmaatregelen, en zelfs niet over pressie of druk. Wat betreft Zuid-Afrika is de gemeenschap pelijke positie van de negen het afgelopen jaar vrijwel niet gewij zigd. Vorig jaar zei de toenmalige Ierse voorzitter dat de negen de apartheid als "een tot instelling verheven racisme veroordelen en afwijzen". Thans wordt dit "tot instelling verheven racisme ver oordeeld en geeft het reden tot bezorgdheid". Vorig jaar leken de negen nog enige illusies te koesteren over het be weerde streven naar hervormin gen van premier Botha: "De ne gen hebben kennis genomen van het interne debat over verande ringen in Zuid Afrika, juichen dit toe en hopen dat het tot concrete en positieve resultaten leidt. Thans is die illusie verdwenen: zij betreuren dat het interne debat, dat zij met belangstelling hebben gevolgd, tot nu toe geen werke lijke voortgang naar een meer rechtvaardige samenleving mo gelijk heeft gemaakt". De daaropvolgende zinsnede "de negen leggen er de nadruk op dat het voortduren van deze situatie tot toenemende spanning zal lei den waardoor de mogelijkheden van een rechtvaardige en duur zame oplossing in de waagschaal worden gesteld" ademt een ge heel andere geest dan die welke spreekt uit wat minister Van der Klaauw in de toelichting op zijn begroting voor 1981 heeft gezegd. "De regering is voorstander van een olieboycot die wordt onder steund door een zodanig aantal landen dat daarvan een voldoen de krachtige impuls uitgaat", "krachtige internationale druk op Zuid-Afrika blijft geboden", en "geen van de middelen om langs vreedzame weg tot afschaf fing van de apartheid te komen moet bij voorbaat worden uitge sloten". Overigens lijkt Nederland ook bij de Scandinavische landen vrij wel geen steun voor een olieboy cot te krijgen. DEN HAAG (GPD) - De PLO zal waarschijnlijk niet als waarne mer aanwezig zijn bij de jaarver gadering van het Internationaal Monetair Fonds (IMF). Daarmee is de poging van de Arabische landen voor de PLO ook hier po litieke erkenning te krijgen voor alsnog mislukt. De jaarvergade ring van het IMF zal volgende week samen met de jaarlijkse bij eenkomst van de Wereldbank in Amerika worden gehouden, waarbij voor Nederland de minis ters Van der Stee (financiën) en De Koning (ontwikkelingssa menwerking), en de president van de Nederlandsche Bank. Zijlstra, aanwezig zullen zijn. De Tanzaniaanse voorzitter van het bestuur van het fonds blijft ech ter vasthouden aan zijn streven de kwestie van de PLO-waarne- mer op de agenda van de jaarver gadering te zetten. Wanneer dat zou gebeuren, dreigt de hele ver gadering vast te lopen. Amerika heeft immers laten weten, dat zij medewerking aan bepaal de maatregelen zou weigeren als een PLO-vertegenwoordiger op de vergadering wordt toegelaten. De belangrijkste maatregel be treft de verhoging van het Ame rikaanse aandeel in de bijdrage aan het fonds, waarmee de alge mene verhoging van alle leden in gevaar zou komen. Een verho ging van de quota's gaat alleen in wanneer alle leden ïnstem- Op hun beurt hebben de olieprodu cerende landen de kwestie van de Palestijnen zeer hard gespeeld. Zij zullen medewerking aan de internationale monetaire instel ling weigeren, wanneer de PLO niet aanwezig zal zijn. Geen van de partijen wil echter de jaarvergadering blokkeren, zodat er druk overleg achter de scher men gevoerd wordt om te probe ren voor de aanvang van de ver gadering een compromis te be reiken. aldus kringen rond het ministerie van financiën. Tijdens de jaarvergadering zal ver der de versoepeling van het be leid van het IMF aan de orde ko men, waarmee het fonds zich aan de gewijzigde internationale si tuatie zal aanpassen. De eerste doelstelling van het IMF zal de hulp aan landen met problemen op de betalingsbalans blijven, waarbij het tekort op redelijke termijn opgelost dient te worden. Deze voorwaarde van herstel van de betalingsbalans uitte zich meestal in de eis de invoer te verminderen, waardoor in het ontvangende land tot vergaande bezuinigingen moest worden overgegaan. ADVERTENTIE Uw bril onderstreept uw persoonlijkheid Nadrukkelijk of subtiel, dat is ook een kwestie van persoonlijkheid. En dat geldt voor kontaktlenzen eigenlijk net zo. Nieuwe Rijn 62 Leiden 071 - 124108 met zorg voor uw ogen en oog voor uw uiterli/k. uw pci IIIJIM ICIU n

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9