Dienstweigeraars mishandeld Situatie buitenlandse vrouw vaak uitzichtloos Twaalf jaar voor doodslag taxichauffeur Voortbestaan van Eurocontrol opnieuw in Europees Parlement Fel protest van advocaten aan ministers Amsterdam aangeklaagd voor storten van gif Bont met allure. Bont vanVan Egmond. Van Egmond Breestraat Bontmode h? 'nf leuropkikker is altijd welkom WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1980 BINNENLAND PAGINA 7 ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse rechtbank heeft gisteren de 21-jarige Britse beroepsmili tair Guy D. wegens medeplich tigheid aan doodslag tot een ge vangenisstraf van 12 jaar veroor deeld. De Brit heeft samen met een Duitse vriendin in januari van dit jaar een taxichauffeur in Rotterdam met een mes op gru welijke wijze om het leven ge bracht. De rechtbank achtte moord niet bewezen. De officier van justitie had wegens moord een gevangenisstraf van 15 jaar geëist. D. deserteerde eind 1979 uitzijn le geronderdeel in het Westduitse Minden. Met zijn vriendin Heicke G. toog hij naar Nederland, waar ze het plan opvatten een taxi chauffeur te beroven om aan geld te komen. Na hun daad in Rotter dam vluchtten ze naar Spanje, maar bieden keerden daarop naar West-Duitsland terug. Daar werd eerst Heicke G. aangehouden en later D., die daarop aan de Ne derlandse justitie werd uitgele verd. Heicke G. zal in oktober in het Duitse Bückeburg terecht moeten staan voor haar aandeel in deze zaak. De rechtbank achtte het eveneens bewezen dat de doodslag werd gevolgd door een beroving. D. had op de zitting verklaard zich er niets van te kunnen herinneren. Voor zijn vriendin kon hij wat dat betreft niet instaan. De officier van justitie mr. P. J. Wurzer betoogde twee weken geleden op de zitting dat het tweetal van meet af aan het doel had gehad een taxichauffeur zo wel te beroven als te doden. Hij achtte moord dan ook bewezen. D. had de opzet tot doden aan vankelijk ook toegegeven. Maar zwakte dit later af. Hij werd naar eigen zeggen voorafgaande aan zijn daad bevangen door een hallucinatie. Deskundigen van de psychiatrische observatiekli niek (POK) in Utrecht achten dat echter uitgesloten. De raadsman van D., mr. A. Velu, weet nog niet of zijn cliënt in be roep zal gaan tegen de straf. Mr. Velu vond de straf wel zwaar, ge zien het feit dat de rechtbank moord niet bewezen achtte. De raadsman zal zijn cliënt niet aan raden in beroep te gaan omdat hij het niet uitgesloten acht dat het hof in Den Haag de Brit een hoge re straf zal opleggen. AMSTERDAM (GPD) - „Te ruggaan naar mijn man bete kent zelfmoord. Dat zegt de Turkse Latica, die haar echt genoot twee jaar geleden naar Nederland volgde. Latica is een van de 33 buitenlandse vrouwen die de afgelopen maanden bij het Amsterdam se huis van Blijf van m'n Lijf hebben aangeklopt voor hulp. Op een persconferentie van de stichting Blijf van m'n Lijf is gisteren in Amsterdam de uitzichtloze situatie van buitenlandse mishandelde vrouwen aan de kaak gesteld. Deze vrouwen hebben geen eigen verblijfsvergunning. Ze zijn naar Nederland gehaald in het kader van de gezins hereniging. Dat betekent dat zij mogen blijven zolang zij bij hun echtgenoot wonen. Zo dra zij hun man verlaten, ver valt ook de grond van hun verblijf in Nederland. De stichting Blijf van m'n Lijf eist van staatssecretaris Haars van justitie dat buiten landse vrouwen een volwaar dige status krijgen en niet een die is afgeleid van de ver blijfsvergunningen van de man. De stichting noemt het vreemdelingenbeleid van on ze regering discriminerend ten aanzien van vrouwen. Het schokkend verhaal van La tica eindigt in een emotionele huilbui en de vrouwelijke tolk kan haar met moeite tot bedaren krijgen. Latica's eni ge broer in Turkije heeft zich verzet tegen haar tweede hu welijk. „Als je die man trouwt, praat ik niet meer met je en ik zal je niet meer hel pen", zei hij. Hij heeft gelijk gehad, meent Latica nu. „Wij waren net getrouwd of hij be gon me te slaan. Zelfs midden op straat, waar andere men sen bij waren. Toen hij me la ter opdracht gaf naar Neder land te komen durfde ik niet te weigeren. De woning in Amsterdam was niet slecht, maar de eerste avond begon nen de mishandelingen op nieuw. Een paar keer hebben buren er de politie bijgehaald. In het bijzijn van de agenten bleef hij mij slaan. Ik mocht nooit naar een dokter, ook niet toen hij mijn kaak had ontwricht en mijn tanden wa ren gebroken. Ik ben toen bij andere mensen ondergedo ken, maar hij ontdektè het adres. Met een mes is hij de gastheer aangevallen en heeft mij in mijn schouder gesto ken. Hij zei tegen me: Als je dat nog een keer doet, snij ik je in stukken en stop je in de vuilnisbak". De echtgenoot, van Latica ver blijft nu in Turkije, maar zij is ervan overtuigd dat hij haar zal opwachten wanneer ze naar haar eigen land zal te rugkeren. Het verhaal van Latica is een variant op alle ellende die men hoort op de spreekuren voor Marokkaanse en Turkse vrouwen. De stichting Blijf van m'n Lijf vangt veel vrou wen met kinderen op, maar er is geen enkele financiële steun voor hen te krijgen. De subsidie die de stichting van het ministerie van CRM ont vangt mag niet worden ge bruikt voor hulp aan buiten landse vrouwen zonder ver blijfsvergunning. „Wij kun nen niet die hulp bieden die we aan Nederlandse vrouwen geven, namelijk naast een veilig onderdak ook de vrij heid om te kiezen voor een zelfstandig bestaan, los van de echtgenoot". Buitenlandse vrouwen die bij hun man weggaan omdat ze worden mishandeld, zijn ge dwongen hun eigen veilig heid in gevaar te brengen door terug te keren naar hun land waar zij niet welkom zijn, of naar hun echtgenoot. Zowel in Marokko als in Tur kije wordt een weggelopen vrouw niet meer geaccep teerd Door weg te lopen heeft zij de geldende normen door broken en vooral de schoon familie zal dat hoog opnemen. De vrouw is overgeleverd aan de willekeur van haar eigen familie, want ze heeft door gaans geen eigen financiële middelen. Als een buitenlandse vrouw in Nederland wil blijven heeft zij een zelfstandige verblijfs vergunning nodig. Die krijgt ze pas als ze werk heeft, maar dat is voor iemand die de taal niet beheerst en kleine kinde ren heeft vrijwel onmogelijk. Bovendien is de kans op een werkvergunning voor bui tenlandse vrouwen die niet meer bij hun man wonen mi nimaal geworden, sinds de zogenaamde 1-novemberwet in werking is getreden. Staatssecretaris Haars van jus titie heeft in een richtlijn be paald dat een buitenlandse vrouw, die minder dan drie jaar bij haar man in Neder land heeft gewoond, geen en kel recht heeft op een zelf standige verblijfsvergunning. De buitenlandse mishandel de vrouwen kunnen geen kant meer uit. Zonder werk hebben zij geen inkomen en zonder verblijfsvergunning kunnen zij ook geen bijstand aanvragen. De advocaten die iets voor deze vrouwen pro beren te regelen, moeten hen de raad geven om terug te ke ren bij de echtgenoot, tot die termijn van drie jaar is ver streken. En dat is naar de me ning van de stichting en alle andere betrokkenen een on menselijke situatie. UTRECHT (ANP) - De behandeling van totaalweigeraars in de militaire strafinrichting in Nieuwersluis is menson waardig. Mensen die om politieke redenen elke vorm van dienstplicht weigeren worden in deze gevangenis behan deld als gevaarlijke misdadigers, compleet met isolatie, geboeid en afzonderlijk luchten en allerlei kleine pesterij en. Dit stellen de advocaten van de to taalweigeraars in een open brief aan de ministers van justitie en defensie, de Tweede Kamer en de orde van advocaten. De tien ad vocaten doen in de brief een dringend beroep op deze instan ties om ervoor te zorgen dat er een einde komt aan deze wijze van behandeling. De brief is geschreven naar aanlei ding van de ervaringen van tien totaalweigeraars die van 11 tot 17 september jongstleden in Nieu wersluis zaten opgesloten. Door hun verblijf daar vielen zij onder het militaire strafrecht, waardoor het mogelijk was hen vier dagen AMSTERDAM (ANP) - De Vereniging tot behoud van Waterland heeft een strafklacht ingediend tegen de gemeente Amsterdam in verband met de chemische verontreiniging van de Vogelmeerpolder in Amster dam-Noord. Daar werden in april vaten met giftige stoffen gevonden, die in de jaren zestig door Philips Duphar waren gedumpt. Dat gebeurde op basis van een hinderwetvergunning, waarvan de bepa lingen zijn geschonden, aldus de vereniging in een brief aan de officier van justitie, waarin om vervolging wordt verzocht. Niet alleen de ge meente moet worden vervolgd als toezichthouder op naleving van hin derwetbepalingen, maar ook Philips Duphar en de beheerder van de vuilstortplaats, het bedrijf Bavo nv, dat overigens in gemeentelijke han den is, aldus de vereniging. De verontreiniging van de Vogelmeerpolder is het gevolg van het door roesten van vaten met giftige stoffen, voor het grootste deel polychloor- benzenen. Er is maar weinig van dit spul in de bodem en het water terechtgekomen, zodat er geen acuut gevaar is voor de volksgezondheid, stelde het milieulaboratorium van de gemeente begin deze maand. De zelfde conclusie trekt het rijksinstituut voor de volksgezondheid in een onlangs uitgekomen rapport. Op zich zijn de conclusies van de onderzoekers juist, zei drs. Boom, de milieudeskundige van de vereniging, gisteren op een persconferentie. Maar er kan nog allerlei gif alsnog in de bodem verdwijnen. Bovendien sijpelen de stoffen maar langzaam door. aldus Boom, die in dit verband sprak van een "tijdbom". De hinderwetvergunning bepaalt, dat in de Vogelmeerpolder geen giftige stoffen mogen worden gedumpt. Verder moet het terrein voor de bui tenwereld worden afgesloten. Tenslotte moet de sluis, die toegang geeft tot het water bij de polder, afgesloten zijn als er niet doorheen wordt gevaren. ADVERTENTIE lang volledig geïsoleerd te hou den. Ook voor de advocaten was het in die periode niet mogelijk om contact op te nemen met hun cliënten. Toen daar in de loop van 15 sep tember verandering in kwam, bleek het slechts mogelijk om onder toezicht met de dienstwei geraars te praten. Zij werden bo vendien alleen naar hun advoca ten gebracht als zij zich lieten boeien, welke regel ook bij het luchten van toepassing was. De advocaten maken ook melding van mishandeling van één van de dienstweigeraars toen hij met geweld naar een psychiater werd gebracht: de gevangene zou en kele stompen in de maag hebben gekregen en men zou zijn been hebben omgedraaid. Daarnaast vonden er allerlei pesterijen plaats, zoals het midden in de nacht aanzetten van de radio, het natgooien van bedden en het niet toestaan om naar het toilet te gaan, aldus de open brief. De dienstweigeraars uit Nieuwer sluis zijn een week geleden ver spreid over diverse huizen van bewaring in Nederland. Tegen deze verspreiding zijn zij enige dagen geleden een hongersta king begonnen. De bontcreatiesdie wij in eigen atelier maken, mogen gezien worden. Onze bontwerkers leggen er al bun kennis en rakmanschap in. Om de bontmantels werkelijk exclusief te doen zijn. Daarbij op een plezierige manier de modelijn i 'olgend. Komt u maar eens kijken, naar bet bont met allure. lireestraat 173- Leiden - Telefoon 071 12333 7 ictcifuicstuten, donderdag kuupaeond Deelnei ubtinf> liontu -aurbur^ Kortgeding over muziek in de bus ARNHEM (ANP) - Mag tijdens busreizen cassettemuziek worden gespeeld of de radio aanstaan zonder betaling van auteursrechten? Die vraag wordt vrijdag voorgelegd aan de president van de recht bank in Arnhem door de BUMA, het bureau voor mu ziek- auteursrecht. Een en ander gebeurt via een kort geding, dat de BUMA heeft aangespannen tegen een touringcarbedrijf in Ede, dat tot dusver weigert au teursrechten te betalen. De BUMA wil met dit kort ge ding duidelijkheid scheppen over artikel 12 van de au teurswet, waarin wordt ge sproken over "muziekuitvoe ringen in het openbaar". Wat is openbaar? Het is dus ei genlijk de vraag, waar het om draait. In het geval van het Edese touringcarbedrijf is het volgens een BUMA-woord- voerder zo klaar als een klon tje, dat de muziek in het openbaar wordt gespeeld. Het gaat ons niet om de bus bedrijven op zich, want de mogelijke inkomsten daaruit zijn gering, aldus de BUMA. Wel wil het bureau de grenzen vaststellen van wat openbaar is en wat niet. Zo probeert de BUMA ook een kort geding uit te lokken over het begrip werkruimte. Enige tijd geleden bepaalde de Ho ge Raad, dat het spelen van een radio door drie meisjes in een wasserij geen openbare gelegenheid is. BUMA wil echter nog duidelijker juri sprudentie hierover. Op andere terreinen heeft het bureau die duidelijkheid wel. De gemeenschappelijke ruimten in bejaardentehuizen bijvoorbeeld zijn door de Ho ge Raad wel als openbare ge legenheden aangemerkt in de zin van de auteurswet. Over de muziek, die in dergelijke ruimten wordt gespeeld, moet dus auteursrecht aan de BUMA worden uetaald. DEN HAAG - Koningin Beatrix en prins Clans zijn gistermiddag naar Brussel gevlogen om een concert bij te wonen in het paleis der Schone Kunsten door het Rotterdams Philharmonisch orkest ter gelegenheid van de herdenkingsfeesten 150 jaar Belgische onafhankelijkheid. Dat heeft de rijksvoorlichtingsdienst dinsdagmiddag meegedeeld Op de Brusselse luchthaven Meisbroek was koning Boudewijn van België aanwezig ter begroeting van het koninklijk paar. Koningin Beatrix,die op de foto hartelijk wordt begroet doorkoning Boudewijn,en prins Claus logeren in het koninklijk paleis te Laeken. Beatrix en Claus zijn in de loop van vandaag weer teruggekeerd naar Nederland. Voor zware verslaafde Amsterdam alleen nog verzorgmg AMSTERDAM (ANP) - De speciale voorzieningen voor de groep zwaarst verslaafde heroïnege bruikers in Amsterdam moeten worden opgeheven, behalve de meest elementaire, die op dure verzorging zijn gericht. Dat bete kent, dat activiteitencentra, ont moetingsruimten en dagcentra voor deze groep "zo spoedig mo gelijk moeten worden gesloten" Dit staat in een gisteren vrijgege ven notitie van de Amsterdamse wethouder Polak van openbare gezondheidszorg. De notitie is bestemd voor een commissie die moet adviseren over hulp aan "extreem-problematische ge bruikers". zoals de betrokken verslaafden ambtelijk heten. De commissie bestaat uit raadsle den, ambtenaren en vertegen woordigers van hulpinstellingen, en staat onder voorzitterschap van wethouder Polak. De hulp aan de zwaarst verslaaf den, een groep die zo n tweehon- .derd mensen omvat, is in handen van twee stichtingen: "Kontakt- sentra" en "Prinsenhof'. Maar deze met ruim 4,7 miljoen gulden gesubsidieerde instellingen heb ben al geruime tijd onenigheid over de juiste aanpak van de op vang. Het gaat over de vraag of bij hulp aan de betrokken groep "verzor ging" dan wel "activering" voor op moet staan. Om de spanning tussen beide uitgangspunten te doorbreken moet een keuze wor den gemaakt en die valt uit in het voordeel van de elementaire ver zorgende voorzieningen, zo blijkt uit de notitie. Geld dat vrijkomt door opheffing van de "active rende" hulpverlening voor de zwaarstversiaafden, moet wor den gebruikt voor de grotere groep van minder extreem-ver slaafden, die als "problematische gebruikers" worden aangeduid. Deze voorzieningen moeten buurtgericht zijn, aldus de notiti- te. Inmiddels is bekend geworden, dat het opvangcafé voor heroinever- slaafden in de Kinkerbuurt ui terlijk 27 september wordt geslo ten. Wethouder Polak komt hiermee een toezegging aan de buurtbewoners na. Het café zou aanvankelijk op 1 augustus wor den gesloten, maar toen brak brand uit in een pand aan de Oos terringdijk bij Diemen, dat de gemeente als vervangend op vangcentrum had aangewezen. Dit plan stuitte in Diemen op veel verzet. Het centrum brandde be gin september geheel af, waarbij brandstichting als de meest waarschijnlijke oorzaak werd genoemd. Hoewel er nu geen vervangende huisvesting beschikbaar is. be sloot wethouder Polak toch het café in de Kinkerstraat te sluiten. "De toezegging aan de buurt weegt voor de wethouder zwaar der dan het ontbreken van op vangcentra voor de verslaafden", aldus een woordvoerder van de afdeling volksgezondheid op het stadhuis. iEu- BEEK (GPD) - Het Europese Parlement zal begin oktober een uitspraak doen over het voortbestaan van Eurocon trol, het Europese lüchtverkeerscentrum op de Zuidlim burgse luchthaven Beek. De overeengekomen bevoegdhe den houden in dat de Rijkslucht vaartdienst alle luchtverkeer op grotere hoogte dan 20.000 voet (bijna 7 km) uiterlijk in 1983 overdraagt aan Eurocontrol, on geacht of dat verkeer over Am sterdam heen vliegt, er landt of er vertrekt. „Wij voldoen geheel aan onze opdracht", aldus de direc teur van Eurocontrol, de West duitser dr. ir. H. von Villiez. „Bel gië en West-Duitsland hebben hun diensten al lang overgedra gen". „Wij wachten nog steeds op Ne derland. Tot dusver heeft de Rijksluchtvaartdienst steeds een reden voor uitstel weten te vin den. Nu eens was er om techni sche reden uitstel nodig, dan weer omdat er na overdracht in Amsterdam te weinig verkeers leiders zouden overblijven. Ik geloof echter dat de werkelijke oorzaak moet worden gezocht in het ambtelijk-pers .oonlyke vlak. Gewoon onwil om een stuk na Basis voor deze uitspraak rapport over de toekomst v rocontrol van de hand van het Tweede-Kamerlid (CDA) en Eu ropees parlementariër PAM Cor- nelissen. Hij is gisteren naar Straatsburg vertrokken voor een bespreking van zijn rapport in de Commissie voor wetenschapen en technologie, morgen. Eurocontrol is al jarenlang een twistappel; binnen Nederland met de Rijksluchtvaartdienst, binnen Europa met de landen die aanvankelijk wel, en later niet be reid waren hun luchtverkeersbe veiliging over te dragen aan Eu rocontrol: Groot-Brittannië. Ier land, Frankrijk en Italië. Hebben deze landen zich reeds in een vToeg stadium uit het Eurocon- trolproject teruggetrokken. Ne derland heeft zich wel verbonden maar heeft tot dusver nagelaten de overeengekomen bevoegdhe den over te dragen aan Maas tricht. tionalisme prijs te geven ten gun ste van een groter, internationaal werkingsgebied" Von Villiez verwijst daarbij naar een aangenomen resolutie van Europees parlementariër Berk houwer, in december vorig jaar ingediend via de Commissie voor vervoer, waarin onder meer „met leedwezen wordt vastgesteld dat de moeilijkheden rondov Euro control en de bedreiging van zijn toekomst het uitsluitend gevolg zijn van een gebrek aan politieke wil, en het heropflakkeren van nationalistische egoismen". Die politieke onwil, aldus Von Vil liez, zit op dit moment het meest in Nederland, en met name bij staatssecretaris Smit-Kroes. Von Villiez geelt toe dat hit oor spronkelijke concept centrale verkeersleiding voor heel Euro pa, weliswaar reeds lang geleden is mislukt omdat het werkings gebied van Eurocontrol nooit meer heeft omvat dan alleen West-Duitsland. Belgie en Luxemburg, maar tysl erop dat de situatie nu so is. dat indien Nederland definitief uit de boot valt, er voor de drie andere lan- dcn ook n r» dm mc«-i is hot Eurocontrol-project nog langer vol te houden. Het zou daarnaast hun draagkracht te boven gaan. Fleurop Interflora staat garant voor uw bloemengroet. Koninginriegracht-135,2514 AM.DeriH

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7