Ook langs Rijn en... ...kust veel veranderd WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1980 50.000 PAGINA 51 Roelof arendsveen verloor zijn landelijke karakter voor goed met het dempen van de Veenweteringwaarlangs het dorp zich tot 1944 als een lint uitstrekte. In dat jaar werd be gonnen met het dempen. Pas in 1953 was het karwei geklaard en kon er ruim baan worden gemaakt voor het verkeer. Van de oorspronkelijke bebou wing aan het Noordeinde is weinig meer over. Slechts het huis met het puntdak op de foto van nu, is terug te vinden op de prent die in 1926 werd gescho ten. De watertoren is op de prent van dik vijftig jaar geleden nog niet te zien, die heeft het dorps beeld "pas" vanaf 1931 be paald. Landelijkheid bepaalde om streeks 1925 het beeld van de Rijndijk. Die jaren kon je als Rijndijkbewoner op zondag nog in de voortuin vertoeven .zonder dat het gehoor geweld aan werd gedaan Van verkeerslichten had toen nog niemand gehoord. Eén 4in9 bleef door al de jaren heen, de hoog boven allesuit to renende watertoren. Voor het overige veranderde veel. De Rijndijk werd vaneen landelijk weggetje één van de drukste verkeersaders van Nederland. Waar eens een agrarische lusthof lag. vinden nu vele wa tersporters hun vertier. Zandwinning zorgde hier voor een dipe plas waar surfers, kanoérs en bescheidenzeilers hun hart op kunnen halen. Rondom deze plas groeit stukje bij beetje een recreatiegebied waar het nu, maar zeker in de toekomst, goed toeven zal zijn voor duizenden Alphenaren en streekgenoten. Al aan het begin van deze eeuw was de Kanaalstraat in Lisse een drukke straat. Niet duidelijk is echter of de bewo ners van die straat daadwerke lijk aan het werk zijn of uit hun huizen zijn gekomen om te pose ren voor de fotograaf, een toen nog zeldzaam beroep. Een geheel ander beeld biedt de Kanaalstraat vandaag de dag in de vroege ochtend. Een onaf zienbare rij van winkels die da gelijks door vele mensen uit Lis- se en omgeving worden bezocht. De Kanaalstraat is nu een pro menade, waar voetgangers voorrang hebben op het gemoto riseerde verkeer. Het lijkt welhaast een Ame rikaanse villawijk, maar iedere Katwijker herkent aan de toren van het witte kerkje de voor oorlogse Katwijkse boulevard. Er is geen spaander overeind gebleven. Behalve het witte kerkje dan. Dat staat nog fier overeind. Verder alles nieuw Geen gemeentegrot meer, waar Katwijkse vrouwen bij slecht weer wachtten tot de bomschui ten binnenliepen, maar sierbe strating en veel automobielen. De Rijnsburgse bloemenvei ling Flora is deze eeuw gegroeid als kool. De veiling is ontstaan in café Coster, waar aan het be gin van deze eeuw bloemen werden geveild. Deze foto da teert uit 1928. Een gedeelte van deze oude vei ling bestaat nog steeds en is op genomen in het huidige onder komen van Flora. De grenzen van de groei van de Rijnsburgse veiling lijken nauwelijks vast te stellen. Zo'n 80.000 vierkante meter in aan bouw zijnde nieuwe veiling ruimte blijkt nu al onvoldoende om alle activiteiten van de vei ling onderdak te kunnen bren gen. Een indruk van de grootte van het complex is eigenlijk al leen vanuit een vliegtuig te ver krijgen. Toch een poging vanaf het dak van het kantoorgebouw.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 51