Mens en dier bezorgen Rijnland grote schade Geen behoefte aan informatie over scholen Zakennieuws Hooigracht per stoomwals geopend Zware metalen in afvalwater Leidenaars 'in' voor stedelijke vormgeving Leuke patronen ook voor "beginners Tolken Het Bureau voor Rechtshulp aan de Herengracht 50 heeft sinds kort de beschikking over een Turks- en een Arabisch- talige tolk. Het gaat om een experiment dat voorlopig tot 1 januari 1981 loopt. Sinds de oprichting van het bureau in april 1979 nam het aantal be zoekers sterk toe. Met name Turken en Arabieren. De tolken zullen niet aanwezig zijn op de gewone spreekuren maar op speciale afspraak spreekuren. Het bureau hoopt hiermee te voorkomen dat buitenlanders aangewezen zijn op landgenotendie voor hun diensten vaak geld in re kening brengen. Ook advoca ten die kosteloze rechtsbij stand verlenen aan Turken en Arabieren kunnen van de tol- kenvoorziening gebruik ma ken. Gespreksgroepen Begin oktober beginnen weer de gespreksgroepen, die Kontakt met Ouders Merenwijk orga niseert voor ouders van ba by's, peuters en kleuters. Een gespreksgroep bestaat uit 8 tot 10 personen en komt zes maal bij elkaar. De groepen worden geleid door vrijwil ligsters. Inlichtingen en op gave voor 30 september bij Marije Zwanenburg, Ambro- siadal 7, tel. 071-126283. Die Schöpfung De afdeling Leiden en omstre ken van de Protestants Christelijke Ouderenbond houdt morgen om half drie de eerste bijeenkomst van het seizoen in gebouw Staalwijk aan de Herenstraat 45. Op het programma staat onder meer het draaien van grammo foonplaten van "Die Schöp fung" begeleid met dia's. Afasiepatiënten De Afasievereniging Nederland regio Rijnland belegt van avond een bijeenkomst in het verpleeghuis Zuydtwijck aan de Aaltje Noorderwierlaan 50. Na de opening zal achter eenvolgens het woord worden gevoerd door AVN-voorzitter D. Belderbos en AVN-hoofd- bestuurslid mevrouw Berk. Aansluitend wordt de film Afasievan cineast Jan Vrijman vertoond. Na de pauze zijn de bestuurs verkiezingen en is er gelegen heid tot het stellen van vra gen. De bijeenkomst begint om acht uur. Protestavond De afdeling Leiden en omstre ken van de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel houdt morgenavond een al gemene ledenvergadering in 't Parlement aan de Nieuwe Rijn 52. Tijdens de bijeen komst zullen plannen worden besproken voor de werkon derbreking op 1 oktober. Die dag zullen er in Leiden acties worden gehouden tegen de voorgenomen bezuinigingen, 's Middags is er een landelijke manifestatie op het Haagse Malieveld. De vergadering begint om acht uur. WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1980 LEIDEN - De Hooigracht is in een nieuw jasje gesto ken. Zoals hekend zijn er de afgelopen maanden werkzaamheden uitge voerd waardoor de straat veel veiliger is geworden voor fietsers en voetgan gers. Wethouder Waal kwam gistermiddag per stoomwals naar de Hooi gracht om de straat offi cieel te openen. De laatste jaren is de Hooigracht in toenemende mate een zeer druk ke verkeersader geworden in de Leidse binnenstad. Vanuit ver schillende buurtcomité's is steeds aangedrongen om zo snel mogelijk iets te doen aan het vei liger maken van de straat. Des ondanks heeft het een hele tijd geduurd voordat er een begin werd gemaakt met de aanpak van de Hooigracht. De discussie over de vorm van de herinrichting heeft de plannen lange tijd opge houden. Wethouder Waal bediende gis teren een stoomwals om de ver nieuwde Hooigracht te openen. In de afgelopen maanden heeft de Hooigracht een behoorlijke ge daantewisseling ondergaan. Aan weerszijden van de rijbaan zijn vrije fietspaden aangelegd. Tus sen de fietspaden en de rijbaan zijn nieuwe bomen geplant. De herinrichting is geïnspireerd op de vroegere situatie op de Hooi gracht. De rijbaan werd in het verleden ook door bomen ge scheiden van de rest van de weg. De Hooigracht is één van de eerste straten in de binnenstad waar vrijliggende fietspaden zijn aan gelegd. Met deze fietspaden, van de Nieuwstraat tot het ir. Dries- senplein, wil de gemeente de vei ligheid voor fietsers vergroten. De totale herinrichting van de Hooigracht heeft 1,7 miljoen gul den gekost. Deze kosten komen Wethouder Waal (ruimtelijke orde ning) noemde de herindeling van de Hooigracht een groot succes. "Behalve de verbeteringen voor fietsers maakt de straat (met rood asfalt en bomen) ook een veel vriendelijker indruk", aldus Waal. De wethouder liet weten dat de gemeente de komende tijd nog heel wat plannetjes in petto heeft voor verbetering van de veiligheid van fietsers en voet gangers. Zo zullen de komende tijd nog heel wat nieuwe fietsrou tes worden aangelegd en gevaar lijke kruispunten opnieuw wor den ingericht. Ook de aanleg van enkele fietstunneltjes en fiets- en voetgangejrsbruggetjes staat op de planning. LEIDEN - Het afgelopen jaar werd in de zuiveringsinstalla ties van het hoogheemraadschap van Rijnland bijna 84 miljoen kubieke meter afvalwater behandeld. Daarbij kwam 2.85 miljoen kubieke meter methaangas vrij en ruim 390.000 kubieke meter slib. Een deel van het slib kon in de land- en tuinbouw worden gebruikt, maar het slib van een van de installaties moest als chemisch afval wor den verbrand. Het bleek een te hoog gehalte aan zware metalen te bevatten. LEIDEN - De betrokkenheid van de Leidse burgerij bij de werkzaamheden van de Rijnland heeft de schade, zo blijkt uit het gisteren verschenen jaar verslag, verhaald op de gemeen te. Op haar beurt kan de gemeen te het bedrag dan weer claimen bij het lozende bedrijf. Overigens heeft het desbetreffende bedrijf inmiddels maatregelen getroffen om de geloosde hoeveelheid zwa re metalen tot een aanvaardbaar niveau terug te brengen. Gezien het hoge energieverbruik waarmee de zuivering van afval water gepaard gaat, werd vorig jaar besloten om een onderzoek in te stellen naar een beter ge bruik van het vrijkomende me thaangas. Een ander probleem waarmee het hoogheemraad schap werd geconfronteerd is het illegaal betreden van de zeereep waardoor onnodige schade wordt aangericht aan de kwetsbare duinen. delaars. Overigens waren zij niet alleen verantwoordelijk voor de schade aan de duinen. Vorig jaar woei er langdurig een westen wind waardoor het strand op di verse plaatsen werd verlaagd. De totale schade over 1979 wordt door Rijnland geraamd op een half miljoen gulden. Voor de aanplanting van nieuwe helm en duindoorns werd vorig jaar een bedrag van ruim zes ton uitgege- Gebleken is dat ook dieren flinke schade aan de duinen kunnen aanrichten. Dat was in Noord- wijk bijvoorbeeld het geval met een grote konijnenkolonie, ter- wijf in Wassenaar de vele meeu wen als schuldigen konden wor den aangewezen. Schade Alleen al bij Zandvoort werd vorig jaar 168 maal proces-verbaal op gemaakt tegen illegale duinwan- LEIDEN - Aan de Leidse univer siteit is vandaag (woensdag) mevr. E.M. van der Loo gepro moveerd. Zij werd doctor in de geneeskunde en promotor was de Leidse hoogleraar in de patholo gie prof. dr. E. Scheffer. Onderwijsorganisaties LEIDEN - Een oneerlijke discussienota noemen de oudercomités van de bedreigde katholieke scholen het schrijven van wethouder Van Dam over de mogelijke opheffing van een aantal lagere- en kleuterscholen in Leiden. Een greep uit hun grieven: er wordt voorbij gegaan aan de taak die de scholen hebben voor de regio: er wordt geen rekening gehouden met de laatste ontwikkelingen op het gebied van leerlingaantallen en er wordt met de belangen van leerlingen en leerkrachten gesold. Zij heb ben helemaal geen behoefte aan de vandaag door de gemeente georgan i- seerde informatie-avond in de Stadsgehoorzaal. De beslissingsbe voegdheid over het al dan niet opheffen ligt bij het ministerie en niet bij de gemeente, aldus de oudercomités. Ook alle ouders zijn opgeroepen vanavond niet te verschijnen. Het bestuur van de Stichting Katholiek Onderwijs stelt eveneens geen belang in de informatieavond. Op bestuurlijk niveau hebben ze voorlo pig alle contacten met de gemeente verbroken. Direkteur Sanders vindt dat als de gemeente zo graag wil praten zij dit eerst met de besturen had moeten doen. Sanders: "Een officiële reactie van de zijde van het be stuur van het katholiek onderwijs op dp nota van Van Dam heeft de gemeente inmiddels ontvangen". Eigenlijk is de Protestants Christelijke Schoolvereniging eenzelfde me ning toegedaan "Er zal vanavond niet namens het bestuur worden gesproken of in discussie worden getreden zeg secretaris Pasma. "Ook wij hebben geen epkele behoefte aan de informatie van de gemeente. Ze moeten het maar doen met onze officiële tegennota". Het hoogheemraadschap reikte het afgelopen jaar in totaal 9144 vaar- vergunningen uit, die toestem ming gaven voor het varen in be schermd boezemgebied. In 43 gevallen werd een watersporter bekeurd omdat hij het vaar- reglement van de provincie over trad. Of hij ontwikkelde een te grote snelheid of de recreant bleek niet in het bezit van de ver eiste papieren. Muskusrat Een zeer groot probleem Rijnland wordt geconfronteerd is de oprukkende muskusrat die grote beschadigingen aanricht aan dijklichamen. Het aantal muskusratten dat de afgelopen jaren in Zujid-Holland werd ge vangen vertoont een opvallend grote stijging. Bovendien werd vorig jaar een nieuw nationaal re cord gevestigd met de vangst van ruim 113.000 exemplaren. In Rijnland zelf zjjn tot nu toe slechts elf muskusratten gevan gen. Toch heeft Rijnland vorig jaar besloten een rattenvanger aan te stellen gezien de explosie ve uitbreiding van de muskusrat in ons land. LEIDEN - De afdeling Leiden van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen en de Unie van Vrouwelij ke Vrijwilligers hebben gisteren en vandaag in In 't Want (Noordeindc 2a) de jaarlijkse Leidse winterkleding- beurs gehouden. De drukte was zoals gebruikelijk: van jewelste. Behalve dameskleding was er ook veel voor kindern, zoals uit de foto blijkt. Regenval Tenslotte nog iets c in Rijnland. Die i droge periode in den veel hoger dan normaal. Me tingen in Oude Wetering regi streerden in totaal 934 millimter, terwijl 816 millimeter een nor male hoeveelheid is. Het bete kende dat de gemalen in onder meer Katwijk vele uren meer in bedrijf waren dan normaal. In to taal werd vorig jaar 1236 miljoen kubieke meter weggepompt. Op het punt van de waterkwaliteit werd vorig jaar een kleine ver slechtering geconstateerd, die vooral wordt toegeschreven aan de lange en strenge winter van 1978-1979. Onder het ijs werd vaak zuurstofarm water aange troffen. Bacteriologisch was het zwemwater van ongeveer gelijke kwaliteit als in voorgaande jaren. Neveda breiboeken komen tot leven LEIDEN - Zelf breien, het is voor deze winter bijna onver mijdelijk. Als je maar even denkt datje de breipennen kunt hanteren is er geen betere ma nier te bedenken om voor niet al te veel geld heel modieus ge kleed te gaan. Neveda heeft natuurlijk meteen ingehaakt op de "breigoed trend" die een paar maanden geleden op de confectiebeurzen al zichtbaar was. Wat is er beter voor een breigarenfabrikant Bovendien is Neveda interna tionaal voortreffelijk georiën teerd zodat de modellen die in de breiboeken staan vaak nog mooier zijn dan wat er tijdens de confectiebeurzen aan ma chinaal-breigoed wordt ge toond. Vrouwen die de pennen weten te gebruiken hebben dat gisteravond, tijdens een mode show in de Stadsgehoorzaal met eigen ogen kunnen zien. In een leuke show, georganiseerd door "Het Gulden Vlies" in sa menwerking met Neveda, kwamen de breiboeken tot le ven. En tijdens deze shows bleek niet alleen dat de echt ge routineerde breisters iets mo dieus kunnen vervaardigen. Door bijvoorbeeld verwerking van multicolour garen kan met een eenvoudige tricotsteek al een heel goed effect worden be reikt. Trouwens veel écht inge wikkelde patronen zijn er niet. Het komt meestal neer op goed lezen en even je aandacht erbij houden. Voor de pauze waren het de kinderen die hun gebrei de kleren, vooral truien maar ook wat jassen parmantig kwamen tonen. Heel wat verte derde ouders keken toe hoe hun kroost het er afbracht. In de kleding van de jeugd kwamen evenals bij de ouderen, alle mo detendensen goed naar voren. Een Noorse trui met bijpas sende muts voor als het echt koud wordt. Het jacquard-breiwerk, de geometrische figuren, de stre pen in Noorse patronen, alles in heel actuele kleuren. Ook was er naast aandacht voor de kleuren en kleurverwerking ruim aandacht bésteed aan de a-symetrische en ronde kragen, en grappige schouderverwer- kingert. Neveda heeft met de show en de drie nieuwe breiboeken ieder een de mogelijkheid aangereikt de breipennen eens op te ne men. En wie er eenmaal aan is begonnen zegt achteraf: breien, ach, dat is eigenlijk helemaal niet zo moeilijk. HENRIËTTE VAN DER HOE VEN LEIDEN - Het glasimport en verf bedrijf A. van der Kwast BV ver laat de Leidse binnenstad om zich te vestigen in een nieuw pand in het industrieterrein De Waard. Het bedrijf was tot nu toe gevestigd in de Janvossensteeg. Vanwege de moeilijke bereik baarheid week men uit naar De Waard waar tegelijkertijd met de nieuwbouw een royaal parkeer terrein werd aangelegd. Het be drijf aan de Industriekade in Sas- senheim blijft gewoon op de oude Tom Walenkamp heeft gister middag in het pand aan de Haar lemmerstraat 1 een nieuwe spe ciaalzaak voor wintersport en racketsporten geopend. Dat ge beurde met een enkele uren du rende en drukbezochte receptie. Glascom BV gaat de hoofdvesti ging verhuizen van Leiden naar Alphen aan den Rijn. In het hui dige pand aan de Oude Singel blijft nog de afdeling aluminium en enkel- en isolerend glas ach ter. Op donderdag 25 en vrijdag 26 is het bedrijf twee dagen niet te bereiken in verband met de ver huizing. Glascoms nieuwe pand zit aan de Albert Einsteinweg in Alphen. I Ook de Persluchtcentrale Ne derland BV verhuist. Er is een nieuw gebouw neergezet in het industrieterrein van de Meren wijk aan de Flevoweg. Tot dusver was het bedrijf gevestigd in de wijk Groenoord aan het eind van de Pasteurstraat. Het bedrijf handelt in sloophamers, pers luchtraketten, zaag- en boorap- paratuur en compressoren. De verhuizing moet 1 oktober zijn voltooid. 1 Stedelijke Vorm- geving wordt steeds groter. Ruim twintig zowel schrifte lijke als telefonische reacties zijn er in de afgelopen tijd bij secretaris Verplancke op het Stadsbouwhuis binnenge komen. Toegegeven, niet alle reacties zijn uitvoerbaar, maar toch zitten er bruikbare tips bij. En die werden gistermiddag dan ook besproken op de verga dering van de commissie, die al weer voor de zevende keer bij elkaar kwam. "Tot nu toe verloopt het alle- maal heel positief', oordeelt commissielid Leo Meijer. "De eerste weken druppelde er niet zoveel binnen, maar nu komt het aardig op gang. Het is heel handig dat we deze commissie in het leven heb ben geroepen. Soms komt er wat binnen waarvan ik denk: hé, is dat niet wat voor Stede lijke Vormgeving? Vroeger had je die mogelijkheid niet". Suggesties Meer mensen denken er vol gens de afgevaardigde van de Pieters- en Academiewijk zo over. "Gemeenteambtenaren komen nu veel meer dan vroeger met suggesties", zegt hij. "En ik maak het ook wel mee dat mensen die op vakantie zijn geweest met tips •terugkomen". Concreet resulaat van voor gaande vergaderingen is een afsprakenlijst waarop punten staan die betrekking hebben op het systematiseren van de plaatsing van paaltjes, infor matie over fietsklemmen, uitbreiding van stadsklok ken, het plaatsen van banken en bomen en richtlijnen voor lichtmastreclame,enzovoort. Ook wat betreft het plaatsen van kunstwerken heeft de commissie een en ander be slist. De directeur van de La kenhal, Wurfbain, en de ge- -meenteambtenaar Piret heb ben een lijst met suggesties samengesteld. Op basis van de voorstellen heeft de com missie op de vorige vergade ring beslist dat op korte ter mijn kunstwerken moeten worden geplaatst op de Nieuwe Rijn, de Vismarkt en de Beestenmarkt. De verdere coördinatie van dit project is in handen van de directeur van de Lakenhal. Variatie De voorstellen tot stadsver- fraaiing variëren van het ver levendigen van het Rapen burg door middel van het plaatsen van zitbanken en klassieke lichtmasten, het verwijderen van teksten die met spuitbussen op gebou wen zijn aangebracht tot het verbieden van reclamevoe ring aan bruggen. Opvallend is de behoefte om grote, kale gebouwen te ver sieren. Een tweetal reacties heeft betrekking op dit soort stadsverfraaiing. Eén Leide- naar wil dat ouderwetse reclames weer in ere worden hersteld; een ander vraagt om het opvrolijken van grote ge bouwen door middel van het "aanbrengen van kunstzinni ge beschildering". Tenslotte: een Leidenaar, die ongetwijfeld regelmatig door de Merenwijk rijdt, ergert zich aan het feit dat hij overal borden tegenkomt die aange ven dat deze stadswijk nog in aanbouw is. "Verwijder die borden", is zijn motto.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4