r' WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1980 50.000 PAGINA 49 Oude foto's: Gemeentearchief Nieuwe foto's: Jan Holvast De Lange Mare met uitzicht op Haarlemmerstraat en Stille Mare. In de jaren dertig werd er nog niet aan dempen gedacht. Dat gebeurde pas vele jaren la ter. In het onlangs opgestelde verbe teringsplan voor de wijk Mare- dorp wordt de mogelijkheid opengehouden om de Mare te zijner tijd weer open te graven. Het hoekpandwaarin vele ja ren de ijzerhandel Janse was gehuisvest is enkele jaren gele den afgebroken. Op die plaats verrees een nieuw pand van de vrij etijdskleding zaak Ver- steegh. De Lage Rijndijk nabij de SpanjaardsbrugDe verkeers intensiteit in het begin van de jaren dertig was nog klein. In die tijd af en toe een Fordje op de smalle klinkerstraat. Inmiddels is het wegdek ver breed en geasfalteerd en kwam er een nieuwe bredere Span jaardsbrug. Desondanks ont staan er in het spitsuur nogal eens files. Vooral wanneer de brug gesloten is. Links achter de muur ligt nu een gapend gat. Plaats waar de scheepswerf Boot jarenlang schepen te water liet. Het Levendaal ter hoogte van het Plantsoen. Het beeld uit de jaren dertig wordt beheerst door het nog aanwezige water van het Le vendaal en de exotische tuin bij het pand dat nu wordt gebruikt door de verpleeginrichting Solglytt. Het hoofdgebouw is behoudens enkele kleine aanpassingen niet gewijzigd. Wel is de inrichting in de loop der jaren aan weers kanten uitgebreid. Het Galgewater ter hoogte van het Kort Rapenburg. Het pand waarin nu het Centrum voor Geboorteregeling huist stond er ook al in 1930. Het aanzicht is sterk gewijzigd door de bouw van de RK. vak school voor meisjes, waarvoor onder meer het gebouwtje "Liefdewerk oud papier" moest verdwijnen. Verderop zijn de fabriekspan den van drukkerij Rotogravure in het begin van de jaren zeven tig gesloopt. Op het ogenblik verrijzen daar nieuwe wonin gen. De Stationsweg en het Sta tionsplein. Vijftig jaar geleden nog een gelijkvloerse kruising van tram en trein. Inmiddels hoogspoor en een nieuw sta tionsgebouw dat wacht op de komst van de Schiphollijn. Beeldbepalende gebouwen van toen waren het VVV-kantoortje en het café-restaurant Zomer- zorg. Het aanzicht van het Stations plein wordt nu beheerst door de hoge gebouwen van universi teit, Kamer van Koophandel en de AMRO-bank. De tram heeft plaats gemaakt voor de bus. r~' il;

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 49