g* -J In 50 jaar kan heel veel gebeuren WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1980 50.000 PAGINA 47 Oude foto's: Gemeentearchief Nieuwe foto's: Jan Holvast Het spoorwegstationnetje heeft vele jaren het beeld van de hoek Herensingel-Kooilaan be heerst. In het begin van de jaren vijftig toen 't Spoortje nog uitsluitend voor de aanvoer van brandstof (steenkool) werd gebruikt kocht de gemeente het pand aan. Na nog enkele jaren als bedrijfs- en opslagruimte te hebben gefun geerd werd het gesloopt. Inmiddels heeft het gebied een volledig nieuw aanzicht gekre gen dankzij de bouw van wo ningen in de zogenaamde "be schutte sfeer" lil De Br eest raat nabij het Gan getje. In de jaren dertig reed er de blauwe tram in twee richtin gen. Links op de voorgrond het Sche- veningse visvrouwtje, dat gere geld naar Leiden trok met haar viskar. Rechts op de achter grond het bedrijf van Gerzon dat in 1964 driekwart eeuw be stond. maar in de jaren zeventig failliet ging. De meeste gevels op de begane grond zijn in de loop der jaren gemoderniseerd en aangepast. Öp de hoger gelegen verdiepin gen is de oude gevellijn vaak nog herkenbaar. •k De Volmolengracht met ge zicht op de Langegracht. Op de plaats waar nu de auto's ge parkeerd staan lag vroeger het groezelige grachtwater. Stromend in verband met de be hoefte aan koelwater van de gasfabriek die op de achter grond zichtbaar is. Op de foto uit de jaren dertig nog de handwagens, de dekschuiten en de bootjes van de Leidse peuë- raars. De beeldbepalende Lichtfabrie ken zijn inmiddels omgevormd tot streekenergiebedrijf Rijn land. De Morssingel ter hoogte van de PlesmanrotondeOp beide foto's op de achtergrond de brug voor de Morspoort. In de jaren dertig was de Morssingel nog een onverharde weg. Het aanzicht is inmiddels sterk gewijzigd door de aanleg van de Plesmanrotonde en de bouw van het hoge belastingkantoor De Morspoortkazerne is inmid dels verlaten en zal binnen af zienbare lijd worden gesloopt. Op de plaats van de gebouwen rechts is inmiddels een speelter rein met basketbalveld aange legd. Gezicht vanaf de Zijlsingel op het Ankerpark. Alleen de naam van het wan delpark aan de overzijde van het water en de aanwezigheid van een groot anker herinnert nog aan het feit dat op deze plek vele jaren de ketting fabriek van de Grofsmederij stond. Buur man van de immense meelfa briek. Van de nieuwbouw in Zoeter- woude heeft de Grof slechts korte tijd profijt gehad. Na een bezet ting werd het bedrijf failliet verklaard. De heuvel moet iets van de sfeer van de vroegere verdediging swollen terugbren gen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 47