s s eute eute stad is s kwijt "Leiden, wat ben je toch veranderd..." WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1980 50.000 PAGINA 45 Terug naar de Haarlemmerstraat voor smakelijker zaken. Bijvoor beeld de tompoucen van Van Tienen. De brood- en banket bakkerij annex tearoom aan het eind van de Haarlemmerstraat. Een branche met veel concurren tie, want er moet worden opge bokst tegen Biesiot, een begrip in Leiden, en de zaken van Rose- leur, Gussenhoven en Brummel- kamp om er maar eens een paar te noemen. Ondanks de goede naam verdwijnt Biesiot om plaats te maken voor een van de eerste zelfbedienings zaken van Leiden: Help U Zelf, afgekort HUZ. De vooruitstre vendheid is geen waarborg voor een blijvend succes. Even verderop zit concurrent De Gruijter. Betere waar en tien pro cent. Als je tenminste de oranje kassabons bewaart. En niet te vergeten het snoepje van de week voor een dubbeltje met elke week een nieuwe verrassing. Er is in die tijd wat afgeknutseld aan bouwplaten, spelletjes en kron kelende papieren slangen op een breinaald boven de Jaars- ma-haard. De conservenfabriek van Nieuwenhuizen aan de Morsweg.De dames met mutsen op om de groente zo hygiënisch in te blikken. (FotoGemeentearchief). Co-op Zo is het ook gegaan met concur rent Co-op. Jaar in, jaar uit onder het motto "Niet voor het gewin, maar voor het gezin". Arbeiders winkels voor mensen die PvdA stemmen, lid zijn van het NW, de VARA-gids lezen, een abon nement hebben op Het Vrije Volk en verzekerd zijn bij De Centrale. Onaantastbaar lijkt het brood- en banketbolwerk aan de Korevaer- straat, waar dagelijks tientallen bakkers uitzwermen met hun karren. Maar de "vooruitgang" stagneert. Als een schijnbaar laatste krachtsinspanning wordt nog een hypermodern bakkerijbe- Het winkelbeeld is identiek. Of je nu bij De Gruijter aan de Heren straat, op de hoek van het Gan getje, in de Maarsmansteeg of in De Kooi komt. Krek eender zijn ze allemaal. Alleen de afmetingen verschillen. Vergulde letters op lichtgekleurde tegeltjes aan de voorpui. Binnen de koffie van ei gen merk in koperen reservoirs met kijkglas, dat meestal vol is. Knarsende kassa's met slingers in plaats van het computerachtig gebliep en hemelsblauw oplich tende cijfertjes. De slogan "Betere waar en tien pro cent" is uitgewerkt. De laatste vestiging van de kruidenier uit Den Bosch is omgedoopt tot Gruma en heeft alle kenmerken van de aloude De Gruijter-huis- stijl verloren. drijf aan de Rooseveltstraat ge bouwd. Aan de wortels van het Co-op concern wordt inmiddels fors geknaagd. Nog onverwacht snel komt het eind. Winkels dicht of voortgezet onder de naam EDAH. De Koninklijke Scholten Honig in de rol van executeur. In de broodsector vallen na de oor log steeds rake klappen. Bekende Leidse namen verdwijnen: Koole Nicola aan de Geregracht, Cerus aan de Zuidgracht (nu Korevaer- straat), Fontein en Sirat (Willem straat), Raaphorst (Pasteur straat), Broodfabriek De Zeeuw, Castelein en de Coöperaties De Eendracht, Ons Doel en De Vooruit. Een van de oudste en grootste bedrijven, de Leidsche Broodfabriek met een bakkerij aan de Mare en diverse winkels in de stad viert in maart 1966 nog trots het eeuwfeest. Nog geen tien jaar later is alles verdwenen. Eerst de broodsector en kort daarop de banketafdeling. Andere bedrijfjes verdwijnen zon der dat het enig opzien baart. Zo als de wasserij en stomerij op de hoek van de Van der Werfstraat en de Vollersgracht. Een piepklein winkeltje waar opa zijn boorden laat stijven. Waar een werkoverhemd na een reparatie er weer als nieuw uitziet. De ver sleten boord vervangen door een "nieuwe" met materiaal onderuit het rugpand. Niemand die het ziet als de broek maar op de goe de hoogte blijft hangen met de bretellen "voor politie en brand- strijkje. Boven is het walhalla voor de biljarters. Een zaal met imponerende speeltafels en rek ken voor keuen. Het aloude Schuttershof biedt met zijn grote terras een fraai uitzicht op de voorbijtrekkende meute. Nadat "In den Vergulden Turk" van de Breestraat is verdreven mag het nog even zo heten. Dan wordt het zonder enige gevoel voor historie omgetoverd in een modern Wie- nerwald. Zoals de dubbeldikke ijsco's van mijnheer Jamin op de hoek van de Binnenvestgracht hebben plaats gemaakt voor de kruidenbuiltjes. Na afloop van de slenterpartij, het "biosje pikken" met de benen wagen naar huis. Of met de Eltax. Niet die luxueuze taxi's, maar een rit met een van de lichtblauwe bussen op de ringlijnen. Alleen even opletten of het de S of de K is. Stadsbusvervoen we zouden het nu zo graag terughebben. In de jaren vijftig vieren de gebroe ders Van Ulden het 25-jarig be staan van "hun" Eltax. Per maand maken 180.000 Leidse passagiers gebruik van de in 1935 ingestelde ringlijnen. En is er een speciale scholierenkaart met twintig ritten voor één gulden. Na de overname door de NZH ko men al snel de veranderingen. De Leidenaar moet het voortaan doen met regionale verbindingen uitgevoerd door grote bussen. Het verkeer eist een nog hogere tol. De Langegracht is geen gracht meer maar heet opeens "cityring". Gelukkig blijven de lichtfabrieken nog het beeld be palen. Streekenergiebedrijf Rijnland: we zullen eraan moeten wennen. Lichtfabrieken het klinkt zovéél vertrouwder. Zoals we er nog maar niet aan kunnen wennen dat "Reuvens" al lang openbare bibliotheek heet. Oude ver trouwde SLF: niet zo'n onper soonlijke door een ponsmachine doorboorde stortingskaart, die maandelijks in de bus glijdt. Nee, een keurige employé, in bedrijfs kleding compleet met pet en de letters SLF. Meteropnemer Op gezette tijden aanbellend: "De meteropnemer, mevrouw". Met een routinegebaar wordt het gas kastje in de gang geopend. Ver volgens wordt het hangslot van het bakje verwijderd. Dan de in houd uitstrooien op de deksel van de robuuste zwarte tas. Gas- dubbeltjes tellen, vijf tegelijk. Een notitie in het zware boek met het hb-potlood en tenslotte alle geofferde muntjes in het witte linnen zakje met een koordje. "Tot ziens mevrouw" In de jaren vijftig koken we ons potje nog ijverig op stadsgas. Op geslagen in de enorme gashou ders aan de Marèsingel. Gemaakt uit steenkool, dat met grote rij naken wordt aangevoerd. Dat be tekent wachten voor de Haven- brug omdat de schepen de bocht naar de Oude Herengracht maar met moeite kunnen maken. In 1963 gaat Leiden korte tjjd over op kraakgas afkomstig van de raffinaderijen in Pernis en twee jaar later begint de grote om schakeling op aardgas. SLF: leverancier van energie en van de twee Leidse zwanen die jarenlang majestueus in de singel bij molen De Valk ronddrijven. Leida en Leido, herkenbaar aan de metalen band met inscriptie onderaan de lange nek. Grote consternatie als de beide die ren plotseling overlijden. Minder plotseling, maar wel in een niet te stuiten proces, sterft de traditio nele Leidse industrie. Van Wijk, Zaalberg, Krantz, Par- mentier, Clos en Leembruggen. Plotseling einde aan een meestal eeuwenlange Leidsetraditie, werk verschaffend aan generatie op generatie. Ten prooi aan inter nationale concurrentie, verou derde procedé's samenwerkings- en fusieverbanden en soms ook wanbeleid. De Leidse dekenfabrikanten heb ben reputaties tot in alle uithoe ken van de wereld. Met "De Blauwe Klok" van de firma Zuurdeeg aan de Oude Singel als pionier. De Nederlandse soldaat op bivak slaapt niet voor niets ja renlang onder een Zaalberg-de ken. Zaalberg en Van Wijk halen de laat ste decennia nog steeds de kran tenkolommen. Alleen in minder positieve zin. In 1952 sluit Van Wijk de breierij en sinds 1972 sla pen Van Wijk en Zaalberg ver plicht onder één deken met de wolspinnerij Ede. Een deken zonder de bekende merknaam want die is vier jaar geleden voor een fors bedrag aan het Tilburgse bedrijf Sigmacon verkocht. De grote fabriekscomplexen aan de Vestestraat zijn de laatste tijd on der de slopershamer gevallen. Nog even en er staan woningen die de laatste industriesporen de finitief wegwissen. Tradities Zo eindigen er meer Leidse tradi ties. Zoals die van de firma Krantz. Na een bijna tweehon derd jarig verblijf binnen de stadssingels verhuist het met overheidssubsidie naar Vaals om daar samen met de Vaalser Tex tiel Fabriek ten onder te gaan. Of Clos en Leembruggen, dat er ook ruim twee eeuwen Leidse historie heeft opzitten als de Langegracht wordt verlaten om samen te gaan met de wolspinne- rij Hollandia in Veenendaal. Het lijstje van verdwenên of verhuis de Leidse bedrijven is moeiteloos uit te breiden: de Leidse katoen maatschappij De Heijer, eens de grootste fabriek van Leiden met 850 man personeel, Cranenburgh en Heringa's Sajetfabrieken aan de Kaiserstraat, de scheepswerf Boot aan de Zijl, de Grofsmederij op het Waardeiland en aan de Zijlsingel, distilleerderij De Fransche Kroon voorheen Har- tevelt en Zn., de suikerwerkenfa- briek van Pel aan de Morsweg, het drukkerijbedrijf de Rotogra vure aan het Noordeinde, en de zeepfabriek Sanders aan het Le vendaal. Een heel belangrijke sector is nog niet genoemd: de conserven. Tieleman en Dros, Hoogenstra- ten, Schoondergang en Nieu wenhuizen. Internationaal be kende merknamen als "De Mo len" en "De Sleutels". De ontta keling van die industrie gaat rap. Nog in 1952 viert T&D op feeste lijke wijze het 75-jarig bestaan met een receptie in Het Gulden Vlies, het eigen muziekkorps en de feestavond in de Stadsgehoor zaal. Toch klinken in de feestre des al de sombere vooruitzichten door. Nauwelijks twee jaar later wordt surseance van betaling aange vraagd, ligt het werk in het be drijf tamelijk stil. Na een korte' opleving wordt in april 1955 Tiele man en Dros failliet verklaard. Einde van het Leidse bedrijf dat eens van een expeditieleider naar de binnenlanden van Nieuw Gui nea te horen kreeg dat de deelne mers hun leven te danken had den aan de schitterende conditie waarin de ingeblikte conserven op de terugtocht in de depots werden aangetroffen. In 1972 valt voor de eens zo be roemde Leidse conservenindus- trie definitief het doek wanneer Nieuwenhuizen en Schoonder gang wegvallen. Weg familiear beid op de stoep voor het huis, het afhalen 'van bonen of het schoonmaken van wortels voor "De Sleutels". Leiden heet dan nog wel Sleutel stad, maar het heeft de sleutels voorgoed verloren. BRAM VAN LEEUWEN Juh, ga jij effe zuurkool uit de war hale bij Nieuwehuize! En as ze je daar niet motte, ga dan maar borsplaatjes inpakke bij Pel! Le vende taal in het Leiden van de jaren vijftig. Dode taal in de jaren tachtig. Want de conservenfa briek van Nieuwenhuizen, ooit tr.otse producent van het "blik met de Sleutels" bestaat niet meer. Het pand aan de Morsweg, waar het in het "seizoen" dag en nacht gonsde van de bedrijvig heid, is opgekocht door een pro jectontwikkelaar en staat er troosteloos bij. Vernielzucht, brandstichting, klaar voor de slopershamer. De suikerwerkenfabriek van Pel, naaste buurman van de Sleutels, onderging dat lot al eerder. Waar tot 1965 de pralines, flikken, luxe bonbons en andere zoete lekker nijen in keurige kartonnen en houten doosjes werden verpakt wonen nu Leidse studenten. Van kartonnen en houten tot beton nen dozen. Zo is Leiden de afgelopen decennia veel kwijtgeraakt. Heel veel. Soms abrupt, soms ook onge merkt. Zoals de Haarlemmer straat ineens was omgetoverd van een verkeersintensieve win kelstraat vol gezelligheid tot een modern zakelijke, maar tegelij kertijd wat cleane wandelpro- menadè. Nu de spulletjes buiten afgewisseld met betonnen bloembakken, toen het verkeer in twee richtingen, en ook nog eventjes de "gele tram" erbij. Het is gewoon niet meer voor te stel len. Maar het kon. Elke zichzelf respecterende zaak heeft dan nog een portiek. Mode huis "De Faam" op de Hoogstraat spant de kroon. Je kunt er heer lijk in de rondte rennen, terwijl moeder de plissee-rokken en deux-piëces bekijkt. Trouwens die van Van der Stok, de huis houdelijke artikelenzaak aan de Breestraat, mag er ook zijn. Maar de Leidse winkeliers zijn er ach ter gekomen dat je in portieken niks verkoopt. Daarom zijn ze nagenoeg allemaal verdwenen. Druivensuiker Haarlemmerstraat wat ben je toch veranderd. Ik mis je Chocolade huis op de hoek van de Lange Mare. Hoe verlekkerd heb ik ge keken naar die ongepolijste brokken druivensuiker. Of die bosjes zoethout en de boterbab- belaars in de glazen stopfles. Maar de polkabrokken hebben plaats moeten maken voor de lollystokkleurige boetiekbroe ken. De nieuwste modetinten ook op de hoek van Donkersteeg en Haar lemmerstraat. "Hij": het klinkt zo anders dan de firma B. de Ko ning. In hoeveel Leidse woon- en slaapkamers zouden niet de arti kelen van deze Midza-winkelier hebben gestaan? Midza, een toverwoord uit het Leiden van weleer. Samenwerkingsvorm van middenstanders, die ijverig bonnetjes uitdelen bij elk be steed kwartje of gulden. Blauwe en rode, en een enkele gele voor de wat duurdere aankopen. Thuis zuinig bewaard met een elas tiekje erom in de glazen pot. En pas voor de dag gehaald bij een aantrekkelijke speciale aanbie ding. Pieck: een ander stukje Leidse nostalgie. Een zaak die tot de op heffing - enkele jaren geleden - steeds die oude sfeer blijft ade men. Belichaamd door degelijke houten opbergkastjes, de wat ouderwets aandoende etala ge-opmaak, maar bovenal het zeer uitgebreide assortiment. Van het boordeknoopje tot de molton onderlegger. En niet te vergeten de oerdegelijke verko- pers en verkoopsters, die een dienstverband voor het leven moeten zijn aangegaan en onver brekelijk met het interieur ver bonden zijn. Service, het was een woord dat nog bestond. De klant is koning. Bij voorbeeld bij kapper Van der Meer in de Hooglandse Kerk steeg. Niets geen gefrutsel met zoemende haardrogers, sissende spuitbussen met kleverige haar lak, hydraulische stoelen of draaibare kunststof spoelbak ken. Nee, een interieur dat er voor de eeuwigheid schijnt te zijn neergezet. Bulgaria De massieve marmeren platen, en de bijna majesteuze spiegels ge vat in een massief houten omlij sting. Het genummerde kastje met de messen van de "vaste scheerklanten". Een sfeer waarin zelfs de handbediende tondeuse al een modernistische gril lijkt. Een onverwoestbare stoel, waar van de hoofdsteun met rolletje papier, een ratelend geluid pro duceert als hij wordt verwijderd. En een hoge stoel van metalen buizen waarop de jongeheer zijn coupe met scheiding links of rechts krijgt geserveerd. Op de marmeren plaat een zil verkleurig spuitapparaat met rubberen roodbruine knijpbal. Aan de wand de lijsten met "prij zen" en "nieten" van de Staatslo terij en een reclame voor Bulgaria De Haarlemmerstraatcompleet met alle verkeer en de "gele tram". Links op de hoek met de Lange Mare het Chocoladehuis. (Foto Gemeentearchief). De meer kapitaalkrachtigen aangrenzende restaurant van Heek. Op de be- bBH nedenverdieping is alles uitge- 3 Zondagmiddag speelt op het po- Het inpakken van de luxe bonbons door de meisjes van de suikerwerkenfabriek Pel aan de Langegracht (foto dium naast de ingang meestal een Gemeentearchief) ("Wat een haartje met zo'n Bul- gaartje"). Bovendien iets ondui delijks over Pitralon, over bril lantine en het berken watertje te gen roos. Kleden op je best doe je alleen op zondag. Keurige visgraat plus four, wollen kousen met ribbel, sandalen en een veterdun strop dasje op een kaki-overhemd. En dan met je houtje-touwtje-jop- per wat nonchalant flaneren op de stijfselbaan van ZomerzQrg op de Stationsweg naar Beilevue op de Steenstraat. Achteloos kij kend naar op flatjes voorbij schuivende giechelende meisjes. "Je vlagt" roepen als een van de zes petticoats niet hoog genoeg is opgehaald. Ruteck's Beperkte maar sfeervolle wereld van vermaak, ontspanning en plezier. Voor de hongerigen on der de verliefden is Ruteck's een uitstekende pleisterplaats. Een zakje frites met mayonaise uit ei gen keuken voor een prijs waar de economische controledienst in die tijd onmogelijk bezwaar tegen gehad kan hebben. Ru teck's plaats onder de Leidse zon is opgeëist door een Chinees res taurant. Dat gebeurt meer. "Het Karrewiel" op de Steenstraat is een recent voorbeeld.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 45