"Regionale krant blijft altijd bestaan" v@ifi) «stee Minister Gardeniers optimistisch over toekomst krantebedrijf WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1980 50.000 PAGINA 43 1 NACKA - „Kennissen hier zeggen wel eens: 'Gunst, datje nog altijd op die krant bent geabonneerd'. Maar gut, zeg ik dan, ik ben toch Hollandse. Trou wens: je raakt gewend aan een krant, vind ik. En het Leidsch Dagblad is tenminste een neutrale krant. Niet zo hitsig, niet zo Tele- graaf-achtig als Ex pressen, de krant hier in Zweden." Aan de aquaviet bij onze verst wonende postabonnee Geer- truida(Roek) Hakkert van der Velde (76) in haar weelderige' stulp in Nacka, een groen en werkelijk muisstil voorstadje van Stockholm, de Zweedse hoofdstad. „Vertel me eerst eens", valt ze met de deur in eigen huis, „hoe het komt dat ik eerst al tijd veertien dagen op de krant moest wachten en nu nog maar één, hooguit twee dagen. Hoe zit dat nou met jullie?" „Oh, een kwestie van luchtpost, denk je. Want het kon na tuurlijk ook aan het postkan toor hier liggen. Dat is een hele poos onvoldoende be mand geweest en gedurende die tijd werd al het drukwerk maar zolang opzij gescho ven." Wittebrood Roek, een geboren Amster damse en sinds 1938 - met onderbreking van de oor logsjaren - inwoonster van Nacka, zegt het op een toon alsof die gang van zaken de gewoonste van de wereld is. Blijkbaar kan dat allemaal in Nacka; het is er ook zo Zweeds als wittebrood. En nu we het daar toch over hebben: die stukjes die Nico Scheep maker over deze dagelijkse spijze schreef, heeft Roek bij zonder gewaardeerd. Naar Scheepmakers cursiefjes ziet ze trouwens altijd vol verwachting uit, zegt ze. „En jullie bijvoegsel op zaterdag. Dat lees ik ook telkens weer met veel plezier en interesse. Daarin lees je dikwijls verha len, waarbij ik denk: Hee, daar heb ik helemaal niet aan gedacht." De sportpagina's daarentegen leest ze niet zo. Althans niet meer. „In de tijd van de grote successen van Ajax en Ard en Keessie, ja toen wel. Goh, wat was ik altijd weer groots wanneer zij hadden gewon nen. Maar voor de rest... Ik krijg natuurlijk ook dagelijks Dagens Nyheter, m'n Zweed se krant, in de bus." Hillegom Ons binnenlandse en politieke nieuws („Dat vergelijk ik met het Zweedse") heeft ook haar belangstelling, méér nog dan het Leidse nieuws. Verwon derlijk is dat niet, want in feite heeft Roek Hakkert nauwe lijks enige binding met Lei den. Ze heeft er slechts een paar maanden gewoond, in een huis aan de Zoeterwoud- sesingel. Wijlen haar man, die nog maar pas in Zweden was neerge streken om er een agentschap voor de firma Droste op te bouwen, werd in augustus 1939 teruggeroepen om dienst te nemen in het Ne derlandse leger. „Toen", ver telt Roek, „zijn we via mijn oom, die in Leiden gods dienstleraar was, ingetrokken op de singel bij de familie Blitz." „Maar niet voor lang hoor. Al gauw zijn we verhuisd naar Hillegom. Daar kregen we een prachtig huis in de Van den Endelaan, keek je vanuit je slaapkamer over de bollen velden. Ja prachtig hoor. Daar zijn we tot het einde van de oorlog gebleven en toen naar Zweden teruggekeerd." Pikkedonker „En vanaf die tijd stuurde mijn oom, die geabonneerd was op het Leidsch Dagblad, ons die krant steeds op. Op den duur ga je daar aan wennen, ook vanwege die feuilletons die je toen in de krant had. Toen m'n oom in 1953 overleed, hebben wij dan ook dat abon nement overgenomen." „Maar Leiden....", zegt ze met een beetje spijt, „ik kom er slechts een keer per jaar. En dat is dan nog omdat mijn goede vriend Cees Molenaar, die al mijn geldzaken in Ne derland verzorgt, toevallig in Oegstgeest woont. Al m'n fa milie zit in Amsterdam. En die bel ik elke zondag." „Ach ja, heimwee. Soms heb ik het wel een beetje. Vooral 's winters. Dan is het hier dagen pikkedonker. Blijft de zon de hele dag onder. En dan denk ik wel es: Verdikke, in Hol land staan de krokussen mis schien al in bloei." Lawaai roerd hoor. Maar aan de ahde- re kant dat lawaai bij jullie en dan die stilte hier. En die ver vuiling in Nederland. Ja, dan ben ik toch wel blij, dat ik hier zit." „Bovendien", zegt ze, „zou ik vanwege m'n kinderen en kleinkinderen sowieso niet meer teruggaan. M'n zoon en dochter zijn met Zweden ge trouwd, zijn zelf Zweed ge worden en hebben allebei nu hun eigen gezin. En gelukkig wonen ze dichtbij. Dat scheelt." „Maar Holland blijft je natuur lijk lief. Minstens één keer per jaar bezoek ik m'n zusters. En toen m'n man nog leefde, brachten we steevast elke zomer onze vakantie in Ne derland door. Dan sliepen we in Hillegom, in Het Wapen van Friesland van de familie Sistermans. Ja, dat was een hele schrok hoor, toen ik las dat het hotel was afgebrand." Hutspot „En als we dan weer in Hille gom waren, zochten we altijd onze oude buren op. De fami lie Alberts en de familie Mei- land. Gezellig hoor." „Maar eigenlijk zijn we, on danks dat we al zo lang in Zweden wonen, erg Hollands gebleven. Thuis hebben we nooit anders gepraat. En we hebben ook zoveel mogelijk tradities in ere proberen te houden. Sinterklaas en zo. Ja, zelfs m'n Zweedse kleinkin deren vieren het." „En je weet we zijn helemaal niet Leids. Maar 3 oktober vieren we wel. Dat moest van m'n man. Dus ook bij ons hut spot met klapstuk op tafel. Jazeker. Alleen de haring. Die ontbrak." Wina Born We komen nog even terug op het Leidsch Dagblad. „Goh, dat ik de verste abonnee ben. Ik heb er eigenlijk nooit zo bij stilgestaan. Ja, je leest zo'n krant... maar meer ook niet." „Trouwens: de recepten van Wina Born in jullie krant...; dat is ook zoiets raars; die vallen bij mij telkens ver keerd uit. En weetje waarom? Omdat het hier in Zweden met groenten en dergelijke allemaal zö anders is. Gek hè? Maar heus, steeds weer gaan die recepten de mist in hier. En daarom sla ik Wina Bom de laatste tijd maar over." Door Sjak Jansen LEIDEN - Bij de rellen rond de inhuldiging van koningin Beatrix was daar opeens weer het aloude misverstand. Leden van het parlement en bewindslieden die de indruk wekten dat de overheid een vinger kan hebben in de pap die radio, televisie en kranten hun publiek dagelijks opdienen. Echt geschrokken was niemand. De zaak liep dan ook met de bekende sisser af. Het kabinet heeft op het terrein van de persvrijheid eigenlijk niet meer bevoegdheden dan iedere gewone Nederlander. De vrijheid van drukpers en meningsuitting is gewaarborgd, tenzij dat een resultaat oplevert dat op gespannen voet staat met de Nederlandse wetge ving. Dan is er grond voor een aanklacht. Smaad is daar een voorbeeld van. Minister Gardeniers van CRM en zodoende ook belast met omroep- en perszaken is het met die conclusie volledig eens. In een kort gesprek over de functie en toekomst van de regionale pers, laten we de reacties op de verslaggeving rond de april-rellen dan ook maar even voor wat ze zijn. Interessanter is in dit verband immers haar uitspraak dat de regionale pers een belangrijke rol kan spelen in "de emancipatie van minderheidsgroepen" Foto's: Paul Knispel Roek Hakkert van der Velde: "Hoe zit dat nou met jullie?" "Naar Scheepmakers stukjes zie ik altijd uit", zegt Roek Hakkert Tante Betje "Dat besef is er in het verleden niet of nauwelijks geweest. Mensen voelen zich sterk met die regionale krant verbon den. Het is een krant die hen direct inlicht over wat er in hun naaste omgeving ge beurt. Ook vorig jaar heb ik die band benadrukt. Die kranten maken een geweldi ge groei door. Hun formule blijkt aan te slaan. De regionale krant is niet langer Tante Betje, in de zin dat ze achterloopt op de feiten. Regionale kranten zijn steeds completer geworden. De belangstelling zal daar door alleen maar toenemen. Wat ik hoop is dat de kranten zich die positie bewust zullen blijven en zich ook zullen realiseren wat ze daar mee kunnen. Dat bedoel ik niet in de zin van beïnvloeding, maar wel op het punt van Neder landers van buitenlandse af komst. Die groep is sterk toe genomen en heeft ook be hoefte aan nieuwsvoorzie ning". "Ik denk dat dat bij regionale kranten in goede handen is. juist omdat deze kranten zich bij uitstek hebben toegelegd op wat ik "vertaalwerk" noem. Het uitleggen van in gewikkelde problemen aan een minder geschoold lezer spubliek". Voor regionale kranten is het natuurlijk heel leuk dat de minister zo aardig over ze denkt, maar wat worden ze se Dagblad Pers verenigde werkgevers geconstateerd. Een ander reeel gevaar is dat de van de regionale omroep. 'Dat btw-tarief daar kan ik kort over zijn. Het gaat om een fa cet van het krantebedrijf. De losse verkoop viel al onder de btw-regehng. Daarover werd al vier procent betaald. Het gaat dus alleen om de abon nementen. Er is ook sprake van een achterstelling ten op zichte van de periodieken, die al wel dat btw-tarief op tafel moesten leggen. Ik blijf geïn teresseerd in de financiële po sitie van kranten. Toch geloof ik niet dat die vier procents regeling zwakke kranten bij wijze van spreken de das om doet". 'Dan de regionale omroepen Ik geloof er niets van dat als er daar in de praktijk nu wijzer van? 'Dat is moeilijk te zeggen. U zult die visie van mij niet direct zien uitmonden in concrete regels. Meer algemeen streven wij .op het ministerie uiteraard de pluri formiteit na. Wij hechten aan een verscheidenheid van kranten. In die zin heb ik zelf ook wel wat moeite met een situatie zoals die zich in sommige steden voordoet waar maar één krant ver schijnt. Ik kan me voorstellen dat dat voor de kwaliteit van het nieuws in die krant gevol gen kan hebben. Ik zeg na drukkelijk kan hebben en ik zeg er ook bij dat dit een zeer persoonlijke opvatting is. Aan pluriformiteit hecht ik vanuit mijn politieke overtui ging. Dat is een duidelijk Bedrijfsfonds Die voorliefde voor regionale kranten, om het zo maar even te noemen, speelt die wel mee in het Bedrijfsfonds voor de Pers, dat kranten in nood kan helpen? 'Daarbij geldt eigenlijk het zelfde. Pluriformiteit is een belangrijk uitgangspunt. En een eis is ook dat een bedrijf levensvatbaar moet zijn. In feite geldt dat laatste uit gangspunt voor alle steun die het kabinet aan be drijven geeft. Die steun komt er alleen maar geduren de een bepaalde periode, ter overbrugging. Om er voor te zorgen dat een medium daar na weer op eigen benen kan staan". U spreekt over groeiende be langstelling voor de regionale pers. Toch is er een aantal ge varen dat de gezonde toe komst van de regionale pers bedreigt. De wijziging van het btw-tarief bedreigt de finan ciële positie van de kranten, zo hebben de in de Nederland- Door Ton van Brussel Minister Gardeniers: "Bedrijfsfonds voor de pers ook voor nieuwe projecten" straks in Nederland meer re gionale omroepen gaan ko men, dat er dan van een ver scherpte concurrentie sprake zal zijn. Kijk naar STAD-ra- dio Amsterdam. Levert dat een bedreiging voor regionale kranten. Ik zie dat met. De re gionale krant is de eerste nieuwsbrenger, die brengt meer actualiteit en meer ach tergrond, omdat daar in een krant meer ruimte voor is. En wat ik net al zei. regionale kranten maken in toenemen de mate een complete krant. Met een volwassen buiten- landrubriek, met parlemen tair nieuws. Daar kan een re gionale omroep toch nooit te genop Nee, ik zie het als een aanvulling, zeker niet als een bedreiging. De regionale krant zal altijd blijven bestaan."

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 43