De briefschrijver Weer: van redactiewege ingekort? WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1980 50.000 PAGINA 41 Welke mening hebben brieven schrijvers over het Leidsch Dagblad? Het antwoord lijkt mij meer van belang voor de redaktie dan voor de lezers, maar ik voldoe graag aan het verzoek van de redaktie. Mijn kritiek bétreft niet alleen het L.D., maar meestal ook ande re kranten. De krant is voor mij nog steeds een meneer. Een ouderwetse heer, die doorgaans nog ge looft in de technisch-mate- riële vooruitgang, in een poli- tiek-economisch stelsel, in de groei van het aantal (daarom deze speciale krant). De krant zou naast de buiten kant van het nieuws meer aandacht moeten besteden aan de oorzaken, waarom het zo vaak erg fout gaat in de we reld. Aandacht voor de ach tergrond van wat er gebeurt, voor de menselijke drijfve ren, die blijkbaar tot ramp spoed leiden. De krant geeft zoveel uiterlijke feiten, dat geen mens het aan kan. Het honderdste bericht over oorlogen, staatsgrepen, natuurrampen, economische crisis geeft geen wezenlijk nieuws meer. Lezen sommi gen daarom alleen het stads nieuws? Toch gebeuren er dingen, die beslissend zijn voor onze toe komst. De activiteit van de technische tovenaarsleerlin gen in onze maatschappij heeft gevolgen, die steeds meer uit de hand lopen. De krant speelt hierop nog on voldoende in, is te weinig waakzaam, beroepsblind. Een voorbeeld: de bewape ningswedloop wordt steeds krankzinniger. Wij zijn alle maal gijzelaars van wapen-' systemen. Invloedrijke krin gen in verschillende landen zien atoomwapens niet meer alleen als afschrikking, maar ook als "reële" mogelijkheid. Bovendien nemen de oorlogs kansen in de wereld toe. De onstuitbaar lijkende voorbe reiding voor de hellevaart van de menselijke samenleving: als dat geen nieuws is dat vraagt om uitvoerige be schouwingen in de krant - en om meer dan dat - dan weet ik het niet. Een ander onderwerp dat meer aandacht vraagt, lijkt mij het wereldvoedselvraagstuk, in samenhang met milieube derf, bevolkingsgroei en te korten, niet alleen als gevolg van ongelijke verdeling. Het Leidse wel en wee zou ook kritischer en met meer voor uitziende blik kunnen wor den gevolgd. Bijvoorbeeld een kwestie als het plan- Roomburg verdient meer commentaar. Weliswaar heeft het L.D. aan de vuilstortplaats ruim aandacht besteed, maar het plan heeft méér knelpunten. Leiden met zijn schaarse ruimte heeft be hoefte aan betaalbare wonin gen. De eerste vraag is of de dure tuinbouwgrond van Roomburg wel voor deze wo ningbouw kan worden ge bruikt. Vroegtijdige signalering in de krant is belangrijk, want als de Leidse politieke koks zich eenmaal over het menu bui gen, zal het resultaat wellicht een duur ratjetoe zijn, dat ons slecht bekomt. Wat betreft de opmaak van deze krant betreur ik de Telegraaf achtige gewoonte, onbelang rijke feiten soms een plaats op de voorpagina te geven. Een paar gestolen autowielen of de galmproblemen in de Hooglandse Kerk (28, resp. 30 augustus) zijn geen "frontpa- ge-news"! Een goede ouder wetse kerk behoort trouwens te gdlmen. Nog een onderwerp, de strips. De bedaagde Fred Basset vind ik wel aardig. Panda is minder goed geworden, sinds de tekst in "wolkjes" in de te keningen staat. Weer een voorbeeld, dat ook het L.D. niet ontkomt aan door de commercie gedikteerde ver vlakking? Verder biedt deze krant veel, dat mij weinig reden tot kri tiek geeft of buiten mijn aan dacht ligt. Anderen kunnen daarover beter oordelen. De krant doorkijken en kritiek hebben is overigens gemak kelijker dan de krant maken! Tot besluit nog iets over de re den van de uitgave van deze speciale krant de 50.000ste abonnee. Groei en krimp be horen tot de onvermijdelijke kringloop van deze aarde. Wij waren het bijna vergeten. Is materiële groei verheugender dan krimp? Is het ene een fe licitatie waard, maar het an dere niet? Ik herinner mij een column van Tamar in Vrij Nederland, ja ren geleden: Stel u voor, dat alles wat in Nederland de laatste honderd jaar te groot is geworden, weer zou krimpen. Het bevolkingsaantal daalt ge leidelijk tot pakweg vijf mil joen. Uitgedijde buitenwij ken verdwijnen of worden overwoekerd door inheemse planten; uit hun kracht ge groeide dorpen worden weer lieflijke dorpjes tussen lande rijen; asfaltbanen veranderen in bekoorlijke smalle klin kerwegen, paden en spoor lijntjes. Dit alles met handhaving van de noodzakelijke behoeftenbe- vrediging: gezond voedsel, onderdak, verwarming, on derwijs en wetenschap, openbare diensten zoals ver voer, post, telefoon; recreatie en cultuur. Zouden de men sen ongelukkiger zijn of min der volledig leven? Hiermee is niet gezegd dat 50.000 te veel is. Maar het is niet belangrijk voor de kwali teit. Ik wens het Leidsch Dagblad en alle medewerkers veel inzicht en goede kwali teit toe, bij groei en bij krimp. W.M. van Rooijen Marislaan 11 Leiden. Will, van Rooijen - Leiden De briefschrijver is een bijzonder fenomeen in de krant. Hij of zij bewijst dat de krant naast de brenger van nieuws, commentaar en advertenties ook een duidelijke podiumfunctie vervult. De lezer wordt in de gelegenheid gesteld het podium te beklimmen en te zeggen wat hü van bepaalde gepubliceerde zaken vindt. De weerslag daarvan vindt u vrijwel dagelijks in de rubriek "Lezers schrijven". In het kader van deze jubileumkrant heeft de redactie van het Leidsch-Alphens Dagblad personen benaderd, die geregeld in die rubriek te vinden zijn. Wel eens oneerdbiedig de "notoire briefschrijvers" genoemd. Ze werden in de gelegenheid gesteld om nu eens een boekje open te doen over de krant. Wat ze erin waarderen, wat ze het liefst zouden zien verdwijnen, of wat ze erin missen. Een viertal gaf aan de oproep gehoor, hun hartekreten treft u op deze pagina aan. Op zichzelf is het een leuk idee om alle notoire renegaten, die in woord of geschrift wel eens reageren op de inhoud van de krant, aan het woord te laten óver de krant in deze feestedi- tie, het zou alleen leuker zijn wanneer ik niet zou hoeven schrijven, want dan zouden zowel de samenleving als de pers ideaal zijn en dat heet het doel te zijn waarnaar wij stre ven. Er bestaan over de krant in het algemeen leuke uitspraken: je kunt hem niet missen, geen dag. Dat is natuurlijk onzin, want wanneer je de krant niet leest, word je behoed voor de steeds groeiende stroom taai en zetfouten, die de kolom men ontsieren. Ik weet niet of cabaretier Fons Jansen er op doelde, toen hij in zijn programma "Kwartet ten" opmerkte: „Stel datje de krant niet had, dan miste je alle ellende waar je recht op hebt". Wat dèt betreft maakte Wim Kan het nog bonter door te zeggen: „Democratie is mooi. Democratie is de wil van het volk. Elke ochtend lees ik tot mijn stomme ver bazing in de krant wat ik nou weer wil". Daarmee komt temidden van taal- en zetfouten een nieuw aspect van het krantenbedrijf om de hoek kijken: je leest zo nu en dan tot je stomme ver bazing in de krant dingen waarbij je denkt 'welke idioot heeft dat nou weer verzon- Ik lees soms, dat ik antwoord heb gegeven op vragen, die mij nooit zijn gesteld. Een landelijk ochtendblad maak te het onlangs helemaal fraai door te melden, dat ik een sinds jaar en dag gerenom meerde antiekhandel voer. Zo zie je hoe een krant verba zingwekkende dingen kan melden! Dat merk je soms ook bij inge zonden brieven. Die worden zo nu en dan "van redactie wege ingekort". Dat is een mooie uitdrukking voor "censuur", wantje wordt ge woon gecensureerd natuur lijk wanneer er abortus pro- vocatus op je geesteskind wordt uitgeoefend en er over je tekst wordt beschikt buiten je medeweten om en je in de krant moet lezen welke onlo- gica je nu weer bij elkaar hebt gefröbeld. Ik ben vandaag ingehuurd om te zeggen wat ik van de krant vind, dus mag ik - hoop ik - mijn grief in deze spuien. Naar mijn mening is er voor ingezonden brieven een keus uit twee kwaden mogelijk: je publiceert ze altijd of je publiceert ze nooit. Kiezen voor het laatste is een grondwettelijk vergrijp, want er staat in de basis van onze rechtstaat niet, dat de vrijheid van meningsuiting voorbe houden is aan journalisten alleen. Wanneer journalist A zegt, dat - ik fantaseer maar wat - er geen handel in schedels is ge pleegd toen de fundamenten van de middeleeuwse Onze Lieve Vrouwekerk in Mare- dorp werden onderzocht, dan gun ik hem zijn vrijheid van drukpers, maar dan gun ik hem niet de vrijheid om my weg te censureren, wanneer ik schrijf, dat hij liegt alsof het gedrukt staat, want ik schrijf op basis van andere informa tie. Ik voel me als lezer van de krant dan hevig in mijn kuif gepikt wanneer mijn informatie wordt weggeschrapt omdat ik - om een zijweg te noemen - geen lid van de PvdA ben of zwarte molières prefereer bo ven de witte gimpies waarop de journalist(e) door de'stad autoot. Ik weet ook best wel, dat er vre selijke gevaren aan ingezon den brieven kunnen kleven. Je kunt van dat schrijven een dagtaak maken, want er zijn altijd wel dingen, die niet overeenkomstig de waarheid in de krant worden weerge geven of waarvan je het be lang van de informatie in twij fel trekt. Een foto van de spalk van de gebroken poot van de big van boer X in Barwoudswaarder interesseert mij als Leidenaar geen zier, de uitspraak van de Raad van State inzake een ho- recakwestie in de binnenstad JAT. Doove - Leiden ligt mij na aan het hart, maar voor boer X in Barwouds waarder ligt dat natuurlijk anders. En daarmee is de discrepantie dan weer helemaal compleet en wordt duidelijk, dat de krant een Janushoofd moet" hebben, ook al vind ik, dat een Leidsch Dagblad best wat Leidser mag informeren dan nu het geval is. Om aan te haken bij het begin: de zetduivels. Ik las ooit als kop twee leuke dingen naast elkaar in het LD: "concert met muziek" en daarnaast de kop "Na de pauze hond". Ik kon oordelen over de onjuist heid, want ik had zelf het ver haal geschreven "concert met muziek na de pauze" om daarna hondsmoe te worden van de weergave van het ver haal. Er staat per slot van re kening je naam onder, zoals ook nu. Ik ben benieuwd! J. A. F. Doove. Papengracht 34, Leiden. Het Alphens Dagblad is voor mij in de eerste plaats een Al- phense krant. Ik lees het blad graag om op de hoogte te zijn van al het wel en wee van ons plaatselijke leven. Door middel van de krant wil ik weten wat hier opgebouwd en daar afgebroken wordt; wat de een voor ideeën heeft en de ander als alternatieven aan draagt. De krant kan me niet alleen feiten verschaffen, maar vooral achtergronden, beweegredenen en sfeerte keningen. Zoals de mens een sociaal we zen is, zo is oök elke plaats deel van een grotere eenheid, een regio. Zo informeert het Alphens Dagblad mij over al die plaatsen en leefgemeen schappen waarmee ik mij verbonden voel en die mijn bestaan beïnvloeden. Het streeknieuws leert, dat ook elders mensen bezig zijn en dat zij soms gelijk, maar vaak heel anders reageren dan wij. Streeknieuws relativeert ons eigen drukke gedoe. Of ik wat mis in het Alphens Dagblad? Ja, graag zou ik eens wat uitgebreidere arti kelen lezen met een evalue rende terugblik op bepaalde zaken. Wat zal het interessant zijn, tegen de tijd dat de laat ste paal in Ridderveld gesla gen wordt, eens te lezen door welke ideeën en idealen de mensen gedreven werden die de eerste beslissingen voor Alphen-Noord op papier zet ten! Zonder aan persoonsverheer lijking te doen of talrijke ne- HJ. Habermehl - Alphen crologieën te plaatsen, zou toch wel eens aandacht be steed kunnen worden aan spraakmakende personen. Niet alleen van vandaag, maar ook die van gisteren en eer gisteren. Soms mis ik wel eens het vragen van een weerwoord of het verder uit diepen van een aangekaarte actuele zaak. Belangrijker dan mijn kritische noten ten aanzien van de krant vind ik de prijzens waardige kanten van het Al phens Dagblad die uw krant nu nèt verheffen boven ge lijksoortige bladen. Wat mij vooral aanspreekt, is de eigen mening, de kritische verwerking van alles wat u wordt aangeboden. Bij u geen slaafse juichkreten als instan ties, personen of partijen ideeën lanceren of bewerin gen doen! In uw artikelen waardeer ik de positief-kriti- sehe benadering, de soms smakelijk-ironische onder toon. In uw krant niet alleen de kale feiten, maar vooral achter grondinformatie, bedoelin gen. gevolgen, gelardeerd met smeuïge typeringen. Niet alleen mededelingen en be richten van rampspoeden, maar ook oog voor het echt menselijke in alles wat in on ze plaats en streek omgaat. Alphens Dagblad, de mensen weten meer en willen meer weten, het is de taak van de krant ten dienste van de le zers de informatie te benade ren en aan te bieden. Wees niet alleen de spreekbuis van de een, maar vooral oog en oor van de ander. Houd in het oog wat uw lezers bezighoudt in hun straat, in hun buurt, in hun verenigin gen. Zoek het nieuws, ontdoe het van de aangebrachte ver nis en diep het uit; hoor deze en gene en houd toch een ei gen gezicht. Wees een dagblad voor Alphen en omgeving. Alphens Dagblad, het ga u goed. H.J. Habermehl Hazeveld 20 Alphen a&a den Rijn. Een rubriek in het Leidsch Dagblad die ik hogelijk waar deerde, en thans dan ook pijnlijk mis, is de wekelijkse bladzijde, verzorgd door de heer C.J. Rotteveel. Een man die "hoog aan de wind" op zeilde tegen de (rode) waan van de dag. Die de moed kon opbrengen het beest bij de naam te noemen. Als hij "linkse verloedering" bedoelde, dan schreef hij be slist niet "maatschappelijke ontwikkelingen". En als hij "crimineel" bedoelde, dan verhulde hij dat niet met het modieuze "afwijkend cul tuurpatroon". Ik mis hem, Rotteveel. Want waar is de stem van de zwij gende, gewoon voor de kost werkende, alles betalende en voor alles opdraaiende meer derheid gebleven? De voorpagina's zijn en blijven gereserveerd voor het des tructieve deel van de natie. Harde kraakacties (Rotteveel zou ze gewoon stadsguerrilla genoemd hebben) noteren hoog bij de persbureaus. Des tructief, rechtsverkrachtend, normvervagend en derhalve gesteund door een stevige lobby in de Tweede Kamer. Niet het initiërende geweld van deze criminelen (kom me niet aan boord met "schrijnende woningnood" by lieden die net de school verlaten heb ben!) maar de logische en noodzakelijke reactie van de politie daarop is onderwerp van de kamerdebatten. De moties komen altijd uit de zelfde hoek. de kleinere linkse partijen. Zij noemen zichzelf progressief. Het grote voorbeeld is en blijft het Oostblok. Men beseft niet dat er geen reactionairder sys teem bestaat dan juist het communisme. Probeer in een land achter het IJzeren Gordijn maar eens een verandering door te voe ren. Heel de wereld hield de adem in, toen het moegeterg- de Poolse volk in verzet kwam. Zou dit het zoveelste communistische bloedbad worden? Zouden weer T-34 tanks rechtstreeks op twaalfjarigen inrijden, zoals destijds in Boedapest? De ro de nazi's vergeven noch ver geten. Waar Rotteveel zich ook mate loos aan ergerde, was- aan de selectieve verontwaardiging. Ergens voorbij een magische lijn, enkele duizenden kilo meters van onze veilige war me Nederlandse bedden van daan, begint onze morele (linkse) verontwaardiging te werken. Niet eerder. Niet bij de Berlijnse Muur. bij voorbeeld, maar wel by de vakbonden in Chili. Of in Ar gentinië. Of in Zuid-Afrika. Maar de rode ethische radar kan het laagvliegend kwaad vanuit het Oostblok niet on derscheppen. Daarom geen stille tochten voor Afghanis tan. Geen protesten tegen de terreur in heel Oost-Europa. Geen adhesie met de Poolse vrije vakbonden. Hoe lang is het helemaal gele den, dat Nederlandse vak bondsbonzen in Spanje gin gen kijken hoe het daar met de vrijheid van de arbeiders organisatie stond? En hoe merkwaardig, dat al die "ver derfelijke rechtse dictaturen" vrij bereisbaar zijn! Dat Chi leense kladschilders in groten getale hun wansmaak op de muren van West-Europa kunnen uitleven. Waar blijft de oprecht verontwaardigde progressief die de muren van het Kremlin met zijn spuitbus onder handen neemt? Nog een ander fenomeen van de afgrond tussen linkse theorie en praktijk. Vrijwel niemand fulmineert zo hevig te^en de egoïstische, materialistische Westerse consumptiemaat schappij als de grote vakbon den. Maar wie fulmineert nog harder tegen de aantasting van diezelfde kapitalistische koopkracht van ons volk? Wie eist op het scherp van het mes automatische prijscom pensatie? Wie is er derhalve als de dood dat er aan de veel gesmade consumptie enige beperking zal worden opge legd? Juist, diezelfde vakbonden. En waarom wordt het leven in Nederland duurder0 Mede doordat de ontwikkelings landen geleidelijk aan voor hun grondstoffen betere prij zen (pogen te) maken. De vakbonden zouden dus voorop moeten lopen om. de solidariteit predikend, ons voor te houden dat wij het duurder wordende leven HJ. Peeters - Oegstgeest moeten accepteren, ten koste van de eigen consumptie, om die sloebers in de Derde We reld een kans te geven. Het eerste geluid in die richting moet echter nog gehoord worden. Die solidariteit wordt uitslui tend van de werkgevers geëist, die de stijgende prij zen onverkort moeten door berekenen in de lonen. Theo rie en praktijk. Een dunne, prachtig roodgekleurde luchtballon. De nieuwe kle ren van de keizer. Mensen als Rotteveel stonden aan de kant, zagen de stoet langskomen, lachten wat droefgeestig en hanteerden bekwaam de speld die met een zachte knal een eind aan de illusie maakte. Of merkten op, bijna niet te verstaan door al het trendmatige verbale geweld rondom, dat de rode keizer helemaal naakt liep. Als schrijver van ingezonden brieven kun je nog wel eens een schamele poging onder nemen om in de voetsporen van Rotteveel c.s. te treden. De positieve bijval die men dan spontaan betuigd krijgt is even verrassend als hartver warmend. Maar vraag niet aan al die aardi ge mensen waarom zij zelf nooit in de pen klimmen. Want dan komt er een ant woord, zo oud als Lucas 14: ik heb een zaak en kan niet openlijk kleurbekennen; mijn zoon is iets belangrijks in de politiek, dus U be grijpt ik ben al niet zo jong meer. dus het zal my n kop wel duren. Er komt een dag. dat het alle maal inderdaad niet meer hoeft. Dan is heel Nederland eén kraakpand. De rechts staat is reeds op de terug tocht. De Mobiele Eenheden leveren de achterhoedege vechten. Het gaat zoals met alle afbraak in ons land: de inhoudelijke verslechtering van het on derwijs, de opheffing van alle morele restricties by de me dia, de vergoelyking van de kleine en rand-criminaliteit; wij subsidiëren de krachten die onze samenleving onder mijnen. Zoals de joden in de oorlog ook hun eigen ster moesten betalen. Nederland zal nog eens op een zeer hardhandige wijze wak- kergeschud worden. Moge het dan nog niet te laat zyn. H.J. Peeters Rynzichtweg 38 Oegstgeest.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 41